מנצ'סטר סיטי

אם מנצ'סטר סיטי פושטת רגל, אז יש פה מקרה די מעניין. מעניין ומחליא. מצב בו פשיטת הרגל המוסרית הקדימה את פשיטת הרגל הכלכלית של הכדורגל האנגלי. במין בדיחה פנימית, כלומר צביעות בלתי רגילה, הודיעו היום בפרמייר ליג כי יעשו "בדיקת נאותות" נוספת לבעלי הקבוצה

בדיקת הנאותות הראשונה לא כללה למרבה הצער קריאה בעיתונים. שסיפרה שהאיש, טקסין שינווטרה, הוא עבריין זכויות אדם מבוקש במולדתו תאילנד, שם היה פעם ראש ממשלה, על עבירות זכויות אדם ועבירות כלכליות. ואת כל מה שידע כל אזוב קיר וכלבו: שרכישת הקבוצה היא נסיון לבנות לעצמו עיר מקלט באנגליה. עכשיו הוא ברח ממולדתו, מבקש באמת מקלט באנגליה, ונראה כי הקבוצה על סף פשיטת רגל ותאלץ למכור את שחקניה. מרק יוז, שרק התמנה למנג'ר, שוקל להתפטר.

זה קרה לאוהדי סיטי במקרה. גם צ'לסי נמכרה לפני כמה שנים למישהו שאף אחד לא יכול היה לדעת עליו שום דבר. רומאן אברמוביץ התגלה כבעל בית יציב ומחוייב למועדון. אבל זה באמת לא משהו שמישהו היה יכול לחזות. זה יכול לקרות לפורטסמות' וזה יכול לקרות לארסנל אם אוסמנוב ולא סטן קרונקי ישתלט על הקבוצה. הרוכש הזר מתגלה כדמות מפוקפקת. זה כנראה לא יקרה לקבוצות שנרכשו על ידי גורמי ספורט אמריקאים. הם סתם עלולים לגלות כי העיסקה רעה ולמזער את נזקיהם.

וכך מועדון בן  128 שנים מהאהודים באנגליה עלול להיעלם. כי בכדורגל האנגלי כל כסף, שחור ככל שיהיה, מתקבל בברכה.

*

לאלו שרואים הכל במשקפיים הצרות של יונייטד: ייתכן שיוז כעוזר לפרגוסון, ולא ג'ו או מיכה ריצ'רדס, הוא המציאה שאפשר לחלץ מהמצב הזה.

למי שרוצה אנקדוטה היסטורית: בתחילת המאה העשרים ערכה סיטי מכירה פומבית של קבוצת שחקנים. לא בגלל פשיטת רגל אלא בגלל שניסו להקים איגוד מקצועי. ליונייטד היה בעלים סוציאליסט, ג'ון דיוויס, שקנה את ביל מרדית' וצ'רלי רוברטס שהפכו לכוכבי שתי האליפויות הראשונות של יונייטד.

המשחקים (4): שחיה, קליעה וגדול הגולשים בחוף אילת
המשחקים (5): על שיאי עולם

27 Comments

אלון זנדר 12 באוגוסט 2008

נניח ששינוואטרה אכן יודח ויגמור בצינוק שמגיע לו – למה שסיטי תפשוט רגל עקב כך? מה, אין הכנסות למועדונים בפרממיר ליג מעבר לכסף פרטי תאילנדי? אין להם מספיק הכנסות לממן את השכר? קשה לי להאמין שבדיקה תקציבית, כמו שיש בכל ליגה, היתה מאפשרת מצב כזה.

קורא 12 באוגוסט 2008

אגב, לא הייתי ממהר להכשיר שרצים אחרים שהם בעלי קבוצות בפרמייר ליג רק בגלל שלא יודעים על איך הם השיגו את כספם.

Glen 12 באוגוסט 2008

I agree with most ofthe things, not about the Americans. It can happened in any club when you need the cash and when considerations are economical. People think that if you are big like United with so much potential, nothing can happen and the worse thing is that somebody else will buy this golden egg but that is of course rubbish. If Mr Glazer lose his club for a bank in USA rest a sure that the CEO of the bank never heard about Munich or Red Devils, he will want as much as he can and that is not a sure thing that running the club for years will be his decision.

As to City: as I said before,If we will be thrown I will have a bizzare sad sensation of releif. Things are very very bad for years and I see it as all or none: if you can't really enjoy the EPL and the money so let's go the place where real british football is still played and return to basic.

רונן דורפן 12 באוגוסט 2008

גלן – מנהל הבנק האמריקאי שינהל את יונייטד לאחר פשיטת רגל יעשה הערכת נכסים. והוא יגלה שעם כל הכבוד לערך המגרש והשחקנים, הערך העיקרי הוא המותג. ואז הוא יעשה שני דברים:
1. יתפעל את הקבוצה לקראת מכירה.
2. ימכור את רונאלדו לריאל מדריד.

Glen 12 באוגוסט 2008

Ronen: I just read the the last paragraph again and I'm shocked. Billy Merdith because of Socialism? check your sources. The guy simply bribed another player from the opposite team. As we are the honest team in greater Manchester (not to say the city of Manchester) we had to sell him to someone who appriciate such players.

Glen 12 באוגוסט 2008

But now without laughing: we had to sell him becauseof many reasons like the fact that we had financial irregularities. But still he bribed another playr with 10 pounds and City refused to help him with the case.

We never were really honest, why should we?

רונן דורפן 12 באוגוסט 2008

גלן – פתחת תיבת פנדורה של פרשה היסטורית עמוקה. מרדית' וצ'רלי רוברטס היו מעורבים באיגוד השחקנים ומי שחשף את פרשת השוחד היה מרדית' עצמו – בכדי לפגוע בסיטי.
באופן מוזר הוא חזר לסיטי בסוף הקריירה, אחרי שהיה מעורב בעוד סיפור של מכירת משחק – הפעם ביננו למרסיסייד. הפרשה ההיא הסתיימה בשקט כי מי שהיה המעורב העיקרי בצד של יונייטד, סנדי טורנבול, נהרג במלחמת העולם. שפרצה בגלל הנסיון של כוחות ריאקציונרים שמרנים להחזיק בשלטון נגד טובת הפרולטריון… נדמה לי.

Glen 12 באוגוסט 2008

Ronen:
first: for the last ten minutes I ask myself who the hell is Charlie Roberts? I don't recall him in City.

Second, as I said the guy bribed another player, fined and pissed off by not getting any help he opened his mouth and became a socialist .

Glen 12 באוגוסט 2008

Snitch- never liked them anyway….

אני 12 באוגוסט 2008

רונן מה היא תגובתך למאורעות אשר מתרחשים כעת באתר מספר אחת? אני מתכוון למכתבה של אופירה ולהתנקמות שלה בדוגמן השמפו בגלל עריקתו לשורות ערוץ השלם צפה ולאחר מכן שלם שוב כדי לראות את אותו דבר בערוץ חדש? זה כבר חצה את גבולות הטעם הטוב, צריך לשים לאישה(?) הזאת גבולות… הנקמה שלה מעל דפי האתר ועל גלי הרדיו היא כבר לא מצחיקה ולא כלום זה גועל נפש… היא בכוח מנסה להסיט נגד הדוגמן

Glen 12 באוגוסט 2008

By the way Turnbull (rest his soul) also got his lessons about bribing in City.

רונן דורפן 12 באוגוסט 2008

גלן – סליחה , את צ'רלי רוברטס, היחיד שכנראה היה נגוע באידיאליזם, קנינו מגרימסבי. הוא היה איש מעניין והיה הקשר לבריטניה של ויטוריו פוצו – המאמן האיטלקי שזכה באליפויות העולם והיא אנגלופיל גדול.
טורנבול באמת בא מכם – אני מקווה שלפחות הרג את סבא של אובה רוסלר לפני שהתפגר.

גמל 12 באוגוסט 2008

"אני" תוכל להסביר לי בדיוק על מה אתה מדבר. אני מחרים את אתר הבזוי ההוא ולכן אין לי מושג מה היא עשתה הפעם.
ולמרות שאני בטוח שהסיפור הזה יעצבן אותי אני אשמח להבין בדיוק

אלון זנדר 12 באוגוסט 2008

גלן ורונן, לא לשכוח שכשני המועדונים המוסריים של מנצ'סטר הגדולה, הם שיתפו פעולה (בזמן שסיטי היו המועדון המצליח ויונייטד בליגת המשנה) כדי למנוע ממועדון מנצ'סטר סנטרל שאיים על ההגמוניה שלהם והפך לפופולארי ביותר בין 1928 ו1932לשרוד. על ידי לחץ שלהם בליגה ובין המועדונים האחרים בצפון מערב לא התקבלה סנטרל לליגה, ולבסוף התפרקה. המנג'ר שלה היה, אחד, בילי מרדית'. כן, כן, היו ימים…

מיכאל 12 באוגוסט 2008

רונן, אני חושב שטיפה הגזמת עם הציפייה לפשיטת רגל. אומנם תקציב הסיטי בנוי ברובו על תזרים המזומנים מהבנק התאילנדי אבל הפריימיר ליג לא תאפשר תקדים שבו קבוצה במעמדה של הסיטי קורסת בגלל פיקוח לקוי שלה עצמה (כן, יש הבדל גדול מתקדים לידס). ניתן רק לדמיין את "אפקט הדומינו" שקריסה כזו עלולה לייצר הן בקרב הקהל האנגלי, הן בקרב הקבוצות הנסחרות בבורסה והן בקרב הקבוצות שכבר בבעלות אוליגרכית מפוקפקת כלשהי.

בנוסף לדעתי יש לתת את הדעת לגבי מהי סוג הניהול הרצוי- האם חברה הנסחרת בבורסה כחברה כלכלית השואפת לשפיות עסקית (בסגנון האמריקאי/היונייטד) עדיפה על קבוצה בבעלות פרטית של חברה או אדם חובבי כדורגל מושבעים (בסגנון האיטלקי- ברלוסקוני/אוניילי/אברמוביץ?) או שעדיפה התאגדות וולונטרית של אוהדים ויצירת קבוצה המחויבת לאוהדיה (במתווה הספרדי- ברצלונה)?
בכל מקרה המנגנון ה"התאחדותי" ומנגנון האוהדים צרכים לוודא בנפרד את הלגיטימיות האוליגרכית.

אני 12 באוגוסט 2008

גמל, בבקשה כנס ללינקים האלו ותבין מה היא עשתה ועל כמה כללי אתיקה היא עברה, ראוי לציין שבהתחלה היא תמכה באלי(ראה הציטוט: "כרגע אוחנה הוא מאמן בית"ר ירושלים וכל ההצעות שמנסים לפזר בטלות ומבוטלות כי רק ארקדי גאידמק יחליט מי יאמן את הקבוצה וגאידמק רוצה רק את אוחנה.". שים לב לכתבות, תחילה בעד אלי, ולאט לאט לאחר העריקה שלו הכפשות ועקיצות עד למכתב הבזיוני:
http://www.one.co.il/Cat/Articles/Article.aspx?id=121366&Bz=1&categoryid=1&tableid=1

http://one.co.il/Article/08-09/1,1,2,0/121471.html

http://one.co.il/Msites/99/first.aspx?id=480

והנה תגובת הדוגמן:
http://sport5.co.il/HTML/Articles/Article.64.44592.html

יואב 12 באוגוסט 2008

אף מנהל בנק, האמריקאי ביותר הציני ביותר ואולי אף הדביל ביותר, לא יוכל להעלים את יונייטד. זה הרבה יותר גדול ממנו ומהבנק שלו, רעיונית וכלכלית. זה כמו למחוק מדינה, כי יש לה בעיות נזילות.

Glen 12 באוגוסט 2008

Michal :are you going to pay the bill? Rumors say that checques are bounced already. Who will pay the price? I love City with all my heart and a year ago the Thai guy had offers he refused but no one wants it now (hint: the economical situation all over is not so good).

ד"ר א. 12 באוגוסט 2008

הפסקא האחרונה בטור העלתה חיוך גדול על שׂפתי, על אף ההסתבכויות בעלילה שמתגלות בתגובות.
מסתבר שנער המספנות פרגוסון מיטיב לראות כי הוא עומד על כתפי גמדים.

Glen 12 באוגוסט 2008

As a mature guy I will ignore the comment about Rosler.

That was cheap……

Glen 12 באוגוסט 2008

Dr. A but again the historical facts are for being as presented. They were sold because of financial scandal, nothing with socialism. Merdith career in the players union started in 07 when he was already a United player.

Glen 12 באוגוסט 2008

"are far from what was presented in the last paragraph "

ד"ר א. 12 באוגוסט 2008

גלן –

ראשית, כל הכבוד שאתה מתעקש על העובדות.
שנית, ודאי שאין לי הנתונים כדי לחוות דעה על מידת דיוקן.
שלישית, לא בכדי כתבתי "כתפי גמדים".

לון 12 באוגוסט 2008

יש כאן שאלות מעשיות ושאלות עקרוניות.

מעשית, השאלה העיקרית היא איפה נמצא הכסף של שינוואטרה. אם הוא הבריח אותו, יוכל להמשיך לשלם חשבונות בשקט.
אם לא, השאלה אם השלטון התאילנדי הטיל הגבלה על משיכת כספים או יגביל בימים הקרובים.

שאלה מעשית נוספת, האם בריטניה תתן מקלט לנאשם, או תסגיר אותו.

עקרונית, כל עוד הפרמייר ליג לא תשנה את מדיניות אישור רכישות מועדונים, ימשיכו להגיע כל מיני אברמוביצ'ים ושינוואטרות.

כל עוד לא יוגבר הפיקוח ולא יוגברו אמות המידה (גם המוסריות) המצב הנוכחי יימשך.

ויכסלפיש 12 באוגוסט 2008

אין לי מושג במה מדובר לגבי אוחנה ועוכרת התוכן. אני לא נכנס לדבר הזה שנה וחצי ואדע רק אם ידווחו באתר לגיטימי. בינתיים הם הפסידו עוד לקוח תוכן NFC של יואב יצחק, וכל זאת תודות לזרמי הביוב היומיומיים.

לגבי הסיטי, קודם כל אני מקווה שהתאילנדי יעשה הסבה מקצועית למטאטא רחובות בקווסאן ל-50 שנה. תזכירו לי בבקשה מה היה הסיפור של לידס ופשיטת הרגל, מי היו הנפשות הפועלות ומה השוני העקרוני בין שני המקרים.

למלמ 13 באוגוסט 2008

דווקא בגלל האנקדוטה שהעלית אני עדיין ממליץ בחום שגו' וריצ'רדס יעלו על אותו מטרו (יחד עם יוז) לכיוון אולד טרפורד.
לגבי המקרה עצמו, אין זה מפתיע שלאחר שחצי פרמיירליג נרכשה על ידי בעלים עצמאיים יגיע האחד שילמד את ההתאחדות לקח.
בעניים הצרות שלי, אני שמח שזה לא קרה לנו כפי שבעלי עיניים צרות של מתחרינו קיוו.

בני 13 באוגוסט 2008

זה הסיכון שלוקחים כאשר מולטי מילארדר קונה אותך. אתה חייב לדעת שגם קפריזות יכולות לבוא בדרך. יוז כבר לא יהיה עוזר מאמן של אף אחד – הוא ימשיך כמנג'ר ראשי בכל קבוצה. קירוש לא מוצאים כל יום.

Comments closed