סיפור בעייתי שמזכיר לי פגישה מרגשת עם זאטופק

In כללי

טוב, החדשות מהיום הן שהנבחרת הצפון קוריאנית הושפלה בפומבי. הואשמה בבגידה ושמאמן הנבחרת – קים ג'ונג הון אולץ לעבוד בבניה בלי תשלום. אני חייב להגיד שאני לא תמיד מאמין לסיפורים הללו אבל אני מאד אוהב לקרוא אותם. מזכיר לי קצת את הסיפורים שהיינו מקבלים על המתרחש מאחרי מסך הברזל כשהייתי ילד – על ספורטאים שמוגלים לסיביר כי החטיאו קליעות עונשין. הייתה בהם מעט מאד מציאות.

 

 

מה שכן זה מזכיר לי סיפור מאד מרגש על אמיל זאטופק הגדול. אדם אותו הייתה לי הזכות לפגוש פעם בפראג. כשהסובייטים פלשו לצ'כוסלובקיה ב-1968 הם הציעו לזאטופק להיות שר הספורט. אבל הוא העדיף לחתום על "מנשר 2000 המלים" נגד הפלישה. התגובה הייתה שזאטופק נשלח בשנות החמישים בחייו לעבוד בסלילת כבישים.

 

 

 

אגדיותו של האיש הזה בעיני הצ'כים היא משהו שלא ניתן לתיאור. אותה פגישה איתו הייתה בביתו – לצורך צילום ראיון קצר איתו לסרט שהופק עבור אחד הספונסרים האולימפיים. לזאטופק הייתה גינה יפה בשכונה שצופה מעל פראג והוא נתן לנו אפרסקים מהעץ. המתורגמנית עטפה את הגלעין של האפרסק בכדי לתת לאימא שלה לשתול בעציץ.

14 Comments

יורם אהרוני 1 באוגוסט 2010

זטופק הגיע לתודעת הציבור הכללי בארץ אולי יותר אתלט אחר. כתבתי כאן כבר פעם שאמרתי למפקד שלי בצבא , שהיה מאמן של נבחרת הנוער באחד מענפי הספורט, כי שיאו הישראלי של יובל וישניצר בריצת 5000 מ' טוב משיאו של זטופק הוא השיב שזה פשוט לא יתכן. פגשתי לפני כמה שנים את המורה שלי להתעמלות מכתה א' והיא סיפרה לי בגאוה שהיא פגשה את זטופק בראשית שנות החמישים באחד מפסטיבלי הנוער הדמוקרטי (היא הייתה חברה בלהקת ריקוד שייצגה שם את ישראל). אני חושב שיש שני דברים משותפים לכל האנשים הבוגרים שחיו כאן בשנות החמישים: כולם ידעו מי זה זטופק וכולם היו במשחק נגד ברה"מ. אפילו סבתא שלי הייתה באצטדיון!

הופ 1 באוגוסט 2010

לא יודע מה הסיבה לכך שכולם ידעו מיהו זאטופק בישראל, כמו שכותב יורם – אבל אני יודע שהוא אחד האתלטים הראשונים שהכרתי את שמם (ונולדתי עשרות שנים אחרי שפרש), בזכות הכינוי שלו, שנתן לו מקום של כבוד במשחקי טריוויה שונים (השאלה היתה – מה היה הכינוי של אמיל זאטופק? או לחילופין – מיהו "הקטר הצ'כי"?) מאשר במדורי הספורט.
צריך לעשות פעם מחקר מקיף על כינויים של ספורטאים והשפעתם על הזיכרון שלנו אותם. לי אישית ברור שאם יהיה חשוב לי להכניס מישהו להיסטוריה, דבר ראשון שאעשה זה למצוא לו כינוי מגניב.

הופ 1 באוגוסט 2010

(עריכה משובשת – צ"ל משהו כמו: פגשתי את שמו יותר במשחקי טריוויה מאשר במדורי הספורט)

רונן דורפן 1 באוגוסט 2010

הופ – רק שלא יהיה לך צל צילו של ספק. ענק עם קייס אמיתי להיות גדול הרצים בהיסטוריה. ובנוסף אחד הספורטאים האציליים ביותר אי פעם: כשרון קלארק קרס במקסיקו בגלל האוויר הדליל זאטופק שלח לו את אחת ממדליות הזהב שלו ב-10000.

אני לא אשכח ששאלתי אותו מי גדול הרצים למרחקים ארוכים (זה היה ב-1997) – הוא נורמי, וירן או קלארק הוא ענה לי "היילה גברהסילאסי".

יורם אהרוני 1 באוגוסט 2010

כאשר יש מעט ערוצי תקשורת וכל ערוץ הוא רזה אז הרבה אנשים יודעים מידע שמופיע הרבה באותם ערוצים. בשנות השבעים כולם ידעו כאן מיהם רודנינה וזייצב ועל הקרב בין עלי לפרייזר ב – 1971 דיברו גם נשים יקיות בנות שמונים (זו לא הגזמה, זו דוגמה שאני זוכר!). אל תבחן אותי בבקשה מיהם האלופים הנוכחיים בהחלקה אמנותית או מי אלוף העולם באיגרוף כי פשוט אין לי מושג.

יורם אהרוני 1 באוגוסט 2010

דורפן, זטופק ידע בדיוק על מה הוא מדבר. אין בכלל מה להשוות בין האתיופים לאירופאים בריצות ארוכות. האירופאים היו אלופים כל עוד המזרח-אפריקאים לא השתתפו ונהנו מן הספק כשלושים שנה (1960 – 1990) עד אשר האפריקאים התחילו להתארגן קצת יותר.

תומר חרוב 1 באוגוסט 2010

סיפור נהדר על האפרסק של זטופק.
יורם- סבא שלי גם מספר שהוא היה במשחק מול ברית המועצות, אבל לדבריו הוא יצא מהאצטדיון לפני שריקת הפתיחה בגלל שהו קיבל מכה בראש מאיזה חפץ שנזרק עליו ומאז הוא לא חזר למגרשי הכדורגל. כנראה האוהד הישראלי הראשון שהדיר את רגליו מהמגרשים בגלל האלימות.

גמל אדום 1 באוגוסט 2010

שאלה לא קשורה לדיון:
באיזה אתר אני יכול להמר על מי שתזכה באליפות ליגת העל הישראלית?

הופ 1 באוגוסט 2010

לא מטיל ספק בגדולתו כמובן.
אני מפתח את עניין הכינויים ומרשה לעצמי להציע עוד משהו ספקולטיבי לחלוטין: לעומת האינפלציה בכינויים היום, פעם הם היו ניתנים למעט ספורטאים, כאמצעי להבחין בין הגדולים באמת לעומת הגדולים פחות – בגלל ש, כדברי יורם, לא היה מספיק תיעוד. (כשאין מראה עיניים, צריך להבטיח שיהיה משמע אוזניים, וכינוי הוא הדרך לעשות זאת).
יש בזה משהו או שזה מופרך לחלוטין?

יורם אהרוני 1 באוגוסט 2010

הופ, כמה כינויים כבר היו שבאמת כל אחד הכיר? אני לא מחשיב כאן כאלה שהפכו ממש לשמות כמו הכינויים של כדורגלני ברזיל או ד"ר ג'יי. אז מה היה לנו? הקטר הצ'כי, המפציץ החום, ראש הזהב, האיילה השחורה …אשמח אם מישהו יוכל להוסיף עוד כינויים שזרחו מפרחוני.

גיא זהר 1 באוגוסט 2010

אפרופו אתלטיקה יורוספורט 2 מצדיק את קיומו בהעברת אליפות אפריקה באתלטיקה מניירובי. מי שלא רואה מחמיץ.

ויינר 1 באוגוסט 2010

מה שיפה זה שביורוספורט 1 יש את אליפות אירופה וביורוספורט 2 יש את אליפות אפריקה, ושתי האליפויות משלימות זו את זו. בריצות הארוכות התוצאות של האירופאים מביכות, ובמקצועות הכוח, תוצאות האפריקאים מביכות. חבל שאין במקביל גם את המבחנים האמריקאים (או טוב מכך, הג'מייקנים) כדי שמישהו יהיה טוב גם בספרינטים.
רק לשם הדגמה, הזוכה אתמול בקפיצה במוט באליפות אפריקה סיים עם 4.70! רוב הסיכויים שבתחרות בהשתתפות נשים , ידו לא הייתה על העליונה.
מה שכן, הזיפזופ בין הערוצים נחמד ואכן גורם לי לכמה דקות לשנוא פחות את הוט.

ארז N 1 באוגוסט 2010

ובנוסף לאליפות האפריקאית שמדיפה ניחוחות מונדיאל (?!) יורוספורט 2 טורח ומעביר לנו גם את אליפות אירופה בבייסבול! איכות השידור מזכירה את גמר טורניר מתנ"ס יהוד בשידור חי בערוץ הקהילתי. הידד!

יוסי מזרחי 1 באוגוסט 2010

סתם,עם חיוך: רונן,זכור שאחרי המשחק שלהם מול פורטוגל, העלתי חשש כבד על מה שיקרה לצפוניים כשיגיעו חזרה למולדת האהובה.

Comments closed