הכתבה השניה בסדרת ״כתבות שלא קרו״ הייתה אחת שתכננתי למוסף יום העצמאות של אחד העיתונים. איזה מהם? – עבדתי בהרבה שונים – לא זוכר אבל זה לא משנה. כותרת הכתבה הייתה אמורה להיות ״מי היה האיש הכי חזק בארץ?״. מעין חיפוש אחר פולקלור ישראלי חמקמק. בין עליות שונות ומסורות שונות.

וגם כי הייתי באובססיה מסויימת על מגנוס וור מגנוסון.

מגנוס וור מגנוסון היה ספורטאי איסלנדי אגדי בעידן לפני שהמדינה הזו החלה לעסוק או להצטיין בענפי ספורט רכרוכיים כמו כדורגל או האכלת אריות ים בבנקאים. הוא היה מתחרה בתחרויות האיש החזק שהיו משודרות ביורוספורט. והרגע הספציפי בו הבנתי את גדולתו כשפעם בתחרות בקאריבים שמו לו פלטה על הגב ועל הפלטה עמד גן ילדים שלם.

בואו נעצור לרגע ונזכר בגדולתו של מגנוס וור מגנוסון.

 

*

מאז אני מבין שגם נוסדה תחרות האיש החזק בישראל.

 

try

 

*

אז התחלתי לחפש ומצאתי כמה סיפורים ואני מביא תקציר שלהם. כי תחקיר, ראיונות וצילומים כמעט שלא נעשו. רק בעיקר שיחות טלפון. כמעט, כי כן הלכתי לבקר את יפתח זייד בבית שערים ולשמוע על הקרבות שהיה עורך בקזינו בבת גלים נגד חיילים בריטים בריונים. אומר רק דבר אחד על השיחה איתו: הוא לא היה מעריץ מובהק של הדור הנוכחי. וזה היה עוד לפני שהגיעו הסמטרפונים. אולי כבר אז התחלתי לאהוב פחות את הנושא. לא אוהב שצועקים עלי על דברים שלא עשיתי.

לעומת זאת סיפור מעניין קיבלתי דווקא מבחורה שעבדתי איתה באיזה פרוייקט היי-טקיסטי שהייתה ממשפחת רוטשילד – אבל מהחלק העני של אותה משפחה לא עניה. היא סיפרה לי שאבא של סבא שלה היה מתאבק במושבה נס ציונה והערבים התפעלו כל כך מכוחו שהיו ״משאילים״ אותו מדי פעם, צובעים את פניו, מעמידים פנים שהוא חרש-אילם מהכפר ולוקחים אותו לקרבות האבקות נגד הכפר השכן.

נחמד.

*

מכיוון שגדלתי בחלק של עמק חפר שקרוב לחוף לא יכולתי להתעלם מאגדת קורקין. יוסי קורקין שלמד כמה שנים קודם לכן מעלי בבית הספר היה המפקד שנהרג במבצע הכושל של שייטת 13 ב-1997. כשהיה עדיין תיכוניסט היה די חוליגן והצטיין לא פעם בקרבות מאורגנים שהיו נערכים לעתים אחרי שעות הלימודים בתיכון האזורי בין המושבים השונים. קרבות שאני מצטער לציין – נשאו אופי עדתי מובהק.

הוא היה חלק משושלת אגדתית. שני קורקינים אחרים נהרגו במלחמות ישראל – כולל אחד באסון כ״ג יורדי הסירה מול חופי לבנון. הסיבה לכוחם העצום של בני קורקין – וגם ליופיין המאד גדול של בנות המשפחה – היה מוצאם הקווקזי. מייסד שושלת המשפחה בארץ ישראל היה כומר בדרום רוסיה. שאומרים דווקא היה עויין ליהודים ולפי חלק מהסיפורים פוגרומיסט – אבל התגייר והוביל את משפחתו ומשפחות אחרות לחיים כיהודים בארץ הקודש. הם נקראו הסובוטיניקים.

*

התכוונתי לפנות גם לרפאל הלפרין. יש משהו מרתק בכל אנשי הכוח הללו שיצאו מהעולם החרדי. כמו ברני רוס המתאגרף או סידני פרנקלין לוחם השוורים. האם הלפרין הוא יותר סיפור אמיתי או פולקלור שנבע מקרבות קאץ׳ מבוימים באמריקה? קשה לדעת. השאח של איראן למשל רצה לפגוש אותו ובאיראן היאבקות היא כמעט דת. הסיפור שאני הכרתי  היה שנכנס לכלוב עם אריות בדרום אפריקה. נדמה לי שהוא שיחק מאד על הסנטימנט של היהודי החזק של אחרי השואה.

הלפרין וידידה

מוקי צור, היסטוריון התנועה הקיבוצית, סיפק לי את הסיפור הסנסציוני ביותר – מבחינת זהות האיש החזק –  שהגיע מעמק הירדן. שם הייתה תחרות ״מלך המעדר״ בה היו מתחרים בחפירת תעלות השקייה במהירות באמצעות מעדר. מי שנחשב לכוכב הגדול של מלך המעדר היה ראש הממשלה לעתיד לוי אשכול – אז לוי שקולניק. ראש ממשלה מאד אנדרייטד באופן כללי אבל גם אישיותי. הכוח האישי כמובן לא היה המוצא היחיד לעודף הטסטוסטרון של אשכול.

התקשרתי גם למאיר שלו – מה שבדיעבד גורם לי להבין שכל הסיפור הזה קרה בתקופה בה עבדתי בידיעות אחרונות – שספרו הנפלא ״רומן רוסי״ גרם לי לחשוד שיידע דבר או שניים בעניין. הוא אמר לי שבסביבת נהלל הייתה תחרות סחיבת שקים ידועה והאיש החזק שם היה אביה של הזמרת שולה חן. הוא ניסה לעזור לי גם מהזווית הירושלמית ואמר שסורמאלו הגדול, שמוזכר רבות אצל יוסי בנאי, היה גם איש חזק מאד ״שהיה גורר ספינות בנמל יפו״. מה שמצאתי כאן מעניין הוא שסוראמלו, שמוצאו מגרוזיה – כמו קורקין וכמו אשכול – הוא מאזור של העולם שהפיק הרבה אנשים חזקים. אנשיו הכבירים של ג׳ינג׳יס קאהן הותירו את חותמם הגנטי.

 

eshkol

suramelo

 

*

כאמור כתבה לא הייתה.

בשנים שמאז התחלתי להתעניין יותר ויותר בספורט יהודי ולהתקל בסיפורי כוח אחרים. למשל על סבו של מרק סלבין, מהספורטאים הישראלים שנרצחו במינכן, היה איש חזק מאד. היו כמה מתאבקים הונגרים-יהודים ידועים בשנים לפני המלחמה. ישנו הסיפור הפולני הדי ידוע של זישה ברייברט – ״האיש החזק בעולם״ – בכל מיני הופעות קרקסנות שכללו מסע לארצות הברית. הוא מת בתאונה בגיל 28.

ברייברט נולד ב-2 בינואר 1893 בפולין. חמישים יום אחר כך באזור אחר של פולין נולד ג׳וזף גרינסטיין שהיגר בנעוריו לארצות הברית ונכנס לספר השיאים של גינס עם שיאי כוח בחמש הזדמנויות שונות. ובמקרה שלו התורשה לא פספספה. תראו מה עושה הבן שלו בגיל 93!!!

*

בסופו של דבר אולי זו הסיבה שלא השלמתי את הסיפור. חיפשתי פולקלור ומצאתי קצת מהידוע. ישראלי שחזק מפני שכנו. ישראלי שחזק משום אידיאולוגיה. אולי טעיתי. אולי הרגשתי שעם הלפרין וזייד אינני מחדש הרבה. אולי צריך לחזור אל הנושא. אבל אזכיר פה רק את הסיפור שהכי הצחיק אותי.

– ״האיש הכי חזק בארץ?״ אמר לי חבר של חבר אליו נשלחתי,  ״זה היה ג. מכפר מנחם״ –  אינני כותב את שמו המלא כי מעולם לא אימתתי את הסיפור או את קיומו של האיש.

– ״מה הסיפור שלו?״, עניתי. כבר די בשלבי נואשות מהסיפור.

– ״במלחמה פגע בו טיל סאגר סורי והוא לא מת״.

 

השתתפות בדה באזר

כתבות שלא קרו (1). חיפושי בדרום איטליה אחר דיאגו סינארה
הניצחון העצום על פיינורד