כדורגל ואירופה

ציינתי לפני כמה ימים, בטור לעיתון שנכתב מוינה, שכמעט כל המשתתפות באליפות אירופה משתייכות לאיחוד האירופית או רוצות להשתייך אליו. יש ארבע מדינות באליפות שעדיין לא שייכות לאיחוד: קרואטיה שהיא קרובה מאד לסיום התהליך. תורכיה שרוצה להצטרף אבל התהליך יהיה ארוך. רוסיה שלא רוצה להשתייך כי היא גורם בינלאומי חשוב מהאיחוד. והמארחתבמשותף שוויץ שלא רוצה שייגעו לה בבנקים.

פיפ"א, הארגון שמנהל את הכדורגל הבינלאומי, בדרך כלל עומדת על המשמר מכל התערבות ממשלתית בכדורגל. התגובה שלה היא אוטומטית – השעייה מהארגון והרחקה של הקבוצות והנבחרות מכדורגל בינלאומי. אבל לגבי האיחוד האירופי הייתה לפיפ"א הרבה פחות יכולת לבלום שינויים שנולדו במוסדות שלו. למה? אולי כי את האיחוד האירופי אי אפשר בדיוק להרחיק משום דבר, כי אין לו התאחדות כדורגל משלו. אולי כי הוא חזק מדי. וכתוצאה מכך, ההשפעה של האיחוד האירופי על הכדורגל בשני העשורים האחרונים היא עצומה.

השינוי המשמעותי ביותר שהביאה הקהילה האירופית לכדורגל הוא תקדים בוסמן. תקדים בוסמן קבע בשני עניינים שונים מאד. החלק הראשון בתקדים הוא ששחקן שמסיים חוזה הוא חופשי. זה עניין של זכויות אדם שלא קשור לאיחוד האירופי, ואמור היה לקרות קודם לכן בבתי המשפט של הדמוקרטיות השונות. אלא שהוא לא קרה שם. למה? בגלל שלהבדיל מהמדינות הבודדות לפיפ"א אין שום סנקציה נגד האיחוד האירופי. אז דווקא בית המשפט של האיחוד העביראת התקדים החשוב הזה.

החלק השני של תקדים בוסמן קשור לחלוטין לחוקת הקהילה האירופית ולאחד העקרונות הכי חשובים של הקהילה: חופש המעבר של עובדים בין מדינות הקהילה. כתוצאה מכך הוסרו המגבלות הלאומיות על סגלי השחקנים במועדונים. כתוצאה מכך אין בארסנל שחקנים אנגלים.

*

האם כל זה טוב לכדורגל?

ברמת המועדונים חוק בוסמן גרם לחוסר שוויוניות גדול. למה? כי בעוד שחקנים חופשיים לעבור אל כלכלות גדולות יותר מועדונים לא חופשיים לעשות כן. יאןקלאס הונטלאר יכול לעבור לכדורגל האנגלי. אייאקס לא יכולה להירשם לפרמיירליג. אם חופש המעבר היה חל גם על קבוצות היינו מקבלים תמונה דומה לספורט האמריקאי – כמה ליגות גדולות שמתקיימות בערים גדולות בשוויוניות יחסית. הקבוצות של ליסבון היו משתלבות בצמרת הליגה הספרדית. אלו של סקוטלנד באנגליה. אולי מדינות קטנות יותר היו מאחדות את הליגות שלהן לליגה חזקה אחת – כמו ליגה מזרח אירופית.

במצב הדברים הנוכחי הדברים מוטים לטובת הכלכלות החזקות של המדינות הגדולות יותר. וקשה מאד להאמין שנראה יותר מדי אלופות אירופה שאינן מאנגליה, איטליה, ספרד או באיירן מינכן. אולי רוסיה וצרפת איכשהו ישתלבו בצמרת בשנים הבאות. יכול מאד להיות גם שהליגה האנגלית תהפוך דומיננטית עוד יותר בזכות כספה.

אבל ברמת הנבחרות קרה תהליך הפוך. הגדלת ההזדמנויות לשחקן הבודד די איזנה בין הנבחרות. וכך למשל קשה מאד להצביע על מועמדת בולטת לזכייה בטורניר הנוכחי. לפחות לדעתי יש חמש מועמדות שוות ערך גרמניה, איטליה, ספרד, צרפת ופורטוגל. ולפחות עוד שלוש קרובות – הולנד, צ'כיה וקרואטיה. אני משער שלכל אחד מהקוראים יש מועמדת שלו – אבל איש לא יראה בזכיה של אחת מאלו הפתעה גדולה מדי.

ישנה גם עוד מגמה שקשורה בקהילה האירופית וגורמת לשוויוניות הזו. הקהילה האירופית מטשטשת לאומיות מבחינה פורמלית. למדינות כבר אין בדרך כלל מטבע שלהן ועם השנים גם הכוח של הפרלמנטים שלהם קטן. נבחרת לאומית הופכת לאחד הסמלים הלאומיים האחרונים, בעיקר במדינות קטנות. אז בעוד במדינות הגדולות הנבחרת היא מין מטרד לליגות הגדולות – במדינות כמו קרואטיה, שבדיה, יוון או צ'כיה היא גורם להתגייסות ולשיתוף פעולה בתוך עולם הכדורגל.

ההימור שלי, אגב, היא פורטוגל. כדורגל נבחרות הוא חלש ולא מאורגן ורונאלדו יבקיע.

חידון מספר 79 - הסלטיקס והלייקרס של שנות השמונים
מדוע הייתי נגד השוויצרים במשחק הראשון

18 Comments

אורן 7 ביוני 2008

לדעתי שבדיה לא חלק מהאיחוד האירופי.
מבחירה ומהתנגדות לכל אותם תהליכים שציינת

ובכל זאת נבחרת ראויה (הליגה לא ממש..)

כסיפוביץ 7 ביוני 2008

רונן הייתי שמח לקרוא את דעתך, אם יש כמובן, לגבי רונאלדו שמגיע לטורניר כשחקן החם עלי אדמות היום, כשבמונדיאל האחרון זה היה רונאלדיניו שקרס במונדיאל ובהמשך העונה בברסה.
האם לדעתך במקרה שרונאלדו זה יוכל לקרות?
על אחת כמה וכמה שברקע הסיפור המעבר האפשרי לריאל או סכסוך עם פרגסון

ויכסלפיש 7 ביוני 2008

כדורגל נבחרות הוא חלש ולא מאורגן מפני שלמאמנים יש מעט זמן לקחת אוסף שחקנים עייפים ולבנות נבחרת ליורו. חוץ מזה בכל הקבוצות הגדולות יש דרום אמריקאים ואפריקאים שלא נראה ביורו. לאיזו בשורה אתם מצפים מפולין רומניה יוון טורקיה ואוסטריה למשל? על פניו חבורות שחקנים אפורים שהגיעו בגלל ביתיות או גודל המכסה, ואינן משתתפות בקביעות בטורנירים הגדולים. בהיעדר כוכבים ניתן לייצר משחק שוטף אחרי תרגול מתאים ולא שבועיים אינטנסיביים בחום של מאי יוני

נראה לי שלרוסיה יש יתרון מסוים בגלל השחקנים הטריים, השלד של זניט וחוס הידינק, ולא אתפלא אם תגיע לחצי הגמר. רונן, ספרד היא נבחרת אנגליה של הקונטיננט וזו לא מחמאה.

חייש 7 ביוני 2008

גם אני חושב שפורטוגל לוקחת. תקדים רונאלדיניו לא יחזור ולו רק כי היורו הוא אירוע הרבה פחות מלחיץ מגביע העולם.

Alon Sander 7 ביוני 2008

Oren – Sweden is an important part of the EU, one of the first to join. You might think of Denmark, who was against a constitution (because Denmark nowadays is a conservative and nationalist country with the highest Nazi-support in the EU), or you are thinkung of Norway, who live their own life happily. Eating whales, and playing poor soccer.

Wichselfish my friend:
Hagi is not around, but don't say a word against Romania or you might need to swallow it back. If you look for a real surprise, that could be the one (what with all the other three taking points, power and casualties from each other). Don't forget their 26 goals and beating the Netherlands on the way. They are much more thean Mutu and Chivu…

Poland has some players, but they always go down, because they are polish. On the other hand, Beenhakker is not – that could count for s'thing. (By the way, Beenhakker is from Frisian, meaning Leg-slicer. A great name for s'one in football)

austria is a joke. They just moved in front of Tanzania in the FIFA rankings, to be 101st. 20 places behind Iceland, Armenia amnd Albania. Slow, uncreative, no confidence and no real fans. Worst team to play Euro ever.

אוזגוד 7 ביוני 2008

אני לא בטוח שפיפ"א הייתה מפעילה סנקציות אילו החלטה דומה לזו בעניינו של בוסמן הייתה מתקבלת באנגליה למשל. בוודאי אם החלטה דומה הייתה מתקבלת ביותר ממדינה אירופית אחת. קל לאיים ואפילו להפעיל סנקציות על אריות כדורגל דוגמת עיראק , גואטמלה. העובדה שלא ניתן להטיל סנקציות על האיחוד האירופי לא הייתה בהכרח הסיבה שפיפ"א בלעה את הגלולה המרה שקוראים לה בוסמן, החלטה שהעבירה את מוקד הכח מההתאחדויות והמועדונים אל השחקנים.

הנקודה השנייה שהעלית היא מאד מעניינת. ראשית אף קבוצה לא יכולה להרשם לפרמייר ליג ולשם כך צריך לסיים בצמרת הליגה שמתחתיה. אבל אם נלך עם הדוגמא שבחרת , מה מונע מאייאקס לרשום קבוצה בליגה השלישית באנגליה ( אייאקס "אנגליה") ולטפס איתה למעלה ? ומה מונע מאייאקס ובעליה לרכוש את השליטה בקבוצת פרמייר ליג ולהעביר לשם בתוך שנה את כל שחקני אייאקס ?
מייד אתייחס למגבלות ,אבל אני לא בטוח שניתן יהיה למנוע מאייאקס, שהיא גוף כלכלי העוסק הכדורגל, להרשם ולהקים קבוצה באנגליה ( הרי לאמריקאים תאילנדים מצרים וסעודים מותר ). כך שמה שמותר לכל אחד מהשחקנים שמשחקים אצלה מותר גם לאייאקס.
הבעייה תצוץ לאור האיסור על בעלויות צולבות ( מאז המקרה של אולימפיקוס וסלביה פראג), אבל בהנחה שבעייה זו היתה נפתרת , מעניין איך היה ביה"ד האירופי מתייחס לדרישה של הנהלת הפרמייר ליג שמשחקי הבית של אייאקס "האנגלית" ייערכו באנגליה ולא באמסטרדם כדרישת הנהלת אייאקס "אנגליה" ?
דמיוני ?? נחייה ונראה.

רונן דורפן 7 ביוני 2008

אוזגוד
אני בהחלט מסכים איתך שזו התפתחות עתידית.
כמה אפשרויות:
1. הפרמייר ליג עושה עיסקה עם ריינג'רס וסלטיק ולוקחת את אופ"א לבית משפט לאשר את העיסקה.
2. אנשי עסקים בדאבלין קונים קבוצה בהתמוטטות ורוצים להעביר את משחקי הבית לדאבלין או לאמסטרדם. אופ"א או פיפ"א מתנגדות והם הולכים לבית המשפט האירופי. את מי פיפ"א יכולה להרחיק? את אנגליה או אירלנד שלא אשמות בעניין? את הקבוצה?

גיל 7 ביוני 2008

התחזית שלי היא שנראה מה שאנחנו רואים בכל הטורנירים האחרונים. משחקים מלהיבים בסיבוב הראשון שיעוררו ציפיות אדירות לטורניר גדול, ואז בונקרים, צשחק שמרני בלי הרבה גולים ופנדלים מכאן ואילך.

michaly 7 ביוני 2008

אי אפשר לחוקק איזהשהו חוק שדירוג המדינה המארחת לא יכול להיות נמוך יותר ממקום כלשהו שייקבע ע"י אופ"א?

גלורייס 7 ביוני 2008

שממון תתכוננו!

יהיה יורו מותח ומעניין אין ספק.
אבל הולכת להיות רמה נמוכה ובעיקר הגנות חזקות, ככה שעם כל הכבוד (והאהדה) לפורטוגל נראה לי שהפעם נראה את צרפת לוקחת.

זה לא יקרה בשלוש השנים הקרובות כנראה אבל זה יקרה באופן פתאומי ומהיר, שליגות מקומיות כבר לא יהיו מקומיות (כלומר סלטיק בפרמייר ליג האנגלית לדוגמא…). אין דרך למנוע את זה.

ניקו 7 ביוני 2008

כסיפוביץ- אני חושב שמצבו של רונאלדיניו היה שונה משל רונאלדו. לפני המונדיאל דיברו על הברזילאי אולי כשחקן היסטורי ברמתם של פלה ומראדונה, זה אחרי עונה עמוסה בשני מפעלים. רונאלדו כיום הוא השחקן הטוב ביותר ומה שמצופה ממנו הוא פשוט להמשיך לשחק ככה ולא לעשות היסטוריה. לרונאלדו זה גם פחות בעייתי ליצור הטעיה כאילו הוא עדיין בכושר משחק, אם לרונאלדיו נדרש משחק הקסם הנגיעות והדריבלים כדי להראות שהוא בכודר, הרי שרונאלדו צריך רק להבקיע שערים במיקרה הכי גרוע מה שראינו שהוא די לא רע בזה.

לון 7 ביוני 2008

סיכום תמציתי ומדוייק של חוק בוסמן והשפעותיו על הקבוצות והנבחרות.

לדעתי חשוב לציין שלאחר בוסמן, במדינות העשירות, בייחוד בקבוצות הגדולות, יש איסוף שחקנים מכל העולם. זה גורם לכך שיש פחות אנגלים, איטלקים, ספרדים וגרמנים בקבוצות המובילות. דבר שתורם להחלשת הנבחרות הללו.

אלא, שהכל יחסי. איטליה, צרפת וגרמניה זכו בשלושת המקומות הראשונים במונדיאל האחרון. מצד שני, טורנירי הנבחרות הרבה פחות איכותיים מבעבר.

הטורניר הזה יהווה בחינה טובה, עד כמה הנבחרות הקטנות באמת התקדמו. או במילים אחרות, האם הזכייה של יוון היתה מיקרית וחד פעמית.

גרמניה, איטליה וצרפת ודאי מועמדות. יש כאן לא רק יכולת עכשווית, אלא מסורת ויכולת התנהלות בטורניר גדול וארוך.

פורטוגל התקדמה מאוד מאז הגעת סקולארי ועדיין נכשלה במבחן האופי. היא היתה "חייבת" לנצח את הטורניר שהתקיים אצלה והפסידה.
במונדיאל נכנעה לאופי והמסורת הצרפתית.

ספרד זכתה רק בטורניר שהתקיים אצלה לפני 44 שנים. מאז היא לא עושה דבר. כך שחובת ההוכחה עליה. עד שלא תגיע לשלב מתקדם באמת, המסורת השלילית שלה תכריע אותה.

להולנד שחקנים מצויינים ומאמן בינוני במקרה הטוב.
צ'כיה מעבר לשיא שלה.
קרואטיה יכולה להגיע לרבע ואולי אפילו לחצי, אבל אני מסופק אם יש לה את מה שצריך מבחינת אופי כדי לזכות.
וכך גם רוסיה, שהיתרון הגדול שלה הוא בעמדת המאמן.

כך שלהערכתי נשארנו עם איטליה, גרמניה וצרפת.

ולהערכתי יהיה טורניר בינוני מאוד. הלוואי ואתבדה.

זיזו 7 ביוני 2008

היידה רומניה.
תתכוננו לרעידת אדמה באירופה!

Yair 7 ביוני 2008

כל הסיפור סביב רונאלדו קצת מבאס לי את היורו, טורניר טוב שלו יכול להיות מאוד נחמד, אבל מצד שני יכול לצבוט את הלב אם (וכאשר?) הוא יחתום בריאל…

נראה לי שאני בעד שוודיה, אם לארסון משחק.

עומר ח. 7 ביוני 2008

נדמה לי שהאוהדים הקרואטים שהתפרעו לפני שעה בקרון הרכבת התחתית בדרך לדירתי בווינה, לא ממש מנסים להשאיר רושם חיובי על אנשי האיחוד האירופי ה"מתורבתים"…

עופר 8 ביוני 2008

ראיתי את שני המשחקים היום, והייתה בי תחושה של שיעמום. למרות שהמשחק השני היה יותר טוב, כל פעם לא נראה ששוויץ וטורקיה עושות יותר מלדגדג…
בואו נקווה שיהיה טורניר טוב והתקפי.

חוץ מזה, אני חושב שעלה רעיון בבלוג לפני כמה חודשים על הליגות האזוריות, רעיון שכפי הנראה יהיה חייב לקרום עור וגידים. או אולי ליגת משנה לליגת האלופות? התסריט של אוזגוד בהחלט נשמע הגיוני, ולא ירחק היום שתהיה קבוצת פרמייר ליג בדאבלין, בקארדיף (לאו דווקא סיטי, אלא קבוצה גדולה אמיתית שתשחק במילניום ותהיה עשירה בטירוף) ובבלפאסט גם. או אולי שתהיה ליגה כמו הסלטיק ליג ברוגבי, רק בכדורגל, משהו שיוכל להשתוות איכשהו אפילו בקצת לפרמיירשיפ. והליגה הזו תהיה משנית לפרמייר. בסופו של דבר, הדברים האלה יתחילו מבריטניה, ואז יחלחלו לשאר אירופה (כך לדעתי).

ובינתיים בבלוג של הצהוב והירוק – הצהוב עצבני – כנסו תקראו ותגיבו. תודה.

אביאל 8 ביוני 2008

צרפת ללא ספק, השילוב המושלם של צעירים ו"בעלי ניסיון", חוד כמעט מושלם, קישור מדהים, הגנה אמנם קצת איטית אבל עם המון ניסיון, מספיק לראות את המגינים השמאלים, אבידל ואברה… לכל שחקן כמעט יש תחליף לא פחות טוב, צעירים מצוינים כמו בנזמה, נאסרי, גומיס ואפילו בן ארפה (או שרושמים ערפה) נשאר בבית כי לא היה לו מקום בסגל.

בקיצור צרפת וגם בשביל זידאן…

מאיר 9 ביוני 2008

"לא רוצה שיגעו בבנקים שלה" זו דרך מעט פשטנית, ולא הוגנת, לתאר את מעמדה המדיני של שוויץ.

Comments closed