יומן אליפות של הניינרס (11). ניצחון גרוע שלישי ברציפות

הבלוג בחרדה שמאמן שמגרד ניצחונות כאלו יעזוב

boldin
כשמקשיבים לשידור האמריקאי כמעט כל הדברים שיש להם להגיד הם חיוביים. שמעתי את הפרשנים מדברים על המשחקים האחרים ומסתבר שיש המון קבוצות שעושות התקדמות עצומה. יש להם מאמנים צעירים מבטיחים ובכלל הכל ורוד. מאד שונה משידור ספורט ישראלי שכולו ברברת של טענות ומענות. לפעמים נדמה שהאמריקאים מתייחסים לספורט כבידור. כמשהו שצריך לשעשע אותך בסוף השבוע.

אבל אני? מנטליות ישראלית יש בי. ניצחון גרוע שלישי ברציפות לסן פרנסיסקו! וזה מביא אותי לחרדות מפני האפשרות שג׳ים הרבאו יעזוב בקיץ לאוניברסיטת מישיגן. מאמן שיכול לנצח שלושה משחקים גרועים ברציפות הוא מאמן שצריך לשמור. גם אם הוא אשם בזה שגרוע!

המשחק התנהל בתבנית של רוב המשחקים האחרונים. עוצרים את היריב בפוזשן הראשון. מבקיעים טאצ׳דאון במהלך די מרשים ומבהירים ליריב שאין לו מה לחפש נגד קבוצה שהופיע בשלושת הגמרים האחרונים של הNFC. ואז מתעצלים לסגור את המשחק. שלושה איבודי כדור. אחד מהם נדיר מאד של פרנק גור. קפרניק מסר אינטרספשן אחרי יותר מ-100 מסירות אבל למעשה מסר שניים – וסטיבי ג׳ונסון נלחם יפה להציל אחד. זה קרה כי מאיזשהו סיבה הוא ניסה לזרוק מין floater עמוק כזה כאילו הוא פייטון מאנינג. חוץ מזה וורנון דייויס מחריד. הוא הרובין ואן פרסי של הניינרס כרגע.

ואז וושינגטון מובילה 13-10 חמש דקות לסיום. קפרניק כמו ילד שמבין שהוא הגיע לגבול הסבלנות של ההורים שלו חוזר לזרוק את הפגזים השטוחים – להזכירכם הוא נבחר כפיצ׳ר בדראפט הבייסבול (על ידי המממ.. השיקגו קאבס) – שאיש לא יכול לחטוף ובערך רק אנקואן בולדין חזק מספיק כדי לתפוס אותם. מהלך של מגרש שלם וטאצ׳דאון ניצחון של הייד. איך לא חשבו על זה קודם?

על ההגנה אין לי מלים. דובר הרבה על אבדן שלושה סופרסטארים גדולים לרוב העונה – פטריק וויליס שלא ישחק, נאברו באומן שלא ברור אם ישחק ואלדון סמית׳ שחזר במשחק הקודם. אבל שני רוקים – כריס בורלנד ואהרון לינץ׳ – בדרך להיות סופרסטארים הגנתיים – והם היו הבחירה ה-77 והבחירה ה-150 בדראפט האחרון. אז אנשים: הסן פרנסיסקו פורטי ניינרס הם קבוצת צמרת וארגון בריא וממש מחליאה אותי האפשרות שבעל הבית – יורש צעיר חסר בינה – רוצה להפטר מצוות האימון.

*

משהו על המתנגד – ויותר נכון על הקווטרבק המתנגד. לפני שלוש שנים ערב הדראפט היה דיון מאד מאד פתוח בשאלה אם רוברט גריפין צריך להבחר לפני אנדרו לאק. בסופו של דבר נלקח שני. ואפילו בעונה המקצוענית הראשונה שלו הוא נראה לא פחות טוב מלאק. גריפין הוא כנראה אתלט עוד יותר מחונן מקפרניק. בגיל 17 רץ את ה-110 משוכות ב-13.46 ש׳. פוטנציאל מדליסט אולימפי לכל דבר ועניין.

כרגע הוא נראה שבר כלי. פציעות, חוסר ניידות, חוסר בטחון. אני כן אומר את זה בהקשר קפרניק. הקווטרבק האתלט הוא פרוייקט לא פשוט בNFL. אנשים מנסים אותו שוב ושוב כי מה לעשות – יחידי סגולה שעומדים בפוקט ולוקחים אליפויות לא גדלים על העצים. ומהאחרים – האפסייד של הניידות שאנחנו רואים בווילסון או בקפרניק – הוא מאד גדול. ועם קפרניק, שהתחיל מנקודת מוצא נמוכה בהרבה מגריפין, נעשית עבודה טובה.

עדיין לפניך - יוחאי שטנצלר
יומן אליפות של הפטס (12) - הניצחון על דטרויט

22 Comments

ג'נובי 24 בנובמבר 2014

בכל פעם מחדש אני מתפעל מג'סטין סמית'. האיש הוא קו הגנה בפני עצמו. וכמה כיף שאח שלו חזר לשחק. עכשיו רק צריך למצוא את ורנון דיוויס שנעדר מתחילת העונה…

גיל 24 בנובמבר 2014

הייתה עכשיו אחת התפיסות המדהימות ביותר בתולדות המשחק.

Samir Zamfir 24 בנובמבר 2014

נכון!. לא ייאומן! ורגע לפני כן שידרו את מיטב תפיסותיו בחימום. במשחק הוא עוד נדחף וקיבל דגל לטובתו לפני שתפס. שחקן זה..

עובר אורח 24 בנובמבר 2014

באחד המשחקים הראשונים של העונה היה כדור של קאפרניק לאנדזון שורנון דיוויס פשוט נכנס למי שהיה אמור לתפוס באמצע ובגלל שהוא ניסה לתפוס את הכדור במקומו, יצא שהכדור נפל והסתפקו בפילד גול. ברגע הזה אמרתי לעצמי שנראה לי שדיוויס הגיע לעונה עם קצת יותר מדי שתן בראש, ובאמת במשחקים הבאים הוא הראה שהוא לא נמצא איתנו.
כל זה חבל כי כשורנון דיוויס בראש נכון הוא אחד היתרונות הגדולים של ההתקפה של הניינרס. לא פלא שבלי שהוא משחק ברמה שהוא יודע הם מתקשים.

משה 24 בנובמבר 2014

אני לא מכיר את הסיפור של ורנון דיוויס מהקיץ אבל כמו שהוא נראה מתחילת העונה הוא בעיקר מזיק. הוא צריך לשבת בחוץ ולחשוב אבל כשהוא יודע שהמאמן הולך בסוף העונה אני לא בטוח שניתן לאפס אותו כרגע.

משה 24 בנובמבר 2014

ועוד משהו : כשאתה רואה כמה זמן היה לרומו בפוקט בדרייב האחרון נשאר רק לקנא.

D! פה 24 בנובמבר 2014

זה בדיוק מה שעבר לי בראש היום בבוקר כשראיתי את הסרטון. אז אמרו לי שהשניות הבודדות (בספירה בלב המדוייקת שלי עד חמש במקרים הטובים) שיש לקפרניק זה מלא זמן בפוטבול. לרומו היו אם ככה שנים. הוא יכול היה לדליק סיגר תוך כדי.

HaGoMaN 24 בנובמבר 2014

אלדון סמית' הוא דיפרנס מייקר. ובורלנד זה פשוט תענוג, לא יאומן איזה מציאות הם יודעים להביא מהדראפט.

אבל גם מנקודת מבט של אוהד הניינרס, קשה היה שלא להרגיש רע על RG3. כל מה שקורה איתו זה פשוט סיפור ענק, מההשקעה העצומה שהרדסקינס עשו כדי לבחור אותו דרך עונת הרוקי המדהימה שלו (בעיני הוא היה טוב יותר מאנדרו לאק באותה עונה) ואיך כל זה נראה עכשיו. חוץ מהדרייב ברבע השני הוא פשוט לא עשה כלום. אפילו לא צ'ק דאונס וסקרינס או משהו פשוט.

ויאלה למשחק העונה ביום חמישי. איזה משחק

אח שלו 24 בנובמבר 2014

דורפן –

לגבי ההיפטרות מהרבאו: אני חושב שהתשובה מצויה באותה פסקה בה הבעת את התמיהה. למיטב הבנתי היו"ר הצעיר והפעור ניצב בפני בחירה – או ה-GM (המעולה!) שבוחר את לינץ' ובורלנד וכל יתר הח'ברה (הניינרס הם הקבוצה עם הכי הרבה כישרון על הפלנטה כבר כמה שנים רצוף), או המאמן (שהוא גם לא רע!). שניהם בקלאש אחד עם השני.
וזה חוזר לפוסט שלך מלפני שנתיים בערך, בו השווית את הרבאו לפרגוסון. אמרתי לך אז שלדעתי ההקבלה הנכונה יותר להרבאו היא מוריניו – אחלה מאמן, אבל חיי-מדף מוגבלים, מסיבות שונות. בפוטבול אמריקאי האופי המוריניו-אי הוא פחות בר-קיימא.

דורפן 24 בנובמבר 2014

אני לא רואה שום סיבה לחשוב שחיי המדף של הרבאו מוגבלים. אם זה באמת עימות בין הgm למאמן אז זה חבל נורא.

ההשוואה לפרגוסון הייתה לגבי המעמד שהוא נותן לשחקנים. אני לא בטוח שיש כאן הבדל ממוריניו.

ק. 24 בנובמבר 2014

רונן,
נכון שההגנה של הניינרס בארבע שנים של הארבו היא כנראה (בשכלול) הטובה בליגה.
השאלה שלי היא אם אתה לא חושב שהם צריכים שינוי, אם לא בעמדת המאמן אז בעמדת מתאם ההתקפה, כדי שהתקפה עם כל כך הרבה כשרון לא תראה כל כך בינוני (לא רק השנה) לאורך יותר מדי משחקים (בהנחה שקפרניק הוא עובדה מוגמרת)?

אח שלו 24 בנובמבר 2014

דורפן – אתה צודק לגבי המעמד שהוא נותן לשחקנים. אבל – יש פה 2 אבלים: (1) על חשבון מי ומה הוא נותן מעמד לשחקנים? הייתה כתבת פרופיל נפלאה של סת' וויקרשהאם על הרבאו לפני כמה שבועות, בה הוא מספר שהרבאו עומד מאחורי שחקנים בסכסוכי וחידושי חוזים (אלקס בון, קאפ וכולי) ומחמם אותם נגד ה"פרונט אופיס", כולל ה-GM. (2) בניגוד לפרגוסון או מוריניו ששלטו ביד רמה בכל חדר ההלבשה, הרבאו לא מצליח ל"זכות" בכל השחקנים אלא רק בחלק מהם. שלא תבין אותי לא נכון, אם הייתי צריך לבחור בין להעיף את קראבטרי או להעיף את הרבאו הייתי בוחר בהרבאו 10 פעמים מתוך 10 (ובאופן עקרוני מעדיף מאמן טוב על שחקנים טובים).אבל זה לא משנה את העובדה (?) שיש יותר מדי שחקנים ותיקים שלא קונים את השטיקים ההרבוא-יים (שוב, כתבת הפרופיל ב-ESPN על הרבאו מעולה בהקשר הזה)

CK7 24 בנובמבר 2014

אז קודם כל גם נצחון מכוער הוא ניצחון, בוודאי בשלב הזה של העונה ובוודאי כאשר מרחב התמרון הולך ונסגר.
כפי שכתבתי כאן 11-5 יהיה הטיקט לפוסט-סיזון שזה אומר עוד הפסד אחד בלבד בחמשת המשחקים שנותרו (סיהוקס (ב+ח), ראיידרס (ח), צ'ארג'רז (ב), אריזונה (ב), זמן הכסף הולך ומגיע בצעדי ענק.
המשחק בחמישי מול הסיהוקס בליוויס הוא מפתח לניינרס (יותר אפילו מאשר לסיאטל). עלפי הסקדואל ההפסד הצפוי הוא במשחק השני מול הסיהוקס בסיאטל לכן הפסד בבית יחייב את הניינרס לנצח בסיאטל, דבר שראינו שהם לא ממש עושים בשנים האחרונות.
כעת לגבי המשחק מול הרדסקינס. טוב האמת שחשבתי שהניינרס יתפוצצו פה ויגמרו את העניין מהר, אכן ההתחלה נראתה טוב והתחושה היא שהסקונדארי של הסקינס לא יכול לעצור את הרסיברים. ובכן זה לא קרה שוב לטעמי בעקבות תכנית משחק התקפית גרועה. חוצמזה, כמה פעמים אפשר להכשל בדאון שלישי ליארד או פחות.
בהתחשב בזה שלא היה משחק ריצה עיקבי לאורך כל 60 הדקות, דווקא קאפרניק היה טוב למדי, עשה את הזריקות שהיה צריך בדרך כלל בזמן ובמדויק (האינט' היה בעיקר תוצר של התלהבות יתר של קאפ/רומאן לנסות להפעיל לחץ על הקורנר הרוקי של הסקינס שרק נכנס לשחק). שוב הייתי שמח לראות יותר מהלכי ריצה מתוכננים לקאפ ויותר אופציות למהלכי בריחה מתוכננים עם כיסוי רסיברים (READ OPTIONS).
משהו שהיה בשידור- העונה קאפ חטף 15 סאקס שגרמו לתוצאה שלילית (איבוד יארדים) בדאון ראשון! דווקא בדאון ראשון שבו ההגנה יותר קשה לה לדעת על איזה מהלך הולכים? דאון ראשון שבו אפשר לשלוח כדור החוצה לפני הסאק?
אני בדרך כלל לא אוהב את העניינים הללו של DNA של קבוצה, אולם לרגע שורנון דיוויס רץ ל 5 יארד כשצריך 6 וקאפ זורק אליו את הכדור הרגשתי את הרוח של אלכס סמית' ושרשרת המאמנים שעברו במפרץ בעשור שלפני הארבואו עומדים ומוחאים כפיים. ואפרופו DNA יש מצב שההגנה הזו לוקחת אותנו עד ומעבר ללומבארדי. פשוט תענוג אמיתי החל ברוקי DJ בסקונדארי דרך בת'יי וריד שממש השכיחו את הסייפטיז הקודמים (היטנר? ויטנר?) וכמובן הקו הקדמי עם התחייה של הסמית'ס ההזרקה של הרוקיס בורלנד ולינץ' הותק והעוצמה של ברוקס, מקדונלד (ובקרוב גם דורסי) ואולי עד המשחק בקן הציפור שבסיאטל עוד יחזור גם בואומן….היכונו לביאת הנובורו.

Samir Zamfir 24 בנובמבר 2014

אני לא יודע איך המצב של הניינרס עם היריבות שלהם מול הרמאס ואריזונה. בסיאטל, עוד לפני הניינרס, שונאים את אריזונה וסנט לואיס, בסדר הזה, יותר. לא יריבות ספורטיבית אלא יותר "פוליטית". סנט לואיס זה סוג הסביבה שהרבה מאוד אנשים ברחו ממנה לכיוון וושינגטון. אריזונה זו הסיבה שהם ברחו. לא שנכתבו על זה שירי אוהדים או משהו. אבל זו התחושה הכללית. וגם זה שהם עלו על העצבים מאז שניצחו אותנו שנה שעברה בבית.

נדמה לי שאתמול תחושת המיאוס מהעיר/הבחורים של ארינאס עזרה קצת. וכנראה שצריך תוספי מוטיבציה השנה. ארינאס מדבר על סופרבול בנובמבר. היה צריך להושיב אותו במקומו. ובעיקר לערער את הבטחון ביד של סטנטון. הליגיון הגיע למשחק בריא, וההבדל הורגש מיד. אבל זה היה בלי פיצג'ראלד. מה שיותר שכנע אותי היה הגנת הריצה עם ווגנר מאחורי קווין ווילאמס שהיה טוב, ולפני צ'אנסלר שהכאיב. ארלינגטון איננו ג'אמל צ'ארלס. אבל אפשר לעצור את ההתקפה של אריזונה. אי אפשר לעצור את מארשוון לינץ'. וגם הם לא יכולים

לא מדבר על לו"ז. נקסט מן אפ. ניינרס. מזמן לא נפגשנו. איך זה שכל כך הרבה זמן בתוך העונה עד שנפגשים? גם עם אריזונה מפגש ראשון בסוף נובמבר. נראה שלכולם יש סיום עונה קשה-מאוד קשה. ככה שיש עוד הכל על מה לשחק. אז כן מדבר על לו"ז בסוף.
אהלן סן פרנסיסקו,
אתם הולכים לשחק נגד האלופה בחמישי.
אכלנו את הציפור שלנו אתמול כבר.
ועדיין רעבים. יאללה מכות בלי דגלים!

CK7 24 בנובמבר 2014

בוא לא נשכח שעד לפני כמה שנים אף אחד ב SF לא באמת ספר את הסיהוקס…
המשחק הקרוב הולך להיות דם ואש ותמרות עשן

Samir Zamfir 24 בנובמבר 2014

בטח ששכחו, ככה זה שהקבוצה לא משחקת בעיר. או לוקחת אליפות שנת דור.

ג'נובי 24 בנובמבר 2014

אני חושב שהדם הרע בין הניינרס לסיהוקס הוא תוצאה של היריבות המקצועית של השנים האחרונות. והעניין הזה התגבר בעקבות "האהבה" בין שני המאמנים.

לגבי העובדה שרק עכשיו הקבוצות נפגשות, זה מתוכנן לחלוטין על ידי הליגה ששומרת את מפגשי ההכרעה הפנימיים בתוך הבתים לחלק האחרון של העונה כדי להגביר את המתח.

דורפן 24 בנובמבר 2014

אני חושב שהעברת מאמן מתפקידו בגלל ״אמון״ השחקנים היא צעד איום ונורא. אתה בעצם נותן להם זכות וטו להרבה שנים ומשדר שזו התרבות של הקבוצה.

גרג רומן אני חושב שדי מיצא את עצמו. ״הכשרון הרב בהתקפה״ נכון על הנייר כשוורנון דייויס משחק ככה, ופרנק גור וקרבטרי לא משהו השנה. בולדין מופלא.

גיל 24 בנובמבר 2014

לגבי הרבאו, הכל שאלה עד כמה הוא יכול להחזיק את הקבוצה במצב כזה לאורך זמן. מאוד יכול להיות שבשלב כלשהו כל הסיכסוכים פורצים החוצה ואז הכימיה בקבוצה נהרסת והירידה גדולה.

CK7 24 בנובמבר 2014

או עד שמגיעים ההפסדים.

גיל 24 בנובמבר 2014

זה בדרך כלל קשור אחד לשני.

o_stern 24 בנובמבר 2014

לגבי השידור – השדרים היו די איומים הפעם. בדר"כ פוקס משדרים את הניינרס אבל הפעם זה היה צוות של CBS (ריץ' גנון פרשן עם שדרן שאני לא יודע את שמו). הם רק זרקו קלישאות כל הזמן בלי קשר מיוחד למה שקורה על המגרש. בחלק מהזמן זה היה נראה שהם לא ממש מודעים למתרחש מולם.
RG3 – לא נעים לראות, הוא נראה איום, כבוי לגמרי, רק מחכה לעוף משם. הרדסקינס זה ארגון נוראי ומזלו הרע שהוא נפל לשם. זה שהוא ממשיך לרוץ ולקפוץ עם הראש קדימה אחרי הפציעות שלו מראה שגם הוא וגם המאמנים שלו לא למדו כלום.
הארבו – מהקיץ יש דיווחים מכמה עיתונאים שהארבו עוזב בסוף השנה בכל מקרה, שיש סכסוך עמוק עם הGM (שהוא לא רע בכלל, אבל אם אני צריך לבחור אז אין שאלה בכלל שהארבו הוא זה שצריך להישאר). מצד שני זה גם אותם עיתונאים שכתבו שהוא איבד את חדר ההלבשה והשחקנים לא מקשיבים לו, שזה שטויות במיץ עגבניות והקבוצה נראית מלוכדת ומגובשת לא פחות משנים קודמות. אי אפשר לדעת מה באמת קורה שם, אם בכלל. אני גם מבין את הטינה נגד ג'ד יורק שקיבל בגיל 30 צעצוע לשחק איתו בדמות קבוצת פוטבול אבל הוא דווקא לא כזה רע. בניגוד לאבא השחצן האטום שלו, הוא עושה עבודה לא רעה בכלל בשנים באחרונות לבנות מחדש את הארגון הזה (סך הכל הוא היה האחראי למנות גם את הGM הנוכחי וגם להביא את הארבו) תוך כדי שהוא מקשיב לאנשים סביבו ובעיקר לאחד, דוד שלו, אדי דברטולו. מסתבר שהם בקשר די חזק וזה לא נראה לי רע כל כך.
מה שכן זה נראה שהקבוצה קיבלה כבר לגמרי את האופי של הארבו וחייבת להביא כל משחק למאבק עד השניה האחרונה, סתם כי אחרת זה משעמם מדי. לא היתה סיבה נראית לעין למה לא לרסק את ולגמור עניין עוד לפני החצי. לרדסקינס אין הגנה ואין התקפה שיכולות להתמודד אם הניינרס ועדיין הם כמעט ניצחו.
ההתקפה של הניינרס לא ממצה חצי מהפוטנציאל שלה וזה נופל על רומן, מתאם ההתקפה. לפעמים זה ממש כואב לראות את המהלכים שהוא קורא. יש לו מדי פעם הברקות אבל לראות שוב פעם את קפרניק מנסה קווטרבק סניק ונכשל כאילו לא הפסידו על זה משחק רק לפני שבועיים, זה נורא.
גם מחלת ההשמטות שבה לקו לאחרונה הרסיברים לא עוזרת בכלל והורסת לקפרניק את הסטטיסטיקה. בכדי להיחשב לקונטנדרים באמת, שיפור דרסטי בהתקפה חייב להגיע.

Comments closed