אפרופו מריון ג'ונס. האם כדאי וראוי לשלוח לכלא רמאי סמים בספורט?

עסקתי היום בישראל היום באפשרות שמאריון ג'ונס תשלח לכלא. אפשרות שאני בהחלט בעדה. לדעתי מאסר של ספורטאים בגלל שימוש בסמים בספורט יכול להיות מוצדק. ואני רוצה לנמק את הדיעה שלי ברמה המשפטית.חשוב לציין שמאריון ג'ונס עלולה ללכת לכלא בגלל עניין מקרי שאינו קשור ישירות לסמים בספורט. היא שיקרה לרשויות פדרליות שחקרו את הפרשה. אם הייתה מודה לא היה שום סיכוי שתלך לכלא. כך שתקדים אין פה והעיסוק שלי בסוגיה הוא עדיין תאורטי. אין כיום שום חוק ששולח ספורטאי לכלא על רמאות כזו.

ראשית, האם שימוש בסמים היא בעיה כל כך חמורה שמחייבת ענישה פלילית. הרי מדובר בספורט?

הנה הטיעונים שלי:

1. מי שגורם נזק כלכלי עצום הולך לכלא. השחתת ארועי ספורט כמו הטור דה פראנס הם נזק כלכלי עצום.

2. מי שמחבל ביצירות אמנות הולך לכלא. פה מדובר בחבלה באירועים כמו המשחקים האולימפיים, למשל. מה בדיוק ההבדל?

3. מי שמוכר משחק כדורגל מעוות בסתר את התוצאה ועלול ללכת בשל כך לכלא. אני לא רואה הבדל בינו לבין נוטל סמים.

מה ההבדל בין רמאי סמים למי שמבקיע גול ביד או צולל לפנדל?

זה חשוב לאבחן, כי אני לא חושב שצריך באופן כללי להחיל את החוק הפלילי על ספורט.

ההבדל הוא שהרמאי במגרש חשוף לחוק. החוק הפלילי מעביר חלק מסמכויותיו לשופט המשחק למהלך משחק. למשל שחקן שנותן אגרוף חוטף כרטיס אדום אבל איש אינו מגיש נגדו תלונה פלילית. כך שהרמאים במגרש חשופים לחוק מסויים עם דיני ראיות ופרוצדורה מסויימים. למשל דין פרוצדורלי שאת התוצאה בשריקת הסיום לעולם לא משנים.

אז הרמאי במגרש הוא רמאי אבל בכדי לקיים ספורט תקין על המגרש, ולא באולמות בתי משפט, אנו מטפלים בו בצורה אחרת. אבל הוא כן נמצא בתוך מערכת אכיפה וענישה. אם יגזים – למשל אלימות קיצונית – בהחלט יעבור לידי החוק הפלילי.

יש לזה גם צד מוסרי, ואני לא מזלזל בו. שחקני נבחרת אנגליה שספגו את שער היד של מראדונה לפחות הולכים הביתה עם ראש מורם. רימו אותם והעולם יודע את זה. זה בהחלט איזשהי פיצוי ממש כפי שהסיפור גבה מחיר מתהילתו של מראדונה. זה לא כמו מי שמפסיד בגלל איזשהו מעשה שנעשה במחשכים. מי שהפסיד לרמאי סמים רואה את פועלו יורד לטמיון מבלי שאיש יעריך נכון את מאמציו. מבלי שאיש יידע בדיוק מה בדיוק התרחש על המגרש.

שם טוב וכבוד הם ערכים חשובים מאד בחברה שלנו והחוק מגן עליהם בהרבה מאד צורות.

האם חוק כזה יהיה יעיל?

לדעתי הוא יהיה מאד יעיל. ראשית, חקיקה פלילית בהחלט מחנכת בני אדם. תתפלאו כמה ספורטאים כן משתמשים בסמים כשזה נראה להם "רק" רמאות ספורט וכמה מהם יפסיקו אם הם יבינו שזו עבירה פלילית. אצל חלקם משום שהם באמת יבינו שזה לא בסדר ואצל אחרים משום שהם מפחדים.

שנית, חקירת הסמים תעבור ממוסדות הספורט לידי המשטרות. וזה משנה את התמונה. משטרות הן מיומנות הרבה יותר בחקירת פשעים ומכיוון שספורטאים רמאים הם עדיין לא פושעים מתוחכמים הם יתקשו להסוות את פעולותיהם.

האם יש משהו דומה לחוק כזה?

כן. יש הרבה מאד כללי אתיקה שחלים במקצועות מסויימים – ולא רק בעניינים מסכני חיים. עורך דין למשל מחוייב בחסיון הלקוח. רופא מחוייב לחסיון רפואי. דילרים בבורסה מחוייבים באי שמוש במידע פנים. דירקטורים מחוייבים בכל מיני עניינים של ניגודי אינטרסים. ודיני האתיקה הללו באים לעתים בצמוד לחקיקה פלילית.

באופן טבעי כללים כאלו חלים על מקצועות "מכובדים". ובכן ספורטאי הוא בעל מקצוע מכובד מאד מבחינת מעמדו הציבורי ולעתים מבחינת הכנסותיו הכספיות. אין שום סיבה שלא יחולו דיני אתיקה מחמירים על ספורטאים.

האם אפשר להחיל חוקים כאלו מבחינה בינלאומית?

בלי שום בעיה. התנועה האולימפית ורשויות ספורט במצב מאד נוח מהבחינה הזו. הן יכולות להעביר תקנות שמדינה שלא חוקקה חוקים מסויימים עד תאריכים מסויימים פשוט לא תשתתף בתחרויות. ארגונים חזקים, כמו פיפ"א או הוועד האולימפי, יצליחו בקלות לכופף את ידם של רוב הפרלמנטים. נכון אמנם שכמה מדינות יתאמצו יותר ואחרות יתאמצו פחות באכיפה – אבל התועלת תהיה ממילא. כי מעט מאד ספורטאי צמרת פועלים רק במדינותיהם. רובם צריכים להתחרות במדינות עם מערכת אכיפה רצינית לא פעם בקריירה.

בניגוד ללפני כמה חודשים, אני בכלל לא בטוח שהמאבק בסמים בספורט אבוד. אם מאריון ג'ונס נחשפה בחקירת בלקו גם בארי בונדס קרוב מאד לנפילה. קצת יוזמה משפטית ומשתמשי הסמים בספורט ימצאו את עצמם במקום הרבה יותר קשה.

שבת מול המסך
חופש! שוויון! אחווה! כריזמה!!! (לבלוג נמאס מחיים של אנגלופיליות)

35 Comments

Glenn Edward Schembechler 7 באוקטובר 2007

So shall we send the Patriots to jail?. I am sure some guys lost their pants in Las-Vegas due to even a small change in final score. I am all for it.

רונן דורפן 7 באוקטובר 2007

גלן – אתה מתכוון בגלל עניין הצילומים או עניין הסמים? עניין הצילומים לא מחייב התערבות פלילית משום שלא מדובר בתופעה רחבת היקף ומסכנת חיי אדם כמו סמים בספורט.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 7 באוקטובר 2007

אותי שכנעת

Glenn Edward Schembechler 7 באוקטובר 2007

Not the drugs. I know we discussed it before but again that I think your first reason (financial damage) apply also to NFL cheating that change the results. Imagine NE has a 15 points advantage in Vegas and they win in 17. If I am batting on this game, I don’t care about drugs Vs James Bond’s cameras. It’s still an economic crime and we should think about criminal punishment.

גיל 7 באוקטובר 2007

הסיבה שצריך לשלוח ספורטאים לכלא על שימוש בסמים מאוד פשוטה. ספורטאים איבדו את כל הבלמים שלהם ושימוש בסמים טריוויאלי עבורם. היה סקר לפני כמה שנים שמצא שרוב האנשים היו מוכנים להשתמש בסמים אם זה יעזור להם לקבל מדליה אולימפית גם אם הם ימותו תוך 10 שנים בגלל השימוש בהם. נזקי בריאות לא מרתיעים ספורטאים בזמן מעשה (וגם הרבה פעמים אחרי הפרישה הם יגידו שזה היה שווה). שלילת החופש שלהם ופגיעה קשה באגו שלהם על ידי שלילת כל ההישגים ומהדליות שלהם, פלוס פיצוי כספי גדול בהחלט יעשו את העבודה לדעתי. נכון שזה נראה פיתרון דרקוני אבל המצב היום מחייב נקיטת צעדים דרסטיים.

חייש 7 באוקטובר 2007

היות והאתלטים המנצחים זוכים בכסף רציני במקרה של זכיה, ניתן לטעון בנוסף שכל אתלט שנוטל סמים וניגש לתחרות שיש עימה זכיה כספית, עובר על "קבלת דבר במרמה", תכלס.

RdMaN 7 באוקטובר 2007

מעניין מאוד השאלה היא האם זה באמת ישים – ענית על זה, נכון. אבל המציאות היא כל כך שונה מעולם הדימיון המדהים שלך…

לון 7 באוקטובר 2007

אם הייתי צריך להיות משוכנע, הטיעונים שלך היו משכנעים אותי…
אני בהחלט בעד ענישה מחמירה ביותר, כולל הרחקה לצמיתות מכל תחרות (בניגוד להרחקות המוזרות לשנה או שנתיים).
בנוסף לכלא כמובן.

כיום בעצם אין הרתעה של ממש.
כרגע יש הרתעה רק למי שמבין שמסכן את חייו באופן ממשי.

אוריאל 7 באוקטובר 2007

ידידי האופטימיסט. המאבק בסמים אבוד. כולם משתמשים בסמים. האתלטים הטובים יותר והטובים פחות.
גם כריסטיאנו רונאלדו משתמש בסוג זה או אחר של סמים ממריצים. סמים אולי מילה לא מתאימה. אלו חומרים כמיכלים שעוזרים בביצועים. מי שחושב אחרת, חי בהזיות.
האבסורד הגדול ביותר הוא שמה שפעם היה סמים ממריצים היום כבר לא. ומה שהיום כבר לא יהיה מחר. מה אם לעשות חוק שייאפשר לכולם לקחת סמים המוכרים לכולם והדבר היחיד שיהיה חשוב הוא שהם לא יפגעו קשות באתלט עצמו. כי טרגדיה הרבה יותר גדולה היא שספורטאי לשעבר מת מהתקף לב בגיל 40 בגלל חוק מטופש.
דרך אגב, פעם היה אסור לבעוט כדור מהאוויר בכדורגל. הזמנים השתנו והחוקים צריכים להתאים את עצמם לזמנים החדשים.

אור 7 באוקטובר 2007

שער היד של מראדונה רק העצים את דמותו לדורות הבאים.
כשאומרים מראדונה אז ישר חושבים יד האלוהים.
לא יודע מה איתך לי עולה האסוציאציה הזו.
אגדות נולדות משטויות. וכך האגדה שלו נוצרה.

רונן דורפן 7 באוקטובר 2007

אוריאל אתה מפספס את הנקודה. אתה בוודאי מתכוון לחומרים חוקיים שכריסטיאנו רונאלדו וכל ספורטאי מקצועני נוטל (בהנחה שאינו משתמש בסמים אסורים). יש סיבה לכך שהסמים הללו חוקיים – כי הנזק שלהם לא כל כך חמור. אין שום בעיה עם חומרים שאושרו לאחר שנבדקו.

חייש – נכון לחלוטין. אפשר לנמק חוק כזה מעוד לא מעט זוויות חוקיות – ואולי אפילו להשתמש בחוקים קיימים.

גיל וגלן. אני בהחלט חושב שהתשובה של גיל היא התשובה שהייתי עונה לך. לא מחוקקים חוק פלילי בגלל עניין חד פעמי. השימוש בסמים יצא מכל פרופורציה ולכן מחייב ענישה פלילית. סיפור המצלמות של הפטריוטס יכול להישאר במסגרת רשויות הספורט.

רונן דורפן 7 באוקטובר 2007

אור – זה העצים אכן את דמותו אבל לא את דמותו המוסרית – אלא כמין מנוול-גאון-רעב-לניצחון. אין לי בעיה עם זה. כל עוד העניין שקוף ומונח לפנינו וכל אחד יחליט את אשר יחליט לגבי מראדונה או האנגלים. אבל לאנגלים יש את הנחמה הלא קטנה שהאמת יצאה לאור.

איתי נ. 7 באוקטובר 2007

2 דברים:
א. יש קושי לדעתי במצב שבו כופים על הספורטאי שימוש בסמים מטעם המדינה שלו. את מי מענישים? את הספורטאי או את הגורמים שמאחוריו? מי בכלל יעניש במצב הזה?

ב. בשולי הדברים. למה לא להעניש לפי החוק הפלילי שחקן שנתן אגרוף מכוון במהלך משחק. הכוונה לא למרפק בקפיצה לכדור, אלא לממש אגרוף או פגיעה דומה

רונן דורפן 7 באוקטובר 2007

איתי –
כבר אין יותר מדי מדינות שכופות שימוש בסמים על ספורטאים – כפי שהיה במזרח גרמניה. אדם שכפו עליו לבצע מעשה ממילא אינו אחראי פלילית.

נושא האלימות בתוך משחק ספורט הוא בעייתי. כי מדובר בסיטואציה טעונה שנוצרה במהלך ארוע. אתן לך דוגמא: אתה מגיש נגדי תלונה על תקיפה. אחת ההגנות שאני עשוי להשתמש בהן היא הגנת הקנטור – כלומר דחפת אותי למעשה באיזשהי התנהגות מרגיזה. במהלך ארוע ספורט קנטור מתרחש כל העת ואין לזה סוף. האם נרצה שיוגשו תביעות דיבה בגלל טראש טוק למשל?

ולכן החוק הפלילי מניח לרשויות הספורט להתעסק כמעט עם כל ההתנהגויות הפסולות במסגרת המשחק – כולל הונאה, קבלת דבר במרמה, לשון הרע ואפילו מצבים רבים של תקיפה. אי אפשר לקיים ספורט בסיטואציה אחרת.

נימו 7 באוקטובר 2007

זה באמת נושא לא טריוויאלי. מעולה שהעלית אותו.
בעניין מה שקורה בזמן משחק באצטדיון, אני חושב שההמנעות מדין פלילי חובקת גם את האוהדים בהרבה מקרים, לפחות עד גבול מסויים. גם באספקטים של אכיפה, גם בשפיטה וגם בענישה. אם כי, המצב השתפר עם הזמן, ללא ספק.
הטיעונים סביב ענייני ההימורים אינם רלוונטיים לדעתי – אני מסכים כי נגרם הפסד כספי, אבל אני רואה בזה חלק מההימור – לצורך העניין, אם מהמר מסויים יודע בוודאות שקבוצה א' תמכור את המשחק – מה הסכוי שהוא ילך למועצת ההימורים ויספר לה את זה? קלושים. הרבה יותר סביר שהוא יכפיל את ההימור על הקבוצה השניה.
מה שמשאיר בעיני את הטיעון של קבלת דבר במרמה – שאותו קל יותר לאכוף בספורט יחידים.
מצד שני – איסור על שימוש בסמים כאלו ואחרים, פסילה, וכן הלאה – משאיר את הספורטאים להתמודד עם הבדלים אובייקטיביים ביניהם. יש אנשים שבגלל מצב רפואי אינם חשים כאב – האם למנוע מהם להתחרות כי יש להם יתרון? כנראה שלא.
אולי בצורה הפוכה, אני אגיד (ולא לגמרי רק לשם הויכוח) שיש להפסיק לגמרי את הבדיקות והרדיפות אחרי סמים וחומרים אחרים. פשוט לא להתעסק בזה.

רונן דורפן 7 באוקטובר 2007

נימו – דנו בעניין זה בעבר. אם סמים לא היו מזיקים לא הייתה לי שום בעיה עם פתרון כזה. אין ממילא שום דבר "טבעי" בהישגים בספורט. הם מושגים כתוצאה מאורח חיים קצוני. משיאי עולם אני מזמן לא מתפעל כי הם משקפים רק התקדמות טכנולוגית ולעתים רחוקות מאד התקדמות אנושית.
אלא שמרגע שבסמים יש סכנת חיים, וזו קיימת, השימוש בהם יוצר דילמה לא הוגנת: להישאר ללא סיכוי או לסכן את החיים. ולכן סמים מסוכנים, ורק אלו, צריכים להיות אסורים.

יואב ג. 8 באוקטובר 2007

האם לדעתכם היילה גבריסילאסי, ששבר את שיא העולם במרתון בתוצאה מדהימה, השתמש בחומרים אסורים?

יורם אהרוני 8 באוקטובר 2007

פגיעה במגרש יכולה להביא לתביעה בבית-משפט. היה בישראל מקרה מפורסם בשנות ה – 70. ג'ק אייזנר, כדורסלן בית"ר ירושלים פגע ברמי גוט מהפועל תל-אביב וגמר לו את הקריירה. היה ויכוח אפילו אם זו הייתה פגיעה מכוונת. גוט תבע את אייזנר למשפט וזכה בו. כתוצאה מכך אייזנר עזב את הארץ.
לגבי שימוש בתכשירים משפרי יכולת אצל הרצים האפריקאים. זו תעלומה ואין לנו הרבה מידע בנושא. יש מעט מאד שנתפסו. אני נוטה להאמין שרובם לא לוקחים אבל תמיד יהיהו כמה שקצת מתחת לצמרת שירצו להגיע למעלה ואז יש סכנה שיקחו

Ido 8 באוקטובר 2007

רונן, נכון שהדיון הזה הוא דה זה וו אבל מה זאת ההתקרנפות הזאת:
סמים כן, סמים שיכולים להרוג לא?
ואיזה מגדל באוויר על ענישה אישית לספורטאים שהודו שהשתמשו בסמים?

מריון ג'ונס היא קורבן בסיפור הזה, בסוף היום כל ספורטאי שם את הנצחון מול העיניים ויקנה את המאמן הכי מוצלח, הנייקי הכי משופרות וגם את התוספי מזון שיעבירו אותו את הקו ראשון, חלק ממבנה האישיות של כל מתחרה ראוי לשמו.

אז עכשיו האמריקאים עושים שריר והיא תכנס לכלא ושבעת האצות האחרות לא?

רוצה מלחמה בתופעה, סבבה. תתקיף את המעבדות לא את המשתמשים.
על אותה נשימה תכניס אותי לכלא כי אני לובש בגדים ממפעלי זיעה בסין, ומטנף את כדור הארץ במכונית הבנזין שלי.

אנונימוס 8 באוקטובר 2007

גם אני סבור שהמאבק בסמין מאבק אבוד.
ראשית כל הגבול בין סמים חוקיים ללא חוקיים מאד דק כפי שציינו פה.
אבל מעבר לכך, אכיפה מחמירה יותר פירושה רק שהרמאים יתאמצו יותר.
לא ניתן באמת לבדוק ברמה מחמירה, כי אז כל תקציבי הארגון ילכו לבדיקות סמים.
כמו במקרה של חובבנות ספורט הקולג'ים בארה"ב מדובר בפועל בהעמדת פנים בלבד, שמשרתת את כל המעורבים בנושא.
גם האמונה שניתן להלחם בתופעה משרתת אותם, מאחר שהיא ממשיכה לשמור את מצג השווא לפיו לא מדובר במשהו ששותפים לו כל המעורבים, אלא רק חלקם ושיש לו פתרון ולכן ניתן להמשיך להתייחס ברצינות למרבית התחרויות והתוצאות.

נימו 8 באוקטובר 2007

לא חשבתי שזו פעם ראשונה שהדיון עולה :) רק נקודה ששווה להוסיף – עם ההתפוצצות האחרונה לגבי מחקרים מדעיים בכלל ורפואיים בפרט (בוטם ליין – אי אפשר להאמין לשום מחקר שיוצא בשנים האחרונות) – כבר לא בטוח שהגבול בין סמים מזיקים ללא מזיקים הוא כזה ברור. אבל שוין – אני מצטרף לדיעה שהמאבק אבוד…
בעניין דז'ה וו – זו היתה הכותרת בעיתונים כאן היום…
Deja vu again and again…

אלי 8 באוקטובר 2007

כמו יואב גורן שכותב על אותו הדבר בדיוק היום גם אתה מפספס את העיקר. העונש פה הוא לא העיקר. יש עוד המון ענישה שאפשר לעשות גם במצב של היום וממילא כשספורטאי מאבד את המדליות, מאבד את התהילה, מאבד את הכסף (זה עניין קצת שונה) זה מספיק כעונש.
אפילו לא אכנס לשאלות הטכניות שנוגעות לסנקציות פליליות, לרמת ההוכחה הנדרשת, לתיאום הבינלאומי (זה מסובך מאוד מאוד מאוד, פחות או יותר כמו ההקמה המאוד שנויה במחלוקת ובעייתית גם מבחינה עקרונית וגם מבחינה טכנית של בית הדין הפלילי הבינלאומי ה-ICC.)
בכל אופן, גודל העונש פחות חשובה פה. מחקרים מראים (וכתבתי את זה גם אצל גורן) שהחשיפה והתפיסה חשובות יותר להרתעה מאשר גודל העונש. באופן אינטואיטיבי תחשוב על עצמך כנהג, מה יותר גרוע סך הקנס או אפשרות התפיסה? מישהו יודע מה ההבדל בגובה הקנס בין, נניח, אי ציות לתמרור עצור, לבין נהיגה במהירות של 40 קמ"ש מעל מותר לבין דיבור בסלולרי ללא דיבורית? סביר להניח שיש הבדלים ולפעמים זה גם הבדלים של מאות אחוזים אבל אותנו הרבה יותר מעניין איפה ואיך אפשר לתפוס אותנו. אם היית יודע שכמעט בכל פעם שתעבור את המהירות המותרת יתפסו אותך היית נזהר גם אם הקנס היה קטן (זה מעורר שאלות אחרות, "האם אפשר 'לקנות' עבירות על החוק". אבל זה לא ממש רלבנטי בספורט שבו שוללים ממך את המטרה העיקרית שלשמה אתה משתתף, הנצחון, ההשג.)
אם זה נכון שרק כ-10% מהמשתמשים בסמים בספורט נתפסים, העובדה שהעונש יהיה גבוה, כולל אפילו ישיבה בכלא פחות חשובה. תגיע ל-70-80% תפיסה ואז יהיה פחות קריטי מה העונש, שכל אחד שמשתמש ידע שהסיכוי שהוא ייתפס גבוה. זה אומר לבדוק את כולם-כולם-כולם, לא מדגם ולא נעלים. במהלך האימונים, לפני תחרויות, אחרי תחרויות, להשקיע כסף בפיתוח אמצעים, לשבת על הרופאים ומאמני הכושר לסוגיהם. הכל מכל כל. זה לא נוח לספורטאים אבל זה חיוני. ככה תעלה את רמת החשיפה של השימוש והעונש יהיה חשוב פחות.

לון 8 באוקטובר 2007

אלי, אם תדע שבמקום קנס מצפה לך מאסר של חצי שנה, לא תסתכן יותר. לא תעבור על החוק.
במיוחד אחרי שתראה שהחוק אכן מיושם ואנשים באמת נכנסים לכלא על נהיגה במהירות מופרזת.

אלי 8 באוקטובר 2007

שוב, זה לא ממש מדויק וזה בדיוק מה שניסיתי להסביר. בשביל שזה יהיה אפקטיבי צריך עונשים מאוד דרקוניים למדי (וזה מעורר בעיות אחרות), לטעמי בלי לשפר את שיעורי התפיסה התוספת של חצי שנה היא לא נורא מרתיעה (זה לא שהיא לא שווה כלום אבל היא שווה מעט) מה גם שיש עוד צעדים שאפשר לעשות לפני כן, בעיקר כספיים. אגב, זה יפה שמריון ג'ונס נתפסת בדיעבד שבטור דה פראנס חשדות עולים ומתבררים אחרי חודשים ושנים אבל סיפור בן ג'ונסון של תפיסה בזמן אמת ממש היא הרבה יותר חשובה. גם יש לה השלכות על חוזי פרסום ועל תהילה באופן כללי (לאנס ארמסטרונג הוא דוגמא מצויינת לאחד שקנה את עולמו ונדמה שהציבור די אדיש כיום לשאלה האם השתמש בסמים או לא – במיוחד, אם נשווה את זה למשל ללאנדיס).

Ido 8 באוקטובר 2007

נימו, בניו זילנד הלכו על דה ז וו, בהארולד סאן של ויקטוריה היתה תמונת שער של 2 וואלביס יורדים מהמגרש וכותרת בפונט ענק על כל הדף:
Its the end of the world [cup]

חזק, לא?

גיא 8 באוקטובר 2007

האם אני צודק כשנדמה לי שמי שסופג את העונשים כאן זה רק הספורטאים ולא המערכת שעומדת מאחוריהם ?
האם זה בגלל שזה מביא הרבה יותר רייטינג לרשויות האכיפה ?

אם באמת רוצים לטפל בתופעה, שיתחילו לטפל במאמנים שדורשים מחניכיהם להשתמש בסם זה או אחר, במדענים ובמעבדות שעסוקים בלהמציא עוד ועוד שיטות על מנת להערים על המבדקים וכו'.

אם יילכו מספיק אחורה בטיפול בבעיה יגדעו את זרם ה"פיתוחים" ואת הלחץ מהממסד על הספורטאים .

יונתן 8 באוקטובר 2007

יש בתכנית הספורט השבועית של 5live של ה bbc ראיון בהחלט מעניין עם זה שמכר למריון ג'ונס את הסמים. ציטוט (לא מדויק) נבחר: "in-competition drug tests are not a drug tests, but IQ tests, because you have to be pretty dumb to fail in these."

אפשר להוריד את התכנית כולה (עוסקת בעיקר בלואיס המילטון ורגבי) מ: http://www.bbc.co.uk/radio/podcasts/sportsweek/

Glenn Edward Schembechler 8 באוקטובר 2007

In some sense it has resemblance to porn. We can always say that we see mainstream porn and we are OK but even if that is the case, we create a shift of money and fuel to more obscene parts of the industry. Maybe a boycott of events such as the Tour will
be a better way. I guess my wish is science-fiction…..
At least, where I work (Germans, Americans Brits, Italian and Dutch) the Amstrong
1M$ question is still much bigger than Landis or anybody else.

Gilad Bloom 8 באוקטובר 2007

Ronen-i agree with you,if icons like Marion Jones,Bonds or Mcgwire start doing jailtime and get stripped of their titles,and most importantly of their dignity maybe some young athelets will think twice before they shoot up.There should be no second chances,if you get caught once you are suspended for life.In tennis if you get caught you have to pay back all the money you made while you were doing the drugs.There are a few problems though-enforcing could be a very difficult,atheletes will appeal in court and there is also the issue of non performance enhancing drugs,if an athelete smokes a joint should he be suspended for life?i don't think so…I don't agree with the people that say that we should leave it alone and let them take whatever they want,it is iresponsible and uneducational,there is a clear destinction between harmful and harmless supplements.Also,to those who say that the manufacturers should get most of the blame,i don't agree,yes these people should go to jail fo breaking the law but the atheletes make their own choices,there is no more iron curtain,nobody is forcing them to take anything,even a stupid idiot like Ben Jhonson must have known that he was doing something wrong,i don't buy that "i was taking what they gave me" bullshit.It's different from recreational drugs,the atheletes are not getting high while risking their health,they are cheating and breaking the biggest law of sports,fair play.By the way i was a professional athelete for 13 years and never even considered taking performance enhancing drugs,not for a milion dollars.I know for sure that there are tennis players from my generation that had better careers than me,made more money and took performance enhancing drugs,they are still considered legitimate atheletes in their countries,nobody will ever know,don't be surprised if a certain formr number one in the world from my generation suffers a heart attack in his forties,i'll let you guess who it is,i can't name hime for obvious reasons…

גיא 8 באוקטובר 2007

וואלה גלעד, זו חתיכת פצצה שזרקת לנו פה.
עכשיו אני לא יכול להפסיק לחשוב מי היו במקום הראשון בזמנך…

גיל 8 באוקטובר 2007

לדעתי גלעד רומז לתומאס מוסטר שהיה מספר 1 בעולם למשך תקופה קצרה, והיה ידוע בסיבולת הבלתי אפשרית שלו.

לון 8 באוקטובר 2007

גלעד, בעבר כבר ציינת שידוע בסבב שמוסטר לקח חומרים אסורים.

אסף THE KOP 8 באוקטובר 2007

רונן, שתי הערות.
1)ה"רמאות" של מראדונה עם הגול ביד בטלה בשישים לאור החמס, השוד והביזה של איי מאלווינאס מהארגנטינאים. זה ההקשר ההיסטורי ואני לא רואה על מה יש לאנגלים להיות כל-כך גאים. דרך אגב, מראדונה פיצה את כולנו בגול הגדול בתולדות המשחק. השחקנים האנגלים הלכו הביתה עם ראש מורם כיוון שהם יודעים שהם חזו בהתגלות אלוהית. הם בטח מרגישים כמו 12 השליחים שלהבחור המזוקן ההוא מנצרת.

2) אני דווקא תומך בשימוש חופשי בסמים. הקרב נגדם הוא קרב אבוד ולכן יש לאפשר לכולם להשתמש במה שבא להם. אם כולם ישתמשות יצטמצמו הפערים ושוב מה שינצח תהיה רוח האדם. מהפכני, אני יודע, אבל נכון.

Gilad Bloom 8 באוקטובר 2007

I will not deny about Muster but petr Korda and Mats Wilander were caught as well towards the end of their career and had to retire quietly and give back hundreds of thousands of dollars,they were both number one in the world…regarding the hand of god goal,the english have made a big deal out of it,there is no difference between a forward diving in the 16 meter box, faking an injury to waste time or catching a defender's shirt when the ref doesn't see,it was an instinct,99 out of a hundred times it doesn't work and ends in a yellow card,Dror Bar nur did it 30 years ago,Itay Shechter did it last week and to be fair Gili Landau did it too,you can't compare it to taking drugs,i'm not too familiar with the Malvinas conflict but i'm pretty sure England is the bad guy,Maradona deserves to score one ilegal goal in his career after the brutal defending that he was facing in EVERY game he ever played…

רונן דורפן 9 באוקטובר 2007

אסף – עשיתי חיפוש בגוגל במלים untimely death sports steroids

אחרי שתקרא על מקרי מוות בפוטבול תיכונים אפילו, אולי תשנה את דעתך

Comments closed