רפאל והגמדים

צפיתי ב-18 השעות האחרונות בנדאל מבצע כמעט סופית את המהפך במקום הראשון. על פי מה שהצלחתי להבין עליה לרבע גמר שבוע הבא בסינסינטי תבטיח את המהפך בלי קשר להישגיו של פדרר, אבל הוא יקרה טכנית רק ב-18 באוגוסט כי הטורנירים בחלק הזה של השנה הוקדמו קצת. אז נדאל יהיה שבועיים "צהוב וירטואלי" על פי הטרמינולוגיה של הטור דה פראנס. המהפך בפסגה הוא כמעט פוליטי-אידיאולוגי באופיו. הבדל קיצוני של גישות. משלטון של איכות נדירה לשלטון של עליונות מנטלית. יכול להיות שעידן נדאל יימשך שבועיים או יימשך שנתיים, אבל הוא דומה באופיו לבורג, ללנדל או אפילו לקורייר, בעידן הקצר שלו.

היה מכנה משותף בין הניצחון על אנדרו מארי לניצחון על ניקולאס קיפר. בשניהם הייתה תחושה בחלקים לא קטנים של המשחק שהיריב משחק טוב יותר. עד רגע מסויים במשחק שהבהיר כמה המשחק הוא מנטלי. זה במיוחד היה נכון לגבי מארי במערכה הראשונה אתמול. מארי פילו ניצח שני משחקוני הגשה על האפס לפני שנכנסו לשובר שוויון. אבל נדאל היה מספיק מרוכז בכדי שיגיעו לשם מבלי שיהיו נקודות שבירה לשני הצדדים.

ההבדל היה בתגובה של מארי לתקלה הראשונה במשחק. בסך הכל איבוד של נקודת הגשה בשובר השוויון. לפני שאפשר היה להבין מה קורה, שובר השוויון הסתיים 2-7 ונדאל לקח את שלושת המשחקונים הראשונים במערכה השנייה.

בגמר היום הדקות הטובות של ניקולס קיפר היו במערכה השניה. ובמצב של 2-2 הוא תקף את ההגשה של נדאל במשחקון הבא, ונדאל נדרש ליותר מעשרים דקות לשמור על ההגשה שלו. לכאורה ההשפעה צריכה להיות בטחון לקיפר. בפועל התוצאה הייתה הפוכה. קיפר קיבל את המסר שאין לו מה לחפש פה.

כרגע נראה ששחקנים מאמינים לאגדה שמלחמה נגד נדאל סופה ודאי ושובר לב עם הפסד במאמץ מיותר. ונראה לי שללא מעטים מהם חבל על המאמץ הזה. וברגע שהם מקבלים אישור ראשוני לכך שנדאל לא מתכוון לוותר להם, הם לוקחים את הצ'ק והולכים. בכלל מעניין אותי כמה שחקנים בסבב הטניס מאמינים שיהיו פעם ראשונים בעולם או אפילו יזכו בטורניר גרנד סלאם. אני חושד שמספר קטן בצורה מדאיגה.

שתי הערות לסיכום מוקדם של הטור דה פראנס
יאפ סתאם בספרות המוסר

33 Comments

חייש 28 ביולי 2008

ולכן אני מעדיף ספורט קבוצתי על פני ספורט בודדים. לא שבקבוצות אין דבר כזה להיכנע, או שאין קבוצות עם מנטאליות של לוזרים שמפחדות לגמור את המשחק, אבל זה לא הסטנדרט. אם תשווה את זה לNBA, כל עונה נפתחת עם 5-6 קבוצות במינימום שמשוכנעות שהשנה הם לוקחים אליפות. לא כל שכן להגיע לגמר אזורי, שזה בערך כמו לקחת גראנד סלאם.

קורא 28 ביולי 2008

כולם ממהרים לקבוע שהעידן הזה של נדאל יהיה קצר, אבל אם הוא יחזיק בתואר זמן רב? האם תאכלו את הכובע כולכם?

רונן דורפן 28 ביולי 2008

קורא – רק בכדי להמנע מאכילת כובעים מיותרת במצבי, אני חושב שנדאל יהיה תקופה ארוכה במקום הראשון.

RS 28 ביולי 2008

הטניסאי הפוסט-מודרני הראשון. בלי טכניקה אבל עם פסיכולוגיה ואנושיות.

הוא יפסיד כשהוא יסתכל על עצמו כמו על פייבוריט, אבל, יתכן וזה שהוא לוקה בטכניקה תגרום למצב המנטלי של האנדרדוג להישאר זמן רב מאוד ולדחוף אותו.

גלעד ב. 28 ביולי 2008

אר אס-מי אמר שהוא לוקה בטכניקה?הוא מושלם טכנית מהקו האחורי וכיסוי המגרש שלו הוא טוטאלי,האחרון שכיסה את המגרש באותה דרגה היה בורג.זה נכון שהוא חזק מנטלית אבל בלי שלמות טכנית אין מצב שמגיעים להישגים שלו.אין לו סרב מדהים אבל זו בהחלט לא חולשה,החוליה החלשה היחידה שלו היא משחק רשת אבל הוא השתפר פלאים בשנתיים האחרונות וחוץ מזה מי צריך משחק רשת בטניס של היום,משחק הרשת שלו לא פחות טוב מ-90 אחוזים מהסבב.כרגע הוא הכי טוב בעולם בהפרש,הרצף שלו מדהים כי הוא נמשך על פני שלושה משטחים שונים.אין לאף אחד שום סיכוי מולו במשחק קו אחורי,גם לא לפדרר.בורג עשה את מה שנדאל עושה היום בסוף שנות השבעים עד שמקנרו הגיע והביא לו את התרופה-הוא תקף את ההגשה של בורג ועלה לרשת מיד עם ההגשה.גם בורג היה בלתי עביר כמה שנים(5 ווימבלדונים ושישה רולאן גארוסים),אם רוג'ר(או מישהו חדש) לא יתחילו למצוא פתרון נגד למשחק הקו האחורי של נדאל הוא ישלוט בענף עד שייגמרו לו הרגליים והגוף וזה יכול לקחת כמה שנים טובות אם לא ייפצע.ראיינתי את ג'ון מקנרו השבוע לגלובס והוא דיבר על זה ועל מה הוא היה עושה אם היה משחק מול נדאל,הראיון יתפרסם בשבוע הבא.

אלון זנדר 28 ביולי 2008

החיבור של מה שגלעד אמר בפוסט הקודם עם מה שרונן אומר פה, הוא זה שנותן לנדאל את הבונוס. הסחיטה של הסבב, והעובדה שלרוב הטניסאים, אלה שלא עומדים להתמודד על ראשות הסבב, עוד ניצחון לא מעלה ולא מוריד, גורמים להם לוותר מוקדם. כשאתה עומד מול הכתפיים הרחבות של נדאל, ואתה לא רואה שהוא נחלש או מאיט גם אחרי שתי מערכות, ואתה בקושי מרגיש את הברכיים שלך, כנראה שלרוב הטניסאים יותר פשוט לא להשקיע יותר מדי ורק לקוות לסוף טוב והומאני.

Danny 28 ביולי 2008

Hi Ronen: all the articles are great. When can we get a detailed forcast for the upcoming football season in europe. Hope you will take the time to create it

גיל 28 ביולי 2008

פדרר צריך פסיכולוג ספורט דחוף. יכול להיות שכמה שדיברו על המשחק המושלם שלו לפני שנה או שנתיים, החולשה היחידה שלו זו היהירות לא לנסות להשתנות. בכל מקרה, הגמר באולימפיאדה הוא ב17 באוגוסט ונראה אם תהיה לנו עוד קלאסיקה שם.

IDO 28 ביולי 2008

פדרר לא צריך כלום משום מאמן או פסיכולוג. במשך 5 שנים הוא היה המאמן של עצמו ולקח כל תואר אפשרי (מלבד הרולאן גרוס), אז זה אומר שבמשך 5 שנים הוא היה המאמן הכי טוב בעולם?

ראית בעצמך את פדרר משנה את המשחק שלו בגמר וימבלדון בין המערכות, וכמעט כמעט מנצח. אז מה זה אומר?

סבלנות הוא ימצא פתרון למשחק של נאדאל (נראה לי שאם הוא למד משהו מוימבלדון נראה את פדרר מתמחה בסרבים ומקצר עוד יותר את הנקודות).

מסכים בהחלט עם רונן לגבי שאר הגמדים: 5 שנים פדרר דיכא אותם, מעניין כמה זמן נאדאל ידכא אותם?

גיל 28 ביולי 2008

עידו, דנו בזה באריכות כאן ופדרר לא ממש שינה את המשחק שלו בוימבלדון. זה שהוא שלט בטניס ביד רמה לא אומר שהיא צריכה להימשך באופן טבעי כאילו כלום לא קרה. ראינו איך נדאל משנה את המשחק שלו בהתאם אליו והוא ממשיך לשחק את המשחק הרגיל שלו. אם בעבר זה הספיק, היום זה לא. חוץ מזה, פסיכולוג ספורט טוב יוכל לעזור לו בקרב המנטלי נגד נדאל שם הוא ללא ספק בנחיתות.

IDO 28 ביולי 2008

מצטער הייתי בחופשה ופספסתי את הדיונים … אני כנראה חושב אחרת ממכם.

בגמר 07 ראיתי הרבה סלייס ווינרים מהקו האחרוי שנצחו לפדרר את המשחק. בגמר 08 נאדאל העלה את רמת הדיוק שלו ומהירות הרגליים וסלייס של פדרר מתורגם לוינר בפורהנד של נאדאל. לכן פדרר נאלץ לשנות את המשחק שלו והוא עלה יותר ויותר לרשת והתבסס על משחקי הגשה ששם הוא עדיין הכי טוב.
את ההחלטה לעלות לרשת פדרר קיבל במערכה השנייה והגיע בזכותה ל 5 מערכות ולא הפסד מהיר ב-3 מערכות.

אבל נשמע מה ג'ון מקנרו חושב שפדרר יכול לעשות?
נאדאל מודל 08 הוא שחקן מפחיד.

גיל 28 ביולי 2008

פדרר הוביל 4-1 במערכה השנייה והפסיד 5 משחקונים רצופים. זה משהו שאסור שיקרה לו. אחוז השבירה שלו היה 1מ-14 שזה ממש עלוב לשחקן ברמתו. הוא שיחק טוב כשלא היה לו שום דבר מה להפסיד, אבל בנקודות שהוא היה צריך לנצח והרבה היה מונח על הכף הוא פשוט שיקשק ואפשר היה לראות את חוסר הביטחון שלו.
רק ההגשה שלו החזיקה אותו במשחק. אם פדרר היה משחק כפי שהוא שיחק בשיאו הוא היה לוקח את וימבלדון בקלות. איכשהו הוא נותן לנדאל להיכנס לו לראש.

וזה עוד בלי להזכיר את המשחק הבזיוני שלו בצרפת.

ג'וס 28 ביולי 2008

אני לאט אוכל את הכובע וצריך להסכים שנאדאל נמצא בתקופה טובה מאוד בעוד פדרר נמצא בתקופה ממש לא טובה.
אגב, בשנה שעברה ראיתי את נאדאל נגד סאפין באותו טורניר (שהיה במונטריאול, יש לי שם משפחה) ומאוד לא אהבתי את משחק ההגנה שלו שם לעומת סאפין, ששיחק התקפה מרהיבה אך לא מדוייקת (בערך כמו נגד פדרר בוימבלדון). באותו טורניר אגב פדרר הפסיד בגמר לג'וקוביץ' (שגם ניצח את נאדאל), ואם אני זוכר נכון, הוא הפסיד שם בשובר שוויון, וגם זאת הייתה סנסציה.
מאז באמת נאדאל שיפר הרבה, אבל אני עדיין חושב שפדרר לא יפסיד גמרים מולו, כי כמו שאמרתי, לדעתי פדרר הפסיד להיסטוריה ולא לשחקן שמולו.

birdman 28 ביולי 2008

האם מישהו יודע אם השהייה הנוכחית של פדרר במקום הראשון מהווה שיא?

עזי 28 ביולי 2008

אכן שיא

birdman 28 ביולי 2008

תודה עזי, אולי אתה יודע מהשרוול בכמה שבועות מדובר?

rd17 28 ביולי 2008

דעתי: http://www.parshan.co.il/index2.php?id=2189

אשמח אם תכנסו לקרוא מה אני כותב מדי פעם.. גם אם מה שכתבתי הפעם לא לטעמכם…

דורפן אני מקווה שאין לך בעיה עם זה…

יום נפלא לכולם.

תומר 28 ביולי 2008

האם העובדה שלפדרר ונאדאל אין כיום מתחרים,למרות שלא נראה לי שנובאק הולך להרים ידיים,לא מציבה את ההישגים שלהם בסימן שאלה?
כי זו לא רק הדומיננטיות הגדולה שלהם,אני לא רואה יציבות של שחקנים אחרים בהגעה לשלבים הגבוהים.מילא אם סאפין ורודיק ואחרים היו מגיעים בקביעות לחצאי גמר ונופלים מול הטיטאנים אבל זה לא כך.
בקשר לאכילת כובעים,אין שום סיבה שנדאל לא ישאר בפסגה אבל לך תדע מתי יגיע הנדאל/פדרר הבא,אני מקווה שנראה אותו כבר באחד הטורנירים הקרובים.

רונן דורפן 28 ביולי 2008

דני – עוד כמה ימים. כתבתי היום בעיתון שבעצם עדיין לא הייתה רכישה באמת משמעותית של אף אחד מהגדולות, וכדאי לחכות קצת.

תומר – אין לי תשובה לזה. שילוב של השניים. אנחנו בתקופה בה ארועים אוהבים פייבוריטים. תראה את התלונות נגד הטור דה פראנס על כך שהוא פתוח ואין רוכב דומיננטי. אפשר לראות את התאיידות היריבים גם מתחת לארמסטרונג, שומכר וטייגר. לכן אני מעריך את מה שנדאל עשה – "לגדול" בחצר הארמון של פדרר.

RD17 – אין לי שום בעיה… אבל יש בעיה בדיעה שלך. גם אם פדרר יחזור מחר בבוקר להיות פדרר הישן, זה לא כל כך משנה את העובדה שהוא יאבד את המקום הראשון בעולם, לפחות לכמה שבועות. אם נדאל לא מפסיד בסיבוב מוקדם בסינסינטי זו עובדה מוגמרת.

גיל, אני חושב שכולם טועים וטועים בהנחה "אם פדרר היה משחק את המשחק הרגיל שלו". אין דבר כזה לשחק את המשחק הרגיל מול נדאל. נדאל הוא שחקן משבש. בהשאלה – הוא כמו כדורגל איטלקי. זו לא רק פסיכולוגיה (אני לא כופר באלמנט פסיכולוגי) – זה סגנון משחק מתיש ובעייתי שמקשה מאד להכנס למשחק מבחינה טכנית.

לון 28 ביולי 2008

ללא ספק טניס הוא משחק מאוד מנטלי. זו הסיבה העיקרית לכך שאני כל כך אוהב אותו.
לפעמים ממש אפשר לראות את גלגלי המוח עובדים. את הפחד מופיע, או את האומץ והנחישות.

נדאל נמצא בתקופה הזו במומנטום אדיר. ב"זון". מאוד קשה לנצח שחקן שנמצא בתקופה כזו.

השאלה מה יקרה כשיגיע ההפסד הראשון. ולשחקנים האחרים יהיה מאוד חשוב מי ניצח אותו. אם זה יהיה פדרר או דיוקוביץ', ההרתעה שלו כלפיהם תימשך. אם זה יהיה מישהו אחר, זה יגרום להם להאמין.
רודיק תיאר את זה היטב כלפי פדרר. אחרי ששמע שפיש ניצח את פדרר באינדיאן וולס, הוא האמין שגם הוא יכול. בטורניר הבא, במיאמי, הוא פגש את פדרר וניצח אותו.

רונן, אתה מתעלם בקביעות מאופן התפתחות המשחקים בין פדרר ונדאל במשחקים האחרונים.
פדרר הוביל, ההגשה היתה שלו ולא הצליח להכניס סרבים ראשונים ולא הצליח לזכות במשחקוני הגשה שלו.
זה אלמנט פסיכולוגי ברור. לא היה שום שיבוש מצד נדאל. פדרר הגיש ולא הצליח להכניס כדורים.

אני מסכים עם גלעד. כרגע נדאל הרבה יותר טוב גם מפדרר. זה מתבטא באופן ברור בנקודות במירוץ (שכוללות רק את ההישגים ב- 2008). לנדאל 1055, פדרר 686, דיוקוביץ' 674, דווידנקו 386.
מה שממחיש גם את הפער המקום הרביעי ומיתר השחקנים.

לעומת כמה אנשים כאן ובכלל, אני לצערי לא ניחנתי ביכולת חיזוי לעתיד.

אני גם זוכר היטב שרק לפני חודשיים (!) נדאל עצמו צפה שדיוקוביץ' יעבור אותו ויהיה מספר שתיים.
ורק לפני ארבעה חודשים, במיאמי, דיוקוביץ' הביס את נדאל בחצי הגמר במיאמי 3:6 2:6.
דיוקוביץ' זכה במיאמי, וזה היה כמובן כשכבר החזיק בתואר באוסטרליה, וכולם התעסקו בשאלה מתי הוא יהיה מספר אחת.
רק לפני ארבעה חודשים !!!!

פדרר סיים את שנות השיא שלו. זה ברור לגמרי.
יש ציפייה אצל אנשים שמה שהיה הוא שיהיה. קשה לנו עם שינויים.
העובדה שבמשך ארבע שנים הוא שלט באופן כל כך מוחץ, נדמתה כאילו תישאר לנצח.
מעולם לא היה שחקן שהפגין יציבות כזו לאורך זמן רב כל כך.
פדרר נמצא בדיוק היום 235 שבועות רצופים במקום הראשון.
זה לא סתם שיא. הבא אחריו הוא ג'ימי קונורס שהיה "רק" 160 שבועות ברציפות במקום הראשון. השלישי הוא לנדל עם 157.
75 שבועות, הפער של פדרר מקונורס, הם שנה וחצי…. נצח במושגי ספורט.
אבל גם זה עומד להסתיים.
(דרך אגב, סמפראס מחזיק בשיא השבועות במקום הראשון, באופן לא רצוף: 286).

בהנחה שאכן נדאל יעבור אותו, קשה מאוד להעריך איזה מין שחקן הוא יהיה בתור מספר שתיים או שלוש.
ובהחלט גם יתכן שפדרר ישוב למקום הראשון.

ודיוקוביץ' לא פרש… הוא עדיין כאן ועם פוטנציאל ענק.
זה הופך את הטניס לענף מרתק ומאוד צמוד.

rd17 28 ביולי 2008

ללון בעיקר, יש עוד הרבה דברים שהופכים את הטניס לענף מרתק.
בכל אופן אני לא הייתי מרכיז בריש גלי ששנות השיא של פדרר מאחוריו, כנראה שכן קשה לראות אפשרות אחרת.

אבל בתור אחד שמאד מאד מעריך את פדה אני מזכיר לכולם שזה עדיין פדה ויש לו סיכוי (גם אם קטן) לקחת את הus open הקרוב ואת האולימפיאדה ואת האוסטרליאן אופן ואת הרולאן גרוס ואת ווימבלדון ושוב את הus open (בתנאי שהמעידה מול סימון היתה מעידה חד פעמית ולא שבירה טוטאלית אצל הפנומן השוויצרי).
ככה שאם נניח שקיים סיכוי מסויים שפדה יקח את הus open הקרוב ואח"כ את האולימפיאדה ואז יעשה מעשה נדאל ויקח את הרולאן גרוס ו-ווימבלדון ברצף זו תיחשב לתקופה הטובה בקריירה שלו לא כך?

בכל החפירה הזאת אני בעצם אומר שנכון שכרגע נראה שנדאל הולך לשלוט בענף בבירור אבל כמו שאמרת דברים משתנים באניס כ"כ מהר שאל תספידו כלום לא את דיוקו ובטח לא את פדרר.

בן דוד של שימי ריגר 28 ביולי 2008

אהבתי תהשוואה של רונן, נדאל – כדורגל איטלקי.

הייתי מרחיב אותה ואומר : נדאל – לותר מתיאוס,
פדרר – יואהן קרוייף.

אחד מהם יעיל,נחוש,חזק מנטלית,מיקצוען ב150%.

השני פשוט כישרון נדיר,משחק עם השראה,כשהוא משחק רואים את היופי שטמון בטניס.

לדעתי אין סיכוי שנדאל ישחזר את הדומיננטיות של פדרר,המשחק שלו מבוסס מידי על דברים שסופם קבוע מראש..פציעה אחת,או אפילו סתם התבגרות ושחיקה בסבב תובעני..וזהו.

יכול להיות שבסוף יתברר מבחינת פדרר שהכל לטובה.
אם היה משהו שקצת טישטש את גדולתו זה ההעדר היחסי של יריבים ברמתו בשנים האחרונות.
עכשיו הוא קיבל אתגר שיאפשר להוכיח לו שהוא באמת הכי גדול בהיסטוריה.זה החומר שממנו עשויים אלופים,לדעת להמציא את עצמך מחדש,לחזור לטופ גם אחרי משבר או קושי,להנפיק מעצמך משהו מיוחד,להתעלות.
הכדור בידיים של השווצרי..יהיה מעניין.

רונן דורפן 28 ביולי 2008

עיקר הבעיה שלי עם הטניס כיום היא שיש שחקני עשיריה ראשונה שאתה פשוט מרגיש שהם לא איום על כלום. אני אתפס לדוגמא קצת מוזרה. חסר לי מין מייקל צ'אנג כזה – לא שחקן ענק אבל סיוט לכל מי שפוגש אותו.

לון – העובדות שאתה מביא נכונות. אני פשוט מרגיש שהקו בין הטכני למנטלי מטושטש משהו. סגנון המשחק הפשוט של נדאל בוודאי משרת את המנטליות שלו.
אני לא יודע אם ההתבטאות שלו לגבי דיוקוביץ הייתה בטוי של צניעות (הלוואי..), אולי משבר זמני (נדמה לי שזה היה אחרי הפסד בשלב מוקדם ברומא), אבל זה בהחלט מעיד שדברים מתהפכים. היה לנדאל גם יתרון מסויים של חוסר לחץ עד עכשיו. כולם התעסקו, למשל, בניסיון של פדרר להסתגל לחימר. והתעלמו מהנסיון של נדאל להתקדם במשטחים האחרים. הלחץ של מקום ראשון הוא שונה לגמרי. כל מה שאני יכול לומר הוא שאני מאד אופתע אם דווקא לחץ ישבור את נדאל.

גיא 28 ביולי 2008

אין טעם לנסות ולנחש כמה זמן יחזיק נדאל במקום הראשון וזאת משתי סיבות:
הפיזית – מתי שהוא נדאל ייפצע. כמו שכולם נפצעים לפעמים (ואולי אפילו ההסתברות שזה ייקרה לו גדולה יותר). אבל לשחקן שכל כך הרבה ממשחקו בנוי על היכולת הפיזית שלו (כוח, זריזות ושינויי כיוון תכופים) זה קריטי ובכלל לא ברור איך הוא יחזור מפציעה כזו.
המנטלית – עוד לא ראיתי את נדאל נאלץ להתמודד עם העובדה שהוא הפייבוריט , ושמצופה ממנו לנצח כל משחק וכל טורניר. פדרר התמודד עם זה מצויין עד השנה, אבל זה חתיכת קוף על הכתפיים.

לגבי כל אלה שטוענים שזו שנה חלשה של פדרר, אני לא מסכים. נדאל שיפר את משחקו והוא עומד להיות מספר אחד בעולם בצדק. פדרר, למעט מחלת הנשיקה שחלה בה בתחילת השנה, משחק בסדר גמור בסטנדרטים שלו, אם כי מעט פחות משיאו – באופן טבעי לאור גילו והזמן הארוך שבו היה בשיא.
לדעתי, פדרר יחוש הקלה מלהיות האנדרדוג. זה יכול להוריד ממנו לחץ ולשחרר אותו.

איש 28 ביולי 2008

מעניין אותי לראות איך הברכיים של נדאל ישרדו עונת מגרשים קשים ארוכה. עד השנה העונה הזו היתה מעין מנוחה בשבילו עם הדחות בסיבובים מוקדמים, עכשיו הוא יאלץ לשחק הרבה יותר משחקים והברכיים הפצועות שלו עלולות להידפק לגמרי.
לון- הספדים קוראים ליד הקבר. נראה לי קצת מוקדם להגיד על פדרר שעבר את שנות השיא. הוא רק בן 26 (27 עוד שבועיים) ויכול בקלות עוד לשפר ולהשתפר. צריך לראות מה הוא יעשה בשנה-שנתיים הקרובות ואז ניתן יהיה לשפוט. כרגע הוא פשוט בעונה חלשה בזמן שנדאל בעונה מטורפת.

רונן דורפן 28 ביולי 2008

לגבי השיא של פדרר – 260 שבועות במקום הראשון – אין בכלל טעם לדבר עליו. הוא שיא כל כך פנומנלי ופשוט לא הגיוני לפתח לגבי נדאל, או איזשהו טניסאי, ציפיות כאלו. גם במקרה פדרר השיא נבנה בין היתר בגלל המנעות מפציעות.

יש כמה הישגים על הדרך שהוא צריך להשיג. למשל להיות בין הבודדים לזכות במספר דו ספרתי של טורנירי גרנד סלאם – הוא נראה בעל סיכוי לכך. או למשל להיות מהבודדים ששמרו 52 שבועות את המקום הראשון. למשל גרנד סלאם על מגרש קשה.

legal alien 28 ביולי 2008

Btw – Euro, Wimbledon, now the Tour: what's next? The Spanish inquisition making a comeback?

לון 28 ביולי 2008

רונן, אני חושב שהמצב שונה לגבי יתר השחקנים.
את פדרר ניצחו השנה, מלבד נדאל ודיוקוביץ', השחקנים הבאים: מארי, פיש, רודיק, סטפאנק וסימון.
את נדאל ניצחו השנה, מלבד דיוקוביץ', השחקנים הבאים: יוז'ני, טסונגה, ספי, רודיק, דווידנקו וחואן קרלוס פררו.

דווידנקו נראה היה כשחקן עשירייה שלא מסוגל לזכות בטורניר חשוב ואז הגע לגמר במיאמי וניצח את נדאל בשתי מערכות.

ואף אחד מהם לא שמח לפגוש את נלבנדיאן. הוא אמנם נמצא בתקופה רעה, אבל היה במצב דומה לפני שנה ואז הגיעו טורנירי האולמות והוא ניצח את שלושת הגדולים בזה אחר זה.
דויד פרר הוכיח שהוא מוכן להיאבק בנדאל בכל יום וניצח אותו גם בארה"ב וגם בגביע המאסטרס.

כך שלדעתי המומנטום של נדאל מטעה כרגע.

אתה וגיא מאוד צודקים לגבי ההבדל בלחץ. זה שונה לגמרי כשאתה מספר אחת וכל הלחץ עליך.
כבר אחר טורונטו הוא ניסה להוריד מעצמו את הלחץ ואמר שבסינסינטי הוא יתרכז רק במשחקים ולא אם ישיג את המקום הראשון.

זו תהיה סיטואציה אחרת לגמרי. לפי ההתנהלות שלו עד היום עושה רושם שאתה צודק לגבי יכולת ההתמודדות שלו עם לחץ.
כבר באולימפיאדה תהיה ההתמודדות הראשונה שלו.
(אם אני לא טועה בחישובים, כל מה שהוא צריך זה לנצח את המשחק הראשון בסינסינטי ואז ב- 18.8 יהיה מספר אחת, גם אם פדרר יזכה בטורניר).

לגבי ההימנעות של פדרר מפציעות, בזמנו דנו בכך, שזה אחד ממרכיבי הגדולה. זה עלה בהקשר של אואן, שלא הצליח להימנע מכך.
ולכן, אחד הדברים החשובים ביותר עבור נדאל, יהיה הימנעות מפציעות.

איש, ברמה העקרונית אתה צודק. בפועל, אני לא מכיר אף דוגמה לכך בהיסטוריה של הטניס.
גם אגאסי, כשעשה את הקאמבק, לא הפגין את שיא היכולת שלו כבחור צעיר.

פדרר החל את הירידה ברמה כבר בשנה שעברה.

כדאי להזכיר מה הוא עשה בשיאו:
ב- 2004 הפסיד רק 5 משחקים ל- 5 שחקנים. (אם כוללים את האולימפיאדה, שלא נחשבה אז חלק מהסבב, אז 6 משחקים ל- 6 שחקנים).
ב- 2005 הפסיד רק 4 משחקים ל- 4 שחקנים.
ב- 2006 הפסיד רק 5 משחקים לשני שחקנים. רק בטורניר אחד לא הגיע לגמר !!!

ואז ב- 2007 הפסיד 9 משחקים ל- 6 שחקנים.
והשנה, כשאנחנו בשני שליש הדרך, הוא כבר הפסיד 10 משחקים ל- 7 שחקנים.

אני לא חושב שיש איזשהו בר סמכא בטניס שחושב שפדרר יכול לחזור לעונות בהן הוא מפסיד רק 5 משחקים.

ליאור 28 ביולי 2008

הדיון פה מאוד מעניין, אבל אני חושב שהוא מאוד מוקדם. מאוד.
לשאול עכשיו כמה זמן נדאל יחזיק למעלה? קודם שיגיע למעלה, ואז שיסיים את השנה במקום הראשון, ואז יש לו שנה מלאה לשמור עליו. מבחינתי זה האתגר האמיתי.
אחרי שכולם ינוחו, לנדאל יהיה חודשיים לחשוב על העובדה שהוא ממוקם ראשון, פדרר בתקווה יגיע רענן ורעב, ודיוקוביץ יעשה עוד קפיצה בבגרות הנפשית שלו. וחוץ מזה יש עכשיו מחזור של טניסאים צעירים מעולים.
גולביס, נישיקורי, סיליץ, מארי מתחיל להתאפס על עצמו. הקרב הולך להיות קשה, והפער לעולם לא יצמח לרמות שבהן פדרר שלט, כלומר 2000-3000 נקודות באופן קבוע. מה שאומר שהפער של נדאל תמיד יהיה סביב 1000 נקודות לכל היותר לדעתי. זה בעצם אומר שהפסד פה או הפסד שם והוא בחוץ.
אין לזלזל בלחץ של להיות מספר 1, ויותר מזה במוטיבציה של מספר 2 להיות מספר 1. הכל משתנה ברגע שנדאל יעפיל למקום הראשון, ובניגוד לכמה מגיבים פה, אני לא רואה את נדאל מחזיק במקום הראשון יותר משנה אחת רצוף, פשוט כי התחרות שלו איכותית מדי. הוא ניצל סה"כ נפילה של פדרר ודיוקו לתת טורניר טוב ולתפוס נקודות חשובות. אם פדרר ודיוקו מגיעים לחצי, מה שאמור לקרות ביום רגיל, הם גם תופסים את הניקוד הגבוה, וגם אולי מנצחים. זה הבדל גדול שכרגע שם את נדאל במקום הראשון בוודאות, אבל ימים יגידו אם הוא יצליח לשמור עליו

לון 28 ביולי 2008

ליאור, הדרוג הוא של 52 שבועות, לא של שבוע. לכן הוא מצביע על איכות לאורך זמן. התיאור הספקולטיבי שלך לגבי מה אם פדרר היה מגיע לחצי וכו', יכול להיאמר לגבי כל טורניר לאורך השנה. לכן מודדים את השחקנים לאורך שנה מלאה ולא לפי טורניר או מספר טורנירים בתקופה הנוכחית.

לנדאל יש היום כמות נקודות שבכל ההיסטוריה של הדרוג היתה מציבה אותו ראשון בדרוג.
לשם חידוד העניין, סמפראס מעולם לא הגיע ל- 6000 נקודות. לנדאל יש היום 6305.

כך שזו לא רק הירידה של פדרר, אלא יכולת מוכחת של נדאל לאורך 52 השבועות האחרונים.

אם נדאל מנצח את המשחק הראשון בסינסינטי הוא יהיה ראשון, גם אם פדרר יזכה בטורניר ונדאל יפסיד את המשחק הבא.
כך שזו הערכה הרבה יותר מסבירה שהוא אכן יהיה מספר 1, לפחות ב- 18.8, אחרי שהנקודות של קנדה וסינסינטי משנה שעברה ירדו.
ויש כמובן סיכוי שיעבור את פדרר כבר השבוע.

כפי שכבר כתבתי, אני מסכים שאי אפשר לדעת מה יקרה אח"כ.

תומר 28 ביולי 2008

הנבואה ניתנה לשוטים ולחובבי הספורט.

ליאור 28 ביולי 2008

לון
אתה צודק לגבי הספקולטיביות, אבל זה לא נאמר סתם.
למרות שפדרר נכנס לעונת הקשים עם פיגור מנדאל במירוץ השנתי, כל מה שהוא היה צריך בשביל להיכנס לעונת הסתו במקום הראשון זה לזכות ב 700 נקודות יותר מנדאל. שנה שעברה הוא זכה ב 1400 יותר, מה שאומר שהמשימה בהחלט הייתה אפשרית. ההפסד בטורונטו חיסל את האופציה הזו, ולכן אמרתי אם.
אני מכיר את היסטוריית הנקודות, אבל הטניס של היום לא דומה לטניס של הימים של סמפראס. בימים של הדשא של סמפראס נדאל לא היה לוקח את ווימבלדון, כך שאין מקום להשוואה.
גם הדור החדש של השחקנים הוא הרבה יותר אול-אראונד מאשר מומחי משטחים, ולכן אנחנו חוזים בשתי מפלצות טניס שמעולם לא היו כמותן בו זמנית, ודיוקוביץ בדרך להצטרף. היום לשחקן שנמצא ראש מעל השדה, יש יתרון גדול הרבה יותר מאשר פעם.
ודבר אחרון, אם פדרר לוקח את סינסי, נדאל צריך להגיע לפחות לחצי בשביל לקחת את המקום הראשון

לון 29 ביולי 2008

ליאור, לא אכנס איתך כרגע לוויכוח על ההבדלים מהעבר והאם הם רלוונטים לדיון, העובדה היא שנדאל הגיע בזכות עצמו למקום הראשון.
אתה בעצמך מכנה אותו מפלצת טניס.

באשר להגעת נדאל למקום הראשון, אתה צודק. אם פדרר זוכה, אכן נדאל חייב להגיע לפחות לחצי הגמר.
אבל כל הפסד של פדרר בטורניר, כולל בגמר, ונדאל צריך רק לנצח את המשחק הראשון. עד כדי כך זה קרוב.

Comments closed