סיכום העונה! (הביתית)

יש דפוס שחוזר בהיסטוריה של מנ'צסטר יונייטד. השחקנים האהובים והגדולים ביותר ערכו את המשחק האחרון שלהם באולד טראפורד מבלי שהאוהדים, ולרוב גם הם, מודעים לכך שזה המשחק האחרון. דנקן אדוארדס נהרג. ג'ורג' בסט ואריק קנטונה עזבו בהחלטה של רגע. גם לגבי דייויד בקהאם אי אפשר היה להעריך בודאות כי הוא עוזב. לגבי ואן ניסטלרוי זה נראה סביר, אבל לחלוטין לא ודאי. במיוחד שאחרי המונדיאל עוד היה חשש שרונאלדו יעזוב. רוי קין נפצע, ובמהלך ההחלמה החליט/הוחלט שעדיף לו לעזוב. סולשיאר סיים גם הוא בגלל פציעה. אז אני בהחלט שואל את עצמי אם זה היה המשחק האחרון של גיגס או סקולס או שניהם.
דווקא לגבי גיגס אני מרגיש שלא. הוא לא טוב בתקופה האחרונה, אבל אין סיבה שלא יהיה שחקן כנף מחליף. סקולס הוא שחקן מרכזי מדי, אולי ההופעה בגמר גביע אירופה היא סגירת המעגל.
לגבי רונאלדו נדמה לי שהחשש הזה הוא עדיין מרוחק.
*
40 השערים של רונאלדו מטריחים את הסטטיסטיקאים לחפש כל מיני מקבילות בהיסטוריה של  יונייטד או של הכדורגל האנגלי או אפילו אלכס פרגוסון עצמו, שמספר שפעם הבקיע 46 עבור סיינט מירן. הנתון של פרגוסון די הפתיע אותי, אבל מסתבר שפרגוסון קצת התחכם: בדיקה של המנצ'סטר איבנינג ניוז העלתה כי השערים הללו לא הובקעו כולם בליגה, בגביע ובמפעלים אירופים אלא כוללים כמה שערים במפעלים ידידותיים. ולכן ניתן להעריך בזהירות המתחייבת: אלכס פרגוסון היה שחקן פחות טוב מכריסטיאנו רונאלדו.
אבל לצורך העניין ברור שעוד כמה שחקנים הבקיעו 40 פעמים בעונה. אבל בעקבות השער הראשון היום עולה השאלה האם מישהו אי פעם הבקיע 40 שערים כאלו? מבחינה אסטטית צריך לחזור כנראה עד עונת השיא של רונאלדו הברזילאי בברצלונה בכדי למצוא מקבץ כזה של שערים יפים. ומבחינת גוון – בעיטות עונשין, נגיחות מתעופפות, סללומים, פגזים בימין, פגזים בשמאל, תעלולי רחבה – אני פשוט לא חושב שתמצאו מקרה דומה בעידן המודרני בליגה בכירה.
השער השני שלו, מין הסטה גרד מילרית כזו ברחבה הקטנה, היה סוג של שער שאני דווקא מקווה שלא יבקיע יותר מדי בעונה הבאה. הוא הבקיע כמה כאלו בעיקר בהעדרו של חלוץ רחבה עקבי אחר בעונה הזו.
*
ההימור הלא-אחראי של פרגוסון בצ'לסי אולי מצריך איזשהו דיון מחודש. קל מאד לומר שברצלונה לא קבוצה מבריקה. אבל ברצלונה היא קבוצה מלאת כוכבים שהתכוננה כמה שבועות רק למשחקים מול יונייטד. ובסיכומו של דבר גם בבית ניצחנו אותם בקושי רב. לעולם אי אפשר להעריך כמה תרמה לעניין מנוחה של שישה שחקני הרכב. בסך הכל פרגוסון הימר על יכולת הבית הטובה בהיסטוריה שלנו. 25 ניצחונות, תיקו ושני הפסדים בכל המפעלים.
התשובה הסופית תינתן בעוד שבוע, כשקבוצה רעננה לחלוטין תגיע לוויגן למשחק אליפות.
*
המובן מאליו:  טבז נפלא. נאני אדיוט. פארק חייב לשחק בגמר גביע אירופה.

צ'יבי
כריס פול

144 Comments

דותן 3 במאי 2008

פארק חייב לשחק בגמר גביע אירופה? במקום מי? הלפרין?

רונן דורפן 3 במאי 2008

דותן – הלמתי בי עם תשובה ציונית. תשובה ציונית הולמת

רן 3 במאי 2008

כבר אמרתי אחרי צ'לסי שנאני לא מספיק בוגר. עכשיו אני יכול לומר באחריות שהוא השחקן הכי פחות אהוד עלי בקבוצה.

צריך את גיגס לפחות לעוד עונה אחת למרות הירידה הגדולה ביכולת. מי יגבה את התינוקיות של נאני בלעדיו?

מעבר לזה, ראיתם את ה"מיני" טקס בסוף המשחק? ככה נראית תרבות כדורגל אמיתית.
להשוות את זה לפריצה של אוהדי בית"ר ולבכות.

לון 3 במאי 2008

אני מסכים שגיגס יכול להיות מחליף מצויין בעונה הבאה.
אין לי את הנתונים המדוייקים, אבל השדר אמר שאם ישחק מול וויגן ובגמר האלופות ישווה את השיא של צ'רלטון. מעניין האם זה ישפיע על השיקול שלו או של פרגוסון.
לגבי סקולס, לא ברור לי עד כמה הוא מעוניין להמשיך ומה מצבו הבריאותי. אני מניח שפרגוסון יהיה מעוניין בניסיון שלו.

לגבי כריסטיאנו רונאלדו, אני לא זוכר עונה דומה של שחקן שלא הוגדר כחלוץ מרכזי.
ואן ניסטלרוי הבקיע 44 שערים במדי יונייטד בעונת 2002-3. לפי וויקיפדיה רונאלדו הברזילאי הבקיע בעונה אחת בפ.ס.ו. 55 שערים ובעונה שלו בברצלונה 47 שערים. ודאי שגרד מילר הבקיע יותר. אבל הם כולם חלוצים מרכזיים. ועצם ההשוואה לחלוצים המרכזיים הגדולים ביותר בעידן המודרני, מופלאה כשלעצמה לשחקן בתפקידו.
ואני בהחלט מסכים שאף שחקן לא הבקיע כמות כזו בגיוון כזה ובאיכות כזו.
לשם השוואה, רונאלדיניו בברצלונה הבקיע 24 שערים בעונת הדאבל של ברסה (אלופות ולה ליגה) ב- 2005-6. שנה אח"כ הבקיע 23.

הלחץ עובר לצ'לסי. זה יהיה אירוני אם קיגן יסייע ליונייטד לזכות. תיקו בניוקאסל מספיק.

yoni 3 במאי 2008

רק נאני הרס.
גם רונלדו הביא איזו קטנה והוצהב. גם מיותר מאוד.
פרגי העניש אותו והחליף אותו מייד.

ראיתי את המשחק באופן חלקי מאוד לצערי.

עונה מרתקת פשוט.

ומישהו יכול להסביר לי למה לא משחקים את המשחקים האחרונים באותה השעה?
עד מתי הטלויזיה תקבע?

birdman 3 במאי 2008

רשימת הפצועים של ווסטהאם למשחק:
Freddie Ljungberg, Lee Bowyer, Matthew Etherington, Kieron Dyer, Craig Bellamy, Danny Gabbidon, James Collins, Anton Ferdinand, Jonathan Spector.

tksr 3 במאי 2008

בעונה שעברה יונייטד כבשה 83 שערים.משחק לסיום העונה המאזן שלה הוא 78.ניצחון במחזור האחרון ומבחינת מאזן ההבקעות לא יהיה פער משמעותי מהעונה שעברה.בעונה שעברה יונייטד ספגה 27 שערים והעונה,מחזור אחד לסיום,מאזן הספיגה עומד על 22.בעונה שעברה יונייטד נצחה 28 משחקים.יונייטד תנצח בשבוע הבא ותסיים את העונה עם 27 נצחונות.בעונה שעברה יונייטד הפסידה 5 משחקים וזה מאזן ההפסדים שלה העונה.
יונייטד סיימה את העונה שעברה עם 89 נקודות ואת העונה הזו תסיים עם 87.

אם גרנט צפה במשחק הוא כנראה הבין שעל מרכז ההגנה של יונייד צריך ללחוץ עם שני חלוצים ודרוגבה ואנלקה ביחד יכולים להביא לגרנט את ליגת האלופות.אפילו היום היו רגעים שבהם מרכז ההגנה נראה פריך במיוחד.
אנדרסון נמחק מהפנקס של פרגי או שאולי זו שיטת צביקה שרף וברגע של חידלון אנדרסון יזרק למגרש מתוך ציפיה שהוא זה שיביא שינוי.
סיכום העונה של נאני הוא אכזבה יחסית.לצד כמה מהלכים גדולים ניכר שהכישרון שיש לו זקוק להכוונה שתהפוך את המשחק שלו ליעיל יותר.
אפשר לשער שפיקה נמצא במרחק של שבועיים מחזרה לספרד.פרגי לא מאמין בו למרות שהוא מוכשר יותר מבראון.
אני מתחיל לחבב את הארגריבס כמגן.פתאום ליונייטד יש אופציה אינטלגנטית וטכנית באגף ימין.חבל שהארגריבס יאלץ לעבור ניתוח בזמן הקרוב שישבית אותו לכמה חודשים בתחילת העונה הבאה.
אילו סקולס וקאריק היו אסרטיביים במשחק שלהם ובועטים יותר לשער משחק ההתקפה של יונייטד היה זוכה לתוספת חשובה וגם מתבקשת.
טבז.מה עוד יש לאמר – מחוייבות עילאית לקבוצה.עוד נראה ממנו שנים גדולות.טבז כבש כמה שערי שיויון מכריעים בדקות האחרונות והוא ללא ספק היורש של סולשיאר בתחום הזה.
גיגס לבטח יפתח את העונה הבאה במדי יונייטד וישבור את שיא ההופעות.
סקולס לא ימשיך.מגיע לו לסיים את עונתו האחרונה בדאבל ולא להמשיך בשקיעה הגדולה שאיפיינה את העונה הנוכחית שלו.

גיא 3 במאי 2008

הניצחון היום הוא מה שהשדרים אוהבים לכנות comfortable win.
ווסטהאם לא ממש ניסו לקלקל את החגיגה והשער שהבקיעו (למי שלא ראה – לא לפספס. שער אדיר) היה מקרי למדי. בעגת הכדורגל הם די פתחו רגליים.

לגבי הותיקים – סקולס לדעתי יכול עדיין לתת עונה סבירה למדי בקבוצות מרכז טבלה ולא הייתי פוסל במקומו מעבר שיאפשר לו עוד 1-2 עונות מלאות כשחקן הרכב חשוב.
לגבי גיגס – הוא כבר לא יעבור לשום קבוצה אחרת, ובמקום ההנהלה הייתי שואף לשלב אותו בצוות המקצועי של המועדון במקביל להחזקה שלו כשחקן פעיל, בעונה שתוגדר כעונת פרישה (שבה כנראה ישחק מעט מאוד).

השערים של רונאלדו – השער השני שלו היום מציג תכונות של חלוץ רחבה חד, ולא בפעם הראשונה העונה. היפה הוא שבכל משחק הוא מציג את כל מגוון הסיכונים (מרחוק, מקרוב, דריבלים, בעיטות ונגיחות) ולא צורת משחק מסויימת שבה כביכול החליט להתרכז במשחק.

זיזו 3 במאי 2008

אני כרגיל מתקשה להבין את הויתור שלכם על סקולס.
הוא נשמר כל העונה ובשבועות האחרונים כאשר משחקים את המשחקים החשובים ביותר הוא תמיד משחק ומצטיין. גם היום הוא היה מצוין. הוא מסתובב ברחבה שלו, שני פסי כיסוח הדשא שביניהם קו האמצע + חצי העיגול שהאמצע יוצר איתם ומנהל משם את המשחק בצורה מופתית.

כמו מקללה בצ'לסי. הוא לא יכול לשחק בכל משחק אבל במשחקים החשובים באמת אין מישהו שעדיף עליו במרכז.

ניקו 3 במאי 2008

רונן- לגבי רונאלדו הזכייה באלופות שאנו רוצים כל כך עלולה טפו טפו טפו לגרום לרונאלדו למחשבות של אתגר חדש במועדון חדש!
מצד שני אם להיות אופטימיים אפשר להציב לו יעדים חדשים כמו 35 שערים בכל המסגרות כאשר שער מפנדל לא נחשב, נוסף על 30 בישולים ברמה האישית.
קבוצתית להעמיד לפניו מטרה לזכות באליפות שלישית ברצף ובפעם שנייה ברצף בליגת אלופות מה שאף אחד לא עשה!
אם הוא באמת שואף כל הזמן להשתפר להשיג, כמו שתיארת אותו בקטע על זה שהוא מתאמן הכי קשה בקבוצה, זה אמור להיות מאוד מפתה בשבילו.
טבז אדיר, גם אני חושב שפארק צריך להיות בגמר אבל אני מתקשה להכניס אותו במקום מישהו על מנת להביא את האיום הכי גדול על צ'לסי.
הגנה די מובן ורוטב רו מובן בהתקפה באשר לקישור לפי ראות עיני סקולס אנדרסון והארגריבס, זאת הבעיה עם פארק.

נאני באמת אידיוט אבל כתבת באחת התגובות שזה המחיר שאנו משלמים כמו ששילמנו עם רונאלדו.

זיזו 3 במאי 2008

למשביתי השמחות של מכבי.
אם תפתחו את דף הבית של הNBA תגלו מתחת לתמונה של קובי תמונה של שחקן אחר במדים צהובים.

המספר שלו הוא 6.

אביעד 3 במאי 2008

ראינו היום באופן מסוים, עד כמה הניצחון מול ברצלונה נבע גם מהקיבעון המחשבתי של פרנק רייקארד. בראון כבלם הוא לא ברמה הגבוהה ואפשר להוציא את הגנת היונייטד משיווי משקל באמצעות 2 חלוצים במרכז, משהו שרייקארד לא חשב לנסות.
tksr – שכחת משהו קטן, אבל חשוב מאוד.יכול להיות שגרנט ינסה ללחוץ את מרכז ההגנה של היונייטד עם 2 חלוצים. אבל מולם לא יעמוד ווס בראון, אלא נמאניה וידיץ'. וזה כבר סיפור אחר לחלוטין.
לגבי גיגס וסקולס, עוד יש להם מה לתרום. זו לא הפעם הראשונה שסקולס זוכה להספדים, אבל אסור לשכוח שבסגנון שבו הוא משחק, לגיל אין השפעה גדולה במיוחד. הוא מתמקם 40 מטר מהשער ומנהל משם את המשחק. יש לו עוד עונה לתת, והתחשב בדקות שבהן אנדרסון משחק במשחקים החשובים, זה נראה כאילו פרגוסון לא חושב שהוא בשל מספיק ונראה לי שסקולס יישאר לפחות עוד עונה.
גיגס? נראה די בטוח שיישאר, גם בגלל השיא של צ'רלטון וגם בגלל שבצורה בה שיחק בחצי השעה האחרונה, יש לו עוד מה לתרום. אמנם ווסטהאם היא לא קנה מידה, אבל גיגס שיחק מאוד חכם היום, וחוכמה היא משהו שלעולם לא נמאס.
נאני עשה מעשה מטופש היום, ולא בפעם הראשונה. הוא מוכשר מאוד, אך לא חכם מספיק, מרוכז בעצמו, מקבל הרבה החלטות שגויות ונותן למזג החם שלו לשלוט בו. מזל שהוא נמצא בידיים של המנג'ר שיודע הכי טוב כיצד לדאוג לשחקנים כאלה (קאנטונה, קין, רונאלדו, רוני). הוא עוד יכול להיות שחקן גדול. יום אחד, כשיגדל.
בגמר, פארק הוא אופציה. הבעיה שלו תהיה שהוא לא איום התקפי גדול מספיק וכרגע זה או הוא או גיגס. אני מהמר שגיגס יפתח.
רונן, כמה שחקנים גדולים בעידן הנוכחי כבר שיחקו את משחקם הביתי האחרון כשכולם יודעיים שזה האחרון? תאר לעצמך, אפילו לפאולו מלדיני הגדול זה עשוי לקרות. אני כבר לא זוכר ממש שחקנים גדולים בעונת פרידה…

אבישי 3 במאי 2008

נאני יצא קטן בכך שנפל לפרובוקציה, לא בטוח שבליגה בפורטוגל היו מוציאים על זה צהוב, גם לא בטוח שהייתי קורא לזה נגיחה. ללוקאס ניל מגיע טוני על הנפילה הדרמטית. יחסית לכמות המשחקים ששיחק העונה בליגה האנגלית (בהשוואה לעונה הראשונה של רונאלדו) ההתאקלמות שלו בהחלט סבירה ואין ספק שמדובר בכשרון. לא צריך לצלוב אותו, הוא עדיין צעיר.

סקולס עצמו אמר באיזה ראיון שלא יפרוש כל עוד ירגיש שהוא נהנה מהמשחק, אבל שהוא יודע שבגילו הוא כבר לא מתאים לתחרותיות של קבוצה כמו יונייטד. אחרי ברצלונה היו "ידיעות" על חוזה חדש שלו לשנתיים. לא יודע אם לקנות את זה, אבל בכל מקרה לגביו ולגבי גיגס, לפי המשחקים האחרונים, גם אם אי אפשר להשוות את התרומה שלהם לימי נעוריהם, משתלם וישתלם לתת להם לשחק עם הצעירים. הרגליים אולי כבר לא מהירות וזריזות כמו פעם, אבל הראש עדיין מלא מעוף ואם משהו מזה יושרה על הצעירים זה ישתלם בריבית ד'ריבית.

טבז והארגריבס ופארק.. וואו!! איזו מחוייבות, פשוט נפלא.

רונן דורפן 3 במאי 2008

לון – בניגוד לגיגס, שאמנם אהד את סיטי בילדותו, אבל רואה בפרגוסון מעין אב, סקולס רוצה לשחק עונת פרישה באולדהאם. ואני אעריץ אותו אם יעשה זאת.

יוני – בניגוד לנאני רונאלדו מתמודד עם כסאח אמיתי. זה לא אומר שהתגובה שלו ראויה. אבל לפחות אפשר להבין את העצבים שלו. נאני סתם התנהג בטמטום.

יוני – באנגליה המחזור האחרון הוא באותה שעה. בספרד ארבעה מחזורים. מה שכן, אני חושב שאני לא זוכר עונה כמו זו – בה צ'לסי, יונייטד וארסנל כמעט מעולם לא שיחקו באותה שעה.

בירדמן – הם אכן נראו כמו קבוצה שכבר הלכה לים. ממה הם נפצעו בכדורגל המנומנם של ווסט האם.

TKSR – מה שנכון לצ'לסי נכון לנו. אני חושב ששתי ההגנות לא בשיאן ולחץ יביא לתוצאות. אני מאד חושש מהקישור הפיזי שלהם – אסיין, למפרד, באלאק, מקללה – ולכן מקווה שפארק ישחק. אני לא חושב שאנדרסון נמחק מהפנקס. אני חושב שבמשחקי הכרעה פרגי פשוט מעדיף את סקולס. בכלל, היום הוא שמר כמעט את כל ההרכב מברצלונה (או את כולו בעצם?) והתוצאות במשחק קולח מאד. בנוסף, בלי רוני, לא הייתה שום אופציה יצירתית על הספסל מלבד אנדרסון.

ניקו – לרונאלדו אין סעיף יציאה מהחוזה לקיץ הזה. ריאל בודאי תציע 80-100 מליון יורו במהלך הבחירות. אני מקווה שהגלזרים יסרבו לשמוע. ורונאלדו מעולם לא עשה דבר אדיוטי כמו נאני היום. אבל אולי אם הוא יותר אדיוט היום הוא יהיה יותר טוב בהמשך…

זיזו – לפי הלוס אנג'לס טיימס קובי בראיינט זכה בMVP

Yair 3 במאי 2008

אני לא סובל את לוקאס ניל, אבל מגיעה לנאני הרחקה רק על ההצגה שהוא בעצמו עשה כשנפל לדשא…

לגבי תקיפת ההגנה שלנו עם 2 שחקנים, זה אולי מערער אותנו (ואני מקווה מאוד שוידיץ' יהיה כשיר לגמר), אבל באיזה מחיר? ווסטהאם מהר מאוד גילתה שזה לא משתלם בצד השני, אני לא בטוח עד כמה הבליץ של צ'לסי במרכז השדה עובד כשבחוד משחקים עם 2 חלוצים, בכל מקרה אני די בטוח שגרנט לא יעז לפתוח עם אנלקה ודרוגבה יחד.

בכל מקרה צ'לסי מגיעה ביכולת מצויינת לגמר, עם באלאק ודרוגבה בכושר מצויין במיוחד… אני מקווה שלפחות נשכיל לזכות בליגה ולהגיע עם יתרון מוראלי כלשהוא.

זיזו 3 במאי 2008

רונן
אני יודע. אני פשוט מחכה לפוסט בנושא (?).

אביעד
זידאן זכה למשחק שכזה וזה היה פשוט נפלא. אצטדיון שלם מקושט לכבודו בתמונותיו ושלטי תודה.
כמובן שהוא גמל לקהל בשער.

רונן דורפן 3 במאי 2008

זיזו – אכן זכור לי שזידאן שמר את שעריו למועדים חגיגיים… בחמש שנים ביובנטוס הבקיע פחות מרונאלדו בשנה שעברה, ובחמש שנים בריאל הבקיע פחות מרונאלדו השנה. … אני סתם מקניט אותך.

לגבי בראיינט. יש משהו בעייתי בבחירה – למרות שאני חושב שהבחירה היא ראויה. ההחלטה שהאם.וי.פי הוא רק על העונה הרגילה היא שריד לתקופה בה הפלייאוף היה קצר. היום הוא בערך רבע עונה – והרבע המשמעותי שלה. ההכרעה הייתה צריכה להיות בין בראיינט, פול וגארנט. אם פול או גארנט יזכו באליפות זה ייראה די מגוחך.

אמיר 3 במאי 2008

חברים,
אכן שמחה גדולה..אבל בואו ונמתין עם הסיכומים עוד שבוע ואולי
אפילו עד לאחר המשחק במוסקבה,שבוע הבא ויגאן..על הנייר לא
משימת סוף הדרך..אבל..רק אבל..שלא יהיה פארדוקס ענקי שברוסי הבלם הגדול שלנו יהיה זה שיפנצ'ר לנו את האליפות.
אז בואו ונגיע לשם צנועים כי עדיין שום דבר לא נגמר!

גיל 3 במאי 2008

בריאנט מקבל את הMVP שלא בצדק. הוא מקבל אותו בעיקר בגלל פנקסאות על זה שהוא לא קיבל בעבר, ובזכות יחסי ציבור מצוינים שכל השנה מפמפמים לנו כמה הוא השתנה, כמה הוא פתאום קבוצתי ונחמד וכו'. על פי כל מדד אובייקטיבי התואר צריך ללכת לפול, רק שאת ההורנטס כמעט אף אחד לא רואה ופול "צעיר, ועוד יזכה לתואר". גם המשמעות של הMVP תפורה בדיוק על ההישגים של פול ולא של בריאנט שלא שיפר במיוחד אחרים לצידו.

זיזו 3 במאי 2008

רונן
אתה צודק. הוא באמת שמר את שעריו למועדים חגיגיים. גמר מונדיאל (X2), גמר צ'מפיונס ועוד ועוד.
אני לא רואה בזה עלבון אלא דבר שבח.
לעומתו רונלדו בינתיים שיחק בחצי גמר צ'מפיונס וחצי מונדיאל (במשחק בו זידאן כבש) וחישוב מהיר אומר שמספר שעריו שווה למספר החולצה שלו מינוס 7… אני סתם מקניט אותך.

זה לא חשוב. הבחירה היא אכן על העונה הרגילה וקובי הוא הראוי מכולם.
הוא הוביל קבוצה פצועה וחבולה (כולל הוא עצמו) לראשות האזור החזק ביותר אי פעם בעונה שבה הליגה החזירה לעצמה את מקומה בספורט העולמי. בסוף העונה הוא ניצח ב back to back את פול וקבוצתו ואת האלופה בכדי להבטיח את ראשות המערב.
פול נפלא אבל כמו נאש בעבר יש לי בעיה עם בחירה של שחקן שמשחק בצד אחד של המגרש (נאש ביזה את המונח הגנה בסדרה נגד הספרס) וכולם אמרו שיזכה עם ההורנטס ייקחו את המערב. ערב סוף העונה היה להם הזדמנות וכידוע קובי סתם את הגולל עליה.
גארנט הוא מועמד ראוי ללא ספק אבל הMVP היה חייב ללכת העונה למערב. הם פשוט שחקו בליגות שונות. בוסטון טיילה במרבית ימיות העונה. הפלייאוף של הלייקרס התחיל כבר לפני חודש וחצי.

לגבי קובי עצמו. אחרי עונות בהם קלע 35 או 32 ולא קיבל יחס ראוי הוא הוריד השנה ממוצעים והלייקרס נראית כמו קבוצה מלוכדת ומאושרת. אפשר להמשיך ולזלזל בשינוי שעבר על קובי אבל עובדתית חבריו קיבלו אותו חזרה יחד עם מנהיגותו והלכו אחריו עד לפסגה.

סיפור מהימים האחרונים שיבהיר את הסוגיה. קובי נשאל אם יצפה במשחק השישי בין הג'אז לרוקטס. הוא אמר שהקבוצה תצפה במשחק ביחד. כשפיל ג'קסון נשאל לעניין הוא אמר שזה לא קשור אליהם (לצוות) אלא זה משהו של השחקנים וזה לא הפעם הראשונה. שאלו את קובי מי יביא את הפופקורן ותשובתו כיאה לותיק של 12 עונות הייתה: בטח לא אני. מצד שני כשאודם נשאל בעניין הוא סיפר שהם ילכו למסעדה לפני המשחק וכשנשאל מי ישלם הוא ענה בקול רם כך שקובי ישמע: אני מקווה שהMVP.
קובי שמע והתרעם אבל אודם סיפר סיפור משעשע. כידוע קריאת הקהל לכיוון קובי בל.א. וגם באולמות אחרים היא: MVP! MVP!. אודם סיפר שהקבוצה יצאה למסעדה לפני הסדרה מול דנבר, כשהגיע החשבון קובי הרים אותו והתקבל ע"י השולחן בקריאות: MVP! MVP!.
העונה הוא מנהל פסקי זמן, מכנס את הקבוצה לנאומים לפני משחק ונותן את הטון על ומחוץ למגרש.
גם הפלייאוף נראה לא רע בינתיים ויש להזכיר שזו עונת הבונוס שלפני עונת החזרה של ביינום וההשתלטות הסופית על הליגה.

נ.ב. הרבה קרדיט צריך ללכת גם לדרק "שארפ" פישר שנותן לקובי תחושה שהוא יכול לחלוק את המעמסה עם מישהו שהוא סומך עליו בעיניים עצומות.

גיל 3 במאי 2008

אגב, העובדה שוויגן הבטיחה את ההישארות שלה ובולטון עדיין בסכנת ירידה, עוזרת למנצ'סטר במחזור האחרון (למרות שבאנגליה לא מוכרים משחקים, צפויה ירידת מתח טבעית).

רונן דורפן 3 במאי 2008

בגיל 23 זידאן לא היה קרוב להישגי רונאלדו כרגע. אז אנחנו בדרך הנכונה. אבל זידאן הוא לא המקום אליו רונאלדו מכוון. הוא צריך לכוון למראדונה.

גיל 3 במאי 2008

זיזו, אתה כמובן מגזים מאוד וזו נטייה טבעית של אוהד. עם כל האהבה שלי לנבא אי אפשר לומר שזה האיזור החזק ביותר אי פעם או לומר שפול משחק בצד אחד של המשחק. פול הוא שחקן הגנה טוב ועצם העובדה שהאוא לוקח 4 ריבאונדים בממוצע למשחק היא לא פחות ממדהימה. הוא תופעת טבע מהכיוון ההפוך, והטריפל דאבל שלו עם 11 ריבאונדים במשחק האחרון בפלייאוף רק מוכיח את זה.

אני בספק רב אם הלייקרס היו נשארים במקום הראשון אילולא הביאו את גאסול שהוא אול סטאר מוכח, בעוד פול הפך במו ידיו שחקן כמו דיוויד ווסט לאול סטאר.

זיזו 3 במאי 2008

גיל
אתה ודאי צוחק, יחסי ציבור. קובי יותר קרוב למייק טייסון ביחסי ציבור מלמייקל ג'ורדן.
איזה מדד אובייקטיבי? שהם סיימו במאזן פחות טוב משל הלייקרס, שהם הפסידו להם בראש בראש, שבראיינט שחקן הגנה ברמה שפול לעולם לא יהיה, שברייאנט דמות משמעותית בהרבה בקבוצה מחוץ למגרש או זה שבראיינט פשוט שחקן יותר טוב ממנו?

בראיינט לא שיפר את האחרים סביבו? מעניין. כשקובי קולע 35 ומוביל את הלייקרס המגוחכים לפלייאוף הוא אגואיסט שמשחק על חשבון חבריו. כשלברון קולע 30 ומוביל את קבוצתו למאזן בקושי חיובי במזרח המצחיק הוא משפר את חבריו.
עשה לי טובה, זה יחסי ציבור!

אם הוא לא שיפר את חבריו אז איך בדיוק הוא הוריד ממוצעים והוביל את קבוצתו לראשות המערב המטורף? אני יחסוך לך גם את הטיעון של גאסול כי הלייקרס היו בראשות האזור עוד לפני הטרייד.

זיזו 3 במאי 2008

רונן
זידאן לא נלקח בגיל 18 ע"י פרגסון!
אני מסכים. שיכוון למראדונה, לזידאן הוא לעולם לא יגיע!

נ.ב.אין לי צורך בתגובות על המשפט האחרון.

זיזו 3 במאי 2008

גיל
אולי אני בור, אבל מה כל כך מרשים ב4 ריבונדים ב37.6 דקות?

והגיע הזמן לתת קצת קרדיט לשחקנים הנפלאים של ההורנטס במקום לפתור את הכל בכריס פול.

רונן דורפן 3 במאי 2008

אם לחזור לזידאן. זו קצת אניגמה בעיני שבנבחרת יש לו מאזן מעולה של 31 שערים ב-108 שערים. והטענות העיקריות שאפשר להפנות אליו ברמת הקריירה היא פוריות לא מרשימה ברמת הקבוצות. אולי הוא באמת העדיף את הנבחרת.

אני חוזר שכל מה שלי יש לומר בשאלת בראיינט-פול, הוא שטפשי לקבוע עכשיו כשבעוד חודש הכל יהיה הרבה יותר ברור.

גיל 3 במאי 2008

זיזו, לליגה מאוד חשוב לשמור על תדמית נקייה ומה טוב יותר מהפיכת קובי למודל של אמא תרזה? מי שעקב אחרי הליגה בשנה האחרונה יכל לראות שבכל הזדמנות מדברים על כמה קובי טוב וקבוצתי וכמה הוא אדם נחמד שהולך לארוחות ערב עם הקבוצה ואפילו קונה להם פיצה על חשבונו!

המאזן פחות משמעותי כשמדובר בהבדל של משחק אחד ובמשחקים ביניהם ראש בראש הם 2:2 במשך העונה. מה שאתה אומר לא ממש רלוונטי לבחירה בMVP. מה זה משנה מה בריאנט עושה מחוץ למגרש או אפילו אם הוא שחקן בעל יכולת אישית טובה יותר? מדד הMVP אמור לבדוק את הערך של שחקן לקבוצה שלו ולפול יש הרבה יותר מזה. אגב אתה גם לא מדייק כשאתה מדבר על לברון. כל הזמן מדברים על זה שהוא לא משפר את אלו שלצידו.

המדד האובייקטיבי היחיד הוא היכולת על המגרש. צריך פשוט לראות את ההשפעה שיש לפול על הקבוצה לעומת קובי. כשאני מנסה לאמוד יכולת של שחקן אני מנסה לדמיין מה היה קורה אילו השחקן הספציפי הזה לא היה משחק. הלייקרס היו קבוצה פחות טובה אבל לא היו מתרסקים כמו ההורנטס. בריאנט לא צריך לשפר את שחקניו כי הם מלכתחילה יותר טובים מאלו שפול משחק איתם. הטיעון של גאסול מאוד רלוונטי כי בלעדיו הם לא היו גומרים מקום ראשון לדעתי. זה שהם היו במקום הראשון לפני הטרייד לא אומר כלום כי בתקופה הזו הייתה נדנדה גדולה והם היו שם בקושי שבוע אחד כך שזה לא ממש מייצג.

האמת היא שלשמוע אותך מדבר על בריאנט (או זיזו) לצורך העניין די מצחיק אותי (ואני לא מתכוון לפגוע בך). לפי מה שאתה מספר פיל ג'קסון יכול לצאת לחופש כבר עכשיו כי יש מי שינהל את העניינים בלעדיו.

אגב, אני מסכים עם רונן בקשר לעיתוי הבחירה. כמה פרשנים כבר אמרו שהיו משנים את הבחירה לפול אחרי הסיבוב הראשון בפלייאוף. לדעתי זה נובע מזה שסוף סוף רואים אותו בפריים טיים בערוצים המרכזיים וזה מעלה הירהורים נוגים על כמה באמת ראו אותו משחק אלו שלא בחרו בו.

גיל 3 במאי 2008

למישהו שהוא 1.80 4 ריבואנדים זה הרבה מאוד, מה שמראה על ראיית המשחק שלו. אני לא זוכר מישהו בגובה כזה עם כל כך הרבה ריבואנדים. ושוב, טריפל דאבל נגד דאלאס במשחק העלייה לסיבוב השני זו תצוגה מעולם אחר.

legal alien 3 במאי 2008

אם כבר בעניני פרידות עסקינן, מישהו ששמו נפקד מהטור ושבהחלט יתכן שכבר לא ישחק במדי הקבוצה הוא כמובן הקפטן שלנו, גרי נוויל.
אני מתקשה לראות אותו חוזר בעונה הבאה, למרות שאין לנו פתרון מוצלח מדי לפי שעה באגף.
נצחון של קבוצה שראויה להיות אלופה. עוד שני נצחונות והעונה הזו נכנסת להיסטוריה.

שי 3 במאי 2008

חברה שאלה לי יש, למה זה כל כך חשוב מי הmvp בסופו של דבר מה שמשנה זאת הטעבעת שנותנים בסוף העונה, ואותה כנירא שלא פול ולא בראיינט יזכו לענוד בסוף העונה, אלה האחד והיחיד טימי הגדול.

גיל 3 במאי 2008

שי, אתה צודק בהחלט והיום מתחילה סדרה שיכולה להיות ענקית. אני עדיין ספקן לגבי הספרס במיוחד שהאבליצ'ק כנראה קצת פצוע (אגב רונן, אם ג'ינובילי הוא האבליצ'ק אז מי זה פרקר, בוב קוזי?).

אביעד 3 במאי 2008

legal alien – שמו של גארי נפקד כי הוא יחזור לעוד עונה. בגלל שלא שיחק העונה אז קשה לאמוד מה הוא יכול לתרום ולכן הדיון בעניינו ייאלץ לחכות.
גיל, זיזו – אני לא רוצה להיכנס לשאלת מי ראוי ל MVP כי זה לא משנה. זה לא משנה כי שניהם ראויים, לכל אחד יש הסיבות שלו ואני לא באמת רואה בכך עוול לאף אחד מהם אם יזכה או לא יזכה (למרות שלפי מקורות זרים, המירוץ כבר הוכרע), מה שהכי מדהים אותי זה שבמירוץ לתואר הזה, עולה השנה השאלה מדוע הפרס הוא רק על העונה הרגילה. העונה זו עלה? העונה? אני מניח שהדיון הזה כבר עלה בעבר במקומות שונים. אבל אני לא חושב שהבעייתיות במתן הפרס על העונה הרגילה בלבד הייתה חדה יותר מאשר בעונה שעברה – דירק נוביצקי מנצח את סטיב נאש במירוץ לתואר (לטעמי, שלא בצדק, נאש היה צריך לזכות) והוא מקבל את הפרס לאחר הוא מתרסק בסיבוב הראשון בפלייאוף מול המדורגת שמינית ובעקבותיו מתרסקת כל הקבוצה.

זיזו 3 במאי 2008

את מי זה מעניין שיחסית לגובה יש לו נתון מרשים. אם כך אז מגסי בוגס הוא השחקן הגדול בהיסטוריה ולא ג'ורדן.

זה יפה שאתה מייחס לעצמך את הזכות לקבוע מה הוא מדד הMVP אבל למעשה אין מדד מדויק להגדרות נקבעות ע"י כל מצביע בעצמו.

לגבי היעדרות השחקן. קובי נפצע ונזקק לניתוח. הוא לא עבר את הניתוח כי בלייקרס חששו שאם הוא לא ישחק את אותה תקופה הלייקרס בכלל לא יהיו בפלייאוף!

אני בכלל לא מבין מה זה קשור שהם לא היו מסיימים ראשונים ללא גאסול? ההורנטס היו מסיימים שניים ללא ווסט? או צ'נדלר? או פז'ה?

הטריפל של פול נגד דאלאס היה יפה אבל רחוק ממדהים. למעשה הדבר המרכזי במשחק היה ההופעה המגוחכת של דאלאס שיצאו לדבאל טים בצורה מיותר ורכה ואפשרו לפול למצוא די בקלות את חבריו לקליעות פנויות.
ובכלל, מה זה קשור?!

אני לא יודע כמה יצא לראות את פול משחק אבל פול הוא בהחלט לא שחקן הגנה טוב אלא שחקן שחוטף כדורים!

נ.ב. שלא יובן לא נכון, פול הוא שחקן מדהים שראוי להיות בדיון. קובי פשוט שחקן טוב ממנו!
העונה ובכלל.

רועי 3 במאי 2008

רונן אתה צודק לזידאן לקח עד גיל 25 26 להגיע לרמה הכי גבוהה אבל בוא נראה את רונאלדו עושה את מה שזידאן עשה בגיל 34 יש לי תחושה שבגלל אופי המשחק שלו עם האתלטיות הקריירה שלו תיגמר הרבה לפני זה.

זיזו 3 במאי 2008

רונן
אין ספק שהוא העדיף את הנבחרת!
יש שחקנים רבים כאלו. אני חושב שגם מראדונה היה כזה למשל.
אני לא חושב שזהו ההסבר להבדל בכיבוש השערים. ההסבר לדעתי הוא התפקיד השונה שלו בנבחרת.
ההבדל אולי גם נובע מסגנות המשחק השונה בכדורגל הנבחרות.

האיניגמה האמיתית היא אך זה שהבישול שלו להנרי מול ברזיל היה הראשון והאחרון שלו.
שני שחקנים כאלו שבכל המשחקים ביניהם אפשר למצוא רק בישול אחד?!
זה לא נראה לי בעיתיות בהתאמה אלא סתם מקרה אבל עדיין איניגמה.

אני לא חושב שהוא היה פחות טוב ברמת הקבוצות, פשוט שונה.
כפי שצוין, זידאן נהג לכבוש במעמדים חשובים וכמובן שבנבחרת יש הרבה יותר משחקים כאלו.
גם בקבוצות הוא היה כובש באופן ברור יותר שערים במשחקים חשובים.

שי 3 במאי 2008

גיל אתה צודק זאת בהחלט אולכת להיות סידרה ענקית, גם הסידרה של הלייקרס נגד הג'אזז יש פוטאנציאל ענק.

ושאלה מה דעתכם על המשחק הענק שהיה אתמול באטלנטה? מישהוא האמין שהסידרה הזאת תיהיה היחדיה להגיע ל7 משחקים?

דוידי 3 במאי 2008

רונאלדו יכול לספר כמה שהוא רוצה על החברים שעוזרים לו ועד כמה הקבוצה חשובה יותר מתארים אישיים – היום כאשר פרגי הוציא אותו רונאלדו הכועס חשב על עצמו ועל שיאי ההבקעה של ואן ניסטלרוי ודניס לאו.

ניקו 3 במאי 2008

דוידי- לא, הוא פשוט נעלב שבמקומו נכנס מישהו ברמה של פלטשר!

martzianno 3 במאי 2008

לא מזמן כתבתי פה שבוסטון יגיעו רעננים לגמר, אחרי שיטיילו כל הדרך במזרח… יאללה הוקס! בשנה הבאה אליפות בעזרת השם!
חוץ מזה, לא צריך להתייחס ברצינות לבחירות המשונות שעושים בנ.ב.א – זה כמו מלכת היופי – כולם יודעים שהיא לא הכי יפה…
אם קווין דוראנט זכה רוקי השנה, בזמן שאל הורפורד מאטלנטה מעמיד ממוצע עונתי של דאבל-דאבל והופך למנהיג של הקבוצה – לעזאזל, אפילו בטור האסיסטים הוא לוקח אותו…

כרגע, סאן-אנטוניו משחקים כמו אלופים. להורנטס אין ממש מי שיעצור את דאנקן וראינו שגם אם עוצרים אותו, זה רחוק מלהספיק. איך עוד לא עלו זה שג'ינובילי שמאלי?

גיל 3 במאי 2008

זיזו, הנקודה המרכזית היא שהריבואנדים שלו אינם באים על חשבון שום דבר אחר, וריבואנדים וחטיפות הם חלק מהותי מהיותו שחקן הגנה טוב.

אבך עזוב, אתה מעריץ של קובי וככזה אתה נוטה להגזים בכל דבר שהוא עושה ולהמעיט בערך של אחרים. אם תהיה סדרה בין שתי הקבוצות אפשר יהיה לראות טוב יותר את היתרונות והחסרונות של כל אחד.

גיל 3 במאי 2008

מרציאנו אתה צודק. הזכייה של דוראנט היא חרפה. שוב יש בחירה בנוצץ על פני היעיל.

ויקטור 3 במאי 2008

אינדי 500…
רונן, ברכות על הפוסט ה-500!
תודה על ההשקעה וההתמדה, בחירת הנושאים ובעיקר יצירת הקהילה היחודית הזו.
האם לרגל חגיגות ה-500 אפשר יהיה לשמוע קצת על קהילת הבלוג? גודלה, פריסה גיאוגרפית, וכו'?

זיזו 3 במאי 2008

איפה ההגזמה בדיוק?
הוא לא השחקן הטוב בליגה?
הלייקרס לא סיימו ראשונים במערב?
אתה מציג אותי כמעריץ עיוור שאני כותב שראוי לתת MVP לשחקן שרושם שיאים שאפילו מייקל לא הגיע אליהם, מוביל את קבוצתו לראשות המערב ובינתיים בפלייאוף הוביל את קבוצתו לסוויפ מול קבוצה שניצחה העונה 50 משחקים העונה.

יש לי שאלה שמצחיק אותי ממש לשאול אותה, אבל איך שאתה כותב אני ממש רוצה לראות את התשובה.
אתה חושב שכריס פול הוא שחקן יותר טוב מקובי בראיינט?

גיל 4 במאי 2008

זיזו, אני חושב שהתגובה שלך מעידה בדיוק על מה שאני מנסה להעביר.

ולא, אני לא חושב שפול טוב מקובי אבל אם אתה שואל אותי אם הייתי צריך להתחיל לבנות קבוצה את מי הייתי בוחר הייתי בוחר בפול. ושוב, לשאלה מי השחקן הכי טוב בליגה אין רלוונטיות לתואר הMVP.

זיזו 4 במאי 2008

על חשבון מה בדיוק 4 ריבאונדים יכולים לבוא?

כפי שכתבתי יש להבדיל בין שחקן הגנה טוב לשחקן שחוטף כדורים. סטיב נאש הוא אחד החוטפים המובילים בליגה בשנים האחרונות, הוא גם אחד משחקני ההגנה הגרועים בליגה מה שהוביל באופן כמעט ישיר להדחה שלהם העונה. חוסר היכולת שלו לשמור את פארקר הובילה את סאן אנטוניו לתוכנית המשחק הבאה: פיק&רול בין פארקר לדאנקן, אם פארקר לא מגיע למצב זריקה או אסיסט הוא יוצא חזרה ועושה עוד פיק&רול. פארקר הרגיש בסדרה הזאת כמו ילד במתקן זריקה לסל של אולמות הוידאו.

פול, בדומה לנאש וכמעט כל השחקנים הנמוכים אי פעם, מתקשה בשמירה על מרבית השחקנים. המפלט הוא לנסות ללכת על חטיפה. ניסיון חטיפה הוא הימור מסוכן שכאשר אינו מצליח משאיר את השחקן פנוי לקליעה.

שחקני הגנה טובים הם שחקנים כמו ברוס בואן או טיישון פרינס. אתה רוצה לדעת כמה הם חוטפים?
בואן 0.7 ופרינס 0.5.

יוני 4 במאי 2008

מצטרף לויקטור… מנהל הבלוג מוזמן לדווח, אפילו על עצמו, לרגל החגיגות. בשישי הבא, חידון על דורפן :)

אביעד 4 במאי 2008

זיזו, מלבד 81 הנקודות, איזה שיא משמעותי יש לקובי שג'ורדן לא הגיע אליו? (אני באמת שואל..)
דבר שני, MVP הוא לא בהכרח השחקן היותר טוב, הפרס לא מתיימר לקבוע זאת. נאש לא שחקן יותר טוב מקובי, גם לא כשזכה שנתיים ברצוף בתואר. אבל הגיע לו לזכות יותר מקובי.
דבר שלישי, אף אחד לא אמר שבראיינט לא ראוי ל MVP, למיטב הבנתי השאלה היא מי ראוי יותר.
רביעית, אני גם לא בטוח שבראיינט הוא השחקן הטוב בליגה. קביעה כזו היא גורפת מדי כשלברון בסביבה.
שלא יהיו אי הבנות, לדעתי בראיינט הוא הראוי יותר לתואר השנה.
גיל, אם הייתי צריך לקבוע קריטריון שיכריע בין השניים במקרה הספציפי הזה, הייתי הולך על מוניטין – בכל משחק של הלייקרס, קובי הוא השחקן שהקבוצה היריבה מתמקדת בו, עצירתו הופכת למשימה החשובה ביותר. לפחות ב 30 המשחקים הראשונים, פול לא זכה ליחס הזה ולכן היה לו קל יותר לעשות את מה שעשה. פול אמנם נחשב מההתחלה לשחקן החשוב ביותר בניו אורלינס, אבל ספק אם זכה ליחס לו זכה קובי מהגנת היריבה.
tksr – לא ידעתי שהארגריבס אמור לעבור ניתוח בסוף העונה שישבית אותו לאיזור החצי שנה, אשמח לדעת מאיפה זה הגיע.

תומר 4 במאי 2008

זיזיו,לדעתי זידאן ביובה לא הגיע למעמדים הגדולים באמת.הוא הפסיד שני גמרים אירופים.ב97 אחרי שבאמת הוביל את יובה בחצי הגמר וב98 כמובן. הוא הפסיד ללאציו אליפות במחזור באחרון מול בארי(?) במשחק הבוצי של קולינה וגם לרומא.הוא חסר לי גם בחצי הגמר מול יונייטד שהיה הסימן לסוף השליטה של יובה באירופה באותן השנים.והייתה לו גם בעיה של הרחקות המשחקים חשובים.כל זה כמובן לא מוריד לרגע מתרומתו הרבה ליובנטוס.

זיזו 4 במאי 2008

תומר
הוא באמת הפסיד את הגמרים הראשונים שלו (גם גמר גביע אופ"א שני לפני במדי בורדו) אבל אני חושב שבהמשך הקריירה הוא פיצה על זה. אתה לא מסכים?

להוביל קבוצות לשלוש גמרים אירופאים רצופים זה דבר מדהים.
כבר כתבתי פה שיובה של אז הייתה הקבוצה המרשימה ביותר שראיתי אי פעם וחצי הגמר מול מנצ'סטר הוכרע בשמיים ולא במגרש.
יובה הייתה עדיפה באופן ברור על מנצ'סטר שכמו שבגמר חיפתה על משחק שלם בשתי דקות. בחצי זה לקח לה בערך 6 דקות של השראה מקין (ופציעה של מונטרו הגדול). לאחר מכן יובה לחצה ויונייטד באסיסט של פטר הגדול סיימה את המשחק.
זידאן אגב היה מצויין במפגש הזה כולל בישול ובישול נוסף שהסתאמי הוציא מהקו.

ההרחקות שאתה מזכיר הגיעו בעונתו האחרונה בקבוצה. הקבוצה כבר הייתה בחילופי דורות וזידאן היה בדרכו למדריד.

זיזו 4 במאי 2008

רונן
זידאן הוביל את בורדו לאותו הגמר בגיל 23.
לרונאלדו יש עכשיו עוד שני עונות רצופות בכדי להגיע לאותו המאזן. אם זה יקרה, נראה לי שנשמע על זה קצת יותר, אתה לא חושב?

ביניהם, אם הוא רוצה באמת להתקרב, כדי לא גם לשלב איזה זכייה במונדיאל (רצוי עם צמד בגמר!)

לון 4 במאי 2008

זיזו, הכתיבה שלך על זיזאן ועל בראיינט מזכירה את הלהט בו חסידי ליובאוויטש מדברים על הרב שלהם (זה שספק חי ספק מת, תלוי איזה פלג בחסידות אתה שואל). אני מקווה שאתה לא חושב שזידאן הוא המשיח. (או לחילופין בראיינט).
והאמת היא שאולי אתה אפילו עולה בלהט עליהם, שהרי אתה דבק להופיע אך ורק תחת שמו של אלילך.

מה עם קצת ביקורת, אירוניה עצמית ? האם הן יהיו חילול השם ?

רועי 4 במאי 2008

זיזו אני מעריץ גדול של זידאן אבל אין שום דבר מדהים בלהגיע לשלושה גמרים ולהפסיד בהם.

יואב 4 במאי 2008

זיזו, רק שתדע, אני חושב שהאהבה שלך לגיבוריך וההגנה עליהם-ממש מקסימה. חלק מהאהבה לספורט היא להישאר קצת ילד, לקחת צד ולהיות נאמן לו.למרות שאנו חולקים גיבורים שונים, אני מוצא את זה מקסים וראוי להערכה.
רק בדבר אחד אני חולק עליך, יובה של תשעים ותשע, היתה על אדי הדלק האחרונים(אכן הייתה נהדרת). בטראפורד הייתם שקולים ואולי אף קצת יותר מזה(מאד מסודרים , קשים לפיצוח). אבל בדל אלפי, מהדקה השתיים עשרה ועד לשבעים(בערך) הייתה קבוצה אחת בלבד. ההספק- קורות של ארווין ויורק, שערים של קינו ויורק ושליטה מוחלטת בנעשה…הקלות שבה זה קרה, האופן בו קינו ובקהאם שלטו מול יריבה כל כך איכותית, הופכת את המשחק הזה לללא פחות ממשחק החוץ הגדול ביותר של יונייטד במפעל הזה, שאני זוכר. בוודאי שלחצתם קצת בסוף, אתם בכל זאת יובה ועוד בייתים…
זה היה ניצחון יותר מראוי(ראיתי את המשחק כמה וכמה פעמים בחיי) ואם אני לא טועה, אף אנצלוטי, לא חלק על קביעה זו..

זיזו 4 במאי 2008

אני יודע שאני לא אובייקטיבי ואני לא מנסה להישמע אחרת.
אבל אם נדייק. בשני השחקנים המדוברים יש פער עצום בתפיסה שלהם בין הגטו הישראלי לשאר העולם.
בישראל זידאן זה הקירח הזה. רונאלדיניו ומסי הם גדולים ממנו בהרבה.
בעולם זידאן נחשב (בעל הבלוג מתבקש לקחת כוס מים קרים) לגדול השחקנים האירופאים אי פעם. שחקן שהמועדון הגודל בעולם לא רואה בו ראוי ללבוש את חולצתו אלא רואה זאת כאות כבוד שהוא לובש אותה. במרץ הוא נבחר ע"י האוהדים לשחקן השני בהיסטוריה אחרי די-סטפנו. לפני פושקש, ראול וכל האחרים.

בראיינט לעומתו הוא אנס שרומס את חבריו למען הצלחתו האישית. בעולם הוא נחשב לטוב מכולם. מומחים ושחקנים דירגו את השוטינג גארדס הגדולים בהיסטוריה למען ESPN. בראיינט נבחר כשני. לפני ג'רי ווסט ואחרי… נו באמת.

אתה רוצה ביקורת.
זידאן הוא פסיכופט אמיתי. ד"ר ג'יקל ומיסטר הייד. נשמה טובה, צנועה ואצילית שבתוכה מתגוררת מפלצת.
הסבר: האוזן של ואן גוך.

בראיינט הוא פסיכופט גם כן, איש שהמטרה מקדשת גם את עריפת ראשיהם של חבריו. אני לא חושב שהוא השתנה אלא הבין שזו לא הדרך הטובה ביותר אל ההצלחה.
הסבר: מייקל ג'ורדן.

יואב 4 במאי 2008

לא יודע איך הגעת להכללת "הגטו" הישראלי כמו שלא יודע איך הגעת להכללת גדול השחקנים האירופאים. תלוי את מי אתה שואל. כמובן שזידאן הוא גאון ובוודאי שייך לצמרת.כל השאר, רק דיעות. ולכל אחד יש.

Danny 4 במאי 2008

Zizo: i don't think that you can compare players from different eras, each one was great in his own time and should be judged for that time period

זיזו 4 במאי 2008

יואב, תודה.
99 אכן לא הייתה שנת השיא של אותה קבוצה אבל אני מתכוון לקבוצה לאורך כמה שנים. דומיננטיות ואיכות כזאת לאורך 4 שנים לא זכורה לי (אני פשוט לא מספיק מבוגר בשביל לדבר על ריאל).
אין ספק שהם היו צריכים לצאת מזה עם יותר מתואר 1.

לגבי המפגש הכפול. באולד טראפורד לדעתי יובה הייתה עדיפה ורק פציעה של מונטרו ויציאתו הובילו ללחץ בדקות האחרונות שהוביל לשוויון (דקה 86 עם אני לא טועה).
בדלה אלפי הטירוף חסר כל ההיגיון התחיל מהרגע הראשון. דקה 11 כבר 0-2 ליובה. במחצית כבר 2-2.
אלו היו רגעים של קסם משני הצדדים. אכן שני קורות למנצ'סטר אבל מהצד השני גול שנפסל מנבדל והצלה סתאמית מהקו ליובה. כשנרגעו הרוחות יובה הפעילה את המכבש אבל הפור כבר נפל, שום דבר לא היה מוציא את הגביע מהידיים של פטר באותה עונה.

בתור אוהד יובה הייתי עצוב אבל בשביל רגעים כמו שמנצ'סטר סיפקה באותה עונה אנחנו רואים כדורגל.
מפרגן ומתרגש כשאני כותב את השורות האלו, גם כמעט עשר שנים אחרי.

לגבי גדול השחקנים באירופה. אופ"א בחרה אותו, לא אני.

זיזו 4 במאי 2008

דני
כמובן שאתה צודק, אבל זה כיף!

יואב
הנה לינק לבחירה של 50 הגדולים בהיסטוריה של אופ"א:
http://www.uefa.com/uefa/history/5050/popup.html

והנה לינק לבחירת 10 השוטינג גארדס הגדולים אי פעם:
http://sports.espn.go.com/nba/dailydime?page=dime-GreatestSGs

רועי 4 במאי 2008

זיזו אני באמת לא מבין יותר מדי על מה אתה מדבר על יובנטוס של אותם שנים כקבוצה כזו גדולה אתה אמרת הם זכו בתואר אחד בלבד זה לא שווה כלום גם ההגעה לגמר לא שווה אם אתה לא מנצח אז הציגו כדורגל טוב בלי תארים בעייני זה כלום בדיוק כמו ארסנל העונה הכדורגל האיכותי שלה לא שווה שום דבר

רונן דורפן 4 במאי 2008

זיזו – זידאן לא נחשב לגדול השחקנים האירופים אי פעם. הוא נבחר במשאל אינטרנט כאשר היה בשיאו בהפרש קטן על קרויף. אין שום קבילות לבחירה בין אנשים שראו רק את השחקן האחד ולא את האחרים. זה מגוחך. במשאלי אינטרנט גם בקהאם הקדים את דנקן אדוארדס.

ההתאחדות הצרפתית דווקא בחרה בפונטיין לצרפתי הכי גדול, וכדורגלני הנבחרת הצרפתית לדורותיהם את קופה. אני ראיתי רק את זידאן ופלטיני ומתקשה להחליט. על רמת שיא אולי זידאן, אבל על יציבות ועקביות מדי משחק, פלטיני.
כפי שעזי פעם כתב לך: מי שבאמת ראו את הכדורגלנים האירופים מאז המלחמה, שזה לרוב עיתונאים זקנים ומאמנים זקנים, מתרכזים בשני שמות בלבד – פושקש וקרוייף. לעתים ביוזביו. ותאמין לי שיש לי הרבה שעות עם אנשים כאלו. השם זידאן לא עולה – למרות הערכה עצומה שיש אליו.
אבל אם אתה חושב שסקר של ילדים בני עשר-עשרים באינטרנט הוא בחירה יותר טובה. אז אין ספק שזידאן הכי גדול. בקהאם כנראה שני.

legal alien 4 במאי 2008

לענין הסקרים האינטרנטים למיניהם, שווה להזכיר שהשיר מקרנה בזמנו נבחר במצעד כלשהו לשיר העשור (או היובל, או המילניום, או משהו כזה).
ולאביעד – אני יודע שזו הגירסה הרשמית לגבי גרי נוויל, אני מקוה שהיא גם נכונה ושהיא אכן תתממש.

GLEN 4 במאי 2008

טוב חברים, אני רואה דיונים כבדי משקל מחד גיסא ורפטיטיביים מאידך אבל בכבוד. רק להזכיר לכלם שהיום זאת הפעם אחרונה כנראה סביב סנקו דה מאיו שאנחנו רואים את דה-לה הוייה בקרב (מופנה בעיקר למי שבלבנט עם נדודי שינה) וזה אולי יתן לנו מדד לקראת הקרב נגד מייוותר בספטמבר. למי ששכח, גולדן בוי בניגוד לאוהד היקר של סיטי הפסיד רק ב SPLIT לפני שנה. לפני כמה ימים הראו כאן (בניו יורק) באותו יום את האטון-מייותר ולאונרד-הרנס הראשון. עור ברווז ממש.

נ.ב הרף של דרבי קאונטיגבוה, אני מודה, אך אני לא רואה סיבה שהוא לא ישבר בשנים הקרובות. איכשהו השבוע נזכרתי במנגר שהכי הערכתי באנגליה (אני לא חושב שיש כזה דבר המנגר הכי טוב אבל אם היה, הייתי מצביע בשבילו) ובארצי גאמל. אללי, איך נפלו גיבורים?

זיזו 4 במאי 2008

אני לא לגמרי רציני.
אני מסכים עם דני שאי אפשר באמת להשוואת בין שחקנים מעידנים שונים.
הדרישות משחקנים שונות בכל עידן וכל כך הרבה משתנים אחרים נכנסים לתמונה כך שבאמת אי אפשר לקבוע דרוג מדויק.
מי יודע איך פושקש השמנמן היה מסתדר בכדורגל של היום?

גם דעותיהם של ותיקים לא ממש מדהימות אותי.
נוסטלגיה תמיד יותר יפה מהמציאות!

לרבים יש חיבור עם שחקן. רגש של הבנה שאי אפשר להסביר. שום טיעון אינו רלוונטי בעניין.
מהיום שראיתי את זידאן משחק הרגשתי שלא ראיתי דבר כזה מעולם. עם השנים וההצלחה אתה גם מרגיש אחריות על ההצלחה והכישלון. אם זה לחפש את המספר הנכון בווליום של השידור, לכבות את האורות בצורה מסוימת, כל פסיכי והטירוף שלו.
אני בכלל לא מצטער על זה, אני שמח. רגש ההצלחה של קבוצה ושחקן שאתה מרגיש כלפיו כך אינה ניתנת לתיאור.

אני בטוח שרבים יכולים להבין על מה אני מדבר, אלו שלא… חבל.

האם אני צודק? מבחינתי כן. האם אתה צודק? כנראה שמבחינתך כן.
אולי פעם יתנו לנו עוד שני לוחות שכתוב עליהם את התשובה הסופית.
בינתיים תודה על הפורום שנותן לנו לקשקש לעיני כל על אלילינו, קבוצותינו ורונאלדו ורונאלדו ורונאלדו.

GLEN 4 במאי 2008

אגב, נדמה לי שממש התחלתי לחבב את קלאפי רק אחרי הסמטוכה שהוא עשה בלידס (הרבה פשקווילים הייתי מייחד עבורם).בטח עזי זוכר את התופה הזאת בפחות חיבה….

GLEN 4 במאי 2008

אגב, נדמה לי שממש התחלתי לחבב את קלאפי רק אחרי הסמטוכה שהוא עשה בלידס (הרבה פשקווילים הייתי מייחד עבורם).בטח עזי זוכר את התקופה הזאת בפחות חיבה….

זיזו 4 במאי 2008

לגבי אותו משאל. רונן, עוד לא אישרת את הלינק שלי אליו אבל התוצאות שלו רחוקות מלהיות פופוליסטיות. למעשה אין בו כמעט שחקני הווה והוא מאוד דומה לצמרת שרבים יתארו לעצמם.

GLEN 4 במאי 2008

זיזו אתה בישראל לא?
או שתקח בונדורמין או שתסתכל על הקרב (אמרו עוד חצי שעה, בטח יקח יותר).

זיזו 4 במאי 2008

רק לא ברור איך זה שהמלך האג'י לא בצמרת!

GLEN 4 במאי 2008

זיזו: רק שתדע לך שאני במחנה הפרו-זידני בבחירות לנשיאות צרפת אם כי רק במעט מעל פלטיני, אבל באמת קשה לי להחליט מי השחקן האירופאי הכי גדול שראיתי. במובן השינוי הטקטי אני מניח שזה אכן קרוייף ובקנבאור. כנ"ל הקבוצתי.
במובן הנבחרתי הרבה זיזו,אבל גם האחרים עשו משהו. במבחן הרגש והזכרונות הסובייקטיבים קרוייף משום מה יוצא אצלי יותר טוב מזיזו כנראה עקב סנטימנטליות מתקדמת.

זיזו 4 במאי 2008

כמוני וכמו רונן. כנראה שגם אתה צודק!

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

עוד נקודה למחשבה בקשר לגדולתו של זידאן.
לפני כחודש נערך סקר ענק של המארקה שכלל למעלה ממיליון מצביעים לגבי השחקן הגדול ביותר בתולדות המועדון.
ברשימת 20 הגדולים הופיעו אגדות כדורגל מכל היסטוריית המועדון. שמות מפוצצים מתקופת הגלאקטיקוס האחרונה (רונאלדו, פיגו, בקהאם) לא ניתן היה למצוא שם (ובצדק). בעצם, זה לא מדוייק, היה גלאקטיקו אחד שדווקא נכנס לרשימה (יפורט בהמשך).

את המקום הראשון תפס כצפוי די-סטפאנו, אבל המפתיע הוא שהקרב היה צמוד מאוד בין שלושה שחקנים והוכרע על חודם של קולות בודדים. אני, למרבה התדהמה סיימתי רק שלישי. 14 שנים אני במועדון, שברתי כמעט כל שיא אפשרי, השנה לקחתי את הקבוצה על גבי אל האליפות, אני הקפטן והמלך הבלתי מעורער של האוהדים. אז למה שלישי?
די-סטפאנו אני מבין. הרי את מה שהוא נתן לריאל כנראה שאף אחד לא יתן (למרות שבשנה הבאה אני עוקף אותו בכמות הכיבושים). אבל מי זה החצוף שהגיע לפני בסקר בו הצביעו האוהדים אל המקום השני?????
אה, נכון, קוראים לו זידאן.

כסיפוביץ 4 במאי 2008

לזיזו
אני איתך all the way
לדעתי אין בכלל מקום כרגע להשואה בין זידאן לרונאלדו.
זיזו עשה עם הכדור דברים שראיתי רק ממראדונה, רונאלדו מוכשר בצורה נדירה אך הסגנון שלו מתאים למשחק בקו שם פתוח יותר וקל להביא את הכשרון לידי ביטוי.וגם המקור להשואה בתארים או מס שערים או למי שקורא סטטיסטיקה בלבד
את רונאלדו יצטרכו לבחון עוד 5 שנים בערך ואם הוא ישמור על המומנטום האדיר שיש לו העונה נוכל לדבר
זידאן עשה דברים בגיל 29 ו 30 שגם מרונאלדו לא ראיתי

ליאונידס 4 במאי 2008

רונן. מרדונה וזידאן היו השחקנים הגדולים ביותר שראיתי ב-20 השנים האחרונות .
הבחירה ביניהם קשה מאד.אך ההופעה של זידאן בגביע העולמי האחרון ובעיקר במשחק מול ברזיל של "4 המופלאים" הוכיחה לי שגם ביכולת האישית הוא הגדול מכולם! לצערי למרדונה היה פינאלה הרבה פחות מרשים.

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

מילה לגבי סקרים:
קראתי כאן לא מעט דעות המשמיצות סקרי אינטרנט למיניהם. יש הרבה אמת בדבר וגם אני המום כל פעם מחדש למראה תוצאות סקרים המופיעים מדי יום באתרי ספורט ישראלים (וואלה, ספורט5 ועוד). ברוב המקרים אני המום יותר מהשאלה שמוצגת לסקר מאשר מהתוצאות עצמן.
למשל, לפני שנתיים וחצי רונאלדיניו נבחר לשחקן גדול יותר ממראדונה ופלה בסקר של וואלה, לאחר איזה מספרת מגוחכת שביצע. לסקר מסוג זה ברור שאין מה להתייחס. ברור שהמצביעים בו ברובם הינם ילדי אינטרנט, וברור שהוא בה בתזמון כזה אשר יתרון גדול לרונאלדיניו. הרי שאלה כמו זו שהועלתה בסקר כלל לא תעלה על הדעת כיום…

הסקרים עליהם אני וזיזו מדברים הינם שונים בתכלית. הם כללו היקף אדיר של משתתפים אשר ונערכו בצורה האוביקטיבית ביותר ללא שום מגמה או מטרה. ניתן לבוא ולהגיד כי אנו מציינים אותם כי הם תומכים בדעה שלנו, אבל תוציאו משניהם את זידאן מהרשימה, ותקבלו רשימה שכל אחד מכם (גם הותיקים, העיתונאים הזקנים והמאמנים הזקנים אשר ראו את כולם) היו בהחלט מתקשים לפקפק בה. מאוד לא פופוליסטית, מרובה בשחקני עבר וכמעט ללא שחקני הווה.

אז האינסטינקט של מתנגדי זידאן למיניהם הוא לבוא ולטעון כנגד הסקר. מחשבה מעמיקה יותר תביא אותם לידי הבנה כי זידאן נתפס בעולם הכדורגל ברשימה אחת עם הגדולים מכולם (מראדונה, פלה). אתם יכולים לא להסכים עם דעה זו, אבל להתעלם מכך שזו הדעה הרווחת בעולם שקול ללטמון את ראשכם בחול הישראלי.

רונן דורפן 4 במאי 2008

ראול: מאיפה אתה מסיק שיש התנגדות לזידאן בישראל? אני חושב שאם תעשה חיפוש בארכיון הארץ על שמי ועל זידאן תראה שכתבתי עליו כמה מהמחמאות הכי נדירות שכתבתי על שחקן.
כל מה שאני מציין, שוב ושוב, שבעוד שהייתה לו יכולת שיא כמו של הגדולים. הוא שמר את היכולת הזו לכמות יחסית קטנה של משחקים.
לגבי אי הכללתו של פושקש ברשימה של ריאל מדריד זו שערוריה – איו אתעלם מגדולתו בנבחרת הונגריה ואציין רק מה עשה בריאל:
שלוש אליפויות אירופה. חמש אליפויות רצופות. 4 זכיות בפיצ'יצי' אחרי גיל 31. כל זו בתקופה בה די סטפנו מעט מעבר לשיא. ובנוסף שני שלושערים בגמרי גביע אירופה – אחד השלושערים היה רביעיה.

ליאונידס 4 במאי 2008

רונן. לדעת אחי ואבי אשר ראה במו עיניו את משחקי הגביע העולמי ב-1954 ובהם גם משחקי חצי הגמר והגמר לא היה שחקן גדול מפושקאש(אע"פ שנפצע בסיבוב הראשון).
נ.ב.
כמדומני שהוא גם הצליח עם א.א.ק אתונה בתור מאמן.

אביעד 4 במאי 2008

זיזו, סתם שאלה:
באיטליה אתה אוהד יובה, בספרד ריאל מדריד. האם עכשיו באנגליה אתה תלך באש ובמים עם ק.פ.ר?
ומה לעזאזל יש לזידאן לחפש שם?

תומר 4 במאי 2008

זה לא זידאן ופלאטיני שרים את המקראנה?

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

רונן,
פושקאש כן נכלל ברשימה. הוא במקום 7 ברשימת הגדולים של ריאל ומקום 11 ברשימת האירופאים הגדולים (עפ"י הסקרים שצויינו כאן לא מכבר). הוא מקדים שחקנים ענקיים כגון: ג'ורג' בסט, גרד מולר ועוד).

אבל משום מה אנשים בארץ מקבלים בצורה די טריוויאלית את העובדה שאגדות כמו די-סטפאנו וסנטיאגו ברנבאו נמצאים לפני פושקאש, אבל ברגע שזידאן מקדים אותו הם משליכים זאת על חוסר אמינותו של הסקר…

נכון, פושקאש תרם לריאל יותר מאשר זידאן, ועדיין זידאן מקדים אותו בלב האוהדים. לדעתי זה אומר משהו על גדולתו.

יאללה ק.פ.ר

roy 4 במאי 2008

האמת שאף פעם לא ממש תפסתי מזידאן. שחקן טוב, אבל לא ממש התחברתי אליו, ואולי בגלל זה לא חשבתי אותו לאחד הגדולים.
בסופו של דבר, רשימת התארים שלו – 2 אליפויות איטליה, 1 אליפות ספרד, 1 ליגת האלופות, 1 מונדיאל, 1 אליפות אירופה.

מבחינה קבוצתית – נחמד מאד, אבל היו רבים אחרים (וגם שחקנים הרבה פחות טובים) שהשיגו הרבה יותר.

מבחינת נבחרת – מרשיםפ מאד, בטח כשהזכיות רצופות – מראה על שליטה אדירה של הצרפתים באותם שנים.

רק לציין משהו נוסף – גם בקבוצות (בטח בריאל) ובמיוחד בנבחרת – זידאן היה הכוכב, אולם הוא היה ראשון בין שווים, או קצת מעל האחרים.. היו סביבו מקבץ אדיר של שמות, בניגוד למארדונה לדוגמה ב-86, או אפילו באג'יו ב-94 שפשוט סחבו נבחרות שלמות על הגב, לבדם.

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

ראשון בין שווים, אתה אמרת.
אבל קבל תזכורת לגבי האירועים שקדמו למונדיאל 2006:
צרפת עטירת הכוכבים מדשדשת לה במקום הרביעי של בית המוקדמות של המונדיאל, כשלפניה נבחרות בינוניות מינוס (אירלנד, שוויץ וישראל). נותרו 4 מחזורים לסיום כאשר לצרפת נותרו המשחקים הקשים ביותר (שוויץ ואירלנד בחוץ). אם לא היה קורה שום דבר חריג, צרפת לא הייתה מגיעה כלל למונדיאל בגרמניה.
אלא שבאחת הלילות באותה שנה הופיע לזידאן מישהו בחלום (עד היום לא ברור למי או למה הוא התכוון).
הסוף ידוע.
אז להגיד שזידאן היה ראשון בין שווים, נשמע קצת פאתטי. יתרה מכך, צרפת של השנים 1998-2006, היתה קבוצה התלויה בשחקן אחד יותר אולי מכל קבוצה אחרת בהיסטוריה (ברמת הנבחרות גדולות), לא פחות מארגנטינה של 86'.

לגבי ריאל, אציין שוב את הסקר המדובר על 20 הגדולים בהיסטוריית המועדון: בעוד זידאן היה במקום השני, הכוכבים שהיו לצידו באותה התקופה, קרי, רונאלדו, פיגו, בקהאם, כלל לא הופיעו ברשימה.
מה שכן ניתן לומר, הן צרפת והן ריאל בתקופות זידאן היו קבוצות טובות גם בלעדיו על הנייר, חוץ מפרט קטן: בלעדיו הן לא היו שוות כלום.
בעוד מארדונה היה גוליבר בארץ הליליפוטים של ארגנטינה,
זידאן היה המאסטרו המנצח על התזמורת.
ואין תזמורת ללא מאסטרו…

זיזו 4 במאי 2008

רונן
אתה תמיד אומר שזידאן הגיעה לשיאים דומים לגדולים ביותר וכל שמבדיל אותו הוא היציבות ואורך השיא.
אתה ברצינות יכול להשוואת את הקריירה של זידאן לזו של מראדונה?
מבחינתי זה לא המדד אבל אם מבחינתך זה כן אז זידאן היה בטופ הרבה יותר זמן, שיחק בהרבה יותר מעמדים גדולים והשיג הרבה יותר תארים.
הקריירה של מראדונה הייתה קצרה, לא יציבה וללא הרבה מעמדים ותארים.
המעמד הראוי שלו מגיע מגאונות שמספיק 3 דקות כדי להבין.

Roy
אני לא יודע על איזה כוכבים אתה מדבר אבל ב98 החלוץ הפותח בגמר היה ג'יברש!!!
לגבי מעמדו אתה פשוט טועה. בכל קבוצה בה שיחק זידאן הוא היה במעמד שונה מכל שחקן אחר.
כמו שדי-סטפנו אמר בימי הגלאקטיקוס: ריאל היה קבוצה של כוכבים ומעל כולם יש את זידאן.
אני בכלל לא מדבר על הנבחרת שם הוא בדרגה שדומה רק אולי למראדונה.

לנוסטלגים שבינינו
פושקש היה גדול, זידאן היה גדול (עדין למי שראה את המשחק במרסאיי).
כל השוואה ביניהם היא חסרת כל בסיס משותף.
אנחנו הילדים/נכדים שלהם מספרים על פושקש וילדינו/נכדינו יצטרכו להגיד אמן על האגדות שלנו אודות זידאן.

אביעד
אני באמת לא יודע מאיפה זה הגיע. אבל בכל מקרה:
All the lads you should of seen us coming,
Running down the Uxbridge Road
You should of seen us coming
All the Lads and Lasses smile upon there faces
All the Lads and Lasses
To See The Queens Park Rangers

רונן דורפן 4 במאי 2008

ראול – אתה מתאר את תקופת הגלקטיקוס כהצלחה? זה היה כשלון חרוץ של כל השחקנים הללו ביחד.

רונן דורפן 4 במאי 2008

זיזו מראדונה זה מקרה שונה. גדולתו נעוצה בעליונות ביכולת אישית. בגלל אישיותו, לטוב או לרע, ההצלחה שלו הגיעה בקבוצה קטנה.
רונאלדו וגם רונאלדו הקודם שייכים במידה רבה שייך לאותו סוג של שחקן. יש להם עליונות ביכולת אישית. הרבה שחקנים מסתובבים בשטח עם מספרים יפים. 40 גולים מכל כך הרבה סוגים שונים, מול הגנות שהם די אלימות כלפיו, זו חריגה סטטיסטית מהתקופה.ֿ

Danny 4 במאי 2008

Ronaldo is fantastic now!!! All the others were great in their own time, no more no less

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

רונן,
תיארתי את תקופת הגאלקטיקוס רק בכדי להסביר כי זידאן היה בקטגוריה אחרת מאשר כל כוכב אחר על הפלנטה בתקופתו, והעובדה כי ריאל החזיקה בכמות כה גדולה של כוכבי על בקבוצה אחת ממחישה זאת היטב.

אבל עם כבר הזכרת את תקופת הגלאקטיקוס (ואין בכוונתי לפתוח כאן דיון בנושא), הרי שהגיע זמן לשבור מיתוס: תקופת הגלאקטיקוס בריאל מדריד הייתה הצלחה. במהלך התקופה (שארכה כ-5 שנים), ריאל הייתה הקבוצה הפופולארית על הפלנטה בהפרש ניכר, החזיקה בשחקנים הגדולים בתבל, הייתה הקבוצה העשירה בתבל ורק נתונים אלו לכשעצמם מהווים הצלחה עוד לפני שהתחלנו לדבר על הישגים.
בתקופה זו ריאל זכתה באליפות ספרד אחת ובגביע האלופות אחד. נכון, בזירה המקומית זהו נתון נמוך, אבל גם אתה הייתה מאחל למנצ'סטר אליפות אירופה אחת ל-5 שנים…

זיזו 4 במאי 2008

אישיות זה חלק גדול מההצלחה.
זה הרבה פעמים מה שדוחף את הספורטאי למעלה.
כמעט בכל ספורט, הגדולים באמת הם טיפוסים לא קטנים. אם זה מראדונה וזידאן. עלי וטייסון, הבייב ובונדס. פסיכופטים אחד אחד. אני מאמין שגם מייקל ג'ורדן על כל מעלותיו היה שחקן מדהים אבל האישיות הבלתי מתפשרת שלו היה הגורם המרכזי לאגדה שאנחנו זכינו לראות.

האישיות של אייל ברקוביץ' הובילה אותו לקריירה בריטית ארוכה. זאת של עטר הובילה אותו לנדוד בין ארגזי החול המקומיים וזאת של רוני "אנדי דופריין" קלדרון לתא בכלא.

מה שאני אומר הוא שאין לפתור חוסר הצלחה באישיות. זהו אספקט חשוב במכלול של כל ספורטאי.

אגב, במה קלדרון נראה לכם יותר טוב: כדורגל או בריחה מתאי מעצר?

martzianno 4 במאי 2008

בזמן האחרון אני נותן פה תחזיות נ.ב.א וכולן קורסות לנגד עיניי אחת אחת. תענוג!
ניו-אורלינס – אחלה קבוצה! (שתפסיד כנראה את המשחק הבא כי שיבחתי אותה).

רועי 4 במאי 2008

ראול על פי השם אני מניח שאתה אוהד ריאל וכאוהד ריאל איך אפשר לקחת שלוש שנים רצופות ללא תואר כהצלחה את שני התארים הם לקחו בשנתיים הראשונות ליגת אלופות ואחרי זה אליפות וזה בנוסף לפופולריות הקבוצה בעולם היה הצלחה אבל מה שבא לאחר מכן בכל קטגוריה הוא כישלון חרוץ בהנחה שאוהד לא סופר את הכסף שהקבוצה מרוויחה אלא תארים ואיכות כדורגל.

danidin 4 במאי 2008

שאתם מדברים על זיזו אתם לא מזכירים את אליפות אירופה 2000 שם הדומיננטיות שלו בנבחרת הייתה יותר גדולה ממונדיאל 98. ובכל מקרה זיזו רקד בצורה מדהימה באותה אליפות

זיזו 4 במאי 2008

רועי
ריאל של לפני עידן הגלאקטיקוס הייתה מועדון בחובות של מאות מיליונים שלא יכל להמשיך להתקיים באותה צורה.
במקום לצמצם עלויות ולהיכנס לבינוניות מביכה למועדון שכזה, פרויקט הגלאקטיקוס אפשר שגשוג כלכלי שמיצב את המועדון חזרה בצמרת העולמית תוך כדי בניית קבוצה שספק אם נראה עוד איכותית שכזאת בשנים הקרובות.
המשך הניהול באותו עידן היה כושל אבל הפרויקט היה הכרחי ומוצלח.

להזכירך, לפני אותו עידן ריאל לא הייתה ממש קבוצה אטרקטיבית לשחקנים גדולים ובשיאו ריאל רק הייתה צריכה לבחור במי היא רוצה. לא היה דבר כזה לסרב לריאל.

הארנק של קלדרון (לא רוני) לא מעניין אותי. היכולת של ריאל להתמודד על השחקנים אותם היא רוצה, מאוד!

רונן דורפן 4 במאי 2008

זיזו – בחירת השוטינג גארדס היא הגיונית. ונעשית על פי קריטריונים ברורים.
בחירת הכדורגלנים, אם מסתכלים עליה היטב, מוטית בשני אופנים.
מי ששיחקו לפני עידן הטלוויזיה בכלל – די סטפנו ופושקש – נמצאים בדרוג מגוחך. לא ניתן להתייחס ברצינות למשאל שקובע שהיו חמישה אירופים טובים מדי סטפנו ועשרה מפושקש.
יש גם הטייה נגד מדינות קטנות ממש (הונגריה, פורטוגל). הולנד במצב קצת שונה, כי היא לא כל כך קטנה עם חיבוריות אינטרנט מאד גבוהה.
אבל עוד פנינים:
בקהאם שחקן טוב מגיאורגי האג'י או רוברטו באג'יו. והרבה יותר טוב מקנטונה.
פאולו רוסי חלוץ טוב מגרד מילר.

בקיצור – לא מכבד את זידאן להיות בראש דירוג כזה.

אם הייתי אני מתבקש לראות ממי שראיתי בשנות השמונים ועד היום (כי את שחקני שנות השבעים ראיתי מעט מדי) מבין שחקנים לא-פעילים אני חושב שהייתי מדרג:
1. ואן באסטן. 2. פלטיני. 3. זידאן. 4. האג'י. 5. באג'יו. אני רואה את כל החמישה כמאד קרובים ברמתם.
אכתוב פוסט בקרוב בו אציע מדד על-זמני להשוואה בין שחקנים..

legal alien 4 במאי 2008

אוף טופיק עצבני (תרתי משמע) – אולי זכור לך רונן שפתחנו כאן בעבר דיון קצר על מירוצי סוסים…אז אתמול בקנטקי דרבי היתה לנו תזכורת כאובה לאכזריות שלהם. ומה שהכי מעצבן זה פסטיבל האבל הצבוע שמתנהל פה – לוקחים סוסים ומעמידים אותם בסכנת חיים, וכשהסכנה מתממשת כולם מזועזעים נורא. מייקל ויק בהחלט רשאי לשאול כמה שאלות על מוסר כפול….
צריך גם לזכור שהמקרה אתמול הוא חריג רק בכך שהוא התרחש על במה מרכזית ולכן זכה לכותרות, בסך הכל זה משהו שקורה לא מעט (ולא, אין לי סטטיסטיקות)

רועי 4 במאי 2008

זיזו יכול להיות שהוא היה הכרחי מוצלח הוא לא היה אם זה נעשה על מנת לא לשקוע בבינוניות מביכה שלוש שנים בלי תואר זה בינוניות מאוד מביכה.עידן הגלקטיקוס התחיל בשנת אלפיים לאחר שתי זכיות בתוך שלוש שנים בליגת האלופות מבחינת הכדורגל וההישגים לא היה שום צורך בפרויקט הגלקטיקוס.רונן באג'יו לא קשור לאיזשהו דירוג של שחקנים גדולים בקריירה של 20 שנה הוא זכה בשתי אליפיות זהו אולי מבחינת כישרון הוא היה טוב מעבר לזה הוא לא השיג כלום בקיירה.

רונן דורפן 4 במאי 2008

רועי – העלית נקודה חשובה לגבי באג'יו. אבל בוא אשאל אותך דבר כזה. בגמר העולמי של 1994 איטליה הפסידה לברזיל בפנדלים. אם היא מנצחת בפנדלים אז ההופעה של באג'יו במונדיאל הזה היא בקנה מידה של מראדונה ב-86 או גארינצ'ה ב-62 . שחקן שסחב קבוצה על הגב לאליפות העולם. אבל הוא הפסיד בפנדלים. השאלה היא אם כל ההערכה לשחקן יכולה להיות מבוססת על הפסד-פנדלים.
יש נסיבות במונדיאלים. קרויף-74 או יוזביו-66 לא מקבלים הערכה שונה בגלל שלא זכו בתואר עצמו. הם השתלטו על טורניר וזה מה שחשוב. שניהם הודחו על ידי הנבחרת המארחת – שזה תמיד מאד קשה למנוע. אפילו זידאן זכה בסופו של דבר רק במונדיאל ביתי. אבל במונדיאל לא ביתי הפסיד בפנדלים בגמר. אז מכל בחינה ההופעה הגדולה השניה שלו במונדיאל גדולה מהראשונה (הייתה עוד אחת שולית ב-2002). משהו ציין פה נכון – גם ההופעה שלו ביורו 2000 גדולה מ-1998.

זיזו 4 במאי 2008

ברור שהבחירה היא לא אידיאלית.
המיקום המדויק בתוך העשיריות השונות פחות משמעותית ויש תיקונים שברור שצריכים להיעשות אבל התמונה הכללית מוצלחת ואמינה מאוד.

ציינתי את הרשימה לא בתור הוכחה אמפירית לעליונותו של זידאן על שאר חברי ברשימה. כמו שכתבתי, כל אחד יבחר בעצמו ובגבולות ההיגיון קשה להגיד שמישהו צודק או טועה.
הרשימה מדגימה את ההבדל בתפיסה של זידאן בארץ ובעולם.
אגב, הבחירה נעשתה עוד לפני המונדיאל האחרון שודאי הוסיפו לזידאן כמה נק' זכות היסטוריות!

כשהוספת את המונח לא-פעילים התכוונת למה שאני חושב שהתכוונת?

נ.ב. קנית אותי עם האג'י ובאג'יו.

רונן דורפן 4 במאי 2008

הדגשתי את לא פעילים – כי כריסטיאנו רונאלדו לא קיים מספיק זמן בכדי להכנס לדיון. יש לי חשד שאולי יהיה ראוי לעמוד בראשה יום אחד…. אבל הדרך ארוכה. כל מה שאפשר לומר הוא שמבחינת יכולות אישיות הוא כנראה אחד הכדורגלנים האירופים הגדולים אי פעם. גם גאזה היה כזה. ברגקאמפ ותיירי הנרי בודאי.

אני חושב שההטיות הן יותר נמוך בטבלה. אבל גם אם לוקחים את כל העשיריה הראשונה כמכלול – אני לא חושב שהיא טובה במיוחד. פושקש חייב להיות בתוכה. היא גם בעליל אנטי-בריטית. ג'ורג' בסט קצת נמוך מדי.

אבל בוא נניח לדיון הזה עכשיו. יש לי איזה רעיון למדד. אפרסם אותו בשבועיים הקרובים..

תומר 4 במאי 2008

רועי,לא הכל זה תארים ואיך מודדים בכלל השפעה של שחקן על תארים? מישהו פה כתב על זידאן של יורו 2000 והנרי נתן טורניר לא פחות טוב מאשר זידאן. רוברטו באג'יו שיחק בברשיה והוביל אותה ל4 שנים נינוחות בסריה A,בעונה שאחרי פרישתו היא ירדה ליגה.יש באמתחתו שתי אליפויות(אגב,בשתיהן הוא לא היה הפקטור החשוב) וגביע אופ"א וגם שחקן השנה בעולם ושחקן שפעמיים שברו בשבילו שיא כספי בהעברתו. הוא סחב על הברכיים העדינות שלו נבחרת איטלקית עייפה לגמר מונדיאל מול ברזיל ואם הוא ובארזי לא היו מחמיצים אז אף אחד לא היה מנהל פה דיון על זידאן או רונאלדו. לראות את באג'יו משחק זו הייתה אחת החוויות הכי מרגשות שראיתי בכדורגל,השערים(שהיו מאוד מגוונים),הדריבל,המגע האלגנטי שגרם לי ולמליונים אחרים(כולל יוהאן קרויף) להתאהב בו. השחקן שנבחר לספורטאי המאה באיטליה כשפרש במדי ברשיה כל הסאן סירו קם להריע לו.כנס ליו טיוב ותראה את השערים של הקוקו הקדוש,הצמה האלוהית,הגולדן בוי,הפנטזיסט האחרון. לא זכור לי משחק שבו לבש את המדים של איטליה ולא היה מעולה בו. סבל מחוסר מזל משווע,פציעות ומאמנים שלא הבינו מה יש להם ביד.
כשבוא עבר לאינטר,הפנומן רונאלדו הזדכה על החולצה מספר 10 אבל לרוע מזלנו,בגלל פציעות וחוסר הבנה של מאמנים נמנע מאיתנו שיתוף הפעולה המסקרן והקטלני הזה.

רונן דורפן 4 במאי 2008

אבל שאלה כנה לזיזו ושאר מעריצי זידאן: למה אתם חושבים שהוא לא נערץ בישראל?
מבין העיתונאים שאני מכיר לכולם יש הערכה אדירה אליו (אני מקווה שהעובדה שאני מדרג אותו מאחרי קרויף או פושקש היא לא סימן לחוסר הערכה…) מי לא מעריך אותו? אולי זה בגלל ששיחק בליגות פחות משודרות בישראל תקופה מסויימת?

רועי 4 במאי 2008

רונן אין בכדורגל אם והיה יכול וכמעט הצליח יש בשורה התחתונה זכה או לא זכה למזל יש נטייה בסיכומו של דבר ללכת עם הגדולים קרויף ויוזביו אמנם לא זכו במונדיאל אבל פיצו בקריירה עמוסת תארים במועדונים כמבון שלא הייתי שופט את באג'יו על הפסד בפנדלים אבל הוא לא הוכיח אחרת לאחר מכן

זיזו 4 במאי 2008

רועי
באג'יו היה מצוין גם בטורניר ב90. למעשה שם הוא פרץ.
בשנים שביניהם הוא בנה את מעמדו כשחקן הטוב בעולם וכך הגיע למונדיאל 94.
כמו שרונן כתב, המונדיאל הזה היה הצגה בלתי נשכחת שלו. מכיוון שהמונדיאל נערך בארה"ב רבים לא ראו אותו והוא לא זכה להכרה דומה לזו שרונן מדבר אליה.
שתבין על מה מדובר. שמינית גמר: שער שוויון בדקה ה88 ושער ניצחון בדקה ה100 , רבע גמר: שער ניצחון בדקה ה87, חצי גמר: צמד נוסף.

האג'י גם נתן הופעה בלתי נשכחת באותו טורניר כאשר הוא מוביל את רומניה לניצחונות מדהימים על קולומביה (הפיבוריטית לזכייה על פי פרשנים רבים באותם ימים) וארגנטינה של מראדונה.
גם הוא נעצר רק בפנדלים.

אני חותם על כל מילה של תומר. למעשה, באג'יו היה השחקן הראשון אליו הרגשתי את מה שהיום מתורגם בנדנוד בלתי פוסק לכם ולחברי בשמו של זידאן.

רועי 4 במאי 2008

תומר אני באופן אישי ראיתי אותו מעט ואני יקח את המילה שלך ואת כמות הגולים שהוא כבש כעדות על איכות המשחק שלו ועל כמה הוא ריגש אוהדי כדורגל ואתה צודק לא הכל זה תארים אבל אין לו באמת כלום 4 תארים על פני 20 שנה הוא לא הצליח לזכות בשום דבר זיזו כמה שערים הוא כבש בגמר? והוא גם החמיץ פנדל ווינר בשורה התחתונה הוא לא והוא יכול לכבוש 100 שערים בשימינית גמר ובחצי גמר בגמר הוא החטיא

תומר 4 במאי 2008

סתם כדי להמחיש מה חוסר מזל יכול לגרום.אם לא כרטיס צהוב מיותר ופציעה בברך לפאבל נדבד יש היום אליפות אירופה וגביע אירופה לאלופות.

תומר 4 במאי 2008

רועי,הוא זכה בליבם של האנשים שראו אותו משחק ואהבו אותו על כך. אין תואר גדול מזה.

זיזו 4 במאי 2008

רונן
לדעתי אם הוא היה ברזילאי בשם זידאניניו. השמות פלה ומראדונה היו נחשבים פה לאפר לרגליו.
אין לי הסבר ממש ראוי לחוסר ההערכה של הקהל הרחב בישראל לזידאן.
אני חושב שהוא בעל חזות לא מרשימה ושיחק בנבחרת מאוד לא אהודה בארץ. נוסף לכך הוא לא שחקן שמרבה לכבוש ולכן פחות מרשים את הצופה וממוצע.
יש בזה גם מזה שלא שודר הרבה בימיו ביובה אבל גם בימי שלטונו במדריד, כאשר היה אלוף עולם, אירופה לקבוצות ואירופה לנבחרות הוא לא קיבל את הכבוד הראוי לו.
אנשים היו מספרים לך שהוא זקן (בגיל 29) ושריבלדו טוב ממנו בהרבה.

בכל ימיו תמיד חיפשו את הברזילאי שגדול ממנו. ריבלדו, רונאלדו ורונאלדיניו. כולם באו והלכו והוא תמיד נשאר שם.

הוא לא הצרפתי היחיד. מקללה שייך לעידן זהב בכל מועדון בו שיחק. ויגו, מדריד או צ'לסי. אז מה?!
הנרי הוא אולי השחקן הגדול ביותר בהיסטוריה של הפריימיר ליג, אז מה?!
טרזגה הוא מכונת שערים מוכחת בכל הרמות, מישהו מדבר עליו?!

גם שחקנים איטלקים לדוגמא לא אהודים בארץ ולא מקבלים את הכבוד הראוי.
לוקה טוני זה נחמד, אבל טוניניו היה סיפור אחר!
הקישור האחורי פירלו-גטוסו זכה בכל תואר אפשרי בשנים האחרונות (גם בקבוצה וגם בנבחרת), מישהו סופר אותם.
אפשר בכיף גם לזרוק לשם את באג'יו כפי שאתה רואה.

העדר אוהב את מי שהוא אוהב.

רועי 4 במאי 2008

תומר אני מסכים איתך זה הכבוד הכי גדול להיכנס ללב של האוהדים

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

רונן,
בהמשך לדבריו של זיזו:
זה לא שזידאן אינו מוערך בישראל.
הרי לא ניתן שלא להעריך שחקן כמו זידאן. אלא שמידת ההערכה היא זעומה באופן יחסי להערכתו בעולם.
רונאלדיניו לאחר שער המספרת או מסי לאחר שער הדריבל זכו לסופרלטיבים בארץ להם זידאן לא זכה גם לאחר שלקח את נבחרת צרפת לפסגות הכדורגל.
תשאל את חובב הכדורגל הממוצע בארץ מי יותר גדול: רונאלדיניו או זידאן? התשובה די בבירור תהיה רונאלדיניו (לפני שנתיים בודאות). במדינה מתוקנת שאלה מסוג זה כלל לא תעלה על הפרק.

גם לאורך כל הדיון שמתנהל פה הועלתה השוואה בין זידאן לכריסטיאנו רונאלדו. נמנעתי להתערב בה כשם שלא אתערב בדיון לגבי השוואה בין כריס פול למייקל ג'ורדן או בהשוואה בין יותם הלפרין למיקי ברקוביץ'. עם זאת, רבים בחרו שכן להתייחס להשוואה ומעצם כך אני טוען שיש חוסר הערכה לזידאן בישראל.

יואב 4 במאי 2008

באג'יו הוא אחד מהאהובים עלי(לא בהכרח הטובים). גם קנטונה, רוסי, רוני שם. גאון אמיתי, אמן. גם זיזו עונה להגדרה הזאת וכאחד שבילה הרבה מחייו במארסי, אני בוודאי איתו.
אבל מראדונה הוא פשוט הגדול מכולם(ממה שאני ראיתי). הספירה מתחילה מתחתיו. שום שחקן לא מתקרב ליכולותיו. גם זידאן בעצמו יסכים עם זה.

לון 4 במאי 2008

אין לי שום כוונה להתווכח עם המאמין הקורא לעצמו בשם זיזו.
לעומת זאת, למען יתר קוראי הבלוג, כדאי להציג כמה עובדות שלא הופיעו בדיון.

זיזאן הוא השחקן הכי אובר רייטד אי פעם. והעובדות הבאות מראות זאת:

ברמת הקבוצות הוא פשוט היה לוזר:

הפסיד שלושה גמרים אירופיים רצופים: גביע אופ"א עם בורדו לבאיירן מינכן ב- 1996, ליגת האלופות עם יובנטוס לבורוסיה דורטמונד ב- 1997 ולריאל מדריד ב- 1998.

זכה רק פעם אחת בליגת האלופות, למרות ששיחק עשר שנים ביובנטוס וריאל מדריד. יובנטוס זכתה בשנה לפני שהגיע ואיתו הפסידה בשני גמרים בהם היתה פייבוריטית. ריאל זכתה פעמיים בארבע השנים לפני שהגיע.

זכה רק בשלוש אליפויות מקומיות, למרות ששיחק עשר שנים ביובנטוס וריאל מדריד, הקבוצות עם הכי הרבה אליפויות בארצן !!
מייד כשעזב ריאל זכתה פעמיים ברציפות באליפות. מייד כשעזב, יובנטוס זכתה פעמיים ברציפות באליפות.

עם קאן ירד ליגה ב- 1991-2.
עם בורדו הגיע למקום ה- 16 ב- 1995-6.

הוא הבקיע מעט מאוד שערים בקבוצות בהן שיחק. בתור שחקן קישור התקפי ששיחק איפה שרצה, עם השחקנים הכי טובים בעולם, יש לו נתונים מביכים.

מכל הקריירה שלו בקבוצות, זוכרים רק שער אחד, שער הניצחון על באייר לברקוזן.

עד כאן ברמת הקבוצות.

רונן דורפן 4 במאי 2008

לון… אתה מטורף… מה עשית?

לון 4 במאי 2008

ברמת הנבחרות אלה העובדות לגבי זידאן:

היום מנסים "למכור" לנו שזידאן הוביל את צרפת לזכייה ב- 98. זו אחת ההונאות הכי גדולות בהיסטוריה של הכדורגל.
במונדיאל 98 הוא דרך על שחקן והורחק במשחק השני של צרפת נגד ערב הסעודית בדקה ה- 71 כשצרפת הובילה 0:2. הרחקה שבהחלט מאפיינת את הטיפשות ו/או ההתפרצויות הבלתי נשלטות של זידאן לאורך הקריירה. הדבר גרם להרחקה משני משחקים. הראשון היה משחק על המקום הראשון בבית מול דנמרק שעלתה בהרכב מלא. צרפת שיחקה עם חצי הרכב וניצחה. בשמינית הגמר היא שלטה ללא עוררין וניצחה את פרגוואי.
זידאן חזר לרבע הגמר נגד איטליה. משחק משמים שהסתיים ללא שערים אחרי מאה ועשרים דקות מייגעות. זידאן היה משמים כמו היתר.
בחצי הגמר מי שהציל את צרפת כשפיגרה 1:0 נגד קרואטיה היה ליליאן תורם שהבקיע צמד.
זידאן אכן היה מצויין בגמר. אז הוא גם הבקיע את שני השערים היחידים שלו בטורניר.
ובגלל הגמר אוהדי זידאן מנסים לומר שהיה טוב לאורך הטורניר, מה שסותר לגמרי את העובדות.

ביורו 2000 הוא היה בהחלט טוב, אבל לא משהו יוצא דופן. שוב הבקיע רק שני שערים: ברבע הגמר הבקיע את השער הראשון בניצחון
1:2 על ספרד. בחצי הגמר הבקיע את הפנדל הניצחון בדקה ה- 117 נגד פורטוגל.

במונדיאל 2002 דשאן כבר לא היה מפני שפרש. זידאן היה פצוע בשני המשחקים הראשונים (ההפסד לסנגל והתיקו עם אורוגוואי). הוא חזר למשחק השלישי והיה גרוע. צרפת הפסידה לדנמרק 2:0 ועפה מהטורניר.

ביורו 2004 צרפת נראתה רע מאוד ביחד איתו. זידאן נתן את מיטבו בארבע דקות הסיום מול אנגליה כשהציל את צרפת בשני שערים
בדקות 91 ו- 94 (בעיטה חופשית ופנדל). הוא גם הבקיע את השער הראשון בניצחון 1:3 על שווייץ. אח"כ נעלם כמו יתר הנבחרת בהפסד ליוון ברבע הגמר.

במונדיאל 2006 צרפת היתה בינונית מאוד. למזלה, זה היה טורניר כדורגל רע.
כדי לרענן את הזיכרון: תיקו אפס נגד שווייץ. תיקו אחת נגד דרום קוריאה. ניצחון 0:2 על טוגו (שבו זידאן לא שיחק).
בשמינית הגמר הוא הבקיע את השער השלישי נגד ספרד בניצחון 1:3. קיבל כרטיס צהוב.
לא כבש אבל בהחלט היווה את ההשראה לניצחון על ברזיל ברבע הגמר.
בחצי הגמר נגד פורטוגל הבקיע את השער היחיד בפנדל. שיחק בינוני.
בגמר הוא שוב היה בינוני. הבקיע בפנדל את השער היחיד של צרפת. הורחק בהארכה בדקה המאה 110. ההרחקה הכי מטומטמת בתולדות הכדורגל.
אז כן, זידאן אכן משך את חבריו להתעלות מעט מעל היריבות המשמימות. אבל הפעולה הכי משמעותית שלו בכל הטורניר היתה הנגיחה במטראצי.

בשורה התחתונה, זידאן לא הצליח לזכות בנבחרת בלי דשאן לידו.

הוא הבקיע עשרה שערים בשישה טורנירים גדולים (מונדיאל ויורו). פלטיני, קשר התקפי כמו זידאן, הבקיע תשעה שערים רק ביורו 84.

לון 4 במאי 2008

עוד כמה פרטים שאוהדי זידאן לא אוהבים לזכור:
זידאן הורחק בכרטיס אדום ארבע עשרה פעמים בקריירה.
השיא כמובן הנגיחה בגוף של מרקו מאטרצי בגמר המונדיאל ב- 2006.
וכאמור, דרך על שחקן של ערב הסעודית וקיבל אדום במשחק השני במונדיאל 1998.

זידאן וריגוברט סונג מקמרון, הם היחידים שקיבלו כרטיס אדום בשני גביעי עולם.

הוא אחד מארבעה שקיבלו כרטיס אדום בגמר מונדיאל.

אין ספק יש לו הישגים מיוחדים בכדורגל.

דרך אגב, הוא קיבל כרטיס אדום על נגיחה בראשו של יוכן קינץ במשחק ליגת האלופות של יובנטוס נגד האמבורג ב- 2000-1.

זידאן נבחר רק פעם אחת לכדורגלן השנה באירופה (1998). כמו 33 שחקנים אחרים. יש 5 שזכו פעמיים ו- 3 שזכו שלוש פעמים.
הוא נבחר ב- 98, כמו מתיאוס ב- 1990, וצ'רלטון ב- 1966. כלומר בגלל הזכייה בגביע העולמי.

זה הבדל גדול לעומת הבחירה של פיפ"א שבה בוחרים מאמני נבחרות, שבאופן טבעי בוחנים את השחקנים לפי מה שעשו בנבחרת ולא מה שעשו בקבוצה.

כלומר, בזמן אמת, עיתונאי היבשת, שמצויים היטב בליגות ובמפעלים האירופיים ולא רק בנבחרות, בחרו בו רק פעם אחת.

לא מדגדג את קרויף, ואן באסטן, בקנבאואר, פלטיני, רונאלדו הברזילאי.

לון 4 במאי 2008

רונן, תמיד היה לי חלום להיות פירומן….

יואב 4 במאי 2008

לון, לא תמיד מספרים מספרים את הסיפור. המספרים לא מספרים שזיזו היה מחשב אנושי בקבלת החלטות, בעל שיווי משקל יוצא דופן,מגוון וטווח מסירות מדהים וחוסר יכולת היריב להוציא לו כדור.שחקן עצום. מה שכן, המספרים שלך קובעים חד משמעית שהוא לא הטוב מכולם ולא המשפיע הגדול מכולם. מסכים.
איפה היית מדרג את מראדונה ברשימה?

גיל 4 במאי 2008

בקשר למירוץ סוסים, אני לא מסכים שזו התעללות לשמה. אולי אם רונן יכתוב פוסט בנושא אפשר יהיה לנהל על זה דיון.

קורא 4 במאי 2008

אותי דווקא הצחיק איך כתמיד, הפרשנים הישראליים לעולם לא ייראו באמת מה קרה על המגרש שהביא לתגובה של נאני. בהילוך החוזר יכולתי לראות היטב איך שחקן ווסטהם מושך את איבר מינו של נאני כשהוא יושב על הדשא, ולכן נאני הגיב.

yoni 4 במאי 2008

לון התותח.
זה היה נוק אאוט.

תומר 4 במאי 2008

קורא-האם בעקבות כך נייקי תתנער מנאני?

לון 4 במאי 2008

יואב, ראשית אומר שברמה האישית, אני מתעב את מראדונה בגלל חוסר הספורטיביות הבסיסית שלו. לא רק שער היד נגד אנגליה.
למרות זאת, לצערי, אני נאלץ לקבוע שהוא בדרג שמייד אחרי פלה, ביחד עם קרויף ופושקש.

החלק שזוכרים לו זה שהביא את המונדיאל לארגנטינה ב- 86, ולבדו הביא חבורת נגרים לגמר 90.

אבל מה שעשה עם נאפולי זה פשוט לא יאמן. הוא לקח קבוצה זעירה, ללא כל מסורת, והביא אותה לשתי האליפויות היחידות שלה ולגביע
אופ"א. וזה בתקופה שהליגה האיטלקית היתה מאוד מאוד חזקה. למשל, האליפות השנייה שלה היתה ב- 1989-90, כשבליגה שיחקה מילאן האדירה של ואן באסטן, חוליט ורייקארד, שזכתה באותה שנה ובשנה הקודמת בגביע האלופות.
זה פשוט מדהים.

כמובן שאחריו היא לא הגיעה לשום הישג והידרדרה קשות.

ובנוסף, הטכניקה האישית שלו יכולה להיות מושווית בעידן המצולם רק לפלה, קרויף ובסט ולרונאלדו בעונה בברצלונה.

השוואה למשל בין הגולים שלו במונדיאל, לגולים של זידאן, היא כמו להשוות בין גולים בליגת האלופות לגולים בליגה הישראלית.

yoni 4 במאי 2008

קורא
האמת שחיטוט מעמיק באתרי הוידיאו/כדורגל לא מצא את מה שאתה אומר
נהוג בבלוג הזה לצרף לינק לדיון כדי להעלות את רמתו.
היש בנמצא?

yoni 4 במאי 2008

שניה 00:38 ואילך
http://101greatgoals.magnify.net/item/MZRYBRM7GBN5M1X9

נראה יותר כמו ניסיון מעפן להושיט יד לביצים של נאני.
לא יותר מזה.
ולא נראה שהיה מגע בכלל. ולא נראה שהיה סיכוי למגע, בגלל הזויות וכו
אם זו פרובוקציה שנאני מאבד את העשתונות שלו אחרייה
אז שיימהר ויסב עצמו לדוקים ויסתכל כל שבוע מה מקבל מכרו הפורטוגזי כריסטיאנו.

ויכסלפיש 4 במאי 2008

אני מצדיע ללון על העובדות המאלפות אבל לא מצטרף למסקנה לגבי ההונאה אם כי גם לא שולל אותה על הסף.

יש לי הערת טריוויה לLEGAL ALIEN "מקרנה" המפגר מעולם לא נבחר לשיר המילניום או העשור אלא לגרוע בשנות ה-90, אבל השיר הדבילי לא פחות "למבדה" אכן נבחר לשיר הטוב ב-50 שנה ע"י מאזיני רשת ג', וכאן ההקבלה לבחירת שחקנים בSMS ובאינטרנט ע"י האספסוף הנבער. מזל שרונן מדבר עם עיתונאים מבוגרים כדי לקבל פרספקטיבה ולהעביר אלינו

ליאונידס 4 במאי 2008

לון.
אני מניח שאם היית מנתח באותו האופן את הקריירה של מרדונה היא היתה נראית ברמת הנבחרות כך:
1978- נער מבטיח שלא נמצא לו מקום בין לוק,קמפס,ברטני ושות'
1982- לא מגשים את הפוטנציאל שלו ומורחק בבושת פנים בכרטיס אדום ברבע הגמר.
1986-מפגין יכולת טובה אך נאלץ לגנוב גול על מנת לעבור את אנגליה בשלב רבע הגמר ולא מצליח לכבוש שער בגמר הגביע העולמי.
1990-נבחרתו מגיע לגמר לאחר סימום חלק משחקני ברזיל(בראנקו ושות').
1994-ג'אנקי שמורחק ממשחקי הגביע העולמי.

בזירת המועדנים בעל השגים עלובים -בלי זכיה אפילו בודדת בגביע אירופה לאלופות ומסתפק בזכייה עלובה ובודדת בגביע אופ"א.

האם הצלחתי להעביר את המסר.

על החתום
אישוני הכבאי- הזריז ביותר!(זה בשבילך רונן).

גיל 4 במאי 2008

הדוגמא של למבדה היא דוגמא טובה. השיר היה בשיא הפופולאריות שלו כשהמצעד יצא ומכיוון שאנשים היו צריכים לסמן שירים ללא דירוג הרבה מהם כללו אותו. בדיוק מאותה סיבה סקרי אינטרנט הם קישקוש. לרוב מי שממלא אותם זה אנשים צעירים (שלא לומד ילדים ובני נוער) שההשפעה של שחקני הווה על התודעה שלהם עצומה. אני בטוח שבעוד כמה שנים זידאן ירד בדירוגים הללו כי הוא יהיה רחוק מהזיכרון.

ליאונידס 4 במאי 2008

רונן.
ראיתי את רשימת 5 האירופאים הגדולים שלך מאז תחילת שנות ה-80 והופתעתי.
הדירוג שלי הוא כדלקמן:
1.זידאן.
2.פלאטיני.
3.רומיניגה -יכול להיות ששכחת אותו? כי הוא זה שביגללו יותר מכולם, לינקר הגדיר את הכדורגל כמשחק אותו משחקים 22 שחקנים וגרמניה שמנצחת בסוף.
4.ואן-באסטן.
5.באג'יו.

ראול גונזאלס 4 במאי 2008

ליאונידיס – אתה ענק

גיל – כנראה שלא קראת את מה שכתבתי לגבי הסקרים קודם לכן. בלי קשר, אני חושב שהזמן רק יעשה טוב עם זידאן ויבצע את הפעולה ההפוכה ממה שאתה טוען.
הזמן עושה אחת משתי אפשרויות:
1. משכיח אפיזודות חולפות: מה שקורה ברוב המקרים (למשל, מי זוכר שלפני 7 שנים הדעה הרווחת הייתה שריבאלדו הוא השחקן הטוב בעולם ויחיד בדורו).
2. בונה ומנציח אגדות: לקטגוריה זו נכנסים רק מעטים שהם יחידי סגולה. אני סבור שזידאן שייך לקטגוריה זו ולכן הזמן יעשה רק טוב עם שמו.

גיל 4 במאי 2008

ליאונידיס, קראתי מה שכתבת ואני לא מסכים. סקרי אינטרנט מטבעם מוטים מאוד ולא מספקים שום אינדיקציה לשום דבר. אני חושב שעם השנים זידאן יגיע למקומו הטבעי שזה שחקן ענק, אבל בשורה השנייה שחקני כדורגל גדולים.

תומר 4 במאי 2008

אני חושב שבכל הדירוגים והדיונים אנחנו שוכחים שכדורגל משחקים לא רק בהתקפה. פאולו מאלדיני זכה בכל תואר אפשרי עם מילאן ואף כבש שער בגמר אירופי.פראנק רייקארד זכה בתארים והגדיר מחדש את תפקיד הקשר המרכזי.לותר מתיאוס גם זכה בכל תואר אפשרי והיה מנהיג גדול.הוא אף זכה בתואר ספורטאי השנה בעולם ב1990,תואר שכמעט מעולם לא מוענק לכדורגלנים.

תומר 4 במאי 2008

סליחה,ללותר חסרו שתי דקות כדי לזכות בכל תואר אפשרי(אולי עם נתניה).

לון 4 במאי 2008

ליאונידס, אין לי שום עניין להתווכח. לא על מראדונה ולא על זידאן.
היות וזיזו וחבר מרעיו כתבו בבלוג רק שבחים תוך התעלמות מעובדות אחרות, החלטתי להביא אותן.

אני ניסיתי לפעול בהגינות ולכתוב את כל העובדות על זידאן, כולל מה עשה והשיג, רק שהוספתי את הקונטקסט.
אתה מוזמן לעשות זאת כלפי כל שחקן אחר. (וזה ודאי לא האופן בו כתבת על מראדונה).

בתגובה שלך, כמובן שלא ניסית כלל להפריך משהו מהעובדות שכתבתי על זידאן.
לפי הרשימה שלך, אני רואה שגם אתה ממעריצי זידאן. מה שכמובן מסביר את העניין.

ליאונידס 4 במאי 2008

לון.
אני באמת לא רציתי להכנס לויכוח על איכויותיו של זידאן ככדורגלן מהסיבה הפשוטה שאני סבור שהם מובנים לכל בר דעת.
התחייה של נבחרת צרפת ב-10 השנים האחרונות ועובדת היותה הניבחרת האירופאית הטובה בתקופה הזאת נובעת אך ורק מאיכויותיו של זידאן.בלעדיו היא לא היתה מגיעה להשגים טובים יותר מספרד או אנגליה.
אני עדיין זוכר כיצד כל זב חותם חשב שצרפת הולכת לקבל על הראש מברזיל ב-1998 וכיצד אספתי כסף מכל האהבלים.
ב20002 ראית טוב מאד מה שווה צרפת בלעדיו-להזכירך הוא הגיע לאליפות עם פציעה שנבעה מהגול שכבש מול לברקוזן-זוכר אותו?
ב-2006 לא היה חסר הרבה ע"מ שנבחרתו תזכה פעם נוספת.
לסיכום
לא היה ב-15 השנים האחרונות שום שחקן אירופאי שאפילו התקרב אליו ברמתו.

legal alien 4 במאי 2008

ויבסלפיש – i stand corrected
ואם פגעתי במי ממעריצי השיר למבדה הריני מתנצל, אבל לא התחייבתי שהעובדות בדוקות, אלא ציטטתי מזכרונע ההולך ודועך.
ולגיל – נכון, לא התעללות "לשמה". אבל גם קרבות כלבים הם לא התעללות "לשמה", ושניהם ענפים בהןם שלומן ובריאותן של חיות מועמד בסכנה באופן שיטתי ואינהרנטי לענף

גיל 5 במאי 2008

legal alien אני לא מסכים איתך. יש הבדל מהותי בין קרבות כלבים שבהם המטרה העיקרית היא להתעלל בכלבים ולפגוע בהם בשביל הנאה סדידסטית של הצופים, לבין מירוצי סוסים שבהם הפגיעה בסוסים היא שולית לדעתי. סוסי מירוץ מקבלים את הטיפול המסור ביותר ורוב החיים שלהם עוברים בנעימים. אני לא יכול לדעת עד כמה הם סובלים בזמן המירוץ אבל זה לא נראה לי סבל גדול מדי (אם קיים כזה). אל תשכח שלסוסים יש נטייה טבעית להתחרות זה בזה גם אם לא היו רוכבים עליהם.

רן 5 במאי 2008

שלום לכולם!
לא קשור לנושא אבל רק פה אני יקבל תשומת לב מאנשים שמבינים..
אני צריך חומר מאמרים ראיונות ספרים על הכסף הגדול בכדורגל הקטארי ומדינות המפרץ הפרסי… כל מי שיכול לעזור יכול להשאיר פה הודעה או לפנות אלי באיימיל … חשוב מאוד תודה

ארנון 5 במאי 2008

רוצה רק להצטרף לגישתו של תומר בענין הזנחתם של שחקנים שאינם כובשי שערים (בחירתו של קנאברו ככדורגלן השנה שעברה היוותה תזכורת בענין), ולהרחיבה גם לתחום מניעת השערים.
כן, שיו וישנם כמה שוערים ששווים לפחות התייחסות בדיון שכזה – למרות שלל התארים של ברזיל וצרפת שאיש לא זוכר את שועריהם – דינו זוף ואוליבר קאן הם הראשונים שקופצים לי לראש.

לון 5 במאי 2008

ליאונדס, כפי שכתבתי אין לי עניין להתווכח. הבאתי את כל העובדות על זידאן באופן מפורט וכל אחד ישפוט לפי הבנתו.

הסיפה של דבריך בהחלט מצביעה שאנחנו הרבה יותר קרובים להסכמה.

גם בעיניי ב- 15 השנים האחרונות הוא מועמד מוביל להיות השחקן האירופי הכי טוב.

(להבדיל מהשוואה לענקי העבר ולרשימת הגדולים בכל הזמנים).

תומר וארנון, אתם בהחלט צודקים. יש נטייה ברורה (ומובנת…) לבחור שחקני התקפה ושחקני קישור התקפי.
בהחלט נעשה עוול לכמה מהשחקנים הטובים בהיסטוריה.

רק לשם הדוגמה, בעיניי, רוברטו קרלוס, פאולו מלדיני, פראנקו בארזי, הם מענקי המשחק בכל הזמנים.
כך גם כמה מהשוערים.

לון 5 במאי 2008

"סיפה" צריך להיות "סיפא".

legal alien 5 במאי 2008

לגיל – כמובן שנפתח לנו מיני דיון. אכן יש הבדל מהותי, מעצם העובדה שהכלבים נלחמים זה בזה. זה מובן וברור. הטענה שסוסי מירוץ מקבלים את הטיפול המסור וכו' היא לא יותר מבלוף של יחסי ציבור. זה נכון לאותם בני מזל בקצה הפירמידה, אבל יש יקום שלם של מירוצים שמושתתים על ניצול על גבול ההתעללות. גם אם נניח שמדובר בספורט מוסרי מלכתחילה (טיבם של סוסים להתחרות וכיו"ב) הרי שכמו בכל ענף שמגלגל הרבה כספים, תמריצים כלכליים דוחפים רבים מהמגדלים לעבור קוים אדומים ולדחוף חיות אומללות הרבה מעבר לקצה גבול היכולת שלהן, ואז עוד קצת. למשל, אנחנו מדברים הרבה על כך שבספורט התחרותי של בני האדם יש בעית סמים, זה כלום לעומת מירוצי הסוסים. אז נכון שסוסים טבעם להתחרות זה בזה, ונכון שהסלבריטיז שבהם זוכים ליחס ולכבוד מלכים, ונכון שאיש לא בא למירוצי סוסים במטרה לראות סוסים סובלים (להבדיל מקרבות כלבים), אבל זה לא משנה את העובדה הבסיסית שמדור בתעשיה המושתת על ניצול, שיש בה הרבה שחיתות, יחס אכזרי וניצול והתעללות בחיות. אנשים, כמוני למשל, בדרך כלל לא מודעים לכך. אני נחשפתי לענין רק בעקבות היכרות עם אדם שעוסק בתחום.

גיל 5 במאי 2008

תמיד יהיו הבדלים בין סוסים ברמות הגבוהות ביותר לאלו ברמות הנמוכות. כמובן שהיכן שיש התעללות צריך להפסיק אותה. אבל אם כך, מה תלין על מותה של הסוסה שהיה מקרי אם היא וכל האחרים במירוץ מטופלים בצורה נאותה? על סמך מה אתה אומר שיש ניצול מחפיר או שחיתות? האם יש לך הוכחות לכך? אני מקבל שיש ניצול ושחיתות כמו בכל ספורט אחר אבל במה זה שונה למשל מזה שלוקחים אלפי ילדים מאפריקה ומבטיחים להם הרבה דברים ורק מעטים באמת מצליחים בעוד השאר נשארים בעוני?

legal alien 5 במאי 2008

כמו שציינתי, המקרה של הסוסה הוא קצה הקרחון. זה שזה התרחש בבמה מרכזית ובפריים טיים זה החידוש היחסי. האסון הוא אמנם מקרי, אבל זה בסך הכל מימוש של סיכון מקצועי (ואני מזכיר גם את ברברו מלפני שנתיים). כשמריצים סוסים קורות תאונות מהסוג הזה – גם באימונים, גם בעשרות ומאות מירוצי הסוסים שמתקיימים מדי יום ואיש אינו שומע עליהם. אני חי בניו יורק, וצופה בימים אלה באמריקאים פוצחים פה בפסטיבל אבל כמיטב המסורת שלהם, תוך התעלמות מהעובדה הפעוטה שהענף הזה נשען על ניצול והתעללות. הצביעות והמוסר הכפול במיטבם: הו איזה אסון, הו איזה טרגדיה, בלה בלה בלה – כל עוד יהיו מירוצים יהיו מקרים כאלה, וזה כאמור רק קצה הקרחון.
המידע שלי מתבסס על היכרות אישית עם מישהו שעובד בתחום ושמשפחתו מתפרנסת מהענין בערך שלושה דורות. התחלתי קצת להתענין, והאמן לי שמחקר מינימלי באינטרנט יביא אותך למספר רב של אתרים שמוקדשים לענין. אם תרצה אשמח לדוג עבורך כמה.
ולשאלתך – זה לא ממש שונה, אולי רק ענין ההסכמה והמודעות (אם כי אפשר לטעון שילד שמגיע לאקדמית כדורגל זו או אחרת לא ממש ער לסיכונים ולהשלכות). חוץ מזה, מעטים מבין הילדים שלא מצליחים, למיטב ידיעתי, הופכים לנקניקיות ולדבק כי עלות החזקתם לאחר שמתברר שלא יצלחו להתחרות גדולה מדי. אני מניח שלא מוציאים אותם להורג כי הם זקוקים לטיפולים רפואים יקרים לאחר שנים של משטר אימונים רצחני וכיו"ב. אני נוטה לחשוב שלילדים האלה לא מזריקים הורמונים וסטרואידים בכמויות מסחריות, ומשככי כאבים ונוגדי דלקת בכמויות שיכולות להרוג סוס (ואף עושות זאת מפעם לפעם…).

גיל 5 במאי 2008

אני חושב שאת המקרה של הסוסה אפשר להשוות להתמוטטות של שחקן כדורגל באמצע משחק. זה קורה לעיתים נדירות אבל הוא לא מייצג שום דבר. באותה מידה יכלת לומר, כל עוד ימשיכו לשחק כדורגל יהיו אסונות כאלו. הרי לא נפסיק לשחק כדורגל בגלל זה נכון? באותה מידה אפשר לומר שכשספורטאי על עוסקים בספורט תחרותי יש סיכוי גדול לתאונות, וכשזה נעשה ללא פיקוח אז יש אסונות ברמות הנמוכות ביותר.

ההריגה של הסוס היא בעצם בשביל לחסוך כאב מיותר. נכון שזה אכזרי אבל פשוט אין ברירה. על ברברו למשל הוציאו הון תועפות כדי שישאר בחיים, וזה לא רק קשור לעובדה שרצו שהוא יהיה סוס הרבעה.

אני חושב שזה בעיקר עניין תרבותי ופוליטי. תנועות למען החיות מוצאות מטרה קלה במירוצי סוסים כחלק מתפיסת העולם שלהם שזה רק חלק קטן ממנה. לעומת זאת, לרוב האנשים אין שום בעייה עם משטר אימונים של מתעמלות שפוגם בההתפתחות הפיסית והמינית שלהן. אני לא רואה את החיות ובני האדם באותה דרגה מוסרית ואני חושב שיש ניצול מחפיר של בני אדם שצריך לטפל בו קודם לפני שפונים לסוסים.

legal alien 5 במאי 2008

אגב אני לא משתייך, להוציא תרומה אקראית פה ושם, לארגונים למען החיות. ואני נוטה להסכים איתך בענין הדירוג המוסרי. כל מה שביקשתי הוא שבהזדמנות חגיגית זו שקורה אירוע מצער כזה, שווה להעלות לסדר היום את ענין הניצול שקיים בספורט הזה. וניסיתי גם להאיר את האירוניה שבדבר (ונכשלתי מסתבר…), כאשר משקיעים מליונים להציל גיבור לאומי כמו ברברו, כאשר מותה של אייט בלס הוא טרגדיה לאומית, ובאותו זמן מאות סוסים נפטרים מהתקפי לב בגיל צעיר בגלל שמלעיטים אותם בכדורים אנטי דלקתיים על מנת שיוכלו להתאמן ולהתחרות (זוכר את הסיפור של כדורי הויוקס שנאסרו לשימוש בבני אדם? אותו דבר בדיוק). שאלת ה"במה לטפל קודם" היא שאלה בעייתית ועקרונית שתמיד עולה בענינים מהסוג הזה – מישהו מצביע על עוולה אחת ומיד יש מי שמזכיר שיש עוולה אחרת חמורה ממנה (וכן, ניצול מתעמלות חמור יותר גם בעיני. אני גם סבור שהמודעות לכך גבוהה יותר וטוב שכך). "מחאה למען טיבט? ומה לגבי השטחים ??, ובן הלאה. לא איכנס איתך לדיון בענין סדר העדיפויות הראוי. אני רק ביקשתי להזכיר שבפעם הבאה שאתם רואים את התמונות המרהיבות מבלמונט או איפה שלא יהיה, התלבושות ההדורות, הכובעים הצבעונים, הסוסים הנפלאים – תחשבו גם על מה שמסתתר מאחורי כל מה שאתם רואים. ואם אתם רוצים להצטרף לתנו לחיות בעקבות זה, אשריכם.

גיל 5 במאי 2008

אני מסכים איתך עם כל מה שכתבת, רק שאני חושב שזה לא רק נכון לגבי מירוצי סוסים אלא כמעט לכל ספורט אחר. בכל ספורט אנחנו רואים רק את קצה הפירמידה וסביר שברמות הנמוכות יותר יש שחיתות וניצול ברמה זו או אחרת.

Comments closed