המודל האחר לבעלות בקבוצות ספורט

אני במנצ'סטר לקראת התבוסה שננחיל מחר לאולימפיק ליון. יש משהו תמיד חגיגי במנצ'סטר לפני משחק. ל-24 שעות או קצת יותר היא הופכת עיר בינלאומית מלאה תיירים מכל מיני מקומות אקזוטים. המלון שאני שוכן בו למשל ריק כרגע כמעט לחלוטין. אבל מאד התקשיתי להשיג בו חדר למחר. הטענה היא שמשחק ליגה של יונייטד בשבת שווה לתעשיית התיירות המקומית 10,000 לינות. במשחק אירופי אמנם פחות אוהדי יונייטד באים מחוץ לעיר אבל לעומת זאת יש להניח שכמה אלפי אוהדים צרפתים יגיעו למשחק.

זה מביא אותי במעבר חד למשאל עם שיהיה מחר באוקלהומה. ובו יצביעו הבוחרים המקומיים על השאלה האם לשדרג את האולם המקומי על חשבון משלם המסים, בכדי להביא אותו לרמת NBA. במקרה שיאשרו את ההחלטה יעברו הסופרסוניקס לאוקלהומה-סיטי ויהפכו לקבוצה המקצוענית הראשונה בעיר. ולמה זה מזכיר לי את מנצ'סטר לפני משחק. כי אחת הנהנות העיקריות ממועדון מקצועני היא הכלכלה המקומית.

וזה מביא אותי בעוד מעבר חד לדיונים שערכנו פה בשאלה של בעלות אוהדים במועדוני ספורט. וציינתי את זה בהקשר של הגרין ביי פקרס ועוד קודם לכן במיזם קטמון. ואולי יש כאן מודל נוסף למועדון ספורט – שהוא בעלות עירונית. זה יכול להיות – כמו במקרה אוקלהומה – מין בעלות וירטואלית. לא תהיה בעלות אמיתית – אבל בתמורה להחלטת תושבי העיר הסופרסוניקס יתחייבו בודאי להישאר בעיר כמה עשורים. אבל זה הביא לא פעם למצב בו ערים "נסחטו" על ידי קבוצות שאיימו לעזוב. כפי שמגלים עכשיו אוהדי הסופרסוניקס בסיאטל.
ובכדי למנוע מצב דומה בעתיד, אולי עדיף לתושבי אוקלהומה סיטי, אם כבר מוציאים את הסכום על האיצטדיון, להוציא עוד כסף על הרכישה של הקבוצה? רוב קבוצות האן.בי.איי הן רווחיות והכסף יחזור לקופת העיר. החסרון העיקרי כאן הוא שכמובן עיר לא יודעת לנהל מועדון ספורט. אבל הפתרון יכול אחר – שהעיר תרכוש רק אחוז מהקבוצה. או שתרכוש את הקבוצה ואז תחכיר אותה לחברת ניהול? וחברת הניהול תעשה מה שהיא מבינה וגם תגרוף את הרווחים – אבל לא תהיה לה הזכות להעביר את הקבוצה.

אגב, ההיסטוריה של הספורט המקצועני של ארצות הברית היא "נדידה" של קבוצות מקצועניות והתפשטות של הליגה עם הכלכלה. תחילה לקליפורניה. אחר כך במעלה ובמורד החוף המערבי. ובשנים האחרונות דרומה. לרוב זה היה במודל של התרחבות ליגה, אבל במידה רבה זה גם היה כרוך בכך שערים איבדו קבוצות. לאו דווקא ערים עניות. בשנות החמישים התפרק הבייסבול הניו יורקי כשהברוקלין דודג'רס והניו יורק ג'יאנטס (שייצגו את רובע קווינס) עזבו בקיץ אחד. אותו דבר קרה לפוטבול בלוס אנג'לס לפני קצת יותר מעשור. הליגות המקצועניות אוהבות יותר ערים בינוניות – כאלו שמושפעות מאד מנוכחות קבוצה מקצוענית. כאלו שאפשר לסחוט מהן תקציבי ציבור.

התמונה כמובן שונה במקומות אחרים בעולם. במקום בו אנגליה בעלות במועדוני ספורט, כלומר שותפות עירונית במתקנים, עשויה למנוע מקבוצות לדעוך. במקומות אחרים עדיין יש למועדונים תפקיד חברתי מסויים. אבל כשרואים מה ערים מוציאות על נסיונות כושלים לאירוח משחקים אולימפיים, למשל, נראה לי שהשקעה בגורם ספורט קבוע היא הרבה יותר אינטליגנטית.

נראה שכל נושא הבעלות על קבוצות ספורט במדינות רבות הוא מאבק חזיתי בין קפיטליזם לבין בעלות אוהדים. מודלים של שיתוף פעולה, בחסות ציבורית, לא נלקחים בחשבון.

העונש הציבורי של עברייני סמים
ליון (בית). בסך הכל ניצחנו

33 Comments

יואב 3 במרץ 2008

פעמיים מצאתי עצמי מחפש בלילות, חדר לרפואה ביום משחק. בכל טווח המחירים.
הלוואי והייתי אופטימי כמוך רונן, לגבי מחר.לא יהיה טיול.
זכור לי מונולוג כאוב של לו ריד(ב"מוציאים עשן" כמדומני)על התפרקות הדודג'רס ועל הצלקת והכאב שהוא סוחב מאז. בעינים שלי זה כמעט בלתי נתפס.מרגיש כמו וואקום ענקי שלא ניתן למלא מחדש.

גיל 3 במרץ 2008

אני דווקא חושב שזה מצוין שהם יעברו לאוקלהומה. קבוצות של ערים קטנות מצליחות יחסית הרבה יותר מקבוצות של ערים גדולות בגלל שכל העיר מגויסת לקבוצה. בלוס אנגל'ס אין קבוצת פוטבול כבר די הרבה זמן ולאף אחד זה לא ממש משנה. בעירם שבהם יש רק קבוצה מקצוענית אחת יש טירוף סביב הקבוצה. אוקלהומה הראתה שיש לה קהל כשניו אורלינס שיחקו שם לפני שנתיים בפני קהל פנאטי. נראה לי שהאוהדים בסיאטל פשוט שבעים מדי.

זיזו 3 במרץ 2008

מעניין מאוד.
אני חושב שזה לא עלה בגלל התפיסה של קבוצות ספורט בתור משהו מפסיד.
הבעיה יכולה להיות שליגות עלולות להתמלא רק ע"י קבוצות מערים גדולות.
איך תעשה החלוקה בין קבוצות באותה העיר (לונדון, ניו-יורק)?

אולד טראפורד בערב של צ'מפיונס ליג, חוץ מאנפילד לחמש דקות בתחילת וסוף משחק או האמפדן פארק בדקה ה45, זה הדבר הכי יפה בליגת האלופות. האורות, האווירה והחשמל באוויר יוצרים מופע מרהיב.
אני לא אוהד הקבוצה אבל עם יש ערב אירופי שבו אני לא מחויב למשחק אחר אני תמיד יעדיף להיכנס לתיאטרון.
מנצ'סטר אכן יכולה, וצריכה אם היא רוצה לתת הצהרה של גדולה, לפרק את ליון. ליון קבוצה נחותה מהיוניטד והן נמצאות בדיוק בכיוונים הפוכים. זה יהיה טוב לכדורגל ואני מאמין שזה מה שיהיה.
בהצלחה.

זיזו 3 במרץ 2008

פול אלן צריך להרים טלפון לחבר שלו מסיאטל.

רונן דורפן 3 במרץ 2008

גיל – לנו זה יותר טוב. לליגה יותר טוב. אבל היו כם אנשים שאהדו את הסופרסוניקס…
זיזו – קבוצות ספורט מפסידות או מרוויחות במאזנים שלהן. אבל ברוב המקרים העיר מרוויחה בגדול. במיוחד אם הקבוצה מושכת תיירים – ריאל, בארסה, יונייטד, היאנקיז.
יואב – לו ריד שולתת!

גיל 3 במרץ 2008

תמיד יש מי שנפגע ממעבר קבוצה לעיר אחרת, אבל עדיין אפשר להמשיך לאהוד אותה גם אם היא לא בעיר שלך לא?

גלן (בו) 3 במרץ 2008

חזרתי רק היום משבוע וחצי בל.א בו סרבתי לכרטיס VIP של הקליפרס והתעצלתי (פרוש:התקמצנתי)ללכת ללייקרס. מכל מה שראיתי וזה לא שונה מביקוריי הקודמים, עדיין נראה לי שהקבוצה השולטת בעיר מבחינת עניין ופרנצייז זה הריידרס. הצרות שלהם מעניינות יותר אנשים מאלו של הלייקרס או הדוג'רס, אולי בגלל שהם לא חתכו לסטייט אחר.

חוץ מזה שהיה לי מה לאמר על ענייני הסמים שהפכו גם לעניין פוליטי של "רפובליקאים עבור קלמנס" ודמוקרטים מהצד השני אבל מנת היתר לקראת הפריימריז של מחר יכולה לדחות את העניין.

והמלצות: אולי הזכרתם את הספר המעניין הזה ולא שמתי לב. הוא נוגע לדברים עליהם דיברנו: Playing with God: Religion and Modern Sport .
כתב William J. Baker

והמלצה אחרונה: מי שעוד לא ראה את הדבר הזה שנקרא דניאל פליינויו לא יודע מה הוא מפסיד. זה נראה אולי פרט שולי( אם כי לעצמי אני נותן איזה ניתוח פסיכולוגי בגרוש), אבל איזה כיף לדעת שהאיש המדהים הזה שעושה את פליינויו אוהד את…..

מילוול

michaly 4 במרץ 2008

גלן, אם רק יורשה לי לבאר עבור הקוראים את הפיסקה האחרונה שלך, מדובר בסרט "זה יגמר בדם" ("There will be blood") בכיכובו של דניאל דיי לואיס

Gilad Bloom 4 במרץ 2008

Everything in America is different including Sports,capitalizm rules and the market moves in different directions which break a lot of people's hearts but also brings new teams to cities like Oklohoma city and new financial oportumities to the community,NY got over the Dodgers and Giants move to the west but let's not forget that many other teams have been relocated in the past,the Jazz,Lakers,Hornets,Nets(in a couple of years) just of the top of my head and the world kept going,this is the bottom line of capitalizm,NO SENTIMENTS,in any other country it is not possible to move a team to another city because there is a team(or more than 1) in every city anyway,it might be a team in 3rd or 4th division but it represents the people of the region,only in America you can do this so cynically ,the whole structure of sport here is fucked up(some would say it's wonderful),the clubs don't have youth programs,they get players from College,High school or Europe,there is no relegation which drives me crazy because if there was we would have been rid of Iseah Thomas about 3 years ago,instead,the worse teams get rewarded with the best College players which means that if you know that you will not reach the playoff you actually have an interest to lose more and more,the fans are mostly corporate and there is no away crowd except in the superbowl and in some College tournaments,most of the hard core fans watch the games on tv in sports bars,you need a law degree to understand the salary cap and you have absurd situations like Keith Van Horn recieving 4.7 million for scratching his balls,they don't have a concept of a long league that ends with a winner who has the best record,there is always a playoff and a climax with a finall game,it is all designed from the point of view of a product that can entertain and produce money,that is partly why soccer never made it big,there are no timeouts and god forbid it can end in a 0-0 draw.Going to watch a sports event in the USA is a cultural family experience,there is no real passion and no political and cultural tension like in the rest of the world,when i used to go to Teddy to watch Hapoel against beitar i practically feared for my life,before going to Derbis in Bloomfield i would shit in my pants from fear of losing and having to see the Macabi fans the next day,there is none of it,some say the USA is the best sports nation,i miss the totallity of sports fans in Europe and Israel(and most of the non free world) ,when i was in(then) Yugoslavia in 91 in a game between Dynamo Zagreb and Partisan Belgrad the Croatian fans burned a huge flag of Yugoslavia and almost burned the stadium after Boban(a Croatian!!) scored the winning goal for Partisan,imagine Badir scoring for Israel against Palestine in Gazza stadium…here in the USA it's purely a sport and a business…so the people of Seatle will have to find something else to do in their free time,they have a great music scene at least

yoni 4 במרץ 2008

רונן.
השאננות שלך לקראת מחר קיימת גם אצל השחקנים מחר?

אתה שוכח שלא כל יום זה רומא.
אנחנו כל הזמן מדברים כמה הטורניר הזה הוא מקרי והגרלתי ופאלטה אחת במשחק כזה או התעלות עצומה של ליון (לקבוצות טובות בעונות רעות יש תמיד את הימים האלה) ואנחנו בחוץ.

אני חושב שאנחנו חווים את אחד הקבוצות הכישרוניות ביותר שלנו אי פעם ובכושר הטוב ביותר שלה מאז שהיא התחברה אבל עדיין חסר קצת ניסיון לחלק גדול מהשחקנים.

הלוואי ואתבדה, אבל קצת צניעות תוציא יותר מהנערים האלה מאשר יהירות.

martzianno 4 במרץ 2008

העניין עם קפיטליזם (מעבר לכל שאר הדברים הנפלאים שהביא לחיינו) הוא שחיקה מתמדת של המגזר הציבורי. כל מה שממשלתי וציבורי מופרט עד טיפת הדם האחרונה. בארץ המצב חמור במיוחד (כי אנחנו לא יודעים לעשות שום-דבר במידה) אך המצב אינו שונה במדינות מפותחות אחרות במערב.
כך שהיום, במשחק הקצוות שאתה מתאר: אוהדים-קפיטליזם – השרות הציבורי יותר קרוב לאוהדים.
הקבוצות הגדולות שציינת (יונייטד, ריאל, בארסה) מגלגלות סכומים מטורפים, שאף עירייה לא תצליח לדגדג, עם או בלי חברת ניהול.
לכן, קשה לי לראות איך המודל הזה עובד ברמות הגבוהות. אולי בהתגייסות נקודתית.
יחד עם זאת, זה בהחלט יכול לעבוד ברמות המקומיות (שהן לא פחות חשובות לדעתי).

אוריאל 4 במרץ 2008

מילטון פרידמן אמר "תסמכו על ממשלות להפוך יער גשם למדבר עם כספי משלמי הציבור" ואני חושב לאור הניסיו שיש למועצות ועיריות שונות בניהול קבוצות ספורט אף בנאדם נורמלי לא היה מעלה על דעתו שזה יהפוך למשהו טוב. הכדורגל הבריטי הוא הצלחה כלכלית בגלל שהאצטדיונים והמתקנים הם בבעלות המועדון. הכדורגל האיטלקי לעומת זאת גוסס בגלל שרוב המתקנים הם בבעלות של העיריות. אני חושב שחוק, לפיו 25% לפחות מקבוצה מקצועית יהיו בבעלות אוהדים, זה חוק מאוד הגיוני שגם מאפשר שגשוג כלכלי – ע"ע הבונדסליגה.

אופיר 4 במרץ 2008

כרגיל מרתק…
אני חושב שיש איזה שהוא קשר שלא ניתו להגידר אותו אחד לאחד בקשר שבין הספורט לקהילה. האם זה עניין הבעלות ? אני לא יודע…

מישהוו חושב שהינקיז יצליחו בפיניקס תמורת איצטדיון חדש ואהדה של עיר בינונית ? או שלמרות הסטינברנריזם העמוק עדיין היא חלק אהוד (ובאותה מידה שנוא) מהעיר…

כנ"ל לגבי הרד סוקס (שיא הפרטיות בימינו שמוסתר יפיפה…)

בקיצור, מעניין.. לדעתי הבעלות פחות רלוונטית… יותר איך הבעלים קושר את הקהילה… ואיך הוא שומר על מורשת היסטורית…

כרגיל, הכל בהיסטוריה

מרקפוצ'ינו 4 במרץ 2008

זיזו- יש לי הרגשה שפול אלן רק ירוויח מהמעבר של הסוניקס. פול אלן בעצמו חשב להעביר את הבלייזרס לעיר אחרת אבל אני חושב שתושבי פורטלנד היו משתוללים.
חוץ מזה, אם אני זוכר נכון יש הקצבות לערים בנוגע לכמה קבוצות מקצועיות יכולות להיות בעיר כך שאם קבוצה זזה מעיר מסויימת סביר להניח שהעיר תקבל קבוצה מקצוענית בספורט אחר (ולפעמים אפילו באותו ספורט – כמו ששארלוט קיבלה את הבובקטס).
בזמנו כשדיברו בפורטלנד על המעבר של הבלייזרס הזכירו את העבודה שקבוצת MLS יכולה לנחות בפורטלנד במקום הבלייזרס. פורטלנד ד"א רואה את עצמה כ
SOCCER CITY USA.

בל.א לא חייבים קבוצת NFL כל עוד יש להם את USC, סטנפורד וברקלי וגם UCLA מפעם לפעם בצמרת הפאק 10

לון 4 במרץ 2008

רונן, הרעיון מעניין.
אני חושב שהוא חסר סיכוי משום שהוא דורש חשיבה לטווח רחוק. השקעה בקניית קבוצה, בניית או הגדלת איצטדיון, כל אלה יהוו הוצאה עצומה שתבוא על חשבון מתן שירותים לאזרחים בטווח הקרוב. לשם כך נדרש ראש עיר עם שאר רוח, חזון וסבלנות.
בנוסף, אי אפשר להבטיח מראש שהקבוצה תהיה מושכת תיירים. גם אי אפשר להבטיח שתהיה רווחית. מי יערוב לציבור הרחב שלא מהמרים על כספו ? (והוא הרי כולל הרבה אזרחים שכלל אין להם עניין בקבוצה).

רוגל 4 במרץ 2008

בעלות אוהדים היא בעלות פרטית (רק של הרבה פרטים) והיא עדיפה על בעלות עירונית על קבוצות ספורט מאחר ובעלות עירונית היא כפויה. כאשר קבוצה היא בבעלות של אדם אחד או יותר הם מחליטים על גובה ההשקעה באופן התנדבותי, לעומת זאת גובה ההשקעה (אם בכלל) נכפה על משלם המיסים.
יתרונה היחידי של ממשלה, כל ממשלה – גם עיריה, הוא בעובדה שהיא מהווה מונופול על אמצעי הכפיה. מה הצידוק המוסרי להשתמש במונופול הזה לניהול קבוצת ספורט?

ד"ר א. 4 במרץ 2008

בתגובה לאוריאל אני יכול לאמר ש"תסמכו על חסידי מילטון פרידמן שיקחו חברה משׂגשׂגת ושוויונית ויפתחו בה פערים חברתיים שאין להם אח ורע".

הרעיון כשלעצמו מעניין, ואולי יכול לעבוד בארה"ב, כיון ששם רוב הקבוצות המקצועניות מרוויחות.
מסכים עם שנאמר מעלי, שהדבר מתאים רק במקרים בהם יש הנהגה עירונית בעלת חזון מרחיק לכת. וגם אז, חובה לשלב את הקבוצה במערך החינוכי של העיר כולה, לחזק באמצעותה שכונות חלשות, וכו'. אחרת אין צידוק.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 4 במרץ 2008

זה מה שמגעיל בספורט האמריקאי- הבעלים יכולים להחליט להעביר את הקבוצה לעיר אחרת ולעזאזל עם האוהדים.
ומשהו שמעניין אותי: מה הסיבה שב-NHL יש רק 6 קבוצות מקנדה?
לא רק זה, לפני כעשור עברו 3 קבוצות קנדיות לדרום ארה"ב (קוויבק לקולורדו, וויניפג לפיניקס, הרטפורד לקרוליינה).
למה NHL מעדיפה את דרום ארה"ב על קנדה? הרי בעיר קנדית קבוצת NHL מקומית תמלא אולם בכל משחק. לעומת זאת יש הרבה קבוצות מדרום ארה"ב שמשחקות מול אולמות חצי ריקים, כשרוב האוהדים באים לראות מכות ולא הוקי.

Danny 4 במרץ 2008

Ronen, I think that we all are missing the main point, you are at the game and we are not! Who has it better then you, enjoy

זיזו 4 במרץ 2008

מרקפוצ'ינו
לא נראה לי שפול אלן מודאג לגבי הרווחים שלו.
לגבי סיאטל. בעיר יש כבר קבוצות פוטבול ובייסבול ולא נראה לי שקבוצת MLS או NHL מעניינות מישהו (ה NHL זה בכלל נושא לפוסט, הספורט הזה פשוט פושט את הרגל).
להזכירך, הסוניקס להבדיל מהמרינרס והסייהוקס גם הביא אליפות לעיר!
ממוצע הקהל בעיר אומנם מהנמוכים בליגה אבל בוא לא נשכח שיש להם קבוצה מחורבנת כבר בערך עשור.

גלן (בו) 4 במרץ 2008

פארב פורש (אם כי עד למשחק הראשון בעונה הבאה
עדיין אפשר להתחרט).

גלן (בו) 4 במרץ 2008

זיזו: לא הייתי מספיד את ה NHL, בטח לא בעונה מבטיחה של הרד-וינגס שלי. הליגה שם עושה טעות על טעות והוזכר כאן המעבר של קבוצות מקנדה מול מקומות לא ראויים כולל זה של מחזיקת סטנלי של שנה זאת , שלא לדבר על השביתות המרובות. ועדיין:

הספורט עם פופולריות יציבה ואף עולה במקומות רבים (ומי שראה בתחילת השנה את ה Ice Bowl בבאפלו יודע על מה מדובר) עם קהל שמסורתית מוכן לשלם יותר כסף ונהנה מהשכלה גבוהה יותר. זה ספורט עם המון מסורת ומראש הוא פונה לקהל מועט יותר אולי כי כדורסל/פוטבול/ביסבול זה משהו שכולנו יכולים לשחק.

ואגב, לטעמי ידיעת הספורט האמריקאית המסעירה משבוע זה פורסמה בניו-יורק טיימס: הרווארד הגמישו תנאים לקבלת שחקנים לקב' הכדורסל. למעשה לאיש אוניברסיטה ציבורית מעולה שמריירת על מקום ב IVY LEAGUE מדובר ברעידת אדמה לכל דבר.

רונן דורפן 4 במרץ 2008

גלן. זה די מדהים בהתחשב ברמת התרומות שלהם – ובכך שאין להם צורך בהכנסות הספורט. או שאני טועה…

זיזו 4 במרץ 2008

גלן
הוקי היה פעם ספורט פופולרי שגידל כמה אגדות. היום אפילו עיתונאי הספורט של אמריקה לא יכולים להזכיר שמות של 10 שחקנים בליגה. לאף אחד חוץ מהגרעין הקשה של האוהדים בערים של הקבוצות הגדולות ובאזורים הצפוניים לא איכפת גם. הקהל היותר עשיר ומשכיל שאתה מדבר אליו הוא תוצאה של אוכלוסיה לבנה באזורים הצפוניים ולא בגלל שמדובר באיזה מגנט לחברה הגבוהה.
אני לא יספיד את הליגה מכיוון שהקבר כבר מחוסה ומהודק. הליגה תמשיך להתקיים בזכות המסורת שדיברת אליה ולנצח יהיה לה פופולריות בצפון ובקנדה אבל נגמרו הימים שהיה מדובר במשחק שפנה לכל אמריקה. הדרך היחידה של הליגה היום להגיע לחדשות היא או קרב המוני או תאונה שכמעט הורגת מישהו על הקרח.

אני מוחה/ דוחה/ נעלב/ נסער מהבחירה שלך לידיעה של השבוע. פרישתו של 4 הוא יום עצוב לכל מי שאוהב פוטבול (כולל בשיקגו). חבל שבראט לא הצליח להשלים את סיפור הקמבק של העונה הקודמת אבל בלי קשר זהו סוף עידן.
פארב היה אחד המנהיגים הגדולים שהמשחק ידע, איש גדול ושחקן ענק. לא שחקן של סטטיסטיקות, תמיד זרק לאיפה שהרגיש עם התותח שנקרא יד ימין מה שעלה לו בהרבה איבודים ואחוזים פחות גבוהים מהQB הסטריליים של היום. אבל דבר אחד הוא ידע לעשות – להוביל את הקבוצה לניצחון.

עכשיו הוא יחזור לדוג במיססיפי ואני בטוח שאם יפגוש איזה זקן על הגדה הוא יריץ איתו כמה דאחקות על פחית בירה ויחזור הביתה בסוף היום מבסוט מהחיים.

גלן (בו) 4 במרץ 2008

רונן:בהחלט. אולי בגלל שקורנל השנה הטריפו את כל ה IVY LEAGUE. אני לא אתפלא אם הכתב של הניו יורק טיימס בכלל למד בקונטיקט.

זיזו: אל תעלב. פשוט עדיין פארב מסוגל לשנות את הדיעה שלו…
לגבי הוקי: לא יודע, באמת היה עידן אור והקנדיאנס ואח"כ גרצקי וזה לא מה שהיה פעם אבל אני חושב שיש יציבות כרגע ואל לנו להלין.

טל 4 במרץ 2008

כמה דברים:

גלן,
כל מי שלא מעורה בספורט הצפון אמריקאי וקורא את מה שאתה כותב מקבל תמונה שקרית וכוזבת לחלוטין על ה-NHL.
הליגה הזאת נמצאת במצב של מוות קליני בארה"ב. אני מדגיש ארה"ב – כי בקנדה הפופולריות גבוהה כתמיד.
כתבת ספורט עם פופולריות יציבה? למעט הערים הצפוניות בארה"ב, והערים הקנדיות (שתמיד יהיו שם), ההוקי מת. בסדרת הגמר של שנה שעברה היה בערך 1% רייטינג, ואני לא מגזים… אלא זה מה שהיה: 1%. מאז שהליגה לא חתמה עם ESPN, המשחקים משודרים בערוץ נידח שאף אחד לא יודע למצוא אותו בממיר שלו(משהו כמו ערוץ 350 בחבילת לווין).

המשחק בבאפלו השנה היה הצלחה, אך הוא היה הסיפור החיובי היחידי שקיבל כותרות בארה"ב השנה. (שוב, קנדה זה קהל שבוי).

גארי בטמן, יו"ר הליגה, הרס כל כחלקה טובה בה… מדובר בכישלון של יו"ר שאין לו מושג בניהול. דוגמא: הוא עושה הכל כדי למנוע מטורונטו או עיר קטנה בסביבתה לקבל עוד קבוצת הוקי (שידוע שהתפוסה באולם תהיה 100% בכל 41 משחקי הבית) ומעדיף קבוצה חדשה בעיר דרומית וחמה בארה"ב…

לגבי ה"סיאטל סופרסוניקס".
כל העניין מאד מכעיס ומעציב אותי. אם הקבוצה אכן תעבור – לעולם תשתנה דעתי על ה-NBA לרעה. המקרה מראה שאין לאוהד הממוצע סיבה ליצור קשר עם הקבוצה בעירו. שכן כל יום יכול לבוא מיליארדר – להחזיק את האוהדים כבני ערובה – ולהעביר את הקבוצה לעיר אחרת… אחרי ששיקר ורימה את כל האוהדים. כל זאת כמובן בתמיכת קומישינר הליגה (שבמקרה חבר קרוב של אותו מיליארדר).

לגיל, שמקווה שהם יעברו לאוקלהומה… הייתי רוצה שתרגיש איך זה שמישהו יבוא ופשוט יקח ממך את הקבוצה שאתה אוהד ואוהב… לא נעים.

אני חושב שאוהדי סיאטל חייבים לדרוש שהשם – סופרסוניקס ישאר אצלם למען קבוצה עתידית.
ואפשר לקרוא לקבוצה ב-OKC שמות אחרים כמו:
The OKC Cowboy Boots
The OKC Hicks

כולי תקווה שקליי בנאט ודייויד שטרן יכשלו במשימתם – והסופרסוניקס איכשהוא ישארו בסיאטל.

יאיר 4 במרץ 2008

אחי גר כבר מספר שים במונטריאול, ולכן יצא לי לבקר אותו לא מעט שם. ב2005 התפרסם שם מחקר של כלכן ממקגיל שהעריך שהעזיבה של האקספוס את היער תפגם במחזור המכירות של העיר בכמה עשרות מילוני דולרים(ולהזכרכם המונטריאול אקספוס ז"ל היתה הפרנצייז הכי כושל בתולדות הספורט המקצועני בצפון אמריקה). לא מדובר רק באיצטדיון שישאר ריק ולכן אנשים פוטרו, אלא גם בפאבים, מרצנדייז ועוד הרבה דברים שונים, או בקיצור לא רק אוהדים של הסוניקס יסבלו מהמעבר אלא גם הרבה בעלי עסקים בסיאטל.

בקשר להוקי הבעייה העיקרית של הילגה היא שהיא פשוט לא פופלרית בארה"ב (בקנדה זה פשוט טירוף, בזמן השביתה ב2005 הם פתחו את הפסורטסנטר שלהם עם דיווחים ממשחקי נוער)ולכן הם לא מקבלים חוזי שידור(הסיבה העיקרית למעבר קבוצות למדבר היה ניסיון כושל להעלות שם את הרייטינג בשאיפה לקבל חוזי שידור גדולים יותר). הבעיה שמתקשרת לזה היא שכמעט בלתי אפשרי לעקוב אחרי הפאק בטלווזיה (באולם עצמו זה דווקא לא בעייתי כל כך) מה שגורם לכך שזה ממש סבל לצפייה אפילו לחובב ספורט.

רונן דורפן 4 במרץ 2008

יאיר – מעולם לא ידעתי שתנועת הפאק משמעותית למשחק..

גלן (בו) 4 במרץ 2008

טל ידידי, אכן מילים קשות: אם כי ראוי שתקרא היטב ואף תבין את מה שכתבתי.
והנה השלמות:
ערוץ ה NHL דווקא מצויין. חוץ מזה ברוב הערים המשחקות כמו כאן יש ערוץ מוקדש לקבוצה.
זאת אגב אחת הסיבות המרכזיות שעוד לא עזבתי את קומקסט.
– רוב הקבוצות העלו את מספר הצופים במגרש במהלך העשור האחרון ולא הפוך. אני מניח שהיית במספיק משחקים לשים לזה לב.
– חלק קצר מחיי לפני 20 ומשהו שנים (עידן גרצקי) היה באריזונה. לא זכור לי שאז הייתה שם איזה פופולריות מדהימה לליגה. מה לעשות שזה לא ספורט לכל מקום.
– ערים כמו פיטסבורג, ובאפלו עדיין למיטב ידיעתי בארה"ב (או שזה גם שיקרי?) ולא קנדה. אגב נדמה לי שדטרויט דווקא לא העלתה יותר מדי את מס' הצופים בגלל פופולריות גבוהה קודם לכן.
לסכום אחזור על דבריי: הליגה במצב יציב (גם מוות קליני הוא יציב, יגידו המקטרגים) ויש פוטנציאל ענק לשיפור לאור הנזק שאכן ציינת. השנה כבר ראיתי מספיק משחקים (באולם, אחי באולם) כדאי להיות בטוח שמילים כמו תמונה שיקרית הם טיפה שקריות בעצמן.אולי זאת הציפייה לבום סטייל
ה NBA או ה NFL שגורם לפסימיות של כולם. אין ספק שהעלייה של הליגות האחרות להן יש יתרונות שחלקן מובנים וחלקן מניהול יותר טוב פגעו בליגה. אז מה?

ובכלל וגם זיזו ציין את ה"גרעין הקשה" ממתי כולם נהיו כל כך דואגים ממס' הצופים והפופולריות של הליגה בתקשורת? רייטינג הוא מדד הצלחה בבית ספר לתקשורת, לא למשחק עצמו.
הפעם אני לא מדבר על הרד-ווינגס אלא על קבוצות משתפרות מערים שאני אוהב כמו הקנדיאנס וכאלו שאכן באות ממוטציות כמו הכרישים . יאיר גם ציין את זה : זה הספורט הכי כייף באולם והכי באסה בטלביזיה. במקום לקטר , בוא לגו לואיס ותהנה עם כולם. כרטיסים עלי.

וחוץ מזה הרד-וינגס בטח יפקששו את זה בסוף!

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 5 במרץ 2008

אין לי ויכוח שזה הענף ספורט הכי כיפי לראות באולם. יש לי ויכוח קטן לגבי הטלוויזיה.

לראות הוקי היום ב-HDTV אמריקאי איכותי (ולא ה-HDTV החרטא, באיכות ירודה, ש-YES מוכרת לנו כאן) זה אחת החוויות המענגות של צופי ספורט.
לראות הוקי על מסך 60 אינץ' ב-HDTV זה תענוג!! הקרח נראה לבן יותר ומעולם לא היה קל יותר לעקוב אחרי הפאק הקטן.
מ-ע-ו-ל-ה

טל 5 במרץ 2008

הפוסט האחרון היה שלי – טל

עופר 5 במרץ 2008

קודם כל תודה לרונן על ההתייחסות לנושא הסוניקס – ואגב לאנונימי – הארטפורד היא עדיין בארה"ב, עד שהם יחזירו את קונטיקט לקנדה.

גלן – כרטיסים עליך, בירה עלי :)

גלן (בו) 5 במרץ 2008

טל: ממ שהבנתי (אבל באמת ייתכן שאני טועה כאן), עוד שנה תתבהר תמונת הטכנולוגיה בארה"ב ואולי המחירים ירדו והשידור ישתפר לכלם. בכל מקרה לראות את זה כאן על מסך ענק בבאר זה חוויה לא רעה.

המסר שלי שוב: מכאן ה NHL רק יכול לעלות. המשחק כייפי ולטעמי לפחות החוקים החדשים יחסית שיפרו לא מעט דברים. הנציב שנוא בכל מקום (ראית את האולסטאר השנה באטלנטה והבוז?) ונקווה שימיו בתפקיד קצרים.

Comments closed