ג'נינגס, צ'ילדרס וזכויות קבוצות הNBA על שחקנים

In כללי

כתבתי היום בעיתון על פרשת ברנדון ג'נינגס. ג'נינגס הוא כדורסלן תיכונים אמריקאי בן 18 מעולה שעשה צעד תקדימי. מכיוון שהדראפט של הNBA לא פתוח בפניו עד שיהיה בן 19, הוא החליט לוותר על שנה סמלית במכללה, ובמקום זה לחתום בוירטוס רומא על חוזה לשנה. הסוכן של השחקן כנראה רק רוצה לעשות שרירים פה כלפי הליגה שהעבירה לפני שלוש שנים את התקנה שאמורה להכריח שחקנים לשחק עונה בקולג'. אבל התחזית שלי היא שההשפעה עשויה להיות מרחיקת לכת.

אפשרות אחת היא שבעתיד, אם בתיכונים יהיה שחקן ברמתו של לברון ג'יימס נניח, תציע לו קבוצה אירופית חוזה ארוך טווח על סכום מאד גבוה. בידיעה שתוכל למכור אותו לקבוצת NBA שתבחר בו בדראפט. אפשרות יותר מרחיקת לכת היא שהשחקן, מעמדת הכוח של שחקן עם חוזה מקצועני יוכל לאיים על קבוצות מסויימות שלא יבחרו בו בדראפט – כי הוא יישאר שנתיים באירופה עד שזכויות הדראפט עליו יפוגו.

בדרך כלל צריך לחכות תקופה לראות השפעה של צעד משפטי על עולם הספורט. אני זוכר שביום שבו התקבל תקדים בוסמן רבים חשבו שהוא יביא לחיסול מוסד דמי העברה. בפועל זה לא קרה. אמנם שחקנים מסויימים, כמו מיכאל באלאק, מיצו את החוזה שלהם בכדי להכניס לכיסם את דמי ההעברה. אבל שחקנים אחרים בוחרים את האופציה הקלה יותר: לוקחים את הכסף תוך כדי החוזה שלהם תמורת הארכה שלו.

אבל פחות מ-24 שעות אחרי שכתבתי על ג'נינגס, התרחש צעד מאד דרמטי נוסף שקשור להשלכות הדראפט. ג'וש צ'ילדרס הוא אמנם לא שחקן תיכון אבל לאטלנטה הוקס יש עליו עדיין זכויות שנותרו מאז בחרה אותו בדראפט. הוא מה שנקרא "סוכן חופשי מוגבל". כלומר לאטלנטה יש הזכות להשוות הצעות של קבוצות אחרות אליו. זה כמובן מפחית את הרצון של קבוצות לנהל איתו משא ומתן – אלא אם אטנלנטה מודיעה שלא תשווה הצעות מגובה מסויים. צ'ילדרס הלך וחתם באולימפיאקוס פיראוס חוזה לשלוש שנים. על סכום של יותר משישה מליון דולר לשנה.

ישנן הרבה סיבות בגללן צ'ילדרס אולי חתם ביוון. אולי גילה שבמשכורת כזו ועומס משחקים קטן יותר הוא יוכל להיות כוכב גדול יותר וזה מתאים לו. אבל אנחנו מדברים פה על ההשלכה העקרונית על הNBA. הוא בעמדת מיקוח שמרוקנת מתוכן את הזכויות של אטלנטה עליו. ומרגע שחתם על חוזה קבוצות NBA שחפצות בו עלולות להתקל בדרישה מצד אולימפיאקוס לדמי העברה. גם אם הNBA לכאורה לא מסונף לפיב"א. אבל מעשית יש פה עניין ברור: הכוח הכלכלי של הכדורסל האירופי נותן לשחקנים עמדת מיקוח מול הסדרי השוק של הNBA.

יש פה לטעמי צעד די מדאיג. במקום שהספורט האירופאי יאמץ את המודלים השפויים (כלכלית) של הספורט האמריקאי, נראה שהג'ונגל של אירופה אולי יגיע לארצות הברית. כל עוד מדובר בשחקנים מסדר גודל של ג'נינגס (כרגע) או צ'ילדרס ייתכן ובNBA פשוט יעדיפו להתעלם. השאלה היא כאמור מה יקרה ביום בו יופיע עילוי גדול בן 18, וקבוצה אירופית תציע לו 20 מליון דולר ל-4 שנים.

כרגע התחושה שלי היא שבקרוב סוכן שחקנים אמריקאי ירכוש קבוצת יורוליג בליטא או סלובניה.

39 Comments

חייש 24 ביולי 2008

כמו שאני רואה את זה, שנה באירופה זה כמו שנה בקולג', רק בתשלום. שחקן חכם בן 18 יחתום לשנה בלבד, כדי שלא יוכלו לעשות על המכירה שלו הון. אם בגיל 19 הוא לא נלקח במקום טוב בדראפט, תמיד אפשר לתת עוד שתי עונות ביוון.
שחקן פחות חכם יחתום ליותר משנה אחת, ואז יבקשו עליו הון. אם הוא אדיר, קבוצות אכן ינסו לשלם עליו הון. לטעמי, ההון הזה אמור לרדת מתקרת המשכורות של כל קבוצה, כדי שלא רק הקבוצות העשירות יוכלו לרכוש שחקנים מגלות אירופה.

רונן דורפן 24 ביולי 2008

חייש – לדעתי אתה טועה. שחקן בן 18 שחותם על 3-4 מליון לשנה קובע גם את המינימום שיאלצו לשלם לו בארצות הברית. אגבף עיינתי בבלוג שלך והוא מאד ראוי להערכה.

mikej007 24 ביולי 2008

אין ספק שזה פותח פתח ענק לשחקנים צערים מארה"ב להרוויח הון כלכלי ופוליטי. כמובן שעומד מאחורי כל העניין סוכן והוא זה שהבין את הפוטנציאל הגלום במהלך. מעבר לרווח הכלכלי של השחקן מאותה שנה באירופה, הרי שההשלכה הקשה ביותר תהיה, והיא צוינה בפוסט, יכולת המיקוח של השחקנים על הקבוצות בנוגע לדראפט והשכר העתידי. קבוצה לא תוכל להציע לשחקן פחות ממה שהוא ירוויח באירופה ויותר מזה, קבוצות לא אטרקטיוויות לא יוכלו למשוך כשרונות צעירים שיעדיפו לקבל שכר גבוה באירופה עוד שנתיים מאשר ללכת לגור באיזה קליבלנד, מילווקי או סאן-אנטוניו או לשחק בקבוצה כושלת ללא אופק (סליחה אם פגעתי במישהו). תקרות השכר של הליגה אמנם ישחקו עדיין תפקיד משווה, אך אין ספק שקבוצות גדולות, מבוססות ואטרקטיביות פשוט יפתחו פער על האחרות, בניגוד גמור לפילוסופיה של הליגה הדוגלת בשוויון הזדמנויות.

גיל 24 ביולי 2008

לדעתי, ההשפעות יהיו זניחות ביותר. השחקנים הטובים ביותר מהנבא לא ירצו לבזבז אפילו שנה אחת באירופה והכסף שקבוצות אירופאיות יוכלו להציע להם נמוכים יחסית. גם הרמה האירופאית נמוכה וזה לא מאוד מושך. זה ימשוך שחקנים בינוניים שיעדיפו דקות משחק ולהיות ראש לשועלים מאשר לשחק רק כמה דקות בנבא.

גם אצל שחקני מכללות לא בטוח שזו תהיה מגיפה. מאוד יכול להיות שדווקא בגלל שהם משחקים באירופה, הבחירה שלהם בדראפט תהיה נמוכה יותר כי קבוצות יגידו שהם לא ממש ראו אותם או שהם שיחקו נגד קבוצות לא רציניות. שנה הבאה יש סיכוי שגיל המינימום ישתנה ל20 ואז אולי יהיו לזה השלכות יותר גדולות.

עוד דבר שצריך לקחת בחשבון זה את ההתאקלמות של שחקנים בגיל כזה באירופה. אמריקאים הרבה פחות מטיילים בעולם ולאמריקאי בגיל 18 להיות לבד באירופה זה לא דבר פשוט בכלל. לא בטוח שזה מושך הרבה שחקנים.

רונן דורפן 24 ביולי 2008

גיל – היורוליג לא חלש מהמכללות. הוא שונה אבל לא חלש. לגבי השפעה לרעה על הבחירה – אני לגמרי לא בטוח. המקצוענים בחרו פרוספקטים אירופאים לא ידועים כלל בשנים האחרונות במקומות גבוהים. שחקן שהם מכירים ומשחק בצ.ס.ק.א או ריאל…
השאלה הגדולה היא מה שאתה אומר- התאקלמות. אם הם יצליחו להתאקלם ולככב זה משנה את התמונה.

יאיר 24 ביולי 2008

לדעתי לא תהיה לזה השפעה מרחיקת לכת. אני זוכר שכשעבר חוק השנה בקולג לראשונה היו דיבורים ששחקנים יצאו לאירופה לשנה (דיברו על זה שאו ג'יי מאיו ישחק באירופה ולא בUSC) ועובדה שעד ג'ניגס אף אחד לא עשה את זה. גם ג'נינגס אם אני לא טועה עבר לשם בעיקר בגלל שהצליח לקבל ציונים במבחני הקבלה שגורמים אפילו לוינס יאנג להראות כמו חתן פרס נובל (או שפשוט הוא היה צריך לנסות לשחק בטקסס…).
אני אישית חושב גם שגניגנס לא יצליח יותר מדי. חשוב לזכור שהוא בסה"כ בן 18 וכמה שהרמה של הכדורסל באירופה נמוכה (והיא נמוכה, במיוחד באיטליה) עדיין מדובר במשחק פיזי עם הגנות שנותנות מכות מה שלא בטוח שבן 18 בנוי פיזית בשביל להתמודד איתם. כמו כן דברים כאלה יכולים לפגוע במיקום דראפט ובחוזי פירסום עתידיים. אם הוא היה משחק בדיוק, קנזס או נורת קרוליינה אז הוא היה מופיע בספורט סנטר כל ערב קשה לי להאמין שממשחקים בליגה האיטלקית הוא יכנס לספורטסנטר וכשהוא יבוא לקבל חוזה מנייקי עוד לפני הדראפט אז זה יכול להיות משמעותי.
בקשר לצ'ילדרס. זה אולי מראה על תופעה של מעבר של שחקנים בינוניים. אבל גם אצלו אני לא רואה תופעה משמעותית. עם כל הכבוד לאפרו שלו הוא לא כוכב וכנראה אף פעם לא יהיה. אם הוא היה חושב שבארה"ב יש לו סיכוי להרוויח את אותו סכום אז הוא היה נשאר ומצד שני באירופה אין כסף בשביל לשלם משכורות לכוכבי NBA (וגם לכאלה שאינם כוכבים). אם שטרן מודאג מזה ששחקנים בינוניים/גרועים עוזבים לאירופה כי הם חושבים שהם לא מרוויחים מספיק הוא תמיד יכול למנוע את זה בצעד פשוט- לדאוג שאייזיה יחזור להיות GM באחת הקבוצות.

martzianno 24 ביולי 2008

כיוון שבאירופה כפי שציינת – ג'ונגל, ניאלץ להמתין שנתיים-שלוש. כמו שהוא נראה עכשיו, ייתכן והכדורסל האירופי יחדל מלהתקיים ואנחנו סתם שופכים מילים לריק…

הרבה תלוי בהשתלבות של ג'נינגס – לפי מה שאני יודע ברומא דאגו להביא גם את המשפחה לאיטליה ולבתי ספר לאחים וכיו"ב. מעבר לזה יהיו בוודאי סוכנים נוספים שינצלו את שכונת פיב"א לעשות כמה שקלים על גבם של תיכוניסטים שחורים מארה"ב. נראה שהקומישינר יכול להמשיך לישון בשקט ואולי זה בכלל רק חלק מהמזימה שלו להשתלט על אירופה (לא ברור לי איך בדיוק, אבל אני סומך עליו).

צ'ילדרס הוא שחקן חביב ביותר ואתלט כביר שנכנס השנה לרוטציה באטלנטה, שאחרי שנים נראית כמו קבוצת כדורסל לא רעה בכלל. לדעתי מהלך טיפשי מצידו (אם כי עדיף טיפש עם 6 מיליון ביד משניים על העץ… או משהו כזה).

rd17 24 ביולי 2008

נשאר רק לחכות בציפיה ולראות מה יקרה בנושא בשנים הקרובות.
זה בהחלט יכול להיות צעד משמעותי ראשון, יכול גם להיות בעל השפעה מזערית ביותר.

rd17 24 ביולי 2008

תקשיבו לזה:
פדה הפסיד בסיבוב השני בטורונטו!!!!
אני פשוט בשוק טוטאלי!!!!!!!!!!!!!
איך קרה דבר כזה????????????
לאיזה משבר הבחור נכנס….
איום ונורא פשוט.

legal alien 24 ביולי 2008

אני מצטרף לספקנים ולנימוקים הטובים שהעלו – מנטליות אמריקאית, קושי אמיתי להסתגל, העובדה שאירופה היא לא על הרדאר וכו',
באשר לצ'ילדרס, הוא שחקן משלים טוב מאד, לא בטוח שזה מה שיביא לו הצלחה באירופה. עוד השלכה של המעבר היא שבשנים קודמות נהגתי לקחת אותו בפנטזי ליג – הוא מסוג השחקנים שאיש לא שם אליהם לב אבל תורם שורות מאוזנות היטב וערכו בפנטזי עולה משמעותית על תשומת הלב לה הוא זוכה. אצטרך לעשות את ההתאמות לעונה הבאה

בר שושני 24 ביולי 2008

כמובן שצריך לציין, שג'נקינס הגיע לאירופה כי הוא לא עומד בקריטריונים אקדמאים שיאפשרו לו להתקבל למכללה נורמאלית. סביר להניח שאם צפון קרוליינה, הגייטורס או מכללה מסדר הגודל הזה היתה מציעה לו מלגה מלאה, הוא היה הולך ואחרי שנה חוזר לאן.בי.איי.

צריך גם לזכור שהחוזה של צ'יילדרס, למיטב הבנתי, הוא לשלוש שנים עם אפשרות יציאה בסוף כל שנה. כזה הוא גם החוזה של דלפינו (כולל אפשרות שבירה באמצע השנה, אם מגיעה הצעה טובה מקבוצת אן.בי.איי, לפי מה שהבנתי). צ'יילדרס עצמו עשה את זה כי הוא מסוכסך עם אטלנטה (כמו כל השחקנים החופשיים שלה). הוא לא יכול לחתום בקבוצה אחרת (ההוקס ישוו מיד), והוא לא רוצה להשאר שם עבור ההצעה המשווה (חוזה לשנה אחת בסכום נמוך, אחריה הוא הופך שחקן חופשי בלתי מוגבל). אז הוא בחר לעשות כסף שנה אחת באירופה. הוא יחזור לאן.בי.איי בשניה בה יתאפשר לו .

אירופה היא עדיין לא אלטרנטיבה לאן.בי.איי, ואני די בטוח שתוך כמה שנים הכסף הגדול שנמצא בה יגרום להתמוטטות פיננסית של לפחות חלק מהקבוצות הגדולות. אין שום מודל כלכלי באולימפיאקוס, בצסק"א, בפנתנאיקוס וכו'. הבעלים שם אולי יכולים להשקיע סכומים כאלה (לאולי' 40 מליון דולר תקציב) שנתיים, שלוש, ארבע, עשר – אבל אחר כך הם יחתכו את התקציב בצורה חריפה מאוד, כדי לא להגיע למצב של פשיטת רגל. אלה לא קבוצות אן.בי.איי, שרובן נמצאות במצב של רווח תפעולי (אחרי שיקלול של הכנסה מזכויות שידור ומרצ'נדייזינג שמגיעה מהליגה).

בר שושני 24 ביולי 2008

ועוד הערונת – היום אי אפשר "למכור" שחקן לקבוצת אן.בי.איי, כי סכום הבייאאוט הוא סכום מאוד לא משמעותי (סביב ה-300 אלף דולר), ולא יותר. הסכום הזה מעוגן בחוק של הליגה, ועד שלא ישונה, אף קבוצה לא יכולה לשלם יותר מזה עבור שחקן מקבוצה לא-אמריקאית.

ובנוגע לאיום מעמדת כוח, זה לא כ"כ חדש. דני פארי כבר עשה את זה, ובכל זאת סדרי העולם של האן.בי.איי לא השתנו. וסטיב פרנסיס כבר עשה את זה בלי קבוצה אירופאית, וממפיס (אז ונקובר) העבירה אותו. שחקן לא צריך להגיד "אני אלך לאירופה", הוא יכול פשוט לומר "אני לא אשחק עבורכם".

גלעד ב. 24 ביולי 2008

אר די 17-תרגיע,לא צריך להגזים,זה נכון שהוא לא בשנה טובה מבחינת תארי גראנד סלאם אבל זה לא שהוא גרוע,זה יותר קשור בשנה המעולה של נדאל ובשחיקה הטבעית של להיות בטופ כל כך הרבה שנים,השנה הוא הגיע לחצי באוסטרליה,גמר בפאריז וזכה בעוד שני טורנירים שאני זוכר(המבורג והאלה אם אני לא טועה) וזה אחרי מחלה לא קלה.אם יירד למקום השני בעולם זה לא ממש משבר או מלמד על זה שהוא גמר את הסוס,זה יותר תעודת כבוד לנדאל.ומה תגיד אם הוא יזכה בסינסינאטי,בבייג'ינג וביו אס אופן? מישהו יזכור את ההפסד הזה?גם אחרי אוסטרליה הספידו אותו.אם נדאל ימשיך בעונה החלומית הוא יעבור אותו אבל להגיד איום ונורא זה מוגזם.

גיל רוזנטל 24 ביולי 2008

הקלישאה אומרת שדיוויד סטרן של לפני עשר שנים לא היה נותן לזה לקרות. שהוא היה מפעיל את כל המניפולציות שהוא יכול ומשאיר את שני אלה בארה"ב כדי לא לאפשר אפילו את מראית העין של איום כלכלי על הכדורסל האמריקאי, אבל לדעתי המהלך הזה מאוד מתאים לו.
סטרן רוצה להביא את הנ.ב.א לאירופה. המתנגדים הגדולים לזה זה לא האירופאים אלא האמריקאים ובמבנה הקיים של הליגה, האנשים שסטרן צריך לשכנע אותם אלו בעלי הקבוצות, אנשים שמדברים בדולרים ומאזן רווח מול הפסד (ולא ניצחון מול הפסד כמו שהרבה אנשים היו רוצים).
תרחיש אפשרי אחד כמו שאני רואה אותו:
בשלב הראשון סטרן ייזום איזשהו הסכם קיבוצי עם היורוליג, שכל הקבוצות שחתומות למפעל יכבדו את החוזים והזכויות האמריקאיות ולהפך. בעלי הקבוצות בארה"ב יסכימו בגלל שזה יחזיר את השפיות הכלכלית לעסק שלהם, ראשי היורוליג יסכימו בגלל מה שיבוא בשלב השני.
בשלב השני בין ארבע לשש קבוצות עם התקציב המתאים, שיראו פוטנציאל עיסקי מתאים יהפכו לבית האירופאי שסטרן דיבר עליו
בשלב השלישי הוא ינסה להקים "אזור" אירופאי, עם חמש עשרה – שש עשרה קבוצות ברחבי אירופה, כולל קבוצות חדשות שיקומו יעודית לצורך הזה (רק אני רואה את נוביצקי מסיים את הקריירה ב"ברלין בומברס" ואת טוני פארקר מסיים את הקריירה ב"פאריס לייטס"?).

באותה מידה אני יכול גם לראות תרחיש שבו ראשי היורוליג, שיצפו את ההתקרבות האמריקאית, יסגרו את הליגה מראש עם שש עשרה קבוצות, יאריכו את העונה ויאמצו חוקים וסטנדרטים אמריקאיים כדי להבטיח שהקבוצות שלהם יהיו אלה שיצטרפו לאנ.בי.אי .

אסף 24 ביולי 2008

אם אני זוכר טוב, דני פרי עשה משהו דומה לפני 20 שנה –
נבחר בדראפט ע"י הקליפרס, וברח לאירופה כדי לא לשחק בצד הלא נכון של ל.א.

אביעד 24 ביולי 2008

אני לא חושב שיש כאן משהו מרחיק לכת בעיקרון. הדולר כרגע חלש מול היורו וזה נתן לקבוצות העשירות ביורוליג מקפצה להשיג שחקנים בינוניים ב NBA (גרבאחוסה, נבארו, דלפינו, נכבאר וצ'ילדרס) וגם ככה רוב אלו הם אירופאים שחוזרים, רק קצת מוקדם מהצפוי. זה לא משהו שיימשך לאורך זמן.
לגבי ג'נינגס, צריך לזכור כמה דברים:
1. אם באמת סטרן ירגיש כאן איום, הוא פשוט ירחיב את זכויות הדראפט מעבר לשנתיים.
2. אם ג'נינגס היה עובר את הרף האקדמי באריזונה, הוא היה הולך לשם. הוא העדיף את הכסף של רומא על פני איזה Community College.
3. אם ג'נינגס מפשל בקולג', עוד יכולים "לסלוח" לו על זה ב NBA אם ייתן אימונים טובים (תראו את מאיו, עונה מחורבנת ב USC אבל כמה אימונים טובים בקבוצות ופתאום היה סיכוי שהוא ייבחר שני), אבל אם ג'נינגס יפשל ברומא… מצבו בדראפט לא יהיה מזהיר בלשון המעטה.
4. אף עילוי אמיתי לא יסכן כ"כ מהר את הקריירה שלו במעבר לאירופה. הבלוף עלול להתגלות, חוזי פרסום נמוכים יחסית, רף המשכורות נמוך. עדיף כבר להסתכן בשנה בקולג'.
5. הזכירו כבר לפניי את מקרה דני פרי, אבל אחריו היה עוד אחד שנבחר ראשון בדראפט ע"י הקליפרס (לפני השביתה ב-99) והלך לשחק באירופה בשביל לעשות קצת כסף – מייקל אולוקוואנדי. והעולם לא נפל…

חייש 24 ביולי 2008

תודה רונן.

Yair 24 ביולי 2008

rd17 – רגע פדרר הפסיד? באמת? זה לא היה ברור כל כך מהתגובה שלך, חבל שלא שמת איזה שהוא סימן בסוף המשפט שמעיד על רצינותו…

(ציניות/)

zacob 24 ביולי 2008

dorfan
one shouldn't give young athletes in America any credit for social motives, this whole thing is financial
the strength of the Euro, the fact that they can make double the money (teams are paying the taxes in Europe), and the weak US economy is stopping owners from paying luxury taxes

רונן דורפן 24 ביולי 2008

לשוהה החוקי, מרציאנו, זאקוב ויאיר וגם גיל- אתם שוכחים דבר אחד. זה לא ג'נינגס קם בבוקר והחליט ללכת. ועכשיו הוא עוד ילד אמריקאי עם תרמיל גב באירופה (במקרה יש ארבעה בבית הקפה שאני יושב כרגע) זה סוכן החליט את זה. הסוכנים מאד חזקים ועשירים ויכולים לתמוך בצעד כזה. כפי שכתבתי, אני חושב שלא רחוק היום בו סוכנים יחזיקו קבוצה באירופה או לפחות יהיו שותפים בבעלות. או לחילופין יקרה מה שאומר גיל – הסכם שעם הNBA שיגדיר יחסי מיינור-ליג מסויימים בין הליגות.

zacob 24 ביולי 2008

but the Jennings case is almost inevitable with Stern's new rules. a sixth man on a playoff team leaving for Europe is a dangerous precedent for the NBA.

two more things: we need to give it more time. Danny Ferry and Bryan Shaw also left but they had no foloowing.

the other thing is that needs to be pointed out is that highschoolers jumping to the nba, average 3 more points and 2 more rebounds then those who finished college.
Stern's rule is a stupid one.

גיל רוזנטל 24 ביולי 2008

ZACOB, בוגרי תיכונים שקופצים ישירות לנ.ב.א הם לרוב אתלטים אדירים, ככה שזה לא נתון נורא מדהים, מה גם שאל תשכח שאת הממוצע של בוגרי הקולג' מורידים הרבה יותר שחקנים בינוניים.
מה שאני הייתי בודק זה סטטיסטיקות שמראות על בגרות, על התאמה לעולם הזה.
הנתונים בשנתיים הראשונות בליגה, אסיסטים, סחיטת עבירות תוקף, ממוצע עבירות למשחק, ספיגת עבירות טכנית, הרחקה ממשחקים.
לזה הייתי מצרף בדיקה של השתתפות באירועים אלימים/לא חוקיים/בעיתיים מוסרית/בעיתיים תדמיתית גם על המגרש וגם מחוצה לו.

הטענה לא הייתה שהם מורידים את הסטטיסטיקה, אלא שהם לא מוכנים מהרבה בחינות לרמת הדרישות והציפיות משחקן אנ.בי.אי.

הבעיה האמיתית לסטרן היא לא החוק על התיכונים (למרות שהוא באמת מטומטם מעצם ההגבלה על השוק החופשי. בארה"ב יש שני גילאי גבול, 18 ו 21, סטרן היה צריך לבחור אחד וללכת איתו)
אלא דווקא חוקי השכר שבנויים ככה שהם יטיבו עם הקבוצות מתוך הנחה שהנ.ב.א היא שוק סגור. ברגע שהאירופאים הופכים את זה לשוק פתוח, כל המבנה עשוי לקרוס.
ההבדל בין פרי של לפני עשרים שנה וצ'ילדרס של היום הוא בעיקר בכסף. אגב, גם דומיניק ווילקינס ודוק ריברס שיחקו באירופה כשהם עדיין יכלו להיות שחקני נ.ב.א לגיטימיים, אבל צ'ילדרס והמבול האירופי זאת פעם ראשונה ששחקני נ.ב.א לגיטימיים עוזבים את ארה"ב לאירופה בשביל לקבל יותר כסף.

לון 24 ביולי 2008

אם אני מבין נכון, אז ג'נינגס עזב לאירופה משתי סיבות: לא יכל לשחק בקולג' רציני, רצה כסף כבר עכשיו.
רוב השחקנים הטובים בתיכונים מתקבלים לקולג'ים טובים או טובים מספיק וזה לא יהיה פקטור לגביהם.
לגבי עניין הכסף, עילוי כמו לברון, יקבל חוזה פירסום שיגרום לו להישאר בארה"ב.
השאלה מה יקרה עם שחקנים טובים אבל לא בקליבר הזה. אלה שזקוקים נואשות לכסף.
לסוכנים יש השפעה אדירה על שחקנים בכלל וודאי בגיל 18. לא רק בגלל הנזקקות הפיננסית אלא גם בגלל הכוח העצום שיש לסוכן והידע שיש לו לעומת חוסר הידע המובהק של הילד. ולכן הסוכנים יוכלו לפתות אותם בכסף מיידי.

כפי שכבר כתבו כאן, היו תקדימים לפני הרבה שנים. יהיה מעניין לראות מה יקרה אם הוא יצליח. במקרה של כישלון, יהיה קשה לשכנע ילדים אחרים. רק נואשות אמיתית לכסף מיידי תוכל לשכנע גם במקרה כזה.

רונן דורפן 24 ביולי 2008

לון – ג'נינגס יכול לשחק בקולג' רציני והתקבל לאריזונה. הוא נחשב על פי כמה דרוגים לתיכוניסט הטוב בארצות הברית. עשו לו בעיות עם הלימודים – אבל היו מעבירים אותו.
לגבי עילוי כמו לברון. הכל קשור לאותה שנה כשהוא בן 18 עד 19. כשחקן קולג' אסור לו גם לקבל חוזה פרסום. הוא יכול לחתום על אחד מתחת לשולחן מראש – אבל זה פתרון עקום לבעיה.
לגבי הנזקקות הפיננסית – ידוע שיש הרבה כדורסלנים מבטיחים במצב הזה.
אני מסכים שזה מקרה מבחן. אם ייכשל זה יהפוך לתמרור אזהרה. לעומת זאת אם יצליח, יגיע למשכורת של 2-3 מליון דולר בשנה שנייה או שלישית באירופה (אםם ישאר) ואז יכפה את רצונו על מי שרוצה לבחור אותו בדראפט – זה יהיה תקדים.

גיל 24 ביולי 2008

נקודה שבכלל לא דיברו עליה כאן. יותר מהכל זה מעיד על ירידת מעמד כדורסל המכללות וחשיפת הבלוף. שחקנים צעירים לא מעוניינים באמת לשפר את המשחק שלהם ולא ממש איכפת להם מהמכללות. הם הולכים לשם רק בגלל שהם חייבים ויוצאים ידי חובה. אני חושב שהתגובה שתהיה היא פשוט לא לקחת שחקנים לא בשלים לנבא אלא אם מדובר בכשרונות יוצאים דופן במיוחד.

אביעד 24 ביולי 2008

גיל, המכללות כבר מזמן לא מעוניינות לשפר שחקנים. הן מעוניינות בכסף שמתלווה לכשרונות שמגיעים אליהן. במה השנה ב USC תרמה למאיו כשחקן? איך דוראנט השתפר בטקסס?אודן באוהיו?

גיל 24 ביולי 2008

הבעייה היא לא במכללות אלא בחוק הטיפשי של שנה אחת. מאמנים מתלוננים ובצדק שבשנה אחת הם לא יכולים לעשות הרבה. הם יכולים לקחת את השחקנים הכי טובים ולנסות להגיע איתם כמה שיותר רחוק אבל קשה ללמד מישהו שאתה יודע שלא יהיה שם שנה הבאה.

עזי 24 ביולי 2008

אוף טופיק – עיראק הושעתה מהמשחקים האולימפיים

בר שושני 24 ביולי 2008

רונן – מה זאת אומרת "היו מעבירים אותו"? לא העבירו אותו, בגלל זה הוא בחר להגיע לאירופה. יש לא מעט תקדימים לשחקנים שבחרו לקפוץ ישר לאן.בי.איי כי לא היו להם כלים אקדמאים לשחק בקולג'ים נורמאלים. אדי קארי הוא אחד כזה. ג'רמיין אוניל הוא עוד אחד. שמעתי איפשהוא שאפילו קווין גארנט העדיף את האן.בי.איי בין היתר בגלל שלא יכול היה להצטרף לקולג' גדול. אין דבר כזה "יעבירו אותו", זה פשוט לא עובד ככה.

אגב, יש כבר קבוצה באירופה בבעלות של סוכן (למעשה, של סוכנות שחקנים). ראסינג פריז שייכת, למיטב ידיעתי, לאינטרפרפורמנסז, הסוכנות של הסופר-אייג'נט מאריו בלדוצ'י.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 24 ביולי 2008

אוף טופיק נוסף, רונן מה דעתך על פסק הדין הצבוע לטובתו של מוסלי ?

rd17 24 ביולי 2008

ברור שלא, פדה הוא עדיין שחקן מדהים.
אין לפסול אפשרות שהוא ינצח באולימפיאדה ובכל ארבעת הגראנד סלאם האחרים.. גם אין לפסול את האפשרות שהוא ישאר (בלי הפסקה באמצע) הראשון בעולם אפילו בסוף שנת 2009…

אבל שפדרר מפסיד בסיבוב השני בטורנוטו אחרי שאיבד את ווימבדלדון זה איום ונורא מבחינתי…

קורא 24 ביולי 2008

אני דווקא מסתכל על זה מהצד החיובי, אולי האירופאים יצליחו להחדיר קצת יסודות משחק באמריקאים שיבואו לשנת מנוחה באירופה. ובכלל, אולי הליגה האירופית תחזור להיות קצת יותר מעניינת וברמה יותר גבוהה, אני לא רואה בזה אסון גדול.

רונן דורפן 24 ביולי 2008

לגבי מוסלי – 50 אלף פאונד פיצויים על פגיעה כל כך אנושה בשמו הטוב זה שום דבר.

RD17 – לגבי פדרר ספק אם ישמור ברציפות על מקומו הראשון בעולם, כי זה בכלל לא תלוי בו. היתרון שלו הוא כ-800. הוא איבד 325 מהם היום. נדאל מגן השבוע על 225 – גמר ייתן לו 350 וזכיה 500. הסיפור הגדול הוא שבוע הבא. אם פדרר לא ישמור על ה500 שלו, ואפילו הוא ונדאל יודחו באותו שלב בטורניר – זה יהיה מהפך של 470 נקודות נוספות. באליפות ארצות הברית פדרר שוב מגן על 1000 נקודות. נדאל מגן רק על הופעה בשמינית הגמר. אז גם עם זכיה בסינסינטי ופלשינג מדו סביר מאד שיאבד את המקום הראשון.

בר- אריזונה לא עמדה להדיח אותו. הוא התבקש לעשות מבחן נוסף.

אביעד – אני מסכים שיש כאן צביעות עצומה של המכללות. כל הדיבורים שלהם על חשיבות הלימודים הם צביעות. קראתי לאחרונה שטקסס הוציאה לגמלאות את הגופיה של קווין דוראנט- שחקן ששיחק עונה אחת ולא סיים את המכללה. פארסה.

Glen 24 ביולי 2008

Double off

1. How do you feed your players in Newton Heath?
It seems that this summer the IQ is going down.
Now we have to hear Tevez about Ronaldo. Has the shoe met his head already?

2. I agree that this time no one should blame Ronen and the post of the All Star game because the expected is happening:
CC Sabathia and his friends forgot all about the All Star game while the current (which means until next week) leaders
of the NL center is still enjoying that pause.

rd17 24 ביולי 2008

לא אמרתי שזה ודאי או בעל סיכוי רב..
אבל זה פדרר אז אמרתי שאין לשלול את האפשרות הזאת.

טומי 24 ביולי 2008

בנוגע לאפשרות שאולימפיאקוס תבקש על צ'ילדרס דמי העברה – יש לו סעיף יציאה בסוף כל שנה, כך שדמי העברה הם לא יכולים לבקש בתמורתו.

רונן דורפן 24 ביולי 2008

גלן – בניגוד למקרה ד. בקהאם ספק אם במקרה ק. טבז ניתן לגרום נזק ממשי למראהו של השחקן.

Glen 24 ביולי 2008

good….

ד"ר א. 25 ביולי 2008

דוקא יהיה נחמד אם היורוליג תתחיל להחזיר תחרות ל-NBA. כבר יותר מעשׂור שרוב הכשרונות נשתים לשם, ואנחנו נשארים עם השאריות. תהליך הפוך מבורך בהחלט (אבל אני לא תולה יותר מדי תקוות).

Comments closed