למה אני צופה לבאיירן עונה אירופית גדולה

כתבתי אתמול בעיתון את התרשמויותי מבאיירן מינכן תחת לואיס ואן חאל – ואני אחזור על משהו שכתבתי באחד הדיונים האחרונים, בטקסט בעיתון ואחזור עליו בטקסט ההימורים שלושה ימים לפני פתיחת העונה האנגלית: באיירן היא מועמדת שלי לזכות בגביע אירופה. אפשר לסייג את זה כמובן בצורך במזל – אבל למה לסייג? מה זה נותן?

הסיבה הראשונה היא שהתרשמתי משיחות עם אנשים שם שיש שם מועדון שמאמין בואן חאל, נותן לו גיבוי כמו ששום מאמן לא קיבל שם תרופה ארוכה, ושחקנים עם תרבות עבודה שמתאימה למאמן הזה. וכששחקנים עם כשרון סביר מוכנים לעבוד אצל ואן חאל אז קורה דבר מעניין: הם הופכים לשחקנים מהטובים בעולם. אצל לואיס ואן חאל יארי ליטמנן סיים שני בבלון ד'אור. יש בבאיירן את השחקנים שעבודה עם ואן חאל יכולה לשדרג מאד.

*

אבל הסיבה העיקרית שאני נותן סיכוי לקבוצה כמו באיירן של ואן חאל היא שאני מאמין שזו פשוט תהיה עונה של חולשה כללית בקבוצות הבכירות בכדורגל האירופי. ממש כמו ב-2004 כשג'וזה מוריניו הבליח עם פורטו וזכה בגביע. והסיבה היא דמיון עצום למה שקרה בתחילת העונה ההיא ותחילת העונה הזו: פלורנטינו פרס וחורחה ולדאנו השתלטו על ריאל מדריד וכניסת כסף מטורף לקבוצה אנגלית – אז צ'לסי והיום מנצ'סטר סיטי. והתוצאות יהיו לדעתי דומות. נזק גדול לקבוצות הגדולות.

חלקכם אולי חושבים שנפלה פה טעות: פרס וולאדנו שלטו בריאל בין 2000 ל2006. אבל בקדנציה ההיא לקח להם שלוש שנים להעיף את ויסנטה דל בוסקה. דל בוסקה היה איש ריאל אמיתי ושמר על תרבות הכדורגל של המועדון והמשיך לזכות באליפויות ואליפויות אירופה כך שהיה קשה להם להעיף אותו.  אבל עכשיו אין שום מחסום בפני שיטות ניהול השחקנים של ולדאנו ופרס.

הפעם פרס הבטיח "לעשות עבודה של שלוש שנים בשנה אחת" וכמובטח והשחרור החזירי של מיצ'ל סלגדו מהקבוצה בשיחת טלפון או SMS הבהיר לעולם שפרס וולדאנו נותרו אותם אנשים יהירים שסגרו את מתקן האימונים בפני קלוד מקללה. אנשים שבודאי לא ייצרו קבוצת כדורגל עם חסינות למשברים. חשבתי לסייג את זה בעובדה שזינאדין זידאן קיבל איזשהו תפקיד. אבל כרגע נראה שזה סתם עלה תאנה. הרי גם אז זידאן אמר לא לגעת במקללה וולדאנו נפנף אותו. כך שממש כמו בקדנציה הקודמת ריאל תכשל. בהתחלה יפילו את זה על מאמנים. בשלב יותר מאוחר פרס יחליף את ולדאנו במישהו, מן הסתם בזידאן. ואחרי כמה שנים הוא יילך.

אני לא חושב שרונאלדו ייכשל. אבל רונאלדו הוא מה שהוא. שחקן אחד בריאל שיכול לשחק כרגע בבארסה, אולי אפילו להיות השחקן הכי טוב שלה, אבל עדיין אחד. אפילו במקרה קאקה אני לא יכול לחשוב על השחקן בבארסה שהייתי מושיב עבורו.

מנצ'סטר סיטי לא קשורה לדיון על אירופה. ההשפעה שלה על גביע האלופות הייתה רק ברכש. סיטי דווקא עבדה לדעתי נכון בקיץ הזה. היא לא משתתפת בליגת האלופות והמטרה העיקרית שלה היא להשיג את המקום במפעל שיגרום לשחקנים גדולים יותר לרצות לבוא אליה. הרכש שביצעה היה נכון לכך – שחקנים מוכחים בליגה האנגלית. אני אמנם לא מתעלף משום שם לחוד  – אבל ביחד הם שדרוג מאד גדול לקבוצה.

לעומת זאת אין כמעט קבוצת צמרת באנגליה או איטליה שלא ניזוקה מהמהלכים של ריאל וסיטי ובהמשך לתגובה של ברצלונה למתרחש. זה כולל את יונייטד, אינטר, מילאן, ארסנל  וליברפול.
*
אני לא בא לומר שבאיירן תהיה הקבוצה הטובה באירופה.
אני חושב שעד שמישהו לא יוכיח אחרת זו בוודאי ברצלונה. כתבתי פה לפני כשבוע שעסקת אטו-איברהימוביץ היא מופרכת, אבל זה בקונטקסט הכלכלי שלה. היא לא תחליש או תחזק את בארסה משמעותית. היא סתם הייתה הוצאת כסף כדי לעשות משהו. אבל בארסה עם אותו מאמן והציר איניאסטה-צ'אבי-מסי במקומו עומד. אני אהיה המום אם לא יזכו בקלות באליפות ספרד.  במיוחד כששינוי כללי המשחק הכלכליים בספרד מונעת אפשרות של איום מהסוג של ואלנסיה או לה-קורוניה.

בליגה האנגלית, כאוהד יונייטד אני אופטימי. אבל כמובן שאם רונאלדו היה משחק הייתי אופטימי יותר. אבל בסך הכל אני רואה החלשות מסויימת בכל הצמרת. ופחות דומיננטיות אנגלית באירופה.

ואם חוזרים לאירופה – אז התנאים של קצת תוהו ובוהו שמאפשר הפתעה הם דומים. מתוך הקונטקסט של ליגה מקומית תובענית הרבה פחות. אני יודע שקצת מוזר להשוות בין באיירן הגרמנית לפורטו הפורטוגזית. אבל זה עוד עניין עצוב: הכסף בכדורגל האירופי גרם לכך שכיום זכיה גרמנית תהיה סנסציונית כמעט כמו זכיה פורטוגזית לפני שש שנים. אני צופה עונה חלשה ומרתקת. כמובן שייתכנו מפתיעות אחרות – אבל עם הרעב שאני רואה בלואיס ואן חאל באיירן, נראית לי הקבוצה הזו.

גם מוחמד כחול לבן?
אוברייטד אנדרייטד

No Comments

אופיר 5 באוגוסט 2009

רונן, הליגה הגרמנית התובענית הרבה פחות לא פינקה במיוחד את באיירן בעונה שעברה.

רונן דורפן 5 באוגוסט 2009

אופיר – זה נכון. אבל זה בגלל שבבאיירן היה מין מומחה לשיפור אישיות ואורח חיים הרמוני ולא מאמן על. אני מאמין מאד במאמנים. הבונדסליגה תהיה סגורה בדצמבר.

הדינוזאור 5 באוגוסט 2009

שמעו , הבונדסליגה כן יכולה להתחרות עם הגדולות ביותר .
כל מה שמפריד בינה למטרה זו היא שיטה עדיפה ממה שקורה כיום
שם ובליגות שהיא מתחרה בהן .

יש לי הרגשה שיאמצו את המודל שמשתמשים בו בבלגיה
אחרי שיבדקו את הנתונים והשוואת היעילות לעומת השיטה הקודמת .

יוני 5 באוגוסט 2009

רונן, מה שיפה בפוסט הזה הוא שהוא מעורר מחשבות רבות.
אני מהמר שקבוצה אחת שתגיע לחצי הגמר בצמפיונס תהיה לא צפויה. זה די מסתדר עם חולשת הגדולות, וגם עם ריבוי המעברים שדורש התסגלות וכך הופך קבוצות לפגיעות. שוב, פרט לבארסה בעיקר.

רונן דורפן 5 באוגוסט 2009

יוני- אני לא מהמר על בארסה כי זה קל מדי. מלבד העובדה שתמיד מאד קשה להגן על הגביע.
הדינוזאור – האם נצפתה התחזקות דרמטית של הקבוצות הבלגיות?

אלון זנדר 5 באוגוסט 2009

רונן, מסכים עם (כמעט) כל מילה. בטור לגלובס של מחר כתבתי, שאני מצפה מבאיירן לקחת את הבונדסליגה בהליכה, כשהיא מבטיחה את האליפות באוקטובר בערך. ואת זה, אני מצפה מואן חאל, שהוא כלב שבכלבים (במובנו החיובי), שהוא יעשה זאת עם המחליפים. כאילו היה מילאן. הספסל של באיירן טוב משאר הבונדסליגה בהרבה (אלו שזכו באאודי קאפ), מה שייתן הרבה תשומת לב של ריברי/טוני/קלוזה/שוויינשטייגר והחבר'ה לליגת האלופות, המטרה האמיתית השנה. ומטרת פרידה לאולי הנס, שמעון מזרחי הגרמני (אבל עם טוויסט סימפטי).

אופיר: קלינסמן היה בשנה שעברה פילוסוף של הכדורגל, שפיתח תיאוריות מודרניות של משחק קבוצתי. שחקן כדורגל הוא יצור, מצד שני, שרוצה לבוא לאימונים ברכב יוקרתי, לצאת בערב עם דוגמניות ולהתפרק באורגיות של אלכוהול וזונות. בין לבין, כדי להצדיק את מעמדו, הוא לא רוצה לחשוב יותר מדי: הוא רוצה שיגידו לו מאיפה לאיפה לרוץ באיזה מצב, כדי שהקבוצה תנצח. והוא ימשיך להרוויח כדי לחזור על כל המעגל. לכן ואן חאל, שהרבה פחות מתחשב בשחקניו, זוכה ליותר הערכה, אמון ונאמנות מצד שחקניו. וגם בעונה איומה ונוראה כמו זו האחרונה, באיירן איבדה את האליפות רק במחזור האחרון. ועוד משהו קטן: קלינסמן קיבל חיזוק לקבוצה בסך של אפס אירו עגלגל ושמנמן. ואן חאל כבר הוציא יותר מחמישים מיליון אירו על שישה שחקנים וקיבל עוד שני צעירים מקבוצת המילואים שישר נכנסו לסגל המצומצם, ונשמע עליהם הרבה: הבלם באדשטובר והחלוץ מילר (לא קרוב של גרד).

זאב אברהמי 5 באוגוסט 2009

דורפן,

באיירן זו חממת שחקנים שרוצים ללכת למועדון גדול יותר (שגם מתחרה עם באיירן באליפות), ובדרך המועדון חותך קופון. חצי גמר אם ההגרלה תהיה קלה. ואני מהמר על שטוטגרט כאלופה.

אופיר 5 באוגוסט 2009

אל תבינו אותי לא נכון, רבותי. זכייה של באיירן תהיה משב רוח מרענן לכדורגל האירופי, עם כל האירוניה שבדבר כשמדברים על מועדון מפואר כל כך.
כמובן שגם לא הייתי מהמר נגד דריסה מוחלטת של הבונדסליגה על ידיהם (כפי שקורה בשנים סירוגיות).
להשיג כל כך מעט עם ריברי וטוני בסגל (בעיקר לאור ההתאקלמות המדהימה של שניהם) – זה אמור להספיק כדי לשלוח את קלינסמן הביתה לכל החיים.

אלון זנדר 5 באוגוסט 2009

דינו יקר, סחתן על הקאמבק. גם עם שיטתך הגיונית וסדורה, ויש לה תקדימים ותרחישים מקובעים ומבטיחים, וגם אם הבונדסליגה תקלע למשבר (והיא לא, היא הליגה הנצפית ביותר באירופה, בין השאר בגלל המחיר, והיא הליגה החזקה ביותר פיננסית), דבר אחד אני יכול להישבע לך בזאת: הבונדסליגה תהיה האחרונה לשנות את השיטה, לא משנה לאיזה מודל. לקח להם כמעט עשרים שנה להחזיר את משחקי ההכרעה בין המקום ה16 בבונדסליגה 1 למקום השלישי בבונדסליגה 2. והם עדיין נחים מהבלגן והמהפיכה שזה גרם. שלא לדבר על כח האוהדים שימנע כל שינוי בכיוון. עזוב, יש ליגות שעבורן הרעיון עשוי להיות מעניין. בארץ אולי? הבונדסליגה היא לא איבר בקבוצת המטרה.

אלון זנדר 5 באוגוסט 2009

עם=אם

רונן דורפן 5 באוגוסט 2009

אברהמי – ומה היה באייאקס? את ואן חאל לא מעניין אם שחקנים רוצים להמשיך הלאה.
זנדר – לתת לקלינסמן כסף היה לזרוק אותו לפח. הוא קיבל סגל נפלא ואי אפשר לתלות שום דבר ברכש.

אלון זנדר 5 באוגוסט 2009

זאב יקר, ……………… שטוטגרט? הקבוצה שמצאה חלוץ מחליף לגומז שבוע לפני תחילת הליגה? שלמשיח שלה קוראים אלייכסנדר חלב, ששמו דומה להפליא לשחקן ספסל נכשל בארסנל ובבארסה? שהמאמן שלה הוא מרקוס באבל, שרק נמצא בשטוטגרט יומיים בשבוע בגלל קורס המאמנים המזורז? ורק התחלתי. שלח לי גם משהו מהחומר שלך. באיירן באוקטובר. וולפסבורג , המבורג, שאלקה ואולי ברמן נאבקות על מקום בצ'מפיונס. דורטמונד, לוורקוזן, וטוב, שטוטגרט, מקוות לאופ"א.

אלון זנדר 5 באוגוסט 2009

אם הסגל כל כך נפלא, למה הוא לא לקח בהליכה? ולמה ואן חאל דרש חיזוק מסיבי? זו היתה הבעיה, בסטנדרטים גרמניים הוא נדמה נפלא עד שנמאס לו קצת.

רונן דורפן 5 באוגוסט 2009

זנדר – אני חושב שהבעיה הייתה שהוא לא ממש היה המאמן בנבחרת. קלוזה, שוויינשטיגר, להם, ריברי וטוני לא צריכים להתקשות בגרמניה.

זאב אברהמי 5 באוגוסט 2009

דורפן, לפחות באייאקס לא היתה התיימרות ולכן ואן חאל היה יכול לשחק תחת החוקים הללו. באיירן מתיימרת להיות קבוצת צמרת אירופאית, אבל אין לה שום מחויבות אירופאית לאוהדים שלה.

זנדר, אתערב איתך על ליטר טרגנזי שהאליפות לא נקבעת לפני מאי. והחומר הוא חומר טוניסאי, משובח, מהסוג שלא מוצאים באמסטרדם אבל לוקחים איתו אליפות עולם תחת 21. שטוטגרט על עוד ליטר.

אילי מנינג 5 באוגוסט 2009

i dont agree with you that eto deal was ilogical. eto was unliked by pep and apparently a cancer in the dressing room. to replace him with a great football player seems to be a good deal. they had no use for hleb. oh I wanted to thank Jerry for my new contract I am goning to win it all this year so dont start with all that overpyed crap.

אביאל 6 באוגוסט 2009

רונן מה צ'לסי ? מה הצפי שלך ?

בינתיים באים שחקנים והולכים, אבל יונייטד מנצחת את ולנסיה והסיטי מפסידה שוב, הפעם לריינג'רס.

בקשר לבאיירן בתור אחר שאוהד אותה לא יהיה אכפת לי, למרות שלדעתי ההגנה שלה נשארה פחות או יותר כמו בשנה שעברה וראינו מה ברצלונה גרמה לה.

בני גלובינסקי 6 באוגוסט 2009

למרות החולשה היחסית של הליגה הגרמנית, באיירן תמיד מזיעה שם ולא יכולה לתת לשחקנים לנוח בשביל ליגת האלופות. צפויה לה עונה לא קלה בשתי החזיתות ומה שבטוח זה שהם יותר טובים מהעונה שעברה.

סמוראי 6 באוגוסט 2009

קשה לומר שהבונדסליגה היא ליגה קלה, היא דווקא השוויונית ביותר לפחות מבין הבכירות.
קשה גם להשתחרר מזה שבהופעה האחרונה שלה באירופה, באיירן הפסידה 4-0 במשחק ש 8-0 היה משקף אותו יותר (היה חד צדדי אפילו ביחס לשאר הרביעיות והחמישיות של ברצלונה העונה).

סגנון המשחק ההתקפי והפתוח של באיירן בשנים האחרונות יכול להוות בעיה עבורה בזירה האירופית. לשחק יפה מול קבוצות נחותות בליגה זה נחמד, אבל בהתמודדות מול יריבה בכירה יותר צריך לעשות סוויץ' בגישה ובטקטיקה. לא עניין פשוט בהתחשב בזה שבבונדסליגה אין אריות ברמה אירופית ובבאיירן אין ניסיון בצ'מפיונס מהעונות האחרונות. מצד שני, שועל ותיק כמו ואן חאל אמור לפתור את זה בדיוק.

בכל מקרה, כנראה שגרמניה זה המקום הטוב ביותר עבור ואן חאל…

Mr. Kate 6 באוגוסט 2009

קשה לי לראות את השחקנים של באיירן לוחקים באמת את אירופה. אני חושב שיש שם שחקנים טיפה לא מנוסים במעמדים מהסוג הזה ברמה הזאת בליגת האלופות. אני גם לא הייתי ממהר להכריז על הליגה הגרמנית כסגורה.

אהוד 6 באוגוסט 2009

מאמין שבאיירן תסגור עניין בליגה די מוקדם – פעם אחרונה שבאיירן לא לקחה אליפות שנתיים ברצף היה מתישהו בשנות ה-90. חבל שואן חאל עזב את הדבר היפה שהוא בנה באלקמאר, היה בהחלט מרענן לראות אלופה שהיא לא פ.ס.ו או איאקס (פיינורד כבר לא בגדולות לדעתי), אבל הוא עושה רושם מאוד מתאים לבאיירן – אבל גם זה נאמר על קטש כשהוא אימן את מכבי ת"א, ולארי בראון את הניקס, אז מי יודע…

עומרי 6 באוגוסט 2009

אם כבר ללכת על אלופת אירופה מפתיעה יחסית הייתי הולך על יובה.
בהרבה מובנים הם אלו שעשו את הרכש המרשים באירופה בפגרה הזו. פשוט מופת של חשיבה אסטרטגית וניהול נכון. יש שם שילוב מוצלח של צעירים וותיקים ורעב גדול להצלחה של כל הגורמים במערכת.

אהוד 6 באוגוסט 2009

לא הייתי הולך על יובה באירופה, אבל להמר עליה כאלופת איטליה הייתי מוכן

ערן קאלימי 6 באוגוסט 2009

ליובה אין ספסל, יש הגנה רעועה ויש מאמן חסר נסיון. אם זה לא לוקחים אליפות אירופה, וכנראה לא אליפות איטליה.

ארז 6 באוגוסט 2009

לא שאני שלם עם מדיניותו של פלורנטינו, אבל כדאי שלא לשכוח שני עניינים – הראשון הוא שרכישתו של כ. רונאלדו הייתה מעין ירושה שקשה היה להתחמק ממנה מתקופת קלדרון (אם פלורנטינו לא היה רוכש אותו , היה עליו לשלם 30 מיליון אירו קנס, כלומר לזרוק את הכסף הזה לפח) ופרט לרכישת כ. רונאלדו, הרי ששאר הרכישות של ריאל הקיץ לא מופרכות ואף נחוצות (בשונה, למשל מרכישתו של בקהאם בתקופה הראשונה) וגם תגי המחיר של קאקא, בנזמה וצ'אבי אלונסו לא מוגזמים (בטח ובטח אם נשווה אותם לסכומי הכסף המופרכים שהוצאו על רובן ובעיקר ואן דר וארט דרנטה ושניידר לעומת תרומתם).השנייה היא שבנוגע למיצ'ל סלגאדו הרי שגם אני דאגתי שמא חזרו ימי העפת היירו ודל בוסקה, אבל יום למחרת התברר שלא זו בלבד ששחרורו של מיצ'ל נעשה לאחר התייעצויות עמו, אלא גם נערכה לו מסיבת עיתונאים ואף הזדמנות למשחק פרידה מהברנבאו נגד מילאן בסוף החודש, כך שייתכן שפלורנטינו וולדאנו בכל זאת הפיקו לקחים.

נקו 6 באוגוסט 2009

ברצלונה נהנית משני יתרונות ברורים: היא הייתה הטובה ביותר בשנה שעברה והיא לא נחלשה בקיץ. מהבחינה הזו, הקרובה אליה ביותר באירופה (לצערי) היא צ'לסי. לא ברור לי למה מקומה נפקד בדיון הזה.

הדינוזאור 6 באוגוסט 2009

רונן ,

באשר לשאלתך על התחזקות הקבוצות הבלגיות –
את זאת אנחנו נוכל לבחון רק בעוד עונה-שתיים.
הליגה במתכונתה החדשה רק החלה בשבוע האחרון .

השיטה הנוכחית – עם קיזוז הנקודות לאחר 2 סיבובים ותוספת של 10 משחקים בין 6 הקבוצות הבכירות , היא כזו שעוזרת לקבוצות הגדולות אפילו יותר מקונספט הפלייאוף בסדרות ישירות , דוגמת מה שרואים בכמה מדינות בדרום אמריקה ( קולומביה , צ'ילה , מקסיקו – אולי גם אורוגוואי ).
בעצם זה די מבטיח את המשך הפייבוריטיות הברורה של הגדולות , ונקודות שבכל זאת 'הולכות לאיבוד ' במשחקים במהלך הליגה
עקב התמקדות במפעל האירופי , עדיין אינם מכריחים אף אחד להיות תלוי בהפסדי נקודות דומים של היריבות לתואר מול קבוצות קטנות בהרבה שכבר מאמצע הליגה ( או לפני ) איבדו סיכוי ריאלי לשחק על משהו שקשור לאליפות ואפילו אירופה .

הסיבה לאופטימיות בבלגיה היא שלמרות המשבר הכלכלי שמורגש בהרבה מקומות בכדורגל , התקציבים של הליגה והקבוצות בג'ופילר ליג צפויים רק לגדול מכיוון שמוסיפים עניין ומשחקים גדולים בליגה .
למועדונים שמתחרים על האליפות יהיו 20 משחקים ביתיים במקום 17 בעונה שעברה , וזאת בלי להזכיר שהורידו את העשירון התחתון בליגה ( מ 18 ל 16 ) . כלומר : קבוצות יצטרכו להיות טובות ותחרותיות יותר רק בשביל לשרוד .
יתר על כן – קבוצות מדירוגים 7-14 ממשיכות למסגרת של התמודדות על הכרטיס האירופי האחרון , כאשר העמדות הריאליות הן כנראה מ 7-11 . ז"א שגם אם קבוצה רואה שהיא לא תהיה בטופ 6 , עדיין אם תשמור על מרחק סביר ממקומות 7 ו 8 יש להם מטרה חשובה לשחק עליה , כזו שיכולה לקדם את הקבוצה בעונות הבאות.

שילוב הנתונים הללו אמורים להביא לתוצאות הבאות :

א.אחוזי ההצלחה של המוליכה לאחר 2 סיבובים יירדו מסביבות 75 אחוזים ומעלה לאזור ה 65 אחוזים , לא הרבה יותר ולא הרבה פחות .

ב.- קבוצות מרכז טבלה נלחמות בכמה חזיתות קשות ומעניינות :
הם צריכים את מקומות 5-6 ומעלה בשביל להמשיך להיאבק על האליפות , גם אם זה באופן תיאורטי בלבד .
-הם עושים זאת מול ליגה חזקה יותר וקבוצות שרובן ככולן נחושות בדיוק כמוהן ועם שאיפות גבוהות גם כן .
– כל הזמן הזה צריכים לדאוג שגם הפער מהמוליכות נשאר בטווח הריאלי לקאמבק , כלומר – להשתדל לכוון על לפחות 55 אחוזי הצלחה ע"מ להמשיך להיות צלע משמעותית בתמונת האליפות .

ג. ברמת התקציבים , לכל הקבוצות יש אינטרסים להתחזק
וההכנסות מהטלוויזיה ומהצופים עולות כי הוסיפו משחקים כאמור , נגד קבוצות טובות יותר ובמשחקים חשובים יותר על האליפות או הכרטיסים האירופיים .

ד. הקבוצות שיהיו באירופה יעשו זאת אחרי ליגה אינטנסיבית מאוד , ויהיו רגילים למשחקים מכריעים שצריך להוציא בהם תוצאה טובה מול יריבות ישירות .
תחילת הליגה המוקדמת מכינה את הקבוצות עוד יותר טוב לקראת
שלבי המוקדמות בצ'מפיונס ובאירופה ליג. המרווח להפסיד נקודות בליגה מאפשר התרכזות מוחלטת במטרות ע"פ סדר עדיפויות שמשתנה לפי התפתחות העונה .

לגבי חוסר היכולת להשוות עם ליגה בכירה – העניין ברור :
זו עדיין בלגיה , ליגה בינונית באירופה .
למרות שלקבוצות יהיה יותר כסף להחתים שחקנים ולשכנע אותם להישאר ע"י חוזים מכובדים ותחרות טובה , אי אפשר למנוע משחקנים בכירים לרצות לעבור לקבוצות גדולות בליגות בכירות .
מה שכן אפשר – זה להעלות את תג המחיר שאולי כן ישתלם לקונים מכיוון שהם קיבלו הזדמנות לבחון את כושרם ברגעים גדולים עם הרבה לחץ .

ושלא יהיו ספיקות – אין שום שיטה בעולם שתגרום לבלגיה להתחרות ישירות עם העוצמה והכסף של הליגות הגדולות.
אבל היא כן יכולה לצמצם פערים מהליגה ההולנדית ואף להשתוות אליה באיכות תוך כמה עונות ובתנאי שהשיטה תישאר ובהולנד לא יעשו דבר דומה .

עכשיו – לאלון ,

באשר לדבריך על המנטאליות הגרמנית , איני בא לחלוק , רק ללמוד מנסיונך . בשורה התחתונה – מה שאתה אומר הוא שהגרמנים היעילים יראו תהליך של התקדמות במדינה שכנה ולא יסיקו שזה יכול לעזור גם להם .
יש כאן סתירה . לכן , גם אם לא ישנו בסופו של דבר , קרוב לוודאי שלפחות יהיה דיון ציבורי נרחב בנושא ולא יהיה פשוט לשכנע את האנשים בטיעונים של מסורת על פני היגיון ויעילות .

ניינר 6 באוגוסט 2009

רונן, אני מסכים איתך שבאיירן של ואן חאל הולכת לתת עונה גדולה, גם בצ'מפיונס. לא מסכים עם אלו שחושבים שטוני הוא שחקן גדול. הבנאדם מחמיצן על, אבל עכשיו עם גומס, הבעייה הזו נפתרה.
בקשר לריאל, גם לי נראה שההתרסקות תבוא די מהר וטוב שכך.

משה י 6 באוגוסט 2009

רונן, אם מה שאתה אומר הוא נכון ביחס לבאיירן מינכן, אזי זוהי אכזבה עמוקה. אם, הייתה תקווה לכדורגל הרבה יותר תחרותי, מעניין, ויותר שוויוני היא באה שנה שעברה מהליגה הגרמנית. בתחושה של הייתה תחושה של מהפכה של בשורה חדשה שבאה מהכדורגל הגרמני, הרגשה של התרוממות רוח של חדשנות של התלהבות בלתי רגילה. אבל, אם באיירן בראשות ואן חאל תחזור לשלוט בכדורגל הגרמני ,אזי, המהפכה מתה. וואן חאל הוא בעצם העלי חמינאי של ניסיון המהפכה הגרמנית. תמיד לי הרגשה שבאיירן הם יותר גרמנים מגרמנים מבחינת היעילות, הדייקנות הרצון להצליח ויהי מה, ושכל הקבוצות האחרות מכירות בכך שהם הגרמנים האמתיים ולכן יש להם סוג של בעלות מפא"ינקית על האליפות ועל היצוג באירופה. בשנים האחרונות עם הכניסה המאסיבית של הזרים, הפלורליזם שיש בגרמניה הייתה הרגשה שגרמניה צועדת לכיוון צרפת. דווקא באיירן מינכן כאילו הרמה דגל לבן בכל הקשור לשינוי הזה, וחזרה אחורה אל הגרמניות חסרת הפשרות. כולי תקווה שזה לא יקרה, למרות הרצון הסמוי שהגרמנים יישארו גרמנים, לפחות, שהליגה שם לא תגמר בדצמבר. דווקא הצלחה של באיירן באירופה היא תהיה חזרה של הסדר הישן שמתמזג יפה עם הקפיטליזם החזירי ומבשר את מותו של הכדורגל השוויוני, התחרותי באמת, כזה שנותן סיכוי לקבוצות קטנות, לאהבה, לחדשנות, לרומנטיקה ולדבר שהוא הבסיס של הכדורגל לדעתי, האמונה שהכול באמת יכול לקרות והבלתי יאמן הוא אפשרי.  

רונן דורפן 6 באוגוסט 2009

ארז – מה שקרה עם סלגדו שיום אחרי שהדברים נודעו עשו מהר ספין ומקצה שיפורים לטפל בבעיה התדמיתית. עדיין הדרך של פרס לתקשר עם ההולנדים, שכזכור הביאו לריאל שתי אליפויות, זה לאיים בעיתונות שמי שלא יסכים לעבור לא ישחק במונדיאל.

רונן דורפן 6 באוגוסט 2009

אס אנד אם. ברמה העמוקה עלייה של מנצ'סטר סיטי מצויינת ליונייטד. כפי שההשתפרות של ליברפול טובה ליונייטד. זה ידוע שמנצ'סטר וסביבותיה כמובן אינם אזור אטרקטיבי של העולם כמו ערי ספרד או איטליה או לונדון. אבל אם 3 מ-6-7 הקבוצות החזקות בעולם יהיו באזור הזה, זה יוסיף לא מעט לאטרקטיביות.
רק לפני חמש שנים אמרו שהכדורגל עובר ללונדון בגלל הכסף. עכשיו אפילו הכסף בא למנצ'סטר בעקבות הכדורגל.
זה מלמד אותנו שיעור חשוב. בסופו של דבר המסורת של הכדורגל באוכלוסיה איכשהו מוצאת את דרכה למעלה. בלנקשייר נולד הכדורגל המקצועני והוא תמיד יחזור לשם. בכדורגל לונדון היא הפרובינציה, עדיין בלי זכיה באלופות, ושום אוליגרך רוסי או מנג'ר צרפתי מבריק לא ישנו את זה.
תחרות ליונייטד תמיד תהיה ובסך הכל מה יותר מרענן כשזה מגיע בקונוטציה של דרבי. לפחות היריבות איננה מלאכותית. היריבות בין יונייטד לצ'לסי, למשל, נוצרה רק בגלל כסף. היריבות בין יונייטד לסיטי היא אמיתית.

הדינוזאור 6 באוגוסט 2009

משה ,

אז איך באמת מקיימים את דבריך הבאים ?
– " הכדורגל השוויוני, התחרותי באמת, כזה שנותן סיכוי לקבוצות קטנות, לאהבה, לחדשנות, לרומנטיקה ולדבר שהוא הבסיס של הכדורגל לדעתי, האמונה שהכול באמת יכול לקרות והבלתי יאמן הוא אפשרי. "

סאביסביץ' 6 באוגוסט 2009

לרונן- אין ספק שואן-חאל מאמן ענק, אבל שכחת שמדובר באדם עם פה גדול, בעל הרס עצמי, רב עם כל מנכ"ל ויו"ר בכל מועדון שאי פעם עבד בו (בקנבאוור, רומיגה והיינץ שסוף סוף עבר ליציע לא בדיוק האנשים שיושבים בשקט כשמשהו לא נראה להם). חבל שאתה מזלזל בליגה הגרמנית וקובע שבאיירן תיקח כבר בדצמבר. יש הרבה קבוצות שהתחזקו והליגה צפוייה להיות מעניינת בדיוק כמו בשנים האחרונות. לגבי הקביעה שלך שהספסל של באיירן יכול לקחת את הליגה הגרמנית על סמך טורניר אאודי, היא מוגזמת (בכל זאת כולה משחקי ידידות, כמו שנגיד שלפי משחקי ההכנה של ליברפול היא הולכת לרדת ליגה) וטיפה מנותקת מהמציאות. באיירן איבדה את שחקן ההגנה החשוב שלה בחמש השנים האחרונות (לוסיו) והשוער שלהם בחיים לא יהיה היורש של אוליבר קאהן, מרכז השדה שלהם חלש לרמה של הגדולות באירופה וההתקפה מבוססת על שני שחקנים מזדקנים (קלוזה וטוני) ושחקן חסר נסיון ובעל הרבה נסיון לא להופיע למשחקים הגדולים (גומז).נראה לי זה מספיק סיבות למה הם לא יצליחו. חוץ מזה, הייתי רוצה לראות את ואן-חאל אחראי על האקדמיה הרצינית הראשונה שתבנה בישראל (הבן-אדם הרבה יותר חזק ופסיכי מבחינה מנטאלית כדי לסתום לכל המאמנים הישראליים "המצליחים" את הפה אחרי שיבכו למה לא לקחו אותם לתפקיד במקום לנסות ללמוד), אחרי שלוזון יפוטר בגלל שהוא אידיוט ובהתאחדות יבינו שזה רעיון טוב לחקות מדינות אירופאיות לאו דווקא גדולות, מספיק גם את הקטנות (קרואטיה למשל) ולא כל היום להתעסק בקומבינות ודברים טפלים.

Mr. Kate 6 באוגוסט 2009

אני גם חושב שאתם שוכחים את וולפסבורג בכל הדיון הזה. צמד החלוצים שלה, שחורר רשתות בבונדס ליגה שנה שעברה, מוכן ומזומן לקראת העונה החדשה. גם תזכרו איך כל העיתונאים נשפכו מאופנהיים לקראת פגרת החורף הגרמנית. אני ממש לא חושב שהליגה הגרמנית סגורה כל כך מהר. אני מקווה שגם להרטה תהייה עוד עונה גדולה.

עמיחי שלו 6 באוגוסט 2009

דורפן, הבעיה היא שבאיירן כבר כמה שנים לא שייכת לקבוצות הגדולות, ותמיד נפלה מוקדם, אם בכלל היתה בצ'/מפיונס ליג. מחד, היא לא יכולה להיות פורטו דאז, כי היא באיירן, מצד שני היא לא מספיק מפחידה, ואני כן חושב שואן חאל ישדרג אותה, ישים אותה בשמונה האחרונות, אבל לא הרבה מעבר לכך. לעבור היום קבוצה אנגלית כמו צ'לסי, ליברפול, ונו, איך קוראים לה, היתון משהו, הוא לא דבר פשוט. צריך מלבד כל הטקטיקה והאגרסיביות וכו', גם קצת מזל. ברצלונה עשתה את זה, ואולי זה היה מקרי ואולי לא, הגול של אינייסטה, וגם לבאיירן מלבד ריברי אין ממש שחקנים ברמה של רונאלדו, מסי, ג'רארד, טורס וההוא, נו, זה שבא מאברטון ומשחק בניוטון הית'

גיל מזימבבואה 6 באוגוסט 2009

הבעיה הכי גדולה של כאיירן זה ואן חאל. הוא גם לעולם לא יהיה מוריניו שמסוגל מקבוצה כמו פורטו להוציא אליפות אירופה. ברגע שמשהוא משתבש לו הוא לא יודע איך להגיב. אני מסכים שאם הכל ילך לפי התוכנית (והמחברת) אז באיירן בהחלט יהיו פקטור משמעותי באירופה. הוא צריך עוזר (הוא שונא עוזרים!!!) דומיננטי על ידו.

מארלי 6 באוגוסט 2009

יוני ושאר אוהדי הפועל פ"ת שמתקתקים על הלפ-טופ :) :

http://sports.walla.co.il/?w=/3859/1532799

התוכנית של יועד אלפרון זאת אולי ההצדקה האחרונה לקיום הכדורגל הישראלי.

בן 6 באוגוסט 2009

יארי ליטמנן היה שחקן יוצא מהכלל, מאוד נהנתי תמיד לראות את האינטילגנציה והאדישות שלו, ואחלה טכניקה ראיית משחק, פאסים – ופנדלסיט בחסד. לא הבנתי לכן את הציון שתחת ואן חאל הוא הגיע רחוק – הרי הוא באמת שחקן מעולה, למרות שנכשל אחר כך בברצלונה

יוני 7 באוגוסט 2009

מארלי, רב תודות על הלינק :) התכוונת לשאר האשכנזים שמתקתקים על הלפטופ, ואני מודה בבושה שאני מקליד על PC רגיל שולחני. מביך.
דני לוי הזה הוא חוייה. מעניין לראות פנל מומחים איתו ועוד "מנהלי קבוצות", נראה כמו חומר גלם משובח לכותבי מערכונים. אולי עם אלי טביב. האמת שאנחנו מסכנים שאנחנו "תלויים" באחד כזה.
הפינה של מנור חסן זו ההצדקה לתכנית של יועד אלפרון.

יוכריד יורקראו 20 באוגוסט 2009

כרגיל, באיירן תישפט על אמת כשריברי יחזור לגמרי מהפציעה (מה שאמור לקרות בסוף השבוע הקרוב, מחזור 3).
חוץ מזה אני חושב שרנסינג הוא לא שוער ראוי. כמו כן, מדמיקליס אני מצפה לכלום כי כל מי שיש לו חלק ברביעיית ההגנה של נבחרת ארגנטינה הוא מבחינתי לא ראוי.
ואן חל קצת מזכיר לי את בניטז לפחות מבחינת הרצון שלו שהכל, אבל הכל, יעשה לפי הדרך שלו ושאף אחד לא יעז להתערב אחרת הבעיות יחלו.
אפילו אולי הנס עלה ליציע.

אלון זנדר 20 באוגוסט 2009

יוכריד: ריברי עדיין לא חוזר. אולי בשבוע הבא. רנסינג שוער ראוי, בהחלט ברמתם של נוייר ואדלר, אבל תקעו אותו קשה. מבחינת פוטנציאל אין לו בעיה להיות אוליבר קאהן. אבל כמו שאומרים בגרמניה, את הציפור הפלת עם ההשוואה האחרונה. ואן חאל "אף שחקן לא רשאי לעשות מה שהוא רוצה" הוא אחיו התאום האבוד של בניטז, אתה צודק לחלוטין.

יוכריד יוקראו 21 באוגוסט 2009

לאלון- ריברי כבר חזר. הוא נכנס נגד ורדר במחצית השנייה, אבל אני לא יודע אם הוא כשיר למשחק שלם (נראה נגד מיינץ (מחזור 3)).
בקשר לרנסינג, תשמע, אני לא תופס ממנו, באמת.. אני לא חושב שהוא מוכשר מספיק ואני חושב שהבלמים חשים קצת חוסר ביטחון שהוא בשער, אבל אני משער שאין לנו מה להתווכח על זה..
מה אתה חושב? הוגו לוריס יותר מוכשר? אני חושב שכן

Comments closed