דווקא  התאים לנו 13 נבחרות

דווקא התאים לנו 13 נבחרות

היללות שאתם שומעים בחוץ זה לא בגלל משבר האקלים או הכלכלה או כי אין שלום – זה בגלל שהגדילו את המונדיאל ל-48 נבחרות. וזה לא מה שאנחנו רוצים. אנחנו רוצים איכות. כמו שעשו בליגת האלופות! פעם זה היה בשיטה ובסיטואציה כלכלית שבערך 15 מדינות יכלו לזכות בדבר הזה. לא מאמינים? אז יוגוסלביה (סרביה), רומניה וסקוטלנד זכו, ושבדיה, יוון ובלגיה שיחקו את הגמר, והולנד ופורטוגל היו מעצמות קבועות. אבל במקום זה קיבלנו איכות! רק ספרד, אנגליה, איטליה וגרמניה יכולות לזכות במפעל! וגם מאלו מעט מאד קבוצות.

גם בליגות אנחנו עוברים ל״איכות״. למה בעצם צריך שבכל מדינה אירופאית תהיה ליגה סבירה? מספיק פרמייר ליג וליגה ספרדית – כל אחד יבחר על פי הטעם שלו. הליגות האחרות עדיף שיעבירו את השחקנים שלהם לליגות איכותיות. לא צריך כדורגל טוב בכל מקום. ותתפלאו – ״האיכות״ באופן מוזר הלכה למקומות עם הכסף. צירוף מקרים שמי יכול היה להעלות על הדעת?

אז רק דבר אחד אני מבקש: מי שבוכה שתקדים בוסמן הרס את הכדורגל או שבאיירן הורסת את הבונדסליגה אסור לו לבכות על הגדלת המונדיאל. אלא אם הוא רגיל לבכות בכל פעם שמשנים משהו.

*

״המונדיאל חייב להיות קטן״ זו תפישת ספורט של אנשים שיושבים מול המסך. למה להם לצפות במצרים כשהם יכולים לצפות בספרד? הם הרי לא היו מעלים על דעתם לצפות באל אהלי במקום ריאל מדריד. הכדורגל הוא מוצר והם לא רוצים להחשף בכלל לסוג ב׳. מדובר באנשים לא פראיירים בכלל.

סבבה. אבל כמו בחיים האמיתיים המסכן לא רוצה להיות תמיד מסכן. אני יודע היטב שהמונדיאל הוגדל כדי שנשיא פיפ״א יקבל את קולות המדינות הקטנות. התקלה הזו של דמוקרטיה בה אנשים מצביעים על פי האינטרס האישי שלהם מוכרת לי גם מהחיים האמיתיים. אבל אני לא מאשים את המדינות הקטנות שהצביעו בעד הגדלת המונדיאל. מה רוצים מהן? הן כבר שלחו את כל השחקנים שלהן לאירופה, ההזדמנות היחידה שלהן להצלחה בינלאומית היא בנבחרת הלאומית – והן רוצות להגדיל את הסיכוי הזה. אני יודע שאנחנו מאד רוצים שהמדינות הקטנות יתחשבו בעומס על שחקני ברצלונה או במכת פציעות בווסט-האם אבל זה מזכיר לי משפט גאוני ששמעתי מאישה סרבית: ״בעולם יש מספיק עבור העניים. אין מספיק עבור העשירים״.

התייחסתי היום בעיתון לכמה עניינים סטטיסטיים. שאסיה וצפון אמריקה הגיעו למצב של מעפילות כמעט קבועות שמהוות חסם בפני האחרות. קל להגיד לנבחרות הדרג השני באזורים הללו להשתפר – אבל קשה להשתפר כשאתה כמעט לא זוכה ליריבות ראויה. גם מספר המעפילות והיחס שלהן למספר הנבחרות בעולם לא השתנה כל כך. המונדיאל הוגדל ל-24 כשהיו בפיפ״א 110 חברות. היום יש 210. האם נוספו רק 100 מדינות קיקיוניות? לא ממש. יוגוסלביה פורקה ל-6 וברית המועצות ל-15 ויחד עם התהלך הזה הייתה התקדמות בהרבה אזורים. אז היחס של 1 ל-5-6 טובות מספיק עבור המשחקים מתאים.

*

יחד עם זאת יש בהחלטת פיפ״א בעייתיות והיא הדרך בה יגדילו את המונדיאל. פשוט על ידי הוספת כרטיסים לפי המפתח הקיים בערך בשיטה הקיימת בערך. וזה מחמיץ את הדברים שאפשר להשיג בהגדלת המונדיאל.

ראשית, צריך לקצר את המוקדמות ולרכז אותם לטורנירים קצרים בשנים האי זוגיות. ושנית, צריך להוסיף הרבה מאד משחקי הצלבה – הייתי מחלק את כל הכרטיסים החדשים בהצלבות בינבשתיות. ושלישית, צריך להוסיף ימי אימונים לנבחרות. ורביעית, צריך למצוא שיטה טובה למונדיאל של 48 נבחרות.

אבל ברמה העקרונית לגמרי אין לי עם זה בעיה.

איכס. כסף סיני*
הבלוג מתעסק בכסף לא שלו