אנשים שעושים

על פרוייקטים מבורכים

espn

קיבלתי מספר פניות פרטיות על הרופאה היהודיה שכתבתי עליה במוסף העיתון, יהודית מוגיורוש שהקימה מרפאה לפליטים, שרצו לדעת איפה אפשר לתרום כסף. בירור קצר העלה שהרופאה עושה את הדברים מבלי שיהיה לה פרוייקט הד-סטרט. אבל מי שרוצה לעזור שם, יש דרך, ובהחלט אפשר לפנות דרך dorfan@debuzzer.com ואני אפנה לאנשים הנכונים.

*

עוד פרוייקט מבורך, גם אם לא בנושא כזה הרה-גורל.

לפני כמה שנים, במהלך אליפות אירופה בשחיה בבודפשט, כתבתי על היחס הנוראי שמקבלות ספורטאיות ישראליות מהציבור על מבנה גופן. בבלוג הופיעה הטקסט הבא, שעסק בצד התקשורתי של העניין, אבל הוא היה המשך לכתבה בעיתון שסיפרה על כך שהמערכת ממש מפסידה ספורטאיות בגלל הבעיה הזו.

אז נכון שפרוייקט תמונות העירום של אלדד בק הוא בהחלט בהשראת מגזין הגוף של ESPN. וגם סגנון התמונות מושפע מאד. והרבה מהתמונות שנבחרו, למשל ספורטאי פראלימפית, הן בדיוק פריצת הדרך שאנשים ראו בה בתחילה פרובוקציה שיצר ESPN.

אבל זה פרוייקט פשוט נכון ובמקום בתרבות הספורט בישראל. שמחתי אגב לראות בפרוייקט את עמית עברי, שהייתה בין אלו שבזמנו סיפרו לי ״שהיא התביישה ללכת ברחוב עם גופיה״. טוב, באמת בצילום אין גופייה.

עונת המלפפונים 51: פרשת הירש ונבחרת ישראל
גרנטלנד נסגר

48 Comments

הקורא בפוסטים 5 בספטמבר 2015

אפשר קישור לפרויקט? כי לא שמעתי עליו…

הקורא בפוסטים 5 בספטמבר 2015

תודה

אלכס 5 בספטמבר 2015

סחתיין על הכינוי. What a throwback

יריב ס. 5 בספטמבר 2015

אתמול כל החומר היה באתר YNET אבל הם הורידו את זה וצרפו הפניה לעיתון
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4695616,00.html

אורן השני 5 בספטמבר 2015

אכן מבורך מבחינת העלאת המודעות לספורט ולגוף בריא גם בקרב נשים. מבחינת דעת קהל לגבי הגוף הנשי לדעתי זה מהמקרים שמי שחושב בסטיגמות ימשיך לחשוב ככה ומי שמבין את החשיבות כבר לא צריך להשתכנע.

סימנטוב 5 בספטמבר 2015

רונן אתה כל כך מבורך שלעיתים הרגע הזה שהעיניים עסוקות במעבר בין המילים הנשימה נעצרת. תודה.

אריאל גרייזס 5 בספטמבר 2015

הסתכלתי על התמונות ויש משהו ממש מפריע לי בהן – בעוד אלו של הגברים הן בפוזות של ספורטאי הרי שכמעט כל התמונות של הנשים הן יותר צילומי דוגמנות. חטואל שוכבת על החול (מה הקשר לסיף?), אחת יוצאת מהברכה, מה הקשר בין הצילום של שלזינגר לג'ודו וכו וכו. חבל

גיא זהר 5 בספטמבר 2015

ממבט על כ-50 תמונות זה לא מדויק. גם אצל הסייפת וגם אצל עברי והשחיינית הצורנית יש פוזות של ספורט. לגבי שלזינגר ושחף הייתי מצפה ליותר יצירתיות זה נכון

גיל ב.ש 5 בספטמבר 2015

מה הבעיה בצילום של שחף? היא צולמה בזמן שהיא קופצת לגובה, זה די ברור.

גיא זהר 5 בספטמבר 2015

לא נראה ככה אבל יש עוד תמונה שלה על גשר כשהיא נועלת נעלי קפיצה

גיל ב.ש 5 בספטמבר 2015

ב-2 התמונות יש קשר ישיר לענף שבו היא עוסקת – קפיצה לגובה.

MOBY 5 בספטמבר 2015

אז תקשיב לשלזינגר ותבין שזה מה שהיא רצתה ובחרה, להראות את הצד האחר של הספורטאית שבה.

גיל ב.ש 5 בספטמבר 2015

נכון, היא לא רק מתעסקת בג'ודו, היא ספורטאית מגוונת (עסקה גם בענף שנקרא סמבו).

פנדה 5 בספטמבר 2015

בג'ודו יש לך שני מכשולים רציניים:
ג'ודו כולל בד"כ בן/בת זוג. אי-אפשר להדים ג'ודו לבד. זה פשוט לא עובד. אפילו הקאטות של הג'ודו נעשות בזוגות של מבצע ו"קורבן". בלי בן זוג, התנועות של ג'ודו נראות כמו סדרה של תנועות ידיים וכריעות לא ברורים, בניגוד למשל לקראטה – שם ברור שזה אגרוף וזו בעיטה וכו'.
אז צריך בן-בת זוג. וזה כבר הופך את הענין למסובך. כי מי יהיה המצולם השני? ולך תמצא מישהוא/היא שמתאימים לקונספט וגם יסכימו להצטלם וכו'…

הדבר השני שדי חובה בג'ודו זה החליפה. מה שקצת נוגד את הרעיון של עירום.
אז זה מה יש…

ע' בעל הטיפ 6 בספטמבר 2015

קאטות זה ריקוד של אומנויות לחימה עתיקות וממש לא קיים בג'ודו, שקרם עור וגידים במאה ה-20 ביחד עם הג'יוג'יטסו הבריזלאי.
בשיטה המקורית, הג'יוג'יטסו היפני יש קאטות כמדומני, אבל גם שם זה לא העיקר.

דונטה פישטה קונטרה ונטה 5 בספטמבר 2015

אל תשכח שלנשים יש יותר איברים להצניע מלגברים.

תiמר 5 בספטמבר 2015

אין גופיה אבל היא מצולמת מקילומטר

זינק 5 בספטמבר 2015

פרוייקט הצילום מקסים.
על כלל שלל החומיניזם שרובץ סביבנו, יש חשיבות בעיני שדווקא ספורטאים יפרצו את הגבולות בארץ.

S&M 5 בספטמבר 2015

הצילומים הם סתם פורנו רך בלי ערך מוסף. כשקבוצות/ספורטאיות הצטלמו בעירום, היה לזה ערך כשהן קידמו אג'נדה.
חוץ מהספורטאית הנכה, שבמקרה שלה אפשר לרתום את הערך 'נכה היא אישה/סקסית/מושכת' וכד', שום דבר שם לא היה בעל ערך. אפילו לא אמנותי.

לגבי הכתבה שלך בביביתון, שתי נקודות: האחת, צחקתי בקול כשאיזכרת את אלכסנדר מוקדון. ההקשר לדיון הפייסבוק בעניינו שיעשע. חבל שהקוראים בעיתון החמיצו.
השניה, אני לא מצליח להשתחרר מהרושם שההונגרים הם עם חסר עמוד שדרה. במלחמת העולם השניה הם שירתו מרצון את הגרמנים. היום הם משרתים מרצון את הגרמנים. בין לבין הם עשו מה שהרוסים אמרו להם כמעט בלי מחאות יוצאות דופן. עוד קודם לכן הם נשלטו ע"י האוסטרים, שעשו להם טובה וכינו את הקיסרות שלהם "אוסטרו-הונגריה", וסחבו אותם למלחמת העולם הראשונה בה הם עשו מה שגרמניה רצתה. הם יקבלו מתישהו עצמאות?

אריאל גרייזס 5 בספטמבר 2015

מה שאתה אומר לגבי ההונגרים רחוק מהמציאות. גם לגבי שירות הגרמנים ובטח לגבי השירות לסובייטים

איתן 5 בספטמבר 2015

בתור אחד שחי בהונגריה למשך תקופה ארוכה. וחווה על בשרו את הלאומניות ההונגרית שהיא שנאת השונה מהם. ובתור מדינה שנכנעה והייתה כשפחה במלחמות העולם ושאחד מהגאוות שלה היא בבירת הסקס ויצואנית שחקניות הפורנו הגדולה בעולם.
אני בעצמי יכול להגיד שהייתי מעדיף לחיות כמעט בכל מדינה בעולם מלבד הונגריה ומבין למה הפליטים רק רוצים לברוח משם. עושה רושם שבמזרח אירופה לא למדו מהמערב כיצד להתייחס לפליטים.למרות שהיה להם מספיק זמן להסיק מסקנות מאז אמצע שנות החמישים…
גם אני מסכים שהצילומים הם פורנו רך. כאשר אין אגנדה לקדם

S&M 5 בספטמבר 2015

אריאל, מה שאני אומר נתמך בעובדות. במלחמת העולם השניה, ההונגרים לא נכבשו ולא הוכנעו ע"י גרמניה, אלא שיתפו פעולה מרצון, תחת שליטת מפלגה תאומה למפלגה הנאצית.

אסף the kop 5 בספטמבר 2015

הם המציאו את הפפריקה

Amir A 5 בספטמבר 2015

אל תזלזל בפפריקה. עם שימוש נכון היא הופכת כל צלי לעבודת אמנות.

Lord Anthony 5 בספטמבר 2015

הם אולי המציאו את השם וגם על זה אפשר להתווכח.

אלכס דוקורסקי 5 בספטמבר 2015

לגבי הקונפליקט עם הסובייטים בסתיו 56, הטענה שהם לא התנגדו מספיק אכן רחוקה מלהיות נכונה. התנהלו שם קרבות מאוד קשים. שלושים אלף הונגרים שילמו בחייהם ורבים גם היגרו. גם ראש הממשלה באותה התקופה, אימרה נאג'י, הוצא להורג.
עד לעליית מפלגת "צלב החץ" הפרו נאצית, החיים בהונגריה התנהלו בצורה רגועה, בטח יחסית לעומת מה שהתחולל בקרב שכנותיה. הורטי, שהיה אמנם מקורב לפשיסטים, ניסה אולי למנוע את חורבן המדינה וכרת ברית עם הנאצים, מה שגרם לאחרונים לא להכניס את צבאם למדינה. היהודים אמנם סבלו מהגבלות בתחומי חיים שונים, אך לא נרדפו פיזית.
הרציחות ההמוניות של היהודים והצוענים החלו רק לאחר כיבוש הונגריה בידי הגרמנים, בשלב מאוחר יחסית של המלחמה.

אלכס דוקורסקי 5 בספטמבר 2015

לא חייתי בהונגריה, אבל הפליטים רוצים לברוח ממנה כי האפשרויות הכלכליות שלה, לעומת גרמניה למשל, הן קטנות מאוד, ויהיה להם קשה למצוא תעסוקה שם. גם השלטון הלאומני אינו מוסיף לרצונם להישאר.

יהודה 5 בספטמבר 2015

היהודים נפגעו פיסית גם לפני ההשתלטות הגרמנית על הונגריה החל מהתעללויות בילדים, כך למשל מספר אבי בזכרונותיו (בהתייחס לשנת 43') כי הילדים היהודים הועסקו כמשרתים לילדים הנוצרים במסגרת ה Levente (מסגררת טרום צבאית הונגרית) וזכו להתעללויות פיסיות לעתים במכות ולעתים באופן יצירתי יותר, כך למשל כאשר אבי (ילד בן 14 באותה עת) לא התייצב במועד לשרת את 'אדוניו' בשל מחלה, הוא נלקח באישון לילה ע"י סמ"ר מקומי שהוביל אותו למרתף הלאבנטה וטיפל בו ב'ארצה פול' ובקפיצות צפרדע מסביב למרתף תוך שהוא יורה באקדחו בקרבת רגליו של אבי.
אבל זה עוד העניין הקל.
יהודים נלקחו ל'שירות העבודה' (בהונגרית kisegítő munkaszolgálat) שהפך מ 1940 לברוטאלי, יהודים גויסו למעשה לעבדות-צבא בתת-תנאים שהביאו למותם הישיר (רצח) והעקיף (ברעב ובמחלות בשל תנאים תת-אנושיים) של רבים (ביניהם אטילה פשטהאואר שעליו נעשה הסרט סאנשיין של אישטוון סאבו).

אלכס דוקורסקי 5 בספטמבר 2015

תודה על העדות והתיקון.

ע' בעל הטיפ 6 בספטמבר 2015

מעל חצי מיליון יהודים הושמדו בהונגריה בין החודשים מאי ליולי ב-1944, זאת לאחר שהורטי החליט להפסיק את שיתוף הפעולה עם הנאצים שנתקעו בחורף הרוסי וגרם לפלישתם להונגריה. בסביבות 1600 יהודים, הוצלו ע"י ברכבות ההצלה של קסטנר. מחציתם הגיעו לשוויץ והשאר לברגן בלזן, ביניהם סבי.

במבחן התוצאה המחייה בהונגריה לא הייתה יותר ורודה משאר אירופה.

דורפן 6 בספטמבר 2015

הונגריה בוודאי סובלת וסבלה מאנטישמיות קשה. אבל זו טענה שונה ״מחסרי חוט שדרה״. לגבי היום (כמערכת פוליטית) ודאי. לגבי מלחמת העולם – הם נלחמו לצד הגרמנים מאידיאולוגיה – אז לא בטוח שחוט שדרה היה העניין.

בגדול, יש בהם קו דמיון אחד לישראל. השנאה היוקדת משתי קצוות הקשת הפוליטית היא עצומה. הממשלה כיום יודעת שהפליטים לא רוצים להשאר בה (זה לא קשור להונגריה, הפליטים לא יודעים חצי דבר על הונגריה, היא סתם המדינה שנמצאת על הגבול) – אבל חשוב לה לנופף בכך שהיא דוחה את הפליטים גם על סמך זה שהם לא נוצרים. למרות שהרבה מהם נוצרים, למרות שאיש מהם לא רוצה להיות בהונגריה.

מה שכן יש בהונגריה, ולא זוכה לשום סיקור (כי אין מה להרוויח מזה), זו הרבה מאד פילושמיות בצד אנטישמיות. אני נתקל בזה כל הזמן. זה טבעי למקום בו יש הרבה יהודים ויש היסטוריה יהודית מאד עתיקה.

ערן (המקורי) 5 בספטמבר 2015

ברור, כמובן, צילום ללא בגדים הוא פורנו רך.
זה שהאיברים האינטיימים מוסתרים; זה שאין בצילומים אדם נוסף למעט האובייקט; זה שאין כל פעילות מינית או רמז לה; זה שהצילומים הינם בפעילות ספורטיבית הקשורה למצולמים – כל זה לא משנה. אין בגדים = פורנו רך.
כמו אצל הציירים והפסלים הגויים ההם, שבלי בושה ציירו ופיסלו אנשים עירומים. בושה. שיקוץ. תועבה.
אני מתפלא ששערוריה שכזו מתרחשת אצל ממשלה לאומית זקופת קומה. שר החינוך בנט, שרת התרבות והספורט רגב – לטיפולכם!

איתן 6 בספטמבר 2015

ערן עושה רושם שאתה פרימיטיבי,בטח גם התנגדת שהייתה תערוכת עולמות הגוף,של גוויות …לידיעתך יש גם ערום שהוא אומנות.
גוף האדם היא יצירת מופת ולא תועבה.
אני אישית לא התחברתי כי לא היתה שום אגנדה חוץ מנסיון לקדם את הספורטאים כי סקס\ערום הוא מוכר יותר טוב.
יש גם לוחות שנה בערום פרונטלי של ספורטאים\נשים גברים שהינם נשואים ולא מתביישים בגופם כל עוד זה איסוף כסף למלחמה בסרטן\ציוד לנכים\מחלקהחדשה בבית חולים או כל דבר אחר שמביא תועלת לאוכלוסיה ומקדם אותה…היה גם צילוימים בארץ של צלם מחול שצילם בהמון ארצות מייצגים של אנשים ערומים בקבוצות, בכל העולם לא היה עם זה בעיה מלבד בישראל…

בוא גם נחוקק חוק של יריקה על ילדות מכיוון שהם הלכו ברחוב עם חולצה שרוול קצר(המקרה בבית שמש)

מעניין שלא היה אף התייחסות לממשלת הימין הקיצונית לנסיון של חיקוק חוק של סתימת פיות בערוץ 1. כאשר כתב לא יביע דיעה…
אולי בהייטק אנחנו מתקדמים אבל בגזענות,בורות ופרימיטיביות ובקרוב גם חופש הביטוי. אנחנו בדרך הנכונה לכיוון מדינת עולם שלישי

ערן (המקורי) 6 בספטמבר 2015

איתן, אתה חזק מאד בזיהוי תגובות ציניות!

funfun 6 בספטמבר 2015

חחח
גדול

תום 5 בספטמבר 2015

הסיבה שהאוסטרים "עשו להונגרים טובה" ושינו את השם של הקיסרות לאוסטריה-הונגריה, הייתה שלהונגרים היה מספיק כח לאיים על וינה בפרישה מוחלטת מהקיסרות אם דרישותם לאוטונומיה מוחלטת בנושאי פנים לא הייתה מתקבלת. בדיעבד היה עדיף להונגרים להתנתק מאוסטריה כבר אז (1860 ומשהו).

גיל 5 בספטמבר 2015

אני לא מוצא בעייה בזה שאנשים נהנים להסתכל בתמונות קוואזי עירום של ספורטאים. ספורטאים הם בעלי גוף אתלטי יפה וגם התמונות אמנותיות.

עכשיו, מתי תגיע מהדורה של בגדי הים לישראל?

red sox 5 בספטמבר 2015

השנה היא לא 1958, לא כל צילום נטול בגדים הוא פורנו רך.
ולגבי מהדורת בגדי הים – מגזין 'בלייזר' מוציא אחת כזו כבר כמה שנים טובות. אותו חרא כמו של SI, רק בלי הכיסוי של מגזין ספורט. מהבחינה הזו ה"בודי אישיו" של ESPN הרבה יותר מרשים אותי מגיליון בגדי הים, כי הוא מהדורה מיוחד של מגזין ספורט, שמראה ספורטאים עושים ספורט או בסביבה ספורטיבית. SI סתם שמים 50 דוגמניות בפוזות סקסיות על החוף ומכניסים כמה ספורטאיות שגם הן ת'כלס שם על תקן דוגמניות.

גיל 5 בספטמבר 2015

אני בוודאי לא חושב שהם פורנו רך. אין כאן משהו שמשדר סקס וגם לא רואים כלום. הן מאוד אסתטיות.

לא ידעתי על בלייזר. האמת הדבר היחיד שיפה במהדורת בגדי הים זה כשהם צובעים את הדוגמניות.

אסף THE KOP 5 בספטמבר 2015

אתם חרמנים אחול-בלוע.

אסף the kop 5 בספטמבר 2015

אגב
בכותרת לפוסט נשמטה בסוף המילה "ביד" :-)

wazza 5 בספטמבר 2015

את האמת, לא הבנתי מה ואת מי זה מקדם

אלכס דוקורסקי 5 בספטמבר 2015

מטיל גם ספק בתועלת של העניין ולא רואה כאן איזשהו היבט אומנותי (כמובן שהגדרת האומנות היא מאוד סובייקטיבית ואני בטח לא מבין גדול בה).
באופן אישי, צילום ללא בגדים של ספורטאית, תהיה זו אתלטית, לוחמת ג'ודו, סייפת או מרימת משקולות, לא יוסיף מבחינתי ולא ייגרע מהערך שלה כאשה.
אם הדבר תורם מבחינתן לשיפור דימוי גופן בעיני הציבור ובעיקר בעיני עצמן (כי זה הדבר החשוב ביותר), אז הדבר כנראה באמת מועיל ושיהיה בהצלחה (לא רואה מדוע עמית עברי לא יכולה להסתובב עם גופיה).
מכל מקום, אינני חושב שהצילומים ישפיעו על ילדות לפנות לענפי הספורט בהן מתחרות הספורטאיות המצולמות. הצלחה של הספורטאיות תגרום, לענ"ד, להשפעה גדולה יותר. כמובן שההצלחה היא גם תוצאה של הענקת תנאים התחלתיים מסויימים כמו אגודות פעילות, מתקנים זמינים וכו'.

גיל 5 בספטמבר 2015

אני חושב שאיש הדברים המרכזיים, לפחות בהקשר הישראלי זה ההכרה באותם ספורטאים. רוב האנשים לא שמעו על אותן ספורטאים בלי הצילומים. עכשיו, אפשר לטעון שזה פירסום שלא תורם להן דבר אבל לפחות בארה'ב זה חלק מהתרבות ונחשב כיוקרתי להכלל בגיליון כזה.

רועי 5 בספטמבר 2015

הצילום ממש מחמיא לאליס.

משיח 6 בספטמבר 2015

בדרך כלל מכבד את הדעות של כולם מספיק בשביל לא להתעמת, אבל בחייאת פורנו רך??? מאיזה מערה יצאתם

Comments closed