שתיים מהיריבות המרכזיות שלנו באירופה. שמועות וחצאי שמועות

שתי קבוצות מאד מעניינות פוליטית בהגרלת הצ'מפיונס ליג היום.

קלוז' מרומניה מייצגת אוכלוסיה בעמדה מאד רגישה. האוכלוסיה ההונגרית של רומניה. הונגריה הייתה פעם בערך פי שלוש או ארבע מגודלה היום – היו לה חופים על שלושה ימים שונים – ואוכלוסיה הונגרית גדולה נותרה מעבר לגבול לאחר ההסכמים השונים שהקטינו מאד את המדינה. 

הימין ההונגרי אוהב לדרוש מבוקר עד ערב שישיבו את כל האזורים הללו להונגריה. אבל לפני כמה שנים כשנערך משאל עם לגבי השאלה האם צריך אזרחות למהגרים ממוצא הונגרי שהגיעו לבודפשט מהמחוזות הללו ברומניה או אוקראינה ההונגרים הצביעו נגד. ההונגרים של טרנסילווניה מדברים על כך במושגים של בגידה.

מצד שני גם ברומניה יש מי שמסית נגדם. בזמן המרוץ לאליפות בשנה שעברה הציע נשיא סטיאווה מענקים לקבוצות ששיחקו נגד קלוז'. הוא כמובן חשב על הצד הספורטיבי אבל הסית נגד המועדון מהעיר עם האוכלוסיה ההונגרית ואמר משהו כמו "הם קבוצה הונגרית וזו תהיה בושה לאומית אם הם ייצגו אותנו בגביע האלופות". ובכן, הם זכו בדאבל, קיבלו את הכרטיס הישיר של רומניה לשלב הבתים וקיבלו הגרלה קלה עם צ'לסי, רומא ובורדו. בגלל שבכדורגל הרגש חשוב הרבה יותר מהכסף, אין ספק שהם יעלו בקלות לשלבים הבאים. צ'לסי תסיים אחרונה כי אין לה רגש בכלל.

אגב, גם כסף יש להם. בעל הבית הוא טייקון מטרנסילווניה, עם שורשים הונגרים עמוקים. בקבוצה יש שישה ארגנטינים ושישה פורטוגזים.

*

את הקבוצה השניה אני מכיר קצת יותר טוב – אנורת'וזיס פמגוסטה, והיא אלופת קפריסין. הקבוצה נוסדה בפמגוסטה ב-1911 ועד 1974 לא הייתה חשובה יותר או חשובה פחות מרוב קבוצות הכדורגל בעולם. אבל באותה שנה נכבשה פמגוסטה בידי התורכים שהקימו מדינה קפריסאית-תורכית בחצי הצפוני של האי ואנורת'וסיס שהקימה את עצמה מחדש ליד לרנקה הפכה לסמל של הכיבוש. היא שינתה קצת את הפוקוס הפוליטי של הכדורגל בקפריסין שעד אז התחלק, קצת כמו בישראל, לימין ושמאל ועכשיו הייתה בו קבוצה שייצגה קונצנזוס בקרב הקפריסאים-יוונים. 

ביליתי במועדון הזה ארבעה ימים ב-1998 כשנשלחתי מטעם ידיעות אחרונות לסקר משחק בין ספרד לקפריסין בבית הישראלי. המטרה הראשונית הייתה לכתוב משהו על נבחרת ספרד שעמדה להגיע לישראל חודש אחר כך. בסופו של דבר קיבלתי סנסציה מונומנטלית כשקפריסין ניצחה 2-3. המשחק והאימונים לפניו נערכו באיצטדיון של אנורת'וסיס שהיה אז הטוב בקפריסין – כי האיצטדיון המוכר לנו בניקוסיה עוד היה בבניה. וכמעט כל אחד מהאוהדים שהיו באים אחרי הצהריים לצפות באימונים הטריח את עצמו לספר לעיתונאי זר את סיפור הקבוצה והעיר פמגוסטה. 

לאנורת'וסיס הייתה אז קבוצה חזקה כי הצליחה להניח את היד על כמה כוכבים סרבים בתקופה בה סרביה הושעתה מכדורגל בינלאומי והיא גם נתמכה בכסף גדול במושגים קפריסאים על ידי תעשיית המלונאות המשגשגת של אייה נאפה – שבחלקה הגדול שייכת לפליטים מפמגוסטה. 

איכשהו, למרות שהיו קרובים לא פעם לליגת האלופות תמיד הודחו בצורה אכזרית יותר או פחות. עד השנה כשהצליחו למחוץ 0-3 את אולימפיאקוס בבית ולהפוך את הגומלין לקל (למרות שהפסידו 0-1). גם הם יעלו בקלות לשלב הבא. שחקני אינטר לא יגיבו טוב לסגנון המדכא שמוריניו מנסה לכפות עליהם. לוורדר ברמן ופנתינייקוס זה פשוט לא חשוב כמו לאנורת'וסיס. 

ושוב, צריך להודות לאופ"א על השיטה. בשיטת נוקאאוט יכולה קבוצה כמו אינטר לגנוב ניצחון על קבוצה כמו אנורת'וסיס. אבל בשיטת ליגה התשוקה ותחושת המטרה תמיד יכריעו.

*

יונייטד קיבלה הגרלה אכזרית. כלומר אכזרית בשעמום שלה – עם שתיים מהקבוצות שיחקנו בעבר הקרוב, ויאריאל וסלטיק ובנוסף יש את אלבורג הדנית. אבל לפחות נצפה בג'וזפה רוסי מויאריאל – שחקן שגדל ביונייטד והיה יכול לחסוך לנו את כל הסאגה הזו עם ברבטוב.

במנצ'סטר איבנינג ניוז קראתי היום משהו מעניין שקצת התקשיתי להאמין לו. מסתבר שמאנושו האנגולי כבר קיבל את רשיון העבודה שלו די מזמן, אבל בינתיים שבר את המטטרסל וייקח לו זמן להחלים. מאד מאד מוזר לי ששחקן מצטרף למועדון כמו מנצ'סטר יונייטד וזה חומק מידיעתה של התקשורת. מצטרף לדיסאינפורמציה האינסופית של כל הקיץ הזה.  למשל שמועה שתיירי הנרי היה במנצ'סטר היום. 

אנגלית שפה קשה
עונת ההעברות סוף סוף מסתיימת וחידון מספר 91 על אירועי ספורט שנשכחים מיד