פארק, הונדה. יפן


המונדיאל הקודם בו הייתי כעיתונאי (הייתי תייר לכמה ימים בגרמניה) היה זה של אסיה. וזה היה אירוח דוראשי מוזר מאד. כי המדינות היו שונות כל כך ביחסן לאירוע ולטורניר.

 

 

קוריאה התייחסה לטורניר באינטנסיביות עצומה. הקהל תמך בטירוף בנבחרת הלאומית. על הארגון אני לא רוצה לומר שהיה פשיסטי – כי מדובר בדמוקרטיה – אבל אתן לכם דוגמא: האיצטדיון בבוסאן עמד על גבעה. כשצעדת לראש הגבעה הייתה שורת ילדים לבושים אדום. כל ילד חמישי היה לבוש לבן. התפקיד של הילדים הללו היה לשאול אורחים מאיפה הם. כשאתה ענית להם "ישראל" חמשת הילדים הבאים בשורה היו צועקים בשמחה "ישראל!”.

 

כך גם נראתה הנבחרת שלהם. מגוייסת. עם קהל שגם הספונטניות שלו מגוייסת. כשהם ניצחו את איטליה הם הניפו שלטים שאמרו "1966 שנית". המסר היה ברור – הם רואים בעצמם וצפון קוריאה מדינה אחת (והאמת היא שחבל שהם לא). הרעש במגרש במשחקי דרום קוריאה גימד למיטב זכרוני את הבובוזלות.

 

בהתאם הם עבדו עם מאמנים הולנדיים. למעשה עם המאמן ההולנדי הטוב ביותר חוס הידינק. הוא תיעל את האינטנסיביות הזו לנבחרת מצויינת עם אינטנסיביות פיזית נדירה. היא הגיעה לחצי הגמר בגלל טעויות שיפוט. אני מקווה שאלו קרו רק בגלל הלחץ העצום באיצטדיון.

 

המונדיאל ההוא הבהיר את האיכויות של הכדורגלן הקוריאני. אחת הנהנות מכך בשנים האחרונות היא אחת הקבוצות הפופולאריות בין קוראי הבלוג הזה – מנצ'סטר יונייטד מלנקשייר שבאנגליה. ג'י סונג פארק הוא דוגמא לכדורגלן עם מוסר עבודה נדיר. במונדיאל הזה הוא הראה קצת יותר ממה שמתאפשר לו ביונייטד בשער פנטסטי מול יוון.

 

*

 

אבל אני רוצה להתייחס לשער פנטסטי אחר.

 

ביפן קיבלת באותו מונדיאל תחושה אחרת לגמרי. תחושה קלילה. הטירוף היחידי היה סביב דייויד בקהאם ונבחרת אנגליה. מאות נערות יפניות בכו כשהודח. עוד מי שהיו נערצים במיוחד על הקהל היפני היו השופט האיטלקי קולינה וגם קרסטן יאנקר. למה? כי הם נראו כמו קריקטורות. הם תמיד התקבלו בשאגות שמחה. קולינה פעם נראה על אחד המסכים הגדולים נוזף בשחקן תוך כדי הוצאת הכרטיס הצהוב והקהל התמוגג משמחה. בעיתונים ראית הרבה קריקטורות מאנגה של השחקנים המובילים. למעשה בתא העיתונות היה מצב מוזר. אם לעיתון יפני היו כמה נציגים תמיד היה אחד ששרטט על נייר מהלכים. לא הבנתי למה זה נחוץ – עד שראיתי אחד אחר מאייר את המצב.

 

עוד עניין בו היפנים היו מאד מעודכנים הייתה תרבות האהדה. כבר ב-2002 היו להם רינגטונים של קבוצות כדורגל אנגליות. אני מבין שהיום זה די השתנה שם והקהל נוטה ללהליגה הספרדית. כתבתי על כך בעיתון: יש דמות קומיקס שמלווה שנים את הכדורגל היפני – “'קפטן טסובאסה". דמותו העכשווית היא היפני הראשון שמשחק בברצלונה.

 

יפן לא הביאה הולנדים ואירופים לקדם את הכדורגל שלה. באותו מונדיאל אימן אותה הצרפתי המפוקפק טרוסייה אבל במשך השנים ההשפעה על כדורגל במדינה הייתה הרבה יותר דרום אמריקאית. זיקו היה בה גיבור לאומי וגם מאמן לאומי. כמה ברזילאים אוזרחו ביפן. התחושה שלי כי היפנים ראו בכדורגל משהו אקזוטי וכייפי ולא משהו שאמור להוכיח את יכולתם ומעמדם. בהתאם התחושה שלי אז הייתה שהם לא יתקדמו כמו קוריאה במשחק הזה.

 

לכן המשחק שהכי הדהים אותי במונדיאל הזה היה משחק ההעפלה של יפן והניצחון 1-3 על דנמרק. פתאום התכנית הגדולה התבררה. קייסוקה הונדה הוא שחקן יפני עם טכניקה שיכולה להכניס אותו לנבחרת ברזיל (למרות שאצל דונגה אי אפשר לדעת). אני לא יודע כמה הוא באמת טוב, הייתה לו עונה של 16 שערים בהולנד, אבל הוא פשוט שחקן קסום. בעיטת העונשין שלו הייתה ברמה של כריסטיאנו רונאלדו ולא ראיתי שום שחקן עושה את זה עם הג'בולני. הבישול שלו לאוקזקי היה מהלך הטורניר. כדורגל עילאי.

 

קלטתי את העניין. כשהמדינות העשירות והרציניות מחליטות להתקדם – ואני כולל פה גם את ארצות הברית – הן מנסות להתעמת ראשית כל עם הצדדים הארגוניים והפיסיים והטקטיים של הכדורגל. כי אלו באמת מביאים להתקדמות הכי מהירה. אבל יפן – בגלל שהיא יפן והיא ארץ מקורית בצורה בלתי רגילה – התעמתה עם הצד האחר. עם הטכניקה האישית. וכל הברזילאים האלו שעברו שם בעשרים השנים האחרונות כנראה השאירו איזה חותם. הונדה הוא שחקן שזיקו היה מזהה ככוכב כדורגל. ולכן התחושה שלי בסיום המונדיאל שדווקא הם קרובים יותר לפריצה אמיתית. ויפן מסוגלת לגמד טכנית מדינות כמו דנמרק וגם פרגוואי. וזו פריצה מסוג אחר לגמרי מהמכבש הקוריאני או מהקבוצתיות של נבחרת ארצות הברית.

מילה, אטו, קמרון, אפריקה
אירופאיות

63 Comments

דור כהן 19 ביולי 2010

אני מחזיק מיפן כבר לא מעט זמן, אבל מה ששכנע אותי שהם הולכים ללכת רחוק במונדיאל הזה, ושאנגליה דווקא לא- היה משחק ההכנה שלהן לפני המונדיאל. אנגליה ניצחה 2-1, אחרי שפיגרה 1-0 ונהנתה משני שערים עצמיים במחצית השניה.

YB 19 ביולי 2010

פוסט נהדר. מאד מעניין. עוד שחקן יפני טכני נפלא הוא מצוי, שבעבר דווקא לא זומן תמיד לנבחרת (ולדעתי גם נעדר ממונדיאל) כי נחשב ללא ממושמע טקטית ומשמעתית. אך המאמן הנוכחי הזמין אותו וכולנו הרווחנו.
אך למרות כל זאת, לא הייתי מבטל את הטכניקה של נבחרת קוריאה הדרומית, שלדעתי היא עדיין חזקה יותר מיפאן.

תומר חרוב 19 ביולי 2010

אתה משחרר פוסטים נהדרים בתקופת הפוסט מונדיאל, אבחנות מעניינות מאוד. הקטע של הילדים בקוריאה אדיר.
זה מעניין כי הלך הרוח במדינות מפותחות כמו ארה"ב וקוריאה היא שהצלחה היא פונקציה של פופולריות. ככל שיותר אנשים ישחקו ויתעניינו במשחק ככה תעלה הרמה אבל פופולריות היא פונקציה של הצלחה מידית, כביכול אם ארה"ב תעפיל לחצי גמר או לגמר גביע העולם היא תהפוך להיות אימפרית כדורגל באופן מיידי.

סימנטוב 19 ביולי 2010

פוסט נהדר (כרגיל) אנחנו במסע אנתרופולוגי איזה יופי! :)

רונן דורפן 19 ביולי 2010

בורוביץ' – עלית על נקודה מצויינת. אולי כדי שמדינה באמת תהיה מעצמת כדורגל צריך כמה שחקנים בעיתיים ולא ממושמעים. אלטרנטיבים.

ויכסלפיש 19 ביולי 2010

אין ספק בכלל שיפן עולה על דרום קוריאה, למרות 2002 (טעויות שיפוט במקרה הטוב.. ניסוח מצוין), ליפן יש 3 אליפויות אסיה ב-20 שנה האחרונות לעומת 0 לקוריאנים: 1992 2000, 2004. האליפות הבאה תיערך בינואר בקטאר ועיראק תנסה להגן על התואר.

בליגת האלופות של אסיה המאזן נוטה לקוריאניות והאלופה הנוכחית היא פוהונג סטילרס מקוריאה אבל לפניה היו גאמבה אוסאקה ואוראווה רד דיאמונדס היפניות ואלה קבוצות ש-90אחוז מהסגל בהן מקומי והיתר ברזילאים אלמונים.

קטע ענק על הילדים שמחכים בתור בבוסאן

IDO 19 ביולי 2010

אנא דייק.

קוריאה היא האלופה שלנו, אוסטרליה סגנית ויפן רק שלישית.

במוקדמות יפן עשתה תיקו מול אוסטרליה בטוקיו והפסידה במלבורן. קוריאה ניצחה 3-1 את אוסטרליה.

בני תבורי 19 ביולי 2010

הפוסטים של הפוסט מונדיאל מוכיחים איך בזבזת את זמנך שם. מעניין כמה משקל העלית, האם השתזפת, התאהבת, ומתי אתה קופץ לביקור בארץ.

גיל מזימבבואה 19 ביולי 2010

בני, אני עד שהוא לא בזבז את הזמן (בעיקר בקטע הקולינרי). הפסדת עם ניו זילנד שלך..

גיל מזימבבואה 19 ביולי 2010

בדרום קוריאה הכדורגל הוא דת כמעט כמו בברזיל, ולכן הם יותר טובים מהיפנים (אחרי דנמרק כזו תצוגת נפל נגד פרגוואי, אני לא מאמין שהייתי במשחק הזה..).
השאלה עם היפנים מה יקרה אם הם לא יגיעו להישגים, האם הם יזנחו את הכדורגל ויחזרו לבייסבול לסומו ולגולף?

רונן דורפן 19 ביולי 2010

בני – אני התקיימתי כהרגלי בצנעה על מים ומעט מחית תירס מקומית עם ירקות. עד שהותקפתי על ידי איזה תייר מזימבבווה שתחב לפי סטייק טי-בון של 500 גרם עם יין מעולה.

בני תבורי 19 ביולי 2010

או קיי, אותגרתי. נטפל בזאת בקלות.

YairN 19 ביולי 2010

Amazing post. They are both awesome in their own way. Asia is rising, next world cup both Japan and Korea will get to quarter final and China and Australia will get to second round.

אייל 19 ביולי 2010

המשחק בין יפן לדנמרק באמת היה מדהים, מסוג המשחקים שיכולים לתת פתאום פרספקטיבה חדשה על עולם הכדורגל. הוא זכור לי גם בזכות ההסבר של שלמה שרף על כך שליפנים יש שלושה קשרים שעושים עבודה גם הגנתית וגם דפנסיבית.

רונן דורפן 19 ביולי 2010

אייל – זו דוגמא ליצירתיות היפנית. הם הגדירו מחדש את הקשר פיפטי-פיפטי.

תומאס 19 ביולי 2010

זו גם דוגמא ליצירתיות של הערץ הראשון שהגדיר מחדש את הפרשן.

דורון 19 ביולי 2010

זה לא פיפטי פיפטי, זה פיפטי סנט

(ובמקרה של שרף קשישא – סנטרים)

הופ 19 ביולי 2010

אחרי השלמה מהירהשל כל הנכתב, אני מצטרף לשבחים על פוסטי הפוסט-מונדיאל הנפלאים.
גם אני מאוד נהניתי מיפן, לא רק הונדה – מצוי, אקובו, הסבה. טכניקה מצוינת אבל מה שהרשים אותי – גם אצל דרום קוריאה – הוא הכושר המטורף. לא מפסיקים לרדוף אחרי היריב, לחץ בלתי פוסק.
היה עוד משהו שהגביר את ההנאה מהנבחרות האלו (דנו בזה באחד הפוסטים)- הן היו היחידות שאיפשרו לי את הכיף של המונדיאלים של פעם: ההתרגשות הזאת של לגלות שחקן חדש ומצויין שלא שמעת עליו.
ומסכים לגבי השער של (אוקזקי) הונדה. זה מהלך הטורניר גם שלי (אפרופו, מתוכנן איזה סקר או דירוג?).

שלו רומא 19 ביולי 2010

אני לא ראיתי את המונדיאל ברצינות תהומית, היה קשה לתכנן את לוח הזמנים כאשר במקביל הייתי צריך לכבוש את נופיה המרהיבים של אומבריה, ולכן ראיתי בעיקר תקצירים ואת המשחק המאוחר, ולכן הפולואפ גורם לי להרגיש כאילו הפסדתי חוויה מרגשת, מיותר לציין שהדחת ברזיל ואיטליה גם הם פגעו במוטיבצית הצפיה שלי. ועדיין ראית המונדיאל מנקודות מבט שונות היא מימד חדש, בשביל לראות את האירופאיות רבות זו בזו מספיקה אליפות אירופה.

אבי 19 ביולי 2010

מתי ולמה אוסטרליה עזבה את אוקיאניה והצטרפה לאסיה?

mirage 19 ביולי 2010

המונדיאל הנוכחי היה הראשון שאוסטרליה השתתפה באיזור אסיה. הם התייאשו מהשיטה באוקייניה בה היו דורסים "מאצמות" כמו פיג'י וסמואה אבל ההעפלה שלהם היתה תלויה בשני משחקים מול נבחרת חזקה מדרום אמריקה. הם נכשלו בזה כל פעם ולכן ביקשו להתקבל לאיזור האסיאתי. בסוף פיפ"א הסכימה ואוסטרליה העפילה לטורניר בלי הרבה בעיות.

אייל 19 ביולי 2010

למעשה, אוסטרליה העפילה כבר ב-2006 לאחר צמד המשחקים נגד הדרום-אמריקאית התורנית (אורוגוואי); ואגב, לעתים המנצחת של אוקיאניה משחקת נגד נבחרת אסיאתית, כמו אוסטרליה ב-98 (נגד איראן), או ניו זילנד במוקדמות המונדיאל הנוכחי (נגד בחריין). אני חושב שהנימוק העיקרי למעבר היה שכדי להתקדם הם צריכים אזור עם יריבות חזקות ומאתגרות יותר, וגם שמבחינה כלכלית זה יעזור לקבוצות אוסטרליות, שיוכלו לשחק בליגת האלופות של אסיה. קראתי שבניו זילנד כבר יש קולות רבים שקוראים ללכת בעקבות אוסטרליה… אגב, מבחינת עצם ההעפלה לטורנירים, כל עוד אוסטרליה היו "ראש לשועלים" באוקיאניה הם גם נהנו מכך מבחינת השתתפות כמעט מובטחת במסגרות כמו האולימפיאדה וגביע הקונפדרציות.

אנונימוס 19 ביולי 2010

דיברתי לפני כמה ימים עם מישהו שעובד ביפן והיה בזמן המונדיאל בנסיעת עסקים לקוריאה. הוא אמר לי שאין מה להשוות בכלל את היחס בשתי המדינות. הוא הלך לראות אחד ממשחקי קוריאה בהקרנה בכיכר המרכזית בסיאול, ולטענתו טירוף כמו שראה שם לא ראה מימיו בהקשר לכדורגל.

שי 19 ביולי 2010

אבל היכן ההתרסה? איפה האצבע בעיניו של הקפיטליזם הדורסני והאימפריאליזם המנצל נוסח מראדונה?
יפאן ודרום-קוריאה הן שתי דוגמאות למדינות שבמקום לבכות על מר גורלן, לקחו את עתידן בידיהן והפכו בעזרת סדר משמשעת חריצות ונחישות לכלכלות מהגדולות בעולם.
בזמן שדרום אמריקה, על משאביה האין סופיים מגדלת פרונים, צ'ה גווארות וצ'אבסים.

עזי 19 ביולי 2010

יפאן במשבר כלכלי מתמשך והסדר, משמעת, חריצות ונחישות, שייכים לדור הקודם. ברזיל לעומת זאת היא הכלכלה הגדלה ביותר בתבל, בין הדמוקרטיות לפחות. אבל למה לקלקל קלישאות בעובדות.

גיא זהר 19 ביולי 2010

הצמיחה בברזיל משקרת כמו במידה מסוימת כאן. העשירים מתעשרים והעניים בעוני ועליבות מהגדולים בעולם.

אילי מנינג 20 ביולי 2010

עזי – ברור שגם ברזיל דמוקרטיה היא רק לא הכלכלה הדמוקרטית הכי גדולה בעולם. אנחנו לא מקום ראשון אבל נראה שאנחנו שואפים לשם. לקחנו את החוליים של הכלכלה האמריקאית אבל ויתרנו על הדברים הטובים שיש שם. דרך אגב גם עם המשבר ביפאן הכלכלה השלישית בגדלה בעולם, עם רמת חיים מצויינת לכל האזרחים, ועם כל הזלזול שקיים בעולם בכלכלה זו, הטענה שהיא כל כך מיוחדת "לרעה" נראית כיום מצחיקה כאשר גם ארה"ב וגם אירופה צועדים בדיוק באותה דרך שבה הכלכלה היפנית נמצאית שנים.

עזי 19 ביולי 2010

ברור, אבל אי אפשר לשבח כלכלות כי הן הפכו ל'מהגדולות בעולם' ובאותו משפט להסתלבט על ברזיל שהיא הכלכלה השמינית בגודלה בתבל (דרום קוריאה ה-15).

שי 19 ביולי 2010

יפאן הצפופה והענייה במשאבים הפכה למעצמה כלכלית בזכות האופי של תושביה. ברזיל צומחת ונחלצת מעונייה בזכות משאבי הטבע האדירים שלה.
והסטלבט הוא יותר על ארגנטינה

אילי מנינג 20 ביולי 2010

עזי עד כמה שזכור לי ארצות הברית היא דמוקרטיה וכך גם גרמניה. בקשר לברזיל, מאז שלולה נשיא יש שיפור בצמצום הפערים. אולי אם המקבילה שלו עמיר פרץ היה ראש ממשלה ולא שר בטחון פה, אז גם אנחנו היינו מתרחקים מהמקום הראשון בעולם בפערים חברתיים.

עזי 20 ביולי 2010

אילי – גם ברזיל היא דמוקרטיה.
דעתי הכלכלית הסוציאליסטית ידועה, אבל צריך לדייק. אבל אנחנו לא במקום הראשון בפערים, אלא במקום הראשון או השני בעולם המערבי. בכל מדינה באמריקה הלטינית ובדרומה של אפריקה – כולל דמוקרטיות – יש אי שיוויון חמור יותר. למה אנחנו סופרים את עצמנו כמערב זו שאלה, למה היינו סוציאל דמוקרטיה לתפארת והפכנו לקפיטליזם דורסני זו בעיה חמורה.

אילי מנינג 20 ביולי 2010

עזי – מתנצל בפניך משום מה חשבתי שטענת שברזיל היא הכלכלה הדמוקרטית הגדולה בעולם. לא הבנתי אותך נכון.

עזי 20 ביולי 2010

קורה. אין צורך להתנצל.

עומרי 19 ביולי 2010

פוסט מעולה. בכלל כל סיכום המונדיאל שלך מרנין, ואלה פוסטים שמצטרפים למונדיאל מצויין שלך רונן.

מה שכן, הונדה גאון כדורגל, אבל הוא בכל זאת שחקן בודד. גם אטו טוב בכמה רמות מכל קמרוני שהיה לפניו.

ויכסלפיש 19 ביולי 2010

מיראז'
אוסטרליה עפה בפלייאוף לדרום אמריקאיות בשנות ה-90 וה-2000 אבל גם לאיראן במוקדמות 98' לסקוטלנד ב-86' (מאמן: אלכס פרגוסון, מאמן אוסטרליה: פרנק ארוק) ועברה את אורוגוואי וכך העפילה ל-2006.
נמאס להם מהפלייאוף הלכו לערבי העשיר מהמפרץ יו"ר ההתאחדות האסיאתית, ראה כי טוב אימץ אותם בשמחה, אוסטרליה זה נכס ולא נטל מבחינה כלכלית ומקצועית ומאז הם שם. המצחיק הוא שפינוי הזירה איפשר גם לניו זילנד לעלות בפלייאוף מול בחריין כשאורוגוואי נשלחה לפלייאוף נגד קוסטה ריקה

mirage 19 ביולי 2010

אתה צודק כמובן (וגם אייל למעלה) שהם הפסידו גם לאירן ולא העפילו.טעות שלי. אבל מה שרציתי להדגיש (וגם את זה אייל אמר) הוא שהם הבינו שאין אפשרות להשתפר אם ימשיכו לשחק נגד יריבים מהסוג הזה http://www.metacafe.com/watch/729932/world_game_record_australia_vs_samoa_31_0/

גיל 19 ביולי 2010

לי נראה שחלק גדול מההצלחה של הנבחרות הקטנות כמו יפן וארה"ב, נובע מההכנה שלהן. יש להם יחסית יותר זמן למחנות אימונים ולהכנות טקטיות ובתור אנדרדוג הן לא מזלזלות ביריבות. קראתי שארה"ב במשך שנה עוקבת אחרי כל שחקן מהנבחרות שנגדן שיחקה בבית המוקדם ומשקיעים אינסוף שעות וידאו. האירופאיות לעומת זאת נראות כיותר מזלזלות וחושבות שהיכולת שלהן תספיק בלי קשר ליריבה.

ויכסלפיש 19 ביולי 2010

גם אני חושב כמוך גיל. יש גם עניין של משמעת טקטית וכבוד למאמן, כשאצל האפריקאיות אתה רואה שחקנים אפאתיים ומאמנים שבאים לעשות סיבוב. רמז: מאמן שבדי 6 אותיות, ששמו כשם חברה סלולרית

ויכסלפיש 19 ביולי 2010

7 אותיות כמובן

הופ 19 ביולי 2010

ומוסיף השערה – שחקנים המשחקים באירופה מותשים מעומס משחקים בליגות ובטורנירים האירופיים השונים, לעומת השחקנים האסיאתיים שמעט מהם משחקים באירופה ברמות הגבוהות (זו השערה כי אני לא יודע אם יש מקבילה לליגת האלופות ולליגה האירופית באסיה).

שלו רומא 19 ביולי 2010

והיום סקנדל בטור,
קנטדור ניצל נפילת שרשרת של שלק (תוך כדי התקפה של שלק) כדי לסגור את הפער בינם ולפתוח פער של שמונה שניות. מיותר לציין שקנטדור ראה בברור שההתקפה של שלק נכשלה, ועדיין בחר לנצל את המצב. שלק הגיב אחר-כך כי הוא חושב שאף אחד מבין החבורה שניצלה את המצב לא יזכה בתואר שיא ההגינות.

גיל 19 ביולי 2010

למה סקנדל? שלק תקף ונכשל אז למה שלא ינצל את זה. בכלל, האתיקה הזו בטור מפוקפקת בעיניי מלכתחילה.

שלו רומא 19 ביולי 2010

יש חוק לא כתוב בטור שהמנצח הוא הרוכב הטוב ביותר, ולא זה שניצח בגלל בעיה האופניים של אחר. שלק יצא להתקפה הוביל במספר מטרים לא קטן ואז נפנה לו השרשרת, וינוקרוב שקפץ אחריו המשיך אבל הוא לא מועמד לזכיה. קונטדור שנתקע מאחור ראה מצויין ששלק נעצר ויש לו תקלה ורק אחר כך החליט להתקיף, מיותר לציין שהחבורה שהייתה עם קונטדור גם הכתיבה קצב מאוד מהיר כדי שלא יוכל לחזור אליהם וילחם לבד בעליה. באופניים זה בזוי, אני לא אתפלא אם יהיה לזה השלכות בהמשך בתוך הפלטון, קאנטדור היה צריך לעשות מעשה יאן אולריך ולחכות לשלק ואז לתקוף, זה הוא חוק שחל לגבי כל הרוכבים בטח לגבי מי שמתיימר להיות האלוף החדש.
ולא מנצלים מצב כזה באופניים, פשוט לא. בעבר היו חיסולי חשבונות בתוך הפלטון על זה. מעניין איך יגיב על זה לאנס, שנהיה אנושי לחלוטין ומפסיד כמו גבר ועדיין נותן 100% כל יום.

גיל 19 ביולי 2010

ומה זה הרוכב הטוב ביותר? הרי לכל החלק הטכני יש חשיבות גדולה, ואם יש לו ציוד דפוק למה זה אשמת המתחרים? האם במירוץ מכוניות עוצרים כל פעם שיש תאונה, או בריצה כל פעם שמישהו מתחלק? זה חלק מהספורט. היה לו מזל רע, זה קורה בספורט כל הזמן. אני גם לא בטוח שלפי האתיקה של מירוצי האופניים יש כאן משהו חריג כל כך. וזה שזה קיים, לא הופך את זה לנכון. אני דווקא בעד דם רע בין מתחרים, נמאס מכל הכבוד ההדדי המוגזם שנותנים אחד לשני.

חלפס 19 ביולי 2010

גיל, זה העיניין, שלא. האנלוגיות שאתה נותן לא דומות. יותר כמו שוער פצוע והקבוצה מחליטה לתקוף במקום לבעוט את הכדור החוצה.

שלו רומא 19 ביולי 2010

אתה טועה, לכל ספורט יש את הסטנדרטים שלו.
כן באופנים עוצרים אם למישהו יש בעיה, המתחרים על החולצה בצהובה לא יתקיפוט מתחרה על החולצה אם יש לו בעיה טכנית. כבר קרה הרבה פעמים בעבר. זה עניין של חוקי התחרות וכבוד בין הרוכבים. דם רע יש מספיק בין הרוכבים מה יקרה מחר עם חבר הקבוצה של שלק יכנס בקונטדור בכוונה ויעשה איתו תאונה, כמו נגיד אלוף בפורמולה אחת, זה יותר טוב? יש סט של כללים שצריך לכבד אותם, ופה לדעתי טעה קונטדור, כי עכשיו כולם יהיו נגד (אני מניח גם חלק מחברי קבוצתו…) זאת לא הדרך לקחת את החולצה הצהובה.
לפחות נהיה מעניין.

ויינר 20 ביולי 2010

מה גם שיש סיכוי גדול מאוד שקונטדור היה זוכה בטור בכל מקרה, מאחר שבקטע נגד השעון הוא הרבה יותר טוב משלק, ועכשיו סתם יהיה כתם על הזכיה שלו.

גיל 19 ביולי 2010

אני לא חושב שזה כמו שוער פצוע, אלא יותר כמו שחקן שנתפס לו השריר באמצע משחק. זה מבאס אבל זה חלק מהמשחק.

שלו, אני לא בטוח שזה קרה בצורה הזו. יש הבדל בין בעייה טכנית בזמן רכיבה בקבוצה, לבין התקפה שהובילה לבעייה. מבחינתי, זה פשוט התקפה שכשלה ואז כל החוקים בטלים.

הגזמת עם הקטע של הפציעה, מישהו כאן נפצע או גרם בכוונה לתאונה?

גיל 19 ביולי 2010

ולדעתי אגב צריך לבטל את רוב חוקי ה"כבוד". במיוחד בספורט האמריקאי שם יש פיצוצי שחקנים בבייסבול או מכות בהוקי. זה מסוכן ולא קשור לכלום במשחק.

גיא זהר 19 ביולי 2010

ואם בענפי ספורט אחרים עסקינן, ראוי לציין את התאוששות המדהימה של ולטינו (כמאמר השיר של גלי עטרי מי היה מאמין) שלא מסוגל ללכת ועדיין סיים רביעי. הדוקטור מלמד את הרופאים שיעור ברפואה

ארנון 19 ביולי 2010

בהמשך לקו של האופ-טופיקים, קראתי היום בעיתון כי השבוע מלאו שנתיים למותו של רלף קליין. ואז נזכרתי בויכוח שהיה כאן לגבי הלגיטימיות של אהדת נבחרת גרמניה במונדיאל.
רלף קליין, ניצול שואה, אולי לא אהד את נבחרת גרמניה, אבל א-י-מ-ן אותה באולימפיאדה. אני רואה בכך סוף פסוק לגבי הלגיטימיות הנ"ל (וכמובן, שכל אחד ימשיך לאהוד את מי שבא לו).

mirage 19 ביולי 2010

התרשמתי שקוראה ויפן התקדמו מאד. לדעתי יפן נבחרת טובה יותר. וגם אני "גיליתי" את מצוי (ליפן יש את המצוי ובעתיד אולי יהיה להם את הרצוי….).
נ.ב. הנה האתר הטוב ביותר (באנגלית) שאני מכיר על כל מה שקשור בכדורגל היפני:

http://www.the-rising-sun-news.com/news/index.php

גיל 19 ביולי 2010

ואגב, הערה כללי על הטור. בעיניי זה הפך לספורט ממש לא מעניין ואני בקושי עוקב אחריו. הרי בעוד שנה או שנתיים ישנו את המנצח. גם כל האינטריגות הפוליטיות והסכסוכים הפנימיים, התביעות וההאשמות ההדדיות הופכות את הספורט לביזארי.

אוסטרלי 20 ביולי 2010

רונן, הנחת המוצא שלך שהלינק בין יפן לכדורגל בריזאלי הוא מקרי הוא שגוי.

הקהילה היפנית הגדולה ביותר מחוץ ליפן מתגוררת ב. . . ברזיל
הקהילה הברזילאית הגדולה ביותר מחוץ לברזיל מתגוררת ביפן.
(כל הנ"ל נכון מאוד גם לגבי פרו אך פרו קטנה יותר כך שהמספרים פחות מורגשים)

רקע למציאות המפתיעה: לפני כמאה שנה ברזיל קלטה מהגרים מכל העולם שבאו לעבוד בבהלת הקפה המקומית, יפן הנחשלת מצאה את עצמה מאבדת חקלאים רבים שעשו את הדרך הארוכה לברזיל.

לא יודע אם נכחת ברבע גמר ברזיל אנגליה בשיזוקה אבל המחוז הזה ספציפית, אייצ'י(בו אני התגוררתי) הבא אחרייו ומיה (MIE) הם כ"כ ברזילאים עד כדי רמה שהשלטים במערכת הרכבות המקומית הם ביפנית, קוריאנית, פורטוגזית ורק לעיתים בסינית ואנגלית.

אחרי פיצוץ הבועה של שנות השמונים יפן (1990) התירה את החזרה של "צאצאי יפנים ומשפחתם" הווה אומר ברזילאים שהסבא שלהם היה יפני להגר "חזרה" ליפן באופן חוקי.

אני לא בטוח אם המטרה היתה עובדים זולים אבל מה שקרה בפועל זה שמפעלים הרבים קלטו עובדים זמניים שעבדו בשכר מינימום וללא תנאים נלווים ("תנאים" ביפן זה חשוב, תשאלו כל סאלארי מאן).

השידוך היה נפלא, מלא עבודה פיזית מלוכלכת שיפנים מלומדים לא רצו לעבוד בה מצאה פיתרון בדמותם של ברזילאים (עם רבע דם יפני) שהעדיפו את זה על פני החיים בברזיל (מאמין שהיו רבים שלא העדיפו את זה ובחרו להשאר בברזיל).

הפיצוץ קרה כשיפן נכנסה לסיבוב השני של המיתון 20005~ והחברות התחילו לפטר.

הענין ביפן הוא שעובדים יפנים לא מפטרים. פיטורין הוא דבר שלא קיים כ"כ בתרבות כמו במערב (הזוי, אבל גם עורכי דין כמעט ולא קיימים ביפן).
תוסיף על כך שמתחת למעטה היפני הקסום תאגידים ומעסיקים יפנים הם גזענים ברמות בלתי רגילות.
ותבין איך הגיעו למסקנה שעובדים ברזילאים שנקראים עובדים זמניים מפטרים גם מפטרים.
ערים שלמות במחוזות שציינתי מוצפות בהומלסים ממוצא ברזילאי שרועבים ובוכים על מר גורלם ורק מבקשים כסף לכרטיס וואן וואי הביתה(ברזיל).

משפחות שלא שולחות את ילדיהם הברזילאים למערכת החינוך היפנית הזרה להם. וכו'

היו עדיין המון סיפורי הצלחה עם ההגירה/עליה/חזרה לשורשים הזו אבל חשוב להזכיר שיפן היא אחת המדינות ההומוגניות (99%) ביותר בעולם והגירה הוא דבר זר לה. צאצאי היפנים האלו אולי נראו יפנים, אך מנטלית היו ברזילרו.
ערים שלמות שפתאום הוצפו בקהילות של מהגרים לא דוברי השפה ברוב המקרים. . . טוב הכתובת היתה על הקיר.

בד בבד, תחילת ה90, הכדורגל ביפן מתחיל להתקיים, 92, הג'יליג נוסדת והמון צאצאי יפנים מתחילים למצוא את מקומם הטבעי ביפן: כדורגל.
יפן שלא החזיקה בשום זיקה לכדורגל (השפעת הספורט העיקרית היא בייסבול-אמריקה)
מצאה את עצמה ממלאת קבוצות בכשרונות מקומיים: המהגרים הנ"ל.

זוהי הסיבה לריבוי המאמנים הברזילאים ולריבוי השחקנים הברזילאים ביפן וסביר שגם הסיבה לקרוס הנפלא הזה בין משמעת יפנית ושליטה בכדור ברזילאית.

אגב, דקו הפורטוגזי של צלסי הוא הרי בכלל ברזילאי, ולא סתם ברזילאי, ברזילאי ממוצא יפני!

אגב2, מי שזכה לראות את קרנבל הסמבה של טוקיו (אוגוסט) ראה את הקרוס הנפלא בין הישבן הברזילאי המסורתי לנשיות היפנית הבובתית.

אחד משבעת פלאי תבל.

זיו 20 ביולי 2010

שיחקת אותה אוסטרלי. החכמתי בדי הרבה רבדים. תודה!

בני תבורי 20 ביולי 2010

אכן כן, תודה על תגובה מאלפת.

סימנטוב 20 ביולי 2010

וואו באמת תגובה מאלפת.
לגבי אגב2 נשמע משובח…

הופ 20 ביולי 2010

מצטרף. זה היה מרתק.

תמיר 20 ביולי 2010

בדיוק בשביל תגובות כאלו מגיעים לבלוג הזה.

יישר כוח!

עזאזלו 20 ביולי 2010

המקום הכי יפה שבו נפגשים הסטייל היפני (ויכולת השכפול), עם המקור הברזילאי, הוא השיבויה-קיי, הרטרו-פופ של טוקיו.
אלה פיציקאטו פייב – הרכב הדגל ההיפסטרי – בגירסה מלבבת לקלאסיקה של ז'ובים:
http://www.youtube.com/watch?v=ESTPQwbqJlc

אם יש קבוצת כדורגל שנשמעת ככה, אני עושה מנוי היום.

בני תבורי 20 ביולי 2010

עזאזלו,
נכון מאוד. אגב, היפנים עוסקים באופן די אובססיבי בהקלטות והוצאות אלבומים מכל ז'אנר אפשרי: מוסיקה קלאסית, ג'אז, רוק לסוגיו השונים, Fאנק Pאנק ומה לא. יש טענות של אודיאופילים ומוסיקאים נגד שיטות ההקלטה והמיקס ביפן בשל עודף דיגיטליזציה שמעקרת לטענתם את הנשמה מהמוסיקה, אבל אין ספק שנעשית שם עבודה מאוד רצינית. מעניין מה הדרייב לעיסוק הזה. כך או כך, מספר אמנים אמריקאים ואפילו ישראלים שהקליטו שם, מספרים על חוויה הוליבודית, לא פחות.

רונן דורפן 20 ביולי 2010

אוסטרלי – האמת שנתקלתי באנשים האלו ודווקא במשחק שאתה מציין. זה נכון מאד שליפן יש קשר יותר אמיתי עם ברזיל. אגב, שמעתי סיפור לא נעים שקשור אליהם. מסתבר שחלק היגרו לברזיל אחרי מלחמת העולם והרבה מהם היו באופן טבעי מהירושימה ונגסאקי. ומסתבר שיש משפחות יפניות שחוששות להשתדך עם הברזילו-יפנים מחשש שיש שם איזה נזק גנטי.

Comments closed