השלום האולימפי

ביוון העתיקה היו מפסיקים את המלחמות בתקופת המשחקים האולימפיים. בכדי לאפשר למשתתפים להגיע לתחרויות ולחזור מהן בשלום. הרבה מהאגדות לגבי אותם משחקים אולימפיים עתיקים הן לא מדוייקות, אבל דווקא הסיפור הזה הוא די נכון. בעיקר בתקופה בה יוון הייתה עדיין עצמאית ולא בשליטת האימפריה הרומית. “הפסקת האש האולימפית" או "השלום האולימפי", קראו לנוהג הזה, ואפילו נעשו נסיונות בתקופה המודרנית לשחזר אותו. במיוחד בהקשר של המלחמות בבלקן.
הנה לכם סיפור אולימפי יפה לזמן הזה. ממשלת נפאל, שכנתה של מארחת המשחקים סין, הודיעה כי נתנה לכוחות המזויינים במדינה אישור לפתוח באש נגד מפגינים בכדי להבטיח את מרוץ הלפיד כשהוא יעבור, באקט מגלומני, בפסגת האברסט. האישורים לטיפוס על ההר בכלל הושעו למספר ימים בכדי לאפשר את המעבר החופשי-ממחאות של הלפיד. האברסט נמצא כמובן בגבול הסיני-נפאלי שם נמצאת טיבט.
קשה להאשים את ממשלת נפאל. נפאל היא מדינה חלשה ומסכנה ויש להניח ששוחרת שלום, שנמצאת בשכנות לשכנה אדירה ואלימה. לנפאל אין את הלוקסוס של הצרפתים או האנגלים לאפשר מחאות דמוקרטיות נגד מרוץ הלפיד, בזמן שהענקים הכלכליים במדינות הללו ממשיכים לסחור עם סין כאילו אין שום בעיה.
האמת, זה אפילו די מתאים. המשחקים הללו לא מסמלים שלום. הם מסמלים הפגנת כוח ברוטאלי של מעצמה. אז כוח ברוטאלי, או לפחות האיום בו, זה פן מתאים מאד גם למרוץ הלפיד האולימפי. אולי אפילו צריך להעניק מדליות או עיטורים אולימפיים מיוחדים לחיילים שיצטיינו במיוחד באבטוח המעבר של הלפיד.
אגב, אני מתחיל להתעודד מעניין המשחקים האולימפיים הללו. הם הולכים ומסתמנים כקטסטרופה של יחסי ציבור עבור סין. וגם עבור התנועה האולימפית ששגתה קשות כשהעניקה לה את המשחקים. צריך לקוות שהיא תלמד מהם לקח קריטי לעתיד כשהיא בוחרת ערים לאירוח המשחקים.

כמה הערות על נקודה קריטית
שחקני הפוסט-אפ והסווינגמנים והדומיננטיות בNBA

28 Comments

Pitter 20 באפריל 2008

Alex Gilady is not going to like this post

גלן 20 באפריל 2008

אנחנו אחרי הרצאה בבוקר של הדלאי למה באן ארבור- אני נוטה להסכים עם ההגדרה שזוהי טעות קריטית של התנועה האולימפית .

רונן דורפן 20 באפריל 2008

גלן – ודווקא עכשיו אתה לא מרחיב? ספר קצת על ההרצאה – והאם עניין המשחקים האולימפיים עלה בה?

גיל 20 באפריל 2008

אני רק מחכה לראות את כל המחאות שיהיו בזמן האולימפיאדה מצד ספורטאים, הולך להיות מעניין.

גלן 20 באפריל 2008

רונן: להרחיב תוך כדאי נצחון יפה של רד ויינגס בנשוויל "בירת ההוקי"? – מצטער אבל אבל אני הולך לסדר שני. בלילה אוסיף עוד פרטים, רק אומר שההפגנה הסינית בחוץ עשתה יותר רעש מהמומנט הטיבטי. הוא קרא לא להחרים את המשחקים אבל רחש הקהל לא נטה להסכים עימו. בתור אחד שהגיע דיי סקפטי לארוע אני לא יודע עוד איך לאכול את ההרצאה שלו.

זיזו 20 באפריל 2008

גלן
לדעתי לא הולכות להיות מחאות מצד הספורטאים.
מי ימחא?
ספורטאי העולם המערבי הם לא ממש נציגי המאבק הטיבטי או ארגוני זכויות האדם. ישנם כאלו שאפילו שתומכים במאבק לא יעשו דבר בעניין שיכול לפגוע ביכולת שלהם להתפרנס.
המשלחת הסינית היא הפוטנציאל היחיד למפגינים סטייל טומי סמית' וג'ון קרלוס אבל אני מתקשה מאוד לדמיין משהו כזה.
בקיצור, אני לא רואה את זה קורה.

בכלל, מתי לאחרונה זכור לנו ספורטאי באקט של מחאה כזאת בפעם האחרונה?

גיל 20 באפריל 2008

זיזו, לדעתי אתה טועה. ברגע שספורטאי יזכה במדליה תהיה לו אפשרות למחות על הפודיום ואני בטוח שחלק מתכננים את זה. ספורטאים יכולים להיות מאוד יצירתיים בקטע הזה. גם ספורטאים שידעו שאין להם סיכוי למדליה יוכלו להביע מחאות שונות. קשה לי להאמין שהאולימפיאדה תעבור בצורה חלקה.

michaly 20 באפריל 2008

ידיעה מזעזעת.

יואב, אוהד יונייטד מאוסטרליה 20 באפריל 2008

אין לי מה להגיד על עניין הלפיד פשוט לא מעניין אותי (שישברו הסינים את הראש לבד)
גם האולימפיפיאדה לא מעניינת אותי(וגם הסינים והנאפלים הלקקנים)
מה שכן מעניין אותי (ומקווה שגם אתכם)הוא הפרימיטיביות והאפסיות של התקשורת בארץ.
פסח נפל השנה על הוויקאנד ואין כמו לשמוע גלגל"צ (דרך המחשב כנמובן)
ואז הגיעו בגלגל"צ לחדשות … ומה מודיעים בחדשות ש"בבריטניה פורסם שאברם גרנט עומד להיות מפוטר ויקבל 5 מיליון ליש"ט פיצויים…" (נמסר שמחליפו הוא רייקארד)
בתחילה אמרתי סחתיין… איך הידיעה הגיעה אליהם ולא אל BBC SPORT קודם…
היה נראה לי מוזר ששינוי כזה בא כמה ימים לפני חצי גמר הצ'מפיונס ליג, אבל אמרתי שאולי אם הקפריזות של רומן אי אפשר לדעת…
אחרי כמה שעות הבנתי.. לא דובים ולא יער. במהדורת חדשות ביום חג לא מתביישים לפרסם שמועה רכילותית שמפרסם עיתון מפוקפק בבריטניה (ניוז אוף זה וורלד)
שם הכתב מוסר הידיעה הוא "שריג". לדעתי, גם הוא וגם העורך שהחליט על שידור הידיעה צריכים לחפש לעצמם מקצוע אחר….
האינטגריאטי של העיתונות/חדשות בארץ שואף כניראה לאפס, כך גם הפרגון למאמן ישראלי שהעונה לא נגמרה עדיין והוא כבר השיג יותר ממה שהשיג מוריניו בעונה הקודמת.
הוא ולא ארסנל של וונגר וליברפול של בניטז נשאר במעבק האליפות, המשחק בסמפורד ברידג' השנה לא יהיה לפרוטוקול כמו בשנה שעברה. ואני מקווה שאם קצת מזל הוא יעיף את "הבלוף" שקוראים לו ליברפול (חצי ממהרכב שלה אין מקום אפילו על הספסל בצ'לסי)
השנאה לגרנט וחוסר הפירגון בארץ פשוט מדהימים אותי.
הפרימיטיביות והאפסיות של העיתונות פשוט מביישת אותי.
יש כמה שחקנים אוסטרלים שמחשקים בפרמיירליג. כמות הפרגון שהם מקבלים מהתקשורת ענקית. אפילו להרי (האפס) קיואל תמיד מפרגנים שהוא מקבל חציע שעה על המגרש.
בישראל… רק מחפשים את הלכלוך. אברם גרנט הוכיח כבר -הוא בכמה דרגות מעל מעל הרמה של הליגה הישראלית – לא רק מקצועית כי אם גם מנטאלית.
כניראה שלכמה אנשים בלאוונט זה כואב לראטות מישהו שמצליח מחוץ לביצה העכורה שלכם.
חבל…

נודניק 21 באפריל 2008

אפרופו מגלומניה – המשפט: הרבה מהאגדות לגבי אותם משחקים אולימפיים עתיקים הן לא מדוייקות, אבל דווקא הסיפור הזה הוא די נכון. בעיקר בתקופה בה יוון הייתה עדיין עצמאית ולא בשליטת האימפריה הרומית." נשמע לי די מגלומני…:O)

גיל מזימבבואה 21 באפריל 2008

אולי זה גם הזמן להתחיל למחות נגד הגביע העולמי בדרא"פ שנשיאה משתף בגלוי פעולה עם הרודן מצפון. אם עד היום חשבתי שגביע עולמי באפריקה זה דבר מדהים, לאור מה שקורה בזימבבואה ב – 3 השבועות האחרונים (בסיוע גלוי של נשיא דרא"פ)אני בספק…

ויכסלפיש 21 באפריל 2008

יואב מאוסטרליה: העובדות הן שמוריניו זכה אשתקד בגביע (0:1 על יונייטד) ובגביע הליגה (1:2 על ארסנל), גרנט עדיין לא הביא שום תואר לצ'לסי. לדעתי בארץ יש פרגון חסר תקדים לגרנט, כפי שכתבתי בטוקבק ל"גרנטגוניזם":
היחס התקשורתי אליו בארץ חנפני ולקקן מצד חבורת בעלי תעודות עיתונאי שקמים בבוקר במטרה להתעסק בשמועות ציטוטים אנונימיים והמצאות, ואברם מתאים להם פיקס כיוון שידע לטפח איתם קשרים כבר לפני עשור.

העוינות המוצדקת כלפיו באנגליה, שבעיני היא גם עוינות כלפי אברמוביץ‘ , מחלחלת לארץ דרך אותם כתבים שעסוקים בהאדרת שמו ולו מפני שהוא בכותרות.

רונן דורפן 21 באפריל 2008

גיל מזימבבווה – למה למחות נגד הגביע העולמי ולא נגד הנשיא?
הסטנדרט שאתה קובע – מדינות יהיו לא ראויות לא רק על פי מדיניותן אלא גם על פי מי שהן תומכות בהן ביחסי החוץ הוא בלתי אפשרי. מתקני הספורט של בהוטאן לא מספיקים לאירוח כל המפעלים הללו – ואיננו מוצא אפילו מדינה מערבית אחת שלא משתפת פעולה עם דיקטטורים.
לגבי דרום אפריקה, בעיני השאלה היא האם הגביע העולמי לא בא על חשבון השקעות אחרות יותר קריטיות לאוכלוסיה. אומרים לי שהדבר יביא תיירות ותשתית וישתלם בסופו של דבר- נותר רק לקוות…

גיל מזימבבואה 21 באפריל 2008

הבעיה היא שמי שמוחה נגד הנשיא נעצר או מושמד.רק לחץ בין לאומי על נשיא דרא"פ (וראינו בעבר איך הוא מתקפל תחת לחץ) שתפעיל לחץ על זימבבואה יפסיק את הטרור הפנימי בזימבבואה.
לגבי דרא"פ אני מסכים איתך, אני כבר יכול לראות את היום אחרי הגמר (ברזיל אלופה?), האלימות תמשך כי כל מי שהועסק עבור הגביע העולמי יחזור לרחוב, התשתיות יהרסו כי זה אפריקה, ולצערי אני גם רואה איך הגזענות כנגד לבנים (בצדק?) עולה עוד מדרגה.

תומר 21 באפריל 2008

גיל,אני מסכים עם זיזו בענין הזה,אולי יהיו ספורטאי אחד או שניים שימחו.אני לא רואה גל מחאות באולימפיאדה כמו שאני לא רואה שום מחאה אמיתית מצד גורם רשמי לפניה. ההון הפוליטי שסרקוזי ומרקל מנסים לעשות על חשבון הענין לא נחשב מבחינתי.
החיים לא נגמרים אחרי האולימפיאדה וספורטאים לא ירצו להתעסק עם סין שיש לה השפעה ענקית בעולם הספורט דרך הגורמים המסחריים ששולטים בו.
אתה רואה ספורטאי שמאומץ על ידי נייקי מוחה כנגד המשטר הסיני?
העובדה היא שעדיין אין ספורטאי אחד שמתכוון להחרים את האולימפיאדה.אף לא אחד.

ויכסלפיש 21 באפריל 2008

שאלה מתבקשת היא מתי החלו להיערך בסין טורנירים בינלאומיים, טניס כדורגל וכו' ועד כמה הם תרמו ללגיטימציה של המשטר, האם אירוח המשחקים האולימפיים יכול להיבחן במנותק מהאירועים הללו?

גלן 21 באפריל 2008

לגבי הדלאי למה: אני מודה שעד לאחרונה עיקר המידע שלי זרם רק מהבלוג וזה לא מספיק כי בהחלט גם צריך לקרוא על דברים לא נעימים. אני עובד כבר שנה עם בחור סיני חביב משנחאי ולא דיברנו על פוליטיקה, אולי בגלל הבדלי מנטליות אבל ביום שישי במסיבה, גיליתי שהוא וחברתו הולכים להפגין נגד הדלאי למה ואכן יחד איתם הייתה קבוצה מאד גדולה של סינים עם שלטים פרו סיניים ופרו-אולימפים.
בחוץ הם ייצרו יותר רעש מהמפגינים הפרו-טיבטיים. הדיון על עצמאות טיבט (לא על הדיכוי האלים)
הוא כנראה לא פשוט ומה שקצת מצחיק היה שאת מרב הביקורת הסינית שמעתי על הבריטים
שלדבריהם יצרו את "הבעיה הטיבטית". נשמע מוכר?
לגבי הדיכוי:קשה לשמוע ביקורת מהם. האם זה פחד? אני לא יודע.

לגבי ההרצאה ,שהייתה חינם למי מעובדי האוניברסיטה שטרח לקום מוקדם ולאסוף כרטיס או 200 דולר כעבור שבוע בקרייגסליסט, זאת הייתה ההרצאה השלישית שלו ביומיים וכנראה שונה מקודמותיה. ההתייחסות לאולימפיאדה הייתה קצרה והדיון ברובו הסתובב סביב האינדיבידואל ושיפור העולם עם דגשים סביבתיים. נדמה לי שחלחלה בקהל שהגיע התחושה שהוא לא דיבר מספיק על סין (אולי בהרצאות הקודמות?) וקיימת באמת איבה גדולה, אבל קיימת פה קבוצה פרו-טיבטית מאד גדולה שנים כך שזה אולי לא מייצג כלום.
במסיבה שהייתי הבנתי גם שאילולא האולימפיאדה, באמת הרבה אנשים לא טיפשים בכלל, לא היו מודעים למה שקורה בסין. אולי יש פה רווח.
הדלאי למה: מדובר באישיות כובשת והקהל התמוגג. אני מספיק זמן כאן כדאי להיות ציני. מדובר בקהל אינטליגנטי, מוסרני ובאמת מתעניין בסביבה ובשיפור העולם רק שלאחר ההרצאה, חלק גדול ממנו נכנס ל SUV , שהוא לא צריך ונוסע ל WHOLE FOODS (רשת מזון אורגני משובחת ויקרה כאחד).

לון 21 באפריל 2008

אני חושב שההחלטה על קיום המשחקים האולימפיים בסין היתה גאונית.
בזכות החלטה זו מיליוני בני האדם ברחבי העולם מודעים היום למעשי הפשע של הסינים בטיבט וכלפי בני עמם.
מעולם לא היתה מודעות כל כך גדולה לפשעים הללו.
לולא האולימפיאדה, מחאת הטיבטים היתה ממשיכה להיות עניין ליודעי חן בלבד.
עכשיו מהדורות החדשות בכל העולם נפתחות עם ההפרעות למעבר הלפיד.
אלפי מאמרים נכתבו בשנה האחרונה על המצב בטיבט, וגם הבלוג הזה שותף.
מסע הלפיד האולימפי ברחבי העולם הפך ממסע תעמולה סיני למסע תעמולה טיבטי.
אנשים שרק התעניינו בספורט, הפכו לבקיעים בענייני סין וטיבט.
כל ילד יודע היום שסין כבשה את טיבט ומנהלת שם משטר אכזרי.

המחאה תימשך עד המשחקים עצמם. אין לי ספק שהשלטון הסיני יצטער מאוד על האולימפיאדה.
התוכנית שלו היתה לעשות יחסי ציבור טובים לסין ומה שקורה עכשיו ויקרה גם במשחקים יהיה קטסטרופה מהבחינה הזו.

אני מאוד מקווה שהוועד האולימפי ימשיך לבחור בחירות מוצדקות כל כך. תודה רבה לאלכס גלעדי וחבר מרעיו.
ההמלצה שלי למשחקים האולימפיים ב- 2016 היא פיונגיאנג בירת צפון קוריאה.
אלכס, לטיפולך.

זיזו 21 באפריל 2008

אני בטח לא סנגור של השלטון הסיני אבל אנחנו בתור ישראלים צריכים להיות זהירים שבעתיים בביקורת שלנו על עמים "כובשים".
היה אפשר להחליף את השם טיבט בפלשתין והרבה הבדלים לא היו חוץ מזה.
גם באירועי ספורט ישראלים ואפילו לא ישראלים ראינו מחאות פלשתינאיות דומות לאלו שאנו רואים מהמפגינים הפרו טיבטים בימים אלו. אני לא חושב שהתחושות של מרבית הכותבים בפורום לאותם תמונות היו זהות לאלו שבגללם הם כותבים.
בקיצור. יכול להיות שהכל מוצדק. אני די משוכנע שמרביתנו לא מחזיקים במספיק אינפורמציה בשביל לגבש עמדה רצינית בעניין .
דברים שרואים משם לא רואים מכאן!

השודד האדום 21 באפריל 2008

את מי כל זה מעניין בכלל? חבר'ה עוד יומיים יש לנו משחק ענק בברצלונה..ויומיים אח'כ משחק עונה מול המליונרים מלונדון- על מה אתם מדברים פה?
את מי זה בכלל מעניין כל הפוליטיקה המגעילה הזו? שנים חיכינו לימים של השדים… הנה הם אכן באים!!!

תומר 21 באפריל 2008

זיזו,אני נחשב בקרב מכריי ליפה נפש או יותר נכון שמלאני.
יש הבדל גדול בינינו לבין הסינים,אנחנו משלמים מחיר על לחימה מוסרית. אמנם יש לנו במה להשתפר אבל בסך הכל רוב המדינות המערביות היו מגיבות על ירי טילים לשטחם בארטילריה כבדה לשטחי אוכלוסיה. אין ספק שאנחנו עם כובש אבל יש כמה הבדלים בינינו לבין הסינים.
וזה שהמדינה שלנו כובשת עם אחד לא אומר שאנחנו כבני אדם לא יכולים להיות רגישים לכיבוש של עם אחר.

זיזו 21 באפריל 2008

תומר
אני מסכים איתך לגבי מצבנו ולכן ברור כל כך ההבדל בין מה שרואים מבפנים לאיך שהעולם החיצוני רואה את הסיטואציה.
ברור לך שבעולם אנו נחשבים לכובשים גרועים בהרבה מהסינים!

זיזו 21 באפריל 2008

שודד
לא הייתי נרדם בשמירה אבל בינינו ברצלונה לא ניצחה קבוצה גדולה כבר המון זמן, לדעתי שנתיים (מילאן בחצי של 06).
בטח שלא בחוץ שם היא מתקשה להוציא נקודות גם מול קבוצות בינוניות ומעטה.
מנצ'סטר צריכה לבוא במוכנות עליונה אבל גם הביטחון שלהם צריך להיות בשמיים.

תומר 21 באפריל 2008

זיזו,אנחנו מסוקרים יותר. העולם שומע יותר על הבעיה הפלסטינית הרבה יותר ממה שהוא שומע על הטיבטית והרבה הרבה יותר ממה שהוא שומע על קונגו ועל זימבבואה. העולם מתייחס למה שהוא רואה בCNN,אם זה לא משודר אז זה לא מתרחש בכלל וזה הדבר היחיד שיצא טוב מהאולימפיאדה הזו.
חוץ מזה,לסין כמו שאמרתי השפעה חזקה יותר ומטעמים כלכליים לא כדאי להתעסק איתה.

זיזו 21 באפריל 2008

העולם שומע עלינו יותר ואני חושב שאנו מסכימים שהמסכנה אליה הוא מגיע היא שגויה.
לכן אני אומר שקל לנו לשפוט אבל זה לא כל כך פשוט מבפנים.
אני גם בכלל לא אומר שהדעה בכללית שגויה. האינסטינקט שלי דווקא כן תומך בדעתך. אני רק אומר שדעתנו צריכה להיות זהירה ולא נחרצת.

נ.ב. ביקרתי בסין ויש לי אח אשר גר שם. בנוסף גם טיילתי בהודו ושהייתי תקופה בדרמסאללה (מקום מושבו של הדלי-למה וקהילה טיבטית גדולה ומרכזים של היסטוריה של העם: ספרייה, מוזיאון וכו') וחבלי הארץ הטיבטים ונפאל כך שאני חושב שאני יכול להגיד על עצמי שאני מכיר את העניין קצת מעל הממוצע.

גיל 21 באפריל 2008

זיזו, יש הבדל גדול בין הפלשתינים לטיבט. הטיבטים אינם כופרים בזכותה של סין למדינה משלהם וכל מה שהם רוצים זה הכרה בחבל הארץ שלהם. אגב, הדאלאי למה עצמו משווה בין טיבט לישראל דווקא מבחינת הרצון לחיות בשלום עם שכנותיה.

זה שאינו יודע לשאול 21 באפריל 2008

תומר
לא הבנתי כל כך למה התכוונת במושג "לחימה מוסרית"… אם יש בכלל דבר כזה.
להזכירך המשבר עם הפלסטינים לא התחיל לפני שנה או חמש שנים אלא תוצאה של דיכוי למעלה מארבעים שנה…
ובנוסף ששרתתי בשטחים לא כל כך ראיתי לחימה מוסרית.
בסופו של יום יש כובש ויש נכבש ואת אף אחד לא מענין הסיבות לכך.

Comments closed