ואחרי בלאטר

אמריקה נגד אירופה

uuu

האם עלי בין חוסיין יהיה נשיא פיפ״א הבא?

הוא צבר מספיק כוח וכבוד בשבוע שעבר בכדי להחשב למחליף די טבעי. זה לא מפתיע אותי שהוא זיהה את הרגע להכנס למאבק ושיחק את הקלפים שלו בתזמון מושלם מתוך נקודת פתיחה של מדינה בלי כוח טבעי בכדורגל. ואיחד את האופזיציה שחשבה שממילא תפסיד. ופלטיני כבר התחייב לאופ״א. טוב… אבא שלו היה גדול הגאונים הפוליטיים ועוד במזרח התיכון אז מה זה פיפ״א?

*

אבל העניין הפרסונלי הוא לא מה שחשוב כאן.

זכותכם להיות פסימיים ולהגיד ״מה שהיה הוא שיהיה״ או ״יגיע מושחת אחר״. אני לא חושב כך. אני חושב שיגיעו עכשיו רפורמות. תהיה הגבלת כהונה. ויקרה מה שקרה בתנועה האולימפית אחרי התפוצצות חקירת השחיתות שם. כן, התנועה האולימפית היא היום נקיה בהרבה. קדנציות מוגבלות, גילאי פרישה, השתתפות ספורטאים בהחלטות. תהליך הצבעה שהופך את השוחד לבלתי יעיל. כן הם טסים במחלקות ראשונות וגרים בסוויטות של מלונות פאר. אבל זה, מטאפורית ומעשית, הכסף הקטן.

*

אני דווקא חושש מעליית כוחה של אופ״א. שהנשיא הבא יהיה שם על כידוניה. כי לאופ״א יש את האג׳נדה שלה והוא שמרכז הכדורגל יהיה באירופה. והן בפייר פליי הפיננסי, והן בהקלות עכשיו שיהיו רק לטובת המועדונים הגדולים, אופ״א בדרכה יותר שבויה של כסף. נכון, כסף לגיטימי ולא כסף לכיסי העסקנים, אבל עדיין שלטון הכסף במשחק. האירופאים הם מי שמטריד אותם מאד אם מישהו לוקח כסף מכספי שידורי הפרמייר ליג או מ-70 מליון יורו ששולמו על שחקן של ברצלונה.

הם לא כל כך מבינים את הקשר בין אלו לבין שחיתות.

*

העניין שעושה אותי בכל זאת אופטימי הם האמריקאים. מי היה מאמין פעם שאי פעם יעניין אותם לשפוך עשרה קוב אקונומיקה על המשחק המוזר ונטול הפרסומות? פעם כל מה שידענו הוא אם חלילה יתעניינו בכדורגל אז מהר מאד יהיו ארבעה רבעים. אבל מלאי חסרונות כרימון הם ולא צדקני אירופה הם מי שהפילו את בלאטר. הם מי שעשו מבצע נקיון עצום עבור הכדורגל הדרום אמריקאי. והם לא העולם השלישי שאפשר לקנות אותו. ושלא יהיה לכם ספק: הם כן חושבים על היום שהכדורגל אצלם יהיה גדול וחשוב כמו האירופאי. ולפני ששמים את הכסף נא לנקות.

יותר מכל עליה מקרית לרבע גמר גביע העולם הם שדרו פה את הנכונות להיות כוח משפיע במשחק.

סקירה ללא מסקנות חותכות של סכסוך הכדורגל ישראל-פלשתין
השאלה שנמצאת בחדר

69 Comments

אורי הברווז 2 ביוני 2015

האמריקאים מתמוגגים מנפילתו של בלאטר. אולי יש עוד סיכוי לארח את 2022 :)

Lord Anthony 2 ביוני 2015

אני קצת פחות מופתע מההתערבות של האמריקאים. בסופו של דבר ארבע מהספונסריות הגדולות של פיפ"א ושל המונדיאלים הן חברות אמריקאיות.

ואם לצטט את קספרוב: Blatter to resign! FIFA must have gotten calls from the leaders of the free world: Coca-Cola, Visa, McDonald's, and Adidas!

shadow 3 ביוני 2015

אדידס אמריקאית?

גיל 3 ביוני 2015

זה לא משנה. כשהספנוסריות מביעות דאגה אז אפשר לסגור את העסק (וחלקן הגדול אמריקאי).

Lord Anthony 3 ביוני 2015

באדוויזר אמריקאית

Yair N 3 ביוני 2015

Coca Cola Visa and Adidas were prepare to sponsor for decades in full knowledge of the corruption, they deserve no credit. Obama and the USA deserve the credit. The state not the corporations.

אור 2 ביוני 2015

הנרי קיסינג'ר בעצמו אמר שהפוליטיקות של פיפ"א גרמו לו להיות נוסטלגי לאלו של המזרח התיכון (אחרי העבודה על הצעת האירוח האמריקאית ב1986), אז אם עלי בן חוסיין מצליח שם, אולי הוא יותר טוב מאביו :)

גיל 2 ביוני 2015

השאלה אם יהיה ניקיון יסודי מכל המושחתים ונראה שזה הולך בכיוון. כנראה שיש מספיק דברים על בלאטר שלא הייתה לו ברירה להתפטר וכך גם על הרבה מבעלי התפקידים שלא יעזו להתמודד. נראה לי גם שזה סתם את הגולל על לקיחת המונדיאל מקטאר אבל מי יודע?

אילן 2 ביוני 2015

אם יתנו לה, ארה"ב יכולה לארח את גביע העולם בחודש הבא והוא יהיה מוצלח יותר, עם יותר מבקרים ויותר רווחים מהמונדיאל שאולי יתקיים בעוד שבע שנים בקטאר.

אריאל גרייזס 2 ביוני 2015

זה נכון גם לגבי אנגליה, צרפת ובטח עוד כמה מקומות

אילן 3 ביוני 2015

נכון. בגלל זה לאנגליה יש קייס סביר לאירוח הגביע העולמי. מלבד העובדה שהטורניר לא התקיים שם מאז 66, יש להם את המגרשים, הם רק אירחו אולימפיאדה לפני שלוש שנים כך שתשתיות ומנהלה לא יהיו בעיה. קשה לחשוב על מדינה עם קייס יותר טוב מהם.

גילעד 2 ביוני 2015

בא נראה בתור התחלה איך הם מוציאים משחקים בMLS בזמן ולא בעשר דקות איחור

משה 3 ביוני 2015

וזה יהיה מעניין ונגיש כמו המונדיאל הגרוע ב 94 ?

אילן 3 ביוני 2015

לגבי העניין, אין למדינה המארחת הרבה השפעה על הפורמה שבה תגיע כל נבחרת. אני בספק אם מסי או נבחרת דרום קוריאה היו משחקים בצורה מעניינת יותר אם הטורניר מתקיים במדינה אחרת.
מה הכוונה ב-"נגיש"? נגיש פחות מברזיל למשל?

אריאל גרייזס 2 ביוני 2015

אני חושב שהגרסא של גיל שלי יש בה הרבה הגיון. האמריקאים עובדים יפה מאוד מתחת לפני השטח כדי לתקוע את פוטין. הרוסים עושים מהלכים ראוותניים ואילו האמריקאים כל פעם עושים להם בית ספר המהלכים מאחורי הקלעים. הם עשו את זה עם הנפט ונראה לי שזה מה שקורה גם עכשיו.
בכל מקרה – הנה מקרה המבחן לשיפור של פיפא. אם הם ייקחו את המונדיאל מקטאר – ויש להם את כל התירוצים לעשות זאת, החל מהשחיתות, דרך המשחקים בחורף והאנשים שמתים בבניה של האיצטדיונים, אז נדע שהם רציניים

איציק 2 ביוני 2015

איך לקיחת המונדיאל מהקטארים תוקע את הרוסים?

אריאל גרייזס 2 ביוני 2015

זה בלי קשר. מה שהאמריקאים עושים יחשוף את כל השחיתות של פוטין. אפילו פוטין עצמו אמר שכל זה נגדו

איציק 2 ביוני 2015

עם זה אני מסכים. השאלה האם גם יוכלו לקחת מהם גם את המונדיאל.

גיל 2 ביוני 2015

אני גם חושב שיש כאן סוג של מלחמה נגד הרוסים אבל אני בספק אם יקחו את המונדיאל מקטאר למרות השחיתות והנזקים. יש כל מיני מחויבויות אליהם שיגמרו תסבוכת משפטית ופוליטית שלא נראה לי שפיפ"א החדשה תרצה להכנס לזה.

אריאל גרייזס 2 ביוני 2015

יש להם מספיק הוכחות לשחיתות כדי לצאת מזה. שאלה של רצון. גם אני מעריך שזה לא יזוז

גיל 2 ביוני 2015

אני בטוח שיש להם הרבה הוכחות אבל לפעמים צריך להיות חכם ולא צודק. לקיחת מונדיאל תגרום משבר בינלאומי חריף ואי יציבות כלכלית. אלא אם כן יהיה רוב גדול ללקיחת המונדיאל זה יגרום תסבוכת שלדעתי לא ירצו להכנס אליה. את המונדיאל ברוסיה בחיים לא יעבירו.

תום 3 ביוני 2015

"משבר בינלאמי חריף", הכיצד?

קטאר הצליחה להשניא את עצמה על רוב מדינות ערב. שאר מדינות אסיה לא ירימו אצבע למענם.

גיל 3 ביוני 2015

כי מספיק שרוסיה תתגייס להגנתה ושהם יסגרו את הברז של הנפט כדי לגרום למשבר. הם גם יכולים לצאת בתביעות נגד פיפ"א על זה שהיא לא מקיימת הסכמים. העולם יכול לעמוד בזה אבל השאלה אם רוצים להכנס לכל התסבוכת הזו.

אריאל גרייזס 3 ביוני 2015

כן, ברור, קטאר תסגור את הברז של הנפט. הדבר היחיד שהם מרוויחים ממנו והם יפסיקו למכור אותו. אני בטוח שכל השייחים שם שחיים ברמת החיים הכי גבוהה בעולם ישמחו להיות זרוקים במדבר בלי כלום. ובכלל, זה קטאר – מדינה אחת בסך הכל. שאר מדינות אופק מגבירות שאיבה ומכסה על התפוקה שלהם בלי בעיה. שייצאו בתביעות נגד פיפא כמה שהם רוצים, כשיש דוחות ברורים על שוחד, לא יהיה להם שום קייס. הרוסים ייתגייסו לטובת קטאר? למה להם?

no propaganda 3 ביוני 2015

קטאר מוכרים בעיקר גז, יש להם גם נפט אבל לא בכמויות גדולות יחסית לשכנים

דורפן 3 ביוני 2015

לקטאר אין בעיקר נפט. כיום יש להם בעיקר כסף בבנק שעושה כסף.

אריאל גרייזס 3 ביוני 2015

למה הכסף שלי בבנק לא עושה כסף?

no propaganda 3 ביוני 2015

עניין של כמות :)

דורפן 3 ביוני 2015

הכסף שלך מתבטל

גיל שלי 3 ביוני 2015

אתה מזכיר לי את הבדיחה על ההוא שמתפלל כל יום בכותל לזכות בלוטו, אך כשהמלאכים שואלים את אלוהים, למה לעזאזל אתה לא נותן לו פעם אחת כדי שיסתום, אלוהים עונה שהיה שמח, אך האיש לא ממלא לוטו, אז גם הוא לא יכול לעזור

גיל 3 ביוני 2015

קאטר אולי מדינה קטנה כדי להשפיע לבדה אבל מספיק שרוסיה תתמוך בה כדי לצאת נגד האמריקאים ויש לך משבר. אני לא חושב שאפשר לדעת מה יהיו ההשלכות של ביטול מונדיאל מסיבות של שחיתות אבל הלוואי שיעשו את זה.

אוהד 3 ביוני 2015

לאנגלים יש יותר סיכוי בתביעה נגד פיפ"א במידה והמונדיאל יתקיים בקטאר וברוסיה מאשר להסיכוי של קטאר (וכנראה גם רוסיה) בתביעה במקרה של ביטול המונדיאל.

ערן (המקורי) 2 ביוני 2015

There's a new sheriff in town!
האומה האמריקאית – על מגרעותיה הרבות – התרגלה במאה השנים האחרונות ללכלך ידיים בבוץ כדי לחלץ ממנו את האירופאים.
ההפתעה – אכן – שהאמריקאים אינם עושים זאת עתה כנגד איום על שלום העולם, וגם לא למען נפט, אלא עבור ענף הספורט המוזר כל כך בעיניהם, Soccer…

מיקיג' 2 ביוני 2015

ה soccer הזה רחוק מלהיות מוזר בארה"ב. עד גיל נוער הוא סופר פופולרי, הליגה הבכירה מתרחבת, נבחרת הנשים היא מאמי לאומית. זה לא פןטבול-בייסבול אבל זה בהחלט ענף שמחזיק זכויות שידור. חוץ מזה הם תמיד יידלקו מסיפור של שחיתות בספורט. במיסטיפיקציה האמריקאית של הפייר פליי, המושחת נתפס כדארת ווידר.

אריאל גרייזס 3 ביוני 2015

כרגע כדורגל עדיין נתפס בארה"ב בדיוק כמו שאתה אומר – ספורט לילדים ולנשים (כמה רעש יש שם עכשיו מסביב למונדיאל הנשים). יש הרבה בעלי אינטרסים שזורקים לשם הרבה מאוד כסף אבל ההרגשה שלי זה שאצל האמריקאים, אם הם לא מקבלים את הטוב ביותר (ואין שום ספק שה-MLS רחוק מאוד מלהיות הטוב ביותר), אז הם לא נכנסים לזה. יש יותר סיכוי שהאמריקאים ייכנסו חזק לפריימרליג מאשר ל-MLS. ואני פשוט לא רואה איך האמריקאים מביאים אליהם איכות אמיתית (שלא לדבר על לגדל מבפנים).

אילן 3 ביוני 2015

כבר 40 שנה מדברים על איך הכדורגל הולך לתפוס מקום כספורט מוביל בארה"ב וזה לא קורה, לפחות לא במהירות שאליה מצפים. אבל גמר הגביע העולמי (או המונדיאל כפי שאוהבים לקרוא לו בישראל) הגיע לרמות רייטינג יפות מאד בארה"ב. למעלה מ- 26 מליון איש צפו במשחק. שיא של כל הזמנים. לא רע למדינה שלא מתעניינת בכדורגל.
קופה אמריקה יתקיים בארה"ב בשנה הבאה ואם הנבחרת האמריקאית תעשה שם מה שהיא עושה בקונקקאף, אחוזי הצפייה רק יגדלו.

ערן (המקורי) 3 ביוני 2015

מיקיג', מאנו,
לא תמים כלל. ברור שלא פועלים לשם שמיים.
ועם זאת, Soccer בארהכ"ב הינו ענף נמוך מבחינת הפופולריות שלו, הרייטינג, והעוצמה הכלכלית, לאחר NFL, MLB, ו- NBA.
ואיןם מדובר כאן בשחיתות שעיקר השפעתה בתוך ארצות הברית (למשל, לו היה מדובר בשערוריה פיננסית בתוך MLS) אלא בגוף, FIFA, שנמצא באירופה בחו"ל והשפעתו הכלכלית בארה"ב הישירה בארה"ב נמוכה בהרבה מאשר ברחבי העולם.
אני מסכים שבארה"ה מושחתים, ואפילו מעלימי מסים, נתפסים באורח שלילי – הלוואי עלינו.
אך לא כל מושחת ורמאי זוכה שם לטיפול הולם. ה- NFL נחשב לגוף לא הכי זך ונקי בעולם. גם לקח הרבה יותר מדי שנים עד שפרשת סימום מסיבית, שבמרכזה לאנס ארמסטרונג, מחקרה עד הסוף.
ההחלטה להשקיע משאבים עצומים של FBI בשל 150 מיליון דולר של שוחד – זכום זעיר בהשוואה לאינטרסים של מלחמה בנגע הסמים (דרום אמריקה) או שלנפט (המלחמה בעיראק) – אינה טריוויאלית כלל.
אולי הדחיפה לכך היתה נעשית על ידי הספונסריות האמריקאיות – ויזה, מקדונלדס, קוקה קולה – זה היה טבעי יותר. אך במקרה שלנו, חברות אלה הינן שותפות כלכליות של FIFA ולא היה להם אינטרס לחולל מהומה.

פאקו 3 ביוני 2015

לדעתי זה בדיוק הפוך (לגבי המשפט האחרון שלך). במקרה דנן החרא כבר מזמן פגע במאוורר, לכן היה עדיף להן למזער נזקים.

ערן (המקורי) 3 ביוני 2015

עד עכשיו הן לא התנערו באופן ממשי מפיפא ומההסכמים איתה, למעט מס שפתיים (סמלי, ביחס לפגיעה בעובדים זרים הקשורה לבנייה בקטאר).
לא עשו מהלכים לבטל חסויות שהן היו מאד נלהבות להשיג.

מאנו 3 ביוני 2015

אתה קצת תמים אם אתה חושב שהם עושים את זה לטובת הכדורגל העולמי. גם הבחישה רבת השנים של בדרום אמריקה לא הייתה תמימה כלל וכלל, ובטח שלא הייתה בגלל כדורגל.
אצל האמריקאים יש דבר אחד בלבד שמנחה אותם, והוא נקרא כסף. זה מאוד פשוט, וזה נוגע לכל דבר שידיהם נוגעת בה, בין אם במזרח התיכון, בדרום אמריקה או בשוויץ.

D! פה ועכשיו 2 ביוני 2015

נראה שכולם חושבים שהאמריקאים עושים פה משהו בשביל מישהו אחר, למה?

א. אם זה נגד פוטין אז זה בטח לא בשביל מישהו אחר. לא ישירות
וב. אם זה כי הם לא מוכנים שהלכלוך הזה של השחיתות ישחק אצלם בבית.

באמת הכדורגל פה זה אישו?

אורן השני 3 ביוני 2015

ממתי באים לפה טרולים ליצנים כאלה?

אסף THE KOP 3 ביוני 2015

לדעתי אברם גרנט מועמד לנשיאות פיפ"א.
הוא תמיד מועמד למשהו.

בני תבורי 3 ביוני 2015

אני בעד ג'ון אוליבר

אסף THE KOP 3 ביוני 2015

אני בעד ג'בריל רג'וב, על אף שלא אתאכזב אם אוליבר ייבחר

ירוק 3 ביוני 2015

מה יש לך נגד אוליבר, אסף? הוא גדול

אסף THE KOP 3 ביוני 2015

רג'וב יותר מצחיק

שי ס. 3 ביוני 2015

https://www.youtube.com/watch?v=qr6ar3xJL_Q

למען מי שלא מבין על מה מדובר

zen 3 ביוני 2015

הוא פשוט חונק אותי מצחוק הדפוק הזה.

ירוק 3 ביוני 2015

לגמרי.

דנידין 3 ביוני 2015

תגידו, נשיא פיפא ירדני, זה טוב ליהודים?

אילן 3 ביוני 2015

זה לא טוב לקטארים כנראה.

אסף THE KOP 4 ביוני 2015

זה מעולה לירדנים

רובי ג 3 ביוני 2015

מעניין מה יש לאמריקאים על בלאטר, שהוא התפטר.
שחיתות תמיד תהיה בדרגי כוח. זה טבע האדם. נקווה שהבא בתור יהיה מושחת פחות.

רן 3 ביוני 2015

בקיצור, כן.

רוג'רס אהרון 3 ביוני 2015

שמעתי שבני בגין פנוי

גל ד 3 ביוני 2015

אותו חרא.

היסטוריון של ספורט 3 ביוני 2015

אפרופו בני בגין זה הכל מיתוס.
נכון הוא נוסע באוטובוס וגם ברכבת הקלה אז מה ?

1הוא מכהן שנים כשר זוטר ללא תיק וללא אחריות.
2.הוא ניסה לסרב להתפטר …עד שהבין שיפוטר.
אבל הכי חשוב זה סיפור שהיה לי איתו.
במקום העבודה שלי נתעורר הצורך לפנות אליו בעקבות חוק מסוים ובעקבות הצהרות חד משמעיות שלו בחוק הנדון.
רצינו לקבל ממני הבהרות בכדי להבין כיצד נכון להתנהל.
זהו אגב עניין רציני ראשון במעלה.
בקיצור כתבנו לו מכתב…
אבל בגין הצדיק כ"כ שומר על כספי ציבור שכמובן אין לו מזכירה ובקיצור לא ניתן היה להגיע אליו.
כתבנו מיילים ,מכתבים וניסינו אפילו בטלפון …אבל הבן אדם כ"כ חוסך בכספי ציבור שכנראה אפילו מחשב וטלפון הוא לא קונה.

no propaganda 3 ביוני 2015

מבחינת ישראל זכיה של מישהו ממשדינהש אינה מדינת כדורגל מובהקת פלוס מדינה מערבית עלולה להסתים רע מאוד.
בלאטר אמנם מושחת אבל הכח שלו והיכולת שלו להרוויח באה מכדורגל, כנראה מהסיבה הזאת הוא תמיד היה נגד הכנסת פוליטיקה של מדינות לפיפא. את כל הדברים האלה אי אפשר לאמר על הנסיך הירדני.
לדעתי יש חשש אמיתי שפיפא תהפוך להיות עוד או"ם.

רועי 3 ביוני 2015

נייט סילבר חישב לפני כמה ימים את מה שהוא קורא – GDP-WEIGHTED AUDIENCE – שקלול של כמות האוכלוסייה, אחוזי צפיה במונדיאל ותמ"ג – ולפי המדד הזה ארה"ב לא תהיה אלא היא **כבר** המדינה הכי חשובה בעולם הכדורגל. עדיין חלשה משמעותית מאופ"א כולה אבל לארה"ב כבר יש השפעה מאוד גדולה שכפי הנראה רק תתעצם.

גיא זהר 3 ביוני 2015

לא יודע לגבי עלי. מסכים שאביו היה בעל כישורים פוליטיים בלתי מבוטלים אם כי עשה טעות חמורה כשנכנס למלחמת ששת הימים ( זה שוויתר על הגדה ב89 כמדומני היה צעד חכם) אבל מאוד מתרשם מעבדללה שכה זלזלו בו כשעלה לשלטון ושורד מאוד יפה כבר כמעט 20 שנה בים הסערות ( וברור שאחרי מה שכתבתי מחר יקרה לו משהו אבל עדיין).

אילן 3 ביוני 2015

אביו? זה לא הסבא שלו?

גיא זהר 3 ביוני 2015

הנסיך עלי הוא בנו של חוסיין ואחיו למחצה של עבדאללה

LB33 3 ביוני 2015

לא ממש מבין בכדורגל, ובטח לא בפוליטיקה שלו…
אבל אם כולם שמחים לאידו של בלאטר, ואם השחיתות היא משהו שמרחף כעננה מעל פיפ"א כבר לא מעט זמן,
איך זה שבלאטר ממשיך להיבחר שוב שוב?
איך זה שהאוהדים (לא הרבה בעולם, רק כמה מאות מיליונים…) לא יכולים להשפיע על בחירת אחד האנשים הכי משפיעים בכדורגל?
איך זה שכל אבירי הצדק (האירופאים ולא רק) של העולם לא הקימו את הצעקות האלו לפני שנים?
האם לכולם היה נוח להיות עיוורים או שיש איזשהו מניע נסתר מאחורי כל החקירה? (נניח, מדינה שלא נוח לה עם קאטר ורוצה לארח בעצמה?…)

אוהד 3 ביוני 2015

רבים מאלה שהצביעו או תמכו בבלאטר בכלל לא רואים בשחיתות הזו כבעיה, אלא בכלל לא רואים בזה שחיתות.
בשבוע האחרון פורסם שדרום אפריקה שילמה 10 מיליון דולר ע"מ "לזכות" באירוח המונדיאל.
ואיך שילמה? פשוט פיפ"א הורידה 10 מיליון דולר מהמענקים המגיעים לה, ופיפ"א העבירה את אותו הסכום לחלק מההתאחדויות שהצביעו עבורה.
די ברור מה קרה עם אותם 10 מיליון דולר, אבל מבחינת כולם זה תשלום חוקי שאפילו לא היתה להם בעיה להעביר את זה דרך פיפ"א ולא לעשות את זה מתחת לשולחן.

דנידין 3 ביוני 2015

כי כולם מושחתים!

שלו 4 ביוני 2015

מדינות שיכולות מחר לקיים מונדיאל:
אירופה: אנגליה, גרמניה, ספרד, צרפת.
אמריקה: ארה"ב, ברזיל.

D! פה ועכשיו 4 ביוני 2015

דרום אפריקה?
סין?

Comments closed