אם לא היה בוסמן

כנראה שלא היה שונה במיוחד

beer coasters, beermats

עשרים שנה לבוסמן וזו כמובן הזדמנות לאבל ונהי כלליים על הכדורגל שהיה והלך לעולמו וכמה עצוב.

ואני אומר ככה:

– אם לא בוסמן עדיין כספי השידורים היו עולים דרמטית בגלל פלטפורמות הלוויין והכבלים.

– אם לא בוסמן עדיין רופרט מרדוק היה מבין שהדרך הטובה ביותר להשתלט על שוק פלטפורמות הטלוויזיה (כלומר על הקופסה שנותנת לכם את חבילת הטלוויזיה) היא באמצעות הכדורגל שיש לו קהל שבוי.

– אם לא היה בוסמן הילד האנגלי והילד האירופאי עדיין היו משמינים יחסית לאותו ילד בדור הקודם. והמדינה הייתה ממשיכה לספק פחות שחקנים מתאימים לליגה העילית והיה צורך להביא את השחקנים הללו מאיפשהו.

– וגם בלי בוסמן ראשי הממשלה שנבחרו בבריטניה הגיעו להסכמים עם רופרט מורדוק בכדי להבטיח שרשת העיתונים שלו תעזור להם להבחר (אם הם שמרנים) או לא תפריע להם להבחר (אם הם ניו לייבור).

– ולכן נדמה לי שאם לא היה בוסמן הלחץ הכלכלי של הכסף הרב בכדורגל בצד ירידת הכשרון המקומי בצד השפעת בעל הזכויות על שולחן הממשלה – היה מביא לביטול על הגבלות הזרים בליגה האנגלית. בדיוק כמו שבNBA או בבייסבול אין שום הגבלה על זרים.

– וזה היה קורה גם באיטליה בגלל ברלוסקוני. והספרדים והגרמנים לא היו נשארים מאחור. הספרדים ממילא היו אלופי העולם באזרוח עוד משנות החמישים.

אז נדמה לי שאם לא היה בוסמן המצב לא היה שונה במיוחד מהיום.

*

עניין אחד כן: אם לא היה בוסמן והייתה הגבלת זרים אז מסי היה ספרדי (כלומר מדינות עניות היו מאבדות את השחקנים שלהן גם לנבחרת)

השתתפות במימון דה באזר 

גרנטלנד נסגר
האנשים שלא צריכים עוד כסף

48 Comments

יואב דובינסקי 15 בדצמבר 2015

אם לא היה בוסמן, לאיאקס היו לפחות עוד 2 אליפויות אירופה. אחת נוספת עם הגולדן טים ואחת עם הדור של סניידר, ואן דר וארט וזלאטן.

דורפן 15 בדצמבר 2015

אייאקס מכרו את ברגקאמפ את קרויף וכל שחקן שהיה להם עוד לפני בוסמן. אולי עוד אליפות אחת.

יואב דובינסקי 15 בדצמבר 2015

לכן היו להם רק עוד 2 ולא עוד 5. כי קלייברט וסיידורף ודווידס וליטמנן ורייזיחר והדה-בורים וואן דר סאר היו נמכרים בסוף למילאן/ברצלונה/ריאל/ יובה, אבל בסכומי עתק ולא כפרי טרנספרים או במחירים מוזלים כי החוזה שלהם יסתיים עוד שנה-שנתיים. גם את הדור של סניידר-ואן דר וארט-זלאטן היה אפשר להחזיק עוד כמה שנים טובות. בסוף גם הם היו עוזבים, אבל כשחקנים בשלים הם שווים לאיאקס עוד סרוויז יפה.

רונן דורפן 15 בדצמבר 2015

בקיצור – היינו מקבלים את המפגש ביניהם מול גיגס-סקולס-בקהאם לא רק כתרגיל תאורטי אלא במציאות..

יואב דובינסקי 15 בדצמבר 2015

בדיוק. אסון 99' היה נמנע

רונן דורפן 15 בדצמבר 2015

ביצעתי בדיקה של העניין. מסתבר שהיינו מפרקים אתכם

ע' בעל הטיפ 16 בדצמבר 2015

+99

יוסי מזרחי 16 בדצמבר 2015

טעית דובינסקי, באג 2000 התנהל שנה מאוחר יותר…

עזי 15 בדצמבר 2015

מכיןן שזו בעתם תשובה לשיחת פייסבוק ערה בין רונן לביני בנוגע לטור שכתבתי היום בעיתון על 20 שנה להחלטה, אני מרשה לעצמי לשתף אותו פה
http://www.haaretz.co.il/sport/opinions/.premium-1.2799017

דורפן 15 בדצמבר 2015

חשוב בהקשר הזה לציין את העניין שאני ועזי כן הסכמנו עליו.

שמכיוון שבוסמן קרה היה צריך מיד לגשת להסכם עבודה בין שחקנים לקבוצות שיסדיר את כל הדברים שמוסדרים בהסכמי העבודה בליגות האמריקאיות (עם כל הקשיים של הסכם רב לאומי). ואז אפשר היה להכניס קשיחות חוזים, הגבלות הוצאות וכל מיני עניינים שהיו מסייעים לשמר את השוויון. זה מה שקרה בארצות הברית אחרי שבוטלו כרטיסי השחקן לעומת אירופה שבה ניתן לקפטיליזם פרוע להשתולל.

גיל שלי 15 בדצמבר 2015

אין שום דבר קפיטליסטי באירופה מאחר ובעלי הקבוצות לא מנסים אפילו להרוויח כסף

YG 15 בדצמבר 2015

יש הרבה קפיטליזם בלשלם לאתר אינטרנט בשביל לקרוא תוכן שהוא בכלל מאמר דעה בנושא ספורט.

דורפן 15 בדצמבר 2015

אין פה שום עניין של קפיטליזם או לא. בהרבה שיטות כלכליות אנשים מתוגמלים עבוור עבודה

YG 16 בדצמבר 2015

עזוב, זה היה בציניות (וכנראה שלא הובן).. ומתוך מרמור שאני לא יכול לקרוא את זה

D! פה ועכשיו 16 בדצמבר 2015

bfy.tw/3JFo

אם כי יותר יפה לשלם לאנשים על העבודה שלהם, גם אם היא גורמת להם הנאה.

http://www.cachedpages.com/ או פה כמובן

אריאל גרייזס 15 בדצמבר 2015

כן, זה בדיוק מה שאמרתי לעזי בדיון האינטרנט שלנו.

עזי 16 בדצמבר 2015

YG -אתה יכול לקרוא את זה, זה פתוח כעת. אתה יכול לקרוא גם מה שאני משתף אם אתה חבר/עוקב ברשתות החברתיות

red sox 15 בדצמבר 2015

הסעיף האחרון הוא בדיוק העניין. אם הייתה הגבלת זרים, בעידן הכסף הגדול וזכויות השידור במיליארדים, פשוט היו מאזרחים שחקנים במאות. ובשלב הבא מאזרחים ילדים ונערים באלפים. וכמובן שהתנועה הייתה חד סטרית בכיוון הכסף, בדיוק כמו שקרה ממילא.
עניין הנבחרות הוא ספיח כמעט שולי, אם כי כואב במיוחד, של התסריט האלטרנטיבי הזה.

איציק 15 בדצמבר 2015

אם לא היה בוסמן, עדיין כדורגל היו משחקים 90 דקות משעממות ובסוף גרמניה היתה מנצחת.

מאנו 15 בדצמבר 2015

אם לא היה בוסמן, אז הליגה "האנגלית" הייתה שוקעת למצולות.

דורפן 15 בדצמבר 2015

נראה לך שהכסף לא היה מוצא דרך להשפיע? שהיינו עכשיו בעולם בו שחקנים היו מסתפקים ברבע או עשירית מהמשכורת הנוכחית שלהם? פשוט נשארים באקוודור ומחפשים עבודה כמורה להתעמלות אחרי הקריירה?

ניימן 16 בדצמבר 2015

במילים אחרות, אם לא היה בוסמן, אז היה חוק שהוא בדיוק כמו בוסמן, רק עם שם אחר.

דורפן 16 בדצמבר 2015

לאו דווקא תקדים בית משפט – אבל התקדים משרת את המועדונים הגדולים והליגות הגדולות – והם היו מקבלים את מבוקשם

מאנו 16 בדצמבר 2015

זה לא מה שטענתי. טענתי שהליגה ה"אנגלית" הייתה יותר אנגלית ופחות זרה, ולכן הרמה שלה הייתה יורדת, פשוט בגלל הרגולציה שמגבילה זרים. להגיד שאם לא היה בוסמן אז היה משהו כמו בוסמן זה יופי. אפשר להגיד גם שהיו יכולים ללכת לכיוונים אחרים ושיוויוניים יותר. כאשר אתה מניח מראש שאתה נותן לשיטות הקפיטליסטיות לנצח זה נשמע כאילו אין שום דרך בעולם למנוע סחר חופשי כאשר מצב הפתיחה אינו הוגן או שיוויוני, או להגביל את הכח של הכסף בכללי המשחק של עולם הכדורגל.
העניין של הכסף הוא דבר אחר שאינו קשור באופן טוטאלי לעניין כמות הזרים הבלתי מוגבלת.
ובלי קשר, זה לא שהליגה ה"אנגלית" כיום היא הליגה החזקה ביותר, למרות שהיא העשירה ביותר.

דורפן 16 בדצמבר 2015

אני בספק אם היא הייתה הרבה יותר אנגלית. כולם חושבים שיש פחות שחקנים אנגלים כי הקבוצות האנגליות מחתימות יותר מדי זרים – זה רק חלק מהתמונה. החלק השני הוא שהרבה פחות ילדים באנגליה משחקים. הם היו צריכים עוד שחקנים והם היו מורידים את ההגבלות על זרים.

לגבי כוח הכסף. כשרק לריאל מדריד היה כסף (אחרי המלחמה ועוד כספים מהשלטון) והיו הגבלות זרים אז פושקש ודי סטפנו והקטור ריאל הפכו לספרדים. גם סופרסטארים אחרים – סיבורי, אלטפיני, קובלה — החליפו אזרחויות. אז להגבלות הזרים היה כוח מוגבל

S&M 16 בדצמבר 2015

יש מגבלות גם על מתאזרחים. זה אולי היה עובד בליגה המקומית, אבל לא בבינלאומית. אם לאחרים יש מגבלת זרים, היו מתקנים תקנת מגבלת מתאזרחים במפעלים הבינלאומיים.

דורפן 16 בדצמבר 2015

אם המשכורות באנגליה הן רבע מליון בשבוע ואלו בארגנטינה 100 אלף בשנה – אתה חושב שהלחץ היה בא רק מאנגליה? מה שאני בא בגדול להגיד על בוסמן הוא שעם כל הכבוד להחלטות בית משפט וחוקים הלחץ הכלכלי בסופו של דבר מביא לשינויים.

גיל 16 בדצמבר 2015

שני דברים תרמו הכי לכדורגל איך שהוא היום. אחד זה הגלובליזציה. כשרואים את המשחקים הכי טובים בטלביזיה או אונליין אז יורד העניין בקבוצות קטנות יותר ומקומיות. והדבר השני זה שאין רגולטור נוסח ארה"ב. למרות חוק בוסמן, החוקים המקומיים שונים ומאפשרים קיומם של מפלצות כמו ברצלונה וריאל שהורגות את התחרות בליגה שלהן.

אדם 16 בדצמבר 2015

זה לא בגלל האיכות זה בגלל התעמולה. במקרה של כדורגל, במיוחד בצפייה במגרש, איכות משחקת תפקיד משני

גיל 16 בדצמבר 2015

אתה לא חושב שיש הבדל באיכות בין ליגה אנגלית לליגה ישראלית?

אדם 16 בדצמבר 2015

התייחסתי למשפט הזה ״כשרואים את המשחקים הכי טובים בטלביזיה או אונליין אז יורד העניין בקבוצות קטנות יותר ומקומיות״. העניין יורד בגלל השיווק של הליגות הבכירות והעובדה שמוכרים לנו מוצר ולא ספורט. אותי עדיין יותר מעניין לראות את הקבוצה שאני אוהד מאשר כל משחק של ברצלונה או סתם ללכת למשחקים בליגה ב׳ מאשר לשבת מול עוד משחק יח״צני של ריאל מדריד. אבל בגלל שהיום גדלים עם הרעיון שאם זה לא ברצלונה או ריאל זה לא שווה, לא טוב, העניין יורד. מוכרים מוצר לא מעודדים תרבות, אין כל קשר לרמה של המוצר (שים לב מה קרה כשהנגישות למוצר הירוד עולה, ע״ע חצי עופר, פתאום יש מלא קהל למוצר הירוד שהוא מכבי חיפה).

גיל 16 בדצמבר 2015

נכון, גם לשיווק יש חלק בזה ומן הסתם אתה מזדהה יותר עם קבוצה מקומית. אבל שיווק הוא חלק קטן לדעתי בכל העסק. אחרי שנחשפים לרמה הכי גבוהה כל שבוע באינספור משחקים אני חושב שקצת קשה לאנשים לצפות במשחקים בליגה הישראלית. אני מדבר על האוהדים הפחות שרופים.

אדם 16 בדצמבר 2015

השאלה היחידה שרלוונטית למה שאתה אומר היא עם מה האוהד מזדהה. אם הוא אוהד קבוצה כי היא מצליחה אז ברור שכשהם ישחקו רע הוא יפסיק לצפות. אם אותו אוהד מגיע עם רקע של אהדה מהבית או כל סיבה אחרת שתפסה אותו מספיק מוקדם אז הרמה לא פקטור כי יש פה רמה אחרת של הזדהות. מכיוון שעושים הכל על מנת שההזדהות של ילדים תהיה עם מסי ולא עם מועדון מקומי אז מרגישים התרופפות ברמת העניין.

גיל 16 בדצמבר 2015

כמה אוהדים אהדו קבוצה בילדותם והיום הם אדישים אליה? יותר מזה, כמה אוהדים שלא היו לקבוצות הגדולות באירופה מסין ומלזיה יש היום בעולם? להם כנראה אין בכלל מושא הזדהות מקומי ולא סביר שיאהדו קבוצה לא מפורסמת.

אדם 17 בדצמבר 2015

אני חושב שהרוב המוחלט של האוהדים שהפכו לאדישים הפכו לכאלו לא בגלל הרמה אלא בגלל ההתנהלות של המועדון או של אותו הספורט באופן כללי, קרי אלימות.
ואת הטענה של סין ומלזיה לא הבנתי.

Giovanni 16 בדצמבר 2015

אני רק שאלה: מה היה קורה בזמנו עם שחקן שגמר את החוזה שלו ולא רוצה לחדש אותו? היום הוא עובר בחינם…

דורפן 16 בדצמבר 2015

כרטיס השחקן שלו עדיין היה שייך לקבוצה והיא ניהלה איתו משא ומתן מעמדת כוח מוחלטת. הנשק היחיד שלו היה לשבות או להכנס להסגר – שיטה לפיה אם הוא לא משחק שנתיים(!!) הוא הופך לשחקן חופשי.

Ljos 16 בדצמבר 2015

כאדם שגדל אל תוך עולם של בוסמן, זה נשמע ממש משוגע. אין פה שום שמץ של כוח או יכולת תמרון עבור השחקן.
שמעתי כבר על מקרים כאלו בכדורגל הישראלי (נניח אהוד בן טובים, שלמרות שהסכים להישאר בבני יהודה נתקע בהסגר), אבל האם היו מקרים גדולים כאלו בחו"ל של שחקנים שהכניסו עצמם להסגר כדי לעזוב מועדון?

Ljos 16 בדצמבר 2015

סליחה, רוני קלדרון.

אייל הצפון 16 בדצמבר 2015

אם לא היה בוסמן היה שם אחר.
הסרת המחסומים על ניוד סחורות ועובדים בתוך האיחוד האירופי הייתה קורה בכל מקרה, ושחקני הכדורגל לא היו נשארים היוצא מהכלל.
וחוצמזה, זה לא שהכדורגל ההוא נעלם, פשוט נוסף לצידו מוצר נוסף. אם פעם כדורגל היה בעיקר חוויה של צפיה פעילה, באיצטדיון או בפאב עם החברים, כיום נוסף לצידו הכדורגל בטלוויזיה, שהוא פועל לצד ולא במקום חוויית האיצטדיון/פאב.
אז נכון שלריאל/ברצלונה, באירן מינכן, מנצ'סטר (שתיהן), PSG, ועודג קבוצות שמוחזקות ע"י גורמים בינלאומיים יש תכנון כלכלי שמבוסס על בסיס עולמי של אוהדים (= קוני מרצ'נדייזינג), ולקבוצות ממדינות המזרח (אירופה והתיכון), הכספים מזכויות שידור באירופה מהווים חלק גדול מההכנסות, אבל הכדורגל במודל הישן לא נעלם. אצל כל הקבוצות מהמקום החמישי ומטה המודל הכלכלי הדומיננטי הוא חויית האיצטדיון והיריבויות המקומיות המוכרות, וכך זה גם ימשך כי זה טבע האדם.

ניינר / ווריור 16 בדצמבר 2015

מה שבטוח זה שהיה לו שם קלאסי להפוך למושג. בוסמן נשמע כמו מילה שהומצאה לתיאור שחקן במעמד מסויים. רק לחשוב אם המושג הזה היה נקרא ע"ש דה חרייזה או נגיד ורקואוטרן. זה היה נשמע הרבה פחות טוב :)

ניק 16 בדצמבר 2015

או כהן. אף אחד באירופה לא היה מעיז לאמץ את החוק הזה

חז 16 בדצמבר 2015

מה רע אם למכבי תל אביב כדורסל היו במשך שנים שני זרים ושני דה חרייזנים? נשמע קליט.

ניינר / ווריור 16 בדצמבר 2015

הייתי באמת שמח אם הייתם מביאים שני דה חרייזים במקום שאראס ופרקר…

ניב 16 בדצמבר 2015

אם לא היה בוסמן אז היה שלום, העולם היה נגמל מנפט והניקס היו מקימים שושלת של אליפויות. הכל אשמת האירופאים האנטישמים!

זה כיף אבל בסוף זה לשחק בנדמה לי.

MOBY 16 בדצמבר 2015

אם לא היה בוסמן אולי (ואני לוקח סיכון לא קטן) הליגה הישראלית היתה טובה קצת יותר ומאוזנת הרבה יותר. לחיפה היו עוד 2-4 אליפיוית, ושחקני בית עם דרכון פולני/גרמני/שבדי לא היו יוצאים לחבק ספסלים בליגות אחרות.

-גיסנו- 16 בדצמבר 2015

כמה כאלה כבר יש, שיוצאים לחו"ל בזכות הדרכון האירופי?
הרוב שיוצא בכל מקרה תופס משבצת של זר.

ישי החיפאי 18 בדצמבר 2015

רק הערה אחת: גם עם חוק בוסמן, מסי משחק בליגה על תקן ספרדי כבר מ-2005 (http://www.nrg.co.il/online/3/ART/988/976.html)

Comments closed