יאפ סתאם בספרות המוסר

היה שלב במשחק בטורינו ב-1999, כשעדיין היה 2-2, כשיובנטוס הגביהה שלוש פעמים ברציפות את הכדור לאזור הרחבה שלנו. ושלוש פעמים ברציפות יאפ סתאם התרומם והרחיק בנגיחה את הכדור. הכל בערך בדקה אחת בכדורגל. היה עוד רגע מדהים באותו משחק, נדמה לי כשעוד היה 0-2. סתאם רץ להציל כדור מקו השער ואינזגי דוחף אותו קלות רחוק רחוק מהכדור כמו שחלוצים איטלקים היו עושים פעם. אבל יאפ נשאר על רגליו ומגיע לקו ומרחיק את הכדור ושומר אותנו במשחק. מספרים המון על איך קינו גבר על זידאן אותו יום – שהוא עדיין ניצחוננו האירופי הגדול ביותר. אבל זה היה לא פחות מכך היום של יאפ סתאם. סתאם ערך אתמול משחק פרידה שאפשר לראות בוידאו.

מכירת יוסף יאפ סתאם

פרגוסון מבין לעומק את גודל הטעות שעשה בעניין יאפ סתאם. העובדה היא שאפילו השנה הודה בכך באיזשהו ראיון. הודה בטעות, אבל נראה ששכח, במפתיע, לחלוטין את העובדות! הגירסה שלו היא שקיבל הצעה מפתיעה בגובהה מלאציו, וכי סטיב מקלארן אמר לו שיאפ כבר "איבד צעד" וכדאי למכור במחיר הזה.

מה שקצת נשכח הוא שבשבוע לפני המכירה הופיע ספר שכתב יאפ סתאם עם עיתונאי הולנדי. ולהבדיל "מהחופש האמנותי" בספרו של רוי קין (הביטוי נלקח מהחלטת השופט בעניין אלפה אינגההאלאנד), סתאם חשב שהוא נמצא באיזשהי עדות בשבועה. וסיפר למשל שאיננו בטוח ששני האחים נוויל מגיעים לרמת שחקנים כמו פאולו מאלדיני. וגם סיפר כי הפניה של פרגוסון אליו כששיחק בפ.ס.ו איינדהובן לא הייתה לחלוטין לפני הנהלים המקובלים. אז הוא נמכר ואחר כך באו חמש עונות עם אליפות אחת בלבד. ואולי אפשר למצוא סמליות בכך שחזרנו להיות מנצחים סדרתיים עם בואו של נמניה וידיץ'. יאפ סתאם של הזמן הזה.

קמפן

אולי זכורים לכם צמד פוסטים, שגם הופיעו ככתבה ב"שם המשחק", בנושא מאדיירה (חלק שני כאן) אי ממנו צץ אחד כריסטיאנו רונאלדו. ואני משער לעצמי שנמצאו בין הקוראים שאמרו לעצמם "כותב הבלוג הוא לא כזה משוגע. הוא ניצל את הסיפור לסדר לעצמו נסיעה לאי פורטוגזי לכמה ימי חופשה". וכאן הבלוג מזדעק להגן על עצמו ולטעון בלהט: בעל הבלוג עולה למקום הולדתם של כוכבי יונייטד באדיקות אין קץ.

עד ההגנה המרכזי, שבודאי יופיע בדיון שאחרי הפוסט הזה, הוא אלון זנדר. כי אלון זנדר התלווה אלי בשנת 2001 לנסיעה הזויה לקמפן. עיר הולדתו התמוהה של יאפ סתאם. תמוהה כי מדובר בעיר הדתית ביותר בהולנד. וזה מביא לסיפור יפה על יאפ סתאם: בהולנד יש שני סוגים של ליגות חובבים. בימי שבת משחקים החובבים שמשחקים לשם התחביב. ובימי ראשון משחקים החובבים שרוצים להיות מקצוענים. ובגלל שעד גיל 20 יאפ סתאם היה נוצרי כל כך אדוק הוא שיחק בחובבים של שבת ולא בחובבים של ראשון. והאספירציות שלו בחיים היו להיות חשמלאי. בכל מקרה, הניגוד בין קמפן למאדיירה הוא בערך הניגוד בהשקפות התאולוגיות של סתאם ושל רונאלדו.

הגמר ב-1999

סתאם הוא זה שעוד בולם בנגיחה את הכדור האחרון שמנסים הגרמנים לשלוח לרחבה שלנו. בשניות הבודדות שעוד שוחקו לאחר השער של סולשיאר. זה כל כך סמלי שזה הוא. האיש שנלחם אחרון. אני זוכר כשעמדו השחקנים מול היציע והניפו כל אחד בתורו את הגביע. חלקם צחקו או התבדחו או השתוללו. סתאם ניגש בביישנות כשהגיע תורו. אבל אז, בבת אחת, הפסיקו הקריאות הקצובות

cham-pi-ons of eu-rope

לשירה אדירה ומזככת של

yip-yap stam is a big dutch man.

יאפ סתאם בכתובים

עצוב שמכרו אותו, כי מעטים היו השחקנים שכל כך סימלו את מה שאנחנו רוצים לראות ביונייטד. לפני כמה שנים קראתי ראיון איתו ב-2-4-4. ויאפ סתאם סיפר שם שעם כל הכאב הוא עדיין אוהב את יונייטד. נאמנות קלוויניסטית שמעולם לא היה צריך לוותר עליה.

וזה מביא אותנו, במעבר טבעי, למקומו של סתאם בכתובים. עדיין הטקסט הפופולארי ביותר שהופיע בבלוג הזה הוא סיפור סולשיאר. ואני מסתכן פה בחזרה מסויימת על הרעיון. מקומו של סולשיאר נמצא כזכור בספר שופטים. איש המעשים והגבורות לתפארה. והמקרה של סאתם הוא אחר ומשתייך בודאי לספרות המוסר. החייל הנאמן ביותר של פרגי, והוא הפנה לו עורף. אבל סתאם  לא קילל את יומו.

חיבור סיפור איוב לסיפור יאפ סתאם הוא לא מעשה קל ערך וחכמים במשך הדורות ניגשו אליו בזהירות מפליגה. והוא מעלה את השאלה האם פרגוסון הוא אלוהים או השטן? בנושא כבד משקל זה מחליט הבלוג, במפתיע, שפרגוסון הוא אלוהים! הוא פשוט מחליט לנסות את יאפ סתאם בעקבות דברים שלחש לו השטן. שהוא סטיב מקלארן כמובן.

וכך הגיע לידינו הטקסט הזה על פועלו של סתאם:

[א] איש היה בארץקמפן יאפ סתאם שמו [ב] והיה האיש ההוא תם וישר ובלם לתפארה [ג] וירא אלוהים וסר מרע ויזכה בשלושה תארים עונה אחת ואליפויות שלוש וזו אחר זו [ד] ויהי האיש ההוא גדול מכל בני הבלמים [ה] ויהי היום ויבואו בני האלוהים להתייצב אצל פרגוסון ויבוא גם סטיב מקלארן בתוכם [ו] ויאמר פרגוסון למקלארן מאין תבוא ויען מקלארן, משוט בארץ והתהלך בה וקריאת דו"חות ביומטרים גם [ז] ויאמר פרגוסון השמת לבך אל עבדי יאפ סתאם כי אין כמוהו ברחבי הארץ איש תם וישר וחייל יונייטד וסר מרע [ח] ויען מקלארן הלחינם ירא סתאם את יונייטד, שזכה באליפויות ושכרו גבוה לו ויוסף כי עוד מספרים שלורן בלאן פנוי ולאציו מליון שישה עשר שקלי זהב בעבורו [ט] ויאמר פרגוסון למקלארן הנה כל אשר לו בידך, ורק אל האיש אל תשלח ידך [י] ותמכור יונייטד את יאפ סתאם ללאציו רומא חבר רשעים ופשיסטים ומשחקים קטנצ'יו גם [י"א] ויאמר יאפ סתאם. ערום יצאתי מבטן אימי וערום אשוב שמה פרגוסון נתן ופרגוסון לקח יהי שם יונייטד מבורך [י"ב] בכל זאת לא חטא יאפ סתאם ולא נתן תפלה ליונייטד

רפאל והגמדים
משחק הפרידה של סולשיאר

50 Comments

צביקה 28 ביולי 2008

אפשר לחשוב שיש מישהו, ויהיה האוהד השרוף ביותר של היונייטד, שיכול לאמר שהאחים נוויל הם ברמה של פאולו מלדיני בלי להתפוצץ מצחוק. מילא גארי, עוד איכשהו יכול לשרוך את נעלו הימנית של מלדיני – אבל פיל ??!!

הרגע שאני זוכר מסתאם, אגב, הוא שביורו אחד הוא פתח את הראש ויצא החוצה כדי שיתפרו לו. המצלמה מתמקדת על האיש כשהוא מחוץ לקווים ואיזה קצב תופר לו תפר אחר תפר במצח והוא לא מניד עפעף. בעיני המילה "קשוח" נקשרה בו לנצח ברגע ההוא.

רונן דורפן 28 ביולי 2008

צביקה – בבדיקה בלתי תלויה עם גורמים מוסמכים נקבע שפיל הוא בערך ברמתו של מאלדיני, בעוד שגארי עולה עליו ב-2-3 דרגות. מאלדיני מעולם לא נישק את הסמל מול הקופ….
אני זוכר את התפירה הזו – זה היה מול צ'כיה במשחק הפתיחה של יורו 2000. הרופא משך את החוטים בכוח של וטרינר פילים (נדמה לי שכתבתי על זה איפשהו) ויאפ רק עמד והביט במתרחש.

rd17 28 ביולי 2008

יפה מאד רונן.
אבל בתור מעריץ של יאפ סתאם (מקרה מוזר שכן היתה לי חיבה רבה אליו כששיחק אצלנו ומיום שעזב החיבה נעלמה כמעט לחלוטין) גרמת לי להמון געגועים, התחיל בגעגועים ליאפ והמשיך בגעגועים לקבוצה של 99… בכל אופן מדהים.

YB 28 ביולי 2008

רונן,
מדוע אתה חושב שפרגוסון שחרר אותו? האם הכעס על הדברים שכתב היה כל כך גדול שהיה מוכן להקריב עבורו בלם אדיר? או שאולי פרגוסון לא חשב שסתאם כל כך משמעותי. האם אכן 'איבד צעד' כפי שהציע מקלארן? אם זכרוני אינה מטעה, סתאם לא חזר להיות בלים כביר לאחר שעזב את יונייטד.
על כל פנים, בפעם הראשונה שאי פעם נפגשנו (בפאב ריגלי בשנת 2000, כמדומני) שאלתי אותך מי הכדורגלן הטוב בעולם, והשבת: יאפ סתאם.

לון 28 ביולי 2008

פוסט ראוי ביותר לבלם הטוב ביותר שהיה אי פעם ליונייטד. (או לפחות משנות השבעים).

שמחתי שהגיע למילאן וזכה לקבל הערכה כשחקן במערך הגנה עילי במדינה שיודעת להעריך כאלה.

אבל עם כל הכבוד, נדרשות הוכחות וטיעונים לכך שפרגוסון הוא אלוהים ולא השטן. ראוי היה לערוך דיון תיאולוגי מעמיק בסוגייה זו.

אני שמח שפרגוסון מבין את טעותו ומודה בה. חבל שזה לקח הרבה שנים בהן הוא עשה טעויות נוספות, מסוגים שונים. והשאלה אם זה ימנע ממנו לעשות טעויות בעתיד. בכל מקרה, בתור אלוהים, זה הרבה יותר מידי…

רונן דורפן 28 ביולי 2008

YB – זו הייתה תקופת שיא הדיקטטורה של פרגוסון בתקופה בה שלט בקלות בליגה האנגלית. אחרי הטרבל זכה באליפות בהפרש 18 נקודות, עם 97 שערים, ושנה אחר כך בהפרש 12 נקודות, למרות שהרשה לעצמו להפסיד בשלושה משחקים אחרי שהבטיח את האליפות. בתקופה ההיא בקהאם עף ליציע במשחק העונה בלידס בגלל שאיחר לאימון כי הבייביסיטר של הילד שלו לא הגיעה בזמן. היום, עם האיום של צ'לסי, ואולי גם הגיל, הוא הרבה יותר מתון.

לון – מאיפה אתה מסיק שפרגוסון טעה? יש דברים שאנחנו לא מבינים עדיין… בכוונה תיארתי תחילה את הדברים מבחינה היסטורית של בני תמותה. ואחר כך בא הטקסט בתנ"ך שמסביר אותו.

legal alien 28 ביולי 2008

דורפן – כתיבה על שחקני עבר של היונייטד מוציאה ממך באופן עקבי את המיטב. והמיטב הזה נפלא ממש. והשיר של סתאם שקישרת אליו הוא אכן קלסיקה מודרנית.
רגע היאפ סתאם שלי (יש הרבה, אבל נצמצם) – משחק נגד באיירן, נדמה לי שלא מדובר היה בגמר, בעיטת שוער לעמלקים, המצלמה מתמקדת באחד, קריסטן יאנקר שמו, שממלא במימדין העצומים את הפריים כולו. הוא צועד לאחור כהכנה לבעיטת השוער, עוד צעד, עוד פסיעה, איזהו גיבור היעמוד בדרכו. לפתע, הוא נבלם. כל גופו מזדעזע ותימהון על פרצופו. לרגע לא ברור מדוע. שבריר שניה אחר כך המצלמה מתרחקת ורואים שמסלולו התנפץ על צוק סלע איתן, שמתבונן בו – היתכן ? – מלמעלה…יאפ סתאם גבירותי ורבותי. ובת קול קטנה יוצאת ולוחשת –
Yip Jaap Stam is a big Dutchman
Get past him if yuo fucking can

legal alien 28 ביולי 2008

דורפן בחייך, הקישור להשקפות התיאולוגיות של רונאלדו צריך לבוא עם איזה אזהרה…אני משבח אותך על התחקיר היסודי והעבודה העיתונאית הרצינית אבל אנשים יכולים לאבד את העבודה שלהם בגלל לינקים כאלה…

גיל 28 ביולי 2008

לא צריך להיות חמדניים מדי. הלוואי על כולנו קריירה רצופת כל כך הרבה טעויות כמו של פרגוסון.

legal alien 28 ביולי 2008

מסכים עם גיל. היי, גם לאלהים (המקורי) לא היו בדיוק מאה אחוזי הצלחה.

תומר 28 ביולי 2008

רונן,שאלה-למה שינית את התגית נושא מדם לניותון הית? ומה זה ניותון הית?

רונן דורפן 28 ביולי 2008

ניוטון הית' הוא שמה המקורי של מנצ'סטר יונייטד בין השנים 1878 ו1901.

אביעד 28 ביולי 2008

אני חייב לציין, שעם כל החיבה שיש לי ליאפ סתאם (ויש), מכירתו לא הייתה טעות. יאפ סתאם הוציא ספר, בלי להודיע על כך למנג'ר ובו טען שמנצ'סטר הפרה את החוקים כשפנתה אליו ותקף, בלא סיבה מיוחדת, שני שחקנים בקבוצה. יאפ סתאם טעה ויאפ סתאם היה צריך ללכת. האירוניה הקטנה בעזיבתו היא שהאחים נוויל לא היו האחים היחידים שסתאם תקף בספרו. הוא השתלח גם באחים פיליפו וסימונה אינזאגי, נמכר ללאציו שם שיחק עם סימונה ובסוף הגיע למילאן שם שיחק עם פיליפו.
גם רוי קין הגדול סימן (שמית) שישה משחקני היונייטד כלא ראויים למדים, ביניהם ווס בראון, דארן פלטשר וריו פרדיננד. גם רוי קין סיים את דרכו במועדון בעקבות כך. יש דברים שמועדון לא צריך להשלים עמם, ביקורת פומבית לא מוצדקת ולא נכונה על שחקנים אחרים מסוימים היא אחד מהדברים הללו.

קורא 28 ביולי 2008

בגלל סתאם תמיד אעדיף שחקנים הולנדים על שחקנים כמו רונאלדו, גם אם הוא יישאר אצלנו עוד שנה, המודל בעיניי הוא שחקנים כמו ואן דר וארט.

old timer 28 ביולי 2008

לון:

"איוב לא היה ולא נברא כי אם משל היה" אמרו חכמים כשהבינו שאלוהים לא ממש יוצא טוב מהסיפור של איוב.

לאמר על פרגוסון שהוא אלוהים בהקשר הזה איננו מחמאה גדולה. אתה יכול להיות רגוע.

אריק 28 ביולי 2008

רונן, קודם כל אני רוצה לומר כמו שכבר אמרו לפני שבכל פעם שבפיך מילים על שחקני עבר של היונייטד אתה מתעלה, הדבר השני הוא יותר סוג של בקשה, אל נא תזכיר את שמה של הילדה הבכיינית עם שתי הקוקיות העונה לשם כריסטיאנו רונאלדו בכתבה אחת עם שחקנים גדולים אחרים, שהרי זהו הנטע הזר והרעה השוכנת במחוזות היונייטד, מבחינתי אף ייטב אם לא יוזכר שמוו בכתבותייך יותר, אלא אם יעבור למועדון אחר וישאיר את השדים האדומים כמו שהם צריכים להיות, צנועים, נאמנים ושחקנים שעובדים קשה.

נ.ב. הייתי שמח לקרוא משהו שתכתוב על בקהאם, שאני באופן אישי מעריך מאוד אבל חושב שהוא לא מוערך מספיק בתור שחקן.

תודה
אריק

יונתן 28 ביולי 2008

טור מצויין נהניתי מאד
אבל אם פרגוסון הוא אלוהים?
מה יהיה שאלוהים יפרוש?
האם זה השלב שבו מפסיקים לקרות ניסים,
הזמן המודרני בעצם?
כי בני ישראל לא הצליחו קצת בזמן המודרני
למען האמת מאז הסתלקותו של אלוהים מהזירה התקשורתית
בני ישראל לא ליקקו דבש בכלל איזה 2000 שנה

ויכסלפיש 28 ביולי 2008

משחק הפתיחה של יורו 2000 היה בין בלגיה לשבדיה. משחקה הראשון של הולנד היה נגד צ'כיה. רונן כתבת היום על הקיפאון המוזר בשוק ההעברות באנגליה ומצאת לו רציונל, האם קבוצות צמרת אירופאיות כמו ריאל מילאן בארסה וכו' אמורות להרוויח או להינזק מהמצב שתיארת?

Yair 28 ביולי 2008

נראה לי שהפוסט הזה צריך תמונה…
http://i210.photobucket.com/albums/bb240/jonty07/JaapStam.jpg

birdman 28 ביולי 2008

איש היה באנגליה בירדמן שמו, והוא זוכר את ההיסטוריה דווקא כמו סטיב מקלארן-הונדה.
רונן, בנית כאן קייס לתלפיות עם עדויות מצולמות, ולא אוכל להתווכח איתך.
אבל הזיכרון האישי שלי הוא שלא הצטערתי כשהוא נמכר. היה לי הרושם שהוא כבר לא אותו סלע בהגנה, שהוא כבר לא היה בשיא כושרו. לאחר עזיבתו באמת היתה תקופה של הגנה קטסטרופלית, האמנם עזיבתו היתה הסיבה? האם איתו ההגנה היתה נראית אחרת?
לא הייתי מייחס את השנים השחונות רק לעזיבתו, אלא בעיקר לשיטת המשחק שהיתה בנויה סביב ון ניסטלרוי. השיטה היתה טובה לוון ניסטלרוי, אבל רעה לקבוצה.
אני מצטרף לדברי YB לגבי יכולתו כאשר הגיע לאיטליה.
מכר שלי התבקש לתאר את הגמר ליברפול – מילאן במשפט אחד: "סתאם קאקה קפו" (סתם קקה קפוא).
לא רק שכותב הבלוג מנצל את הסיפור לסדר לעצמו נסיעה לעיר הולנדית לכמה ימי חופשה, הוא אף מצרף אליו חברי ילדות!

ערן רבל 28 ביולי 2008

יופי של פוסט. עכשיו על שחקני עבר אחרים של יונייטד – פובורסקי, פרונייה, טאיבי… :-)

גלן 29 ביולי 2008

טוב אולי אני אתאיסט מושלם אבל גם מאמין בחלק ממה שאני שאני מכנה בבלוג הזה כעניין הערכי ולכן אסכם את העניין לו התכנסו בפוסט זה במשפט:

יאפ סתאם
סתם מסומם

או במילים אחרות ננדרולון שהאיש לקח הוא הורמון אנבולי ואפילו אחד מהפחות מוצלחים . מצד שני גם פיגורות כמו רוגר קלמנס או שון מרימן לקחו אותו ועדיין לא ראיתי עלייהם פרקי אבות בפוסט הזה.

גלן 29 ביולי 2008

"עצוב שמכרו אותו, כי מעטים היו השחקנים שכל כך סימלו את מה שאנחנו רוצים לראות ביונייטד"

???? או שנתעלם מהסמים ( מי שחושב שרק בלאציו הפשיסטית מזריקים שיבושם לו).

רונן דורפן 29 ביולי 2008

אהה.. גלן.. האמת ששכחתי מהסיפור ההוא ואתה צודק. בכלל יש שמועה שפרגי מכר אותו בגלל זה

לון 29 ביולי 2008

רונן, אני פשוט מצטט מהברית החדשה:
"פרגוסון מבין לעומק את גדול הטעות שעשה בעניין יאפ סתאם. העובדה היא שאפילו השנה הודה באיזשהו ראיון את גודל הטעות".

אתה לא מתכוון ברצינות להתווכח עם כתבי הקודש, נכון ?

אולד טיימר – אני תמיד מעדיף את המקור על פני הפרשנויות. בדר"כ הפרשנים הם שהופכים את חיינו לסיוט. ראה למשל את מה שקרוי: ההלכה.

ובכלל, אלוהים "לא יוצא טוב" מעוד כמה וכמה עניינים בתנ"ך ובחיים בכלל. אבל אני אתיאיסט, תפנה לדורפן, הוא מאמין (בשניהם…)

רונן דורפן 29 ביולי 2008

אגב גלן – מקור הסמים היה כנראה נבחרת הולנד. דווידס ופרנק דה בור נתפסו באותה תקופה.

סופרפלי 29 ביולי 2008

פוסט מעולה

גלן 29 ביולי 2008

אבל זה העניין- האתוס של נשאר לעמוד על הרגלים מול אינזגי הדוחף זה בדיוק האקסטרה שסמים אנבולים יכולים לתת. ומצידי הוא לא לקח אז אבל זה כל העניין שכבר האתוס דיי מפוקפק.

ולבי הולנד- אכן יש שמועות שמדובר על מדינה חזקה בסמים….

גמאני 29 ביולי 2008

אוף טופיק-יש בוואלה מאמר על הטניס האולימפי
אז קודם כל-רונן,הבלוג מוזכר שם,בפסקה האחרונה.
חוץ מזה אחת הטענות שעולות שם היא שאם הניס באוליפיאדה היה יותר קבוצתי זה היה יצר יותר אפקט של ייצוג המדינה ואז אולי מעלה את העיניין בו,אצל הקהל יותר חשוב אצל המתחרים

לינק-http://sports.walla.co.il/?w=/152/1320508

אור 29 ביולי 2008

כל הכבוד הייתי אומר שאתה פשוט סופר סתאם!

גיא 29 ביולי 2008

על מנת שלא יעבור מבלי משים, רונן מצוטט היום בוואלה:
http://sports.walla.co.il/?w=/152/1320508

אורי 29 ביולי 2008

קודם כל רונן-כל הכבוד, פוסט מעולה (אגב אם הזכרת את מה שכתבת בזמנו על סולשיאר, בשבת משחק הפרישה שלו, לא מגיע לו משהו? פרק נוסף? כמה פסוקים?).

לגבי סתאם, אני הייתי מעדיף שלא להכתיר את מכירתו כטעות-לכו תדעו אם ריו היה מגיע במצב אחר, אם אושיי היה פורץ במצב אחר. מה שכן-המכירה שלו הרסה את העונה עם הפונטציאל להיות הגדולה בתולדות יונייטד לדעתי. עונת 2001/2002 הייתה העונה שבה כבשנו לא פחות מ-87 שערים-שזה יותר ממה שעשינו בעונת הטרבל ובעונות 2001 ו-2003 שבהן זכינו באליפות. זו הייתה העונה הראשונה של רוד ואן ניסטלרוי, יחד עם בקהאם בשיאו, סקולס, גיגס, חואן ורון, סולשיאר…תענוג. היו הצגות בלתי נשכחות באותה עונה-חמישיות מול טוטנהאם ו-ווסט האם, שישייה מול סאות'המפטון, רביעיות כל חודש בערך. אלא מה-ההגנה הייתה נוראית, וגם רכישה הזויה של לורן בלאן לא עזרה. ובגלל אותה נוראיות העונה הכל כך מוצלחת ההיא הסתיימה בלי כלום ועם כמה השפלות מביכות (בראשן התבוסה באנפילד). אח"כ ריו הגיע והעניינים החלו להסתדר.

דוד מירושלים 29 ביולי 2008

פוסט נהדר.
אוף טופיק רונן, היום נפתח ברובע אלרוב בשכונת ממילא בירושלים פסטיבל השחמט.
לא יודע מה זה אומר ומי יהיה שם אבל כנראה אלך לשם כדי לראות מה זה בדיוק.

דורון וויקי 29 ביולי 2008

מטריד את מנוחתי.

המסר המרכזי של האולימפיאדה, גם זאת בביג'ין הוא "העייקר ההשתתפות" שהתוצאות שתשיג הן החלק הפחות משמעותי.

לפיכך לדעתי לפחות כאשר בישראלים מקשים יותר עם הקריטריון כדי לשלוח משלחת איכותית יותר וכמעט רק כאלה שבעלי סיכוי למדליה או לפחות לגמר פוגעים במסר לא כן?
כי בעצם הולכים פה הפםוך ואומרים שלא העיקר שמי שיכול להשתתף באולימפיאדה ולחלוק את הכבוד הזה ישתתף אלא רק מי שבעל סיכוי לתוצאות טובות רשאי לחלוק את הכבוד הזה.

* בקשר להסבר שלשלוח מתמודדים חלשים יותר פוגע בהשגים של שאר המשלחת וכו' זה לא רלוונטי פה לדעתי גם אם זה נכון מפני שעדיין יש פה פגיעה בעיקרון של האולימפיאדה.

תומר 29 ביולי 2008

רונן,אני לא יודע בדיוק על פראנק דה בור. אבל לגבי דווידס,לפי מה שזכור לי הוא השתמש בתרופה לגלוקומה שהכילה חומר אסור אבל אחרי בדיקה קיבל אישור לכך.אולי גלן יכול להרחיב?

אור 29 ביולי 2008

אני רק מזכיר לך שיאפ סתאם לא היה כזה מיוחד ומצויין, אמנם היו משחקים שהיה בהם הכוכב אך תמיד היה להם את ה"טעות למשחק"- כל משחק היתה להם טעות נורא מטופשת… לתגובתך

גיא 29 ביולי 2008

האמת שאני גם לא ממש מבין את הגלוריפיקציה של יאפ סתאם.
שחקן מצויין, נכון. אבל היו כמותו בעבר, ועוד יהיו כמוהו. לא צריך להגזים.

אמנם עזיבתו הובילה את היונייטד לתקופה קצת חלשה, אבל צריך לזכור שבעיות ההגנה נבעו אולי גם מעזיבתו של איזה אחד, שמייקל משהו, ואולי גם נבעו מהגעתו של מחליף קרח ומשעשע במיוחד.

tksr 29 ביולי 2008

הכסף הרב (והמופרז לדעתי – גם בדיעבד) שפרגי הוציא על רכישת פרדיננד היה יכול לשמש לרכישת קשר אחורי איכותי שהיה יורש את רוי קין במקום כל הליצנים שפרגי נאלץ להביא באותן שנים.

הנה סיפור יפה ממחנה האימון של נבחרת ברזיל

Whilst the rest of his friends went to the Cinema, young 12-year old United fan Nishok made the long trek to see the Brazil national squad train in the torrential rain.

While the crowds spirit started to dampen the young boy made started to sing the now famous chant, "Anderson-son-son, he`s better than Kleberson…" .What came next couldn`t have been imagined in the child`s wildest dreams.

Firstly, Anderson waved and threw his boot up to him (which he would later sign). Then, as if it couldn`t have gotten better, the 20-year old signalled for the young fan to come onto the pitch were they had a surprisingly long chat. The young lad was in the gaze of 500 spectators and his story; which hit the front pages in his native Singapore proves that some footballers still have their feet firmly on the ground.

Here is Niskok`s story:

"I just felt that he should know that I'm his fan, so I started to sing. And the crowd was getting quiet, and I wanted to make it livelier".

"His gesture was something I least expected. I thought he was just going to come over and say 'hi'."

"His first words to me were, 'How are you, my friend?'. Then, he asked me to sing him the song again, so that he could hear the lyrics clearly."

"I will remember this for the rest of my life."

גיא 30 ביולי 2008

אופ-טופיק…
פדרר נחלץ בעור שיניו מעוד הפסד (ג'ניפרי כבר הגיש למשחק…) ונראה פשוט מעורר רחמים עד למערכה השלישית. חסר ביטחון לחלוטין.

גיל 30 ביולי 2008

אני חוזר על מה שאמרתי בקשר לפדרר שהוא מקרה ראש שצריך לדעת להתאושש מזה. אם הוא משחק בשיאו, אי אפשר לגעת בו בכל משטח שהוא לא חימר. בשביל שהוא יחשב לגדול מכולם הוא יצטרך לצאת מהמשבר שהוא נמצא בו ולחזור להיות דומיננטי. אולי לא כמו בעבר אבל דומיננטי.

אלון זנדר 30 ביולי 2008

עדיף באיחור מאשר לעולם לא, והיות וחזרתי ממחוזות ה'אין-אינטרנט', הנה החרדל שיש לי להוסיף (כמו שאומרים בגרמנית).

לנושא פרגוסון, אלוהים, טעויות, "אני לא מבין", ו"מה שפרגוסון לא מבין", הרי פסוקים נוספים מספר סתאם, סליחה, ספר איוב:
" ויען ה' את איוב מן הסערה ויאמר: מי זה מחשיך עצה, במלים בלי דעת? אזר-נא כגבר חלציך ואשאלך, והודיעני. איפה היית ביסדי ארץ? הגד, אם ידעת בינה" ועוד אחד יפהפה: "המימיך צווית בוקר, יידעת שחר מקומו?" (קשה בלי ניקוד). ותשובת איוב/סתאם: "ידעתי כי כל תוכל, ולא ייבצר ממך מזימה. מי זה מעלים עצה בלי דעת? לכן הגדתי – ולא אבין, נפלאות ממני – ולא אדע."

בקיצור, מי אנחנו ומה אנחנו לבקר את אלוהים על מה שנראה בעינינו כטעויות. ההגיון האלוהי נשגב מאיתנו. ואכן, איפה היינו כשהוא ייסד את הקבוצה? אני, לפחות, הייתי בצבא ועוד לא "ידעתי בינה". כולנו, שמעולם לא ציוו על הבוקר, להבדיל מהאדם שציווה על תחיית השדים (האדומים), קטנים מלהבין. וחוץ מזה, כפי שהוזכר מעלי, גם אלוהים טועה.

קמפן אכן היתה חווייה הזויה למי שמכיר את הולנד דרך העיניים של אמסטרדם ולא של הפרובינציות הקלוויניסטיות-חרדות, שכל אסתטיקה רחוקה מהם וכל סימני הנאה או בילוי מוקצים ובל יראו אצלם. רק הבהרה – עיתונאי ספורט לא "זוכים לימי חופש" או "מקבלים נסיעה", אלא מקבלים לכל היותר החזר הוצאות מוגבל (בלי טיסה, חס ושלום), אחרי הכל, הם זכו לכתוב על זה בעיתון. או שלא (כמו אחרי קמפן).
אם אני זוכר נכון, יצאנו אז מאמסטרדם אחרי רעיון אווילי (מישהו חושב שהישג כמו נסיעה לקמפן מושג בלי שימוש בחומרים אסורים?) ונסענו בגרוטאה שלי שעות עד שהגענו לסוף הציוויליזציה. ומשם המשכנו בגשר על פני ים שהיה מיועד לייבוש, הגענו לסוף העולם, פנינו ימינה ונכנסנו לחור. ההישג העיתונאי הכביר באותו יום היה למצוא את מועדון הנוער והחובבים שבו שיחק ושיחה של שבעה משפטים (שכללו שבע הברות ביחד) עם שחקן מקומי.

ההגשה לפרס פוליצר אכן היתה מוקדמת מדי.

מה שכן, לראות מאיפה השחקן הזה מגיע, מה מניע אותו, ולאיפה הוא רוצה לחזור (! ירחם השם!), כן נתנה פרספקטיבה חדשה. ומי שמתלונן על "גלוריפיקציה", שיגיש תלונה בכתב לאלוהי הכדורגל (ראה לעיל), כי כהה זה עובד. בשנותיו הגדולות היה סתאם הבלם הטוב על הכדור הזה, ולמרות שירד, ונשבר בלאציו המתועבת, הוא חזר לעצמו והראה יכולות פנטסטיות שנתנו לו את "שחקן ההגנה של השנה" בסרייה A
ואל ייקל הדבר בעיניכם.
בכל אופן, הקשר בין יכולתו למעמדו היא קלושה במקרה הטוב, וכך גם אצל הנווילים ואחרים. ככה זה אוהדים, מה לעשות? בכל אירופה השחקנים האהודים הם לאו דווקא הכוכבים הגדולים.

דורון וויקי 30 ביולי 2008

הם רוצים לעשות כמה כסף שהם יכולים, ויכולים לעבור לקבוצה אחרת בשביל הבדל של עשרת אלפים דולר במשכורת. הרבה פעמים כשאתה מדבר איתם אתה מגלה בחורים צעירים ונחמדים, אבל אלה שמקיפים אותם מקלקלים אותם, כל מיני יועצים וסוכנים ושאר אנשים עם אינטרסים".
– בול על כריסטיאנו לא?

כל האירועים האלה הם לא בשבילי. דייויד בקהאם תמיד הרגיש עם הדברים האלה בנוח, אבל אני לא יכול לחשוב על משהו גרוע יותר".
– יש יותר גיגסי מזה…?

רונן דורפן 30 ביולי 2008

דורון וויקי – אם כולם היו כגיגס….

אלון – לא ציינת את האוכל המעולה בקמפן

גיל – ברמה שפדרר הפגין אתמול, אני בספק אם הוא לוקח חמישה גיימים נגד נדאל. זה היה מביל לפרקים.

אוריאל 30 ביולי 2008

מעניין שדווקא ההולנדים לא מייחסים חשיבות כל כך גדולה לסתאם. הם מעריכים הרבה יותר בלמים כמו קומאן, דה בור והארי האן שגם ארגונו את המשחק טוב יותר מאחורה וגם כבשו לא מעט. סתאם מבחינתם היה חזיר יבלות שנגח כדורים.
מה שכן, ללא סתאם בנבחרת, הקבוצה בכתום לא מצליחה לעבור את שמינית הגמר באף טורניר…

תומר 30 ביולי 2008

אוריאל,ברכות על הגזמת המאה.
הפכת את הולנד לנמושת אירופה….

גיל 30 ביולי 2008

ושוב, אני רוצה לחדד משהו בקשר לפדרר ולמושג הגדול מכולם. שחקנים גדולים באמת לא רק שיציבים לאורך תקופות ארוכות אלא יודעים לערוך את השינויים הנדרשים במשחק שלהם כדי להתאים עצמם לגיל, לדרישות המשתנות של המקצוע וליריבים ועדיין להישאר הגי גדולים. ג'ורדן עשה בדיוק את זה אחרי החזרה הראשונה שלו וטייגר שינה את הסווינג שהביא לו מאסטרס בהפרש הכי גדול אי פעם (12). כשכולם חשבו שהוא השתגע הוא הבין שפני הגולף והמסלולים עומדים להשתנות קיצונית והוא חייב להשתנות. זו פשוט גאונות. פדרר נראה כאילו נתפס עם המכנסיים למטה והוא לא מבין מה רוצים מהחיים שלו. הממזרים שינו את הכללים ולא סיפרו לו שום דבר..

ירון 30 ביולי 2008

שבת משחק פרידה לסולשיאר!
א אחר הדברים הללו ויילך רונן אל המקלדת
ב וישקולו אנשי הרשת את תגובותם

"ד ויבוא שערי אולד טראפורד אין כמוהו איש ענו מצניע לכת"
אכן אני כבר מתרגש

יוסי מזרחי 30 ביולי 2008

גאי יקירי, זה פשוט חילול הקודש, לכלול את שמייכל, באותו משפט עם ההוא הקירח שהנעים את זמנם של הרעים. אני מצפה לתיקון הטעות ולהתנצלות אלקטרונית בפני כולם.
אחי, לכל התפרעות יש מחיר.

דוד 2 באוגוסט 2008

למרות שאני לא מבין, בשום רמה, את הדבקות הזו בפולחן מנצ'סטר יונייטד, תענוג לקרוא.
רק רבע טרוניה: בפוסט של סולשיאר עוד החשיתי, אבל עכשיו, למקרא הקטע על איוב/סתאם, האגו תובע את שלו. מתוך שם המשחק, גליון כלשהו באביב 2000, עוד "פרוייקט ענק" על אלי אוחנה:
http://www.beitar-jerusalem.org.il/stories/4.htm

Comments closed