יוהאן קרויף. ומחשבות על הקבוצה האדומה ממרסיסייד

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כתבתי לפני יומיים בעיתון על ועדת הבדיקה שהוקמה באמסטרדם לבדיקת הכשלון המתמשך של אייאקס בעשור האחרון. ועדה שעשתה עבודה רצינית מאד כשבין היתר היא מראיינת ילדים בקבוצות הצעירות ואוהדים.
הפרטים הקטנים הם המלצה לשינוי ארגוני והמלצה לנסות לעזוב את הבורסה. אבל הדבר העיקרי שהרשים אותי מהמלצות הוועדה הזו והפעולות שננקטו מיד לאחריה הייתה רוח הדברים. דווקא וועדה שהיו בה אנשים עם אוריינטציה כלכלית אמרה דבר פשוט: “תפסיקו להתרכז בלעשות כסף ותחזרו להתרכז בכדורגל". וגם הצעה פשוטה להפליא אחר כך: "אולי נשאל את יוהאן קרויף?".
כן, הוא מאד לא נעים כשהוא מעביר ביקורת. אבל הוא בכל זאת היה גדול שחקני אירופה, המציא את המשחק מחדש כשחקן, המציא את הכדורגל בהולנד, והמציא פעם את אייאקס מחדש כמאמן, והמציא את ברצלונה יותר מפעם אחת. בעצם מוח הכדורגל המבריק אי פעם.
בברצלונה לא עושים דבר בלי לשאול אותו. אז למה לא באמטסרדם?

אבל מעבר לגדולתו האישית של קרויף יש פה משהו עמוק יותר. נכון שהכדורגל בינלאומי עכשיו, ותלוי הכנסות וחייבים להתעדכן. אבל את אייאקס הגדולה בנו אמסטרדמים באמסטרדם. ועשו את זה כמה פעמים. ועשו את זה באהבה של המועדון.
והביאו את ואן באסטן כמאמן. נכון שהוא לא הבריק בנבחרת הולנד. אבל גם רייקארד לא הבריק עם הולנד אבל כשעבד תחת השגחתו של קרויף בברצלונה הפך למאמן מצויין. וזו בדיוק הנקודה: בכדי לשקם את אייאקס לא צריך את המאמן הכי טוב בעולם. כי גם המטרה הריאלית היא לא להיות המועדון הגדול בעולם. צריך לעבוד עם אנשים שהיו חלק מהסיפור הזה של אייאקס. "קרויף", "חלק מאייאקס" – מלים הן מוגבלות מאד.
*
וזה מביא אותי לקבוצה שמארחת את משחקיה באנפילד. עמיחי שלו, שגם משתתף פה לעתים, מנהל בלוג על הקבוצה ההיא. ושם יש דיונים מעניינים מאד. והדבר שהכי מדכא-משמח במצבה של יריבתנו ההיסטורית הוא העומק המרשים בבעיות שלה. מצב הבעלות לא ברור, ומצב האיצטדיון החדש לא ברור, ומצב המנג'ר לא ברור וההרכב לא ברור ובדרך כלל אפילו מצב הפציעות לא ברור. והכל פחות או יותר נופל על כתפיו של מנג'ר ספרדי, שהוא מנג'ר מצויין אבל לא פאקינג קוסם.
והפתרון שאנשים חושבים עליו תמידית שם הוא שיבוא בעל בית שהוא גם עשיר מאד וגם אוהב את הקבוצה וגם יביא מנג'ר גדול ומיד יתחילו לקנות שחקנים שעכשיו חושבים רק לעבור למנצ'סטר יונייטד.
ואני אומר, בכל האובייקטיבית שאני מסוגל לה, שהמועדון שם צריך להשתקם מבחינה ערכית. ולעשות את מה שעשו באייאקס. ולמה שהאוהדים, במקום לאסוף כסף לנסיון השתלטות על המועדון, לא יעשו צעד דומה לאייאקס? שיקימו ועדה בראשות קני דלגליש או מישהו אחר, שתשב שלושה חודשים ואחר כך תספר לכולם למה הקבוצה של פעם הייתה קבוצה גדולה וזו של היום לא. בודאי שלא יהיו לה את כל הפתרונות. אבל לפני שקופצים לפתרון אחר – לבעלים חדשים ומנג'ר חדש – אולי אפשר לחשוב לרגע.
למשל – אולי במקום לקנות את הקבוצה כל מה שצריך הוא שהאוהדים יקנו 25.1 אחוזים מהקבוצה. כלומר יהיה צורך להתחשב בהם בהחלטות – אבל לא לתת להם את הניהול היומיומי. למשל להחליט על המבנה הניהולי לפני ששוכרים מנג'ר חדש. אלו רק דוגמאות.

אלו, אגב, הציפיות שלי מהמנג'ר הבא ביונייטד. שלא יבוא ויגיד "אני עושה דברים ככה". כי אפילו עוד אליפות אירופה לא חשובה יותר מהמשכיות. שיהיה מישהו שאחרי שני הפסדים רצופים לא יתחיל בספינים בתקשורת אלא יילך ויישב עם פרגוסון לכוס קפה.

כל מה שאני בא לומר הוא שהתהליך באייאקס מאד הרשים אותי.

הקיץ הסהרורי של 2003
חידון מספר 65 - כדורסל ישראל בסבנטיז

56 Comments

אנונימוס 28 בפברואר 2008

אסתכן בלהישמע טרחן וקטנוני ואתייחס למשהו קטן שהפריע לי בפוסט – הביטוי "אבל לא פאקינג קוסם". צורת ביטוי שמתאימה יותר לבת טיפש-עשרה רונן, לא לבלוג רציני. לא מתאים.

בזאת סיימתי. מקווה שלא תיעלב. אחלה בלוג ושאר קלישאות באות כאן כדי להבהיר שמדובר בביקורת בונה וכן הלאה.

קידן 28 בפברואר 2008

בתור אחד מצעירי הקוראים זוהי הפעם הראשונה שיוצא לי לראות את ביצועיו של קרויף. ואת האמת הוא פשוט מדהים!!! אז תודה רבה לך רונן.

michaly 28 בפברואר 2008

אנונימוס, אתה לא סתם טרחן, אתה פאקינג טרחן.

וכמה זמן עבר מאז פורסמו מסקנות הוועדה ההולנדית? כלומר, האם כבר יושמו המסקנות ואייאקס הוא שוב מועדון מצליח? כי הרבה פעמים, מרשימה ככל שתהיה ועדה כזאת או אחרת, משהו נתקע ביישום הדברים, ולכן אולי מומלץ לליברפול (אופס, אמרתי ליברפול. אני מורידה לעצמי שתי נקודות בחידון הבא) לחכות קצת.

אני 28 בפברואר 2008

לא יודע כמה רציני היית.

אבל תלוי מאד בזהות המאמן האם הוא באמת ירצה/יצטרך לא להחליט דברים לבד.

אגב יש סיכוי לא רע שזה יהיה מישהו שמאד ישמח לשבת עם פרגי כגון קירוש או יוז או ברוס אולי אפילו קין?

וכמו תמיד עולה המחשבה שיש לנו את פרגסון (למזלנו) אז למה לחשוב על מה שיהיה אחרי…

לון 28 בפברואר 2008

אוי אוי אוי. קרויף.
ממש עמדו לי דמעות בעיניים כשצפיתי בלינק.
האיש באמת היה משורר כדורגל.
עד היום אחד הסרטים שהכי חרוטים בנפשי הוא הסרט "החולצה מספר 14". (מישהו יודע אם קיים ברשת ? או בדי.וי.די ?)
אפרופו קוסמים, בניגוד לכל קוסמי התעתועים ומאחזי העיניים, רק מרילין מתקרב לדרגתו של קרויף.

לגבי אייאקס, אכן תהליך מאוד מאוד מרשים.
לצערי אני חושש שלמרות הכל ואן באסטן אינו מתאים. הלוואי ואתבדה.
רייקארד הוביל הולנד מלהיבה ביורו 2000. רק בפנדלים מול איטליה היא נכשלה, אחרי שהפגינה משחק התקפה נפלא.
מואן באסטן לא ראינו שום דבר מלהיב. גם לא לפרק זמן קצר. אלא אם כן ריב עם ואן ניסטלרוי מלהיב מישהו.

מה שלא ברור לי, זה למה לכל הרוחות (שלא לדבר על פאקינג…) אתה נותן עצות לקבוצה מאנפילד ?
הדבר האחרון שאנחנו צריכים זה שהם ישתקמו ויהוו איום קבוע על האליפות.
אני נאלץ להזכיר שאנחנו היינו 26 שנים במדבר. הם בינתיים רק 18. חכה עוד עשר שנים ואז תתחיל להציע להם רעיונות פרודוקטיביים.

אור 28 בפברואר 2008

קראתי את הכתבה הרלוונטית. כל הכבוד לאיאקס.

חבל שאין כתבה כזו כל יום במקום הכתבות (הנכונות) של קופמן אבל ששוכחות לעסוק בדבר אחד, הערוץ שבו הוא עובד.

יואב 28 בפברואר 2008

מקצועית ורעיונית, אני חושב שליברפול זנחה את עקרונות הכדורגל שלה מזמן. מקבוצה יוזמת ומכתיבה היא הפכה לנגררת ומגיבה.וכשאתה שוכח מה היית ומה אתה רוצה להמשיך להיות, אתה מחפש פתרונות קסם מהירים בדמותם של מאמנים אירופאים צינים, שטשטשו את פילוסופית הכדורגל שלהם. ליברפול לא צריכה לשאוף להיות עוד מועדון מוביל. היא צריכה לשאוף להיות ליברפול.
אלכס היה הבולדוזר שהחזיר את יונייטד לקדמת הבמה.זה הכל החזון שלו. אדם אחד עשה את ההבדל. בליברפול לא הצליחו להוציא הרבה מדור שחקנים מקומי מוכשר(תחילת שנות התשעים)ובעקבות זה שינוי הקונספט שבא לידי ביטוי בבחירות מאמנים(בניטז הוא קצת שרלטן בעיני.אין מילה אחרת לתאר את הכדורגל שלו והישגי הליגה שלו)שלא מתאימים למה שהמועדון ייצג כל השנים פלוס רכבות של זרים בינוניים ואיבוד השוק המקומי לגמרי.וכשהיריב שלך עושה הכל כל כך נכון(בכל ההתחומים) ומעמיק את הפער הכלכלי, שנה אחרי שנה, אתה מתחיל לרדוף אחרי הרוח בכל החזיתות.
מי יתן וימשך….
אין לי בכלל רצון להתחיל לחשוב על היום של אחרי אלכס.אני בספק אם אזכה עוד לראות יצירת מופת כדורגלנית ואגדתית כזאת בהיקף אפי כל כך…

יואב 28 בפברואר 2008

קרויף היה כל כך אסתטי שזה עוצר נשימה.אמן ענק…

עזי 28 בפברואר 2008

רייקארד רחוק מלהיות מאמן גדול. הוא לא היה הבחירה הראשונה של קרויף, גם לא השניה, אלא רק ברירת מחדל הולנדית. עם חומר השחקנים שיש לו הכישלון שלו בשנה שעברה בכל המסגרות היה קולוסלי.
דו"ח ועדת הבדיקה היה מרשים אבל לא דיבר על קרויף, בבוקרו של יום פרסום הדו"ח הוא כתב מאמר ב'דה טלחרף' ובו ביקורת על חברי הוועדה למה לא מתייעצים איתו או קוראים לו לסדר עניינים. אז הם פירסמו את הדו"ח ומיד קראו לו.

שמרלינג 28 בפברואר 2008

פוסט מעניין. מזכיר לי קצת דברים ששמעתי על תרבות ארגונית בארגונים מצליחים.

וקרויף… לא היה לי מושג שהוא היה כזה שחקן אטרקטיבי. מדהים.

איציק אלפסי 28 בפברואר 2008

ליברפול הייתה מועדון צנוע למדי עד שהגיע ביל שאנקלי שזיהה את הפוטנציאל העצום הטמון במועדון כדורגל בעיר כמו ליברפול. שאנקלי, בעזרת אישיותו מעוררת ההשראה והידע המקצועי הנרחב שרכש בשנים רבות של עבודת שטח, הפך את ליברפול למועדון ענק בקנה מידה אנגלי ואירופי. המאמנים שהגיעו אחריו (פייזלי, פייגן) היו חניכיו שהמשיכו בצורה ישירה את דרכו וכתוצאה מכך גם ליברפול המשיכה לשלוט בכדורגל האנגלי שנים רבות אחרי שעזב.

בתחילת שנות ה-90' החלה דעיכה מסויימת- הקבוצה ליקקה את הפצעים מהייזל והילסבורו, הבציר המקומי של השחקנים שעלו מהנוער היה חלש מהרגיל, ואחרי דלגליש נקטעה השושלת הארוכה של מנג'רים כריזמטיים ובעלי השראה שנשאו את מורשתו של שאנקלי. על פניו הדעיכה הזו היתה אמורה להיות זמנית- חלק ממחזור חיים טבעי של מועדון כדורגל. ריאל, ברצלונה, מילאן, יובנטוס ועוד. מתקיימות במחזוריות הזו כבר עשרות בשנים. לא הייתה לכאורה שום סיבה לפקפק בכך שליברפול תחזור למעמדה הקודם תוך מס' שנים לכל היותר.

אלא שאז התרחש משהו בלתי צפוי ששינה לחלוטין את פני המשחק: עם הקמת הפרמייר-ליג והצ'מפיונס-ליג שחקן חדש נכנס למגרש – הכסף הגדול. נכון, כסף היה בכדורגל גם לפני כן, אבל השינוי שהתחולל בתחלית שנות ה-90' היה מהותי וקיצוני- היה זה שינוי איכותי ולא כמותי. ליברפול, שכאמור הייתה אז בתקופת שפל במחזוריות שלה, פיספסה את התהליך ומצאה את עצמה פתאום בפיגור הולך וגדל ממועדונים כמו יונייטד וארסנל שהתמזל מזלם להיות אלה שהרוויחו בגדול מאותו שינוי קיצוני. אפשר לדמות את זה לרץ מרתון שהאט קצת את הקצב אחרי שהוביל את הריצה לאורך 20 הק"מ הראשונים וכשניסה לחזור ולהדביק את החבורה המובילה גילה לתדהמתו שבקילומטר ה-30 מישהו חילק לרצים שלפניו משקה או כדור כלשהו שגורם להם לרוץ הרבה יותר מהר ועכשיו הוא כבר לא יכול להדביק אותם.

אז מה צריך לעשות עכשיו?

אפשרות אחת היא לנסות ולהשיג גם כן את אותו סם קסם (משקיע עשיר) ובכך לנסות ולהדביק את הפער מהחבורה המובילה.
על האפשרות הזו אני אישית מוותר. המשמעות שלה היא שגם אם כבר נשיג את אותה אליפות מיוחלת לא תהיה זו ליברפול שהשיגה אותה כי אם ערב רב של שחקנים מכל העולם שמישהו (וסיבותיו עימו) שילם להם המון כסף בכדי לנצח משחקי כדורגל בעודם לבושים בחולצות אדומות.

אפשרות אחרת היא להגדיר מחדש את האתוס של המועדון:

לשם כך צריך להשלים עם העובדה שאליפויות וגביעי אירופה אינם המטרות המרכזיות יותר. במקום זאת נוכל להציג אלטרנטיבה מרעננת בכדורגל האנגלי והאירופי בדמות קבוצה שמתבססת על שחקנים מקומיים ומחוייבת לכדורגל יצירתי ומלהיב. בכך אפילו נוכל להפוך את המציאות הנוכחית שפועלת כרגע לרעתנו ליתרון- שחקנים בריטים צעירים ישמחו להצטרף למועדון שמבטיח להם את ההזדמנות אותה לא יקבלו במועדונים אחרים. בצורה כזו אולי אפילו יתמזל מזלנו לשים יד על איזה כישרון גדול ברמה עולמית שאם היה גדל במקום אחר לא היה באפשרותינו לשלם את הסכום הנדרש בכדי להעבירו לשורותינו.
סביר באמת להניח שזה לא יספיק בכדי לזכות בפרמייר-ליג אבל עם קבוצה שכזו גם מקום אירופה ואיזה גביע פה ושם יתקבלו בשמחה גדולה לא פחות מהאליפויות של פעם. למעשה, אני מעדיף בכל לב את האפשרות הזו על פני האפשרות של זכייה בתארים הגדולים עם אותם שכירי חרב בתלבושת אדומה.

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

קידן. לא תאמין כמה אני מקנא בך שאתה רואה את יוהאן קרויף בפעם הראשונה…

שמרלינג. זה מזכיר לי קצת דיון שהיה לנו פה על גדולי השחקנים האירופים והוזכרו כל מיני שחקנים. לא ניתן בכלל להשוות מישהו לקרויף. שחקנים זכו בתארים – אבל הוא פשוט שינה את הדרך בה משחקים את המשחק. הטוטאל פוטבול לא הייתה שיטה שהומצאה עבורו. הוא היה אחד הממציאים שלה.

מצחיק ומדכא אותי שמדברים על כל מיני שחקנים שהיו לכאורה ברמתו. או שאופ"א עושה משאל אינטרנט ומחליטים שזידאן טוב מקרויף. באספקט הזה גם פלה ומראדונה לא במדרגה אחת איתו – הם זכו בתארים אבל הוא שינה את הכדורגל. אפשר לדמא את זה כך. מראדונה שיחק כשהוא חדור מוטיבציות לניצחון. פלה שיחק כשהוא חדור שמחת חיים. קרויף שיחק באינטלקטואליות כשהוא הוגה במשמעות של מרחב בכדורגל.
עזי – בכוונה התייחסתי לדו"ח ולמסקנות כמכלול. אני יודע שהדו"ח לא הזכיר את קרויף – אבל ההוא היה מסקנה מיידית. רייקארד נכשל אבל גם היו לו שנתיים מצליחות.

לון – לא מצאתי את מספר 14. אני מחפש אותו שנים.

אור – רון קופמן הוא איש רב זכויות במנהל תקין של הספורט בישראל. הוא לא יכול לתקן כל דבר בעולם. זו דרכה של דמוקרטיה. כלי התקשורת שלו הוא ערוץ הספורט ובו הוא מבקר גורמים אחרים. תפקידם של כלי תקשורת אחרים לבקר את ערוץ הספורט.

מיכלי – ההערה שלך פאקינג לא במקום. למה את צריכה פאקינג לעורר ריב ומדון?

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

איציק. הדבר שחסר לי בקבוצה שאתה אוהד זו הבנה מה החזון שלה. פרגוסון, כמו שאתה מציין, עבד בחזון של נאמנות מוחלטת למסורת. בשינויים המתחייבים מהתקופה.

לוונגר היה חזון שונה לחלוטין מכל מה שהיה לפניו. אבל הוא דבק בו בקנאות. אני שואל את עצמי האם יכול לבוא מישהו בנעליו.

מה שאתה מציע הוא בדיוק סוג ההחלטה שצריך לקבל עכשיו במרסיסייד. להחליט מה המודל. המודל שלך הוא אפשרות. אפשרות אחרת היא לומר שהמודל הוא בניית איצטדיון ומקורות הכנסה בכדי להיות בתחרות. אבל שפאקינג יחליטו.

עומר ח. 28 בפברואר 2008

הרבה מאוד ממי שהצליחו כמאמני ומנהלי כדורגל (גם בארץ) היו דווקא שחקנים די אפורים,כך שגאון כמו קרויף הוא דוגמא די חריגה. רונן, האם אתה רואה איזשהו קשר בין צורת המשחק של שחקן מסוים לבין הצורה בה הוא מאמן לאחר מכן? נראה לי שהכדורגל המשעמם שמוביל שחקן יצירתי כמו עטר בנתניה הוא דוגמא מאתגרת לשאלה זו.

איציק אלפסי 28 בפברואר 2008

רונן, יפה אמרת.
וזו בדיוק הבעייה, שכרגע המועדון שלנו נמצא בכזה כאוס שאין אפילו מי שיחליט.

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

עומר – אני לא רואה קשר ישיר לצורת המשחק אלא למנטליות. מראדונה היה שחקן אטקרטיבי. אבל בנפשו היה לוחם. קרויף הצליח כמאמן לא בגלל השליטה שלו בכדור. אלא משום שכבר כשחקן חשב על פתרונות ותבניות משחק התקפיות.
אם לא היה מבקיע גול אחד לשחקן היה לו מקום מכובד בהיסטוריה על הקבוצה שיצר בברצלונה.

פילוסוף רדום 28 בפברואר 2008

אפשר לומר על ליברפול בכך שכל דבר עדיף על מה שיש היום (לצערי), אבל אני לא מוכן לקבל את הצעתו של איציק כי אף ליברפולי אמיתי לא היה מוכן לקבל את העובדה שאנחנו בכלל לא שואפים לנצח (אם כבר אז בוא נעבור לליגה הסקוטית).
מכיוון שאין לי הצעות אחרות, כל מה שנותר לי היא להציע שכל החלוצים שלנו יחויבו לגדל שפם.

ניר 28 בפברואר 2008

מעבר למהירות שינוי הכיוון הבלתי נתפשת של קרויף, אי אפשר לשכוח את זה שהוא היה מעשן סיגריה בהפסקה. מלך.

birdman of the savannah 28 בפברואר 2008

מחבר ההקדמה לספר "התפוז המכני" משבח את אנתוני ברג'ס שידע לשלב בספרו סלנג עם שפה גבוהה. לצערי הציטוט המדויק לא זכור לי.
אריסטו אמר: "דבר כפי שאנשים פשוטים מדברים, אך חשוב כפי שחכמים חושבים".

גיל 28 בפברואר 2008

פאקינג מדהים! קרויף שולתתת! האמת אפשרות לראות פיסית איך קרויף עוצר על המגרש וחושב על המהלך הבא. האמת אם הייתי הולך על סטיריאוטיפים הייתי מהמר שזה יאפיין שחקן כמו בקנבאואר. זה מזכיר לי את המערכון האגדי של מונטי פייטון על משחק הכדורגל בין הפילוסופים של גרמניה ויוון (והכללתו המפתיעה של הקייזר בהרכב).

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

בירדמן – משום מה אתה מעורר הצורך להביא פה שירים:
והנה שיר קברט הולנדי שמוקדש לקרויף:

And Vincent saw the corn
And Einstein the number
And Zeppelin the Zeppelin
And Johan saw the ball

yoni 28 בפברואר 2008

ניר, עם כזו יצירתיות במשחק שלו, נראה לי שזה היה ג'ויינט במחצית, לא סיגריה.

רונן, או מישהו מיודעי הדבר:

כל ההתנהלות המטונפת של פיטר קניון בין סופ יונייטד לתחילת צלסי עם הכשלות הרכש וכו לא סיבכו אותו בשום דבר?
2. איך ויתרו עליו? לכזה שמעון מזרחי לא נותנים ללכת.
3.אין תקופת צינון בין תפקידים ככ רגישים?

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

הייתה תקופת צינון וצ'לסי פדתה אותו.
לא הייתה שום בעיה לוותר עליו. סתם חתרן. ביונייטד ניסה להעיף את פרגוסון עבור אריקסון. בצ'לסי שמח להעיף את מוריניו עבור גרנט.
לפעמים מישהו צריך ללכת למועדון הטבעי עבורו: מועדון הכסף, השחיתות וליקוק התחת.

יואב 28 בפברואר 2008

אלפסי, יש שתי תנאים לפיתרון שלך. צריך הרבה כסף בשביל שחקנים מקומיים טובים(הכוונה אנגלים) וצריך לתת להם הזדמנות.זה אפשרי, יונייטד עושה את זה כבר עשרים שנה אבל צריך מזומנים ומחוייבות.וכמובן כישרון. אנגלי בינוני זה כמו זר בינוני ואת זה יש כרגע.
רונן, שותף לכל הסופרלטיבים על קרויף ולתרומתו האדירה למשחק.קצת כמו מג'יק, שניסח מחדש את מהותו של הרכז הכל יכול. הם לא השחקנים הגדולים ביותר אבל משמעותיים לא פחות.

יואב 28 בפברואר 2008

אלפסי, כמה תנאים צריכים להתקיים בפיתרון שלך. צריך הרבה כסף כדי להביא שחקנים אנגלים טובים וצריך לתת להם את ההזדמנות. כסף ומחוייבות.זה אפשרי. יונייטד עושה את זה כבר עשרים שנה.
רונן, אני שותף לסופרלטיבים סביב תרומתו של קרויף למשחק.קצת כמו מג'יק, שהגדיר מחדש את תפקידו של הרכז הכל יכול למה שאנחנו מכירים עד היום. אולי הם לא השחקנים הכי גדולים שהיו אבל בטח לא פחות משמעותיים.

yoni 28 בפברואר 2008

היתה תקופת צינון והוא עמד בה?
או שצלסי פדתה אותו בכסף= פיצתה את היונייטד תמורת אישור תחילת פעילות מיידי.
לא ככ הבנתי אותך.
2. אכן: הוא הגיע לאן שהוא מתאים ותיארת במדויק את המקום.

.
.
.

בענין אחר מתאילנד:
טקסין נחת פה היום, אחרי גלות מרצון (?!) של שנתיים פלוס, נישק את הקרקע כשנחת, מיהר לבית המשפט לשלם איזה סכום ערבות אסטרונומי כדי לדחות את המשפט ויצא לסיבוב בכיכר העיר עם חבורה של שחקני מנצסטר סיטי שהוא הביא עימו כהתחנפות נוספת בפני בני עמו שהונה במשך כהונתו.

הנה מועדון שמתחרה עם צלסי והאוזבקי של ארסנל על תואר הבעלים המושחת.

המפחיד הוא שהוא הגיבור הטוב של המקומיים שוב.

ואגב:
אם בהונג קונג הרגשתי שלליורפול יש אוהדים רבים יותר מליונייטד (מתברר שלאוהדי הבזק באסיה יש קצת זיכרון) אז בתאילנד יש נקודה מענינת נוספת.
בסקר שפורסם הנה רשימת האהודות:
יונייטד
ליוורפול
הסיטי (בזכות רכישת טקסין)
אברטון (בירה צאנג הלאומית והספונסרית קישרה רבים רבים לקבוצה)
צלסי
ואז ארסנל.

באברטון כנראה יודעים מה הם עושים כי הם מחזיקים בשחקן סיני או שתיים והיו הראשונים לחתום הסכם חסות עם חברה סינית
KEJIAN

ובדרך עקומה זו (אך יעילה) יוצרים לעצמם מקום בין הארבע הגדולות באמת בשוק הגדול באמת:

אסיה.

yoni 28 בפברואר 2008

וקטנה בענין ליורפול.
היתה הצעה/שמועה/קשקוש ששוקלים למנות את רפא למנגר באירופה ולמנות מנגר נוסף לליגה.
בין כה וכה יש רוטציה וסגל כפול אם לא יותר.
אמנם זה נשמע תקדימי ופרובוקטיבי אבל עניני ואולי אף ליגיטימי.

רונן, או שוב מישהו מיודעי הדבר יכול להרחיב?

חן 28 בפברואר 2008

בתור אחד שלא בדיוק היה באזור בימים ההם, אני אשמח לדעת מה הייתה ההשפעם של קרויף על הכדורגל.
ראיתי משחקים ספורים של הטוטאל פוטבול של הולנד, והתרשמתי מהמשחק האקיטבי שלהם, אבל כיום יש לא מעט קבוצות אשר משחקות כך(אם כי בפחות יעילות), איך היה המשחק לפני הולנד של קרויף ?

tksr 28 בפברואר 2008

נתונים מרתקים ומעוררי מחשבה (בעיקר על השפעת מוריניו על צ'לסי)
http://www.tribalfootball.com/article.php?id=80720

רונן דורפן 28 בפברואר 2008

tksr – ראיתי את הנתונים. מדובר באירופה. הכוח האנגלי הוא אסיה וצפון אמריקה.

אוהד 28 בפברואר 2008

נעלבתי עבור רייקארד. פשוט לא נכון לומר שהוא עבד תחת קרוייף או תחת השגחתו. קרוייף מייעץ ללאפורטה, ורייקארד עושה את עבודתו. עזי, אם אתה חושב שבארבע שנים לזכות פעמיים בליגה, להגיע פעמיים מקום שני ועוד גביע אירופה קטן אחד לא מקנים זכות להקרא מאמן טוב, אז מה כן?. ואל תשווה אותו לקרוייף כמאמן מכיוון שזה זכה בארבע ליגות רצופות עם הרבה מאוד מזל של קבוצות אחרות שלא עמדו בלחץ ברגע האחרון.

אוהד 28 בפברואר 2008

נ.ב.
בעניין סרטים על קרוייף יש סרט הולנדי שנקרא
יוהאן קרוייף-en un momento dado ששווה לראות מכיוון שהוא מדבר אמנם מנקודת מבט לא ביקורתיתת על היחסים של קרוייף עם ברצלונה והקטלונים.

עזי 28 בפברואר 2008

אוהד, להגיע מקום שני? אחרי שהובלת את הליגה בהפרש גדול? ברצלונה? עם סגל השחקנים הכי טוב שיש? אתה צוחק עליי. חוץ מזה שההצלחה בשנתיים הראשונות היתה גם בגלל הנפילה של הגלאקטיקוס. קאפלו לקח אליפות עם סגל פחות טוב ופוטר בגלל חוסר מחויבות לכדורגל חיובי, רייקארד לא לקח כלום בשנה שעברה וממשיך עונה חמישית.
רייקארד התחיל ישר בנבחרת ונכשל כישלון חרוץ ביורו שהולנד אירחה, אתה בטח זוכר את חצי הגמר נגד איטליה, יצא לי לראות אותו מתפטר מיד אחרי המשחק במסיבת העיתונאים. ייאמר לזכותו. משם הוא נלך לספרטה רוטרדם, קבוצה שמעולם לא ירדה ליגה, נחש מה? בעונה של רייקארד היא ירדה והוא פוטר. וכאמור בברצלונה הוא היה עדיפות שלישית. לזכותו ייאמר שהפילוסופיה שלו התקפית, החשיבות האמיתית של רייקארד היא שהוא השחור הראשון שאימן נבחרת אירופית והשחור הראשון שזכה כמאמן בצ'מפיונס.

אברהם אלימלך 28 בפברואר 2008

אחד הגדולים.
אין ספק שקרוייף היה שחקן מדהים ומאמן טוב מאד.
לדעתי אחד השינויים היותר גדולים שעשה ששמים אותו כשחקן האירופי הבכיר ביותר הוא שבזכותו התחילו להיות אוהדים ספרדים (לא קטאלונים) לברצלונה. הוא חצה את השוק בשביל ברצלונה וזה דבר שהשפיע מאד בספרד בכלל לא רק בכדורגל.

עם כל הכבוד לקרויף ולשחקנים אחרים אני חושב שארתות פרידריך הוא השחקן הגדול בהיסטוריה.

רפאל 28 בפברואר 2008

רייקארד היה מאמן כ"כ לא מוערך בהולנד, שהצעת העבודה היחידה שהוא קיבל היתה להיות מאמן נבחרת האנטיליים ההולנדיים. אלא שלקומאן לא היה נעים להפר חוזה, ואן באסטן העדיף לשחק גולף, חוליט היה מסוכסך עם קרויף וללאפורטה נגמרו ההולנדים.
רייקארד הוא בפירוש מאמן לא טוב. כרגע גם ואן-באסטן מאמן גרוע אבל אצלו לפחות רואים חשיבה (די קטסטרופלית לרוב אבל מי יודע אולי יצא ממנו משהו).
לעומתו רייקארד הוא מאמן בינוני שבמקרה יש לו אזרחות הולנדית וכך קיבל ג'וב שמאמנים הרבה יותר מוכשרים בספרד יכלו רק לחלום עליו

באבא ימים (Old Timer) 28 בפברואר 2008

דעתי כדעת אנונימוס. בפוסט שעניינו ליברפול אין אומרין פאקינג. אמור מעתה – Fooking.

באבא ימים (Old Timer) 29 בפברואר 2008

איציק, אני לא בטוח שאני מבין למה אתה מתכוון. המצב אותו אתה מתאר בחזונך הינו המצב הקבוע או מצב זמני? אם זה מצב זמני, אז אין סתירה בין הרעיון שלך לרעיון של רונן. כל מה שזה אומר הוא שרוב הכספים ילכו לאיצטדיון שכמודל להשקעה לטווח ארוך אינו רעיון רע.
הקושי שלי הוא עם ראיית החזון שלך כמצב קבוע (מילא אני – הקולות מכיוון מרסיסייד מדווחים שביל שאנקלי מתהפך בקברו). אתה רוצה להיות הפועל אשדוד כי נמאס לך משחקני רכש? אגב שחקני רכש אנא האר את עיני. מי מן הבאים גדל במחלקת הנוער של ליברפול?: קני דלגליש, קווין קיגאן, ג'ון טושאק, ריי קלמנס, ברוס גרובלאר, פיטר בירדסלי, ג'ון בארנס… האם כל ההבדל הוא בבריטיות שלהם? (נו, גרובלאר…). ובכלל – מכל הקבוצות דווקא ליברפול היא זו שצריכה להיות נושאת הדגל של האיים הבריטיים? עצם הרעיון שהאנגליות תהיה מקור לגאווה ליברפולית נוגד את האתוס של ליברפול בערך כמו להיות הפועל אשדוד.
בשורה התחתונה, נראה לי שאתה רואה את צ'לסי ואומר לעצמך – "את זה אני לא רוצה". עם זה אני מסכים אבל נראה לי שאתה מתעלם מהבדל משמעותי בין ליברפול לצ'לסי. צ'לסי איננה (הרבה) יותר מגחמה של מיליארדר. אין לה עומק אסטרטגי אמיתי. ליברפול צריכה את הכסף רק כדי ליישר קו (על זה הצבעת בעצמך). מכאן היא תתקדם בכוחות עצמה.
גם אני לא מת על הקולות הקוראים "אליפות עכשיו" אבל הקיצוניות השניה של "עזוב אותך מאליפות, בוא נעשה שכונה ב – 50 מיליון דולר" היא בעצם סוג אחר של עכשיויזם ולדעתי לא טוב יותר.
לליברפול יש אתוס ואין צורך להמציא אותו מחדש. האתוס הוא של קבוצה שמשחקת כדורגל מצוין אבל ככקבוצה. קבוצה שמשחקת כדורגל אטקרטיבי ומנצחת בזכות שיטת המשחק ולא בזכות הברקות אינדיווידואליות. קבוצה שכמו המוזיקה של באך מצליחה לרגש בזכות הרציונליות שבה.
דווקא מהסיבה הזו האמנתי שראפא הוא האיש המתאים כי הוא איש של שיטת משחק ואף קבוצה לא הזכירה לי את ליברפול הגדולה כמו וולנסיה שלו. נכון שגם לי יש ספקות ועדיין, הנחלת שיטה היא בדרך כלל התהליך הארוך ביותר אבל ברגע שזה תופס זה תופס להרבה זמן. זה היה החזון של ליברפול וזה צריך להשאר החזון שלה.

יואב 29 בפברואר 2008

באבא, נהנתי לקרוא.אני חושב שאתה טועה עם בניטז(כדורגל מגיב ולא יוזם)אבל צודק בכל השאר.

רועי 29 בפברואר 2008

גם לי זאת פעם ראשונה שאני רואה את קרויף משחק וזה דבר מדהים כשראיתי את זידאן ורונלדיניו משחקים חשבתי שזה שירה בתונעה אבל הוא משהו אחר

Danny 29 בפברואר 2008

old timer, i also like and agree with your view, nice writing

רוני שטנאי 29 בפברואר 2008

לכל המעוניין בעותק משוכפל של הסרט האלמותי מספר 14, אני מחלק אותו באופן אישי בצמתי הארץ בכל יום שישי לפני כניסת השבת, מדובר בתשמיש קדושה חשוב מאין כמוהו שאמור להיות מופץ ברבים.(וברצינות למי שמעוניין ניתן לפנות אלי במייל).

לגבי רייקארד, רק לחשוב שקומאן היה מחליט לעזוב את אייאקס ולעבור לספרד אז ולא העונה- לא צריך להפעיל הרבה דמיון כדי להבין היכן בארסה הייתה נמצאת. מספיק לראות את המשחק השבוע בין שני המאמנים ולהבין עד כמה ברצלונה הרוויחה מההגעה של רייקארד.

קומאן הייתה הבחירה הראשונה, אייני יודע מי היו אלו שהקדימו את רייקארד ולא באופן תיאורטי.
להגדיר את ההפסד לאיטליה בחצי הגמר ככישלון חרוץ,ואת העונה שעברה ככישלון קולוסלי זו השקפה מאוד דרסטית ושלילית, בתור אוהד הולנד לא הייתי מכנה את ההפסד ההוא לאיטליה ככישלון צורב, אלא כאחד ההפסדים הכואבים של הכתומים.

יכול להיות שרייקארד הוא לא מאמן ענק, אבל העובדות הן שהוא זכה בשתי אליפויות סםרד, ליגת האלופות ולא פחות חשוב מכך הוא נתן לאוהדים לא מעט פעמים, תמורה מלאה לכרטיס עם כמה תצוגות כדורגל מרהיבות כולל אלו של נבחרת הולנד באותה אליפות אירופה ארורה.

לא כל אחד מסוגל לעשות את מה שהצליח לעשות רייקארד עם הסגל שהיה לרשותו וידוע שלא תמיד סגל נפלא הוא המבטיח כדורגל הישגי ומרשים.
בנוסף קריירת האימון שלו, כך אני מקווה, עדיין בחיתוליה.

קרוייף כמאמן היה דומה לשחקן שהבקיע שלושער במשחק הראשון שלו וגם בשני ואז החליט לפרוש, כך שהוא יזכר כשחקן עם ממוצע שערים של שלושה למשחק- את הדברים הללו כתב אוהד של אייאקס מבוגר, והוא לא כל כך רחוק מהמציאות.

האמת היא שלא היו לי ציפיות גדולות מהוועדה לבדיקת הכישלון המתמשך של אייאקס, אבל לחבריה לא היה אלוהים, הם כתבו דברים קשים ביותר ולא ריחמו על אף אחד. הדברים עצמם היו ידועים לכל אוהד, אולם כאשר זה מוגש באופן מסודר ונערך ע"י מספר בעלי מקצוע רציניים התוצאה הייתה מהפכה. המהפכה הייתה מתרחשת גם ללא קרוייף. אלא שבמקרה כזה בפועל כמה חברים מעונבים היו מחליפים כמה חברים מעונבים אחרים והדברים היו ממשיכים כרגיל.

כאשר קרוייף החליט להגיע לפגישה של חברי המועדון ולקחת על עצמו את האחריות לשינוי, רק אז לדו"ח הזה ניתנה משמעות אמיתית.
את ההשפעה של הדברים ניתן יהיה לראות רק לאורך זמן.ראשית צריך לראות מאמן שלא עוזב אחרי עונה או שתיים, אלא מאמן שיש לו קצת יותר מרווח נשימה, ואן באסטן יכול להיות כזה, בניגוד שאר המאמנים האחרונים ואן באסטן באייאקס שני רק לקרוייף, והוא יקבל יותר קרדיט.

אימון נבחרת שונה מאוד מאימון אינטסיבי של קבוצה. זכור לי שקרוייף באחד הראיונות שלו לגבי הסיבה שלא אימן נבחרת, דיבר על כך שהוא מעוניין לעבוד באופן יום יומי ולא לקבל את השחקנים לתקופות קצובות בלבד(כמובן שזו לא כל האמת על העובדה שהוא לא אימן את הולנד). ואן באסטן הוא עקשן גדול כך גם קרוייף, ימים יגידו עם זה מה שאייאקס הייתה זקוקה לו, אבל כרגע לפחות האווירה במועדון שונה מזה שנים.

היציאה מהבורסה היא הכרחית, אלא שכרגע היא לא קלה והסכום גבוה מדי, קיימת אפשרות שהיא תהיה הדרגתית כלומר רכישת עוד ועוד אחוזים, ורק לאחר קנייה מספקת של המניות תתבצע היציאה.

יש שחקן אחד שגורלו בקבוצה יוכל לשקף אולי את תחילת התהליך והאם בסופו נראה תוצאות חיוביות. במידה והוא יעזוב בסוף העונה ורוב הסיכויים נוטים לכך, אייאקס תצטרך באמת להמציא את עצמה מחדש. יש לי תחושה שואן באסטן ינסה לעשות ככל שביכולתו כדי להשאיר את השחקן גם אם זה אומר ריב חדש עם ואן ניסטלרוי-אל תתפלאו עם בחוד נבחרת הולנד מול איטליה תראו את האנטלאר פותח בהרכב.

באבא ימים (Old Timer) 29 בפברואר 2008

קודם כל תיקון טעות (רק למקרה שזה באמת מעניין מישהו…) התכוונתי לעירוני אשדוד ולא להפועל אשדוד (ככה זה כשמתחילים בהפועל פתח תקוה ואז חושבים שאשדוד זה אנלוגיה יותר טובה).

לעניין בניטז, אולי אתה צודק. הטענה שלי שהוא לא קיבל מספיק זמן ושאנחנו לא באמת יודעים כרגע. אם אני זוכר נכון, זו לא רק העובדה שלפרגוסון לקח יותר זמן, אלא שגם במהלך התקופה הזו לא יותר מדי אנשים העריכו שהוא יהיה המושיע של מנצ'סטר (או סתם העריכו אותו). אולי זו הזדמנות לסקר בין אוהדי מנצ'סטר בגין הרלוונטי: מה אתם חשבתם על םרגוסון לאחר ארבע שנים בתפקיד?

Gilad Bloom 29 בפברואר 2008

Kroyf was the one that made me fall in love with football as a 6 year old,the level of talent with both feet and the vision,the ability to play with his head up always analising the situation and thinking two three steps ahead of the pack was unique,magical and more astethic than Maradona,my other idol who was just as magnificent but with only 1 foot which actually made a phenomena ,the fact that Kroyf didn't win with Holland was pure bad luck,they should have won i Germany but they scored too early and the gods were with the Germans,it didn't surprise me that he was such a good coach,his Charisma and football brain are unmathced,he is like a pioneer…regarding Liverpool,they lost their character somewhere in the 90s and are just another team with a past,much like ajax,they were the only team in England that played a passing game back in the 70s and 80,way ahead of the pack,they always had great leaders and i agree with Ronen(and other bloggers that they lost their identity,Benitez seems like a political manager looking to keep his job ,they need someone with a vision,to make a 5-10 year plan,to work without pressure,where re they going to find it?Gerrard is a good player but can't carry them to happiness,he is a limited player and personality,there is no real sole on that team,just a group of decent well paid players…as far as Ajax-they were pioneer with their junior school which taught everone to play all positions but the world picked up on that about 20 years ago and every club has experts working with kids,so Ajax is not getting top talents as before and are not playing in an atractive league,it's better exposure to play for a middle of the table EPL team,it will be intereting to see how Kroyf influences the team

אוהד 29 בפברואר 2008

עזי,
אין בכוונתי להכנס לוויכוח לגבי רייקארד, בעיקר מכיוון שנכנסת לפינה של " עם סגל השחקנים שיש לו", טיעון שהוא בעייתי למדי לדעתי: קבוצת כדורגל היא ארגון המורכב משחקנים, מאמן, הנהלה ומה שמסביב (תקשורת ואוהדים.)אני גר בקטלוניה כבר ארבע שנים מכיר משהו מהתנהלות המועדון והתקשורת כאן, כולל כל הגוונים לגבי מעמדו של קרוייף. כדאי להאמין ללאפורטה כשהוא אומר שרייקרד הוא המאמן המתאים ביותר למועדון, ובבקשה לא לשכוח את תצוגות הכדורגל של הקבוצה שלו, ואת הדינמיקה שהיה המועדון שרוי בה בשנים שלפני. מתי קוראים למאמן גדול אני לא יודע, אבל כשקרלס פויול אומר כי הוא מופתע כל פעם מחדש מכמה רייקארד מלמד אותו כדורגל, כדאי להקשיב. מילא, כנראה שיש לי חולשה לרייקארד…..

רונן דורפן 29 בפברואר 2008

עזי – זכותו העיקרית של רייקארד היא סוג הכדורגל ששיחקה הקבוצה בשתי עונות האליפות.

רונן דורפן 29 בפברואר 2008

באבא – לגבי עונתו הרביעית של פרגוסון. שאלה נחמדה מה חשבתי. אבל אנסה:
הייתי בצבא – לא היה אינטרנט וכלל לא היינו חשופים ליומיום של הקבוצה. לא הייתה את הדואליות שקיימת היום "אם לא הליגה. אולי תהיה עונה טובה באירופה". ראשית, כי לא הייתה אירופה (אנגליה הייתה מורחקת). שנית, כי גביע האלופות היה משהו לאלופות – ולא מפעל פיצוי ללא-אלופות. באיזשהו מקום הייתי מעודכן פחות מאשר בתקופת אטקינסון.

בשנה החמישית של פרגוסון הייתי באוסטרליה והייתה אופטימיות. הוא זכה בגביע האנגלי שנה קודם, הוא הביס את ארסנל 2-6 בגביע הליגה (הפסיד בגמר) וזכה במחזיקות. באותה שנה היינו אחרונים בליגה בתחילת העונה ופגשתי שתי בחורות ממנצ'סטר בהודו שאמרו לי שהוא יפוטר. אני זוכר שלא שמחתי במיוחד. כי ידעתי שמאט באזבי אמר שהוא מרוצה ממנו ושהוא עובד.
אבל זו התשובה שלך – ומתחבר לדברים שאמר רוני על תוצאות הדו"ח. מאט באזבי/יוהאן קרויף אמרו שהם תומכים. אז זה סוג מסויים של קרדיט. אני לא רואה בסביבה של פ.צ מרסיסייד מישהו מהגדויילים. איפה הם נעלמו?

עופר 29 בפברואר 2008

רונן.
אני מניח, שכמו שעזי כתב, הכדורגל לא נגנב רק לנו, אלא גם לכל הגדויילים של פעם. כשמסורת הboot-room נפסקה, אני לא חושב שהיה לשחקנים שגדלו בליברפול מקום לחזור אליו. זה כמו לנסוע לבית ילדותך אחרי לא יודע כמה שנים – לגלות שגר שם עכשיו מישהו אחר, ושהכל השתנה. אני לא מאשים אותם. אפשר להגיד הרבה על מנצ'סטר יונייטד – אבל יש שם מסורת שנשמרה. בארסנל, הקבוצה שאני אוהד, אני לא יודע איפה יש את הדברים האלה, אבל אני מניח שקבוצה לונדונית שונה בנושא הזה מקבוצה מלנקשייר – והחיבור לקהילה, שכל כך חשוב בצפון, פחות חשוב אולי מבלונדון – כמו שעכשיו שאני כבר כמה שנים בת"א אני מבין כמה חיפה ומכבי חיפה קשורות לעומת כמה מכבי והפועל ת"א אינן מהוות חלק כזה אינטגרלי מתרבות העיר ת"א (בכדורגל).

old timer 29 בפברואר 2008

Ronen, as an answer to your question I’ll rephrase a line of the great scouser in heaven: “Some are dead and some are Keagan.” (worse still…some are Alan Hunsen). This may be a downside of a club that has been so much bigger than its individual players; the club is a myth but not the players. Only one living person comes to mind…
Any other ManU fan ready to rise to the challenge? What did you think of Ferguson in his fourth year?

יואב 29 בפברואר 2008

באבא, אלכס הגיע לשוקת שבורה, למועדון שחי בעבר. אני משער שידעו שצריך כאן זמן כדי לשקם. כנראה הם אהבו את הכיוון שאליו הוא רצה לקחת את המועדון גם במחיר של כמה שנים לא טובות(אני רק משער). אבל נכון, יש כאן חוכמה של בדיעבד. האם אתה יכול לאתר משהו בהווה, שנוטע בך אופטימיות בהקשר של בניטז?מבחינת התוצאות והמוניטין שלו, הוא ראוי לזמן.אבל האם הוא מתאים לליברפול?

old timer 1 במרץ 2008

I belive he does becuase he is a method guy. This takes the longest. I also feel that the process is generally positive in that that the 2007 Liverpool was better than the 2005 team. Just think that this year our "dismal" year, we went out of the rest in December against arguably the best ManU and Arse teams ever, while in former times would have been out of the title race in October. So yes, if I have doubts as to Rafa, its less becuase of his shortcomings and more with regard to his ability to survived the current storm.

עמיחי שלו 1 במרץ 2008

קשה לנתק את מצבה של אייאקס ממצבה של הליגה ההולנדית ביחס לליגות בכירות אחרות באירופה. השחקן ההולנדי גדל לתוך קונספציה ברורה: אני הולך לאירופה בהזדמנות הראשונה שלי. נכון שאפשר לשפר את אייאקס גם במצבה הנתון שלה ושל הליגה, אבל לא להחזירה לאזורים בהם היתה בסבנטיז. בקשר לקבוצה ההיא ממרסיסייד, הפתרונות לבעיות שלה די ברורים, לא צריך את קינג קני בשביל זה, צריך סוג של יציבות ובחירה אסטרטגית במנג'ר. רפא הובא למטרה מסוימת ונכשל בה. הוא היה הימור טוב בשעתו, אבל דומה שהוא מתרחק ממטרתו ולא מתקרב אליה, שלא לדבר על הכדורגל שהוא מייצר. סך הכל, אני בעד ערכיות, אבל ברגע שיש תוצאות – כל השאר נכנס תחתן

עמיחי שלו 1 במרץ 2008

וחוץ מזה, שמח שאנחנו מעסיקים את מחשבותייך..

זיגי 1 במרץ 2008

אני הייתי בן שש או שבע וממה שזכור לי הערצתי כל מה שהיה קשור במנצ'סטר יונייטד ובמיוחד ב"שחקן הממש צעיר שרץ ממש מהר" (כהגדרת אחי הגדול) הזה, ראיין גיגס. על פרגוסון למדתי רק אחר כך

רונן דורפן 1 במרץ 2008

זיגי – זאת כבר השנה החמישית או השישית של פרגוסון… לא הרביעית
עמיחי – שנאמר הגר היתום הסקאוסר והאלמנה.

old timer 1 במרץ 2008

Amichai what was the purpose? How long was he given to get it? Define Failure

צביקה 2 במרץ 2008

לא אומר דבר או חצי דבר על מה שקורה בליברפול, שכן קצת יצאתי מענייניה בשבועות האחרונים.

רק אומר שאני איתך בעניין קרויף, בכל הסעיפים.

Comments closed