הפוביה מפני ספורטאים שחורים קצת מתחילה להמאס

טוב, הנה לכם סימן שהמתקפה המוסרית של ראשי הספורט האמריקאי הגיעה אל גבול המגוחך. בNFL הודו היום שהם מעסיקים מומחים מיוחדים לענייני כנופיות רחוב בכדי לוודא ששחקנים לא חוגגים בתנועות סודיות של הכנופיות הללו.

זה קשור לטראנס מוסרי כללי:

אז נכון שאני די תומך בכך שרודפים רמאי סמים ורוצחי כלבים ואפילו רוצים להפחית את מספר המקרים הפליליים שקשורים לשחקני פוטבול.

וגם אין לי בעיה בחקירות נגד מרגלים באימונים.

קוד הלבוש של הNBA הוא כבר מאד לא לטעמי.

והפרשה האחרונה הזו היא במלים פשוטות פוביה מפני שחורים.

בכיר בNFL, מייק פריירה אמר כי הנושא עלה לסדר היום בעקבות מקרה שאירע עם פול פירס במהלך הפלייאוף של הNBA. מסתבר ששחקני פוטבול אפילו תודרכו לעניין במחנה המיוחד שהליגה עורכת לרוקים. מחנה שזוכה כבר שנים לביקורת משום שהוא מציג נשים כמי שמנסות רק לסחוט שחקני פוטבול.

אבל בהקשר לסימוני הכנופיות אמרו כמה שחקנים שזה כבר קצת לא ריאלי. כי שחקנים באים מכל מיני מקומות בארצות הברית ומה שאולי נחשבת תנועה טבעית בטיחואנה היא בעצם סימן סודי להתגודדות לילית בניו אורלינס. בקיצור – בולשיט ופראנויה ואם צריך מומחים מיוחדים לזהות את התנועות הללו אז איך בדיוק הן יכולות להשפיע לרעה על ילדים שצופים במשחקים?

*

אנחנו בתקופת בחירות, בה נהוג להחניף לציבור האמריקאי, ולכן אני מציע לתת קרדיט מסויים לאינטליגנציה של הצבור הזה. לדעתי הציבור שצופה במשחקים מודע לכך שהשחקנים שמשחקים הם שחורים. ולדעתי מרבית הציבור גם מודע לכך שהם משתייכים למשפחות לבנות. ורבים מהם מודעים להבדלים חברתיים ותרבותיים וכלכליים בין לבנים לשחורים.

ולמרות כל אלו הם צופים בNBA ובNFL ומוציאים כסף רב עבור כך. ללא חשש שתנועת יד של אחד הליינבקרים תמוטט את כל מערכת הערכים שלהם. יש סיכוי שהם גם יבחרו נשיא שחור. אז אפשר להרגע קצת עם האיום של ספורטאים שחורים על ערכי המשפחה האמריקאים.

פני הדור
"לא התכוונתי לקצר את החופשה שלי"

18 Comments

גיל 18 ביולי 2008

זה מזכיר את 7 המילים שאסור לומר בטלביזיה על פי ג'ורג קארלין. מעניין מה הולך במחנות האימונים הללו. בשביל שהרוקיס ילמדו מה אסור להם לעשות מישהו צריך לבוא ולהסביר להם מה כל הסימנים הללו לא?

YB 18 ביולי 2008

דורפן,
לא מדובר על ערכים אלא אך ורק על כסף. אם הקומישינר מרגיש שג'סטות של כנופיות יפגעו בתדמית של ה-NFL, מה שעשוי להפחית את כספי הספונסרים, אז הוא יחסל את התופעה תיכך ומייד. זו לא ערכיות ואפילו לא מוסרנות. זו פשוט עוד השתחוות בפני הגוד אולי מייטי דולר.

YB 18 ביולי 2008

וכך בדיוק קרה ב-NBA, כאשר דייויד שטרן הרגיש שתרבות הרחוב השחורה מאיימת להחריב לו את העסק (בעקבות התגרה בדטרויט וכל מיני תקריות אחרות). אז אחת הדרכים להילחם בתופעה הייתה להלביש את ה"ניגרים" כמו בנקאים בוול סטריט.
זו גזענות סמויה והרבה שחקני אן.בי.אי התלוננו על כך. אך בסופו של דבר לא הייתה להם ברירה, כי שטרן הוא שליט כל יכול (ועוד יחסית, ליברלי. תמיד העסיק שחורים במשרות בכירות בהנהלת הליגה, שגם דחפה מינוי מאמנים שחורים יותר מכל ליגה אחרת).
בכל מקרה, באמריקה התאגידית והצרכנית (שעדיין לבנה ברובה הגדול) התקנות הללו של ה-NBA וה-NFL מוכיחות עצמן.
ומבחינה עסקית, זה עובד.

Amir A 18 ביולי 2008

אני לא אכנס לוויכוח אם קוד הלבוש וכל זה אלו דברים ראויים או לא. מה שכן, אתם לא מבינים כל כך את סיפור הכנופיות.
(גילוי נאות – אני תושב קונטיקט)
בשנה האחרונה יש בארה"ב התגברות במודעות לבעיה של כנופיות בערים הגדולות, והאופן שבו הכנופיות מחלחלות להרבה מקומות שהן לא אמורות להיות בהן. הביטוי הגדול ביותר לזה הן סדרות טלוויזיה דוקיומנטריות שעוקבות אחרי התפתחות כנופיות הרחוב בעיקר באזור LA, הקרבות הגדולים ביניהן בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, ואיפה הן נמצאות היום. אפשר למצוא את התוכניות האלו בערוץ ההיסטוריה, ב- MSNBC ובעוד תחנות שמשודרות בפריסה ארצית.
פרק מרתק אחד היה על החדירה של הכנופיות לצבא, והעובדה שאפשר למצוא בצבא חיילים שהנאמנות שלהם היא לכנופייה ולא לצבא. ומכיוון שזוכרים פה טוב מאוד את האלימות של הכנופיות לפני 10-20 שנה זה די ברור למה אנשים נרתעים ומפחדים מזה.
תוסיפו את העובדה שכנופיות התחילו להגיע לאזורים שפעם לא היו נגועים בהן, כמו ערים שקטות בלונג איילנד, ותבינו למה דווקא זה מהווה מטרה לליגה. עכשיו, הרבה כנופיות הן של היספנים אבל פשוט אין שחקני פוטבול היספניים. מה שנשאר זה הכנופיות של השחורים. ביום שסימן @ יהיה סימנה של כנופיית לבנים איומה מ-MIT שתטיל את חיתתה על כל יושבי הפרברים השקטים של בוסטון תאמינו לי שהליגה תרדוף גם את בריידי.

גיל 18 ביולי 2008

אני לא חושב שקוד הלבוש זה עניין גזעני. קוד לבוש זה דבר מקובל מאוד בכל עבודה בארה"ב ואם המעסיק מעוניין בכך זו זכותו. אולי זה קצת קיצוני בנבא אבל זה לא משהו יוצא דופן במיוחד.

בני תבורי 18 ביולי 2008

אני מבין שסיפור הכנופיות נוגע למחוות גופניות שבצידן האחד הבעת הזדהות ובאחר סחיטת מיצי מרה. זה משהו כמו האגרוף הקמוץ של ספורטאים שחורים בשנות השבעים? לא מזכיר את חשיפת המסרים על חולצות שמתחת לחולצת המשחק הרשמית אצל כדורגלנים באירופה? כמי שביקר בארה"ב לאחרונה ב82', אני לא ממש מחובר. יש אפשרות לפרטים נוספים?

רונן דורפן 18 ביולי 2008

אמיר – אני קורא נכון? "מקומות שהן לא אמורות להיות בהן?" לפי דעתי המשטרה בארצות הברית צריכה לנסות למנוע מכנופיות לפעול גם במזרח לוס אנג'לס – ממש כמו בלונג איילנד.

גם הליגה, שמתפרנסת יפה מאנשים שגדלו לאו דווקא בלונג איילנד אלא במקומות שיש כנופיות, יכולה לדאוג לנושא הכנופיות בצורה אחרת. למשל לפעול בתוך הקהילות לנסות להפחית את התופעה (ואני משער שהיא עושה כמה פעולות. מלוות בצוותי צילום של הטלוויזיה שלה).

אם בצוע תנועה של כנופיה היא עבירה בארצות הברית – אני משער שגם המשטרה יכולה להביט בסרט המשחק. אם הליגה חוששת שמישהו מקדם כנופיות שתדווח עליו למשטרה והמשטרה תחקור אותו.

אם הכנופיות כבר נמצאות בתוך צבא ארצות הברית, אני בספק אם מחלקת יחסי הציבור של ליגת הפוטבול צריכה להתייצב למאבק פה. אז יש לנו חברה רקובה וליגת פוטבול שמתקשה להסתיר את העובדה שהיא הייתה רוצה פחות שחורים.

אנונימוס 18 ביולי 2008

אני לא חושב שהציפייה מהליגה ש"תפעל להפחית את התופעה" של הכנופיות היא ריאלית. זה אולי כדאי כחלק ממאבק של כלל החברה בתופעה אבל ההשפעה של פעולה כלשהי של הליגות המקצועניות לא תהיה גדולה.

אתה בעצם דורש מבעל חברה שעובדיו חברים בכנופיות פשע לא לאסור עליהם להכניס את מאבקיהם לתוך שטח המפעל, אלא לפעול למען צמצום תופעת הכנופיות. זאת דרישה לא מציאותית והטלת אחריות לתופעה שהטיפול בה צריך להיעשות ע"י הרשויות לידיים פרטיות.

רונן דורפן 18 ביולי 2008

אנונימוס – אם שחקן פוטבול חבר כנופיה זה לא הסיפור הזה. אני בספק אם יש שחקני פוטבול שהם חברי כנופיות בעצמם. אולי הם מכירים כאלו – אבל הם בודאי לא חיים בכנופיה.
בכל אופן – אם שחקן פוטבול חבר בכנופיה העונש שלו צריך להיות מאסר לאחר משפט. לא קנס מהליגה.
כשאמרתי – הליגה צריכה לנסות להפחית את התופעה – ברור שהתרומה שלה היא סמלית. אבל מועדון בשכונת מצוקה הוא תרומה סמלית יותר נאותה מקנס לשחקן על תנועה שאיש ממילא לא מכיר.

גמאני 18 ביולי 2008

נקווה שרביבו לא יסתבך שם עם אף אחד,לאן ילך אח"כ

Amir A 18 ביולי 2008

רונן – "מקומות שהם לא אמורות להיות בהן" לא במובן של זה בסדר אם הכנופיות מזהמות את LA אבל שלא יגעו לי בהאמפטונס אלא במובן של מקומות שנחשבים פרות קדושות.
בנוגע למה הליגה צריכה לעשות – תפריד בין פעולות של הליגה להגן על עצמה ובין פעולות של הליגה בתוך הקהילה. כמו שהצבא יכול להעביר הוראה שאין לגייס חיילים עם טאטו של "שנאה" (איך לתרגם את זה לעברית?) או מנסה להעביר הוראה שאסור לצייר גרפיטי של סימני כנופיות במחנות צבאיים כך גם הליגה יכולה למנוע תנועות כנופיות במשחקים שלה. זה ניסיון של מעסיק למנוע פגיעה בתדמית שלו. אני לא בטוח שהיית מתרעם כל כך אם וולמרט היו מודיעים שקופאים וקופאיות שיעשו אחד לשני תנועות של כנופיות בזמן העבודה יפוטרו.
ולגבי מה שאתה טוען, שיש דברים אחרים שהליגה יכולה לעשות אם מה שבראש מעייניה זו הקהילה, אני לא בקיא בפעילות שלה. מעניין באמת לשאול מה הליגה עושה בתוך הקהילה. עדיין, זה לא קשור לעובדה שזכותה המלאה לקבוע כללי התנהגות (בגדר השפוי כמובן) למועסקים אצלה.

רונן דורפן 18 ביולי 2008

אמיר – באמריקה של פעם היה איש בשם תום ג'פרסון שהלך חזק על הקטע של חופש הביטוי. זכויות של מעסיקים הם לא הדבר הקדוש בעולם.
גם לפטר קופאי שעשה תנועה של כנופיות זה קצת מרחיק לכת. הקופאי מפרנס את משפחתו מהמשכורת העלובה של וולמרט.

אבל המגוחך מכל הוא שאם צריך להעסיק מומחים לזהות את התנועות הללו – אז כנראה שלא כל הציבור ממש מודע להן -ואז אולי הנזק לא גדול במיוחד.

Amir A 18 ביולי 2008

אני מקווה שאני לא הופך את הוויכוח לטרחני מדי. אם כן אז פשוט תגיד.
ולענייננו – לגבי חופש הביטוי – אין כאן תביעה לעצור, לשפוט ולכלוא את אלו שעושים תנועות כאלו. יש כאן ארגון שאתה עובד בו (והשחקנים עובדים בארגון שקוראים לו NBA) שיש לו כללים מסויימים. לא טוב לך? בבקשה, לך תעבוד במקום אחר. אף אחד לא מונע את זה ממך. לגבי וולמרט – כמה שהם נצלנים וחארות עדיין גם להם יש זכויות פה ושם, כולל הזכות לקבוע קוד התנהגות ולבוש לעובדים. קשה לי להאמין שאתה לא מסכים לקביעה כללית שכזו, ועכשיו כל מה שנשאר לנו להתווכח עליו הוא המחיר.
אני חושב שמה שה-NFL מנסה לומר זה "לא אצלנו". גם אם מרבית האנשים לא מכירים את התנועות האלו, וגם אם צריך להעסיק מומחה לנושא, עדיין המסר לשחקנים ולקהל הוא די ברור. הליגה היא מוצר שנועד לכלל אמריקה ואנחנו לא ניתן להפוך אותה לחממה לגורמים שליליים. זה הכל.

אריאל 19 ביולי 2008

אמיר, ההגדרה למשהו גזעני היא – פעולה שמכוונת כלפי ציבור ספציפי אחד. במקרה הזה, הפעולה מכוונת כלפי ציבור השחורים בלבד, מה עוד שזאת פעולה שהיא חסרת ערך. תחשוב על זה – האם הפעולה הזאת תשנה את רמת האלימות בליגה? את כמות התקריות האלימות ששחקנים בליגה מעורבים בהן? התשובה היא פשוט לא. אז למה עושים את זה? פשוט מאוד, ליחסי ציבור, להראות שהליגה כביכול מטפלת בבעית הכנופיות שיש בה.
בקיצור, זה מהלך חד משמעי כדי להכשיר את ה"שרץ" השחור בעיניו של הצופה הלבן. הדבר הכי מצחיק? את הצופה הלבן זה ממש לא מעניין – כמו שרונן אמר, הציבור האמריקאי יותר חכם מזה.

Amir A 19 ביולי 2008

איך אריאל הגעת לגזענות כאן? שאני אבין, אם שחקן לבן יעשה תנועה של כנופיות אז לא יאשימו אותו? מרבית השחקנים בליגה הם שחורים, והרבה מהכנופיות הן של שחורים ושל היספנים (למרות שגם ללבנים יש את שלהם – מלאכי הגיהנום הם רק דוגמא אחת). ומהצירוף העובדתי הזה הפכת את כל הסיפור לגזעני.

ברור שזה PR. אף אחד לא מנסה לטעון שהליגה תפתור את בעית הכנופיות או שזה התפקיד שלה. כל מה שהיא עושה זה לנסות להעביר מסר לקהל הצרכנים שלה. אבל לטעון שהמסר הוא בעצם איזו גזענות לייט זה נראה לי ללכת קצת רחוק מדי.

רונן דורפן 19 ביולי 2008

אמיר – הוא כן גזענות לייט בעיני. נכון שאם שחקן לבן יעשה תנועת כנופיות גם יאשימו אותו. אבל זה דפוס התנהגות שהציבור מייחס לאנשים שחורים. זה ממש לא משנה את מי יאשימו בסוף – הרי סביר להניח שלא יקרה כלום עם החוק הזה. המסר הוא בהודעה עכשיו. מין הודעה לציבור "שהשחקנים תחת שליטה וזה לא הופך להיות ליגה של ראפרים וכנופיות".
אני רוצה לחדד. אם התנועות הללו היו ידועות ומוכרות – נניח כמו הצדעת מועל יד או תנועת חיתוך גרון ניחא. ואז אני לא חושב שהייתה בעיה להלחם בתופעה גם בחוקים הקיימים. אבל הליגה הודיעה שצריך מומחים לזהות את התנועות הללו. זאת אומרת אין חשש גלוי שהן יזיקו לצופה.
. מה שהם אומרים מזכיר לי קצת את המונח האמורפי "המלחמה נגד הטרור".הם אומרים לציבור: יש בעיה שאתם לא מודעים לה. היא קשורה בעיקר לשחורים. אבל אנחנו כבר מעסיקים את טובי המוחות במלחמה עימה.
ולא… הדיון לא טרחני מדי.. הוא יותר חשוב מהטקסטים וכל דיעה אינטילגנטית היא רצויה.

Amir A 19 ביולי 2008

רונן, אני חושב שבמשפט "מין הודעה לציבור שהשחקנים תחת שליטה וזה לא הופך להיות ליגה של ראפרים וכנופיות" סיכמת את הנקודה יפה מאוד.
הליגה מסתכלת מסביב והיא רואה שני דברים:
1. איך המפלצת שסטרן הקים ב-NBA מסביב לתרבות הראפרים או מה שזה לא יהיה אולי עזרה בטווח הקצר אבל פגעה אנושות בתדמית של הליגה לטווח הארוך
2. איך בפגרה (והאמת גם בזמן המשחקים) הכותרות שה-NFL מספק מתחלקות שווה בשווה בין דיווחי ספורט לבין דיווחי פלילים.

לאור זאת כל מה שהליגה מנסה זה להעביר מסר שמה שקרה לכדורסל לא יקרה אצלנו. בדיוק מה שכתבת במשפט שלך. עכשיו, מה שלא ברור לי זה מה הבעיה עם זה?
ולגבי העובדה שמרבית הצופים לא יזהו את התנועות האלו גם אם יצרפו להן תרגום בגוף הסרט – זה בכלל לא רלוונטי. מה שרלוונטי לצופה (או לצרכן לענייננו) הוא שהארגון נלחם בתופעות שהוא לא רוצה לראות בליגה ולא רוצה לחשוב שקיימות בליגה.

zikit 20 ביולי 2008

מה קרה עם פול פירס בפלייאוף?

Comments closed