עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב

אולי המשפט הידוע ביותר של אלכס פרגוסון נאמר פעם אחרי תבוסת 0-5 משפילה שנחלה מנצ'סטר יונייטד בניוקאסל "זה היה עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מנצ'סטר יונייטד". התכוון לומר תהליכים. התכוון לומר סבלנות. התכוון להפגין קור רוח. התכוון שאין ודאות בספורט. התכוון למה שהתכוון, הפסיד במשחק הליגה הבא 6-3. אחר כך זכה באליפות והגיע לחצי גמר ליגת האלופות. נזכרתי במשפט הזה בזכות עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מועדון הכדורסל מכבי תל אביב.
*
למה פוטר קטש?
המאזן של מכבי תל אביב במשחקי גביע אירופה הוא שישה ניצחונות ושלושה הפסדים. אולי זו קטסטרופה אבל בכל המפעל הזה יש רק חמש קבוצות עם מאזן טוב יותר. ולארבע מתוכן יש תקציב גדול בהרבה ממכבי תל אביב. מ-12 השחקנים ששיחקו עבורה ביורוליג השנה, שמונה לא היו בקבוצה בעונה שעברה. מבין אלו שהיו – ניקולה וויצ'יץ' וטל בורשטיין מושבתים לחלוטין תקופה ארוכה עם פציעות.
אם עודד קטש פוטר בגלל היכולת באירופה אז כנראה הציפיות שהוגדרו היו כאלו: “לקבץ בתוך ארבעה חודשים סגל לא יקר במיוחד במושגי המפעל, שהשחקנים בו לא הכירו אחד את השני לפני שנה, ולבנות בתוך 4-5 חודשים את אחת הקבוצות המעולות באירופה". אכן ציפיות ראויות מבחינה ספורטיבית. לא בטוח שזו משימה למאמן בעונתו הראשונה במפעל אירופי.
*
עודד קטש הובס כמובן שלוש פעמים במשחקי הליגה. זה דבר שצריך לבחון את ההשלכות שלו לעומק.
ההשלכות הספורטיביות הן אפס.  את אליפות ישראל מכריעים בשיטת הפינל-פור במשך יומיים בעוד הרבה מאד זמן. ההשלכות הכלכליות הן אפס. מכבי עמלה קשה  בכדי להשיג לעצמה חוזה פרטי עם מפעל היורוליג והשתתפותה בו מובטחת. כל הכנסותיה הן מהמפעל ההוא.
ההשלכות היוקרתיות, בניגוד חד, הן אפס. איש לא צופה במשחקי הליגה הישראלית. התנצלות, אולי מישהו כן צופה בהם, אבל כותב שורות אלו שהוא פריק של ספורט וכל חבריו הם פריקים של ספורט, לא נתקל מישהו שהולך באופן קבוע לצפות בליגה זו. מעניין כמה מחובבי הספורט במדינה מסוגלים לענות על השאלה "אילו קבוצות שיחקו בשנתיים האחרונות במשחקי הפינל-פור". מכבי עמלה שנים רבות בכדי להביא את המפעל למצב האומלל הזה.
כמובן שייתכנו עוד סיבות להחלפת מאמן. קטש מוחלף עכשיו במינוי סנסציוני על ידי צבי שרף. מאמן שמכבי תל אביב מן הסתם לא הייתה מודעת לקיומו או לאיכויותיו לפני חצי שנה. מאמן שאין לו כנראה קשר לבניית הקבוצה עד השלב הזה של העונה. אולי כשנתקלים במקרה במועמד כל כך ראוי כנראה שאין ברירה לפעול במהירות. למרות שלפחות בכלי התקשורת הצנוע הזה המינוי המדהים הזה נצפה מראש.
*
ישנו ויכוח ארוך שנים בספורט הישראלי האם מכבי תל אביב היא מועדון שמנוהל בסטנדרטים בינלאומיים גבוהים, או שהיא רק מעל הסטנדרטים העלובים של ישראל ובעזרת גב כספי והתנהגות מונופוליסטית בוטה השתלטה לחלוטין על הכדורסל המקומי. התשובה כמובן מורכבת. מנהלתית וכלכלית מכבי תל אביב מנוהלת למופת. מאחריות פיסקלית ועד דאגה לפרטים הקטנים בחיי היום יום של שחקנים.
אבל המושג תהליך מקצועי זר לחלוטין למועדון הזה כבר שנים הרבה.

אחר הצהריים בסוסים
האם אפשר לעשות משהו עם ההימורים בטניס?

54 Comments

tksr 1 בינואר 2008

קטש פוטר כי הקבוצה שאותה אימן שחקה כדורסל עלוב ועגום.
קטש פוטר משום שהיה ברור שאין ביכולתו להוציא יותר מסגל השחקנים הקיים בשל המוגבלות שלו כמאמן או כמנהיג שחקנים.
קטש פוטר משום שבמשחקים האחרונים נראה בבירור שהוא נקלע ל"הלם קרב" ספורטיבי והוא חסר אונים.
קטש פוטר משום שהוא היה שחקן ענק ופרשן נפלא וקבע סטנדרטים כה גבוהים שפתאום קטש המאמן התגמד מולם.בשנים האחרונות מדי חמישי בלילה במהדורות חדשות הספורט היה נדמה שלקטש הפרשן יש פתרונות ואפילו הגיוניים לבעיות שהתגלו במשחקים של מכבי.בשבועות האחרונים תהיתי מדוע קטש המאמן לא מסתייע בקטש הפרשן יודע הכל והמיומן במציאת פתרונות למצבים קשים.
הכי מגוחכים יצאו חלק מהפרשנים שזעקו ביממה האחרונה שאם מכבי לא תחליף את המאמן היא עלולה לאבד את האליפות.סליחה,זה לא מה שחלק מהפרשנים מייחל לו כבר שנים ? איבוד האליפות של מכבי הוא לא משהו שהכדורסל הישראלי זקוק לו ? לקרוא פרשנים שהם אוהדי מגדל ירושלים שנסערים מהמחשבה שקטש לא יפוטר – זה היה אחד מהדברים הכי מגוחכים שקראתי בעיתונות הספורט בשנים האחרונות.
וקטש עוד ישוב.הוא איש כדורסל אמיתי ואיש הגון שבשנה שעברה בעת ששרף תקף את ספחייה בחריפות בחר דווקא לעדן את הביקורת ואני בטוח שספחייה שהיה בעין הסערה הכיר לו תודה על כך.קטש עוד ישוב.
ולא ברור לחלוטין מדוע שרף ממשיך להאחז בקרנות המזבח של נבחרת הכדורסל ומדוע איננו מפנה את מקומו לטובת אפי שמשתוקק לקבל את הנבחרת.

צביקה 1 בינואר 2008

השאלה הגדולה היא איך אתה יודע שיש לך פרגוסון ביד, לתת לו את כל הסבלנות ולקבל ממנו את כל התארים. אי אפשר סתם לקחת ג'ו מהרחוב ולתת לו להיות מנג'ר לאינסוף זמן בלי לקבל שום תוצאות.

uRv 1 בינואר 2008

1. קשט היה שחקן כדורסל גדול – אחד גדולים אי פעם. אבל זה לא אומר כלום על יכולותיו כמאמן.
2. קטש קיבל קבוצה, שבלתי אפשרי לאמן בה אם לא מנצחים כל משחק, בלי ניסיון אימון כלל וכלל (כמה חודשים בגליל לזה לא ניסיון).
3. אין לקטש ניסיון בהרכבת קבוצה, ולא עמד לרשותו חלקיק מאיכות הצוות שעמדה לרשות פני גרשון.
4. צביקה שרף, לדעתי, לא חלק מהדיון. הוא המאמן הכי טוב בארץ, במערכת של מכבי, ולא הגיוני שלא יקבל את הקבוצה.
5. אבל האמת – לא מעניין !

עופר 1 בינואר 2008

רונן, כמו שאמרת, הליגה הישראלית אינה מעניינת איש. וחבל. אני מקווה שזה לא העתיד של הכדורגל.
על כל השאר חבל להכביר מילים.

בר שושני 1 בינואר 2008

קטש פוטר כי הקבוצה שלו, בהחלט, שיחקה כדורסל מזעזע. אם אני אוסף שישה שחקני כדורסל רנדומליים מה-10 הפותחת של מכבי, נותן להם כדור חצי שעה לפני המשחק מול רמת גן ושולח אותם לשחק, הם מנצחים את רמת גן 20 הפרש. מה שקטש עשה שם זה די מדהים.

את זה, כמובן, צריך להפריד מהעובדה שהקבוצה שלו פשוט בנויה בצורה המזעזעת ביותר שאפשר להעלות על הדעת. בלי אף שחקן קבוצתי נורמאלי אחד (לא, למסור כי אתה מפחד זה לא להיות קבוצתי) במצב בריא, בלי רכז, בלי הגנה, בלי מנהיגות, בלי נסיון, בלי שום דבר. כמובן, שהאחריות הזו נופלת לא רק על קטש, אלא גם על מזרחי. וגם על פנאן. וגם על פדרמן וגם על כץ וגם על צביקה שרף. אלא שקטש מעולם לא נחשב לסוג של נכס למכבי. הוא לא הוחתם כי הוא מאמן טוב (הוא לא). הוא לא הוחתם כי הוא פוטנציאל למאמן טוב (זה אולי, אבל עד שהוא לא יתמקד בלאמן, ולא בלתקלט-וכולי, הוא יישאר פוטנציאל). קטש הוחתם כי הוא שם שהחזיר את המנויים לקבוצה, אחרי עונת ספאחיה. ומי שלא מוחתם כי ככה הקהל יבוא, יודח כי ככה הקהל לא יבוא יותר.

דן שמיר, למשל, ההשוואה ההוגנת ביותר לקטש, הוחתם בירושלים כי הוא נחשב למוח כדורסל גדול. כשהוא חתם, קליין הודיע לו שיש לו 19 משחקים להפסיד לפני שאפשר יהיה בכלל לדבר על אפשרות של עזיבה. אז שמיר סבל מעונה ראשונה לא קלה – בעיקר בתחילתה. אבל השקט המופתי מההנהלה, אל מול שריקות בוז של הקהל לקבוצה שלו, הובילו את הקבוצה, בסופו של דבר, בחזרה לתלם, ועד מרחק 2.2 שניות מדאבל לא-יאומן. אבל שמיר הוחתם כאוטוריטה מקצועית, לא כשם שימשוך קהל.

אפשר לדבר על הרבה דברים בהקשר הזה. על חוסר הסבלנות של מכבי – לא רק כלפי קטש, אלא גם כלפי בלאט (גורי היום בצסק"א, אודריך – באן.בי.איי), כלפי ספאחיה ויסאיטיס (לפחות הראשון עושה חיל בטאו. השני פתח לא רע, אבל קצת איבד גובה במשחקים האחרונים, למיטב זכרוני). הלחץ העצום במכבי שולח אותה לחפש אך ורק את המיידי. לכן בנו קבוצה משמות אינסטנט והתאכזבו כשגילו שזה לא עובד ככה.

הקבוצות הגדולות של מכבי בשנים האחרונות התבססו לא על ניהול גאוני, אלא על עשור מטורף של מזל לא נתפס כמעט, במונחים אירופאים.

עכשיו זה נגמר.

עזי 1 בינואר 2008

שמעו סיפור על הכדורסל הישראלי. לפני 20 שנה, כשמכבי היתה ברצף של 18 אליפויות בערף גבתה הפועל תל אביב סכום השווה ל-100 דולר כדי להיכנס לדרבי באוסישקין, הביקוש היה פי ארבעה או חמישה מההיצע. לפני שנתיים-שלוש עשתה בני השרון שמשחקת ברעננה לא רחוק ממקום מגורי מבצע, אב ובן ייכנסו למשחק ליגה בעשרה שקלים, יחד. הקבוצה עשתה קמפיין מסיבי בבתי הספר.
במטרו-ווסט יש 1200 מקומות, לקבוצה היו בערך 600-700 מינויים, הצפי היה שלא יהיה מקום להכניס זבוב וכרטיסי המצע ייגמרו במהירות. בתכ'לס היו באולם 600 איש, אולי 400 מנויים, מקסימום כמה עשרות ילדים שבאו עם הוריהם. וזה בעיר שמוגדרת עיר כדורסל. הענף גוסס, אבל לא מכבי תל אביב היא הבעיה.

ועכשיו לתיקון. כתבת "מעניין כמה מחובבי הספורט במדינה מסוגלים לענות על השאלה 'אילו קבוצות שיחקו בשנתיים האחרונות במשחקי הפינל-פור'. מכבי עמלה שנים רבות בכדי להביא את המפעל למצב האומלל הזה".
מכבי לא רצתה פיינל פור שיובא לליגה הישראלית כדי לנסות ולנשל אותה במשחק בודד מהתואר כי ברור שבסדרה בה היא ביתית זה לא יילך. צחוק הגורל שבסוף זה יעבוד לטובת מכבי.

רונן דורפן 1 בינואר 2008

בר – אין בכלל שאלה שהיו צריכים לתת הזדמנות יותר רצינית לספאחיה. כפי שהיו צריכים לתת הזדמנות יותר רצינית לקטש. המקרה של ספאחיה חמור יותר כי היה מדובר במאמן מוכח ששיחק כדורסל נפלא. הם צריכים לתת הזדמנות רצינית למישהו כבר..

צביקה – לצורך העניין ספאחיה יותר דומה לפרגוסון. יש לו רקורד מוכח מהעבר כפי שהיה לפרגוסון באברדין. לתת לו רק עונה אחת זו בדיחה.

עזי – לא התכוונתי שהביאה לפינל-פור. התכוונתי שהביאה לחוסר עניין.

ישי 1 בינואר 2008

רונן רציתי לדון איתך על השערים של טבז ואדביור היום.. בתור אוהד יונייטד, עם יד על הלב, איזה מן השערים יותר יפה(הייתי אומר לך את דעתי, וגם את הקבוצה אותה אני אוהד אך אני לא רוצה להסתכן בהשעייה מהאתר הזה)… מה עדיף לדעתך שער של טכניקה אישית ושיתוף פעולה או שער כמו של אדביור של מזל והמון המון טכניקה ונחישות? האם לדעתך יש לאדביור מקום במנצ'סטר יונייטד? עוד דבר רציתי לשאול אותך, מה אתה אומר על אנדרסון? לדעתי מתפתח לנו הזידאן של שנות ה2000… הוא יכול להיות פליימייקר מושלם בעוד כמה שנים לדעתי…
בקשר למכבי, זה היה סוף צפוי מראש, זה מה שקורא כשמביאים מאמן כדי למכור מנויים(אותו דבר עם להביא שחקנים כדי למכור מנויים.. עיין ערך גלאקטיקוס) ומכניס אותו למערכת הלחוצה בארץ בלי טיפת נסיון.. לדעתי כל מאמן, בכדורגל או בכדורסל חייב לעשות את המסלול הזה: אימון נוער, אימון קבוצה מליגה שנייה, אימון קבוצה בינונית ליגה ראשונה, אימון קבוצה גדולה ליגה ראשונה… אם אוחנה למשל היה עושה את המסלול הזה בעונה הראשונה שלו בבית"ר הוא היה לוקח אליפות לדעתי… אם רוני לוי היה עושה את המסלול הזה ולא מדלג ישר מהנוער לחיפה היו לו יחסי אנוש הרבה יותר טובים והוא היה מבין שחשוב גם לטפח צעירים כדי לדאוג לעתיד… קשט היה צריך להתקדם מהגליל(דילג על הנוער, דילג על ליגה שנייה אבל נוותר לו) לבני השרון לפי דעתי, משם לירושלים(המודל הקטן יותר של מכבי.. המערכת הכי טובענית ולחוצה, הקהל הכי מגעיל בימים מסויימים ונפלא בימים אחרים, תקשורת לוחצת) ואז משם לעבור למכבי כמאמן בכיר ובעל נסיון

רונן דורפן 1 בינואר 2008

שניהם היו שערים יפים, באמת עניין של טעם. השער של טבז היה משמח בעיקר מבחינת רונאלדו. יכולת ההבקעה שלו פנומנלית והוספת כמה איכויות כמבשל היא בהחלט עניין חשוב בדרכו להיות השחקן הטוב בעולם.

אבדאיור טוען שיונייטד רצתה אותו בקיץ ואני בהחלט נוטה להאמין לו..

אנדרסון הוא הרכש הטוב של הקיץ. טבז קרוב אליו. נאני סביר. ולגבי הארגריבס אני טיפה מאוכזב. לכאורה הוא היה צריך להשתלב מהר מכולם ואיכשהו היכולת שלו לא ממש מדהימה כרגע. אבל אשפוט אותו רק כשנשחק מול איטלקים בליגת האלופות – כי אלו המשחקים בגלל הובא..

birdman of the batsmen 1 בינואר 2008

קודם כל זה המקום הראשון שאני קורא בו שקטש פוטר. ההבדל בין פוטר להתפטר הוא של כמה מאות אלפי דולר. במידה וקטש התפטר הרי שזה מחזה נדיר במחוזותינו, והוא אציל ואביר.
לקטש יש יופי של קבלות מהגליל. הוא עשה שם עבודה מצוינת! חבל לי שהבחור הסימפתי הזה לא הצליח.
הבעיה העיקרית כיום היא הסקאוטינג. ההצלחות בעידן גרשון באו כתוצאה מעבודת הסקאוטינג של דיוויד בלאט. בעיה נוספת היא, כפי שרונן ציין, הפציעות של וויצ'יץ' ובורשטיין.
שרף אחראי למצב הנוכחי בדיוק כמו קטש, כי הוא היה אחראי לבניית הקבוצה במידה שווה. אם וויצ'יץ' חוזר בקרוב, המצב ישתנה ללא הכר ושרף ייצא גדול.
את השאלה למה שרף לא מפנה את משרת אימון הנבחרת, צריך להפנות למנהל הבנק שלו.

אני 1 בינואר 2008

סתם אלה

היו צריכים להריח את עודד להישאר לפחות (לפחות!) עד סוף העונה.
בטח שלא למנות את צביקה העלוב נפש הזה אולי את ג'ינו או גודס.

אחלה ניצחון של מנצ'סטר ולא בגלל היכולת אלא כי עבנו את משחקי חג המולד בשלום יחסי.

בר שושני 1 בינואר 2008

מחזה אצילי ואבירי? רוב המאמנים בארץ לא מפוטרים. הם נאלצים להתפטר, בדיוק בשביל שלא יאלצו לשלם להם פיצויים. מה אתה חושב, שיורם חרוש ביקש לעזוב, כמו שמכבי תל אביב פרסמה? בתחת שלי ביקש לעזוב. הוא שוכנע לעזוב על ידי מכבי.

רונן, זה מעבר ל"לתת צ'אנס", זה להבין שמכבי לא משחקת תפקיד בכיר מבחינת משכורות בליגה האירופאית יותר. זה אומר, לנסות לצוד את הכשרונות לא כשהם בני 28 והטובים באירופה, אלא כשהם בני 23 ובדרך למעלה. זה אומר לתת צ'אנס לספאחיה כי הוא מאמן צעיר ועדיין לא עושה מליוני דולרים. זה אומר לתת ליסאיטיסים הזדמנות והזדמנות שניה. זה אומר לפתח את אליהו וכספי – לא מתוך תפיסה רומנטית של הישראלים, אלא מתוך הבנה שאלה (בעיקר כספי) הם הבסיס של מכבי בשנים הבאות. וכשמדובר בשחקנים בטופ של הדרג הגילאי שלהם (שוב, בעיקר כספי). מה שמכבי עושה עכשיו זה לירות לעצמה ברגל בחדווה, ואז לקחת שפיצפלייר ולחטט בפנים. כספי בדרך החוצה (שנה הבאה החוזה שלו יסתיים. מכבי אפילו לא תקבל עליו פיצויים, והוא יעזוב לקבוצה אחרת כנראה). וויצ'יץ' יעזוב בסוף החוזה – בסוף השנה. אליהו כנראה פספס את הסוס ולעולם לא יהפוך לפורוורד טוב ברמה האירופאית. הלפרין ימשיך להתמרמר על זה ששי דורון הקדימה אותו בדרך להיות הישראלית הראשונה באן.בי.איי, ולמכבי אין תחליפים. מערך הסקאוטינג שלה רע מאוד, אבל זה ניתן לשיפור, אם מבינים את הבעיה.

הבעיה הגדולה של מכבי היא לא מערך הסקאוטינג ולא העובדה שלא נותנים שם צ'אנס ולא הבניה המזעזעת. כל אלה סימפטומים. הבעיה היא שמכבי עדיין בחלומות שהיא יכולה להתמודד עם הפנתניאוקסיות, האולימפיאקוסיות והצסקאיות של העולם. והיא לא. אם וכשהיא תבין את זה, אפשר יהיה לנסות לחזור לשפיות.

יאיר 1 בינואר 2008

איש הציפורים עם המחבט. בצהריים התפרסם כי קטש פוטר. אחרי שעה תוקנו הידיעות והתברר לנו שקטש התעקש להתפטר.
אני השתכנעתי סופית שראיתי את הראיון עם צביקה שרף בו אמר שכל מי שהיה בחדר בכה שקטש הכריז על התפטרותו. אני מנסה לדמיין את המראה של שימון מזרחי בוכה- זה חייב להיות אמיתי.

בקשר לקטש, לא שאכפת לי מה קורה במועדון הזה (כל קשר בין הארגון הזה לספורט או לתחרות הוגנת הוא מקרי ביותר. סביר להניח שעד סוף 2008 עם הסתלקתו של קסטרו שימון יהיה הדיקטטור הכי ותיק בעולם)אבל לחשוב שאדם כמו קטש יצליח במקום שבו הוא נדרש לישיבות חירום ב9 בבוקר אחרי ניצחון בפחות מ20 הפרש בליגה. במקום ללכת לתקלט ולהתחיל עם בחורות צעירות בפאבים הוא הוזה. היו מספיק סיפורים על מעלליו בגליל בשביל שמישהו בהנהלה שם ידע על זה (ואני בטוח שהם ידעו) שימון בנושא הזה(מינוי קטש) נכנע לפדרמן. קשה לי להאמין שזה יקרה שוב בעתיד.

birdman of the batsmen 1 בינואר 2008

בר, קיים חוזה בין מאמן למועדון, מה שכתוב בו מחייב מבחינה משפטית. אם כתוב "פיצויים" אז יש פיצויים.

Glenn Edward Schembechler 1 בינואר 2008

….זה היה עוד יום בהיסטוריה הארוכה של מישיגן.
מי שצריך עוד סיבה להתאהב ב NCAAF יכל למצוא אותה היום.

תומר 1 בינואר 2008

עזי,יש משהו ביקום הזה שלא הולך לטובת מכבי בסופו של דבר?
אני באמת לא בקיא מספיק כדי להעריך את היכולות המקצועיות של קטש כמאמן,אבל הקבוצה הזו בהחלט לא נראתה טוב. למרות זאת חוסר הסבלנות של מכבי עוד יעלה לה ביוקר,הראיה הכי טובה לכך היא שטאו ויטוריה מועמדת לגיטימית לפיינל פור ומכבי לא.
בירדמן,נעדרתי מהבלוג לתקופה קצרה אז אולי אני קצת מאחר את המועד אבל נראה לי שאתה וחיים ברעם חייבים לי ולתמיר כהן התנצלות:)

יואב 1 בינואר 2008

רונן, שאלכס נשאל על המשפט המפורסם, הוא השיב, שהיה חייב להוריד את רמת הלחץ ולגרום לכל המערכת להבין שמחר יום חדש ולא לחטט בפצעי התבוסה במקום ששכח איך דבר כזה מרגיש.
אני חושב שכולנו מפספסים משהו כאן. מכבי, דווקא במקרה הזה, שומרת מאד על כבודו של עודד, כי אכן הוא איש אהוב מאד במערכת והיה רצון אמיתי וכנה לראות אותו מצליח.היתה ציפיה נאיבית משהו שעודד ישנה במקצת את אורחות חייו כי הגיע "לארץ המובטחת". אולי יש כאן התנשאות מצד מכבי, אבל הדרך לגיהנום בלה בלה בלה. היה רצון אמיתי לעזור לו לתת לו במה, כלים וידעו שזהו תהליך. אך כל הדיבורים המלומדים על כדורסל, סגל, סבלנות של מכבי או לא, לא לוקחים בחשבון את העובדה הפשוטה שעודד לא עשה את ההתאמות הנדרשות(זה לא המקום לפרט), וכאשר אתה נראה ככה מיקצועית השאלות חייבות להשאל. אני מת על עודד, וזה יום עצוב בשבילי אך לאור דברים ששמעתי בזמן אמת בחודשים האחרונים, הרגשתי קצת פגוע. לעודד הכל בא בקלות כשחקן, כישרונו הוא מתת אל.כמאמן, נדרשות עוד תכונות, והרבה עבודה קשה(שחסרונה מנע ממנו להגיע לגבהים חדשים גם כשחקן)ובלשון המעטה אצטט חבר טוב שלי שאמר אתמול "מכבי נראית כמו שעודד חי".
הכי קל להשתלח במכבי. הם תמיד טועים גם שהם לא. הם האנשים הרעים בסיפור תמיד, ותמיד יחשדו בכוחניות ובחוסר מיקצועיות. כאן הסיפור אחר לחלוטין והצער שם גדול וכנה. אולי לראשונה , הם הלכו עם הלב ונתנו לו את המפתחות(כי חוץ מהלב, לעודד אין קורות חיים שמצדיקים מינוי כזה)ובצורה מסויימת, הלב נשבר. הוא הנכד האהוב שתמיד קיבל את מה שרצה.
רונן, למאזנים של מכבי העונה, אין משמעות בהתפטרות. אלא לאיך שזה נראה ואיך שזה הרגיש. מועדונים, עם "תהליך מקצועי טוב יותר" היו חותכים אפילו מוקדם יותר.זאת עדיין הקבוצה השלישית המעוטרת ביותר באירופה, הם בטח גם צודקים בחמש אחוז מההחלטות שלהם.
ומילה על עודד. הוא השחקו כדורסל האחרון שממש אהבתי והתנחמתי שגביע אירופה הולך אליו ולא לתל אביב. אני בכלל לא בטוח שמאמן כדורסל זה המקצוע הנכון בשבילו. הוא ציפור דרור, וכל יופיו טמון בזה. הוא לא צריך להחנק בשום מסגרת ותחת שום עול.בהצלחה…

זיזו 1 בינואר 2008

יום עצוב.
יום עצוב בגלל שהסיפור של קטש היה יכול להיות כל כך יפה.
ילד שגדל במועדון, "בשר מבשרנו" כמו ששמעון אמר שחזר הביתה בכדי להוסיף עוד עידן מוזהב במועדון הולך הביתה אחרי תקופה כל כך קצרה ומאכזבת.
זה עצוב כי עודד הוא אדם אהוב לא רק בזכות היכולות המדהימות שלו אלא גם בגלל האישיות הנעימה שלו.
פשוט חבל.
לגבי צביקה אני חושב שנעשה לו אבל. הוא לקח את הנבחרת מתוך פטריוטיות אמיתית וכשהוא מדבר על היחסים שלו עם קטש אני מאמין לו והניסיון להציג אותו בתור חמדן שחתר תחת המאמן (להבדיל מ"מאמן" ישראלי אחר) פשוט לא נראה לי הוגן.
גם בקשר לשמעון ושות' שהיום נראים לכולם כמו העשירים הרעים והשמנים שרק יושבים וזוממים מזימות צריך לזכור שאותו טרוף שמניע אותם אחראי לבניית אימפריית ספורט אמיתית במדינת ישראל, אותה מדינה שבה הספורט מנוהל בצורה שהייתה מביישת את אידי אמין.
שמעון בפרט עם כל הבעיות איתו והטענות כלפיו הוא ציוני אמיתי ואיש חשוב בתולדות המדינה לא פחות. שהענף שאומרים שמת בגללו הוא ענף שהקבוצות והנבחרות הישראליות בו מצליחות בצורה חסרת הגיון.

עכשיו שכריסמס נגמר (עם כל הכבוד לליברפול).
איזה כריסמס היה!!! מלא מהפכים בטבלה ובמשחקים עצמם.
כיף היה לראות את באלאק ושבצ'נקו חוזרים ואת מנצ'סטר וארסנל חוזרות לעצמם במשחק האחרון.

ד"ר א. 2 בינואר 2008

בסך הכל הכותרת של הטור צודקת – עוד יום. אבל יום כואב.

לטעמי הבעיא של מכבי היתה שכבר עונה וחצי היא עולה מדי ערב לשׂחק נגד שתי קבוצות. אחת מהן מתחלפת תדיר, בהתאם למפעל ולתאריך. השניה חוזרת מדי משׂחק, ובשורותיה פארקר, שאראס, באסטון, עם פיני על הקוים. ככה קשה מאד לנצח.

בר-שושני שׂם את האצבע במקום הנכון. צריך להשקיע בעתיד, לא לשקוע בעבר. וכבר כתבנו על כך בהתחלת העונה, עם החריקות הראשונות – חלק מההשקעה בעתיד הוא התנתקות מקהל הסלבריטאים והורדת מחירי כרטיסים. בשביל זה צריך משבר, והנה יש לנו.

כיון שאין ספק שהנהלת מכבי קוראת קבוע את התגובות עד האחרונה שבהן, אני מצרף משאלה לשנה הבאה:

אפי בירנבוים.

birdman of the batsmen 2 בינואר 2008

תומר, לא שכחתי את שאמרתי. החתימה בבולטון היא אמנם יכולת וירטואוזית, אבל של פרק כף היד. חובת ההוכחה מוטלת עליו עכשיו במגרש. אני מאחל לו הצלחה מכל הלב (בלי ציניות!), ואם אכן יצליח לא רק שאתנצל בפניך, גם אאפה עוגה אחת לך ואחת לתמיר.

אריק 2 בינואר 2008

אם נתעלם המרומנטיקה של מינוי קטש הכדורסלן הוירטואוז למאמן הרי המינוי הוא ביזיון.

קטש כדוגמא הוא סמל לחוסר המקצועיות, השיטחיות ותרבות החלטורה שפשטה בישראל.
לא צריך תעודת מאמן.
לא צריך להשתפשף בקבוצות קטנות.
לא צריך להגיע לאימונים בזמן.

מה שחשוב זה פוזה וקשרים עם כתבים.
רק נורמות נחותות כאלה נותנות לגטימציה לשחקנים שמיד פושטים את המדים את היומרה לרצות להיות מיד מאמנים בקבוצות צמרת.

אפילו גרנט שנתפס כבעל יחסי ציבור מעולים, עדין יכול ללמד את רוב המאמנים בשראל מה פרוש מקצוענות.

michaly 2 בינואר 2008

כולם אוהבים לאהוב את קטש, אבל כפי שנרמז פה בכמה תגובות, יכול להיות שהוא פחות מושלם ממה שנהוג לחשוב וזה לא שאלוהים נתן לו באותה חבילה גם כשרון גדול וגם חוסר מזל גדול.

חוץ מזה גם אני הייתי רוצה לקוות שמשהו טוב ייצא מכל הסיפור הזה, אבל כנראה שבאמת כותרת הפוסט היא הנכונה, ותוך כמה שנים רק חובבי טריוויית ספורט מושבעים יזכרו את זה.

(אה, ושם חדש/ישן לשנה החדשה/חדשה. מי שקשה לו יכול להמשיך לקרוא לי גע"ס).

tksr 2 בינואר 2008

מכיוון שאנחנו בפתחו של קמפיין שנאה ומשטמה מטורף כנגד צביקה שרף ומוסף הספורט של "הארץ" יוביל אותו יחד עם וואלה ספורט כאשר אלי סהר ינסה לא לפגר אחריהם אני מצהיר על תמיכתי בצביקה שרף ועל תקוותי להצלחתו .יש רגעים שבהם אי אהדתי למכבי ,וזו לשון המעטה, מתגמדת אל מול תקוותי שהשונאים יוכו מכה ניצחת ושלא תהיה להם עדנה.

אביעד 2 בינואר 2008

כל הדיבורים נגד קטש ו(חוסר) מקצועיותו כביכול די מקוממים אותי. האם פיני גרשון חי את חיי המאמן המקצוען שמקדיש עצמו לכדורסל? בלי בילויים ליליים, הגעה (ובזמן!) לכל האימונים? ברור שלא. פיני הגדיל לעשות והגיע ליד אליהו שעה לפני פתיחת גמר היורוליג מול בולוניה (ואל נא תאמרו לי כי שומר שבת הנער, כמו שיצא בחמש מהמלון יכל לצאת בשתיים), אבל לפיני היה את דיויד שיחפה על כל מגרעותיו ולכן יכל להרשות לעצמו בלי טענות ומענות מבחוץ את מה שקטש מותקף בגללו.
צביקה הוא לא המאמן הטוב ביותר להשיג את מה שמכבי רוצה להשיג, הוא כן הטוב ביותר שאפשר להשיג כרגע. בקיץ הסיפור יתחיל מחדש…
ועוד מילה קטנה באשר למאמן החדש – בקיץ, סביר שמכבי תחפש מאמן בעל שיעור קומה ושרף יחזור לעמדת המנכ"ל. איזה מאמן יסכים לבוא? לא די שדעתו אינה קובעת בבחירת הסגל, חברי ההנהלה מסבירים לו מה עליו לעשות מבחינה מקצועית (לא רק בלובי המלון באחת בלילה אלא תדיר גם במהלך המשחק עצמו), עכשיו גם ברור לו כי במקרה של הצלחה הוא יהיה בורג במערכת אך במקרה של כישלון, לא רק שהוא זה שייתלה בכיכר העיר, זהות מחליפו ידועה מראש! זה פתח לצרה צרורה וכולי תקווה שאפי בירנבוים יעמוד בזה :-)
הרי בינינו – מסינה, פסיץ' ואובראדוביץ' לא בתקציב (לא יפנו 2 מליון דולר בשבילם), בלאט וגרשון לא באמת צריכים את כאב הראש הזה, במצב כזה לאפי יש יתרון על מאמנים זרים אחרים הנחשבים בכירים ממנו בשל היכרותו עם הנפשות הפועלות ומכיוון שלא ייתקל בקשיי התאקלמות…

ד"ר א. 2 בינואר 2008

אביעד –
אני שׂמח לראות שהמועמדות של אפי זוכה לתגובה חיובית.
נדמה לי שדוקא העובדה שהוא ותיק מאד תוכל לעזור לו. מעבר לזה, הוא הרשים אותי מאד באשראי הגדול שהוא נותן לעוזרים שלו, ובגישה הצנועה שלו (לוקח אחריות על כשלונות, משבח אחרים על הפסדים).
מעבר לזה, הוא מכין קבוצות מצויין, וגם יודע לנהל משׂחק.

האם הוא מסוגל לתפקד בסיר הלחץ? לא יודע. אבל לגבי מי אפשר לדעת מראש? הרי גם בלאט, שהיום מוזכר כמין מושיע, אכל מרורים, ספג שריקות בוז, ולבסוף הורד בדרגה.
ומה עם פיני, שהחליק באוסישקין ואז קרס ברגעי האמת מול אולקר וז'לגיריס? מי שעמדו בלחץ היו שלף ושארפ, לא הוא.

זה כבר לא יקרה עם ההנהלה הנוכחית, אבל לא יזיק למועדון לנקב חור בצד סיר הלחץ, וכמו שרונן אמר – להפנים מה פירוש המילה "תהליך".

אביעד 2 בינואר 2008

ד"ר א., המועמדות של אפי בעיני חיובית ביותר גם מסיבה נוספת – צביקה שרף לדוגמה בא כרגע מתוך המערכת, יש לזה יתרונות (היכרות עם השחקנים ויכולותיהם, מעבר חלק בלא התאקלמות) וחסרונות (לקטש חלק בכישלון והוא שילם בראשו, אבל גם לצביקה חלק לא קטן בכישלון…) ואפי שבא מבחוץ מכיר את החסרונות של הקבוצה מבחוץ ויכניס נקודת מבט חדשה. זה אותו הלך רוח שגרם למינויו של פיני. הבעיה הגדולה של אפי יכולה להיות "נאום הכבשים" שאני לא חושב שדון שימון שכח.
לגבי סיר הלחץ – אפי עמד בלחץ לא קטן בימי בירושלים, לעיתים בהצלחה ולעיתים לא, אבל זוהי הכנה לא רעה ללחץ שמצפה לכל מאמן במכבי…

ד"ר א. 2 בינואר 2008

אביעד –
מסכים לגבי נקודת המבט החיצונית. אפי הוכיח גם השנה וגם בשנה שעברה שהוא יודע היטב לזהות את נקודות התורפה במערכת.

נאום הכבשׂים הרגיז לא מעט אנשים במכבי, מן הסתם, אבל לא יותר ממה שפיני הרגיז אותם לאורך השנים. אם כבר, הוא יהיה בעייתי לאפי עצמו (אם כי האתגר והשׂכר אמורים לפצות על זה).

לחץ – לא קל להיות מאמן במלחה. אבל אי-אפשר להשוות ליד-אליהו. מאמן מכבי ת"א כדורסל זו אחת המשׂרות היותר קשות בכדורסל, אולי בספורט העולמי בכלל.

אנונימוס 2 בינואר 2008

כמה נקודות מבחינתי:
1. סתם אנקדוטה משעשעת – בעבר מכבי התנגדה גם לשיטת הפלייאוף. מבחינתם היה צריך להמשיך בשיטת הליגה וזהו.
2. בתור אוהד הפועל אני מאד מקווה שאפי לא יעבור למכבי. זה אדם שאני כמעט מעריץ את הקרקע עליה הוא דורך, איש מקסים משכמו ומעלה עם אישה נהדרת וסיפור חיים לא פשוט. ממש יהיה לי קשה לייחל להפסדי שלו (אם כי אעמוד במשימה בכבוד)
3. על קטש אני גם מצטער – מצטער שפיטרו אותו. כל מה שקרה איתו מתחילת העונה היה צפוי. אוהדי גליל שדיברתי איתם בתחילת העונה ממש חזו את מה שהולך לקרות. הם היו פשוט בהלם שאחרי הכלום ושום דבר שהוא עשה בגליל וההתנהגות הבלתי מקצוענית שלו מכבי לקחה אותו. שיקום מי שעוד חושב שמכבי מועדון שמנוהל בסדנרטים מקצועיים וניהוליים מעל הליגה ושאר הבבל"ת.
4. מעבר לכך שנדהמתי מאווירת יום השואה שהשתלטה אתמול על תקשורת הספורט הכי נדהמתי מההתנהלות חסרת הבושה של אנשי ערוץ הספורט. הקשבתי לתוכנית הרדיו שלהם ב102FM, וזה נשמע כמו אחד ממעריצי סטאלין מדבר ביום מותו. "איזה איש נפלא ומדהים, ואישיות מקסימה ואיך זה לא מגיע לו" וכן הלאה מליצות. בתור אוהד מכבי אם לא הייתי יודע מה הרקע ושמדובר בחברים שלו, הייתי
מסובב את האוטו והולך לשרוף את המועדון.
כזאת התנהגות ביצתית וחסרת בושה הרבה זמן לא ראיתי.

ד"ר א. 2 בינואר 2008

אנונימוס –
הביצתיות וחוסר הבושה הם המאפיינים המרכזיים של עיתונות הספורט בישׂראל.

בקשר לאמותה המידה המקצועיות והניהוליות רונן עשׂה את ההבחנה הנכונה. המועדון מעולם לא איחר בתשלום משׂכורת (ועל איזו קבוצת כדורסל בארץ אתה יכול לאמר את זה?) וכל השׂחקנים שעברוו בו יעידו שקיבלו טיפול מצויין מחוץ למגרש.
ההתנהלות בענייני כדורסל תמיד היתה בעייתית, והבעיות הולכות ומחריפות בשנים האחרונות.

רונן דורפן 2 בינואר 2008

ד"ר א'. עניין המשכורות שמעולם לא איחרו הוא אגדה אורבנית. זה קרה גם להם כמה פעמים – כפי שסיפרו לי אנשים אמינים מאד, כולל מקבלי המשכורות הללו. למרות שאין שאלה שהם טובים בשנות אור מכל ארגון אחר בספורט הישראלי.

גיא 2 בינואר 2008

מה כל כך כואב לכולם בסיפור הזה ?
העסק סה"כ די פשוט:
מכבי, משיקולי תקציב, שיווק ואולי גם שיקולים מקצועיים לקחה הימור ביודעין על מאמן שהם העריכו כמוכשר. להקטנת הסיכון היא הכניסה למערכת גם את שרף כגיבוי.
ההימור נכשל. הגיבוי נכנס לפעולה.

היום, בדיעבד, קל לומר שזה היה מועד לכישלון (ופתאום כולם נזכרים שההתנהגות של קטש בגליל גם לא היתה משהו, ושהו בכלל צעיר, ושמכבי מערכת מלחיצה…)

לא היה נכון מצידם לחכות לשלב מתקדם יותר בעונה רק כי השלבים המכריעים עוד לפנינו.
ממה שקראתי הגורם המכריע בהחלטת הפיטורים/התפטרות היה לא ההפסד עצמו, אלא ההכרה בכך שקטש איבד כל שליטה על השחקנים שלו וכשהמצב הוא כזה, אין טעם לחכות.

בגדול, כשמערכת כמו מכבי לוקחת הימור כזה על מאמן, היא צריכה להגיד לעצמה שהיא נותנת לו צ'אנס הוגן להצליח. יחד עם זאת – לא בכל מחיר. ואיבוד שליטה על הקבוצה הוא לא דבר שיעבור עם הזמן. ברגע שזה קורה זה יכול רק להידרדר.

ד"ר א. 2 בינואר 2008

רונן –
אנא פרטים, אם אפשר. לי לא זכור שקראתי אי-פעם תלונות פומביות על איחור בתשלום משׂכורות במכבי.

יואב 2 בינואר 2008

אנונימוס, הם עדיין מתנגדים לשיטה ובצדק.לא הם צריכים להרגיש מגוחכים, אלא יוצרי החוק, שאולי, ואני מדגיש אולי, נתנו למכבי חבל הצלה להגיע לפיינל פור( אולי-כי לא בטוח שיגיעו, אולי- כי למרות הכל, אולי יסיימו במקום 1, 2 ).אבל זאת הייתה מטרת החוק, לא? לעזור לחלשים.
מאחורי ההחתמה של קטש היו כל הכוונות הטובות וחוסר שמרנות ממש נדיר בקנה המידה שלהם.כולי תקווה שהדלת הזאת לא תיסגר בגלל הכישלון.
ובזמן שהביצה רוחשת וגועשת, הררי פרשנויות בדיעבד נכתבות, וכל טעות של מיזרחי מימיו בתיכון מועלית, האצילה היחידה בסיפור היא מכבי. היא שותקת, כי היא באמת אוהבת את עודד קטש.היא תספוג את האש ותחרוק שיניים כמו כל אבא שייגן על ילדיו. ואת זה, לא תקראו בשום מקום.

רונן דורפן 2 בינואר 2008

זה לא ביג דיל. ראיינתי בזמנו את שטיינהאואר שאמר לי את העניין. אבל הוא אמר שהסבירו את המצב ונתנו התחייבות אישית וכעבור חודשיים יישרו את הכל.

ועוד מקרה שאני מנוע מלומר אותו בגלל שמי שסיפר לי לצערי לא בין החיים. אבל שוב, מכבי תל אביב הייתה בדוחק כספי – היא לא התחמקה משום תשלום ושילמה לבסוף

ד"ר א. 2 בינואר 2008

רונן –
לטעמי הדוגמאות שהבאת מחזקות את ה"מיתוס האורבני", בחזקת יוצא מן הכלל שמוכיח את הכלל.
אגב, אם אני זוכר נכון, "הפועל ת"א" ההיסטורית עדיין חייבת לשטיינהאואר כסף. גם לצביקה.

ולא סתם חשוב להתעכב על הדברים האלה. אפשר לדוש שוב ושוב בתקריות שונות, מבארי ליבוביץ' דרך אמנון אבידן ועד סמי בכר. אבל מה שחיסל באמת את הכדורסל בארץ הוא מוסר התשלומים הירוד של הקבוצות.

לון 2 בינואר 2008

מכבי ת"א של היום אינה אחידה.
מזרחי ושרף הם מכבי המוכרת והידועה.
פדרמן וקטש הם/היו מכבי שמחדשת פניה.

פדרמן הביא את קטש מתוך מוכנות לבנות, מתוך מחשבה ארוכת טווח.
פדרמן לא שולט בקבוצה.
פנאן חושב כמו מזרחי. רענן כץ חושב כמו אוהד ממוצע ביציע.

פדרמן הצליח להלהיב את יתר חברי ההנהלה השמרנים במינוי קטש. ככל הנראה הוא היה צריך לשלם מחיר בצירופו של שרף.
כשמזרחי ושותפיו בהנהלה חשבו שקטש צריך ללכת הם הבהירו לו את דעתם במסר ברור בעיתונים.

פדרמן נותר בודד.

עכשיו מכבי חוזרת להיות מכבי המוכרת.
מי שאוהב את שמעון ושרף יהיה מרוצה.
למי שלא אוהב אותם, כמוני, נוח עכשיו הרבה יותר לייחל לכישלונה.

לגבי קטש, הוא צריך עדיין ללמוד לבנות קבוצה.
הוא גם צריך ללמוד להתמודד עם בעיות בקבוצה גדולה ולהוסיף לעצמו ניסיון.

הרושם הוא שבמכבי ישמחו לראות אותו צובר ניסיון ומצליח ואז חוזר לסיבוב נוסף.

Glenn Edward Schembechler 2 בינואר 2008

From a non competitive league to one aiming that direction:
You may have read this blog and we addressed this issue before. Once again, this is certainly not only a United problem although they might be the worst victims. Hard for me to admit but I remember great supporting over there…. http://blogs.guardian.co.uk/sport/2008/01/02/sounding_off.html

גרץ 2 בינואר 2008

אם הפיטורים האלו הם לא נבואה שמגשימה את עצמה, אני לא יודע מה כן.

יום אחרי שקטש חתם במכבי, עלו כבר התהיות שמא הוא אין לו מספיק ניסיון לעמוד בראשה. כמובן שקל להישען על אותן תהיות במקרים שבהם הכישלון מגיע – כי הרי כך אתה תופס גם את ציפור הפרשנות ה"נכונה" וגם את ציפור הנבואה במכה אחת.

האמת היא שהסיפור על חוסר ניסיון הוא קשקוש, כי בסופו של דבר לקטש יש ארבע עונות מוצלחות מאוד בליגה אצל הגליל. תאמרו כי אין לו ניסיון יורוליג? גם לפיני לא היה לפני 1998.

בחירת סגל השחקנים וההישענות על ביינום היו טעות. אך דווקא בעניין בחירת הסגל, צביקה שרף היה שותף מלא, לא?

עינב 2 בינואר 2008

אביעד-
בעיני ההשוואה שלך בין אורח החיים של פיני גרשון לאורח החיים של עודד קטש אינה במקומה. כמובן שהשאלה שעומדת כאן אינה מתי זה נוהג לחזור הביתה מבילויים, או מה בדיוק ההגדרה של כל אחד מהם לבילוי(ויואב צדק כשאמר שזה לא המקום)- אלא עד כמה זה תופס מקום בעבודה שלך, והיא האימון. להעניק לבלאט את כל הקרדיט יהיה לא קר לא נכון עובדתית-אלא גם לא הוגן.

אפשר היה לומר הרבה דברים על פיני גרשון- אבל כשהיה צריך, הוא הושיב את שאראס- שחקן שעבד קשה מאד כדי למצות עד תום את הפוטנציאל שבו- למשך מחצית שלמה כי הוא לא תפקד לטעמו. קטש לעומת זאת, האמין שביינום יהיה התיקון שלו כשחקן, ושם את המושכות בידיים של הלפרין- שחקן שבמקרה הטוב, היה מביא מגבות בתקופת פיני.
פיני גרשון הגיע למכבי כמאמן בשל ובעל אחד המוחות ההתקפיים הטובים ביבשת. קטש הגיע על מיתולוגיה, שזה נחמד ומרענן בעציות שמכבי ניחנת בה- אבל כנראה שזה לא עבד. העובדה שקטש לא התיימר להבין שאורח החיים שלו קשור לכך, היא עוד סיבה לעזיבתו באופן העצוב הזה.

יואב 2 בינואר 2008

אכן עינב. מסכים לחלוטין.ובעניין המגבות והלפרין אוסיף שאם הוא ובלותנטל לא היו ראויים להוביל את מכבי לפני ארבע שנים בעיניו של פיני, מה השתנה דראמטית מאז?
זה אומר שני דברים.1- מה שפיני איתר בזווית העין כל כך מהר, לאחרים לוקח שנים להבין.2-ירידת סטאנדרטים במועדון ודישדוש במקום במקרה הטוב ובעצם סיום עידן מפעל הפיס(הרבייעיה ההיא)באופן רישמי.
ועכשיו מכבי צריכה להמציא עצמה מחדש.אלו לא בשורות רעות כל כך לכל אירגון ששואף להתקדם.

אנונימי 2 בינואר 2008

רונן מה דעתך על קאריק+בראון+10 מיליון ליש"ט תמורת ברבאטוב ?
יש שמועות על עסקה שכזו.

יואב 2 בינואר 2008

דרמתי.

יואב 2 בינואר 2008

אנונימי,
הלוואי בתיקון קטן. סאהה במקום קאריק.

רונן דורפן 2 בינואר 2008

אני לא מאושר מהרעיון של רכישת ברבטוב. אין לי בעיה עם השחקן עצמו, שהוא נפלא, אלא הנגאובר-גלקטיקוס מסויים. אני חושב שרכש הקיץ הוא די והותר. נכון שהסגל צריך כמה חלוצים מחליפים – אבל הייתי יותר שמח עם רכישות פרגמטיות. למשל שחקן ותיק שמוכן לשבת על הספסל בכדי לזכות בתארים (מקארתי או אנלקה) או פרוייקט כמו מאנוצ'ו. לפוצץ את הסגל בכוכבים שהגיעו ככוכבים מוכחים זו לא ממש דרכה של יונייטד.
מבחינה פרקטית ווס ב

בר שושני 2 בינואר 2008

פדרמן לא הביא את קטש מתוך ראיה של בניה לעתיד. זה אולי נחמד ורומנטי לחשוב על זה ככה, אבל זה לא נכון. פדרמן הביא את קטש כחלק מקונספט "הגלקטיקוס" שלו. בבסיס השיטה הזו היא הטענה שפחות חשוב את מי אתה מביא, יותר חשוב מה המשקל שלו בתקשורת. אז פדרמן הביא את קטש (וברקוביץ' ורוסו וכלמני סוסים גמורים וחמורים מתים), בשביל ליצור באאז ולמשוך את הקהל ובלי להבין מה זה קבוצה.

תוסיף את זה למערכת שהורגת את עצמה – מזרחי ופנאן, שהתאהבו בדימוי התקשורתי שלהם כ"גאוני סקאוט" – שמוצאים זהב במקומות שקבוצות אחרות לא מחפשות (למשל, מקדונלד מליובליאנה, הפאמן מתחתית הליגה הספרדית, באסטון מספרד, פארקר מהספסלים של ארה"ב וכו'), שכחו שמכבי היתה קודם כל מזל בל-יתואר (מהמאמן הדביל שחתך את שאראס, דרך כמה שנים של שפל בכסף באירופה, ועד לפגיעה שלא תאמן עם פארקר) והעובדה שמכבי לא סבלה מפציעה משמעותית אחת במשך תור הזהב שלה (וזה באמת לא נתפס). אז הם בטוחים שהם גאוני הדור, והחתימו שחקנים ומאמן שהיה ברור – והיה ברור, ואני ידעתי שזה יהיה ברור, ואני מוכן גם להביא לכם תימוכין – שלא יוכלו להסתדר ביחד גם בעוד מליון שנה, בעודם נעולים בחדר אחד כשברור לכולם שרק בשיתוף פעולה אפשר יהיה לצאת החוצה.

אבל הי, אני מאושר. אני אוהד הפועל בכלל.

ערן 2 בינואר 2008

עינב, לדעתי ההשוואה בין אורח החיים של פיני וקטש היא מאוד במקום. ההתנהלות העצמית של פיני הייתה בעייתית ולא מקובלת על ההנהלה. אני לא חושב שבשניהם הייתה בזה תועלת.
אני חושב שקטש בעיקר טעה בזה שלא שיתף שחקנים מקומיים צעירים. ספאחיה, נתן לאליהו והלפרין המון קרדיט, שבסופו של דבר נתן הרגשה שהוא מבין מה זה מכבי ומעריך את המסורת שלה(לאוהדים ולהנהלה) גם אם לא מצליחים לפי הציפיות (והם כן הצליחו, לא רק יחסית לנסיבות). הוא גם נתן לזה המון ביטוי ברעיונות.
קטש, כנראה, מצורך בתוצאות לא עשה את זה. אני חושב שלמרות שהסיפור עם כספי הושקט בצורה מקצועית ומכובדת, תרם גם הוא לשאלה של מה בעצם קטש עושה כאן אם הישראלים לא ממש משחקים. אבל, אם במכבי היו מכוונים לשם מראש, לא היה צורך בלחץ דרך עיתונים ואולי היה למכבי סיכוי לבנות קבוצה.

michaly 2 בינואר 2008

עכשיו אני רואה שיש התרעה לפיגוע של אל קעידה במשחק של מכבי מחר. לידיעה הזאת יש פוטנציאל קומי גדול (למשל, שאם אל קעידה רוצים לפגוע במכבי, אולי האינטרס שלהם הוא שהמשחק יתקיים כסדרו), אבל מחשש שכל הבדיחות יתגלו כמאוד חסרות טעם מחר אני אשתוק. מה שכן, אולי ההתפטרות של קטש תתגלה כמה שהציל את חייו.

בר שושני 2 בינואר 2008

הבעיה עם אורח החיים של קטש לא היה שהוא היה ראוותני, אולי, ולא ממש מרוכז במשחק. הבעיה היתה שהוא לא הצליח כמאמן. למי אכפת מה המאמן עושה, אם הקבוצה מצליחה?

מה גם שפיני הרוויח את הסטטוס שלו בלא מעט שנים של הרבה מאוד מאמץ. בתקופה שלו בירושלים, למשל, אולי לא הרבה אנשים יודעים, אבל כדי להשלים הכנסה, הוא היה מוכר נעלי כדורסל מהבגאז' של האוטו.

קטש היה כזה מההתחלה. בשלב מסוים, אני חושב, זה נתפס כמקובל לעגל פינות – כשאתה כבר 30 שנה בעסק ומכיר את כל החורים והשטיקים, כמו פיני.

כשאתה שנה שלישית בעסק ופתאום קיבלת את הצעצוע הכי מלחיץ באזור, המעט שאתה יכול לעשות – אם אתה לא מצליח – זה להראות מרוכז ועסוק במשימה.

אנונימוס 2 בינואר 2008

גרץ – 4 עונות מוצלחות בגליל?
באיזה יקום מקביל אתה חי בדיוק?

גרץ 3 בינואר 2008

סליחה, 3 עונות – 04/05, מקום 3; 05/06 (תחילה כמנהל מקצועי, אח"כ מאמן), מקום 5; 06/07, מקום 4.

בהתחשב בתקציב בהשוואה לליגה -לא מרשים?

אנונימוס 3 בינואר 2008

מעבר לספירה הלא מדוייקת (שזה שטויות), המילה "מוצלחות" לא ראויה לדעתי.
בסה"כ הליגה חלשה מאד, ומתחת לירושלים ומכבי (ואולי בני השרון עם ניהול יוצא דופן) אין כמעט הבדל בין שאר הקבוצות. אז נכון שהוא הצליח בשורה התחתונה להיות בחלק העליון של חבורת השועלים. אבל עם איזה ערך מוסף? ראינו איזה כדורסל מדהים מהקבוצות שלו? הישגים באירופה? שחקנים שקודמו? זרים שהתקדמו? גורנישט מיט גורנישט.
האיש חלף עבר לו בגליל כאילו לא היה.

שלא לדבר על כל הביקורות על חוסר המעורבות שלו בקבוצה, וחוסר המקצוענות שלו שהן כבר סיבות שלא לייחס לו הצלחה

עינב 3 בינואר 2008

ערן-
מכבי היא לא במה לשחקנים מקומיים, לפחות לא מהימים שאחרי משה דיין ז"ל, כלומר כבר אין "ידיד המחלקה". ממתי מכבי, הצלחתה ותאריה קשורים איכשהו לשיתוף שחקנים מקומיים? אם זו הייתה הציפיה מקטש ומכאן אי הצלחתו- הרי שפיני גרשון היה צריך להיות מפוטר אחרי ארבעה מחזורים לערך.
אורח חייו של קטש הוא נקודה חשובה כשהקבוצה נכשלת, כשאתה מקרין הנג-אובר ולא מנהיגות, כשאתה נעלם אחרי משחקים ולא שובר את הראש עם הוידאו ועם העוזרים שלך שלא קוראים להם אורן עמיאל. אם בהתנהלות עצמית אתה מתכוון לביטויים נגד שחורים ושאר צימעס מהבסט אוף פני- אני לא מעריץ של פיני גרשון האדם. לא קרוב לזה אפילו. אבל שחקן של פיני ידע בנימי נפשו ובכל תא במוחו,שלא משנה באיזה צבע הוא- אם הוא ישחק גרוע, הוא לא יראה מגרש, וגם הזדמנות לתקן לא בטוח שתהיה לו. אצל קטש, הפרמטרים היו מעוותים לחלוטין.
לחץ דרך עיתונאים- ערן, עם כל הכבוד, לא היה מאמן מאותרג ומוגן כעודד קטש בכל ימי מכבי. פרשנים מערוץ הספורט ומהעיתונים היומיים ליטפו את קטש, חיבקו את הכנות והמבט הרציני בעיניים והעלימו עין מהכל. כל מאמן אחר שהיה נוהג כקטש- היה מפוטר הרבה לפני כן. אני מפנה אותך לבלוק rosk בתפוז המנוהל ע"י ייגר מאייסטר, ובו פירוט בנושא.

שיתוף ישראלים- מה שקרה עם יותם הלפרין(האדם שצריך יוצר מכולם להצטער על לכתו של קטש) מוכיח את ההיפך. קרדיט לאליהו וכספי- שיקול מאמן לגיטימי לחלוטין, ופיטורים על רקע זה בלבד הם לא רציניים ובטח לא בסטנדרטים של שמעון מזרחי. הרבה ישראלים עברו תחת מכבש המכביזם ונדרסו כי לא היו מספיק טובים- מחן ליפין דרך שטיינהוואר, והדוגמאות הן רבות. אי שיתוף וייבוש על ספסל-זו דווקא זכותו של קטש. להפסיד ולהיראות "כמו שהוא חי" כפי שצוטט כאן- זוהי אינה זכותו.
קישור שיתוף השחקנים הישראלים למסורת של מכבי- סליחה, אבל בעידן הקפיטליזם וחוק בוסמן, היא טענה לא רצינית. את השחקנים של מכבי לא מעניין מי יביא גביע אירופה, מקדונלד, האפמן, שאראס, פארקר, זה ממש לא משנה להם. את משבר הביזיון מול הנפלד רובם העבירו בחו"ל. את אוהדי מכבי מעניינים תארים, תארים, ובסוף גם כדורסל יפה אם אפשר. המסורת שלהם היא תארים, גאוותם היא תארים. אם ישראלים משתלבים בזה- זה נחמד, ואם לא- גם בסדר.

עינב 3 בינואר 2008

במשפט "את השחקנים של מכבי לא מעניין מי יביא גביע אירופה", יש להחליף את המילה "שחקנים" במילה "אוהדים", להוסיף את מילית הייחוס "את" לפני המילה "גביע", ולהוסיף את ה' הייחוס לפני המילה "אירופה". המלצת המערת היא לא לכתב עם טלפון באוזן…

יואב 4 בינואר 2008

אורן עמיאל, רמז בבוטות את מה שכולם ידעו."הנג אובר במקום מנהיגות" שכתב עינב, היא כתיבה במיטבה.
להשוות את גרשון לעודד, בכל פרמטר של אימון(לא באישיות)זה כמו להשוות את קינו לאלכס. מגוחך. פיני, הוא גאון כדורסל שהשליט את מרותו מתוך כבוד להבנתו אצל השחקנים. הם מעולם לא השתגעו עליו, אבל סמכו עליו מיקצועית.
ובקשר למכבי וישראלים… זה לא ו"יצו, חוג קהילתי, או תחרות מקרמה. מי שלא מספיק טוב, חזק, מוכשר לא יהיה שם, לא חשוב מוצאו. כמו בכל קבוצה גדולה בעולם, שמכוונת לתחרות והשגיות. לפרטים אפשר לשאול את ניקי באט, פיל נוויל, לי שארפ, גילסבי, סווא'ג, דבלין, צ'דוויק,היגנבוטום, ריצ'רדסון ועוד עשרות…וגם את קטש.
ישראליות עלק, למה היא רלוונטית פה? אם היה מותר לשתף שני חייזרים, זה גם היה בסדר בתנאי שהם מוכשרים.(כמובן שמשמח יותר כמות ישראלים גדולה יותר אך זה ההבדל בין הרצוי למצוי).

Comments closed