מיקאיל טורנס. הבחירה הלא ריאלית

הבחירה לזנוח את חלום הספורט המקצועני בגלל בעיה רפואית היא בחירה שכמעט לא נתקלתי בה.

oedipusphinx. cc license

אם איזשהו רופא חתם לאחרונה על מסמך רפואי שמאשר שאין למיקאיל טורנס – מי שהיה אמור לשחק עבור מכבי תל אביב בכדורסל העונה אבל התמוטט היום במהלך אימון ונמצא בסכנת חיים אישור לשחק, אז כנראה שהוא צריך לתת תשובות. למרות שבכלל לא בטוח שאלו תשובות מרשיעות באיזשהי צורה. נדמה לי שיש עליה במקרי ההתמוטטות של ספורטאים בגלל בעיות לב – בגלל שימוש בהורמוני גדילה. אבל המקרים הללו התרחשו כבר לפני כן.

מסתבר שטורנס היה אדם שבעיות לב כלשהן אובחנו אצלו. בכלי התקשורת מציינים עכשיו שאולי זו הסיבה שקבוצות NBA נמנעו להחתים אותו. ואולי הוא היה צריך להחליט לפרוש מכדורסל בגלל העניין הזה.

אני מתקשה להזכר ביותר מדי ספורטאים שהחליטו לפרוש בגלל אבחון כזה. אולי ספורטאים שכבר עשו כסף. אולי כאלו בליגות בהן אין לספורטאי אופציות אחרות – נניח שחקן פוטבול מקצועני. שחר פרקיס – שהיה טניסאי ישראלי מאד מצליח בתחילת דרכו הוא דוגמא אחת. כששואלים אנשים מתוך הענף לגבי העניין הזה הם בדרך כלל אומרים שזו בחירה מוזרה. כי כלום לא קרה לו.

אלא שהאמת שזו בחירה על סף בלתי אפשרית. בלתי אפשרית לרוב בגלל הפער הכלכלי הבלתי נתפש בין חיים בלי ספורט מקצועני לחיים כספורטאי מקצועני. ולא פחות חשוב: שאיפות אנושיות. מי שגדל להיות כוכב כדורסל, והצליח ככוכב כדורסל, יתקשה לפרוש בגלל דו"ח בדיקה של רופא.

*

בקשה: בגלל שאנחנו מנסים לקדם את דה-באזר ולהרחיב אותו אנחנו צריכים קצת עזרה. פייסבוק הוא כלי הפרסום שלנו. אז בבקשה לכו לדף הפייסבוק שלנו ועשו "like" ליד כותרת העמוד. אתם מקבלים עדכון לדף הפייסבוק על כל פוסט. אנחנו מקבלים פרסום אצל כל החברים שרואים את הקיר שלכם. אתם יכולים לשלוח גם הודעה לחברים שלכם עם בקשת הצטרפות.

ספר לשבת. גילי פלג על גארינצ'ה. הקלברי פין של הכדורגל
פוסט 1 לסיכום השבת: על הבכיינות של גוטמן וההרואיות של עטר

39 Comments

אברהמי 21 באוגוסט 2010

דורפן, העניין של השחקן מובן לחלוטין וכמובן שהוא לא יפסיק את חלום הילדות שלו או את המקצוע שנתן לו חיים אחרים וטובים יותר. אבל איפה האחריות הקבוצתית. זה לא שהוא מקרה ראשון

גיל 21 באוגוסט 2010

אי אפשר שלא להזכר במקרה אולי הכי מפורסם של שחקן כזה, האנק גאתרס מאוניברסיטת לוילה עם פול ווסטהוד. הוא היה על תרופות אבל הן החלישו אותו מבחינה מקצועית וקיבל החלטה לא לקחת אותן.

יש כאן דילמה כמעט בלתי אפשרית גם מצד הצוות הרפואי. מתי אומרים לשחקן לפרוש כי הסיכון גדול מדי? הרי מדובר פה בעלייה בסיכון אבל לא בוודאות גדולה. יש דוגמא מהימים האחרונים עם פרסי הרווין. האם הוא צריך להפסיק לשחק פוטבול בגלל המיגרנות שלו שגרמו להתמוטטות ואחרי כל מה שיודעים על פגיעות ראש של שחקנים?

ארנון 21 באוגוסט 2010

רונן, נראה לי יותר מתאים מבחינת הקונטקסט לכתוב "יש…אישור לשחק" או "אין…בעיה".
לא מתאים לבלאט לפשל ככה.

ארנון 21 באוגוסט 2010

אופס… הצלחתי בסוף להבין. ה'הוא' מתייחס לשחקן ולא לרופא.

תמיר 21 באוגוסט 2010

לא להאמין.

זה כאילו שמישהו אשכרה כישף את מכבי תל אביב.

הלוואי שימשך לנצח…

גמל אדום 21 באוגוסט 2010

תמיר, זאת אחת התגובות הכי מטומטמות שיצא לי לקרוא פה.

תמיר 23 באוגוסט 2010

גמל אדום, רוב תודות על הודעתך.

תמהני, מה בדיוק בהודעתי משקף מנת משכל מתחת לממוצע?

יואב 21 באוגוסט 2010

איכס אחד גדול.מדהים שההודעה הזאת עדיין כאן. מדהים.

איתיוש 21 באוגוסט 2010

לי זכור דיון שהיה פה על מה זה אומר כשאוהד ספורט (!) מאחל לשחקן להפצע. נדמה לי שסוכם פחות או יותר שזזוהי אחת מצורות האהדה הנמוכות ביותר.

יש הרי קבוצות שהאוהדים שלהן טוענים לעליון מוסרית

תמיר 23 באוגוסט 2010

איתיוש, תודה על תגובתך.

אני סקרן, איפה בדיוק קראת שאיחלתי לשחקן להיפצע?

יואל 21 באוגוסט 2010

גועל נפש. פשוט גועל נפש. הבן אדם מחובר למכונות ואתה מקווה שזה ימשיך ככה. אני לא אוהב את מכבי, להיפך, אני אפילו שונא אותם. מאוד. אבל מכאן ועד לאחל שאנשים(לא שחקנים, לפני שהם שחקנים הם קודם כל אנשים) יפצעו… גועל נפש.
דרך אגב, הוא שחקן ענק. סקורר מטורף. הוא כנראה היה נבחר אמצע-סוף סיבוב ראשון בלי בעיות הלב. קראתי ראיון איתו אחרי ההחתמה והוא טוען שמה שיש לו בלב זה לב של אתלט, כלומר לב גדול יותר מהרגיל. זה הכל.
החלמה מהירה מיקייל! 

דורפן 21 באוגוסט 2010

תמיר – אני לא מאמין שבנאדם הוא כל כל מטומטם כפי שמשתקף מהתגובה שלך. אני חושב שאתה סתם מנסה למשוך תשומת לב. אז תעשה את זה בבקשה במקום אחר.

תמיר 23 באוגוסט 2010

רונן,

הייתי צריך להדרים עד התגובה הרביעית בשביל להבין מדוע ההודעה שלי עוררה כזו תשומת לב שלילית. למען הסר הספק דבריי הוצאו מהקשרם ע"י אנשים טובים שכנראה מספיקות להם 14 מילים על מנת להידמות לאחרון הטוקבקיסטים המתלהמים וחסרי הרסן.

מעבר לציקצוקי ה"בושה","גועל","טמטום" ו"לכלוך" שעלו כאן, אני מתנצל אם פגעתי ברגשותיהם הטובים ובאמות המידה המוסריות הגבוהות של אי אלו מהמגיבים כאן.

דברים רעים קורים תמיד. בהינתן העובדה בזאת, אני מעדיף שימשיכו לקרות לקבוצות שאינני תומך במה שהן מייצגות דוגמת מכבי תל אביב בכדורסל. מכאן ועד ללומר שאיחלתי למישהו שיפצע או שינזק או שישאר בתרדמת פעורה תהום עמוקה.

תמיר 23 באוגוסט 2010

יואל, תודה על ההתייחסות.

אין בליבי שנאה למכבי. כבר זמן מה שספורט לא מעורר אצלי אמוציות שליליות כאלו. עם זאת, אני חושב שהכדורסל בארץ ואיתו גם אנחנו הצופים, "מרוויחים" יותר כאשר מכבי "מפסידה".

אגב, אשמח אם תפנה אותי למקום בהודעה שלי שבו אני "מקווה שהבן אדם ישאר מחובר למכונות", כדבריך.

יוסי מזרחי 21 באוגוסט 2010

אתה בושה .
כשתרצה להבין מה זה ליכלוך,תסתכל בראי.

moby 21 באוגוסט 2010

כשאתה צעיר ולא חכם, קצת בעיות רפואיות לא יעצרו אותך ממיצוי עצמי. זה אפילו לא חייב להיות בספורט מקצועני או בספורט בכלל.
אני חושב שאני החי"רניק היחיד בעולם שיש לו פטור מירי. ועדיין המשיך להיות בצבא שנים רבות.

קורא 21 באוגוסט 2010

זה באמת קשה מאוד לפרוש אחרי שהקדשת את חייך לספורט, רגע לפני שאתה עושה את הכסף. אני כן יכול להבין שחקן שעושה שתי עונות מקצוענים, צובר את המיליון והולך הביתה, אבל במצב הזה זה באמת בלתי אפשרי.

חמור זקן 21 באוגוסט 2010

שחר פרקיס היה ענק, ענק, הוא כבר ניצח את בוריס בקר והיה בן ה-50 בעולם, אבל אחרי שהתגלה המום הוא נפל גם ביכולת והחליט את הדבר הנכון – לחיות.

חמור זקן 21 באוגוסט 2010

בין ה-50 ולא בן ה-50 אופס.. הוא עוד לא בן 50

ניינר 21 באוגוסט 2010

טדי ברוסקי חזר לשחק אחרי שבץ מוחי. לכאורה היה צריך לפרוש מהמשחק כי כבר השיג הכל בקריירה. הייתי בפוקסבורו במשחק החזרה שלו אחרי השבץ. תגובת הקהל כאשר עלה למגרש היתה מדהימה, פשוט בלתי ניתנת לתיאור. הבנתי למה הוא חזר לשחק

בוזו 21 באוגוסט 2010

ברור שספורטאי יוותר רק במקרים נדירים על קריירה. השאלה,לטעמי,אם יש משהו שהקבוצות יכולות לעשות. האם קבוצות יכולות "להפריש שחקן"? האם הגיוני שליגה כלשהיא יכולה להחליט שבמקרה שרופא קובע שיש סכנת חיים, אוטומטית נאסר על השקן לשחק?

ככל שאני חושב על זה אין לי תשובה. מצד אחד מי אנחנו שנתערב בהחלטות. זכותו לסכן את חייו. מצד שני לפי החוק בארץ,למשל,אם משכנעים פסיכיאטר מחוזי שאדם הוא התאבדותי ניתן לאשפז אותו בכפייה.כך שיש אפשרות למנוע מאדם לסכן את עצמו.

הדוגמא היחידה שיש לי לליגה שמתערבת היא ליגת הפוטבול בכל נושא זעזועי המוח. אבל גם שם – שחקן כמו בריאן ווסטברוק (נתגעגע אלייך בפילי!!) ספג שנה שעברה 2 זעזועי מוח ונאסר עליו להמשיך. השנה, הוא חוזר כאילו כלום.

ניינר 21 באוגוסט 2010

ועוד לסן פרנסיסקו! כפרה עליו

בוזו 21 באוגוסט 2010

למרות היחס העויין שלי לשחקנים שעזבו קבוצות שאני אוהד (כן,בניון,אני מדבר גם עלייך) אני אצטרף אלייך. אכן כפרה עליו. שחקן שכל כך אהבתי ואני מקווה שיצליח.והעיקר שיהיה בריא….

שחקן 10 21 באוגוסט 2010

במכבי ידעו שיש לו בעיות לב, לא הבנתי למה הם לקחו סיכון והחתימו אותו. עכשיו הם צריכים להחתים שחקן במקומו. לא נראה לי שאחרי המקרה הזה הוא ישחק במכבי.

שלו רומא 21 באוגוסט 2010

אז מה כן היה לנו בסופרקופה (וסליחה על התפרצות לדיון אחר, אבל אני מסכים עם רוב התגובות כאן), אתחיל בכך שאינטר עדיין מספיק חזקה לנצח את רומא במילאנו, ואין עדיין טביעת אצבע של בניטז על הקבוצה (וזה לטובה), כמוכן עדיין אני לא מבין את מראדונה איך הוא השאיר את קמביאסו וזנטי מחוץ לסגל, אבל אילו בעיות של משהו אחר. מרומא למדתי כי טוטי גם בהליכה עושה דברים מקסימים, פרוטה בכושר, מנז ממשיך להתפתח ובורדיסו חייב לחתום. נקודות האור מהמשחק הם שללא ספק טאדי ואדריאנו וחצי צריכים עדיין לשבת על הספסל, חבל שלא ראיתי את בריגי. דה-רוסי בסדר פיזארו לא בכושר למשחק שלם, וקסטי טוב ככל שיהיה לא מספיק טוב לקבוצה אלופה, היתרונות של רומא על הליגה אמורים להיות שימור הסגל, ולעומת הרבה קבוצות שעדיין לא ייצבו הרכב, ברומא צריך להיות הרכב שרץ שנה שנייה ברציפות, כמו כן יש לרומא ארבעה מחזורים שהיא צריכה לנצח לפני שהיא פוגשת שוב את אינטר, היא צריכה להגיע למשחק הזה עם 12 נקודות, ריסה וווצ'יניץ' בכושר, פיזארו עם אויר ל90 דקות וג'וליו סרג'יו בשער, וכן גם בורדיסו בהרכב ומקסס על הספסל. הכי חשוב שעכשיו ברור לרומא שהיא עדיין לא מוכנה לאליפות, וביכולת הנוכחית אינטר היא הקבוצה שצריך לנצח.

טל 21 באוגוסט 2010

שלו, אני מאחל לך מכל הלב שרומא תזכה, אבל הרושם שלי הוא שיש לך תקוות מוגזמות משהו כתוצאה מהמינוי של בניטס.

למרות העונה האחרונה והדי ההזויה שלו בליברפול, בניטס הוא אחד המאמנים הטובים בעולם. מבחינת היכולות הטקטיות שלו, הוא עולה (לעניות דעתי כמובן) אפילו על מוריניו ולראיה שני הניצחנות עליו במאבקים ישירים בשלבי הנוק אואט, למרות הנחיתות הגדולה מבחינת חומר השחקנים. הוא חסר כמובן את הכרזימה ויחסי האנוש שיש לפורטוגלי, אבל זה פחות משמעותי בעונה הראשונה שלו בקבוצה.

ובאינטר יש לו חומר שחקנים הרבה יותר טוב משהיה לו בליברפול.

שלו רומא 21 באוגוסט 2010

נכון, לגבי הכל.
וזה מה שיפה בחיים, ציפיות מוגזמות.
אבל אם רומא תקח איזה כיף.
יש אימרה של אוהדי רומא שהולכת בערך ככה:
"רומא לא בכתה אף פעם, ולעולם לא תבכה.
כי בכי הוא חולשה והחזקים לא בוכים אף פעם"
באיטלקית זה נשמע יותר עוצמתי, ולעניין עצמו,
אם הכל ילך כשורה כנראה אינטר תקח,
אבל יש לאינטר את הבעיות שלה, כמו פיזארו גם זנטי הוחלף כי הוא לא בכושר,
קמביאסו גמר את הכוח 15 דקות לפני הסוף,
בהגנה אין לאינטר בלם מחליף (קורדובה ומטרצי זה טוב לעשר דקות לא יותר).
היום גם לוסיו וגם סמואל גמרו בלי אויר, ושניהם כל עונה מחסירים 6-7 משחקים על פציעות.
העונה ארוכה ושל אינטר ארוכה יותר. ביונייטד פרגי יודע שגיגסי לא יחזיק מעמד מלשחק פעמיים בשבוע,
באינטר יש יותר שחקנים במצב הזה.
בשנה שעברה כשמייקון וזנטי שיחקו מול ריסה ווצ'יניץ',
הם נגמרו אחרי 60 דקות, מוריניו לגמר הרכיב עוד שחקן באגף בשביל זה.
מנז ישתפר ווצ'יניץ' כל עונה מתחיל רע ומשתפר בסביבות דצמבר.
השנה אין לאינטר את בלוטלי, שניצח להם מספר משחקים.
ואני מקבל את זה שאנשים מעריכים את בניטז, אני חושב שהוא הוציא מליברפול פחות ממה שהיה אפשר.
ובסוף אני חושב שרק בסביבות ינואר יהיה אפשר לדעת לאן הולכת הסרייה א'.
בל נשכח כי אינטר עוד צריכה לשחק באליפות העולם לקבוצות בדצמבר ובשבוע הבא היא נוסעת לסופר קופה האירופאי.
בלחץ משחקים תמיד בורחים להם כמה.
ומי שראה את המשחק ראה גם שני שערים שרומא נתנה מתנה (הראשון והשלישי) מטעויות שאין אפילו בליגת העל שלנו. ומה שמנז החטיא במחצית הראשונה היה יכול לסגור את המשחק. אבל זאת רומא לטוב ולרע, ואם היא תצליח לשחק בריכוז וב 100% יכולת היא יכולה לרוץ עד הסוף.

תומר חרוב 22 באוגוסט 2010

שלו אתה מבזבז את זמנך. הגברת הזקנה פה.

מנחם לס 22 באוגוסט 2010

מעניין אם הוא סבל מאותה מחלת לב שסיימה חייהם של כל כך הרבה שחקנים שחורים בני 20-35 (רג'י לואיס אולי המפורסם ביניהם!) הסובלים מאפיזודה שעדיין לא מצאו לה הסבר או סיבה, מלבד העובדה שמחלת הלב המסויימת הזאת תוקפת בעיקר שחורים צעירים שהתעסקו בספורט ברמה אינטנסיבית כל חייהם

גלעד בלום 22 באוגוסט 2010

פרקיס אכן היה שחקן מעולה וניצח את בקר,הגיע לדרוג 56 בעולם בשיאו,היה מגיע לחמישים הראשונים בוודאות אם לא היה פורש,הסיבה לפרישה היתה ארוע שבו התעלף באמצע אימון בפלורידה,זה קרה לו פעמיים והוא לקח החלטה רציונלית ופרש מהסבב המקצועני,אבל הוא לא פרש לגמרי ממשחק פעיל,במשך שנים הוא התחרה בטורנירים מקומיים ואף שיחק בנבחרת הדייויס,לרוב בזוגות אבל פעם אחת כשמנסדורף היה פצוע הוא שיחק יחידים והביא נקודה מול הונגריה.

הרופאים המליצו לו לא לקחת את הגוף לקצה גבול היכולת שלו,הוא לא היה עורך אימונים ארוכים ולא שיחק במזג אוויר חם ולח,הוא פיספס אמנם קריירה יותר מושלמת אבל היום הוא אב לארבעה ילדים וכל מקרה כמו זה של טורינס מעמיד את ההחלטה שלו באור שפוי.

תומר חרוב 22 באוגוסט 2010

ארז מסיקה פרש מכדורגל לפני שנה בגלל בעיה בלב.
לאמייה טגה אהובי גילו השבוע בעיה והדבר די ריסק אותי.
אניחושב שיש לבחורים צעירים שנמצאים בכושר ספורטיבי מעולה קושי מסוים בלעכל את זה שהם סובלים ממחלה או פגם כלשהו. הריכשבנאדם בן חמישים מקבל התקף לב אנחנו אומרים לעצמנו:"והוא רק בן חמישים" אז על אחת כמה וכמה ספורטאים.

לוינטל 22 באוגוסט 2010

זה פשוט נורא. קללה. הפיתוי לעשות מה שאתה אוהב ולהפוך מזה למיליונר הוא פשוט עצום מדי וזה עולה בחיים כי מדחיקים ולא רוצים לדמיין שיקרה תרחיש אסוני כזה.
נקווה שיבריא. לכל בנאדם מגיע לפחות צ'אנס שני.

יואב 22 באוגוסט 2010

מני לוי.הפסיק לשחק בעצת הרופאים,בעונה שקדמה לאסון.ואז הוא חזר.אישתי מייצגת חלק מהנוגעים לדבר.הרצון שלו לחזור ולשחק היה מכריע(לא שזה מסיר אחריות ממישהו).עצוב העסק הזה. עצוב.

אביעד 22 באוגוסט 2010

למיטב ידיעתי, כבר בעת ההחתמה של טורנס היה ידוע למכבי שיש לו בעיה מסויימת ושבגללה הוא לא ב NBA. הם טענו שהוא הביא אישורים שהוא יכעול לשחק ותכננו לעשות לו בדיקות מקיפות לכשיגיע לארץ. אני רק מקווה שהוא ייצא מהסיפור הזה והפעם שיקבל את ההחלטה הנכונה…

אביאל 22 באוגוסט 2010

אם כבר שחקן שפרש, המגן/בלם הצעיר של נבחרת אנגליה הצעירה וצ'לסי סם האצ'ינסון פרש שבוע שעבר, בגלל בעיות חוזרות בברך (ממה שהבנתי), חבל מאוד, ממהמעט שהוא שיחק ויצא לי לראות היה לו בהחלט כשרון וחבל.

Franchesca Miskell 26 באפריל 2014

I guess the currents or sea state you should not allow you to use your "outboard motor" to assistance guide Antiki into harbour or to your beach you was planning to land at?br /Well carried out in any event to "both" crews for as a final point receiving Antiki to her final destination!br /Or could the final destination be considered a trip back again across the Atlantic at some stage?br /Best regardsbr /Peter Baker. Penang Malaysia.

Omer 17 במאי 2014

Hmmm, people still seem to give me funny looks even though it is only mist'. So I still tend to only smoke it the same places I would a regular cigarette! Still, thoroughly recommend the e-cig.

Matt 19 במאי 2014

Glorious data here. This attention-grabbing put up made me grin. Possibly for those who throw in a couple of photographs it's heading to generate the full point far more exciting. Anyhow, in my vocabulary, there are normally not quite a few great provide prefer it.

Comments closed