האדירים והאמיצים

ליום מרטין לותר קינג

heres

בערב הכריסטמס השיקו בNBA פרסומת נגד אלימות נשק, בכיכוב ארבעה שחקנים – והבחירה הייתה קצת מוזרה בעיני. סטפן קארי, וג׳ואקים נואה וכריס פול וכרמלו אנטוני. קארי ונואה היו ילדים עשירים שלא ממש נחשפו לפשע, נואה בכלל היה בצרפת. גם כריס פול גדל בילדות מאד מוגנת. כרמלו אנטוני בהחלט גדל בצל אלימות נשק. בכלל, כרמלו ואני כבר ביחסים מצויינים.

למה לא השתתפו? אולי בגלל שספורטאים מקצוענים עדיין מעמיסים את עצמם בהרבה מאד נשק, היו גם כמה מקרים בNBA וכמה ימים אחרי הפרסומת שחקן זוטר של הניקס – קלינטוני אירלי נורה.. אני מנחש שחלקם אולי לא רוצים להצטייר אחר כך כצבועים.

*

אז היום יום מרטין לותר קינג ושוב הליגה חוגגת. קשה לי קצת לשפוט עד כמה הNBA מועיל לחיים של שחורים בארצות הברית. מבחינת הסמליות, אחרי שיושב נשיא שחור בבית הלבן, כנראה זה לא משמעותי במיוחד. כשבעל בית או מנהל אדיוט אחר אומר משהו גזעני הוא ממש נצלב. וכנראה המשמעות העיקרית שהספורטאים השחורים המרכזיים נערצים מאד.

בהקשר הזה אני חייב לציין עניין משמעותי בהיסטוריה של הליגה. כשהולכים את הגדולים ביותר, אל יחידי הסגולה, אל הקומה העליונה של כוכבות הכדורסל – אין ענף ספורט שמתקרב אישיותית לכדורסל המקצועני. ביל ראסל היה לוחם זכויות קשוח מאד. התרומה החוזרת והנשנית של מג׳יק ג׳ונסון לחיים האמריקאים היא מופת. הכתיבה והכשרון והערכיות של קארים עבדול ג׳אבר הם מגדלור.

שני הענקים ההיסטורים האחרים משמעותייים מעט אחרת. ווילט צ׳מברליין עמד מתריס מול תרבות ההפרדה הגזעית, במיוחד בהקשרים של מין. ומייקל ג׳ורדן אולי רצה רק למכור נעליים, אבל היה האדם הנערץ ביותר בעולם. וכשאדם שחור מגיע למקום הזה אז זה משמעותי.

וגם ללברון בזמננו מגיעה יותר ממילה טובה. לרהיטות של ג׳וליוס ארווינג הייתה משמעות גדולה בשנות השבעים – והוא אחראי למהפכה התרבותית של הליגה עצמה והוא הקדים את מג׳יק ג׳ונסון במעורבות עסקית קהילתית. אוסקר רוברטסון גם כן שם. והרשימה ארוכה.

אין עוד ליגה עם שורת ענקים שכאלו.

Quite a marvellous thing

*

השתתפות במימון דה באזר

הצביעו כספי! או שלא
חידון מספר 484 על שלשות. וכמה מלים על סן אנטוניו גולדן סטייט

57 Comments

גיל 14 בינואר 2016

עדיין לא יום מרטין לותר קינג אלא ביום שני? התכוונת להעלות את זה מאוחר יותר?

דורפן 14 בינואר 2016

זה ליום הולדת שלו… נכון שאת היום עצמו מציינים תמיד ביום השני הראשון אחרי היום הולדת

גיל 14 בינואר 2016

אה, אוקיי, וברכות על המאמן החדש שלכם, לדעתי בחירה מצוינת שמראה שאולי בכל זאת יורק לומר מהשטויות שעשה.

ניינר / ווריור 15 בינואר 2016

אני ממש לא מאושר מהבחירה הזו אבל אולי זה עדיף על שאנאהן הכלב

גיל 15 בינואר 2016

לא מבין איך שאנאהאן מועמד למשהו. כל התהילה שלו בנויה על השנים שלו בדנבר עם אלווי ודיוויס.

ניינר / ווריור 15 בינואר 2016

אם כבר יום לותרמקינג, הם היו חייבים להחתים את יו ג'קסון

גיל 15 בינואר 2016

קליבלנד עשו את זה ונראה אם הוא יצליח לעשות שם משהו.

אריאל גרייזס 15 בינואר 2016

למה מי זה יו ג'קסון שהפך לסחורה החמה בליגה? סתם מאמן שכנראה לא לומד מהניסיון שלו. אחרי שהלך למועדון איום ונורא כמו אוקלנד בתקופת אל דיוויס שלו, הוא הולך עכשיו למועדון בלי סיכוי להצליח כמו קליבלנד. אפשר כבר לכתוב את מכתב הפיטורים לעוד שנתיים

גיל 15 בינואר 2016

זה קצת מצחיק אותי שאנשים קובעים לאחרים איזו עבודה לקחת ואיזו לא. בפועל, העבודה הזו היא התקדמות מלהיות רק מתאם ובתקופתו באוקלנד הוא הביא אותם למאזן של 8-8. לאמן הוא כנראה יודע אבל בקליבלנד דרוש יותר מזה. מצד שני, כשהרף כל כך נמוך הסיכויים להצליח אולי קצת יותר טובים ואם הוא באמת יהפוך את קליבלנד לסוג של קבוצה לגיטימית זה יהיה הישג גדול.

אריאל גרייזס 15 בינואר 2016

אני לא קובע לו כלום. אני בספק גדול אם הוא מבין עברית. אני מחווה את דעתי. העובדה היא שהוא היה מבוקש על ידי כמה קבוצות והחליט ללכת על -קליבלנד. לדעתי זאת שגיאה אבל אני בטוח שאם הוא יישאר עם מאנזיל בתור קב הוא יצליח בגדול

austaldo 15 בינואר 2016

מישהו צריך לעשות את זה, לא? בשביל הכסף שהוא מקבל גם אתה היית מוכן לעבוד שם, מה גם שאתה נישאר בברנז'ה של הליגה וזה לא פוגע לך ברזומה כי אף אחד ממילא כבר שנים לא הצליח שם ואם תהיה לך איזשהי הצלחה שם אז בכלל כולם יעופו עליך, אז מה יש להפסיד?

עידו ג. 15 בינואר 2016

אם נתעלם לרגע מהסארקזם, הדיווחים בתקשורת הם שג'קסון הציב דרישה שמאנזיל יעוף כדי שהוא יגיע (טוני רומו תיזהר, מאחוריך).

גיל 15 בינואר 2016

יש הבדל בין להיות מבוקש לראיונות עבודה לבין לקבל הצעת עבודה. תחשוב שאתה היית במצב דומה והיו מציעים לך להיות מאמן ראשי בקבוצה והיו מתעניינים בך גם בקבוצות אחרות אבל בלי הצעה קונקרטית. קשה לסרב לזה. זה אחד מ32 העבודות הכי יוקרתיות בספורט.

גיל 15 בינואר 2016

ואין ספק שיפטרו ממאנזיל ויש להם גם את הבחירה השנייה בדראפט. לא הכל שחור שם. נראה לי גם שאחרי כל פיטורי המאמנים שם יש סיכוי שיתנו למישהו לעבוד 3-4 שנים אבל את זה עוד נראה.

אריאל גרייזס 15 בינואר 2016

אם הוא הציב תנאי כזה אז הוא צבוע גדול כי בערך הדבר הראשון שהוא אמר כשהוא נכנס לתפקיד זה שלכולם מגיעה הזדמנות, כולל ג'וני פוטבול.
ולגבי זה שמישהו צריך לעשות את העבודה הזאת – זה נכון. אבל אחרי הכשלון באוקלנד, אם הוא יכשל גם הפעם הוא כבר לא יקבל הזדמנות נוספת בתור מאמן ראשי. עדיף היה לו לחכות טיפה ולבחור מקום עם קצת יותר סיכויי הצלחה.

גיל 15 בינואר 2016

למה כישלון באוקלנד? 8-8 זה המאזן הכי טוב שהם הגיעו אליו מאז הסופרבול (גם זה שלפניו השיג אותו בשנה אחת).

דורפן 15 בינואר 2016

אני חושב שאחרי השיימינג שעשו בפילי לקלי השחקנים בניינרס קצת חוששים. מה שכן הוא חבל הצלה לקפרניק.

גיל 14 בינואר 2016

ולגבי הגדולה של השחקנים, אני דווקא לא מתרשם בכלל משחקני הדור הזה. יש הרבה ביקורת על לברון בזמן האחרון שהוא נרתע מלהביע דעתו בעניינים שונים כמו מאש וכל המחוות של הצילומים שלו ושל אחרים שעושים מהם רעש גדול הם בדיחה בעיניי, השחקנים היום לא סובלים מהגזענות כמו שחקני עבר ואני גם לא מצפה מהם להביע בהכרח דיעות בעניין. אני גם לא חושב שהתרומות שלהם שונות בצורה מיוחדת מאלו של שחקני פוטבול או בייסבול.

אם כבר, סמל יותר חשוב הוא סרינה שסבלה מלא מעט קריאות גזעניות ועכשיו היא כבר קונצזוס.

דיזידין 15 בינואר 2016

אחחח דורפן, איך אתה תמיד מוצא זוויות חדשות ונקודות מבט רעננות. תענוג.
והתמונה נהדרת.

אמיתי 15 בינואר 2016

לצערי הרב הנבא כמו עוד ענפי ספורט אמריקאיים
הוא עדיין גטו. משלמים טוב נראים טוב אבל זה לא החיים
האמיתיים.ההשפעה של כל הכוכבים בנבא על התרבות
השחורה היא עדיין זניחה והמתח הגיזעי באמריקה עדיין
קיים גם בערים הגדולות וגם בקאונטרי.
אפילו נשיא שחור בחדר הסגלגל לא מונע משוטרים להרוג
שחורים פי 3 ממיספרם באוכלוסיה. וה pc בטח לא עזר
לאף אחד בחיים. צריך עוד דור שניים.

תום 15 בינואר 2016

האם השוטרים הורגים שחורים פי 3 מיחס מספרם בכלל האוכלוסיה רק כי השוטרים גזעניים, או שחורים אחוז הפשיעה שמבוצע ע"י שחורים הוא פי 3 מאחוז השחרים בכלל האוכלוסיה?

גיל 15 בינואר 2016

כן, אבל אם בהגדרה מי שקובע מי הוא הפושע זו המערכת והיא גזענית אז הסיבה שיש פי 3 פושעים שחורים היא גזענות ולא בגלל פשיעה אמיתית. מציע לך ולאחרים לראות את הסרטון של הרג תמיר רייס שהיה ילד בן 12 ששיחק עם אקדח צעצוע ושוטרים שהגיעו לזירה תוך שנייה ירו בו בלי לשאול בכלל ובלי שהיה איום עליהם ואחרי זה אפילו לא הגישו לו עזרה ראשונה.

תומר ש 15 בינואר 2016

אחוז תאונות הדרכים במגזר הערבי הוא פי שתיים מאשר אחוזם מהכלל האוכלוסיה בארץ. מה אגיד לך, גזעניות המכוניות האלה..

אמיתי 15 בינואר 2016

לא ניסיתי להאשים אף אחד. הנקודה שלי הייתה שלמרות
ההצלחה של שחורים בספורט ובייחוד בנבא מצבם כחברה
עדיין לא מדהים. יש לזה מלא סיבות אבל לטעמי הפיתרון
הוא לא בהצלחה בספורט מיקצועני.

אמיתי 15 בינואר 2016

מציע לראות הסמויה. the wire

פה איתמר 15 בינואר 2016

יתכן ונהיגתם פראית אולם גם מצב הכבישים (בפרט והתשתיות בכלל) בישובם בכי רע.
זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחריך.

ר.בקצה 15 בינואר 2016

מי אמר שרוב התאונות שלהם מתרחשות בתוך היישובים?

דורפן 15 בינואר 2016

לדברים הללו יש כל כך הרבה סיבות. למשל שבמגזרים עם פחות נשים נוהגות יש יותר תאונות כי נשים מיוצגות פחות בתאונות.
באופן כללי אני לא אוהב פילוחים של פשיעה – כי הקשר לעוני מאד גדול. אין פה לעולם מצב של ״בהנתן תנאים שווים״.

אלכס דוקורסקי 15 בינואר 2016

יופי של כתיבה. נהניתי לקרוא.

Selby 15 בינואר 2016

בהזדמנות זו אני רוצה לשאול שאלה שמציקה לי בכל פעם שאני צופה בספורט אמריקאי: למה עדיין יש כל כך מעט מאמנים/מנהלים מקצועיים אפרו אמריקאים? כלומר, אולי זה סביר ביחס לאחוז שלהם באוכלוסיה הכללית אבל כשמשווים את זה לאחוז השחקנים השחורים בכדורסל ופוטבול ולהשפעה המוחצת שלהם על הענפים האלו זה נראה ממש לא טוב. וגם את מיעוט הקוורטרבקס השחורים הייתי מצרף לתהייה הזאת.

NoOne 15 בינואר 2016

לאתלטים השחורים יש יתרון פיזי על פני לבנים בפוטבול וכדורסל , סיבה מספיק טובה כדי שהם יהיו רוב מכריע בתחום הזה
למאמנים השחורים אין שום יתרון חשיבתי על פני מאמן לבן, אז למה שהם יהיו יותר מהאחוז שלהם באולכלוסיה?

פרט לזה שמסיבות שונות ומשונות רוב המאמנים השחורים והק"ב השחורים הם כשלונות מפוארים
בעשור הקודם נתנו די הרבה הזדמנויות לק"ב שחורים(רשימה חלקית: מייק ויק,וינס יאנג,ג'מרקוס ראסל) ופעם אחר פעם זה מתפוצץ בפנים
גם לאחרונה ק"ב שיקבלו תפקיד הק"ב הפתוח על מגש של כסף(ג'ינו סמית,RG3 , קיפרניק ביניהם) מראים שהם לא מסוגלים להחזיק מעמד בתפקיד הזה.

אופיר 15 בינואר 2016

"הם" לא מסוגלים להחזיק מעמד בתפקיד הזה? כלומר, המדגם הזה משכנע אותך שגם הק"ב השחור הבא יכשל? זאת אומרת, אין ספק שיש חוט מקשר בין הכשלונות של כל אלה, והוא היותם שחורים.

קבל ציון 100 בהסקה סיבתית.

מתי 15 בינואר 2016

מה לא נכון במה שהוא כתב? הרבה ק"ב שחורים קיבלו הזדמנות, רובם נכשלו. בדומה אגב לק"ב הלבנים. זה פשוט תפקיד מאוד מאוד מורכב.

עסק שחור 15 בינואר 2016

גם ראסל וילסון וקאם ניוטון די גרועים.

ayalon 15 בינואר 2016

ודונובן מקנאב היה זוועה אמיתית

דורפן 15 בינואר 2016

קפרניק (שׁאני דווקא מאוהדיו) הוא חצי לבן וגדל במשפחה לבנה ולא שחורה. אז אם אתה משתמש בו כדוגמא לנחיתותה של איזה חברה – הוא בטור של הלבנים.

NoOne 16 בינואר 2016

אני משתמש בו כדוגמא לנחתיתותו של קיפרניק , לא איזה חברה מסוימת
בין אם תרצה או לא רוב הק"ב השחורים בגלל נתונים פיזיים כאלו או אחרים הם ק"ב שרצים הרבה
הסיבה היא פשוט שהם יכולים , כשק"ב שחור עם נתונים פיזיים של ראנר נכנס לצרה בפאקט הוא עושה את הדבר הטבעי שהגוף שלו מסוגל לעשות וזה לרוץ , לטוב ולרע(בעיקר לרע)
ק"ב לבן באותו מצב בדרך כלל לא יכול לרוץ לשום מקום בגלל חוסר במהירות ואתלטיות לפני שאיזה DE ישב לו על הראש , אז מה הק"ב הלבן עושה? נכנס לחדר הלימודים והאימונים ולומד לקרוא הגנות יותר טוב ,לומד לשחרר כדור יותר מהר,לומד לזוז בפאקט בלי לרוץ לשום מקום וכאן טמון ההבדל , ק"ב שחור ואתלטי צריך להילחם באינסטינקטים שלו וגם להילחם במאמנים שלו בהיי סקול ובקולג' שאומרים לו לרוץ כי ברמה הנמוכה זה יצליח, ב NFL זה לא יצליח.

דורפן 15 בינואר 2016

סלבי – לגבי אימון יש סיבה מעט אחרת. אימון ראשי פוטבול הוא תפקיד שנלמד הרבה שנים. דווקא בגלל שלבנים מתקבלים פחות לליגה מיד אחרי הקולג׳ הרבה מהם מתחילים מלמטה בתפקידי האימון.

אנחנו עדיין רק קצת יותר מעשרים שנה מאז שמאמן שחור קיבל תפקיד ראשי בNFL. וגם זה היה אל דייויס. כלומר רק כ-15-20 שנה ששחורים יוצאים לדרך בענף האימון עם ידיעה שתנתן להם הזדמנות הוגנת. במאה ה-21 זכו מאמנים שחורים בשני סופרבולים- זה לחלוטין לא מתחת לחלקם באוכלוסיה. אנחנו גם עדיין בלי מאמנים שחורים ממש וותיקים. אז השוואות הן מאד בעיתיות.

Selby 15 בינואר 2016

תודה על התשובות.
הסיבה לכך שאני חושב שאחוז המאמנים השחורים צריך להיות גבוה מאחוזם(הנמוך) באוכלוסיה וקרוב יותר לאחוז השחקנים השחורים בליגה היא שאני מניח שהמאמנים צריכים להתמנות לתפקיד אחרי קריירה מקצוענית, בדומה לכדורגל.
הרבה מאמני כדורגל טובים היו שחקנים אלמוניים אבל לרובם הייתה קריירה מקצוענית מלאה פחות או יותר. אחד כמו מוריניו למשל הוא אנומליה.
אם אתה אומר שדווקא לשחקנים שלא מספיק טובים להיות מקצוענים יש סיכוי טוב יותר להפוך למאמנים אז ההנחה הזאת לא נכונה.
הידע שלי בנושא באמת שואף לאפס אז ההרגשה שאני קיבלתי הייתה שמתוך השחקנים המקצוענים הבעלים/מנהלים הלבנים(עוד תהייה, לא?) בוחרים בעיקר מאמנים לבנים כמו שיבחרו מנכ"ל לבן לעסקים האחרים שלהם.

דורפן 15 בינואר 2016

זה כמובן היה נכון הרבה שנים. אבל…. הליגה בפוטבול העבירה את ״חוק רוני״ (על שם הבעלים של פיטסבורג) שמחייב כל קבוצה לראיין בן מיעוטים (לאו דווקא שחור) בין המועמדים לכל תפקיד. כמובן שהתגובה הכללית הייתה מבטלת ״סתם צביעות ובסוף מתעלמים מהמועמדים הללו״ אבל התוצאות בשטח היו הפוכות. הרבה עוזרי מאמנים שחורים קיבלו את תפקידם בזכות החוק הזה והוא שיפר את המצב.

יריב ס. 15 בינואר 2016

אגב כדורסלנים שחורים. קראתי השבוע שבארון דיוויס חזר מפרישה וחתם בדי-ליג כדי לחזור ל NBA. הסיבה, נולד לו ילד שני והוא צריך לפרנס את המשפחה.
הבחור הרוויח פאקינג 167 מליון דולר בקריירה והוא צריך לחזור בגיל 36 מארבע שנות פרישה כדי לכלכל יחד שני??? מה אני אגיד שאשתי ויתרה על קריירה ובחרה להיות מורה???

אסף 15 בינואר 2016

אל תגיד שלהיות מורה זה לא קריירה.

יריב ס. 15 בינואר 2016

אחלה קריירה, מפרגן מאד מאד. אבל לגרד את ה 5000 ש"ח מלמטה כמחנך שמשקיע עוד עשרות שעות בבית זה עלוב ביותר

אסף the kop 15 בינואר 2016

עלוב ? זה בעעקר צעד התאבדותי.

איציק 15 בינואר 2016

להיות מורה זה לעשירים בלבד. רק הם יכולים להתנדב לתפקיד.
האמת, יש עוד כמה מקצועות התנדבותיים מעין אלו.
כאחד שיש לו שני ילדים, אני יכול לומר שההוצאות כל ילד שני הן משמעותיות ומרגישים את זה בחשבון חזק מאד. כך שאני בהחלט מבין את דיוויס.

גיל 15 בינואר 2016

מה לעשות שכאשר אתה מרוויח סכומים ענקיים מהר אתה גם נוטה לבזבז אותם. חלק גדול מהאתלטים פושטים רגל.

austaldo 15 בינואר 2016

בוא נשים את זה על השולחן – ה"חלק הגדול" שאתה מדבר עליו מאוד גדול. קראתי פעם כתבה שמדברת על 60% בערך (שחקני ליגות בכירות באמריקה בכלל, לא רק שחורים).
כשבחור בן 20 מקבל פתאום כמה מליוני דולרים אז יש לו הרבה הוצאות:
– הוא חייב להראות עשיר ומצליח – איך אומרים: הצדק צריך גם להראות. בית, מכוניות, מוצרי יוקרה, בלינג-בלינג …
– נשים וילדים. סעיף הוצאות רציני ביותר. אם בהרפתקאות אחרי ולפני משחקים עשית כמה ילדים אז הם עולים לך לא מעט כסף. אם התגרשת ואתה לשלם מזונות זה המון כסף.
– בני משפחה וחברים מהשכונה. אם באת ממקום קטן, הצלחת בגדול והפכת לגאוות המקום כל אחד מהחברים\שכנים\בני דודים\… יבואו אליך בהצעות השקעה, עסקים, בקשות, תרומות ……. כולם יעמדו בתור כדי לקחת חתיכה ממך לעצמם. מספר בלתי נתפס של שחקנים הפסידו את כספם בכל מני "הזדמניות עסקיות" מפוקפקות. הרבה מאוד נפלו קורבן לנוכלות של בני משפחה או חברים קרובים.

גיל 15 בינואר 2016

אכן, מאוד גדול תספר את זה לקרומרטי עם ה10 ילדים שלו. היום מנסים להרצות לרוקיז בNFL ובנבא על חסכונות וניהול הכספים שלהם אבל הפיתויים מאוד גדולים. זה אגב דומה למה שקורה הרבה מזוכי הלוטו הגדולים. חלק גדול מהם מבזבז את הכסף מהר. בגלל זה השיטה של לקבל את זה בתשלומים ל30 שנה בארה"ב היא מצוינת למרות שמבחינה כלכלית טהורה היא פחות טובה מאשר לקבל את כל הכסף מייד.

חכם בדיעבד 15 בינואר 2016

מעולה!
תמונה אדירה

ערן (המקורי) 15 בינואר 2016

פוסט מצוין, תמונה נהדרת.
לאנשים שונים תרמו, בדרכים שונות, להוקעת דעות קדומות וגזענות.
רוזה פארקס, מרטין לותר קינג, ברק אובמה גרמו לשינוי חברתי אמיתי.
שחקני הנ.ב.א בפוסט תרמו בדרכים שונות- חלקם ללא הנפת כל דגל חברתי מכוון (מייקל) – לחברה מאוזנת ושיוויונית יותר.
הלואי ונראה זאת בתחומים נוספים.

Gil - Zimbabwe 15 בינואר 2016

לפני תקופה אמר לי מישהוא בדרא"פ (בכוונה לא מציין אם הוא שחור או לבן) שכמה שפחות ידברו ויתעסקו בגזענות, הגזענות תיפחת. מעניין אם זה יכול לעמוד במבחן המציאות.

Oded 16 בינואר 2016

דווקא נשמע פולני ולא דרום אפריקאי

דיזידין 15 בינואר 2016

אני מנחש שהוא לבן.
בוא נגיד ליהודי צרפת שכמה שפחות יתעסקו באנטישמיות, האנטישמיות תפתת.

קשקשן בקומקום 16 בינואר 2016

מייקל ג'ורדן לא "רק רצה למכור נעליים". יש מעמד שבו כל עשיה או אי עשיה, יש לה משמעות.
הוא שלח מסר שכסף והצלחה אישית הם מעל הכל, ושעל הזין שלו שחורי העולם (ושאר בעיות העולם) שנולדו פחות ברי מזל ממנו. אני חושב שלהכניס אותו לרשימה הזאת עושה עוול לשאר השמות

דורפן 17 בינואר 2016

אני לא חושב. למייקל ג׳ורדן לא היו כוונות טובות – אבל השפעה גדולה כן

Comments closed