אליפות אירופה בשחיה (1): היום הראשון בלי החליפות

אני עכשיו באליפות אירופה בשחיה ואחרי המרחקים של דרום אפריקה זה די מרענן: לקום בבוקר בבית, לסוע 3 תחנות בטראם ולהגיע לאירוע. האיצטדיון הוא מין ריגלי פילד של שחייה. קומפלקס ישן שיושב בין עצים על אי בתוך הנהר ונותן לתחרות כזו אווירה מאד משפחתית.

האולטראס

אני עכשיו באליפות אירופה בשחיה ואחרי המרחקים של דרום אפריקה זה די מרענן: לקום בבוקר בבית, לסוע 3 תחנות בטראם ולהגיע לאירוע. האיצטדיון הוא מין ריגלי פילד של שחייה. קומפלקס ישן שיושב בין עצים על אי בתוך הנהר ונותן לתחרות כזו אווירה מאד משפחתית.

את הבריכה המקורית בקומפלקס – שכאן משמשת לאימון תכנן האלוף האולימפי הראשון בשחייה, אלפרד האיוש. כתבתי עליו במגזין העיתון ביום שישי. הוא האדם היחיד בהיסטוריה לזכות בתחרות אולימפית בספורט ובאמנות – וזה יישאר כך כי תחרויות האמנות הופסקו לאחר מלחמת העולם השניה.

אמנם תהיה עוד אליפות אירופה עד המשחקים האולימפיים הבאים אבל המתח אתמול היה די גדול. זו האליפות הבינלאומית הראשונה מאז ביטול חליפות השחיה. כך למשל שחיינים ושחייניות שחשבו שיש להם גוף יפה או רגליים חטובות צריכים לעמוד עכשיו על אדן הזינוק ולהראות לציבור בדיוק מה המצב. ובנוסף יש את הסיפור הזה עם התוצאות ולכך יש כבר תוצאות חלקיות והן די מעניינות.

ברוב הענפים נראה שהתוצאות איטיות יותר בבערך שניה לכל מאה מטרים. בחזה נראה שההאטה היא בערך שתי שניות. הייתה לי שיחה עם גל נבו אתמול והוא הסביר שבעוד בסגנונות האחרים החליפה תורמת למהירות בחזה היא בערך משווה בין כולם. כי בסגנון הזה פערי ההידרודינמיות בין שחיינים היו הכי גדולים.

קרבן לדבר הזה הייתה גיבורה מקומית לא קטנה – קטינקה הוסו שהיא אלופת העולם ב-400 מעורב. אתמול עשתה את הסיבוב ב-200 ביתרון של כמעט שניה וחצי על האנה מיילי האנגליה אבל אחרי 100 מטרים בחזה היא כבר פיגרה ב-1.79 שניות וסיימה שניה.

מי שעוד נראים קצת יותר חשופים לשינוי הם שחקנים וותיקים לעומת צעירים. קשה לכמת את זה כי צעירים ממילא נמצאים על גרף של התקדמות אבל זו לפחות תחושתי כרגע. שדור שלם של שחיינים פשוט יתקשה להסתגל לשחייה אמיתית.


יום הולדת לאיש יקר וחלוץ גדול. מכתב אהבה לפיפו אינזאגי
פסיכומטרי

19 Comments

גיל 10 באוגוסט 2010

מעניין יהיה לראות את פלפס בלי החליפה. בניגוד לספורטאי ענק אחרים בשנים האחרונות נראה לי שהפער בינו לאחרים רק יגדל (וכן, אני יודע שזו אליפות אירופה).

דורפן 10 באוגוסט 2010

גיל – תאורטית זה נכון כי הייתה לו חליפה פחות טובה. אבל כנראה שיש איזו ירידה טבעיות ביכולת שלו – הוא הפסיד פעמיים ללוכטי באליפות ארצות הברית.  את השפעת עניין סגנון החזה אי אפשר יהיה לבדוק כי הוא הפסיק לשחות מעורב כרגע.

moby 10 באוגוסט 2010

רונן זה פשוט כי לוכטה הוא שחיין על ברמה של פלפס, הוא האנטי פלפס. גם בשיאו של פלפס (לפני האולימפיאדה) הוא הפסיד משחים ללוכטה. שהוא גם השיאן העולמי ב200 מעורב.
#
פלפס לרוב לא שחה עם חליפה מלאה אלה רק רגליים (זה בוטל?) אין ספק שצריך לחכות לאליפות העולם בלי האוסטרלים, סינים, יפנים ואמריקאים קשה להגיע למסקנות נחרצות למרות (לסלו הבילתי נלאה).

יובל (השלישי?) 10 באוגוסט 2010

פעם השתתפתי באליפות אירופה לנערים בכדורמים בדיוק בבריכה הזו. היוגוסלבים פירקו אותנו ברבע הגמר. 13 שנה לאחר מכן נסגר המעגל ויוגוסלביה התפרקה! אין לי ספק שיש קשר בין בין הדברים

austaldo 10 באוגוסט 2010

רונן – אני לא חושב שאפשר להסיק משהו על היכולת של פלפס כי די ברור שהוא הוריד את הקצב השנה. אין השנה אולימפיאדה ולא אליפות עולם והוא כניראה מרשה לעצמו לנוח קצת. אני הייתי מחכה לאליפות העולם בשנה הבאה. אני מאוד מקווה שהוא לא יאבד עיניין כמו איאן ת'ורפ.

לדעתי צריך לעשות ריסט לטבלת השיאים ולבטל את כל השיאים שהושגו עם החליפות חלל למינהן אחרת הולכות להיות הרבה שנים משעממות ונטולות שיאים. לא שלא ידענו את זה, אבל אחרי שרואים את שיאן העולם ב 400 מטר חופשי שוחה 6 שניות יותר לאט מהשיא שלו מבינים כמה הבעייה הזו רצינית.
אני חושב שהאנשים ב FINA צריכים לקום, להודות שהאישור להשתמש בחליפות היה טעות, לבקש סליחה מכל השחיינים שעשו שיאים בתקופה הזו ולמחוק את השיאים האלו.

דורפן 10 באוגוסט 2010

אוסטלדו – בידרמן שחה היום 200 שש שניות פחות משיא שקבע לפני שנה. זו באמת בדיחה.
בדבר אחד אני לא מסכים איתך – עניין השעמום. שיאי עולם הם לא מעניינים במיוחד. גם כשהם לא טכנולוגיה של חליפות או סמים אז הם סמים חוקיים או טכנולוגיה של בריכה. אין להם משמעות ספורטיבית אמיתית.

אור שחולם להיות אלבס 10 באוגוסט 2010

ברצלונה החתימה את אוזיל. איפה בדיוק הוא ישחק, מגן שמאלי? בזבוז. מנצ'סטר היו צריכים אותו.

אבי 10 באוגוסט 2010

עוד לא החתימה.

דורפן 10 באוגוסט 2010

טוב – הפחיתו לעצמכם נקודה בחידון הבא על עיסוק בספקולציות. אם אוזיל אכן הוחתם הנקודה תוחזר

אבי 10 באוגוסט 2010

אני לא התחייבתי לשום התרחשות!

בנימין נתניהו 10 באוגוסט 2010

האם כל הבנות שוחות בביקיני?

בנימין נתניהו 10 באוגוסט 2010

במידה ונעשה שימוש בבגד-ים שלם, עדיין הוא יכול להיות עשוי מחומר זהה לזה של החליפות?

דורפן 10 באוגוסט 2010

אסור לשחות בביקיני בתחרויות בנות מאז ומתמיד. ואסור להשתמש בחומר ממנו עשויות החליפות.

בנימין נתניהו 11 באוגוסט 2010

אסור גם להשתמש בסמי מרץ.
במידה ויבוטל האיסור על ביקיני, תהיה דרך לאכוף את האיסור על שימוש בחומר ממנו עשויות החליפות.

נועם 10 באוגוסט 2010

רונן, לא לגמרי הבנתי את ההסבר של גל נבו ושחיית החזה. אתה יכול לחדד רגע את הנקודה?

דורפן 10 באוגוסט 2010

נועם – נראה כי באופן ספציפי החליפה הכי הועילה לשחיינים הגדולי גוף בסגנון חזה כי היא מנעה שקיעה – וכנראה שבחזה זה רלוונטי יותר.

אנונימוס 10 באוגוסט 2010

אני מוכן להישבע שהשתנתה תמונת האולטראס (למה רק אחת אגב?)

דורפן 10 באוגוסט 2010

כן – הוחלפה תמונה מטעמי משקל (לא של המצולמות – של הקובץ)

ויינר 10 באוגוסט 2010

כמו שאמרו כמה לפני – אי אפשר להסיק שום דבר מהתוצאות הנוכחיות, מאחר שהשנה הזוגית בין האולימפיאדות היא השנה עם התוצאות הגרועות ביותר (גם באתלטיקה וכמעט בכל ענף אולימפי).אין ספק שהכושר של בידרמן היום הוא לא הכושר של בידרמן באליפות העולם. ואין ספק שהכושר של פלפס היום, הוא לא הכושר שלו באולימפיאדה ואפילו לא באליפות העולם.
אני בדעת יחיד שהשפעת החליפות קטנה משנהוג לחשוב וששיאי עולם ישברו בעתיד הנראה לעין. ואם לא במשחים הארוכים, אז לפחות בקצרים, פשוט לא ב-2010. אולי ב-2011, בודאות ב-2012.

Comments closed