למה אנגליה לא

הם נשארו עם הראגבי שהם פעם ניצחו איתו

Shaun_Perry

ווילס לא הדיחה את אנגליה לפני שבוע. גרוע מזה, היא נתנה לה תור לפגישה בעוד שבוע עם התליין. התליין הגיע היום לעבודתו, אוסטרלי מחייך וחביב – אחרי קיץ בו האשז אבדו לאנגלים – סכיניו מבהיקות ומושחזות, עבודתו יעילה והוא השאיר את אנגליה עם בערך חודש צפיה מהצד בגביע העולמי בביתה. הם ימשיכו לדון בהחלטה של כריס רובשאו לא ללכת על בעיטת שער שדה לשוויון מול ווילס. היום הם קצת נפגעו מכרטיס צהוב (שהוא הרחקה לעשר דקות ובעצם היה עד הסיום) אבל הם רדפו אחרי משחק מול נבחרת שהם רחוקים מהרמה שלה.

צ׳וטטי עם עמית לוינטל במהלך המשחק ואמרתי לו שיש שתי נבחרות צפוניות שמשחקות ראגבי דרומי – את ארבעת הטורנירים האירופאים האחרונים לקחו אירלנד ו-ווילס עם מאמנים ניו זילנדים. לחצי הגמר של גביע העולם הקודם הגיעו שלושה מאמנים ניו זילנדים. הוא שאל אותי, בצדק, ״מה הם יודעים שאחרים לא יודעים?״

דווקא כי אני רחוק מאיזשהי הבנה עמוקה, אולי ההסבר יהיה פשוט. בסופר-ראגבי, טורניר קבוצות העילית של ניו זילנד, אוסטרליה ודרום אפריקה (ובקרוב ארגנטינה ויפן) – הבקיעו השנה 5.3 טרייז למשחק. בטורניר היחסית מקביל, גביע אירופה, מובקעים רק 4.2. המשחק הרבה יותר כוחני ושמרני וסגור. הסיפורים על הענקים שגדלים על סטייקים של קילו בחוות הבקר של אוסטרליה ודרום אפריקה הם סתם מיתולוגיה. ההבדל הוא במשחק המהירות, הקומבינציות, הטכניקה, ״מחזור״ הכדור אחרי תיקול, המשכיות, ביכולת של השחקנים הבינוניים בגודלם לרוץ. הז׳וגו בוניטו של הראגבי.

אולי הטרגדיה האמיתית של אנגליה היא שעל הגב של ג׳וני ווילקינסון הבועט הגאון, ותכנון מתודי לפרטי פרטים של כל משחק, היא זכתה בגביע עולמי אחד והגיעה לעוד גמר עם הראגבי שלה. בששת משחקי הנוקאאוט בשני הטורנירים הללו היא כבשה רק שלושה טרייז. בשלושה אחרים ווילקינסון בעט את כל הנקודות. יש ניו זילנדים עם יותר נקודות בינלאומיות, אבל בעיני ברור שהוא הבועט הגדול בהיסטוריה. הם מבקיעים הרבה כי הם משחקים במכונה התקפית נפלאה. הוא היה בועט שסחב נבחרת.

ובעוד יריבותיה המקומיות מבינות לאן הולך העולם, וצרפת תמיד הייתה שם עם ראגבי אמיץ ופתוח יותר, אנגליה המשיכה להאמין בראגבי הזה. היא מקבלת מסר לא נכון מכך שבמסע השנתי שלה לאירופה ניו זילנד לרוב מנצחת אותה בתוצאות נמוכות בהרבה משהיא מנצחת את האירופאים אחרים ופעם בכמה שנים האנגלים מפתיעים. נכון, על הבונקר האנגלי קשה לעשות הרבה נקודות אבל לעומת זאת היא סיימה עם שני המשחקים הללו מול ווילס ואוסטרליה עם טריי בודד בכל משחק. הקלישאה ״ראגבי-פוטבול-כדורגל-שש-בש מנצחים בהגנה״ נמצאת שם בעיקר כי לעודד אנשים לעשות עבודה אפורה יותר. בשום ענף ספורט לא מנצחים בלי התקפה.

ניצחנו
הדרבי של מדריד - נמרוד איתן

55 Comments

אריאל גרייזס 3 באוקטובר 2015

אם דיברת על קיקרים – מה הקטע עם בועטים והפוזה שלהם? בפוטבול לבועט יש בדיוק שניה לבעוט בכדור שמוחזק על ידי מישהו ופה הם בועטים (נכון, עם זווית יותר קשה לפעמים) בכדור שמונח על התקן כשאף אחד לא לוחץ אותם ויש להם את כל הזמן שבעולם, ועדיין הם דופקים כזאת פוזה. מסתכלים על הגול, נושמים, שוב מסתכלים. יאללה, תבעט!
הגדיל מכולם הבועט האנגלי עם הראש העקום שלו, כאילו מה כבר נדרש ממנו.

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

את הטרנד הזה התחיל ג'וני ווילקינסון הגדול. מין טכניקה שלכאורה עזרה לו לריכוז. מאז לכולם כמעט יש איזה קטע כזה. תיכנס לאתר של האליפות. יש להם שם קטע ווידאו על הטקסים המוזרים של הבועטים.

יען 3 באוקטובר 2015

בפוטבול תמיד הבעיטה היא בזוית 90 מעלות לשער בראגבי ישנו טווח של בין 90 ל180(לא בדקתי) זויות שונות של בעיטה.
בנוסף בראגבי הבועט הוא גם שחקן שדה והדופק שלו גבוה בהרבה מבועט בפוטבול לכן כל התהליך של ההתרכזות וכיוון שלו שונה לגמרי .

דורפן 3 באוקטובר 2015

פוטבול זה הענף הזה שבועטים רק מול השער?

Mnm 3 באוקטובר 2015

תקן אותי אבל לא ידוע לי על בעיטה זויתית בפוטבול

דורפן 3 באוקטובר 2015

האמריקאים עדיין עסוקים בללמד בנאדם אחד לבעוט גם שער שדה וגם פאנט, בועט הראגבי עושה את שניהם וגם משחק…

אריאל גרייזס 3 באוקטובר 2015

אין פה כוונה לנהל תחרות למי יש יותר גדול. פשוט להבין את עניין הפוזה

דורפן 4 באוקטובר 2015

אני באמת רוצה להבין. בכדי להרוויח שחקן לא שווה פעם לנסות ללמד בועט להיות פנטר?

אריאל גרייזס 4 באוקטובר 2015

גם אני לא מבין את זה בדיוק, כנראה שבאמת מדובר בטכניקות שונות מאוד, כי קשה לי להאמין שאף אחד לא חשב על זה.
נניח, אם תסתכל על פאנטר מתחמם, יש לו גמישות מדהימה, הרגל שלו מגיעה מעל הראש. הוא צריך לא רק לבעוט את הכדור רחוק אלא גם גבוה ואם אפשר – לתת לו ספין ככה שהוא לא יתגלגל לאנדזון. אין לי הסבר טוב לזה.
ואולי – עוד מחשבה – נניח יש לך פאנטר שהוא גם קיקר – והוא נפצע. נשארת בלי כלום. בלי יכולת להרחיק בדאון רביעי ובלי יכולת לבעוט פילד גול. אולי זה לשים יותר מדי ביצים בסל אחד.

דורפן 4 באוקטובר 2015

הם יכולים להביא שחקן ראגבי, אני משוכנע שמישהו כמו ג׳וני ווילקינסון היה מסוגל לעשות הכל. וגם לתקל או לרוץ אם דברים מתפרקים. העניין הוא שבועט בפוטבול הוא תפקיד כל כך אפור ששום שחקן ראגבי משמעותי ירצה לעבור – שם הבועט הוא לרוב הפליי-האלף שזה תפקיד מרכזי. היה לפני שנים אחד שעבר- נאס בואטה – אבל זה היה בעידן האפרטהייד כשדרום אפריקה הייתה בלי ראגבי בינלאומי

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

נאייס בואטה שיחק פוטבול? לא ידעתי. איזו בעיטה היתה לו. שחקני הקו האחורי של דרום אפריקה בימיו, מעולם לא ראו את הכדור. כל כדור שהגיע מהפווורדס אליו מיד נבעט בדיוק של טיל בליסטי. מספרים שפעם נאייס בואטה נהג בדרך לאיצטדיון למשחק נבחרת כשהוא ראה אדם תופס טרמפים עם בגדים של הספרינגבוקס. נאייס מיד חשב לעצמו, "הנה אוהד שרוף שלי, אני אציע לו טרמפ". כך עלה הנוסע וישב לידו. אחרי כמה דקות ללא התייחסות מצד הנוסע, לא יכל נאייס יותר לשתוק והוא אמר, "אתה יודע מי אני?". "לא" ענה הנוסע. נאייס אמר, "אני נאייס בואטה, הפליי-האלף של נבחרת דרום אפריקה. אתה לא מזהה אותי?". "נעים מאוד", השיב הנוסע. "אני דוני חרבר, הסנטר הראשון שלך"…

גיל 4 באוקטובר 2015

פעם זה היה ככה בימים של סמי בו ששיחק הגנה, התקפה וקבוצות מיוחדות. אם יש משהו שהאמריקאים טובים בו זה התמחויות. אני מניח שאפשר ללמד מישהו לעשות את שניהם אבל בגלל שכל אחד מהם כל כך חשוב, קשה יהיה להשיג מישהו שיצטיין בשניהם. קיקרים טובים כמעט לא מפספסים מתחת ל50 יארד. מספיק שקיקר מפספס שני שערי שדה שיחתכו אותו. התמחות כפולה לא הייתה שורדת.

איציק אלפסי 3 באוקטובר 2015

מבחינה מנטלית כשיש לך זמן לחשוב ולכוון זה הרבה יותר קשה מאשר כשיש לך שבריר שנייה לבעוט אינסטנקטיבית.

דורפן 3 באוקטובר 2015

בועט פוטבול באמת פועל על אוטומט.

אריאל גרייזס 4 באוקטובר 2015

ספר את זה לאוהדי פיטסבורג..

פורד פרפקט 4 באוקטובר 2015

בדיוק מה שחשבתי 1+

גיל 3 באוקטובר 2015

ומה עושים לפני כל זריקת עונשין בנבא שהיא הרבה יותר טריוויאלית ונפוצה, שלא לדבר על כל אט באט בבייסבול שלוקח חצי שעה כי החובט צריך לגרד בכל מקום בגוף.

פורד פרפקט 4 באוקטובר 2015

אני לא יודע אם שיחקת כדורסל באופן מסודר ולמדת את היסודות שלו אבל הרעיון בזריקות עונשין הוא להפוך את העניין לטקס. אתה קובע כמה הקפצות ונשימות אתה עושה ואולי גם סיבובי כדור ובאיזה סדר וככה אתה מעלה את האחוזי קליעה מהקו באופן משמעותי. הרעיון גם להידבק לאותו טקס גם ברגעים של לחץ כשהתוצאה צמודה ונשאר מעט זמן על השעון. ומנסיון זה עובד בצורה משמעותית.

גיל 4 באוקטובר 2015

יש טקסים ויש טקסים. הקלעים הגדולים כמו בירד וג'ורדן לא היו זקוקים לשום טקס והשחילו קליעות בעיניים עצומות (ממש כך בצורה מילולית). שחקנים שמתקשים בקליעה צריכים באמת רוטינה אבל הרבה פעמים היא מוגזמת.

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

מאסטר קלאס של אוסטרליה. אתה כל כך צודק על הראגבי הפתוח והטכני של חצי הכדור הדרומי שפשוט משאיר את הראגבי השמרני מאחור, אבל היום היה עוד משהו. האוסטרלים ניצחו את אנגליה בסקראם. כלומר, אוסטרליה ניצחה במרכיב שהאנגלים הכי גאים בו ושתמיד היה נקודה חלשה אצל האוסטרלים. חמישה פנלטיס בסקראם נגד אנגליה. ח מ י ש ה !!! תענוג. חבל בשביל אנגליה אבל היא לא היתה מספיק טובה. דרך אגב, פולי בעט נהדר עבור האוסטרלים. סימן טוב בשבילם להמשך הטורניר.

ויכסלפיש 3 באוקטובר 2015

שמתי לב ליתרון העצום בסקראם, הוא נובע מחוזק פיזי שגרם לאנגלים להפיל אותו שוב ושוב, או יותר משגיאות טכניות של האנגלים?

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

טכניקה

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

סליחה על התגובה הקצרה אתמול בלילה. אני ממש לא מומחה לסקראם אבל דרושה טכניקה אישית טובה ועל בסיס זה טכניקה קבוצתית ותיאום רב בין כל שמונת הפורוורדס. הבסיס לזה הם החמישה המרכזיים:
פרופ-הוקר-פרופ
לוק – לוק
מהצדדים באים הפלנקרס ומאחור מספר 8 (8th man). השלישיה הזאת הם החופשיים שיוצאים מהר לברייקדאון אבל החמישה הראשונים הם הבסיס הגדול לסקראם והתאום והטכניקה שלהם הם קריטים.

רועי 3 באוקטובר 2015

קבוצות גדולות או נבחרות גדולות מנצחות לרוב כאשר. כל חלקי הקבוצה טובים.
פעם ראשונה שאני עוקב ממש אחר הטורניר הזה, לרוב אני מסתכל קצת ב6 ניישין

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

ממלחץ להשקיע יותר בצפיה בארבע אומות של חצי הכדור הדרומי. ראגבי טוב ומעניין הרבה יותר.

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

אנקדוטה מעניינת על אימון. קלייב אנדרווד שהיה מאמן נבחרת אנגליה שזכתה בגביע העולמי אמר שבזמנו, אם לא היו מספיק ביקורות על השחקנים בתקשורת, הוא היה ממציא ביקורת והולך ואומר לשחקן איקס: שמעתי שמישהו אמר עליך כך וכך רק כדי לדרבן אותו להוכיח לכולם את טעותם.

דורפן 3 באוקטובר 2015

הוא גם היה מאמן את ההגנה ב-14 נגד 15 כדי להכניס פראנויה שהשופטים הולכים לדפוק את אנגליה.

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

וואלה. לא הכרתי את זה. האמת ששנאתי את אנגליה שלו ששיחקה ראגבי שלילי והסתמכה על ג'וני אבל נראה שהוא מסוג המאמנים שמוצאים את הדרך לבנות יחידה מנצחת.

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

דרך אגב, ללא קשר לפסיכולוגיה, זה די סטנדרטי להתאמן על הגנה עם פחות שחקנים.

wazza 4 באוקטובר 2015

ריצ׳י אפשר לשאול מאיפה הידע שלך ברוגבי? אם כן אז מאיפה הידע שלך ברוגבי?

דורפן 4 באוקטובר 2015

אתה מופתע שריצ׳י מקאו יודע ראגבי? אני המום שהוא יודע עברית…

wazza 4 באוקטובר 2015

הוא בטח משתמש בגוגל טרנסלייט…

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

ענק :)

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

קודם כל, הידע שלי הוא די מוגבל ויש רבים וטובים שמבינים הרבה יותר ממני. לגופו של עניין, גדלתי בקיבוץ של דרום אפריקאים ושיחקתי ראגבי מכיתה ט' בנוער ובבוגרים בליגה הישראלית מאז שסיימתי את הצבא ועד גיל 39 בערך. מאז אני משתדל לעקוב אחרי ראגבי (בינלאומי בעיקר) כשמתאפשר אבל כבר לא משחק.

wazza 3 באוקטובר 2015

יום שחור בכל המובנים והמישורים

גיל 3 באוקטובר 2015

שמחה רבה הלילה בווילס.

אריאל גרייזס 3 באוקטובר 2015

הכבשים בלחץ..

ריצ'י מקאו 3 באוקטובר 2015

חחח

גיל 4 באוקטובר 2015

שלשום הגעתי לכאן והתעכבנו חצי שעה ברכבת כי רכבת אחרת הרגה כבשה על המסלול שלנו.

בני תבורי 4 באוקטובר 2015

גיל,
שמח שם כי הגעת או כי עזבתי?

גיל 4 באוקטובר 2015

לא ידעתי שהיית כאן אבל הם בטח לא שמחים בגללי. כשנחתתי בלונדון כשהאיש בביקורת דרכונים שמע שהיעד שלי ווילס הוא ישר שאל אם אני אוהב ראגבי.

אריק 4 באוקטובר 2015

למה לנתח כשלון אנגלי?
זה קצת כמו לנתח גנטיקה טובה. נהנים וזהו.
האירים נראים כמו היחידים שיכולים למנוע גמר אוקייני.

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

אני לא בטוח שאפשר לסתום את הגולל על הדרום אפריקאים למרות ההחלקה מול יפן.

אריק 4 באוקטובר 2015

מה שיפה אצל האנגלים זה לשמוע פרשנים אומרים שאף שחקן אוסטרלי לא היה נכנס אצלם להרכב ןשהבוקי'ס נותנים +3 לאנגלים. וכל מי שמחןץ לאח האשליות וראה את הנבחרות יודע שהתוצאה הסבירה היא +10 לאוסטרליה. אין על הממלכה…

קורא אדוק 4 באוקטובר 2015

נבחרת לאומית אנגלית שוברת את לב אוהדיה בצורה אכזרית באירוע ספורט גדול??? מממ….שום דבר חדש תחת השמש :-(

רון 4 באוקטובר 2015

אז אחרי שהבנו למה אנגליה לא (ובעוד יותר פשטות – כי הם לא מספיק טובים),
השאלה שיותר מעניינת היא האם אוסטרליה כן.
הם נתנו אתמול אחלה משחק.
מבחינתי השאלה הכי גדולה של האליפות הזאת היא האם זה יגמר בניו זילנד קל, או האם מישהו יתן להם פייט.
בינתיים, אחרי אתמול, אוסטרליה אולי נראית כמו התקווה.

דורפן 4 באוקטובר 2015

ניו זילנד בבעיה מוזרה. לוח המשחקים שלה כל כך קליל שהיא מתקשה להכנס לטורניר. מאד מעניין יהיה איך יגיבו ללחץ – וכבר ברבע הגמר אירלנד או צרפת זה יכול להיות בעייתי. לי יש תחושה שדווקא הפסד אוסטרלי לווילס – ומפגש עם האולבלקס בחצי הגמר, עדיף לאוסטרליה.

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

כבר בפוסט הראשון של רונן לפני האליפות, חזיתי שניו זילנד לא יזכו והימרתי על אוסטרליה. ההימור על אוסטרליה הוא בחלקו משאלת לב אבל גם היה נראה לי שהם מגיעים לאליפות בסימן עליה ושדברים מתחילים להתחבר. מהבחינה הזאת איך שהם נראו הקיץ קצת הזכיר לי את הקיץ בפעמיים הקודמות שהם זכן שגם הן היו באיים הבריטים. הם עוד לא המוצר המוגמר אבל יש תחושה של התגבשות. ניו זילנד אמנם הטובה מכולן אבל יש לי תחושה כבר כשנה שהם בירידה ביכולת האישית והקבוצתית רק שהם מנצחים לרוב כי הם יודעים איך ויש להם מסורת ומיתוס. הם עדיין פייבוריטים אבל זה לא מבטיח כלום כמו שהם יודעים טוב מכולם. צריך לזכור שלמרות הדומיננטיות רבת השנים שלהם, הם זכו בשתי אליפויות ואלו היו על אדמת ניו זילנד.

KKND 4 באוקטובר 2015

שאלת רוגבי – מהשידור בערוצים הבריטיים נראה שהשופט מאוד מעורב במשחק, על פניו הרבה יותר מכל ספורט אחר: לא מפסיק לדבר, מתפעל את הסקראם בשלושה שלבים, פונה כל הזמן לשחקנים באופן אישי וכדומה. זאת הצגה בשביל הגביע העולמי (יחד עם השילוב המגניב של ה-Go Pro שיש לו על החולצה) או שככה זה תמיד ברוגבי?

דורפן 4 באוקטובר 2015

ככה זה תמיד. שופט חייב להיות אקטיבי כי הסקראם תלוי גם בשיתוף פעולה בין הקבוצות

ריצ'י מקאו 4 באוקטובר 2015

את הגו פרו אני רואה פעם ראשונה אבל כל היתר קיים תמיד. לא רק שהשופט מנהל שחקנים אקטיבית ומזהיר אותם לצאת ממצבים שיגררו פנלטי, גם השקיפות כולל השמע של השיחות עם שופט הטלוויזיה קיים תמיד. פשוט נפלא. לא כמו בפוטבול שהשופט מתחבא מתחת לוילון וראוה לבד את ההילוך החוזר ולא נותן דין וחשבון לאף אחד על ההחלטה שלו.

שחר ע. 4 באוקטובר 2015

תענוג של חווית צפייה בטלוויזיה מצלמה על השופט, הילוכים חוזרים לפני החלטה סופית, שומעים את השופט,
מתי לעזזל בכדורגל?

Gil - Zimbabwe 4 באוקטובר 2015

השני סנט שלי לדיון, 4 "בני" זימבבואה משתתפים באליפות. רק 2 כניראה ימשיכו (דרא"פ, אוסטרליה). השחקו שנחשב לאחד המהירים באליפות משחק בארה"ב.
המעניין מכולם משחק בדרא"פ (מספר 1). הוא "המקרר" של דרא"פ והוא שחור. בכל פעם שהוא נוגע בכדור כל הקהל שואג בייייססססזזזז, מחווה יפה. הוא גם משחק ב – SHARKS, אחת הקבוצות הטובות בדרא"פ.

רועי פ 4 באוקטובר 2015

כשאנגליה הגיעה לאליפות ב-2003, אמרו שבאוסטרליה לא שנאו קבוצה אנגלית ככה מאז הבאדיליין.

אנגליה נראתה רע מאד במשחקי ההכנה, וגם זרקה שני שחנים בגלל בעיות משמעת לפני הטורניר, ועוד שחררה שחקנים אחרים.

רון 5 באוקטובר 2015

מפה לשם, אירלנד הצפונית עם הראגבי הדרומי מנצחת 1-0 קטן.

Comments closed