כסף וכדורגל

In כללי

אני מביא כאן נושא עליו כתבתי השבוע ב"ישראל היום" – ולפחות כמה קוראים אמרו שהם רוצים לדון בו.

כתבתי על הדומיננטיות של הגנות בליגה האנגלית. הליגה לאו דווקא הגנתית, והגיעה אחרי מספר שנים אל גבול 1000 השערים. הנקודה היא שההגנות של הקבוצות הגדולות שולטות בליגה. הבאתי שם כמה דוגמאות סטטיסטיות, אבל שתיים מהדוגמאות חזקות במיוחד:
האחת היא ההתאמה בין איכות ההגנה והצלחות. לאלופה יש ההגנה הטובה ביותר, לסגנית האלופה את ההגנה השניה בטיבה, שני המקומות האחרים בליגות האלופות (ארסנל ומרסיסייד) נלקחו על ידי ההגנה מספר 3 ו-4. וההגנה החמישית בטיבה, אברטון, זכתה במקום בגביע אופ"א. שלוש היורדות היו בין ארבע ההגנות הכי גרועות. כלומר התאמה כמעט מוחלטת בין הגנה להצלחה.
השניה היא מספר השערים שספגו ארבעת הראשונות. באנגליה הן ספגו רק 107 שערים. בספרד ובאיטליה עוד נותר מחזור, אבל ארבע הראשונות כבר ספגו 158 ו-135 שערים בהתאמה. בגרמניה כבר136 והן שיחקו רק 33 משחקים. בצרפת זה 142 ועוד נותר מחזור. ייתכנו קצת תנודות בכל הליגות האלו אם תתחלף הקבוצה במקום הרביעי במחזור האחרון. אבל בכל מקרה זה הרבה הרבה פחות מבאנגליה.
ונתון יותר משעשע: יונייטד ספגה רק 22 שערים, רונאלדו לבדו הבקיע ֱֲ31. גם אם תמחקו את כל השערים של כל השחקנים האחרים -עדיין יונייטד הייתה צוברת 58 נקודות ומסיימת במקום שביעי.
בגדול הליגה האנגלית היא ליגה ממושכנת. יונייטד וארסנל בחובות יזומים שמחייבים אותם לא להחמיץ את ליגת האלופות. גם במרסיסייד המצב כנראה דומה (בהנחה שמישהו יודע מה המצב שם) בצ'לסי לכאורה אמור להיות שקט נפשי גדול יותר מהצד הכלכלי. אבל מחליף אותו חוסר שקט ניהולי שקשור למאבקים פנימיים בחצר האוליגרך. צ'לסי של מוריניו אחראית יותר מכל למצב הזה. פרגוסון אמר בשנה שעברה דבר מאד נכון: "צ'לסי לא העלתה את רמת הכדורגל, אלא הכריחה את יונייטד לעלות רמה מבחינת היציבות".
רק דוגמא לאיך שכסף גדול משפיע על הכדורגל.

36 Comments

legal alien 16 במאי 2008

מענין. יש מי שיטען שיותר משהדבר מעיד על ההגנות של הגדולות הוא מהוה הוכחה פשוטה לטענה בדבר אי השויוניות בליגה האנגלית. ארבע הראשונות פשוט לא סופגות במרבית המשחקים שלהן נגד שאר הקבוצות.
לא כל כך ברור לי איך הפיסקה האחרונה מתקשרת לחלק הראשון, אבל זה מענין כשלעצמו. באותו ענין, אברם הצליח להחזיק את עצמו בערך שלושה ימים, והנה היום שוב צץ אותו מניפולטור קטן ומאוס – מילא התלונות שלו על השיפוט, אבל הסגנון הישן והמוכר של "אני לא רוצה להגיד כלום, אבל…(ואז מגיע קטע שבו הוא מרמז שהמשחק מכור)… אני מאמין בפייר פליי האנגלי (אבל כל הליגה הזו מושחתים)". מעמיד פני מברך ומקלל בלי בושה. איזה איש מחליא, שילוב של צביעות והתנשאות שאפילו אצל פוליטיקקים ישראלים למצוא. ודוקא בזמן האחרון קצת התחלתי לסמפט אותו לנוכח כל הביקורות שהוא חוטף. אפשר להגיד שהפאזה הזו מאחורי…

legal alien 16 במאי 2008

למצוא = קשה למצוא

ארז 16 במאי 2008

בדיוק כך. לא ברור לי מדוע וכיצד ייתכן שבליגה האנגלית העשירה כל כך, בה לכל כך הרבה קבוצות מרכז טבלה ומטה יש תקציב עצום בהשוואה לקבוצות מרכז טבלה (ויותר מכך) בכל ליגה אחרת, אין תחרות כבר מתחילת שנות האלפיים. קבוצות כמו טוטנהאם, ניוקאסל ומנצ'סטר סיטי, לדוגמא, אמורות לתת מאבק לארבע הגדולות לפחות באותה רמה בה ויאריאל, פיורנטינה, ראסינג סטנטאנדר או מאיורקה עושות – בין אם בקמפיין טוב לאורך עונה שלמה, או לפחות בתוצאות מפתיעות מול הקבוצות הגדולות. אולם האנגליות במעמד האחד וחצי ומטה (ליברפול היא הרמה ה1.5, למי שתוהה) לא מצליחות אפילו לדגדג את הגדולות, למרות הפרשי תקציב משמעותיים הרבה פחות ביניהן ביחס לספרד או איטליה. אולי זה עניין פסיכולוגי ואולי זה ניהול כושל, אבל עד שלא תהיה תחרותיות אמיתית, שתדרוש מהגדולות באנגליה להשקיע את אותו מאמץ שהן משקיעות באירופה גם בליגה מדי שבוע, כפי שקורה בספרד, אי אפשר יהיה לקבוע שהנציגות האנגלית ברמות הגבוהות של ליגת האלופות מלמדת אותנו שהפרמיירשיפ היא הליגה הטובה באירופה.

אוזגוד 16 במאי 2008

הנתון על הדומיננטיות של ההגנות די מעציב, כי הוא מוכיח למגינת ליבנו את מה שטוענים מאמנים רבים ( גם אם בחצי פה) כי קודם כל חשוב לא לספוג. מסתבר שאותם מאמנים "בונקריסטים" שאותם נהנים לבקר -צודקים לפחות במבחן התוצאה ולעזאזל ההנאה של הצופים.

לגבי החלק השני של הפוסט אני לא בטוח שסדר הדברים לא התהפך. אתה כותב שחובותיהן של ארסנל ויונייטד לא מאפשרים להם להחמיץ את ליגת האלופות – ואם לא היו להן חובות הן היו נלחמות פחות כדי להיות במקום שמחלקים את הכסף הגדול ?
נדמה לי שדווקא המימון שלקחו רוכשי ליברפול לצורך הרכישה והבור שאליו נכנסו הרוכשים – גרם להם שלא להיענות לבקשות הרכש של בניטז, ובעצם אותם חובות גרמו לכך שליברפול היתה מוכנה לסכן (סיכון מחושב ) את הגעתה לליגת האלופות ובלבד שלא תגדיל את חובותיה.

גיא 16 במאי 2008

אוזגוד – קשה להגיד שהליגה האנגלית היא ליגה הגנתית. למרות המתאם שהראה רונן בין הגנה להצלחה.

ליגל אליין – לדעתי אתה סתם נטפל לאברם. אמירות מסוג זה היו די נפוצות בין פרגי לוונגר בשנים האחרונות.

למלמ 16 במאי 2008

אני מצטרף בחוזקה לדבריו של ליגל אליין.
עד שנדמה היה שניתן לשים את העבר מאחורינו ולהנות מאברם היהודי שמראה לגויים איך עושים את זה נכון מגיעה הבכיינות הכל כך בלתי נסבלת: עשו לי, נתנו להם.
איך משפט אחד יכול לשנות דעה כלפי אדם ובמיוחד לאחר חודשים בהם הוא מצליח לשכנע אותך שיש שינוי.

ובענין נוסף:
Glory Glory ManUnited

אור 16 במאי 2008

הנתון על ההגנות לא כל כך נכון.
בעוד באנגליה אתה רואה 4 קבוצות שמשתתפות בליגת האלופות באופן רציף וממש נחשבות בין אריות היבשת בספרד אתה סופר מקסימום 2 וחצי כאלה, באיטליה 2וחצי ובגרמניה משהו בסגנון אחת ורבע.
ככה שאתה לא יכול לעשות השוואות חסרות בסיס ויכולת כלכלית.
תשווה בין השתיים הראשונות בכל ליגה אני בטוח שהתוצאות יתאזנו מאוד.

יוסי מזרחי 16 במאי 2008

קראתי את הכתבה המלאה.
אני רוצה לחבר לכאן, תגובה שהעלתי לנושא ההערכות לשנה הבאה.רונן טען, שחסר לנו( רק )חלוץ מרכזי -מנוצו יכול להיות פתרון-,ואני טוען, שישלנו גם בעיות בהגנה (!!).צריך לזכור את סיום העונה הזו כאשר ווידיץ היה פצוע ובזמן מסוים גם פרדיננד ,ולהסיק, שאין לנו מחליף באותה רמה לשני אלה, ואני לא מזלזל בבראון שמבחינתי הוןא הפתעת העונה.
בנוסף לכך, צריך פתרון קבע לעמדת המגן הימיני.
בשנה הבאה,יהיה קשה יותר וצפוף מאוד,וכדי שצלסי,ארסנל,היריבה העירונית של אברטון,ואולי עוד קבוצות יתמודדו בלינה פנימית על הסגנות,צריך להערך נכון.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 16 במאי 2008

hi all,
that's way the cup is the real competition and not the league.in any cup tournament is hidden the real spirit of sports .that is why the big teams are not winning those. champions league is not a cup tournament but a league of the best european teams.
R

חייש 16 במאי 2008

הגנה אדירה חשובה מאוד לזכיה בליגה, ועוד יותר חשובה במשחקי נוק אאוט. שכחת לציין את ההצלחה של האנגליות השנה בליגת האלופות, הצלחה שנבעה מספיגה מינימלית בשלבי ההכרעה.

כספוביץ 16 במאי 2008

ידיעה שקראתי ב- sky news
על כך שרונאלדו אינו סגור על שנה הבאה ומזכיר את ספרד ככיוון הבא שלו
זה בעיקר נראה לי כמו ניסיון למשוך עוד כמה פאונדים לחשבון השבועי שלו, לא שאין לו מספיק לילד.
אם אכן הדבר, נראה לי שסר אלכס ירוץ לבנק לבקש עוד משכנתא בשביל להשאיר את הפנומן הפורטוגלי אצלו.

דוידי 16 במאי 2008

רונאלדו בדרך החוצה.
אם יונייטד תזכה בליגת האלופות טענתו תהיה שזכה בכל התארים האפשריים באנגליה ולכן הוא מבקש אתגרים חדשים.
אם יונייטד תפסיד רונאלדו המאוכזב יביע את אכזבתו במילים קשות ולא יהסס לבקר את פרגי בניסיון לחזור על תקדימי בקהאם,ואן ניסטלרוי ורוי קין.
מכיוון שגם אם רונאלדו ישאר לעונה נוספת ברקע ירחפו להן כל הזמן השמועות על עזיבתו אולי זה הזמן למכור אותו במחיר גבוה במיוחד כי מי יודע אם ערכו הנוכחי בשוק ישמר גם בעונה הבאה.הסכומים שמדברים עליהם הם ללא פרופורציה ליכולותיו (ואין שחקן ששווה את הסכומים שמוזכרים בהקשר שלו ושל ריאל מדריד).

תומר 16 במאי 2008

אפשר להזכיר עוד סיבה שגם היא איך לא קשורה בכסף.קבוצה שיורדת ליגה מאבדת הכנסות באופן מאוד משמעותי ולכן קבוצות קטנות לא לוקחות סיכונים ושמות את יהבן על משחק ההגנה.במקרה הזה דווקא השוויון בחלוקת הכספים הוא גורם בכך,באיטליה ובספרד קבוצות קטנות שלא מקבלות נתח גדול מעוגת זכויות השידור הולכות על כדורגל התקפי כי זה רייטינג ששוה יותר כסף ואם הן יורדות ליגה אז ההבדל בין ההכנסות הוא בין כה לא משמעותי כלכך.
חוץ מזה זהו עוד סממן לפערים הגדולים בין 4 המאוסות לשאר הליגה.אינטר יוצאת למשחק חוץ קריטי בפארמה ביום ראשון ואני חייב לומר(בלי להיות טיפת אברם) שאני לא בטוח לגבי ניצחון שלה שם כמו שהייתי בטוח בניצחונה של יונייטד על וויגן. אני לא רומז חס וחלילה שוויגן לא התאמצה,הפער בינהן הוא פשוט גדול מידי.

אביעד 16 במאי 2008

כספוביץ', דוידי, רונאלדו התראיין אתמול וקרא לשמועות על מעברו לריאל "מגוחכות". הוא גם חתום עד 2014 והוא המרוויח הגדול ביותר במנצ'סטר. דוידי, אף אחד מהשחקנים שהזכרת לא ביקר את את פרגוסון. קין ביקר את חבריו לקבוצה, בקהאם עבר ללונדון בניגוד לרצונו של פרגוסון + משך יותר מדי תשומת לב תקשורתית וואן ניסטלרוי הסתכסך עם רונאלדו (באשמתו המלאה של ההולנדי, כולל התבטאויות לא הולמות) וסירב לשבת על הספסל במשחקים בהם הוא לא פותח (מול ויגאן וסנדרלנד).
במקביל, הצחיק אותי לשמוע את נשיא ריאל מדבר ע"כ ש"יש לריאל את הכסף לרכוש את רונאלדו". ברור שיש להם, הם יקחו הלוואות מהבנקים ואם יגיעו למצב בו החובות מקשים עליהם לרכוש שחקנים חדשים, החובות הללו יימחקו (קרה כבר בעבר) או שהם ישלימו חלק מהסכום באמצעות חברות אחרות שיקבלו בתמורה % מהמרצ'נדייזינג (כמו שאירע עם פיגו).
בקשר לגרנט, ההאשמות שלו מגוחכות ותלושות מהמציאות. אם הם גרמו לעוד אנשים להתפכח ממנו, אז טוב מאוד.
ארז – הבעיה של קבוצות האמצע היא בדיוק מה שרונן תיאר – חוסר יציבות. כמו כן, קשה לומר שויאריאל, סנטאנדר או מאיורקה נותנות מאבק של ממש לגדולות בספרד, למען האמת, הן בכלל לא נותנות להן פייט.
באנגליה המירוץ לתואר בתחילת העונה כולל 3.5 קבוצות, בספרד זה בין 2 קבוצות ובאיטליה בין 3 קבוצות. אם כבר אז המצב של האנגלים כרגע יותר טוב מהשאר.

רונן דורפן 16 במאי 2008

אור – חבל שלא בדקת את הנתונים לפני שיצאת בהצהרה מוטעית כזאת. … שתי הראשונות בספרד ספרגו הרבה יותר (26 יותר), שתי הראשונות באיטליה 4 יותר (ועוד נשאר מחזור), שתי הראשונות בגרמניה 17 יותר (עשרה משחקים פחות). וכל זה בעונה בה לצ'לסי הייתה עונה רעה בהגנה (שתי רביעיות).

יוסי מזרחי – חסר לנו חלוץ! בכמה אפשר לשפר הגנה שספגה 22 שערים? 3-4 שערים פחות לכל היותר. לעומת זאת שיחקו בלי התקפה מלאה חצי עונה ואני חושב שהיכולת ההתקפית הכללית צריכה להתקרב ל-100 שערים – כמו שהשגנו בשנת 2000 (97 שערים).

תומר – אני מסכים איתך לגבי ההבדלים בין קבוצה כמו פארמה (אינני מכיר אותה) לוויגן. אפשר לראות את זה בכשלון הדי מתמשך של האנגליות באופ"א – למרות ששם יש להן פער כלכלי לא פחות גדול מבאלופות.

רונן דורפן 16 במאי 2008

דעתי על עניין רונאלדו היא שהסכנה בעזיבתו היא במרחק כמה שנים. כרגע הוא פשוט רוצה שיפתחו לו את החוזה. מישהו ציין פה שהכסף הזה ממילא לא יילך לרעבים בבנגלדש אלא פשוט יעבור מהחשבון של משפחת גלזר לחשבון שלו – אז ממש אין לי בעיה שיהפכו אותו לשחקן ה-200 אלף לשבוע הראשון. זה קצת מזכיר לי משהו שאמרו על חוזה השלושים מליון של ג'ורדן – הוא השחקן היחיד בליגה ששווה את הכסף שלו.

S&M 16 במאי 2008

תוספת הכסף לא מועילה בכלום להעלאת רמת הכדורגל. התחרות על השחקנים גורמת למועדונים לשלם יותר כסף על אותם שחקנים בדיוק. ואם לא על אותם שחקנים בדיוק, על שחקנים אחרים באותה הרמה בדיוק.
והכסף הגדול מהטלוויזיה גם לא מביא לסגירת הפערים בין 4 הגדולות לכל השאר. כולם מקבלים אותה תוספת, גם הגדולות – שום פער לא נסגר.

אני גם לא רואה קשר סיבתי ישיר בין הכסף למשחק ההגנתי. הכדורגל האירופאי הוא יותר הגנתי מסורתית מהכדורגל האנגלי. והכדורגל ההגנתי הביא תוצאות (השיא היה בזכיה של יוון בפורטוגל).

זה לא מקרי שהאנגלים לא הצליחו ברמה הלאומית, כי הם היו נחותים טקטית. כדי לסגור את הפערים הם הביאו שחקנים זרים ומאמנים זרים (וביונייטד – עוזרי מאמנים), ועכשיו הם משווים את הפערים ברמה הטקטית. שום קשר לכסף, אלא אם הקשר ייבנה ע"י זה שהכסף הגדול איפשר להביא מאמנים זרים יקרים שהנחילו טקטיקה הגנתית.

אלי 16 במאי 2008

אוף טופיק
קובי מראה שבכישרון אין לו מתחרים
http://youtube.com/watch?v=20Od75L6A8E

עוז 16 במאי 2008

אני חושב שנושא ההגנות החזקות מעניין באספקט הרחב יותר שלו והוא שהרבה משחקי כדורגל הופכים להיות מאוד משעממים ונטולי שערים. הכדורגל הישראלי הוא דוגמא קיצונית לכך (קחו את משחקי הגביע, הליגה הלאומית וליגת העל וקיבלתם שלושה מפעלים עם ממוצע שערים שנושק ל-2 למשחק) אבל גם בגביעי אירופה לא חסרות לכך דוגמאות (ריינג'רס, צ'לסי-ליברפול, ברצלונה של העונה ברבע/חצי הגמר). בדיון בפורום שאני משתתף בו הועלו הצעות לשינוי המשחק ע"י הענקת יתרון בנקודות לקבוצה התוקפת (בסגנון קרבות/כדוריד). אני זוכר שיואב בורוביץ כתב פעם רשימה עם 10 הצעות לשיפור המשחק (למשל, שופט שני, קו אופסייד שיעבור 30 מטר מהשער ולא במחצית המגרש וכן הלאה). השאלה שלי פשוטה: האם לדעתכם צריך לשנות את חוקי המשחק בשביל להפוך אותו ליותר התקפי?

עזי 16 במאי 2008

אביעד, אין ארבע גדולות לא רק שלוש, לקרוא לליוורפול גדולה כאשר היא לא לקחה אליפות בעידן הפרמיירליג זו טעות. והמצב של האנגליות לא יותר טוב, ההיפך. מייסוד הפרמיירליג, 16 שנה זכו בתואר 4 קבוצות, אחת היא טעות סטטיסטית בתחילת הדרך (בלקבורן) ואחת היא קבוצה שפתאום שפכו עליה סכומים לא הגיוניים.
תסתכל על 13 העונות האחרונות, באנגליה היו 3 אלופות, בעוד באיטליה היו 5, בספרד היו 5, בגרמניה היו 5, בצרפת (גם אם ליון תיקח אליפות שביעית רצוף) היו 6. אנגליה הופכת להיות מבחינת תחרותיות (לא רמה, אלא תחרותיות) כמו פורטוגל – אפילו שם היו 4 אלופות ב-13 השנה האחרונות – והולנד. אז להגיד שהליגה במצב טוב למרות עושרה, זו בעיה. דרבי קאונטי צברה השנה את מספר הנקודות הנמוך בהיסטוריה גם לעומת ליגה של שתי נקודות לניצחון. רק ב-1890 השיגה קבוצה בליגה הראשונה פחות מ-11 נקודות שדרבי עשתה העונה, אבל אז היו רק 22 מחזורים והיא השיגה 10 נקודות. כמובן בשתי נקודות לניצחון.
גם כשליוורפול שלטה והשיגה אליפויות בקצה שמנצ'סטר יונייטד עושה בעשור וחצי האחרון, התחרות היתה פתוחה. לידס יונייטד, דרבי, נוטינגנאם, אסטון וילה, אוורטון, ארסנל, כולם היו אלופות, ההישגעם של האנגליות באירופה היו טובים יותר הן באלופות והן בגביעים הזוטרים יותר ובוודאי של הנבחרת.
הכסף משחית

ליאונידס 16 במאי 2008

רונן,הניתוח שלך נכון בעיקרו.יחד עם זאת הייתי מחדד את העובדה שבכדורגל המודרני ישנה עליונות מאסיבית להגנה על פני ההתקפה.
ששת השחקנים שמשחקים הכי קרוב לשוער שלהם 4 בחוליה האחורית +2 הקשרים הדפנסיביים הינם למעשה השחקנים החשובים ביותר למי שרוצה לסיים עם תארים.
דוגמאות:
כל נבחרת שזכתה באליפות עולם או באליפות אירופה מאז 1970
נהנתה מ"חוליית השישה הדפנסיבית" החזקה ביותר בזמנה.
הדבר בולט במיוחד בנבחרות ברזיל השונות שזכו בתארים לעומת הנבחרות האטרקטיביות ש"פיספסו" מול לכאורה קבוצות חלשות יותר.
בזירה האירופאית ההשגים של גרמניה,איטליה וצרפת לא חורגים מהכלל הזה.
אפילו בישראל, הכלל הזה עובד(הדבר היחיד אולי).
נבחרת ישראל במקסיקו 1970 הגיעה לשם אולי ביגלל ההגרלה הקלה יותר בשנים ההם, אך העובדה היא, שהיא לא עשתה בושות מול שבדיה ומול אורוגאי ואיטליה אשר סיימו ב מקומות 4 ו- בטורניר2 ובמבחן השנים ניתן לומר בפירוש שהיו לנו נבחרות כישרוניות יותר בחלק האופנסיבי אך מעולם לא בחלק הדפנסיבי.

הכסף הגדול שהקבוצות השונות מוציאות על כוכבים בעלי כשרונות אופנסיביים אינו סותר את התיזה שלי ולא צריך לבלבל את חובבי הכדורגל .ראה מקרה הגליקטיקוס באירופה והעגלקטיקוס במחוזותינו.
הכוכבים הקרים ובעלי השכר הגבוה נועדו על מנת לשבור את היתרון ממנו נהנית ההגנה ומהעובדה שהם נדרשים להיות יותר יצירתים וכישרוניים מחבריהם בחוליה האחורית ואי לכך בנדירותם הרבה יותר.

אביעד 16 במאי 2008

עזי, לפי הנתונים היבשים, אתה צודק.
אבל בספרד הזכיות של לה קורוניה וולנסיה ובאיטליה זו של רומא למשל היו הבלחות (רומא כבר שנתיים מתמודדת על האליפות באיטליה, עם חזרתן של מילאן ויובה היא תחזור להתמודד על מקום רביעי), הבלחות שלא שונות מעונה כמו שסנטאנדר נותנת, לטווח הארוך אין איום ממשי מצד הקבוצות הללו על ההגמוניה של הגדולות. וליברפול בהחלט מהווה יותר איום מרומא או ולנסיה.

danidin 16 במאי 2008

בספרד לפחות, קבוצות מהדרג השני מצליחות די הרבה לגנוב נקודות לקבוצות הבכירות, מה שלא קורה כמעט בכלל באנגליה.
ייתכן שבסוף העונה עדיין ריאל/

danidin 16 במאי 2008

בספרד לפחות, קבוצות מהדרג השני מצליחות די הרבה לגנוב נקודות לקבוצות הבכירות, מה שלא קורה כמעט בכלל באנגליה.
ייתכן שבסוף העונה עדיין ריאל/ברסה יקחו אליפות אבל הדרך יותר מעניינת. בכל משחק שלעצמו יש יותר עניין ומתח כי וויאריאל כן מנצחת את ברסה ומיורקה את ריאל מדריד. ולכן, גם קבוצות דרג שני יכולות לתת עונה טובה ובעזרת ההפסדים של הגדולות לוקחות אליפות או רצות עד הסוף ממש (סביליה, ולנסיה, לה-קורוניה).

Glen 16 במאי 2008

I am sorry I have to write on this subject in English:
Few points:
# We can say anything we want about Chelsea, and there is some truth in the last part but I think we once agreed that without them- good chances we would have been left with 2 champions in a decade. Beside, I think that a main reason for Arsenal/United strengthening is the Champions league as we saw in few of their squad decisions for the FA cup game.

# Where do I find the real problem and the cause of the EPL depression?
For me it is all in the mid and lower parts of the league which is somehow around place 4-8 to the bottom (“The other league” as KK said in an interview).

I don’t see a real football improvement (relative for sure, sometimes absolute) in the last 10 years for most teams but even if we see some improvement as more money is spent relatively to Europe, this benefit is so small compared to the damage in all the other aspects. The reasons are known:
-Spoiled rich fans.
-Too many non British players
-The paralyzing fear of relegation which has nothing to do with sport; only with financial issues .
And what is the worst: lost of any believe you can win a championship. I think Hornby nicely described these feelings in his book about these colds days in boring games. Every week on average 5-7 games are real shit (and most of Arsenal games in the 70’s and 80’s were the same shit). Nothing new about it. What keeps you alive with enjoyment is some sense that one year you might have combat fighters (Villa-81), shiny trio (Everton-85) or some combination of both, a year after promotion, in what looks these days as Science-Fiction film (Forest -78).

As to relegation: I have had few of these including one for second league. I am not going to glorify it. It is a sad part as a fan but not just philosophically it is like life: the sad parts make you enjoy and appreciate the good parts in a healthier way. I am sure old United fans know what I mean. I am not competing with anyone but I have the sense that maybe me and the Gallagher brothers (who sat 30 meters from me) were happier in the 99 Gillingham game as compared with some of my friends here who were in Camp-Nou few days before.
But now it is gone. Relegation is nothing for the owners but a cruel financial punishment and in some sense a vicious circle because if you come back to the EPL you are already in a huge financial deficit compared with the others. I don’t mind now relegation as a sportive event. On the contrary, it has some purifying qualities which is a very sad thing to say.

Any solution these days is almost a crime against free-market ideas. So of course I’m
desperate. I would say the current EPL is one of the most victorious achievements of Mrs. Tatcher’ spirit . While she has done some good things, a lot of damage is till there.

עזי 16 במאי 2008

דנידין כבר כתב חלק ממה שרציתי לענות, אביעד. להדיד שרומא, שעדיין יכולה להיות אלופה מחרתיםם והגיע הכי רחוק מהאיטלקיות בליגת האלופות זו הבלחה, זה קצת מעליב ובפירוש לא נכון. לאציו היתה הבלחה אולי וגם היא היתה אלופה. ולנסיה הגיע פעמיים לגמר האלופות חוץ מהאליפות שלה, וקבוצה כמו סביליה שלא זכתה בשנה שעברה באליפותך – אבל זכתה בכל דבר אחר – היתה חתחכת סיכון.
מי צפה שויאריאל תסיים את העונה שניה בספרד? אף אחד, או שמילאן בקושי תסיים בין ארבע הראשונות באיטליה? כמעט אף אחד. באנגליה בתחזית טרום העונה אחד מהיתונים בארץ, היו הראשונות לפי סדר זה מנצ'סטר יונייטד, צ'לסי, ליוורפול וארסנל והיורדות דרבי ושתיים מתוך השלוש – ברמינגהאם, פולהאם ורדינג. מאוד מדוייק, אבל די קל.

לון 16 במאי 2008

רונן, הכתבה שלך היתה מצויינת ואני מרשה לעצמי להוסיף נתונים חשובים שהיו בה:
ארבע הגדולות ספגו השנה רק 107 שערים, בשנה שעברה הן ספגו 113, בשנה לפני כן 122 ובשנה לפני שז'וזה מוריניו התמנה למאמן צ'לסי הן ספגו 128 שערים.
כלומר, ההשפעה של מוריניו על הצמרת היתה בדגש ההגנתי. את התוצאות והסגנון ראינו השנה מודגמים היטב באירופה ע"י ארבעתן.
זה עדיין לא ההשפעה שהיתה להלניו הררה והקטנצ'ו, אבל זו השפעה מסיבית.

לגבי הכסף, זה מזכיר לי מחקר שנעשה בארה"ב בו בדקו את רמת האושר עכשיו לעומת שנות החמישים. התברר שלא חל שינוי, למרות שרמת המחיה עלתה באופן ניכר. זאת משום שאנשים מתייחסים למצבם בהתאם למצב של אנשים אחרים ולא בהתאם למצבם בעבר.
היות ורמת המחיה של כולם עלתה, אנשים לא חשו שינוי במצבם. וזה מאוד דומה למה שקורה מבחינה פיננסית בפרמייר ליג.

לפי דעתי הבעיה של יתר הקבוצות האנגליות היא ברמת המאמנים וההנהלות והבעלים שממנים אותם.
למשל, ניוקאסל. כשבובי רובסון אימן אותה הוא הוביל אותה למקום השלישי בעונת 2002-3.
שנה אח"כ הוא הביא אותה למקום החמישי וחודש מפתיחת העונה הבאה הוא פוטר.
ההנהלה המופלאה הביאה את סונס העלוב שהביא אותה למקום 14.
באמצע העונה הבאה הוא הוחלף ע"י גלן רואדר שניתנו לו שנה וחצי ופוטר מחזור לפני סוף עונת 2006-7 אותה הקבוצה סיימה במקום ה-13.
אז הביאו את סם אלרדייס שעשה עבודה נהדרת בבולטון. אבל היות והיה ברור שהוא לא יביא אליפות, אז פיטרו אותו אחרי 24 משחקים.
המחליף שנבחר הוא קווין קיגן הבינוני להחריד.
כך לא בונים קבוצה.

אריקסון שיפר מאוד את מנצ'סטר סיטי, אבל הבעלים האידיוט והנמהר שלו רצה אליפות כבר בעונה הראשונה ויש סיכוי טוב שיפוטר.

הנהלת טוטנהאם הבינה שצריך מאמן רציני והביאו את חואנדה ראמוס שכבר גמל להם בזכייה בגביע הליגה. יהיה מעניין מאוד לראות מה טוטנהאם תעשה בשנה המלאה הראשונה שלו. מצד שני, אי אפשר לדעת. יתכן שאם הקבוצה לא תזכה בדבר בשנה הבאה ולא תגיע לליגת האלופות או אפילו לגביע אופ"א מייד יפטרו אותו.

יש גם דוגמאות אחרות. הבולטת בהן היא הנהלת אברטון שנותנת זמן וגב לדייויד מויס.
בעונה המלאה הראשונה שלו (2002-3) הביא אותה למקום השביעי. שנה אח"כ למקום ה- 17. בניוקאסל כמובן היו מפטרים אותו בסוף אותה עונה.
מויס נשאר והביא את אברטון למקום הרביעי ב-2004-5.
שנה אח"כ היא הגיעה למקום ה- 11. בניוקאסל כמובן היו מפטרים אותו.
הנהלת אברטון שוב השאירה אותו ובתמורה קיבלה שנה אח"כ מקום שישי והשנה מקום חמישי.

אוזגוד 16 במאי 2008

קודם כל תודה על המחווה בחידון לשבת !!
מעניין מאד מה שגלן כותב על החשש מירידה. הירידה הופכת לעונש וסנקציה במישור הכספי להבדיל מזה הספורטיבי. זה נכון לגבי( חלק מ) הבעלים שקנו קבוצה כהשקעה. אבל לגבי האוהדים זה היה ונשאר בעיקר עונש ספורטיבי.
האם הפיתרון בשיטה הצפון אמריקנית של ליגה סגורה? הרי שם אין ירידות. האם קיימת שם בעייה של משחקים חסרי עניין ? איך פותרים אותה?
אולי הפתרון דוקא בשיטה של פליי-אוף בסיום העונה? כך יש לכל קבוצה סיכוי , והמהות של הספורט, שבו שום דבר אינו בטוח ואף פעם אין וודאות מי ינצח- באה לידי ביטוי. אני בטוח שמשתתף 9 ( משתמש לא מזוהה ) יסכים עם ההצעה.

לון 16 במאי 2008

עזי, את ולנסיה שהפסידה פעמיים בליגת האלופות אתה סופר, וגם את סביליה שזכתה פעמיים בגביע אופ"א, אבל את ליברפול שזכתה בליגת האלופות, בגביע אופ"א, הגיעה לגמר אלופות נוסף ולחצי גמר נוסף השנה, אתה לא סופר ?

בלקבורן היא טעות סטטיסטית מבחינתך, אבל לאציו שזכתה ב-2000 באליפות השנייה שלה בסה"כ (אחרי 26 שנים) ורומא שזכתה ב- 2001 באליפות השלישית שלה אי פעם (18 שנים אחרי האליפות השנייה ו-59 שנים אחרי הראשונה), הן לא טעויות סטטיסטיות ?
ומה לגבי לה קורוניה שזכתה באליפות היחידה שלה ב- 2000 ? וולנסיה שזכתה באליפויות החמישית והשישית לראשונה מ- 1971 ?
וכמובן אתלטיקו מדריד שזכתה לפני 12 שנים באליפות, שהיתה 19 שנים אחרי האליפות הקודמת שלה…

מבט ארוך טווח מראה שבאנגליה יש שלוש גדולות (יונייטד, ארסנל וליברפול). באיטליה שלוש (יובנטוס, מילאן ואינטר). בספרד שתיים (ברסה וריאל) ובגרמניה אחת (באיירן).

Glen 16 במאי 2008

Lon: the question is when was the last statistical error (as Uzi said Rovers is +13 years ago) and since then nothing (even not a championship , just doing a great surprise like Sociedad few years ago). Sport fan of all the small teams live for these “errors” or at least crave for them. When you don’t see one coming (not necessary for your team) you
start to think these errors are over.

עזי 16 במאי 2008

לון, אני לא טענתי שלאציו או ולנסיה הן גדולות, אני מסכים אם מה שכתבת לגבי 'גדולות' וזה מה שכתבתי גם אני. לאציו או ולנסיה זכו באליפות ולמרות זאת הן לא גדולות, אבל הזכיה הופכת את הליגת לתחרותית יותר. ליוורפול לא מצליחה לזכות בתואר. כמו שגלן כתב שכבר אין טעויות כל כך הרבה זמן נראה שהן נגמרו.

לון 16 במאי 2008

עזי, עד שאברמוביץ' ומוריניו הגיעו, היו שטענו שהאליפות תהיה רק של יונייטד או ארסנל.
ואז הגיע הצמד חמד ופתאום קבוצה שהיתה לה אליפות אחת בלבד לפני חמישים שנה, הפכה לאלופה שנתיים ברציפות. וגם אחרי שמוריניו הלך והוחלף במאמן זוטר, היא סגנית ובגמר האלופות.
הטיעון שלי הוא שמבט לטווח קצר תמיד מטעה.

יש בהחלט סיכוי שהריב בין היקס וג'ילט ייפתר, הכסף מדובאי יחליף אותם, יביאו מאמן טוב מבניטז וליברפול תחזור לזכות באליפויות.
או למשל שיהיה שינוי בעמדות המנג'רים ביונייטד וארסנל ובזמן שהמחליפים יתאקלמו, קבוצה אחרת תנצל זאת.

בשנים 1985-1995 רק ברצלונה וריאל זכו באליפויות ספרד. חזוס חיל שפך הרבה כסף (וטרוף…) ובסוף לקח עם אתלטיקו מדריד דאבל ב- 1996. ברצלונה וריאל חזרו לשלוט, ליגת האלופות ביססה אותן עוד יותר כלכלית ולמרות זאת דווקא אז הגיעו האליפויות של לה קורוניה וולנסיה.

באיטליה בשנים 1992-1999 מילאן ויובנטוס היו היחידות שזכו באליפות. ושוב, למרות הכסף מליגת האלופות, דווקא אז הגיעו האליפויות של לאציו (שוב עם נשיא ששפך הרבה כסף וקצת טרוף…) ורומא. ומ- 2002 אלה שוב רק הגדולות: יובנטוס, מילאן ואינטר.

העתיד צופן בחובו הפתעות. לכן אני מציע לא להחליט שמה שהיה הוא שיהיה. שום דבר עוד לא נגמר, הכל רק מתחיל…

אביעד 16 במאי 2008

עזי, מהקבוצות האיטלקיות, רומא היא החביבה עליי. אבל רוב הסיכויים שבשנה הבאה היא תתחרה על מקום בליגת האלופות ואני לא רואה את זה משתנה.
האמת היא שב 18 השנים האחרונות היו באיטליה 6 אלופות (רומא, מילאן, יובה, אינטר, לאציו וסמפדוריה) כשלשלוש מתוכן הייתה אליפות אחת.
בספרד היו 5 אלופות (ריאל, בארסה, לה קורוניה, ולנסיה, אתלטיקו) כלשלוש מתוכן הייתה אליפות אחת.
באנגליה היו 5 אלופות (מנצ'סטר, לידס, ארסנל, בלקבורן וצ'לסי) כלשתיים מתוכן הייתה אליפות אחת.
בכל אחת מהליגות היו קבוצות שאיימו לתקופה מסוימת על התואר ושקעו (פארמה, סביליה, ניוקאסל). ליברפול אמנם לא זכתה בתואר אבל איימה עליו לתקופה מסוימת לקראת סוף שנות ה 90 ותמיד הייתה בצמרת. אז אני לא חושב שהליגה האנגלית נחותה מבחינת התחרות. מנצ'סטר הפסידה השנה לסיטי, לבולטון, לווסטהאם, ארסנל הפסידה למידלסבורו, צ'לסי הפסידה לאסטון וילה וזה מבלי לספור תוצאות תיקו. זה לא שונה כ"כ מהפסדי נקודות של ריאל ובארסה מול סנטאנדר או מאיורקה.

עזי 16 במאי 2008

פשר ללכת עוד אחורה אביעד, אבל התקופה שלפני הפרמיירליג לא רלוונטית כבר לדיון הזה, למרות שהכנסתי את אהובתי לידס יונייטד. שנינו משחקים במספרים ובעובדות שמתאימים לנו, בשורה התחתונה הליגה האנגלי שהיתה היסטורית תחרותית ומרתקת היא היום הצפוייה ביותר בין הליגות הגדולות והפערים בה הגדולים ביותר.

יואב 17 במאי 2008

לרדת ליגה, תמיד היווה מכה כלכלית.היום, אתמול, מחר.בסוף הכל מסתכם בניהול נכון. אם בעידן הכסף הגדול, דרבי שוברת כל שיא אפשרי שלילי, מישהו לא עשה שיעורי בית. כל השאר זה תאוריות.
היית מצפה לליגה תחרותית יותר בתחתית, כאשר המטמון הוא גדול. זה לא הסיפור. אסון מיקצועי הוא אסון מיקצועי בלי קשר לכסף שלו(דרבי קבוצה גדולה יותר מכמה קבוצות שנשארו)..

אחיחי 18 במאי 2008

מסכים שהפרמייר ליג של השנים האחרונות חלשה בהרבה בהשוואה לספרדית (לא בטוח שיותר מהאיטלקית), אבל אל מול הנתונים שרונן הביא חשוב לזכור: לא רק וויגאן, ובירמינגהאם ודרבי לא הצליחו לדגדג את ארבע הגדולות. גם אינטר, ומילאן, ורומא, וליון, ואפילו ברצלונה – שהיתה הרבה יותר טובה מיונייטד – לא הצליחה להבקיע מולה בשני מפגשים. בשנתיים-שלוש האחרונות הפער הזה הוא לא רק בעיה של הליגה האנגלית, אלא של אירופה כולה.

Comments closed