ניצחון הקפיטליזם

In כללי

צפיתי היום בהתפעלות רבה במשחק האליפות של הפועל חולון, הוא ניתן לגולשי חוץ לארץ באתר ערוץ הספורט, ומכיוון שידעתי את הסוף לא הייתי במתח גדול מדי והיה לי זמן לחשוב. ועלו לי בראש מחשבות קצת הזויות. בניגוד למה שחושבים על דוד וגוליית היה פה בעצם ניצחון של הקפיטליזם. ניצחון מוזר – מקרה בו קפיטליזם מנצח את הכסף הגדול.

למה? כי למרות שהניהול של מכבי תל אביב הוא בדרך כלל טוב, אנשים שם מנהלים כספים של אחרים. וזה משפיע על דרך קבלת ההחלטות שלהם. למשל אם הם חושבים שהחלפת שחקן זר תגרום להם לשרוד בתפקידם הם מיד מבקשים את זה מההנהלה. הם לא חושבים בצורה כלכלית. כפי שחושב מאמן חולון – משום שהוא גם בעל הבית בקבוצה.

אלו לא מחשבות סתם. ראיתי בתקציר אחר את רענן כץ מתלונן פחות או יותר על כך שהוא משלם על הקבוצה אבל איש אינו מקשיב לו. וידוע ששנים לא מעטות מכבי גם תוקצבה בכספי אגרת הטלוויזיה.
כמה סימנים לכך שהניהול בחולון הוא כלכלי:
למשל אין בקבוצה את המוצר הספורטיבי שנקרא "כדורסלנים ישראלים בכירים". כי שחקנים כאלו הם כבר שנים הבזבוז כסף הכי גדול שיש. הם עצלנים, רובם היו בשלב מסויים "הישראלי הראשון שישחק בNBA, והם מוגנים בפרוטקציוניזם מגוחך שנקרא "החוק הרוסי". יש גם סכנה אמיתית שיגיעו לאיזו הארה רוחנית שתגרום להם להפסיק לשחק במשך העונה. הם גם מתוכנתים למנטרה "שאי אפשר לנצח את מכבי תל אביב". שחקנים כאלו אפשר לממן מכספי ציבור או ספונסרים. לא מהכיס הפרטי של מישהו.
למשל יש שם עוזר מאמן מישהו עם כישורים של מאמן ליגה בכיר, עופר חירותי. כי כשאתה משלם אתה ממנה עוזר מאמן שעוזר לך לאמן. הבנתי למשל שזה לא היה המצב בין גיא גודס לעודד קטש. במצב של עודף כסף אפשר להעסיק עוזר מאמן שתפקידו העיקרי הוא לשדר למאמן שהוא שולט בקבוצה כרצונו. זה לא משהו שעושה מישהו שמשלם על כל התענוג.
למשל לא משביתים שם שחקנים כצעד חינוכי. אני בטוח שגם בחולון הייתה השנה מדי פעם צ'פחה באימונים, או מישהו דיבר לא יפה, או מישהו אמר לעיתונות דברים שלא צריך. כנראה שבחולון פשוט קראו מיד לבנאדם, עשו שיחה, יישרו את ההדורים וחזרו לעבודה. כשאתה משלם אתה לא ממהר לבזבז שחקן על הספסל.
*
אם מתייחסים לנושא קצת יותר ברצינות, כמובן שאי אפשר ליישם את המודל הזה במדוייק. משום שדורסמן הוא מקרה יוצא דופן בו למאמן יש את הכספים לכך. אבל למה בעצם לא לחשוב על מודל קרוב לכך? למשל, שהמאמן יקבל בחוזה בונוס מסויים בסוף העונה על ניהול יעיל. בכל פעם שיחליף שחקן זר, יופחת משהו מהבונוס. בכל פעם שיספסל מישהו מסיבות משמעת, איש לא יתערב לו בהחלטה, אבל הוא שוב ישתתף עם ההנהלה בנזק בכמה לירות מהבונוס על הנזק שנגרם.
אולי זה נשמע מופרך לחלוטין אבל יש לזה דווקא כמה דוגמאות היסטוריות לא קטנות. בעיקר מקדמוניות ימי הספורט האמריקאי. אל דייויס, לטעמי בעל הבית הטוב ביותר באמריקה, היה הבעלים של הריידרס בזמן שאימן אותם או ניהל אותם כג'נרל מנג'ר. ג'ורג' האלאס בשיקגו ברס הוא דוגמא אחרת. דוגמא קצת שונה הוא אייב ספרסטיין בהארלם גלובטרוטרס – גם אם מעולם לא התחרו בליגה מקצוענית סדירה.
התועלת המרכזית במודל כזה, היא לא החסכון הכלכלי לבעלים. היא דווקא בכך שהוא יכריח מאמנים לחשוב בצורה יותר יצירתית על פתרונות לבעיות של הקבוצה. כי בספורט פתרונות בכסף הם בדרך כלל לא הכי טובים.

56 Comments

רוגל 31 במאי 2008

קפיטליזם הינה תפיסה חברתית המבקשת למקסם את חירות הפרט ומניחה כי על מנת לעשות זאת יש חשיבות לשמירה על זכות הרכוש הפרטי וזכויות קניין. שיטת הליגה הישראלית רחוקה מכל דגם של שוק חופשי וקשה מאוד להניח ממנה הנחות לגבי יתרונות השוק החופשי, או כמו שנעשה לעיתים קרובות חסרונותיו. המשוואה "בעל הון" = קפיטליסט נובעת מבורות ומתעמולה ומעוות כל דיון תרבותי.
יחד עם זאת אני מקבל את ההנחה המובלעת שאם הליגה הישראלית הייתה פתוחה יותר ליוזמה אישית ובעלות אישית על קבוצות מצבה היה יותר טוב – בעלי הקבוצות היו שואפים ליתר תחרות, ולקהל מרוצה, על מנת להעצים את הרווחים שלהם.

אוזגוד 31 במאי 2008

רונן ,בא לא ניסחף- הניהול בחולון הוא לא כלכלי ואף פעם לא התיימר להיות כזה. אולי בהשוואה למכבי ת"א הוא יותר שפוי והבעלים המנהל הצליח בהימור שלו על שחקנים יותר ממי שהתחרו איתו בגמר אבל אל תדביק לו שיקולים כלכליים שהוא אף פעם לא התהדר בהם.למיקי הנחמד היה בדרך כלל הרבה מזל בבחירת שחקנים ומלכתחילה הוא הקפיד לבחור כאלה ששיחקו בארץ כמו סימונס , דיקסון ,קמפבל,ווטסון ,ווישאם, ואת אלה שזרק אחרי חודש ( טאנוקה בירד שהגיע לטיול בן חודש באמצע החורף ) שכחת או לא ידעת עליהם.
אם מיקי היה יכול, הוא היה מביא גם "ישראלים בכירים" ,אלא שהם באופן טבעי לא מיהרו להצטרף לקבוצה שהיתה חידה בשנה שעברה מה גם שרובם כבר היו חתומים אצל הדינוזאורים( ת"א ירושלים וכו).
אני לא מסכים עם הביקורת שלך על החוק הרוסי ועל הטענה שמדובר בפרוטקציוניזם מגוחך. ראשית אם יש פרוטקציוניזם ( שמעוגן בחוק ) הוא דווקא לספורטאים הזרים שהמס על שכרם מוגבל ל25% -עידוד אבסורדי להעסקת ספורטאים זרים שעה שהישראלים משלמים % 50 או קרוב לכך. שנית , מדובר בליגה ישראלית שצריכה ( גם ) לקדם שחקנים ישראלים ומטרה זו מצדיקה את המגבלה של החוק הרוסי.
אגב ,מה דעתך על ההחלטה של פיפ"א לחייב שיתוף 6 שחקנים מקומיים בכל קבוצה ואפלייה לטובה של שחקנים עד גיל 20 ? האם גם זה פרוטקציוניזם מגוחך ?

גלן 31 במאי 2008

ונציין באלמנט היהודי שבתגית: שניים מהשלושה שהזכרת הם יהודים:אל דייויס וספרסטיין.
רוגל:אני לא מאמין שהיום או לפני 20 שנה היה אפשר להרוויח מכדורסל ישראלי אם אכן היה שוק חופשי טהור.

רונן דורפן 31 במאי 2008

אוזגוד – הוא מגוחך משום שהוא משפיע על החלטות משחק. אין לי בעיה שיחיבו מינימום ישראלים בסגל. מצב בו המאמן חייב להרכיב אותם שלא על פי שקולי משחק טהורים הוא גרוע מאד.
רוגל – אני לא מדבר על כדורסל למטרת רווח. כפי שגלן מציין זה מרוחק מאיתנו כמה דורות. אני מדבר על אחריות תקציבית.

דותן 31 במאי 2008

רונן לדעתי אתה קצת מבלבל בין מכבי לצביקה שרף,כל נושא עוזר המאמן פשוט עובדתית לא נכון, העוזר של קטש היה אורן עמיאל (שהלך הביתה יחד איתו) וגודס נשאר עוזר לבקשת צביקה, חוץ מזה אני לא ממש זוכר שמישהו דיבר על השבתות של שחקנים שפיני עשה אותם, אבל על צביקה נוח לרדת (בצדק דרך אגב) בנוסף לגבי ניהול כלכלי חולון משחקת בלי ספונסר על החולצות (לא ממש ניהול כלכלי מבריק), ומכבי לא בונה קבוצה לליגה, מכבי משחקת בליגה של קבוצות עם תקציב גדול פי 3…

יהו 31 במאי 2008

מבלי להכנס לענייני הקפיטליזם, היה משהו שמאוד הפריע לי בניצחון של חולון. שבעה זרים – טאקר, דיקסון, סימונס, בראון, קפמבל, ווטסון וושאהם – שיחקו במשותף 156 דקות. ארבעה ישראלים – יזרעאלי, רוט, גורדון תמיר – שיחקו במשותף 66 דקות.
לי זה מציק.

אז נכון, בטח אפשר להסביר את זה בצורה לגטימית ואין לי שום ויכוח עם הסבר שכזה, אבל וואלה, זה קצת צורם.

רונן דורפן 31 במאי 2008

יהו – על פי החוק הרוסי ישראלים אמורים לשחק 80 דקות. למיטב ידיעתי ווטסון ישראלי. עוד סימן לתועלת של החוק.

דותן – אני לא מדבר על ניהול כלכלי כללי של הקבוצה – כולל שווק. אני מדבר על עניין פשוט – מאמן שמתייחס לתקציב בחרדת קודש. על פי מה שפורסם גודס הונחת על קטש כשההנהלה טורחת להשפיל את עמיאל. צורת חשיבה של קבוצה שיש לה כנראה כסף לבזבז.

רנסום סטארק 31 במאי 2008

לרונן:

אתה נוקט כלפי השחקנים הישראלי בגישה של סיבה ותוצאה, קרי, יהיו טובים – ישחקו. לטעמי, מדובר בקשר שאינו של סיבה ותוצאה והוא כולל גם השקעה אבל בעיקר גם ניסיון מזחק וביטחון של המאמן בך.
לטעמי, הכלל לגבי הישראלים הוא: "If you built them, they will come", וראה ערך מה שעשו עם רודי פרננדס וריקי רוביו הספרדים, ומה שעושים כל הזמן בפרטיזן ובלובליאנה. תתן להם את הביטחון, כמו למשל זה שיובל נעימי מקבל באשקלון, ותראה יכולת וגם הואבוס בדקות המכריעות. תהפוך אותם לחוטבי עצים ושואבי מים וזה מה שתקבל.

לון 31 במאי 2008

אני מסכים שהעובדה שדורסמן הוא גם המאמן וגם הבעלים מאוד סייעה לו ולחולון.
בנוסף לדוגמאות שנתת, אפשר לציין שהיה לו "שקט מההנהלה". לא הופעל עליו לחץ מלמעלה לשתף שחקן כזה או אחר, או למה הוא לא העלה את דיקסון בחצי הגמר. שקט מאוד מסייע.

זה גם מוסיף למחוייבות שלו, מפני שהוא לא אומר לעצמו: "היום אני כאן, מחר אני בקבוצה אחרת".

זה גם עוזר למאמן מול השחקנים מפני שהם יודעים שאין מישהו להתלונן עליו בהנהלה, אין דרך לעשות הפרד ומשול וכו'.
מצד שני, יש להם קשר ישיר ויומיומי עם בעל הבית.

הדוגמאות שנתת קשורות לניהול נכון. זה לא חייב להיות קפיטליזם.
ואכן, לעיתים כסף הוא הפתרון הקל יותר ולא בהכרח הטוב יותר.

אני מרגיש פחות נוח עם ההכללה על שחקני הכדורסל המובילים בארץ. חלק מהפרופיל שנתת מתאים לדורון שפר, חלק לעומרי כספי. אין לי שום עניין להצדיק את התנהלות השניים הללו.
לעומת זאת אני חושב שיש מספיק שחקנים ישראלים שאוהבים להתאמן, אוהבים להתאמץ ובעלי מוטיווציה עצומה לנצח את מכבי ת"א. למשל, גיא פניני, ארז מרקוביץ' ודרור חג'ג' בירושלים. יותם הלפרין בחר לשחק באולמפיה לובליאנה שאינה ידועה כמקום נופש. טפירו היה חלש מול מכבי, אבל נתן עונה בהחלט טובה.
להזכירך, השחקנים הללו הובילו את הנבחרת להישג מצויין רק לפני כתשעה חודשים.
החוק הרוסי מאפשר לשחקניםהמקומיים לשחק. בלעדיו, היו כאן תופעות של עשרה שחקנים זרים על הפרקט. לדעתי, בשביל זה לא צריך ליגה בארץ.

בונוסים למאמן שקשורים בהתנהלות הפיננסית יכולים להוביל למצב בו המאמן יעדיף עוד קצת כסף על פני למשל הגעה לפיינל פור.

רונן דורפן 31 במאי 2008

הבעיה שלי אינה עם שחקנים כמו נעימי. אלא עם קטש, שפר, הנפלד, בורשטיין, הלפרין, אליהו – אלו שבתקופתם נפתח הפער העצום בין הכדורסלן הישראלי והיבשת האירופית.

רונן דורפן 31 במאי 2008

לון – הערה קטנה: בשם היהודים שחיים על חורבות האימפריה ההאבסבורגית – לובליאנה היא מקום נפלא לנופש!

זיזו 31 במאי 2008

חולון לקחה את האליפות בגלל שנוצר בקבוצה חיבור טוב ודורסמן פגע בול בזרים. זה לא מוכיח שהוא גאון, סביר יותר שהיה לו מזל.
כל זה היה מספיק לסגנות יפה בעונה רגילה אבל העונה מכבי סבלה מטמטום וחוסר מזל.
אי אפשר להתעלם מכך שהכוכב של הקבוצה נפצע וגם הישראלי הבכיר שלה.
היא לקחה הימור על מאמן צעיר ונכשלה.
כל זה לא היה מונע אליפות ממכבי לפני שנתיים אבל עצוב להודות שניקולה כבר לא מסוגל לסחוב את הערימה הזאת עליו. לפני שנתיים הוא היה מסיים גמר כזה עם 29 נק' 9 אס' וצלחת.

אני מסכים לגמרי לגבי הישראלים ה"בכירים", פשוט בדיחה. כתבתי את זה על בורשטיין בגלל שהוא היחיד שראוי לתואר שכזה.
שני הקבוצות ששיחקו בגמר תלויות לחלוטין בזרים שלה. זאת שהפסידה היא זאת שניסתה בכוח לתת את הקבוצה לישראלי "בכיר" והוא גמלה לה בבריחה להרים.
בשלב מסוים במשחק שיחקו על המגרש 9 או 10 אמריקאים כאשר הישראלים הם בלות'נטל, שארפ ווטסון ועוד מישהו שאני לא זוכר (כולי תקווה שהוא ישראלי באמת). אני לא מערער על ישראליותו של שארפ לדוגמה אבל החוק הרוסי לא ממש הגיע כדאי לתת לו דקות.
העליבות של השחקן הישראלי מתבטאת בכך שהקבוצות המצליחות הן אלו שהצליחו לאזרח שחקנים טובים יותר.
אני לא מתנגד לרעיון של החוק הרוסי אבל היישום שלו הוא מעוות.

רנסום
לספרד יש שחקן מוביל בגמר הNBA, היא מעצמת ספורט ובכלל היא מדינה של 40 מיליון אנשים (שרק מקצתם הם יהודים לא אתלטים).
קשה להשוות.

רונן דורפן 31 במאי 2008

זיזו – אפשר להשוות עם ספרד. אבל אין צורך למנות מספר גדול של מדינות בגודל של ישראל שהוציאו שחקנים לאן.בי.איי.
איש לא אמר שדורסמן גאון. הוא רק מנהל יותר ביעילות את משאבי הקבוצה שלו, משום שלא בא לו להוציא יותר כסף מכיסו.
אתה צודק לגבי המגוחכות של חוק רוסי שחל על מתאזרחים, הנתון של יהו – 66 דקות בחולון לילידי הארץ, דווקא הפתיע אותי לטובה. זה כמעט מה שהחוק הרוסי התכוון אליו

זיו 31 במאי 2008

מה שחשוב לציין פה זה שהניהול של מכבי הוא בדיוק דוגמא לאיך עסק לא צריך להתנהל.
מצד אחד המימון של מכבי תל אביב נעשה באופן יוצא דופן בנוף האירופי – יוצא דופן לטובה. יש כמה אנשים שמביאים כסף מהבית (לא הרבה), יש הרבה כסף מזכויות שידור וכרטיסים, יש מינוף (מסוים) של המותג לתחומים אחרים. זו התנהלות עסקית שזרה לקבוצות בבעלות אוליגרכים.
מהצד השני, בעלי ההון שממנים את מכבי מנסים לנהל אותה בלי שמץ של ידע באופן שלא היה מעזים לעשות בעסקיהם הפרטים. בהקשר הזה מי שצריך לנהל את ענייני הכדורסל (להבדיל מהשיווק למשל) הוא איש כדורסל וזה לא קורה במכבי. הבלוף של מינוי איש מקצוע (שרף) הרי מלכתחילה היה מוזר למדי בהקשר שבו נעשה ועם ההתפתחויות במהלך העונה ומינוי אלי דריקס(!) לתפקיד כיום ברור לגמרי שבמכבי לא באמת התכוונו לתת את החלטות החתמת השחקנים לאדם מחוץ לדירקטוריון. זו לא צורה להתנהלות עסקית. כשאתה ממנה מנכ"ל אתה מציב לו מטרות, מטווה אסטרטגיות אבל לא מתערב לו ביומיום (בפוטנציה), במיוחד כשמדובר בתחומים שאתה לא מבין בהם.
מה לעשות, לא שמעון מזרחי, לא פדרמן ולא כץ יודעים מי זה קווינטון הוסלי (אפשר להראות להם קלטת של חמש דקות או של שעה) הם לא יודעים להעריך איכויות של שחקנים, הם לא מאמנים, הם לא אנשי מקצוע בכדורסל – גם אין להם את הזמן (ואני אגזים ואומר – לא את הרצון) להיות ידענים. אבל מהצד השני הם לא מוכנים להשאיר את ההחלטות האלו לאנשים אחרים.
אגב, זה לא הכרח שבעל ההון לא יבין כלום בעניינים מקצועיים – אבל זה בהחלט יוצא דופן. מה שכן, את הטענות של רענן כץ שהוא מומחה גדול וכו' אני לא יכול לקבל. מי שהיה לו חלק בבניית קבוצת האליפות לפני שנתיים (ספק בעיניי אם היה לו) – היה לו חלק גם בפירוק הקבוצה והפיכתה לגרועה בליגה השנה…

יואב 31 במאי 2008

זאת הפעם הרביעית(ממקורות שונים) שאני שומע את התאוריה על "בריחתו" של יותם שמתייחסת לזה שלאו דווקא הוציא את עצמו בכוונה מהמשחק, יותר בכיוון איבד עשתונות…ולחשוב שזה הגארד האמין ביותר בסגל היום. בראייה כזאת, זה בכלל נס שמכבי הגיעה לשלושה גמרים.

תומר 31 במאי 2008

דורון שפר מורגל למנטרה שאי אפשר לנצח את מכבי???? אני לא מבין איך קטש שפר הנפלד תרמו לפער העצום בין השחקן האירופי לישראלי…
החוק הרוסי הוא לא שיא ההיגיון הספורטיבי אבל שוב,האלטרנטיבה היא גדודי זרים בינונים שעולים בזול,אז הוא עדיף. זה גם מנע מקבוצות להתחיל את העונה בהרכב חלש וזול ולקראת הסוף(אם הן מסובכות בתחתית)להביא כסף לזרים ולהישאר,חייבים כבר בקיץ לבנות סגל ישראלי טוב.לון נתן דוגמאות לישראלים שנותנים את הנשמה ותמיד כיף לראות קבוצות עם חומר מקומי,בכל משחק. המכבי היחידה שחיבבתי ולא היה איכפת לי שתצליח קצת באירופה הייתה מכבי של ילובאץ עם קטשפר והנפלד.גם ספאחיה האמין בישראלים(ואף רצה את אליהו בטאו) וזה די מוזר,למה צריך להגיע מאמן זר כדי לתת קרדיט לישראלים? המאמנים לדעתי נושאים יותר באחריות למה שנהיה מהשחקן הישראלי.

תומר 31 במאי 2008

זיזו,מתאזרחים תמיד היו פה ותמיד נתנו את הטון(במיוחד לטובת מכבי שגם זכתה להנחות ממשרד הפנים)…כמה ילידי הארץ היו במכבי של 77? לא נראה לי שיותר מהיום וקורי קאר(שלא מקבל אזרחות) הוא יותר ישראלי מלו סילבר,בארי לייבוביץ ובלותנטל. החוק הרוסי לא קשור למתאזרחים.

בן דוד של שימי ריגר 31 במאי 2008

יהו – סלח לי,אבל המילה פאתט קפצה לי לראש למקרא דברייך.

כשמכבי טחנו אליפויות עם החמישיה הישראלית למהדרין וויציץ שארס פרקר בסטון שארפ,גם אז הפריע לך המחסור בישראלים?

הישראלים של חולון היו יותר משמעותיים משל מכבי כפי שכבר ציינתי בהודעה אחרת,29 נקודות מול 21.

בעיני החוק הרוסי הוא חוק מעולה שמציל את הכדורסל.

צריך לזכור שספורט הוא לא ארוע מנותק שמתרחש בוואקום של אנשי מיקצוע אלה חלק מתרבות של חברה.

לחברה הישראלית קריטי שיהיו שחקנים ישראלים.גם בשביל יצירת הזדהות ודמויות לחיקוי,גם בשביל לתת צ'אנס לשחקנים,גם בשביל ליצור מסורת.

כשראיתי את מורן רוט חוגג אחרי הניצחון התרגשתי.לא רק כי הוא תרם לניצחון,לא רק כי הוא שיחק עם ביצים ובלי פחד (ממש שחקן הפוך מיותם הלפרין בעיני), אלה גם כי הרגשתי שהוא מייצג אותי.שאני יכלתי להיות הוא או כמוהו.

לאפקט הזה יש עוצמה וחשיבות גדולה באהדת ספורט בעיני.

לגבי מיקי,אין ספק שהיותו בעלים סלש מאמן סייעה מאוד.
אני רק מקווה שהוא יידע להמשיך את המונטום שהוא יצר בעבודה קשה ולא יקבל ידיים קרות לקראת העונה הבאה.

זיזו 31 במאי 2008

רונן
מה שכתבתי על דורסמן לא בא על רקע הפוסט אלא על רקע הקרדיט המוגזם לרוב שנותנים על בחירת זרים או בחירות דראפט גבוהות. זה תמיד נראה לי הרבה מזל.
דווקא בחירת שחקנים משלימים נראית לי מדד טוב יותר.

לגבי ההשוואות למדינות אחרות. יש הרבה בעיות בספורט הישראלי אבל הגורם המרכזי לחוסר היכולת של שחקנים לפרוץ באופן מגמתי לזירה הבינלאומית תמיד נראה לי גנטי ולא סביבתי.
אנחנו צריכים במקום מסוים להשלים עם העובדה שאנחנו עם נמוך ולא אתלטי.

תומר
מה לא הבנת? מתאזרחים טובים הם הפיתרון של הקבוצות לחוק הרוסי ולכן הוא מתקשה להשיג את מטרותיו. מה הקשר בין מקרה כמו בלות'נטל שהוא יהודי לאטימות של משרד הפנים למקרה של קאר?
לגבי אליהו, קל מאוד להאשים את שרף אבל האמת היא שאליהו מתעקש לא להתקדם במשחק שלו ולא לעשות הגנה. האשמה בקריירה התקועה שלו היא על כתפיו בלבד.

שימי
עם נתעלם לרגע מהיחס הנפשע שלך כלפי הלייקרס בכלל וקובי בפרט נוכל להסכים על משהו.
תענוג לראות את מורן רוט. שחקן שמח ואמוציונאלי שרוצה להיות שם ולא מפחד מכלום (גם יזראלי).
עצוב להגיד שביצים שלהם והכישרון של הלפרין היו שילוב מנצח.
נדמה לי שמה שאפשר להם לגדל את האופי הזה הוא חוסר הצורך להתמודד עם כישלון.
להם זה תמיד היה מותר ולכן הם לא מפחדים להיכשל ובזאת מקנים לעצמם את האופציה להצליח.
הלפרין גדל כילד הזהב של מכבי והכדורסל הישראלי. רצו שהוא יהיה הקטש הבא, הישראלי הראשון
בNBA וזה שיביא למכבי את הגביע.
כל מה שהוא רוצה זה לא להיכשל. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא לא לטעות. אנחנו יודעים בדיוק מה קורה ששחקן כזה מנסה רק לא לטעות, הוא גורם לאחרים סביבו להיקלע למצבים בהם הם מרגישים לא בנוח ומוביל אותם לטעות במקומו (וויצ'יץ', גם במצבו הנוכחי, הוא מוסר מספיק טוב בשביל למצוא שחקן פנוי, אם יש אחד כזה, ב5 שניות!).
בגמר הוא מצא לבעיותיו פתרון מוצלח עוד יותר.
לא לטעות OUT, לא להיות IN.

תומר 31 במאי 2008

זיזו,אני אומר שהמתאזרחים לא קשורים לחוק הרוסי כי הם תמיד היו כאן,הרבה לפניו.הקשר בין בלותנתל שהוא "עולה" לבין קורי קאר הוא שלטעמי קורי קאר תורם לכדורסל הישראלי יותר מאשר שכיר חרב שלא מוכן לשחק בנבחרת ישראל והוא לא יהיה סימפטום רע של החוק הרוסי במידה ויחשב למתאזרח.את הגשמת המטרות של החוק הרוסי אי אפשר למדוד רק לאחר שנתיים. אולי אחרי עשר שנים בהן יותר ישראלים יקבלו הזדמנות אנחנו נראה את ההשפעות שלו. העיקר שתהיה עקביות,אם הולכים עם רעיון ושיטה מסוימת צריך לתת להם זמן. אני לא חושב שהחוק הרוסי הוא מעולה,אבל בהתאם לנסיבות הוא בכלל לא רע.

רנסום סטארק 31 במאי 2008

אם שחקנים ישראלים לא יעשו כמעשיהם של יניב גרין, ליאור אליהו ומסופסלים רבים לפניהם אז אולי לא יצטרכו חוק רוסי. איך אמר מישהו: אם אין ערכים מחוקקים חוקים. מאידך, לא ניתן להתכחש למדדים הסטטיסטים של הישראלים שצמחו מאוד מאז החוק הזה.
שחקנים ישראלים לא מודעים לעובדה שישיבה בגיל צעיר על ספסל גורמת את הקריירה או לפחות מחסלת אותה. בגילאים שהם מסופסלים שחקניםן רוכשים את ההואבוס שלהם, וראה מקרה יותם הלפרין שישב 4 שנים על הספסל והיום אין לו שום גאטס ברגעים המכריעים.
קילר אינסטינקט לא לומדים באימונים.
חוץ מזה, יש רבבות של עצלנים באן-בי-איי ובאירופה, פשוט יש מאמנים שדורשים מהם הרבה יותר.
אפשר לחשוב שמיקי ברקוביץ' היה כזה איש עבודה. נדב הנפלד עבד הרבה יותר ממנו. פשוט מיקי היה מהישראלים האחרונים במכבי שהיו גו-טו-גייס.

נ.ב.

שמעת פעם על שחקן בשם ריקי דייויס?

בעז 31 במאי 2008

בנוגע להתנהגות הכלכלית של דורסמן אני מסכים עם " בעל בית", למעט הנגיעה לשחקן הישראלי והחוק הרוסי.
אבל בלי להכנס לשאלה האם זה חוק טוב והאם יש דבר כזה אופי של שחקן ישראלי, אלו כללי המשחק ומאמן והנהלת קבוצה צריכים להתיחס אליו כאל חלק מכללי המשחק. כפי שהקליעה משלוש או חוק שלושים השניות ואח"כ עשרים וארבע השניות שינו את המשחק וסוג השחקנים סביבם נבנית הקבוצה, כך גם החוק הרוסי שינה את כללי המשחק.
מה שדוסמן עשה בחוכמה הוא ההבנה שלו כי החוק הרוסי מעניק יתרון עצום למכבי ( הישראלים של מכבי הם – שארפ , בלוטנטל, אליהו, הלפרין, כספי, בורשטיין ורגב פנאן)והשקיע את המאמצים והאמצעים במציאת זרים טובים מקום בו השוק גדול יותר וזול יותר.
כולם שוחכים כי דורסמן בנה את הקבוצה עם דני גוט סקאוטר רב פעלים ונסיון ( ולעניות דעתי ההשקעה המוצלחת ביותר של דורסמן היתה המשכורת של גוט) זהו ניצול נכון של הכסף.דורסמן וגוט נמנעו מקניית חתולים בשק ( למעט טאקר) והתמקדו בשחקנים מוכרים שהופיעו בישראל ודורסמן את גוט ידעו מה הם מקבלים.
דורסמן הוכיח לא רק שהוא מאמן מהשורה הראשונה בישראל אלא מנהל ספורט מהטובים שנראו פה.

רונן דורפן 31 במאי 2008

רנסום – אתה מתכוון לשחקן מיאמי?

זיזו – גנטיקה היא קשקוש. יש בישראל גבוהים אתלטים. הם פשוט לא טובים. אבל אם אתה מתעקש… נסתפק בשחקן חוץ ישראלי ברמה של שאראס. גם האמריקאים הלבנים חשבו שאין להם סיכוי – עד שבאו לבנים אירופים והראו להם.

בעז – רכישת שחקנים שכבר הוכיחו את עצמם בישראל היא דוגמא למה שאני אומר – מאמן שמפגין זהירות עם הכסף ולא מהמר.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 31 במאי 2008

הדיון הזה היה מתייתר אילו פייזר לא היה נפצע ואילו וויציץ ובורשטיין היו כשירים ומשחקים ב-70% מיכולתם.
זה אכן תירוץ אבל נסו לחשוב איך העונה של יונייטד היתה נראית אילו רונאלדו היה נפצע חודשיים לתום העונה.
גם מכבי הגדולה של גרשון עם שאראס ופארקר לא היתה יכולה להכיל מכת פציעות שכזו.

זיזו 31 במאי 2008

תומר
שוב, אני חושב שהרוח של החוק הרוסי חיובית.
אבל היישום יתבטא בקבוצות הקטנות יותר ורק בעתיד יוכל להשפיע על הצמרת.
לכן, ברור שצריך לתת לו זמן. אין מחלוקת.

בלות'נטל הוא יהודי מלידה. את הטענות כלפי השימוש בוא כמתאזרח בליגת הכדורסל צריך להביא בפני בן גוריון ולא בפני המנהלת ומכבי!
בדומה, המקרה של קאר הוא אות קין לחברה הישראלית. לא לכדורסל.

רונן
אני מאמין שסטטיסטית באמנו הנבחר יש מעט אנשים שמתקיים בהם השילוב של גובה-אתלטיות-כישרון.
אתה לא מסכים?

רונן דורפן 31 במאי 2008

זיזו – בשנות העשרים הופיע מאמר בעיתון אמריקאי שטען שיהודים מוכשרים במיוחד לכדורסל מסיבות גנטיות. זאת בגלל שהרבה מכוכבי המשחק היו יהודים. זה היה כמובן לפני שלוב שחורים בכדורסל – אבל אין שום סיבה שיהודים יהיו טובים פחות מלבנים אמריקאים ומרוב עמי אירופה, כמו ספרד ואיטליה.

תומר 31 במאי 2008

זיזו,אוקיי,בלותנטל לא דוגמא טובה.אבל מה שבאתי להגיד הוא שלתופעת המתאזרחים אין שום קשר לחוק הרוסי.
אני מסכים עם רונן בענין הגנטיקה,פרט לגובה שום דבר אחר מולד הוא לא קריטריון עיקרי.על הכל אפשר לכסות בעבודה קשה ויסודות.ביום שילמדו פה כדורסל כמו בליטא,קרואטיה וסרביה אתה תראה שחקן ישראלי נמוך שמסוגל למסור כמו וויצ'יץ.אותו דבר בכדורגל בו הגנטיקה היא עוד יותר משנית. אז אם היו מלמדים לשחק בנגיעה לפני שמלמדים למצוא סוכן טוב אולי היינו רואים קצת יותר הצלחות.

עומר ח. 31 במאי 2008

רק להזכיר בהקשר הקפיטליסטי-סוציאליסטי של הדיון כי בחולון שיחקו בגמר שני קיבוצניקים הבאים מרקע כדורסלני מפואר: גוני יזרעאלי מגבת ואבישי גורדון מכפר בלום.

אוהד מכבי עלית תל אביב 31 במאי 2008

מצטער דורפן, הפעם אני לא מסכים עם אף מילה שלך.
הייתה לחולון העונה קבוצה נפלאה, שגם אני כאוהד מכבי נאלץ להוריד בפניה את הכובע, אבל זו הייתה תופעה מקרית וחד פעמית, חיבור נדיר שלא משקף דבר. כדי להוכיח שיש פה מגמה אמיתית, האתגר יהיה בהמשכיות, וזה לא יהיה קל.
בוא נראה איך חולון תסתדר בעונה הבאה עם הדברים הבאים (שלא רק שלא הייתה צריכה להתמודד איתם העונה, אלא הם גם חלק מההתמודדויות של מכבי בכל שנה ושנה):
1. תשישות ושחיקה שייווצרו ממאבקים מקבילים בישראל ובאירופה.
2. הלחץ של מעמד "האלופה", זו שכולם רוצים לנצח ובאים מולה בשיא המוטיבציה.
3. שחקנים באגו טריפ, שבטוחים שהם ראויים לשכר כפול.
4. וגם, חס וחלילה, עם פציעות, שלפעמים קורות בספורט (דבר שמכבי מאוד סבלה ממנו העונה).

בניגוד למכבי, עם דבר אחד חולון בטוח לא תצטרך להתמודד: תקשורת עוינת. עליי להודות: החנופה לדורסמן בימים האחרונים פשוט דוחה אותי. פתאום, עם קריאת כל טורי הפובליצסטיקה וצפייה במשדרי הספורט, מתברר כמה עיתונאים ואנשי תקשורת היו בעד חולון והצהירו על עצמם כאנטי-מכבי במהותם (רשימה קצרה: שלח, ארבל, ריגר, קופמן, סורוקה, מליניאק, פוהורילס, שמילוביץ', ייגר, הירש, בקרמן, ליפשיץ, רסקין… ועוד ועוד, אני פשוט לא זוכר כרגע)… אלה הם האנשים שמעצבים את דעת הקהל. תמיד ידענו שהתקשורת אדומה, אבל ביום חמישי התברר עד כמה. וזה עצוב.

אני מודה שפתאום, כאוהד מכבי, אני מבין למה קל לשנוא את "הקבוצה של המדינה". בוא נראה איך חולון תתמודד עם זה. אני מהמר על התפרקות.

סופרפלי 31 במאי 2008

רונן
כתבת "הבעיה שלי אינה עם שחקנים כמו נעימי. אלא עם קטש, שפר, הנפלד, בורשטיין, הלפרין, אליהו – אלו שבתקופתם נפתח הפער העצום בין הכדורסלן הישראלי והיבשת האירופית"
אשמח אם תסביר למה אתה רואה את קטש שפר והנפלד ככשלונות, וכשחקנים שלא שווים את המשכורת שלהם.

מישו 31 במאי 2008

לא צריך לבנות יותר מדי תיאוריות על עונה אחת.

יאיר 31 במאי 2008

דבר ראשון זה קצת מצחיק להזכיר ביטויים כמו "שוק חופשי" אובכל דבר אחר שמתקשר בחופש כשמדברים על ליגת הכדורסל הישראלית. פידל לוקח את שאיפה מהסיגר ויודע שלמרות שהשלטון הטוטליטארי של מזרחי נראה קצת מעורער עכשיו, אז גם הוא יצא ממפרץ החזירים, ומשבר הטילים מחוזק(כמו שמזרחי יצא מ93) ושימון שלנו יחזיק בשלטון לפחות כמו פידל (שלו יש 10 שנים פור).

בקשר לדורסמן. נותים לו הרבה יותר מדי קרדיט. היתרון העיקרי שלו השנה היה החברות שלו עם פיני גרשון מה שהביא אותו לדני גוט שהביא לו את כל הזרים. (למיטב ידעתי ההימור היחידי של דורסמן על זר שלא היה קשור לגוט היה טאנוקה בירד, וראינו איך זה נגמר) דורסמן הוא עדיין מאמן בינוני שעלה לחולון בכמה משחקים (חצי גמר הגביע לדוגמא). זה שהוא פגש ממול מאמן שנמצא כרגע במשבר מנהיגות בתוך הקבוצה שלו (הוא גם לא היה מנהל משחק ברמה של גרשון אף פעם) לא הופך אותו ליורש של מסינה.

וסשוב לסיום, כמו שכתבתי בהתחלה, יש כאן הרבה מהומה על שום דבר. שנה הבאה שימון לא יבריז למקומות שהוא יזמין מראש ב206 ואני מוכן לשים על זה כסף עכשיו. כל עוד הטרמינולגיה היא של קבוצה שיש לה מדינה. והאחרים מדי פעם מנסים לגנוב את מה שהזכות האלוהית נתנה לבחורינו המצויינים אז שום דבר לא ישתנה. וזה שחולון מקסימום תשחק שנה הבאה ביול"ב ומכבי תקבל יותר כסף בזכיות שידור על המשחקים ביורוליג(מה היו אומרים אם בליגת האלופות היו שיריונים?) מהתקציב של חולון ושל שאר הליגה. אז שום גבר לא ישתנה. פעם ב15- 20 שנה באמת במכבי יבנו קבוצה גרועה שבצירוף של נסיבות תהיה קבוצה אחרת שתנצל את זה (לדומגא ב2004 היו 2 3 קבוצות יותר טובות מחולון של השנה, אבל אז למכבי היתה את הקבוצה הכי טובה שהיתה להם ב25 שנה האחרונות אז זה לא שינה) וכל המדינה תחשוב שאולי יש כאן תחרות- עד שבסתיו הבא נשב כולנו לדפוק את הגויים בימי חמישי.

דניאל 1 ביוני 2008

רנסום- מיקי ברקוביץ' עבד קשה יותר מכל כדורסלן לפניו ואולי גם אחריו
הלוואי והשחקנים היום (אליהו,הלפרין) היו מתאמנים כמוהו

רונן- אתה מנסה להלביש תיאוריה על פי משחק אחד שראית
נטיה שגיא כהנית לא מוצלחת
דורסמן הצליח לא בגלל שהיה זהיר יותר בכסף שלו
(טאנוקה בירד היה כשלון ועלה לא מעט)
אלא בגלל שהשילוב בעלים/מאמן (כלומר אין לחץ של פיטורין) עם אדם נוח
די נטול אגו ולומד מהר
פגש עונה נוראית של מכבי ויריבותיה הרגילות

ובעיקר (תשובה ליאיר)-
דורסמן היה גאון לא בטקטיקת כדורסל
אלא בניהול של האנשים
כל מה שדורפן מייחס לפיל ג'קסון במניפולציות
דורסמן עשה בדרכי נועם
אנטיתזה מוחלטת לשרפיזם והמכיביזם הזועף
בכתבה בערוץ 2 סיפרו שהוא נתן לשחקנים בתחילת העונה סמיילי
ואמר להם תיהנו- זה רק ספורט
הוא לא קפץ על השופטים על כל טעות
איפשר לשחקנים להיות יצירתיים
ויצר תלכיד של אנשים שנראים נוחים ונחמדים כמוהו
(מה שנקרא קואצ'בל)
דני גוט בפילזן עם תקציב גדול יותר לא הצליח עם בלאט ליצור תלכיד כזה
אז צריך לתת את הקרדיט לדורסמן

בדיעבד העובדה שהוא לא מאמן ותיק רק עזרה לו
כל המאמנים בארץ בטוחים שהשמש זורחת להם מהתחת
רוצים לשלוט בכל מהלך
צורחים על השחקנים כדי שיראו שהם עושים משהו
(כדי שההנהלה תראה- משהו שדורסמן פטור ממנו)
או שמדברים רק על טקטיקה כמו דן מנו שמיר
דורסמן התנהג בדיוק ההיפך
נתן לשחקנים לשחק
כיוון פה ושם
ובמהלך האחרון של העונה הוציא תרגיל מבריק

הלוואי והוא יבוא אלינו למלחה
יזכיר לנו שיש בנו אהבה
והיא יכולה לנצח

בהיבט הזה כל כך קינאתי
חולון הזו היא היורשת האמיתי של הפועל של עדי גורדון

ד"ר א. 1 ביוני 2008

אוהד מכבי –

(א) בסיעתא דשמייא, תחזיתך תתבדה לגמרי.

(ב) אדומים או לא – חולון משׂחקת בסגול-צהוב.

(ג) לא עוד מכבי עלית. מעתה אמור, מכבי אלקטרה תל-אביב.

דניאל 1 ביוני 2008

ותשובה לאוהד מכבי עלית תל אביב
ברור שכל העיתונאים שונאים את מכבי
כל מי שאוהב ספורט רוצה שינוי אחרי 15 שנה
מכבי הרסה את הכדורסל הישראלי
הרגה את התחרותיות לרוב באמצעים לא כשרים
והיא אגודה לא ספורטיבית
הירידה מהפרקט בגמר הגביע
מזרחי פתאום נעלם מהטקס ביום חמישי
שרף מאשים את כל העולם מלבד את עצמו

ברחוב שלי היו שאגות שמחה מטורפות כשחולון ניצחה
גם להרבה אוהדי מכבי נמאס

רנסום סטארק 1 ביוני 2008

לרונן: כן, השחקן של מיאמי. לא בדיוק פאר היצירה וההשקעה ובכל הוא שם.

דורסמן מייצג את השילוב המנצח של ספורט ישראלי: כמה שפחות אגואים. תמיד היינו טובים בלהעמיד צבאות של איש אחד שזה דבר שאינו רציונלי לחלוטין אבל בישראל הוא עובד.

הטיעון לגבי השחקנים הישראלים מזכיר לי טיעונים דומים אל עבר עניים או מעמד עובדים: שהם עצלנים, שהם מרמים ושהן שקרנים. אפשר לחשוב איזה תרבות ספורט מפוארת יש לנו שהיא יכולה להצמיח שחקני על. אני לא אמרתי את זה אבל אתלטיקה היא הבסיס ואם את זה אין אז מה נלין.
לא הוגן לבוא בטענות לאחד כמו קטש ששיחק בטופ וכמעט ששיחק בטופ של הטופ ואלמלא צירופי מקרים מוזרים היה גם משחק שם.
נדב הנםלד זה דוגמא לשחקן שדווקא נסע למקום בו היא יוכל להתחייב לכדורסל ופשוט לא היה לו מספיק כישרון התקפי. כל קבוצה אירופאית כיום הייתה מחתימה אותו בשתי שניות. אנתוני פארקר פעם אמר "אני מתגעגע לנדב" אחרי עוד משחק שויל סולומון חירב לו.
אתה רוצה לשפר את המצב? תפנה לפיב"א שתעביר את אליפויות והמוקדמות לחורף כמו שהיה פעם ואז שחקנים בכירים יוכלו להתאמן בקייץ ולא רק כל מיני זוטרים.

ד"ר א. 1 ביוני 2008

דניאל צודק. להרבה אוהדי מכבי, דוקא ותיקים, נמאס לגמרי.

תן לי בעשׂור הקרוב חמש אליפויות, ואשׂמח הרבה יותר מאשר עם עשׂר.

רנסום סטארק 1 ביוני 2008

חוץ מזה, יש איזה התנשאות מובנית של הכדורסל על הכדורגל בתחום הזה, כאילו שהכדורסל מייצר אתלטי על והכדורגל גרוטאות. אותם ישראלים שבעים של מכבי (הלפרין, אליהו) הם בדיוק כמו ישראלים אוברייטד מהכדורגל (יניב קטן). הכל חלק מאותה הביצה.

ד"ר א. 1 ביוני 2008

רנסום –
אם אני זוכר נכון, נדב קלע ל-3 ב-40% בקונטיקט. הוא לא תמיד היה כשלון התקפי. זה משהו שקרה לו במכבי (ועד היום לא ברור לי למה; אי-אפשר לטעון שהוא התייבש על הספסל).

תומר 1 ביוני 2008

ד"ר,ממה שאני זוכר מנדב,היו לו עונות שהוא היה מעולה בהתקפה,גם במסירות,גם בתנועה וגם בנקודות כשהוא היה רוצה. בעונת ילובאץ ובעונה הראשונה של גרשון(עם מקדונלד,האפמן והפסד בגמר בסלוניקי) הוא היה פקטור חשוב בהתקפה כי המאמנים שלו התייחסו אליו ככזה. גם בנבחרת ישראל הוא היה כזה כי בנבחרת שהיא חלשה יחסית צריך להשתמש בכל יתרון קטן,אז לשם הוא הביא את זה.לדעתי אם נדב היום משחק,הוא מגיע בלי בעיה לאן בי איי.

ד"ר א. 1 ביוני 2008

תומר –
את השנים האחרונות של נדב לא ראיתי לצערי, כי הייתי באותו הזמן בברקלי, ולמצוא שם שידורים היה די בלתי-אפשרי.
אם אני זוכר נכון את הסיפורים, הוא התחיל להתאמץ בהתקפה רק כשהביאו את קומג'יס על המשבצת שלו בחמישיה. יחד עם מה שאתה אומר בצדק על הנבחרת, זה מצביע על שני דברים:
(א) שורה של מאמנים שהחמיצו שׂחקן גדול.
(ב) שנדב היה יכול וצריך להתאמץ יותר גם בלי איום ישיר, למען טובת הקבוצה וחוש התחרות הבריא.

לון 1 ביוני 2008

למען הרקורד והסדר:
ילידי הארץ של חולון (רוט, יזרעאלי, גורדון, תמיר) שיחקו 66 דקות, קלעו 22 נקודות, חילקו 5 אסיסטים ולקחו 5 ריבאונדים.
ווטסון המתאזרח הוסיף 14 דקות ואיתו סה"כ הישראלים קלעו 24 נקודות, חילקו 6 אסיסטים ולקחו 8 ריבאונדים.

ילידי הארץ של מכבי (הלפרין וכספי) שיחקו 44 דקות, קלעו 13 נקודות, חילקו 7 אסיסטים ולקחו 6 ריבאונדים.
שארפ ובלות'נטאל המתאזרחים הוסיפו 36 דקות ואיתם סה"כ הישראלים קלעו 23 נקודות, חילקו 5 אסיסטים ולקחו 8 ריבאונדים.

כלומר, יתרון בולט לחולון בין ילידי הארץ. המתאזרחים של מכבי הרבה יותר משמעותיים. יש שיוויון בתרומת הנקודות של הזרים של שתי הקבוצות.
ההבדל בין הישראלים של חולון ומכבי הוא נקודה אחת לחולון. בדיוק כמו ההבדל בתוצאה הסופית של המשחק.

(הנתונים לקוחים מאתר "הארץ").

martzianno 1 ביוני 2008

ד"ר – כאחד שכן זכה לראות את השנים האחרונות של הנפלד (אחד הכדורסלנים שהכי הערצתי מאז ומעולם) אני חייב לציין שאתה מדייק. בעיקר בסעיף הראשון, אך יש מידה רבה של אמת גם בקביעה השנייה. ראשית, תמיד הייתה ההרגשה שנדב לא מממש את מלוא הפוטנציאל. חלק מזה נובע אני מניח מהבחירה לבוא למכבי על פני מימוש חלום הנ.ב.א (שלעיתים נדמה שהוא חלום של האוהדים והתקשורת יותר משל השחקן עצמו) אני מייחס את זה בעיקר לתקופת השפל שידע המועדון בניינטיז – חילופי מאמנים, רכישות תמוהות, אתה וודאי זוכר – שום תהליך של בנייה (עד שבא פיני). כשנדב זרק הוא קלע דווקא באחוזים גבוהים, אבל כשאין סדר ואין שיטה ולידך משחקים שחקנים כמו דייוויד אנקראם, אז מישהו גם צריך לעשות הגנה. את זה הנפלד עשה הכי טוב באירופה. נקודה. היו משחקים שלמים שהייתי מסתכל רק עליו – שחקן אחד שומר לבד אזורית. מדהים.
להגיד שהוא לא התאמץ, עושה עם הנפלד עוול. אני מסכים שבתור שחקן מרכזי ברוטציה, אולי היה צריך לקחת עליו יותר גם בצד ההתקפי, אבל נדב לא היה שחקן שייקח עליו את המשחק. אני גם נוטה לחשוב שהמאמץ ההגנתי שלקח על עצמו – היו תקופות שכשהיה יוצא לנוח, פשוט לא הייתה הגנה, בדומה למקרה מוריס השנה – גבה בסופו של דבר את החוב ההתקפי.

גיל 1 ביוני 2008

נדב הוא החמצה גדולה. הוא לא אהב לזרוק ואף אחד לא דרש את זה ממנו. היו משחקים שהמאמנים של הקבוצות היריבות היו אומרים לשחקנים שלהם לא לשמור עליו כי הוא לא זורק. היה סיפור בזמנו שכשהוא התאמן עם כפפה מיוחדת הוא היה קולע בלי סוף רק שהוא פחד לתדמית שלו ולא רצה להתאמן איתה.

בקונטיקט הוא נתן עונה מדהימה (ד"ש ללייטנר) ואלמלא החוזה במכבי הוא היה ממשיך שם ואין לי ספק שהיה הולך לנבא. זה פיספוס ענק בעיניי למרות שאולי בעיניו הוא לא כזה.

legal alien 1 ביוני 2008

דיברתם על נדב, ואני לא אשכח את חצי הגמר של מכבי מול הרצליה (חולון התמודדה עם ירושלים בחצי השני), כשאפי בירנבוים הורה לשחקנים שלו להתעלם באופן מוחלט מהאפשרות שנדב יזרוק. זה היה משפיל ממש, ומדב לא זרק. פתטי ממש. מאש אותו ערב בכל פעם שמדברים איתי על מעלותיו הרבות של נדב (והן רבות) זה רק מחדד בעיני את גודל ההחמצה. אם הוא היה טיפה פחות פלגמט ועם עוד קורטוב בריא של אגו וגאווה הקריירה שלו היתה נראית אחרת בכמה סדרי גודל.

יוסי מזרחי 1 ביוני 2008

רונן,
הרעיון המענין של קשירת הישגים וניהול נכון לבונוסים כלכליים טומן בתוכו סכנה לא קטנה. נניח תסריט קיצוני, בו סך התועלת או הסיכונים הכלכלים לאותה נקודת זמן,יעמדו בסתירה למצב בו יש הישג ספורטיבי בהישג יד, מה עושים אז??
אני ער לכך שיהיה קשה לתת דוגמא, אבל מה שאני רוצה לומר הוא, שיש גבול כלכלי לשאיפה להישגים והוא בסופו של דבר קובע.
לדעתי, היה מצב כזה לפני שלוש או ארבע שנים בלידס.
שם לא היה גבול או שלא נלקח בחשבון האיום של כשלון כלכלי והתוצאות העגומות עוד ירדפו את לידס בשנים הבאות.
האם אתה רואה מצב שבו ,כדי להשאיר את רונלדו, יפגע פרגוסון בבסיס הכלכלי של הקבוצה ? לדעתי,הוא יקבע את הסף ולא ילך למקומות שאולי ההנהלה תסכים ללכת,ועדיין, מי רוצה יותר ממנו להביא הישגים ?? הדברים שלי לא מגובשים מספיק אבל האם אלכס פרגוסון היה לוקח החלטות אחרות אם הוא היה גם הבעלים ?

אביעד 1 ביוני 2008

כמה הערות:
1. לכל מי שהעלה את הפציעות, זה אמנם לא אותו דבר, אבל לקבוצה עם התקציב של חולון ובהתחשב במספר הישראלים הפנויים הראויים בשוק אחרי תחילת העונה (אפס), בהתחשב בחשיבות עמדת הרכז בכדורסל – הפציעה של גוני יזרעאלי לארבעה חודשים שהטילה את מלוא מעמסת ריכוז המשחק על מורן רוט, הייתה מאוד קריטית וחולון עמדה בזה יפה.
2. בסוף הקריירה, גם הנפלד "התמכר" לרעיון לפיו הוא לא שחקן התקפה טוב אלא שחקן הגנה. אם מאמניו לא היו מוותרים לו, או לחלופין אם היה נשאר בקונטיקט (קלהון לא היה מוותר לו על פיתוח ההתקפה) אז גם אם לא היה הופך לשחקן NBA, היה יוצא שחקן טוב בהרבה משהיה. ולא אשכח איך הוא שיתק לחלוטין את ראשו נסטרוביץ' שגבוה ממנו ב 15 ס"מ.
3. ראיתי שכמה אנשים הזכירו כאן את קורי קאר, אבל אף אחד לא מזכיר כאן את גודל הבזיון. אפשר להאשים את משרד הפנים, אבל השאלה היא במה שונה קורי קאר מג'יימי ארנולד? או מג'רון רוברטס? בדבר אחד. קאר שונה מארנולד כי הוא לא הולך למכבי ושונה מרוברטס כי לא התמזל מזלו להגיש בקשה באותה שנה שהנהלת מכבי מגישה בקשה לאזרוח (כי אז יכל, כמו רוברטס, לאיים בהגשת עתירה לבג"צ בכדי שמשרד הפנים ינמק מדוע לארנולד כן ולרוברטס לא, ולקבל באורח פלא תשובה חיובית ימים ספורים לאחר מכן).
4. מי זוכר את המערכון של החמישייה הקאמרית בו רמי הויברגר, כמנחה תוכנית תחקירים, יוצא לשטח לבדוק "מדוע לא רואים ברחוב אנשים מעל גובה 2.00 מ' שלא משחקים כדורסל?". בשיטוטיו הוא נתקל בעמוד חשמל (שהיה פעם אדם) ובדב נבון על ברכיו. שניהם היו פעם מעל 2.00 מ' אך כיום כבר לא. מדוע. כי הם סירבו לשחק במכבי, אז מכבי דאגה לקצר אחד מהם ולהפוך את השני לעמוד חשמל (והרופא? אוהד מכבי!), סאטירה חדה ומדויקת.

עומר 1 ביוני 2008

חוסיין בולט שבר את שיא העולם ב-100 מ':
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3550248,00.html
כמה אתם סמים שהתוצאה תיפסל בסוף?

ד"ר א. 1 ביוני 2008

סטירה חדה ומדוייקת, שמעידה בדיוק על אחוז הטענות נגד מכבי שאכן יש להן קשר למציאות.
ושמעון פרס יחלק את ירושלם, כי אמא שלו ערביה.

אנונימוס 1 ביוני 2008

גם אני לא הייתי ממהר לבנות תיאוריות על העונה הנוכחית.
זה קצת מוגזם על סמך מקרה אחד לעשות זאת.
רק לשם הדוגמה – רק לפני שנתיים למשל דורסמן נזקק לנס בשנייה האחרונה כדי לעלות ליגה עם קבוצה יותר טובה משמעותית מעפולה.

והייתי נזהר מאד מהצהרות על "קדושת התקציב" של דורסמן, כאשר מדובר באדם שלא טרח אפילו למצוא ספונסר לקבוצה שלו (או ליתר דיוק למנות מישהו שידאג למצוא ספונסר).

אביעד 1 ביוני 2008

ד"ר, לא הייתי ממהר כ"כ לומר שהסאטירה של החמישייה מצביעה על חוסר קשר של הטענות למציאות. מה גם שהמשך התגובה שלך מציין ביטויים שהם סלוגנים תקשורתיים זולים עד מופרכים ולא ביטויים סאטיריים.
בוא נגיד את זה ככה, הטענות כנגד מכבי צצו ממקום כלשהו. לפסול את כולן או אף את רובן בטענות כמו שהקבוצות מנגד צריכות להתעסק יותר ביצחונות ופחות בתלונות זו טעות.
היו וישנם הרבה מקרים בהן לקבוצות או לקבוצה אחת בליגה מסוימת בספורט מסוים היה יתרון כלכלי עצום על השאר. אני לא מכיר עוד מקום בו הפער הזה הביא להרג של הליגה במשך כמעט 50 שנה. ההתנהלות של מכבי היא לא הגורם היחידי לכך שהאלופה בארץ ידועה מראש, אבל היא גורם מרכזי. וההתנהלות הזאת מכילה מקרים רבים של חוסר ספורטיביות משווע. דוגמאות לכך הוזכרו בתגובות לשני הפוסטים הקודמים למכביר.

רנסום סטארק 1 ביוני 2008

ציטוט של ניקולה וויצ'יץ' מהיום, לא מישהו שניתן להגיד עליו שהוא לא מבין כדורסל או שהוא לא חכם:
"…החוק הרוסי שיפר מאוד את רמת הישראלים ואני מקווה שישמרו עליו. הוא טוב גם למכבי…"

if you built them, they will come.

אם תהפוך אותם לחוטבי עצים תקבלו עופר פליישר…

שי 1 ביוני 2008

רציתי להוסיף שאלה לחידון על חולוניה:
אבא של שחקן חולון בהווה ניצח את מכבי תל אביב בחצי גמר גביע המדינה בדרך לזכייה היסטורית, מי השחקן?

עזי 1 ביוני 2008

גוני יזרעלי

סרקו יאריץ' 1 ביוני 2008

טל יזראעלי כמובן.
וזה היה ברבע הגמר.

שי 1 ביוני 2008

סרקו יאריץ' תודה על התיקון זה הכן היה ברבע הגמר. אמא שלי אוהדת הפועל שרופה עדיין בוכה על זה שהפועל כל כך לוזרים שאפילו שקבוצה אחרת הצליחה להעיף להם את מכבי הם לא ניצלו זאת על מנת לזכות בגביע.

Comments closed