מפנחס גרשון ליגאל לוינשטיין

איש לא מחה

hj

ראיתי את הדברים של יגאל לוינשטיין בנאום/שיעור/הרצאה (לא ברור לי מה מהות הדבר הזה) שלו ונזכרתי בפנחס גרשון בנאום המוקה המפורסם שלו. כבר הרבה שנים עברו מאז – כמעט עשרים. לדברים כמו של לוינשטיין וגרשון אין כל כך טעם להתייחס או טעם שאני אתייחס. אבל אני רואה דמיון אחר. הקהל. הקהל הוא בשני המקרים האיכות של האיכות. של הצבא הכי הכי. האיכות של הקצונה והאיכות של המגוייסים. המיטב דוט קום.

ואיש לא אומר דבר.

נו טוב, לא נעים.

מגיע לנו יותר
כמה מילים על אלימות

319 Comments

אמיתי 9 במרץ 2017

אחרי איך שהאישה של בוכריס נלחמה והגנה עליו איך אפשר לומר שנשים דתיות לא יכולות להיות לוחמות?..

איציק 9 במרץ 2017

יצאה מהמחתרת.

אמיתי 9 במרץ 2017

״לה רזיסטאנס״

איציק 9 במרץ 2017

בדיוק

Abby Wambach בדימוס 9 במרץ 2017

לא נראה לי הוגן להשוות את הדינמיקה בין קצינים למרצה אורח ובין תלמידים בני 18-20 לרב הנערץ שלהם.
ואחרי הכל, גם לי זה צרם וכאב.

איציק 9 במרץ 2017

אני חושב שמה שפיני גרשון עשה זה דבש לעומת לוינשטיין. לגרשון עמדה זכות הטמטום, אבל זה מחנך קבוצות גדולות שהולכים אחריו וההשפעה שלו גדולה בהרבה. אם הצבא ממשיך לעבוד אתו זה יהיה שיא הביזיון, ולצערי זה יקרה.

אביאל 9 במרץ 2017

איציק – לא יודע למה אתה עושה הנחות לגרשון, תמיד חשבתי שתורת גזע היא חמורה יותר משובינזם.

איזי 9 במרץ 2017

נראה לי זה היה יותר בהקשר של מדד האינטליגנציה של הדובר

אביאל 9 במרץ 2017

נו ודיווח של רמת אינטלגנציה על בסיס צבע עור זה לא גזענות ? גזענות טהורה.

איזי 9 במרץ 2017

הכוונה שמר פנחס איננו העפרון הכי חד וגם התפקיד שלו הוא לא משמעותי כמו של הרב לוינשטיין, ולכן מעשיו של השני חמורים יותר.

אביאל 9 במרץ 2017

איזי – אני לא מקבל את הדברים על גרשון, דביל לא מוביל קבוצה היסטורית וגם אם הוא דביל זה לא פותר אותו. לגבי ליויינשטיין, שכבר מהתקרית הקודמת שלו אני לא אכתוב שהוא רב, הוא איש רע, פשוט ככה, לדבר ככה על נשים זה בושה וחרפה, אני אאחל לו שחיילת תציל אותו יום אחד מאיזה תקיפה ואז נראה איך הוא ידבר, הוא אפס אחד גדול.

גיא זהר 9 במרץ 2017

הבעיה לא לוינשטיין אלא הבוסיםשלו והקולגות שלו שמגבים אותו.

אביאל 9 במרץ 2017

גיא – לא ידעתי שיש לו בוסים, הקולגות ? אני דווקא ראיתי אתמול 30 ראשי מכינות שהוציאו מכתב נגדו.

גיא זהר 9 במרץ 2017

בוודאי שיש לו בוסים, המכינה עובדת בשיתוף פעולה עם הצבא. ובקולגות התכוונתי לקבוצת היחס שלו – הציונות הדתית בכלל ורבניה בפרט.

austaldo 9 במרץ 2017

אין הבדל – גזען ומיזוגן זה שני צדדים של אותה מטבע, ובדרך כלל גם הולכים ביחד. סיים שיט, דיפרנט טוילט (לא כותב באנגלית כדי שהמערכת לא תפלטר )

איציק 9 במרץ 2017

אני לא עושה לו הנחות אבל, ראשית, אזי הבין אותי; שנית, גרשון כגרשון יכול להיות אדם מגעיל וחשוך אבל לא מחנך דורות. לוינשטיין הוא מחנך, שיש אחריו קבוצה לא קטנה של צעירים (או צעירים לשעבר) שמקבלים את מה שהוא אומר כתורת חיים (ומזל שיש גם כאלו שממש לא). וחמור יותר שיש קבוצה לא קטנה של אלו המתקראים מחנכים ונתנו להם תואר רב שבשמם ובקולם תומכים בו. אז עם כל הגועל מהאמירה של גרשון, אין מה להשוות בין החומרה של שני המקרים מבחינת ההשפעה שלהם ולאו דווקא תוכן הנאמר.

אביאל 9 במרץ 2017

איציק – תרשה לי להניח שלאנשים יש שכל, עם כל הכבוד לתפקיד המחנך, בימנו יש לו גבולות, גם בעולם החרדי שהוא מסוגר פי כמה וכמה ביחס לדתיים הלאומיים אין כבר סמכות עליונה כל יכולה (האחרון הוא הרב עובדה יוסף).
גרשון אמנם לא מחנך, אבל הוא בהחלט דמות ציבורית, כזו שמופיע על המרקע באופן קבוע, כולם מכירים את הסיפור ואם כבר חלחול של מסר, אז כולם מכירים את הנאום שלו ועצם העובדה שהוא בטלווזיה עדיין רק מראה כמה אין עם זה בעיה בארץ וזו הבושה.

איציק 9 במרץ 2017

השתמשת בהנחה מאד חזקה שדורשת אישוש "תרשה לי להניח שלאנשים יש שכל." מח, ודאי; שכל, אה.
"גם בעולם החרדי שהוא מסוגר פי כמה וכמה ביחס לדתיים הלאומיים אין כבר סמכות עליונה כל יכולה." אתה בטוח? ראה את התגובות של צביקה. הוא די פתוח לחברה החילונית לעומת רב החרדים, לומד לימודי חול, בעד יציאה לעבודה, מתעניין בספורט, ואפילו לא שונא נשים. ועדיין, כשהוא אומר דברים שהרב אמר, ממש לא חשוב אם זה נשמע הזוי הוא עושה כדברו בלי פקפוק (הוא אולי מתעניין למה, אבל אין לו ספק שכך צריך לנהוג/לחשוב). אם צביקה ככה, מה יאמרו אזובי הישיבות?

צביקה 9 במרץ 2017

"ואפילו לא שונא נשים", איזו מחמאה, אני מסמיק.

איציק 9 במרץ 2017

השתדלתי :-)
מכל הלב, באמת.

אביאל 9 במרץ 2017

איציק – קח רכב, סע לשכונות חרדיות, תראה את הלבוש, תבוא לאוניברסיטה בהר הצופים תראה תמונות מפעם ותראה את ההבדל, אנשים היום חופשיים הרבה יותר, דתיים בכלל וגם חרדים, אצל הציונות הלאומית אין איסורים של טלווזיה או אינטרנט, הם חשופים לכל.

ברור שעדיין יש סמכות, אבל היא חלשה מן העבר, אצל הציונות הדתית היא אף פעם לא היתה חזקה כל כך ולראיה ראה את צוהר או פורום תקנה שצמחו משום מקום כמעט, גם אצל החרדים, עם מותם של אליישיב והרב עובדיה גם נגמר עידן הגדולים, אתה יודע איך קוראים למנהיג הרוחני של ש״ס ? או מיהם שני המנהיגים היריבים של הליטאים ? כנראה שאתה כן, אבל רוב האנשים לא, בעבר כל אחד הכיר את הרב שך, אליישיב, עובדיה, כדורי וכו׳ – זה נחלש, יש כבר מעט מחקרים על זה ואפשר גם לראות את הסדרה של אבישי בן חיים בערוץ 10 על הנושא.

איציק 9 במרץ 2017

כנראה יש צדק בדבריך הגם אם חלקי: עידן הגדולים בעיניהם. הם לא באמת גדולים. חלקם אפילו די קטנים.

צביקה 9 במרץ 2017

קטנים יחסית אליך אבל עדיין גדולים.

איציק 9 במרץ 2017

לא, רבים מהם אנשים קטנים אבסולוטית. הרב אשך עם נאום השפנים ודומו. השנים האחרונות של עובדיה הם בושה אחת מתמשכת. אז זו בושה אבסולוטית, לא יחסית.

צביקה 9 במרץ 2017

כתבתי לך פעם שאתה מכיר את הרב שך רק בשל הנאום הזה, ולכן אתה לא רואה אותו בתור אדם גדול.
העניין עם הרב שך הוא שהוא אמר תמיד את האמת (שלו) לא ניסה לייפות אותה בסגנון תינוקות שנשבו וכו', דווקא ממך ציפיתי להבין זאת.
דבר נוסף הוא שאתה משתמש בשפה מאוד מאוד לא יפה, כך שטיעונים על נאום השפנים נשמעים חלשים ביותר.

איציק 9 במרץ 2017

יש אנשים שיחסית אליהם השפה שלי מאד יפה, שך הוא אחד כזה. נאום השפנים הוא לא היחיד אך הוא מאד בולט. גם וינשטיין אמר את האמת שלו לא פחות משך, אז מה, זה עושה את זה בסדר? זה רק אומר כמה שניהם חשוכים וצריך לומר זאת בפה מלא.

איציק 9 במרץ 2017

ד.א.: למה כשהוא אומר את האמת שלו למרות שהיא פוגעת וחשוכה זה בסדר, וכשאני אומר את שלי זה מחליש את טענותיי? מתי האמת הפוגעת מחזקת ומתי מחלישה, כשזה רב חשוך זה מחזק, כשזה לא דתי זה מחליש או כשזה נגד חילוניים זה מחזק וכשזה נגד מי שהשפילו חילוניים זה מחליש? חומר למחשבה.

אריאל 9 במרץ 2017

האנשים גדולים, התגובה שלך קטנה.

צביקה 9 במרץ 2017

כשאתה טוען שלהתבטא בצורה פוגענית עושה מישהו קטן ואתה בעצמך מתבטא באותה דרך (לדעתי גרועה הרבה יותר) אתה למעשה אומר … (אני מעדיף לא להמשיך כדי לא לפגוע בך).
אגב אני מאוד נהנה להתווכח איתך על אינסוף נושאים, בנוגע לרבנים אני מעדיף להימנע פשוט צורת הביטוי שלך כלפיהםם לא עושה לי חשק להמשיך.

איציק 9 במרץ 2017

נשאר חלוקים לגביהם, ועל התגובה שלי אתה יכול לחשוב מה שבא לך.

איציק 9 במרץ 2017

צביקה, כל פעם שחושבים משהו שלילי על אנשים שאתה מכנה אותם רבנים אתה מתחמק מתשובות ענייניות, חבל. אני לא מבין למה הפגיע שלהם בי זו גדולה והפגיע שלי בהם זו שפלות רוח. גם אני שואף לגדולה ולומד מהגדולים ביותר.

צביקה 9 במרץ 2017

אני למשל ראיתי את הרב שך באופן אישי ושמעתי עליו סיפורים שלא שמעתי על אף אחד אפילו לא על גדולים אחרים.
ולכן אני מכיר אותו בצורה שונה ממה שאתה מכיר אותו, ואני רואה אותו כאדם גדול.
ברגע שאני רואה אותו כאדם גדול – אז גם אם לו נניח תצליח לשנות את דעתי במהלך ויכוח (לא יקרה :-) ) – כשאתה מכנה אותו חשוך ועוד, אתה פוגע בי אישית כך שבצורה טבעית אני מעדיף להימנע מכך.
שיהיה לך חג שמח.

איציק 9 במרץ 2017

אני לא מנסה לשכנע אותך לגבי גדלתו או חוסר גדולתו. אזרום אתך ואניח שהוא באמת גדול. דנת אותו לכף זכות בזה שהוא אומר באופן ישיר את מה שהוא חושב בלי ליפות דברים למרות שזה פגע בי וברבים אחרים. למה לי אין את הזכות לומר את דעתי גם באופן ישיר הגם אם זה פוגע בשמו ומורשתו לפי ראות עינך?
אין הכתוב בא לפגוע במישהו אלה להבין את ההבדלים.

צביקה 9 במרץ 2017

על הרב שך אני מלמד זכות בגלל הסיפורים האחרים ששמעתי ממנו שגם לו נניח ש- 95% מהם ממוצאים הוא עדיין אדם עצום.
לגביך אישית אז אני גם בדרך כלל נוהג ללמד עליך זכות, אבל כמה שאתה אדם בעל זכויות בעיני הרב שך עדיין גובר עליך, כך שברגע שזה יתנגש אני אעדיף אותו (מצטער) כך שלא אוכל ללמד זכות.

איציק 9 במרץ 2017

לא מבקש שתלמד עלי זכות, ואני לצורך הדיון מקבל ששך הגדול באדם בדורו. השאלה שלי היא אם שבחת אותו על כך שהוא אומר באופן ישיר את דעותיו למרות שהן פוגעות, למה הישירות שלי היא מאד לא במקום? הרי גינית את אופן כתיבתי לא רק נגד שך כי גם נגד לוינשטיין הגם שלא הסכמת עם דבריו.

צביקה 9 במרץ 2017

אין מה להשוות בין הרב שך לרב לווינשטיין, מצטער אם היה נשמע כך.
היחס שלך לרב לווינשטיין לא פגעה בי אישית אלא בין השאר בתלמידיו (בימים אלה הם בגדר נעלמים), ולכן מכיוון שאכפת לי מהם הערתי לך.

צביקה 9 במרץ 2017

אבישי בן-חיים תותח, לא רק הכתבות שלו אלא גם האדם עצמו והיחס שלו לחרדים.

מתן 9 במרץ 2017

אביאל, זה לא עניין של שכל זה עניין של נוחים להשפעה. בציבור הדתי לאומי ( בציבור החרדי אני לא מתיימר להבין הרבה) יש התנהגות עדרית מאוד חזקה וילדים בגיל צעיר תולים עיניהם לדמויות מפתח וסיסמאות אידואלוגיות. לדברי הרב (שלרוב נתפס כדמות מופת) יש משקל רב וכל מחשבה של ביקורת או התנגדות נתפסת כבעיה ולכן אדם שבין אם הוא אינטליגנט או לא מונע מעצמו "מחשבות כפירה" שכאלה. הקונספציה נטועה ככ חזק בד.נ.א של הדתיים שמחשבה עצמאית היא נדירה. אנשים כמו יגאל לוינשטיין מודעים היטב לכוחם והשפעתם ולכן למילותיו יש השלכה הרסנית בהרבה מלאלה של פיני גרשון שאני בספק אם יש מישהו שמחשיב אותו כדמות מופת ודובר דברי אלוהים חיים. יותר אנקדוטה תרבותית

בני תבורי 9 במרץ 2017

דווקא אהבתי איך שהלוינשטיין הודה בפומבי ובריש גלי שהחינוך הדתי לא שווה כלום.

ערן (המקורי) 9 במרץ 2017

הלואי.
לצערי, תמימות לחשוב כך.
צפה לקבל: ״העילית שבעילית; יחידות מובחרות; לוחמים מעולים; מיטב הנוער; ציונות אמיתית; איכות; מטרה ומחנך דגול; דורות של תלמידים; איש משפחה״ ולקבל מאותם מקורות, על הדרך, הכפשות כנגד ״חילונים / תל אביב / סמול / עגלה ריקה/ להטבים / וכו׳״
הדיעה של אף אחד לא תשתנה בעקבות ארוע זה, כפי שלא השתנתה באלף ארועים דומים בעבר. כל צד קיבל חיזוק לאמונתו ועמדותיו.

אנונימוס 9 במרץ 2017

זה בסדר נפתרה הבעיה. שמעתי עכשיו את ראש אכ"א הבא בראיון אומר שהולכים לשנות מדיניות ולא להביא יותר לחיילים מרצים חיצוניים שיאמרו דברים שלא "בלב הקונצנזוס".
הכי טוב

איציק 9 במרץ 2017

מהו לב הקונצזוס?
יש הרבה שחושבים שדווקא הוא לב הקונצנזוס.

גל ד 9 במרץ 2017

רבותי, אתם רואים מה קרה פה?

אמיתי 9 במרץ 2017

המעי הגס

אנונימוס 9 במרץ 2017

יפה איציק. כנראה שלא מספיק להיות אלוף כדי להבין כמה דבילי לנסות למצוא מהו קונצנזוס (או בכלל לכוון רק לדברים שבלבו)

איציק 9 במרץ 2017

אני מסכים. כאשר הם שואלים שאלות מטומטמות הם גם עונים לעצמם תשובות מטומטמות.
האמת, הם גם עונים תשובות מטומטמות לשאלות לא מטומטמות, אבל זה סיפור אחר.
חשוב גם לומר שלא כולם מטומטמים ויש בצבא גם אנשים נפלאים שמבינים מעולה מה הם עושים.

Ollie Williams 9 במרץ 2017

וכמו בפוליטיקה, אותם מבריחים הכי מהר

איציק 9 במרץ 2017

כמה נכון וחבל.

סימנטוב 9 במרץ 2017

בזמן שהגבת מישהו העביר שליף

איציק 9 במרץ 2017

יש דודות, זו הבעיה שלהן.אני בנתים פספסתי אוטובוס הביתה.

צור שפי 9 במרץ 2017

הנחמה היחידה שאפשר למצוא אולי היא שהאיש החשוך הזה מדבר נגד המציאות המראה מגמה מתחזקת של התגייסות צעירות דתיות לצבא. אבל זו נחמה קטנה: כואב הלב לחשוב על הנשים הצעירות והאידאליסטיות האלה וצריכות לספוג את הרעל המבאיש הזה מצד "סמכות רוחנית". גועל נפש.

בני תבורי 9 במרץ 2017

על זה בדיוק דיברתי כשכתבתי שהוא עושה עבודה נהדרת בלעקר את החינוך הדתי מכל משמעות. אחרי כל כך הרבה שנים של השקעה חינוכית, אין לרב הדגול ספק שבחורה דתית, תוצר החינוך העילי הדתי, תאבד את כל הערכים הנעלים בהזדמנות הראשונה שתהיה לה לקפוץ על איזה זכר, או שתתקל בקצין נשוי ואב משותף עם גבר אחר ר"ל.

שי 9 במרץ 2017

בני,
זה לא עובד ככה. בצבא יש חיכוך גבוה ומתמשך עם תרבות שונה, וזה משפיע. אני, בתור חייל דתי, בהתחלה הייתי יוצא מהחדר כשהחברים היו מדברים על פורנו או ואטאבר, אחר כך התרגלתי. כמו שהחינוך והסביבה הדתית הסגורה משפיעים, ככה גם הצבא. זו תהיה שטות לטעון שאין לדברים השפעה.

אבל הייבינג סייד דאט, קדימה להתגייס!

צביקה 9 במרץ 2017

קראתי לפניי מספר שנים את הספר "לך לעזה" – אגב ספר ממש נחמד – בוא נאמר שאחרי קריאת הספר אפשר לחשוב שאין לחיילים שום נושאי שיחה שהייתי רוצה להשתתף בהם.

בני תבורי 9 במרץ 2017

שי,
לא טענתי כי אין השפעה, אני טוען שנער/ה בני שמונה עשרה שמתגייסים צבא צריכים להיות מצוידים בארגז כלים חינוכי ערכי שייתן פייט לשיחות חדרים על פורנו או הצקות שוביניסטיות ואם אין להם, כנראה שמשהו בחינוך פגום.

שי 9 במרץ 2017

מילא לגבי המתגייסים, אבל החינוך של המתגייסות הדתיות היה תחת הנחה שהן יילכו לשירות לאומי. משהו תורם כזה עם חינוך מיוחד. אני לא חושב שמפקפקים בערכים המוסריים של הבנות המתגייסות. אבל רמת הדתיות אחרי גיל 18 זה עניין מאוד נזיל בציבור הדתי-לאומי, עניין אמפירי שכולם מודעים אליו. אנשים מתלבטים, נחלשים, מתחזקים… וכנ"ל הנשים.
אבל יש משהו שמטריד אותי כאן, וזה שהפוקוס הוא סלקטיבי. כי אני לא שומע על רבנים שיוצאים נגד תופעת הטיול הגדול לדרום אמריקה, שהוריד הרבה כיפות מהראשים לאורך השנים. אבל להתייחס למה הבנות צריכות לעשות מתוך סביבה גברית זה הרבה יותר קל.

עומרי (ירוק) 10 במרץ 2017

הם דיברו על פורנו! או, האימה.
מה, זה מדבק? זה צרעת? לתרבות החילונית ולנושאי השיחה "החילוניים" ולשיח בכלל יש יתרונות וחסרונות, יש דברים עמוקים ושטחיים, יש דברים טפשיים ומגעילים ומעניינים ויפים. עם כל הכבוד, כמו שבני אמר נער דתי אמור להיות ילד גדול ולהחליט במה הוא משתתף או לא, ומה משפיע עליו יותר או פחות.

מחלחל? שיחלחל. עדיף לשים חומה בין תרבויות? אם הייתי הולך לצבא עם טלב"י למשל, הוא היה מדבר על הזמן על מכבי ת"א ובייסבול. זה הרבה יותר גרוע מפורנו. אז מה, הייתי עובר חדר?

יניב פרנקו 10 במרץ 2017

טל"בי היה מדבר גם על פורנו, אל דאגה.

צביקה 10 במרץ 2017

אין בעיה לדבר על פו… (הרימון לא אוהב), הבעיה היא לדבר רק על פו… (כנ"ל).

ארם אבירם 9 במרץ 2017

כן… לא נעים…

איתמר 9 במרץ 2017

ראשיתו של העיוות באי ההבנה שצה״ל הוא צבא ישראלי ולא צבא יהודי.
אני, אגב, בעד ביטול גיוס החובה לנשים (מנימוקים אחרים, כמובן) ובעד שירות צבאי מלא של חיילי ישיבות ההסדר.

צביקה 9 במרץ 2017

אני בעד ביטול גיוס החובה, או לפחות צמצמו בצורה ניכרת.

עמית 9 במרץ 2017

האיש צועק ומגדף משום שהנתונים מראים ששיעור המתגייסות הדתיות בעליה והוא יודע את זה.
אדם צועק את שחסר לו ,לא חסר לו לא צועק

צביקה 9 במרץ 2017

הוא בגלל שאחרי כל מה שהוא תרם לצבא וחינך ללכת לצבא, יורקים לו בפרצוף.

עמית 9 במרץ 2017

ככה זה, יורקים בחושך.

צביקה 9 במרץ 2017

אז בוא תלמד אותי איך מדליקים את האור, הרי הנאורות שייכת לכם בלבד.

עמית 9 במרץ 2017

יבוא גוי בשבת, ידליק לך את האור.

צביקה 9 במרץ 2017

זה צריך להיות גוי ממש נאור.

איציק 9 במרץ 2017

אם זה נקרא תרם מעניין מזה מזיק…

צביקה 9 במרץ 2017

אצלך עצם זה שאדם מכונה בתור רב זה מזיק, אז אתה יודע את התשובה.

איציק 9 במרץ 2017

ממש לא, יש לי ידיד שהוא רב, והלוואי וכולם היו כמוהו. אני לא מסכים על ענייניי דת אבל זו הבחירה שלו. אתה מכניס לי פילים למה. כבר התבטאתי לא פעם אחת, עצם היות האדם דתי לא פוסלת אותו רק בגלל שהדת עצמה פסולה (לא רק יהדות, בכלל).

צביקה 9 במרץ 2017

יש כאלו שאומרים שהיהדות עצמה פסולה.

איציק 9 במרץ 2017

היהדות כן, כמו כל דת אחרת. זה עדיין לא פוסל את הדתיים עצמם.

צביקה 9 במרץ 2017

הסתבכת.

איציק 9 במרץ 2017

במה?

MOBY 9 במרץ 2017

כמה פחד יש בציונות הדתית? החינוך כל כך חלש וחסר אופי ששירת נשים או שיחת נשים מיד הופכת את התלמיד האיכותי לחיית סקס חסרת מעצורים?
כמה פחד….
וזהירות פרה קדושה!
אני מעדיף לוחמת, מפעילת האמר, מדריכת קליעה או טייסת על כל בוגרי המכינות שלא יוצאים לאחוזים שלהם , אלה שאני מקבל אותם למילואים ולא מסוגלים לירות כמו שצריך (אני חי"רניק לא יודע מה קורה בשאר הצבא). הם הופכים אצלי למשקי שלישות, או פקידי פלוגה, סמבצ"ים וכדומה. לוחמים הם לא.
כמובן, שהלוחמים שנשארים בצבא (לא חוזרים כמו הנחלאויים לגרעין/מכינה) האחוזונים יוצאי המכינות הם משהו אחר לגמרי, והם לוחמים מעולים.

ר.בקצה 9 במרץ 2017

כולנו חיות-סקס בגיל 18, דתיים ולא דתיים. כל ההתפרעויות בעמונה, למשל, הן תוצאה של גודש הורמונים בין האוזניים.

אייב 9 במרץ 2017

ממתי חוזרים למכינה קדם צבאית? אתה מתבלבל עם ישיבות הסדר.
בדרך כלל לומדים במכינה קדם צבאית (והמכינה בעלי היא אחת מהן) שנה אחת, חלק מסויים ממשיך לשנה שנייה, וכולם עושים צבא 3 שנים, כשהרוב המוחלט של בעלי פרופיל קרבי מתגייסים ליחידות קרביות, ואף פעם לא חוזרים למכינה, ובטח שלא על חשבון שירות בצה"ל.
הרב לוינשטיין עומד בראש מכינה, ולכן למה שאתה אומר אין שום קשר לכאן.

אריאל 9 במרץ 2017

את יגאל לוינשטיין צריך להעיף מכל המדרגות וכמה שיותר מהר.

אמיתי 9 במרץ 2017

מהפיר של המעלית

אריאל 9 במרץ 2017

רק אם זו מעלית שבת

Lord Anthony 9 במרץ 2017

רמתם המוסרית והמקצועית (אלו שני דברים שכרוכים אחד בשני) של חיילי וקציני צה"ל היא כבר הרבה זמן לא דבר שיש מה להתגאות בו.

אביאל 9 במרץ 2017

שטויות, מספר המקרים מעורערי המחלוקת בטח שלוקחים את רמת החיכוך והאלימות מוכיחים בדיוק את ההפך, מה שהאמריקאים והבריטים עשו בחודש בעיראק לא עשו פה בשישים שנה.

Lord Anthony 9 במרץ 2017

אתה מדבר איתי על הדברים הגדולים, אני מדבר איתך על הדברים הקטנים,
בצה"ל יש כמות בלתי נתפסת של תקלות מבצעיות גדולות וקטנות, או סתם חוסר יכולת לבצע משימות כמו שצריך בגלל שכגוף (ובטח כפרטים) הוא נעשה פחות ופחות מקצועי. התוצאה של זה מעבר כמובן לחוסר אפקטיביות של הפעלת הכוח הצבאי היא גם פגיעה מיותר בחפים מפשע או סתם התעללות באוכלוסייה אזרחית.
אלו שני דברים שכרוכים אחד בשני, לא במקרה מספר התקריות גדל ככל שהיחידה פחות איכותית. זה לא מקרי שפלסטינאים התנפלו על ג'יפ של מג"ב מבלי שהחיילים בתוכו עשו משהו, זה לא אירוע שהיה יכול להתרחש בכל יחידה בצבא.

אמוץ כהן-פז 9 במרץ 2017

בצה"ל תמיד היתה ׳כמות בלתי נתפסת של תקלות מבצעיות גדולות וקטנות, או סתם חוסר יכולת לבצע משימות כמו שצריך…׳
(נכון לשנות שרותי, סדיר ומילואים 1975-1992)

Lord Anthony 9 במרץ 2017

מכיוון שאתה לא צעיר בהרבה מאבא שלי, ואני מכיר את התגובות שלו לדברים שמתרחשים בצה"ל כיום אני מרשה לעצמי להניח שהתקלות המבצעיות שאתה מדבר עליהן ואלו שאני מדבר עליהן לא נמצאות בכלל על אותה הסקאלה.

Amir A 9 במרץ 2017

מי היה זה שאמר שבמלחמות ישראל ניצח הצבא הפחות גרוע?

אמוץ כהן-פז 9 במרץ 2017

לורד, יכול להיות, אינני מכיר את צהל הנוכחי, אפילו רובה הסער הוחלף (אבל הקלצ׳ניקוב עדיין כאן).

אביאל 9 במרץ 2017

אמיר – כנראה איזה אידיוט, צה״ל צבא גרוע ? תרשה לי לגחך.

לורד – על סמך מה אתה אומר את זה ? היום המקצועיות בשיאה, מה אתה בכלל משווה את השכונה שהיתה בתקופה של ההורים שלו לימנו, שכחת מה דן בן אמוץ היה עושה ? או ה101 ? הצבא היום הרבה יותר מהודק במשמעת, בציות להוראות, בנהלים וכו׳ – תבדוק את גובה הדו״צ לעומת אזורי קרב אחרים, תבדוק את כמות ההרוגים מרשלנות או תקלות וכו׳, צה״ל מדורג בכלל מדד צבאי גבוה מאוד מאוד והרבה פעמים בראש.

Amir A 9 במרץ 2017

הנה קצת ציטוטים של משה קפלנסקי, מי שהיה סגן הרמטכ"ל פעם, בנוגע לצה"ל במלחמת לבנון השניה (לקוחים מויקיציטוט):
"מפקדי פלוגות לא עברו אימונים, חיילים שהתגייסו מצאו עצמם בפעם הראשונה עם פלוגה מלאה בלי שעברו אימון מסודר, מג"דים שלא הובילו מעולם גדוד טנקים נשלחו ללבנון. היו יחידות מילואים ש־6 שנים לא עשו תרגיל אש."
"למרות מה שאמרתי אני רוצה להגיד קטגורית שאין דרך להצדיק את הדרך שבה פעלנו. גם בתנאים האלה היינו מחויבים לעשות טוב יותר ולסיים את המערכה הזו בצורה הרבה יותר מוסדרת."
"כשלנו באי חתירה לקיצור זמן המערכה. נטלנו לעצמנו יותר מדי חופש בהערכת זמן המערכה. לא הערכנו את התנהגות העורף. החזבאללה כן הבין. כשלנו בניתוח של מה שיעשו לנו האמריקאים. חיכינו שהם יעצרו אותנו. תפיסה שגויה שלא ניתחה נכון את הצרכים של האמריקאים. אנחנו התנהגנו מפחד האמריקאים. אני חושב שיכלנו לעשות. יכולנו להגדיר את מנגנוני הסיום כבר בתחילת הדרך. לא עשינו את זה. היינו צריכים להחליט מוקדם יותר על המהלכים הקרקעיים ולעשות זאת בצורה נחרצת יותר."
"נכנסנו למלחמה ללא תוכניות אופרטיבית לזירה הזו. זהו גורם מכריע. רק ככה אפשר להיות מוכנים למלחמה. כשאין את הדבר הזה השיח נהיה לקוי בין הדרג הצבאי למדיני. לא מבינים את תפיסת הפיקוד והשליטה. בתוך הצבא היו לזה השלכות בעייתיות."
"יוזמה, התקפיות ודבקות במשימה – היו חסרים לנו."

Amir A 9 במרץ 2017

אבל הוא כנראה סתם אידיוט.

צביקה 9 במרץ 2017

רונן, כשתתרום למדינה מאית שבמאית ממה שהרב גולדשטיין תרם (ותורם ויתרום), תוכל להעביר עליו ביקורת עד אז תתספק בלבקר את פנחס גרשון.
ובני ביום שבו תשלח את בניך לישיבות ובנותיך לאולפנות דתיות, נוכל להשוות בין ערכי החינוך הדתי לאלו שלך.

צביקה 9 במרץ 2017

צה"ל מזמן הפך למוסד לכפייה חילונית, זה שהציונות הדתית שמה לב לזה רק עכשיו זו הבעיה, אבל טוב מאוחר…

גיא זהר 9 במרץ 2017

גולדשטיין? המממ, טעות פרודיאנית. החיים והמוות ביד הלשון אמרו רבותינו (כנראה שלוינשטיין היה חולה בשיעור הזה)

Lord Anthony 9 במרץ 2017

אני בספק אם תרומתו של גולדשטיין למדינה היא בכלל חיובית. מתוך הכרות רבת שנים עם תוצרי המכינות הקדם הצבאיות וישיבות ההסדר מוטב היה לצה"ל אילו המוסדות האלו לא היו קיימים.
ובנוגע לערכים אל תרצה לנו, לא במקרה החלקים הכי מכוערים בעם ישראל מגיעים מהמגזר הדתי.

צביקה 9 במרץ 2017

מכיוון שאני משער שמבחינתך מוטב לו צה"ל לא היה קיים בכלל, אז אני ממש מבין אותך.

Lord Anthony 9 במרץ 2017

בוודאי שהייתי מעדיף שלא היה קיים, היה חוסך לי עשרות ימי מילואים בשנה.

Lord Anthony 9 במרץ 2017

חוץ מזה אל תשכח מי הקים את המדינה, ומי עושה את כל המאמצים להרוס לפני שאתה מעז להטיף לי מוסר.

צביקה 9 במרץ 2017

חמוד, אני לא מטיף לך מוסר תעשה מה שבא לך, רק אל תכריח גם אותי לעשות מה שבא לך.
אגב מי שהקים את המדינה הבין את הבעיה בשילוב נשים (אמנם חרדיות) בצבא.
ולהרוס זה (שוב) בעיניך בלבד.

איציק 9 במרץ 2017

אל תעשה, ואל תהייה אזרח במדינה. קח חפציך וסע למקום שתואם את צרכיך. מדינה זה גם חובות, לא להלהלנד שבא אתה עושה מה בא לך, רוצה לא הולך לצבא, רוצה לא משלם מיסים (כן, זה מה שעושים בישיבות הידועות לשמצה), רוצה לא נותן לבנות ספרדיות להיות בכיתת אשכנזיות, ונפסיק פה כדי לא לפגוע בכבודך.

צביקה 9 במרץ 2017

המדינה לא חייבה אף פעם נשים דתיות לשרת בצבא, אם היא הסתדרה עד עכשיו (הסתדרה זה דבר יחסי) כנראה שהיא תסתדר גם הלאה.
אני אעשה כל מה שהמדינה מחייבת אותי (אגב אני אחדש לך אבל המדינה לא מחייבת אותי להתגייס, והחרדים עשו זאת בצורה דמוקרטית (יחסית כנ"ל)), אבל זכותי לדרוש שהחובות יהיו שונות, אף אחד לא חייב לשמוע לי, אבל זכותי לדרוש, אם בסוף המדינה תחייב אותי להתגייס (לא יקרה), אז חד משמעית אני אתגייס (בעז"ה).

איציק 9 במרץ 2017

מה זה קשור, גם עכשיו הבנות הדתיות מתגייסות לא בגלל שחויבו. כולן יכלו לקבל פטור אך בחרו להתגייס. אין פה כל שינוי סטטוס קוו (עוד מושג הזוי שלא קיים בפועל כי קבר מזמן רמסתם את הקו – לא מאשים אתכם, אלה את מי שאפשרו לכם את זה), זו בחירה חופשית שלהן, יכלו לגשת ללשכת גיוס ולחתום על פטור מגיוס מסיבות דתיות והן בחרו אחרת. גם זו זכותן דרך אגב.

אביאל 9 במרץ 2017

צביקה – מאיפה בדיוק הבאת את זה שצה״ל מכריח לגייס בנות דתיות ? כולן מתנדבות, הלחץ אצל ההנהגה הדתית לאומית היא שדווקא מיטב הבנות שלו רוצה להתגייס וטוב מאוד שהן לא שואלות שם אף אחד, עם כל הכבוד לאיזה רב, מי הוא שהוא יגיד לבחורה צעירה אם להתגייס או לא ? על סמך מה ? אנחנו כבר מזמן לא בימי הביניים – הייתי מציע לאידיוט הזה לפתוח כמה פרקי תנ״ך ולהתבייש, לזכור את יעל ואת דבורה, עם כל הכבוד לתרומתו, ברגע שהוא מבזה נשים הכל הולך לאיבוד, יש לו אמא, אחיות, סבתא ואני מניח שגם בנות או נכדות, אותן הוא מבזה.

צביקה 9 במרץ 2017

אני אענה לך באותה מטבע מי אתה שתגיד לו אם להגיד לבחורה אם להתגייס או לא.
ואני בספק אם אלו "מיטב הבנות", א"כ אני ממש לא יודע.
וכתבתי למטה שגם אם תתנגד לזה שבנותיך יתנדבו בישיבות או אולפנות אני אבין, עניין הרשות והחובה הוא שולי.

איציק 9 במרץ 2017

אלו מיטב בנותינו, כי אלו שלא מהמיטב לא מתגייסות.
אתה, וגם אני, לא קובעים מה חובה ומה לא. יש חוק. כשיהיה לך רוב (בתקווה שלעולם לא), תשנה את החוק ואז אף אחד לא יתגייס ויקבל שכר על אי התגייסות. עד אז זה החוק.

צביקה 9 במרץ 2017

בלבלת אותי, החוק לא מחייב אותי להתגייס, אתה שאשלח לך את הפטור שקיבלתי.
אנחנו מדברים על התנדבות לא? כי אני אשמח אם בנותיי יתנדבו במקומות שיהיה להם יותר קל לשמור על אורח חייהם (תרתי משמע :-) ).

איציק 9 במרץ 2017

אתה צודק, החוק לא מחייב, והחוק עקום, לכן אני נילחם לשנות אותו ומקווה שפעם יהיה לי רוב. אני רוצה לעשות זאת מתוך הסכמה שלא תרגיש שאונסים אותך לשרת אלה מתוך הבנה. אבל אם לא, אני מוכן לחוקק את החוק בלעדיך. בכול זאת לומדים משהו מכם.
לגבי בנותיך, קודם שיהיו לך. ואני מאחל לך מכל הלב. בנות בבית זה ממש אחלה. גם בנים.

צביקה 9 במרץ 2017

תודה על האיחול.

אביאל 9 במרץ 2017

צביקה – אין בעיה להציע לאנשים מה לעשות, אבל לדבר בשובינזם טהור, אתה שמעת בכלל את המילים ? נכנסת לצבא יוצאת לא יהודיה, מה זה השטויות האלה ? הוא יגיד למישהי אם היא יהודיה או לא ? מה זה נשים חמות ? מעניין שצדיקים, טהורים, צנועים ומסורים כמוהו יודעים לאבחן מה זה אישה חמה, חשבתי שהכל שם צנוע וסגור, אישה חמה, בושה וחרפה לאחד שהוא טוען שהוא רב לדבר ככה על בני אדם בכלל ועל נשים בפרט, הוא בושה לסבתא שלו, לאמא שלו ולילדות שלו, איך הן מרגישות שהוא אומר אישה חמה.

מיטב הבנות בהחלט, בגלל זה הזעקה, היתה כתבה גדולה על זה בערוץ 10 אם אני לא טועה, הראו את הבנות שהתגייסו, ממיטב בתי הספר של הזרם הדתי ממלכתי וזה רק גדל. בסופו של דבר זה הכל ענייני שליטה וכוח, תרגום לקלפי וכספים, מי שרוצה לדבר אל הלב של הבנות האלה עדיף לו להשתמש בביטויים כאלה, זה יוצר את האפקט ההפוך.

Ollie Williams 9 במרץ 2017

"אל תכריח אותי לעשות מה שבא לך"
ויקום הגזר ויכה את הגנן.
אז תן לי להתחתן איך שאני רוצה, להתגרש איך שאני רוצה, ואוטובוסים בשבת.

צביקה 9 במרץ 2017

קח. :-)
וברצינות, אוטובוסים בשבת אני בגדול בעד בתנאי כמובן שרצונם של נהגי האוטבוסים לשמור שבת לא ייפגע (כנ"ל המשכורת שלהם).
לגביי נישואין וגירושין, אז נדמה לי (אני לא כלכך בקיא) שאם תתחתן איך שאתה רוצה וילדיך (חס וחלילה) יחזרו בתשובה הם יישארו רווקים, כי יש הרבה בעיות שמשפיעות גם על הדור הבא.

איציק 9 במרץ 2017

זה לפי הפרשנות העקומה שלך. לפי הפרשנות שלי הם יהודים ושיחיו איך שבא להם.

צביקה 9 במרץ 2017

עקום זה עניין של זווית.

איציק 9 במרץ 2017

ממש לא. עקום זה לא ישר ללא קשר מה הזווית. הישר יכול להיות בכול זווית שהי. וכיוון שאין אתה יודע מזה עקום, אין לך מילה בעניין אלה לקבל את מה שאמרתי. בעצם יש לך בכיה גם עם מזה ישר, אז גם כאן תצטרך להתיישר לפי מה שאני אומר.

צביקה 9 במרץ 2017

אל תתפוס אותי במילה, "אלגברה לינארית" אף פעם לא היה קורס אהוב עלי במיוחד.

איציק 9 במרץ 2017

אי אהבה לא פוטרת מעונש.
נ.ב.: את זה לומדים בהנדסת המישור ביסודי אצל אלו שלומדים לימודי ליבה.

צביקה 9 במרץ 2017

למדתי הנדסת המישור לא ביסודי אבל כן במכינה, רק שהייתה בחירה אז העדפתי לוותר.
אגב לגביי בחירה זה לא קצת אבסורד? אני הגעתי למכללה בלי לדעת מה עושים עם משוואות ופונקציות טריגונומטריות (עד היום אני לא בטוח שאני יודע).

איציק 9 במרץ 2017

בושה, אבסורדי לחלוטין.

גיא זהר 9 במרץ 2017

צביקה, אתה מפתיע אותי בבורות. תבדוק בבקשה עם הרב שלך את דרכי הקידוש על פי היהדות. זה שהמדינה לא מכירה הנישואין לא אומר שמבחינה דתית הם לא תקפים

צביקה 9 במרץ 2017

המילה בורות לא במקום יכלת להעביר את שרצית בלעדיה, חבל.

גיא זהר 9 במרץ 2017

מתנצל. צודק.

צביקה 9 במרץ 2017

ההתנצלות התקבלה.

צביקה 9 במרץ 2017

מודה שאני לא בקיא (כתבתי כבר למעלה), שמעתי את זה מרב ולא כלכך הבנתי.

עומרי (ירוק) 10 במרץ 2017

צביקה, בלי קשר בכלל לטיעון זה או אחר שלך – אני חושב שטענה של "תפסיקי לכפות עלינו" מהצד הדתי/חרדי במדינה שלנו, היא צבועה, בלשון המעטה. בוא נשמור על פרופורציות.

Amir A 9 במרץ 2017

צביקה (שאותו אני מעריך), אני מאוד מקווה שהעובדה שכתבת גולדשטיין במקום לוינשטיין זה בסך הכל טעות קטנה ולא משהו שמצביע על אהדה סמויה לרוצח הנתעב ההוא…
ועכשיו אחרי שהוצאנו את זה מהמערכת,
צביקה, אדם כמו לוינשטיין לא אמור לקבל קארט בלנש בגלל שבעבר הוא תרם (ואני מודה שאין לי מושג מה תרומתו). הרי אם הוא היה אומר שצריך לאסוף את הבנות שכבר התגייסו לצה"ל ולסקול אותם בכיכר העיר עד שתצא נשמתם היית יוצא כנגד זה, לא? אז מה הגבול מבחינתך? מבחינתנו החילונים האמירה שלו עברה את הקו האדום. בהרבה. חבל שאתה לא מבין את זה.
לגבי צה"ל כמוסד לכפייה חילונית – עד כמה שזכור לי מדינת ישראל עדיין מוגדרת קודם כמדינה דמוקרטית. ברגע שתשונה הצהרת העצמאות והערך של מדינה יהודית יהיה הערך הראשון בהגדרת מדינת ישראל אז תדבר על כפיה חילונית.

צביקה 9 במרץ 2017

לגביי גולדשטיין, טעות מצערת, ותהיה רגוע אני מתנגד התנגדות נחרצת לדרכו ובטח למעשיו, ולמעשה בגדול מתנגד לכל התגרות בשכנינו כולל ההתנחלויות.
אגב מה שעשו לרב לווינשטיין בימים האחרונים זה גם סוג של רצח, אמנם רצח אופי לא פיזי אבל עדיין רצח, אנשים חלשים ממנו היו מתאבדים.
לגביי כפייה חילונית, אז אין לי בעיה עם ההגדרה, אבל אל תצפה ממני ומהרב לווינשטיין לשתף פעולה עם הכפייה החילונית, ובטח אל תצפה ממנו לא לאמר את דעתו.
אגב יש בליבי הרבה אהדה לרעיון הפמיניסטי, לטרור הפמיניסטי קצת פחות.

ערן (המקורי) 9 במרץ 2017

מה ״עשו״ לרב לוינשטיין?
השמיעו הקלטות שלו מהשבוע האחרון בהן פרש את משנתו הדוחה, המסיתה, המיזוגנית ורוויות השנאה?
האם ״עשו״ לו, או שהוא עשה לעצמו במו פיו, (ולא בפעם הראשונה. לא למד לקח מדיבורי הסתה ושנאה בעבר).

צביקה 9 במרץ 2017

להשמיע הקלטות זה בסדר, אני בעד, לקרוא לדעה אחרת משלך מסיתה מיזוגית ורווית שנאה קצת פחות.

אלון 9 במרץ 2017

אם הדעה היא מסיתה מיזוגנית ורווית שנאה זה בסדר גמור

ערן (המקורי) 9 במרץ 2017

צביקה, הקשבת לדבריו?
תקשיב, ולא תוכל לפספס מיזוגניה והסתה

צביקה 9 במרץ 2017

אם כבר העלית, אז הוא התנצל, לא על הדעה אלא על הצורה שבה היא נאמרה.

איציק 9 במרץ 2017

גם קבל התנצל, אז מה?
ככה זה אצלכם, אפשר להתנצל ולהמשיך ללכלך, כמו שהוא עושה לא לראשונה?
אם כבר, מה דעתך על דבריו של רב גרשון בנושא ההבדלים בין 50 גוונים של שחור?

ישי 9 במרץ 2017

מודה שלא הקשבתי אלא רק קראתי ציטוטים.
הסתה לא ראיתי וכנראה גם הפרקליטות לא (האמת שהסתה זו מילה רחבה, כי לא ברור הסתה למה, בדרך כלל הכוונה היא להסתה לאלימות שלא ראיתי; כמובן שאפשר לקרוא לכל שכנוע, במיוחד אם הוא לדעה שלא לטעמך הסתה, אני בהחלט יכול לדמיין פונדמנטליסטים מסוגו של הרב לוינשטיין מתבטאים כך, אבל כנראה שיש גם פונדמנטליסטים בצד השני).
גם מיזוגניה לא ראיתי. להזכירך, מיזוגניה היא שנאת נשים. בהחלט ראיתי בדבריו תפיסה שרואה הבדל בין גברים לנשים. אני מקווה שלא תאסרו להביע דעה כזו במדינת ישראל.
גם שנאה לא ראיתי. מה שראיתי הוא הרבה עצבים שמביאים לגסות. אני באמת לא כל כך אוהב את זה, אבל זה לא שנאה.
תוכל להביא ציטוטים שיראו את כל אחד משלושת הדברים?

איציק 9 במרץ 2017

כנראה שיש לך סנן מעולה. הזלזול ביכולת הנשית לעמוד מול גבר שאתה באותו טנק, שהיא לא תכבוש את ייצרה מאד פוגע. הוצאתן מכלל ישראל זה בטח למישהי דתיה עלבון ענק. אם לך זה נירה פיסטוקים אז כנראה משהו כאן משובש.

ישי 9 במרץ 2017

לא אמרתי שהוא לא פגע בנשים. בוודאי שהוא פגע. גם הוא הבין שפגע והתנצל על זה (אבל אני חושב שיש לו היסטוריה שמוכיחה שהוא איש גס וזה יחזור על עצמו). [רק אעיר שהוא לא דיבר בפני נשים ולא התכוון שזה יפורסם בפני אלה שזה פגע בהן, צריך לקחת את זה בחשבון בחומרת המעשה).
אבל זה לא שנאת נשים. גם כשמבקרים משהו צריך לדעת להבדיל בין דברים שונים, בין שנאת נשים לבין דיבור מטונף ופוגעני. את דעתו העקרונית שנשים לא צריכות להיות בצבא כי יש להן תפקיד אחר או כי הצבא הוא מקום סקסיסטי אני חושב שיש לו את כל הלגיטימציה לומר. את הרטוריקה הוא ושכמותו צריכים לשנות. אגב, הרטוריקה המגעילה נמצאת גם בוויכוחים אחרים בתוך הציבור הדתי, כאשר האנשים שמגיעים מהצד של הרב לוינשטיין נוהגים להשתמש ברטוריקה מגעילה בקביעות. אלו וויכוחים שאתה כלל לא שומע עליהם כי הם כנראה לא מעניינים כל כך חילוניים.
לגבי העירוב בטנק, לא נראה לי שהוא חשב שדווקא נשים לא יכבשו את יצרן.

באבא ימים 9 במרץ 2017

ישי,

איך היית מגדיר שנאת נשים?

ישי 9 במרץ 2017

באבא
ובכן… שנאה כלפי נשים…
זה באמת דבר נדיר. יש יותר זלזול בנשים ואפליית נשים דוגמה לשנאת נשים היא תפיסה שרואה בנשים את מקור הרוע בעולם (נגיד בעקבות חטאה של חווה).

צביקה 9 במרץ 2017

הערה: אני ממש לא עושה השוואות פשוט לוקח דוגמא קיצונית.
זלזול בבעלי חיים ואמירה שאתה במעמד גבוה משלהם זה ממש לא שנאת בעלי חיים.

באבא ימים 9 במרץ 2017

הבנתי,

אז לאמר על יהודים שזה שהם גזע נחות ושיש תפקידים בחברה שלא ראוי שהם ימלאו איננה אנטישמיות כי אתה בסדר איתם כל עוד הם יודעים את המקום שלהם?

שאלה נוספת- האיסןר על שירת נשים כי קול באישה ערווה איננו דוגמה לשנאת נשים גם לשיטתך היות שקולן יכול להשפיע לרעה על מידותיו הטובות של הגבר?

צביקה 9 במרץ 2017

אני בספק אם מה שציטטת זה שנאת יהודים זה דעות קדומות כלפי יהודים ועוד אבל שנאה לא בהכרח, אם האנטישמיים היו מסתפקים בכך אני חושב שמצפנו היה טוב יותר למשל השואה לא הייתה מתרחשת.
דוגמא נגדית היום יהודים יכולים לעבוד בכל מקום ובכל עבודה, האם זה אומר ששנאת היהודים נעלמה מהעולם?
לגביי קול באישה ערווה, אז איסור על שירת נשים הוא לא שנאת נשים בדיוק, כמו ששירת נשים היא לא שנאת אנשים דתיים שנמנעים משירת נשים.

ישי 9 במרץ 2017

אני חושב שצריך לחדד הבדלים ואני לא נרתע גם כשמכניסים לי את המונח אנטישמיות לדיון (וע"ע חוק גודווין).
יש אכן הבדל בין שנאת יהודים לבין להיות נגד יהודים. בדרך כלל זה בא ביחד. אשמח אם תתן דוגמה לאדם או תנועה שרואים ביהודים גזע נחות אבל מתייחסים לזה באדישות בלי תוספת שנאה.
בכל אופן שני הדברים לא טובים, וגם כלפי נשים.
כאן גם לא ראיתי שהוא אמר שנשים נחותות (אם כי בהחלט ייתכן שהוא חושב כך, וייתכן גם שהוא אמר ולא ראיתי).
האיסור לשמוע נשים שרות הוא בהחלט לא שנאת נשים. לא ברור לי מאיפה הרעיון הזה בכלל מגיע. זה איסור שמבוסס על מחשבה מאוד קיצונית על טבע היחסים בין המינים, והוא מעליב בעיקר את הגבר, אבל אני גם לא חושב שהוא שנאת גברים.

ישי 9 במרץ 2017

ובכל אופן
אם אתה מכליל את כל מי שמקפיד לא לשמוע שירת נשים במיזוגניה, אז כבר לא ברור מה כל כך נורא ברב לוינשטיין. הרי אין כמעט רב שלא יסכים שיש איסור לשמוע שירת נשים, כך שממילא כל הרבנים לדעתך מיזוגנים.
שים לב שערבוב המושגים יכול להפריע לך להילחם במה שאתה רואה כרע, כיוון שאתה מערבב בין כל מיני דרגות של רע.

איציק 9 במרץ 2017

דרך אגב, איסור על שירת נשים זה רע מאד ומשפיל. נכון שזה צריך להשפיל תחילה את הגברים שיוצאים, אך הם לא מסוגלים להבין עד כמה זה משפיל אותם כנראה. אבל להפנות גב לאישה ששרה ולצאת זה מאד לא מכבד ומשפיל. אז אולי זה לא רע כמו שלוינשטיין צעק אבל זה בהחלט רע מאד. כמה שלא תנסה לסובב ולספר שזה לא הן, זה אנחנו, האקט עצמו משפיל. הייתי בהחלט מעיף כל קצין מצה"ל שהיה עושה זאת, וזה אחרי הורדת דרגה. אחרי כמה משפטים הם היו לומדים. היו רבנים שהוציאו פסקי הלכה שיתאימו לרוח הזמן והקדמה, אבל את כבוד האישה אי אפשר לקדם כי זה משאיר את הכח בידי הרבנים שהם כידוע גברים. בגלל זה הם מפחדים שאישה תשים טלית ותוציא ספר תורה וכל דבר שמשמיט את השליטה מתחת לרגליהם, ומתרצים זאת בשטויות הלכתיות (והמילה שטויות לא בגלל דעתי על הדת אלה בגלל חוסר מוכנות להשתנות בנושא זה מאות שנים כי זה נח להם ומשמר את כוחם).

צביקה 10 במרץ 2017

איציק היקר
כשיהודי שמקפיד על קלה כבחמורה נתקל בשירת נשים הוא מתלבט מצד אחד "קול באישה ערווה" ומצד שני "המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים", וכן "נח לו לאדם שיפיל את עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חבירו ברבים", אם אפשר גם וגם (גם לא לשמוע וגם לא להלבין, ולהלבין זה אפילו גרימת הבושה הכי קטנה), מה טוב, אם אי אפשר אז ברור שכאילו שפיכות דמים חמורה מ"קול באישה ערווה".

איציק 10 במרץ 2017

צביקה, אני מקבל את מה שאתה כותב, אבל השאלה שלי למה המון דברים הרבנים שינו והתאימו את ההלכה בזמן, וכאן הם עומדים כולם כסלע איתן? האם חוסר אמונה ביכולת הגברית להתאפק? אולי, מסופקני. נראה לי שזה יותר עניין של שליטה באמצעות הדת. הם מבינים את זה טוב מכולם ומנצלים בציניות. לך הם מספרים את הסיפור שאתה מספר לי.

צביקה 10 במרץ 2017

חוסר האמונה ביכולת הגברית הוא דבר מוכח, קרא נתונים על הטרדות מיניות וכו' המין הגברי הוא מין מאוד חלש בשליטה על היצרים שלו. (ואל תאשים אותי במיזאנדריה).
לגביי שנויים בהלכה, אז השמרנות בשינויים החלה בתקופת ההשכלה שאז היו המון שינויים שניכפו על ידי ההשכלה, וכקונטרה לכך היהדות נהפכה לשמרנית וכזאת שכמעט לא משתנה.
למעשה שינוי שיעשה כיום, לא יהיה שינוי הלכתי כי הוא לא בשל קול הלכתי אלא בשל רעיון פמיניסטי חילוני, הרי קשה למצוא נשים דתיות שדורשות לעשות שינוי בהלכה בנושא זה, למעשה הפמניזם החרדי (יש כזה דבר) הולך יד ביד עם ההלכה, למשל הן מאוד רוצות שיהיה ייצוג שווה לנשים חרדיות בכנסת והן קוראות לכך, אבל ברגע שהרבנים עדיין מתנגדים הן לא יילכו ויקימו מפלגה משלהן*, הן רוצות בשוויון מגדרי אבל במקביל להלכה לא על חשבונה.

*היו כאלה שעשו זאת אבל הן בשוליים (קיבלו מאות קולות), וגם הן אני משער קיבלו הסכמה של רב.

איציק 10 במרץ 2017

עובדיה יוסף כשעוד היה גדול, בשנות ה-80 העז לעשות דברים שנחשבו בעייני רבנים אחרים כמשהו שנוגד את ההלכה, אך לבסוף כולם (כנראה כמעט כולם) התיישרו לפיו. הוא התאים את ההלכה למה שהיה צורך בשנות ה-80, ועל כך מגיעה לו מלוא ההערכה. ההתאמות צריכות להתבצע כל הזמן, גם לגבי נשים וגם לגבי נושאים אחרים. כיוון שאני לא ראה סטטיסטיקות המראות פחות הטרדות של נשים מצד אלו ששומעים אותן שרות מאשר אלו שיוצאים מהחדר (ואולי אף להפך), כלי זה לא משרת שום מטרה ורק משפיל נשים. שהרבנים ישקיעו יותר מאמץ לחנך את הגברים מאשר להשפיל את הנשים.

צביקה 10 במרץ 2017

אני בשונה ממך מכיר גם גברים שלא שומעים שירת נשים וגם גברים ששומעים שירת נשים, בשני קבוצת המחקר הללו אחוז הלוקים בהטרדת נשים הוא 0.
מסקנה שלי: לא משנה אם גברים שומעים שירת נשים או לא, הם לא מטרידים נשים.
כנראה שכדאי לבטל את האיסור.

ישי 10 במרץ 2017

איציק
בשביל להחליט אם הרבנים עושים מה שבא להם או עושים מה שהם מבינים מההלכה (נראה לי שלמדת הנדסה או פיזיקה, אבל בתואר ראשון במדעי החברה לומדים שעדיף לשאול 'באיזו מידה' ולא 'האם' וזה נכון גם כאן), צריך להכיר את החומר. כאן צריך להכיר שני דברים: א. את הספרות ההלכתית שעליה מסתמכים הפסקים של הרבנים כיום. ב. את פסקי הרבנים כיום. אני מתרשם (תקן אותי אם אני טועה) שאין לך כמעט ידע בא' ויש לך מעט מאוד ידע לגבי ב' וגם מעט הידע הזה הוא בלתי אמצעי.
גם הדברים שכתבת על הרב עובדיה יוסף מראים את זה כי אין להם הרבה קשר למציאות. לא הייתה תעוזה לעשות דברים שבעיני אחרים נוגדים את ההלכה (כמובן שתמיד היו ויהיו מחלוקות בשדה ההלכתי אבל לא הייתה כאן תעוזה מיוחדת בעניין הזה; אני לא חושב שאפשר לזקוף לזכותו איזשהו פסק שיש בו איזושהי רפורמה של ההלכה, חוץ אולי מהפסק לגבי עולי אתיופיה), וגם לא התיישרו לפיו (בחוגים שהוא לא היה מקובל הוא נשאר לא מקובל).

באבא ימים 10 במרץ 2017

ישי,

ההגדרה הטכנית של שנאת נשים פחות חשובה בעיני. זה שם גנרי שניתן להשתמש בו וניתן שלא. כמו שאתה אומר מכיוון ששנאת נשים במובן הצר של המילה דהיינו- כולם אוהבים נשים. יש כאלה שאוהבים אותם כל עוד הן שפחות, כנועות ומושפלות- לא ממש קיימת, השימוש בביטוי שנאת נשים הוא בעצם כינוי לסוג הזה של ״אהבת״ נשים. לרוע יש צורות רבות.

לא חייבים ללכת לחוק גודווין בשביל זה. על פי אותו הגיון אתה יכול לאהוב שחורים כל עוד הם עבדים. השאלה היא אם מבחינה מוסרית להגדיר קבוצה של בני אדם, כשווים פחות בגלל דברים שאין להם שליטה עליהם כמו מוצא, צבע עור או מין זה דבר טוב או דבר רע. לדעתי זה דבר רע, זכותך לחשוב אחרת.

אני חושב שצריך להבחין בין דברים פוגעים לדברים רעים. אנשים יכולים להפגע מכל מיני דברים. אני מניח שיש כאלה שנפגעים מהדעות שלי על דת. ההבדל הוא שאמונה דתית היא משהו שיש למאמין שליטה עליו. הוא יכול לבחור להיות דתי או לא. נושאים הנתונים לבחירה צריכים להיות נתונים לביקורת. דת היא סט של רעיונות ואם מישהו נפגע מביקורת על רעיון זו בעיה שלו. הוא יכול להגן על הבחירה שלו או לבחור אחרת. אתה יכול לבקר את מה שאני מאמין בו, אני אולי אפגע אבל זו בעיה שלי.

זה לא עובד באותם מקומות שאין לי שליטה עליהם כמו מין או מוצא אתני.

הבעיה בדברים של לווינשטיין איננה שהם פוגעים אלא בכך שהוא מתייחס לקבוצות של בני אדם כשווים פחות בגלל דברים שאין להם שליטה עליהם.

את החלק השני של התגובה שלך ממש לא הבנתי. ממתי העובדה שמשהו נתמך על ידי הרבה אנשים מכובדים הופכת את זה ללגיטימי וללא בעייתי? נחזור לעבדות- הרבה אנשים מכובדים ובעלי מעמד נישא בקהילתם תמכו בה (וושינגטון וגפרסון היו בעלי עבדים)- זה אומר שעבדות היא לגיטימית?

עמדה הבסיסית בעניין שירת נשים היא שלנשים אסור מה שמותר לגברים כי גברים לא מסוגלים לשלוט על עצמם. זו דה הומנזציה של נשים. אני לא מבין למה אידיאולוגיה שיכולה לתבוע מגברים לקיים יחסי מין רק בתוך מסגרת של נישואין, אידיאולוגיה שאוסרת על גברים לאונן ומחייבת אותם להתאפק ולשלוט ביצרם, שוכחת את כל הדרישות הללו ומטילה את האחריות על הנשים.

זו דה הומניזציה של נשים. אם זו עמדת היהדות אז היהדות איננה הומאנית. זכותך לחשוב שלא להיות הומאני, לא להתייחס לכל אדם באשר הוא אדם כשווה זה בסדר אבל בוא נקרא לילד בשמו.

צביקה 10 במרץ 2017

באבא
שאלה: לבעלי חיים יש שליטה על מצבם? הם בחרו להיות בעלי חיים?

ישי 10 במרץ 2017

צביקה
אתה צודק שהשאלה פה היא קודם כל מציאותית ורק אחר כך מוסרית. השאלה היא מה הבסיס המציאותי של שוני בין גברים לנשים שעל בסיסו אפשר לחשוב שנשים הן בדרגה נחותה.

ישי 10 במרץ 2017

באבא
יש בהחלט גם שנאה כלפי קבוצות, כלפי יהודים, כלפי שחורים וגם כלפי נשים. יש אנשים שפשוט שונאים את הקבוצות האלה.
גם אני לא חושב שזה טוב להגדיר קבוצה של אנשים כשווים פחות בגלל דברים שלא בחרו בהם זה טוב. אבל ממש לא ראיתי את זה קורה כאן. לא ראיתי שהוא אמר שנשים שוות פחות (וכבר אמרתי שבהחלט ייתכן שהוא חושב כך אבל לא ראיתי שהוא אמר משהו כזה).
גם להגיד שלאנשים שונים צריך להיות תפקיד חברתי שונה בגלל מאפיין בלתי קשור זה רע בעיניי. בוא נקרא לזה אפליה. למשל שיהודי או שחור לא יכול להיות פרופסור. גם להגיד שאישה צריכה לנקות את הבית בגלל שיש לה חזה נפוח יותר משל גבר או שהיא צריכה לבשל כי לה פות ולא פין זה פסול. לעומת זאת, לומר שאישה צריכה להוליד כי היא יכולה וגבר לא, זה לא אפליה במובן הזה שאמרתי. כמובן אפשר להתווכח מה ההשלכות של ההבדלים הפיזיולוגים בין המינים אבל זה מבחינתי כבר לא בתחום של אפליה, אלא וויכוח אחר. כמו שאם משום מה החברה תצטרך משימה שדורשת עור כהה (נגיד ריגול בקונסטלציה כלשהי) היא בהחלט תעשה אפליה ותיקח למשימה הזו דווקא מישהו בעל עור כהה.
אתה מוזמן לצטט אמירות שלו וננתח איפה בדיוק הן נמצאות. אני כאמור לא ראיתי שהוא התייחס לנשים כשוות פחות מגברים.

אכן לא הבנת את החלק השני. לא אמרתי שזה הופך ללגיטימי. רק אמרתי שאם יש עמדה שידוע שמחזיק בה ציבור שלם, ואז בא אחד מתוך הציבור ומביע אותה, זה די משונה שכולם מזדעזעים. אם מבחינתך מה שהוא אמר שקול לאיסור שירת נשים אז אתה אמור להגיד "אה, ידעתי את זה כבר ולהמשיך הלאה". על זה אמרתי שחוסר רגישות לדרגות של רוע הוא בעייתי. אם מבחינתי מי שאומר 'יהודונים' ומי שמבצע את הפתרון הסופי שניהם פשוט 'אנטישמיים' אז אני בבעיה.

לגבי שירת נשים, האיסור ההלכתי כפי שכתבתי הוא על הגבר לשמוע שירה של נשים. לא רואה כאן שום דה הומניזציה של נשים. גם אם יש דברים שלגברים מותר ולנשים אסור אני לא רואה בזה דווקא דה הומניזציה של נשים, זה יכול להיות פשוט הבדל, שיכול להיות קיים גם לצד השני (למשל לגבר אסור לאונן ולאישה מותר). אם תרצה לטעון דברים כנגד יחס היהדות/ההלכה כלפי נשים, אני חשוב שיכולות להיות לך טענות הרבה הרבה יותר טובות מאשר האיסור לשמוע שירת נשים. זה לא איסור ששונה מהותית מהאיסור להסתכל על נשים ערומות (הוא מאוד שונה כמותית, אבל לא מהותית).

ישי 10 במרץ 2017

לא הגבתי במקום הנכון, אבל לא נורא

באבא ימים 10 במרץ 2017

אתה צודק שהבעיה שלי איננה עם לווינשטיין אלא עם סט הרעיונות. ברור גם שיש דרגות של רוע, אבל צריך לקרוא לו רוע גם אם הוא בדרגה יחסית נמוכה כי יש רוע גדול יותר. אם אתה רוצה אתה יכול ליישם כאן את תיאוריית החלונות השבורים. במקום שבו רוע בדרגה נמוכה זוכה לביקורת, הסיכוי קטן יותר שרוע בדרגה גבוהה יצמח כי סוג כזה של רוע בדרך כלל קורה כאשר רוע בדרגה נמוכה יותר הוא מקובל ואז הרוע החמור הוא התוצאה ההגיונית של הרוע הקל והמקובל. פוגרומים לא צמחו בוואקום. הם צמחו כי אנטישמיות (״יהודונים״ סטייל- אתה יודע תחום המושב וכאלה, היום מן הסתם היו קוראים לזה ״הדרת יהודים״) היתה מקובלת. אשר לאיסור לשמוע שירת נשים- איך שלא תסתכל על זה הוא בעייתי. היהדות לא אומרת לגבר ״אם שירת נשים גורמת לך לא לשלוט ביצר שלך, שמור מרחק״ היא מחייבת אותם לשמור מרחק ובכך קובעת שכל הגברים לא יכולים- חרף שנים של אינדוקטרינציה דתית- להתנהג כבני תרבות. אני מזכיר שעקרון יסוד ביהדות, הוא עקרון הרצון החופשי. גם אם זה דה הומניזציה של גברים זה פסול.

אבל זה לא רק זה כי כשאתה מזקק את זה רק לרמה העקרונית אתה מנתק את זה מקונטקסט. הישום של הכלל הזה על פי רוב איננו ברמת הגבר אלא ברמת האישה. יותר מזה- האיסור הזה אינו בא בחלל ריק. הוא בא על רקע של ״ברוך שלא עשני אישה״ ״אל תרבה שיחה עם האישה״ ״נשים דעתן קלה״ ואולי יותר מכל- העובדה שהמכשיר הגדול ביותר למוביליות חברתית בעולם הדתי – לימוד התורה, סגור בפני נשים.

ישי 10 במרץ 2017

עכשיו אתה כותב לעניין. אני בעיקר מתעצבן על ההתלהמות. ההכנסה של הסתה לפה (לא על ידך) הקפיצה אותי במיוחד.
עם להגיד שאיסור על שמיעת שירת נשים הוא בעייתי אין לי בעיה. זה שיח מכובד.
לגופו של עניין, אני מחזיק בדעתי שאין כאן בעיה מהותית. הרעיון שגבר צריך להתרחק ממקום שבו הוא צריך לשלוט ביצריו נראה לי סביר. הבעיה שלי היא כמותית, הרעיון ששירה סתמית של אישה תעשה לו משהו נשמע בלתי סביר בעליל. ייתכן שזה נובע מהבדל תרבותי בין המקום שבו זה נאמר (בבל, וגם שם כנראה רק בחלק) לבין ימינו. אגב, בגמרא המשפט מופיע לכאורה על קול של אישה אפילו ללא שירה, מה שהופך את זה לעוד יותר קיצוני.
ברמת היישום הכולל, אתה צודק שזה מגיע לרמת האישה, אבל השאלה היא מה רמת ההגבלה. בחברה שמורכבת מגברים ונשים, ששניהם לא בחרו בהורמונים שלהם, נראה לי סביר לצפות להתחשבות. מבחינתי איסור על נשים להסתובב חשופות בפלג גופן העליון הוא סביר גם אם לגברים לא יהיה איסור כזה. גם כאן אם הייתה חברה שכולה מקפידה על האיסור הפגיעה בנשים לא נראית לי נוראית (ואין כאן דה הומניזציה בעיניי). מה שכן, וזה חוזר לפסקה הקודמת שלי, עצם האיסור נראה מופרך כך שזה שהוא עובר לאישה מגדיל את הבעיה.
במקורות היהדות אכן אפשר למצוא אמירות שרואות בנשים דרגה נמוכה יותר והן מתאימות לחברה הכללית של פעם. אני לא חושב שלאמירות כאלה יש יסוד, ואני בהחלט חושב שעל רבנים למתן אותם בדרכיהם. (בין אם זה רה- אינטרפרטציה או הסבר שזה מתאים לפעם). חלקם עושים זאת וחלקם לא.
בחברה הדתית היום לימוד תורה הוא ממש לא המכשיר למוביליות חברתית, וגם לא בחרדית. רוב האנשים שנמצאים במיקום חברתי גבוה הם ממש לא כאלה שלמדו הרבה. הסגירות שלו בפני נשים בהחלט פחתה בשנים האחרונות וזה רק מתגבר. בחוגים דתיים מסוימים אין שום בעיה שאישה תלמד ואף מעודדים את זה.

באבא ימים 10 במרץ 2017

כמובן שגבר צריך להתרחק ממקום בו לא יוכל לשלוט ביצריו. הבעיה היא עם הדרישה לפיה כל הגברים חייבים להתרחק מכל המקומות שהתורה קבעה שהם מקומות שבהם הם לא יכולים לשלוט ביצריהם בלי קשר למציאות. זה לא סביר.

ואגב לעניין שליטה ביצירים בוא שוב נזכור את הקונטקסט- אישה שהיא קורבן אונס דינה מוות אם היא לא צעקה מספיק חזק.

ישי 10 במרץ 2017

זה סביר לקבוע חוק לגבי כולם, אבל רק אם החוק הוא סביר. אגב, באופן תיאורטי ההלכה מכירה בחריגים, כלומר שלגבר מותר אם זה לא מזיז לו, אבל למעשה לא כל כך יגידו לך את זה.

מה שכתבת לגבי אונס אינו נכון.
נתחיל במה שכתוב בספר דברים. שם נאמר שאם איש *שכב* עם אישה (לא כתוב אנס) *מאורסת*, אז אם זה היה בעיר הרי שהיא הייתה יכולה לצעוק, ומזה שהיא לא צעקה מסיקים שזה היה ברצון ודינה מיתה, ואם זה היה בשדה הרי שאי אפשר להניח את זה כי גם אם היא צעקה לא היה מי שישמע. החוק הזה לא כולל כל מקרה, אבל ברור שאם היה מקרה בעיר שייתכן שהיא צעקה ולא שמעו היא אינה בת מוות. אתה יכול להתלונן שהחטא על ניאוף הוא מוות (לשני הצדדים) או על הציפייה מקורבן אונס לצעוק וההנחה שאם היא פסיבית היא מסכימה, אבל מה שכתבת לוקה בהרבה אי דיוקים.
אם נעזוב את ספר דברים ונחל להלכה שמייצגת יותר טוב את היהדות הנורמטיבית, הרי שעניין הצעקה נעלם כליל, והדין בכל עברה הוא שמי שהיה אנוס פטור. בשביל להתחייב צריך שני עדים והתראה כך שכאן מה שאמרת לא רק לוקה בהרבה אי דיוקים אלא מופרך לחלוטין.

באבא ימים 10 במרץ 2017

אני מלין בדיוק על זה. על. ההנחה שאם היא פסיבית היא מסכימה. זה בעצם מה שהחוק התנכ״י אומר.

את הכלל עם שני העדים אני לא מבין. אני מניח שסקס קבוצתי לא היה משהו שאנשים היו רואים כל יום. בהנחה שלא האם כל מקרה של ניאוף היה מוגדר כאונס אלא אם שני הנואפים הודו בכך?

מה העונש ההלכתי על ניאוף?

ישי 10 במרץ 2017

זה לא בדיוק מה שכתבת. קודם כול, כתבת אישה סתם בלי להזכיר שהיא נשואה. שנית, כתבת שהיא קורבן אונס כאשר ברור שגם החוק המקראי יסכים שאם ברור שהיא קורבן אונס היא פטורה. את ההתרעמות שלך אני מבין.
הודאה היא ראיה רק בענייני ממונות. דיני עונשין ההלכתיים הם כמעט בלתי ניתנים ליישום (הם התפתחו כשלחכמים לא הייתה שום אפשרות לבצע אותם בכל מקרה) ולא רק בענייני עריות כי צריך ששני העדים יזהירו את מי שמחלל שבת (למשל) ורק אם הוא ממשיך דווקא הוא ייענש. העונש על ניאוף הוא מוות, בדרך כלל סקילה שהיא הפלה מבניין ואז סקילה.

אביאל 9 במרץ 2017

אמיר – במסמך המכונן של מדינת ישראל, קרי הצהרת העצמאות, דיי ברור שמדובר במדינה יהודית, ללא כחל וסרק. אגב, המילה דמוקרטיה לא מופיעה שם.

צביקה 12 במרץ 2017

אמיר, שמחתי לשמוע שאתה מעריך אותי, זה הדדי.

אמיתי 9 במרץ 2017

צריך לשלוח ילדים לישיבות כדי להעביר עליהן ביקורת? אז אתה כ ר שלחת את הילדים שלך לחינוך החילוני שאתה מעביר עליו ביקורת?.. תגובה באמת הזויה צביקה. איציק כבר בדרך אלייך

צביקה 9 במרץ 2017

אני לא שלחתי ולא אשלח (בעז"ה), אבל הרב לווינשטיין ודומיו כן עושים זאת, אמנם הם רואים בזה מצווה (הם טועים, לדעתי אני הקטן), אבל הם עדיין עושים זאת.

אמיתי 9 במרץ 2017

אם לנסות להיות ענייני לרגע אשמח שתסביר לי את האמירה שלו מנקודת מבטך. היהדות אוסרת על נשים להתגייס? אני באמת לא מבין מאיפה העזות מצח להגיד שנשים מסויימות לא יכולות להתגייס.. אבל הבנות של בני לתפיסתך כן יכולות

צביקה 9 במרץ 2017

מנקודת מבטי אין הבדל בין גברים לנשים ברגע שאדם (חילוני) בדרגה גבוהה ממני יכול לכפות עליי לעשות דבר שנוגד לאמונה שלי אני בבעיה, הרי זה אחד העיקרים של הצבא שחייל חייב לבצע פקודה (עיקר שאני מבין לגמרי, הבעיה מתחילה כשהגיוס הוא חובה) של מפקדיו.

צביקה 9 במרץ 2017

לגבי ההבדל בין גברים לנשים, אז שבעוד כלפיי גברים הצבא יחסית מתחשב בצרכיהם, כלפיי נשים ממש לא, למשל בצורך הזה שלהם.. איך קוראים לו.. נו.. אה … לא להיאנס.

ר.בקצה 9 במרץ 2017

צביקה,
הפרובוקציות שלך מזכירות את יכולות הצלילה של שחקני ברסה

צביקה 9 במרץ 2017

אתה לא מסכים איתי ששיעור ההטרדות המיניות בצבא גבוה לאין ערוך מבמקומות אחרים?

ר.בקצה 9 במרץ 2017

לא.

איציק 9 במרץ 2017

בטח לא בייחס למה שקורה בישיבות החרדיות או האולפנות או סתם על ברכי הרבנים. אצלכם זה לא נקרא אונס כי אם… נו… שכחתי… אה כן… מצווה.

צביקה 9 במרץ 2017

אבל אינני מכריח אותך לשלוח ילדיך לאולפנות.

איציק 9 במרץ 2017

זה לא העניין, אתה טענת "ששיעור ההטרדות המיניות בצבא גבוה לאין ערוך מבמקומות אחרים." הראיתי לך מקום שבו שיעור ההטרדות גדול בהרבה.
נ.ב.: אני מקבל את המלצתך בחום.

צביקה 9 במרץ 2017

מכיוון שאתה חקרת את נושא ההטרדות המיניות בישיבות במשך מספר שנים אז אני לא אתווכח איתך.
הנקודה שלי היא שלישיבות ולאופנות אף אחד לא מכריח אותכם ללכת ולצבא כן.
מי שחושב ששיעור ההטרדות המיניות בישיבות גבוה, לא משנה אם הוא דתי או חילוני אני אבין אותו אם לא ישלח את בניו לשם, יותר מיזה אני לא יבין אותו אם הוא ישלח לשם, כנ"ל לצבא.

איציק 9 במרץ 2017

ולך יש מחקר רציני על ההטרדות בצבא. עכשיו שכנעת אותי.
רק תסביר לי על איזה חובת גיוס אתה מדבר כשבנות אלו מתנדבות מרצונן ולא מחויבות גיוס מסיבות דתיות?

צביקה 9 במרץ 2017

צודק, אני מתקן, אם אתה חושב שבישיבות ובאולפנות מספר ההטרדות גבוה, אז אני אני אפילו מצפה ממך לדרוש מילדיך שלא יילכו להתנדב שם, בטח שאני אבין אם תעשה זאת.
לגביי מחקרים אז תרשום בגוגל "מחקר: יותר הטרדות מיניות בצה"ל מבשוק האזרחי – כללי – הארץ".
אני שיש לך סכסוך איתם (הארץ), אבל תצטרכו לפתור את זה מהר.

איציק 9 במרץ 2017

החרדים זה לא שוק אזרחי (למרות שאני מקבל את העובדה שאתה אזרח).

צביקה 9 במרץ 2017

אין לך מועד ב'? בקצב הזה תצטרך להכשיל את כולם בגללי, לא נעים.

איציק 9 במרץ 2017

נעים לא קשור למבחן זה, ואתה בהחלט אשם.

צביקה 9 במרץ 2017

אגב אני מדבר מכאב, היחס שהרב לווינשטיין מקבל לא מגיע לו, הייתי מבין (גם אם לא בהכרח מקבל) אם היה מדובר ברב חרדי שמתנגד למדינה ומסית לפגיעה במדינה, אבל פה מדובר באדם שרובכם לא תתרמו עשירית ממנו למדינה, ובסך הכל מדבר אל הציבור שלו.

מיקיג' 9 במרץ 2017

במה רלבנטית תרומתו לאומה (נניח, הצחקת אותי אבל אני הולך איתך) לשאלה שעל הפרק? אם האיש גזען ומיזוגן (ראו הערתו של אוסטלדו) וודואג להנחיל את עמדותיו לתלמידיו, הוא צריך לעוף לכל הרוחות. מה שהוא חטף בינתיים (ויש לי תחושה שהוא נהנה מזה בדרכו החולנית) זה כלום לעומת מה שהוא באמת היה צריך לחטוף – פיטורים מיידיים והוקעה מוחלטת.
תרומה עאלק. גם גולדשטיין תרם. אפשר לקזז את מספר האנשים שרצח באלה שהציל, נצא בפלוס.

והערתך לעניין הנאורות. כן, יש דבר כזה נאורות. ויש אנשים נאורים יותר.

צביקה 9 במרץ 2017

לי לא מפריע שאתה מנחיל את דעותיך החולניות (הם לא באמת כאלה :-) ) לתלמידיך, זו זכותך, אני משער שכמו שבני אמר יש להם היכולת להתמודד עם דעות כאלו, ואם היה מפריע אז הייתי מוחא בדרך קצת יותר מתורבתת (ונאורה?) מאשר ביטוי כמו "לעוף לכל הרוחות", ואתה עוד עדין יחסית לאחרים.
שים לב שכשאישיות ציבורית חילונית אומרת משהו שמאוד לא מוצא חן בעיני הציבור הדתי (פה ההבדל בין ימני לדתי) לא תראה מצידם כזאת היתלעמות כמו במקרה הזה, אם כבר תראה התלעמות זה מהציבור החרדי (לצערי הרב, אני רואה את הבעיה במידה שווה).

ש"ד 9 במרץ 2017

למה מה הוא עשה? הקים את המדינה? כיתר את הארמיה השלישית לבדו ואז אץ להילחם בדביזיות סוריות במו ידיו בגולן. נמאס לי מ"הנחת גיבור" הזו או מה שלא יהיה. במה הוא יותר טוב מכל אחד מאיתנו? "חינך" אלפי מתבגרים לשנאת להט"בים ולזלזול בנשים? אם אלה הערכים שלו הוא יכול לדחוף אותם לאן שהשמש אינה זורחת – המאה ה-13.
תסלח בכל הכבוד, אולי אני לא איזה רב-לוחם או רב מחנך במדינה הזו, אבל הוא לא יותר טוב ממני או מכל אחד אחר שעושה מילואים, משלם מיסים, עובד או סתם אחד שמנסה לשרוד בחיי היום יום.
ולגבי הכפייה החילונית שאתה מדבר עליה: אם אמר לו: טול קיסם מבין שינך, אמור לו: טול קורה מבין עינך.

צביקה 9 במרץ 2017

אני מדבר על זה שהוא חינך את תלמידיו להתגייס ליחידות הכי קרביות, והבנתי שהרבה מפקדים בכירים הגיעו מהמכינה שלו (בשונה ממכינות אחרות).
ושפה יפה לא תזיק לך אני מבטיח.

באבא ימים 9 במרץ 2017

את אורי אור שתרם לביטחון ישראל את מה שלווינשטיין לא יתרום גם אם יחיה עד 120 העיפו קיבינימט על זה שאמר שהוא מעולם לא פגש במרוקאי סקרן. רק אומר.

צביקה 9 במרץ 2017

עשיתי על אור קצת גוגל ומתברר שלמרות שנזרק מכל התפקידים שכיהן לפני פרסום האמירה, הרי שבהמשך הוא מונה לכהונת יושב-ראש מועצת המנהלים של התעשייה האווירית. רק אומר. ;-)

איציק 9 במרץ 2017

בוא קודם נזרוק את לוינשטיין ואז נראה. רק אומר.

צביקה 10 במרץ 2017

הערה: תיכנס לאתר דוסים, בצד שמאל יש כותרת "לא לציטוט" תלחץ עליה (לא חזק מדי :-) ), אם לאחר קריאת הכתבות אתה לא דורש לפטר חצי מדינה – מכיוון שהגענו למסקנה שאתה לא צבוע – אתה כנראה חוזר בך מקריאת ה"נזרוק את לווינשטיין". רק אומר.

איציק 10 במרץ 2017

אני חושב שלזרוק חצי לא מספיק. אני מודע שלא ניתן לזרוק את כולם כי לא יתכן שנשים יעשו את כל העבודה (במגזר שלכן זה לא מובן למה לא יתכן), אבל יש מקומות שבהן חובה אנשים ערכיים ונקיים כמו חינוך, בתי משפט, ובטח יש עוד כמה מקומות כאלו. הרי העובדה שאני רוצה לזרוק את לווינשטיין לא אומר שאני רוצה שימות מרעב. אני חושב שהוא צריך לעבוד באבודה שאינה קשורה לחינוך בני אדם. שיסרוג כיפות מצדי.

איציק 9 במרץ 2017

פה אני מסכים, מה שהרב (סליחה, הפרחח) לוינשטיין מקבל, לא מגיע לו. מגיע לו עשרות מונים יותר. זה צריך להיות קצה ההתחלה.

צביקה 9 במרץ 2017

טרור.

איציק 9 במרץ 2017

חס וחלילה, אני נגד אלימות, בטח לא פועל נגד אוכלוסייה אזרחית ולוינשטיין אזרח. פרחח, אבל אזרח.

איציק 9 במרץ 2017

מה אני קשור, אל תכניס אותי לעסק, תסתדר לבד.

צביקה 9 במרץ 2017

אתה תיכנס לעסק גם אם לא יכניסו אותך, זה דבר ידוע.

איציק 9 במרץ 2017

אני לא!!!

סער 9 במרץ 2017

כשאלו הדעות שלו ואותן הוא מעביר הלאה ומחנך לפיהן אז ה"תרומה" היא לא תרומה אלא להפך.

צביקה 9 במרץ 2017

הנקודה היא שיש כאו דעה – "חשוכה מאוד"*- אבל דעה של אדם שמחנך את תלמידיו ללכת לצבא ולהקריב את כל כולם למען המדינה, אתם לא רוצים את דעותיו (שהיא למעשה דעתם של רוב הציונות הדתית), זכותכם אבל תוותרו גם על תרומתו (ותישארו צבא של ג'ובניקים), העניין הוא שאתם רוצים גם את תרומתו וגם שישתוק, זה כבר דיקטטורה.

*רשמתי למעלה: הנאורות שייכת לכם בלבד, היא רשומה על שמכם בטאבו.

מיקיג' 9 במרץ 2017

אני יציר כפיה של הציונות הדתית, יצאתי משם בזמן לשמחתי, וילדיי עדיין חלק ממנה. הם ילכו לצבא גם בלי האדון המחנך ירום הודו. קצת עצוב לי מזה אגב. בת אחת כבר סיימה צבא, נותרה יהודיה ברוך השם. מקווה בשבילה שלא תמצא חתן מהטייפקאסט של מאזיני האיש החשוך ההוא שאתה כל כך דואג לשלומו. עדיף שתישאר רווקה.
ועוד בת אחת במ"כים אחרי שנה בגדודים המעורבים שכל כך מפחידים את הרבנים האלה שאתה נורא מכבד. לא כיף לי מזה, אבל זו החלטה שלה. וכאן הקייס הגדול. הרב הדמיקולו חושב שיש לו סיי להחליט עבור אישה, נשים, איך החיים שלהן צריכות להתנהל. זה חושך טהור. כשל מוסרי בגרסה הקיצונית שלו.

ר.בקצה 9 במרץ 2017

מדוע מפריע לך שהיא משרתת בגדוד מעורב?

מיקיג' 9 במרץ 2017

דואג לשלומה הפיזי. לא הרוחני.

איציק 9 במרץ 2017

לא הבנתי. זה שאתה כותב שהיא נשארה יהודייה לא אומר שהיא אכן כזו. יש גדול בתורה שקבע שהיא גוייה מאז הגיוס, אז היא כזו. אתה לא תקבע פה הלכות חדשות אחרי 5000 שנה מאז בריאת העולם.

אריאל 9 במרץ 2017

אני מסכים עם הרבה דברים שכתבת. בפרט ההערה האחרונה. הבעיה שלי איתו זה הצורה הבוטה. אפשר לומר ולחנך לדעה עצמאית בלי כל הזלזול באחרים.

צביקה 9 במרץ 2017

אתה צודק גם לי מפריע. הוא אגב התנצל.

אריאל 9 במרץ 2017

מוריד בפניך את הכובע. יש הרבה פה שמלרלרים אבל מעט מהם יודעים להגיד אתה צודק.

צביקה 9 במרץ 2017

שים לב שאני לא משתייך לציונות הדתית, אני חרדי וככזה יש לי המון ביקורת על הציבור החרדי, אחת הנקודות היא התרומה למדינה, אבל כשרואים מה עושים לרב לווינשטיין זה לא כלכך מעודד אותי לתרום למדינה.

אמוץ כהן-פז 9 במרץ 2017

צביקה, הטיעון האחרון שלך קצת חלש, זו בריחה מאחריות.

אמיתי 9 במרץ 2017

קצת? איך הוא קשור למציאות? צביקה בדעה שמה שהוא
חובה ומובן מאליו צריך להיצבר לו כקראדיט..
ואגב לא המדינה עשתה עליהום על לווינשטיין (עדיין) אלא
סתם אנשים. בפייסבוק בתקשורת ופה.יותר מזה המדינה מתקצבת
את הישיבה שלו יופי..עאלק לא מעודד אותי לתרום למדינה..

צביקה 9 במרץ 2017

אתה עדין היום.

אמיתי 9 במרץ 2017

באמת שאני לא מבין איך אפשר להגן על אמירה כזו..
אתה בעצמך אמרת שהוא התנצל..ועוד התחלת עם זה שעד
שלא נישלח את ילדינו לחינוך הדתי אין לנו קייס לבקר אותו ואז
אתה מספר לנו מה קורה בצבא שלא שירתת בו. אז קבל סיפורונציק:
אני קפאתי (מילולית) במארבים כשכל מה שיש לי זה מצות עם מיונז
למרות שאני תינוק שנישבה..בלי לדבר על כל הסינגורים שנחסכו מחברי
הדתיים רק מעצם זה שהם דתיים. אז מי כופה מה על מי?
צבא זה התפשרות ועול לכולם. אין דרך אחרת. אבל בשבילך זה חוג בחירה
שרק אם יתאים לך במאה אחוז תואיל בטובך לקחת. אז קבל חדשות-
בלי הצבא הזה המצוות היחידות שתוכל לקיים קשורות לדיני קבורה

אמוץ כהן-פז 9 במרץ 2017

אמיתי, אנדרסטייטמנט ברוח הליגה המועדפת על שלושתנו…
צביקה, הצבא גבה וממשיך לגבות (מילואים), אני משער, מחיר כבד ממגיבים רבים כאן, לא שמעתי מאיש התניה כלשהיא לגבי המדינה.

צביקה 9 במרץ 2017

בלבלת אותי.
מי שהצבא צריך אותו מתגייס גם אם זה לא כלכך נחמד, נשים הצבא לא כלכך צריך ולכן עדיף שלא יתגייסו.
לגביי העניין עם שליחת ילדים לישיבות וכו' זה היה במקור מענה לבני שטען שהחינוך הדתי לא שווה שום דבר, עדיף שתקרא את דבריו קודם.
לגביי הסיפור עם המצה, אז אני חושב שההבדל ביננו לבינכם, הוא שאנחנו נלחמים על העקרונות שלנו ואתם עומדים על העקרונות שלכם, או לחילופין עסוקים בלהשמיץ את אלה שנלחמים על עקרונותיהם (לא אתה, אתה לרוב נחמד, אין לי מושג מה עבר עליך).

אמיתי 9 במרץ 2017

אבל צביקה
הצבא והמדינה קובעים את מי צריך ומי לא ומעבר לזה יש עיקרון
מאד עקרוני לדיון הזה. שיוויון. הטענה של לוינשטיין היא לא שהצבא
לא צריך את הנשים. פה אתה נופל לדמגוגיה ידידי.
ענית לבני באותו מטבע..השמצות והכללות חסרות בסיס..
זה טוב ויפה לעמוד על עקרונות אבל מאיך שאתה כותב
נוצר הרושם שהמדינה והצבא צריכים להתחשב רק בעקרונות
שלכם ושהמציאות המאד מורכבת פה לא ממש משנה לכם.
אני חושב שאני עדיין נחמד רק ממש לא מסכים איתך. אבל
משתדל עדיין לכבד ולנסות לא לפגוע..

איציק 9 במרץ 2017

אתה מבקש מצביקה לפספס וזה כבר מתחת לחגורה.

צביקה 9 במרץ 2017

השמצות היא ממש לא המטבע שלי, אלא של אלו שמבקרים את הרב לווינשטיין.
העניין הוא שאם היו מבקרים אותו בצורה עניינית ולא בהשמצות חסרות מעצור יכול להיות שהייתי מקבל את דבריהם, למעשה ברגע שמשתמשים בצורה כזאת של ביקורת, אני ישר מזדהה איתו אפילו בלי להקשיב לדבריהם.
וחבל כי הרעיון הפמיניסטי (בגבולות מסויימים) הוא מאוד נכון, אבל הדרך שבה מתייחסים לרב שתרם הרבה, גורם לי להירתע ממנו (מהרעיון).
דבר נוסף הוא שמכיוון שמדובר ברב שנערץ על ידי המונים צריך להתייחס אליו אחרת (שוב פעם לבקר אבל לא להשמיץ), אני לא יודע אם יש לך איזה שהם דמויות שאתה מאוד מחזיק מהם, אבל אם הייתי יודע הייתי נזהר שבעתיים לא לפגוע בהם.
לגביי גיוס חרדים, אז מדיונים פה ושם נראה שיותר משחשוב לכם לקבל את העזרה חשוב לכם שגם נתגייס כדי שלא תהיו פראיירים, ולכן אנחנו פחות מרגישים שצריך אותנו.
למשל הרעיון של שירות בשכר אפילו לא נשקל, למרות ששמעתי הרבה מומחים שטוענים שהוא מצויין.

איציק 9 במרץ 2017

לא להרגיש פריירים זה מה שנקרא אחדות , שותפות גורל, שאתכם מעניינת רק כאשר אתם צריכים אותה. למות זה רק באוהל עם התורה לא עם הנשק. יש עוד אבל אני מבין שבשבילך שותפות גורל זה שילדי ילכו לישיבה ושהמדינה תממן את כולם. אז זו לא שותפות גורל, זה ניצול. שותפות זה שכל אחד יחיה לפי אמונתו (לא דתו) ועדיין נישא באותן המחויבויות ונקבל את אותן הזכויות.

אמיתי 9 במרץ 2017

אולי זה לא הטבע אבל לפעמים קורים דברים שלא כדרך הטבע..
כנראה שהדרך שלנו להעריך אנשים ורעיונות שונה מאד. אותי לא
ממש מעניין מי מעריץ אותו וגם לא מי משמיץ אותו. אני מתייחס לדבריו
ובטח שלא קובע את ערכי לפי איך שאנשים אחרים מתייחסים לדמות זו
או אחרת. ערכים הם משהו שעומד בפני עצמו ללא התניות. ככה שאם אתה
פמניסט ומאמין בשיויון דבריו של הרב ירתיעו אותך ולא התגובה המוגזמת
או לא עליהם. זה פשוט לא העניין..
אנחנו פראיירים..וזה מרגיז. זה באמת מפתיע אותך? לדעתי צריך לעשות או
צבא או שרות לאומי. גם בני דודינו צריכים. ושקלו שירות בתשלום. אתה שקלת
לתרום מזמנך למשהו שהוא לא הסביבה המיידית שלך? נראה לי שנוח להרגיש
ש"פחות" צריכים אותך..אז אתה מחפש אליבי להרגשה הזו.

צביקה 9 במרץ 2017

אמיתי
כשאתה פוגע במישהו יקר לליבי (זה לא המקרה, אבל עדיין) אתה פוגע בי חד משמעית.
וברור שדבריו של הרב (ניכשלת) מרתיעים אותי, אבל לא צריך את ההשמצות חסרות המעצור בשביל זה.
מה גם שמרתיע אותי יותר היחס שהוא מקבל ולמעשה כל השנאת חינם (אולי הוא אשם, אבל אתם ממש לא יוצאים נקיים) בינינו.
לגביי הצבא, אז אני באופן אישי לצערי* לא תורם מזמני גם לא לסביבה המיידית שלי, אני לא אומר זאת בגאווה גדולה אבל זו האמת, אבל אני מכיר הרבה כאלו שמתנדבים עם נוער במצוקה, ילדים חולי סרטן, מגן דוד אדום ועוד, אחותי למשל התנדבה שנים רבות בארגוני עזר לחולים (למעשה זה היה התחביב שלה בשנות העשרה).
לגביי תרומה למדינה אז פה אנחנו לוקים בחסר אני לא מתבייש להודות בכך, מילא צבא לא מתאים, אבל שירות לאומי ועוד, מסכים.
*זו שיחת המוסר הטובה שהייתה לי בזמן האחרון, אני באמת צריך להתנדב.

אמיתי 9 במרץ 2017

אז תבין שהאמירה שלו מעבר לפגיעה בערכים שלי (וממש לא רק
שלי..) פוגעת קודם כל בנשים שהן הסביבה הקרובה של לוינשטיין.
איזה מחנך או מנהיג עושה את זה?

איציק 9 במרץ 2017

צביקה, אם לרוב הקהילה שלך הייתה הגישה שלך, אז היה הרבה יותר קל להגיע לפשרות (כן, אנחנו לא מסכימים בהמון דברים, אך זה לא מתוך רוע לב, אתה פשוט טועה).
אם הוא אשם, אז השנאה כנראה לא לחינם, הוא הרוויח אותה ביושר. האם יש גם התלהמות מצד אלו שיוצאים נגדו? אני לא שמעתי/קראתי אבל אולי בשולים יש ולא צריך להקצין זאת לעומת מעשיו.
אני מאד מברך את המתנדבים והעושים למען הקהילה והקלל וחושב שזה צעד חשוב, במיוחד אם עושים זאת גם למען החיים ולא רק למען המתים (ואני ממש לא מזלזל בזק"א), אבל דע לך שיש המון מתנדבים שעושים זאת למרות ששרתו בצבא. שרות בצבא לא מונע ממך להתנדב.

צביקה 9 במרץ 2017

אמיתי
אדרבה "מה ששנוי עליך אל תעשה לחברך", עזוב את הרב, התלמידים שלו.
ולא אמרתי שלא תבקר אותו – למעשה מי שלא מבקר אותו הוא בבעיה מבחינתי – אמרתי שלא תשמיץ אותו.
אגב זה המקום להתנצל על כך שיש כאלו שרק ביקרו אותו בלי להשמיץ ואני בזעם בלתי מוסבר (באשמת חבריהם – אני אף פעם לא אשם) התנפלתי עליהם שלא בצדק.
איציק
אני לא אמרתי שאל תשנא אותו (אמנם "אל תשנא את אחיך בלבבך"), זה מובן שאתה שונא אותו (גם אם לא מוצדק), אבל צריך לזכור שיש לו עדת מעריצים (בטח בימים אלו הם בבונקרים) שאולי נפגעים עד עמקי נשמתם, וכן שלו נניח היית במקומו ופלטת דבר שלא היה צריך לומר (קורה לטובים ביותר) היית רוצה שיעשו לך כך.
הערה: אם הייתי יודע בוודאות שבני ייצא מהצבא בדיוק כמו שהוא נכנס הייתי כופה עליו להתגייס, כמובן במידה והוא לא לומד תורה כל היום (אא"כ קבוצת הלומדים היא ממש גדולה).

הערה כללית לכולם, לפניי תקופה בחור שהעיר לאתיופית בצורה משפילה הושמץ בצורה ציבורית ולאחר מיכן התאבד, במידה ומישהו ממכם השתתף בשיימינג הזה האם הוא יכול לאמר חד משמעית שהוא לא מצטער על כך?
האם לו מחר אתם פותחים את העיתון וקוראים שהרב לווינשטיין התאבד אתם לא מצטערים על כך שאולי דחפתם אותו עוד טיפה לשם?

איציק 9 במרץ 2017

צביקה, יש משהו בחלק מדבריך, אבל שתי הערות:
1. אף אחד לא חוזר מהצבא כמו שהלך. ראיתי זאת על ביתי וכשיו רואה גם על בני. גם אני חרד פן יחזור ב… יש מילים שלא אומרים. והשינויים הם לא רק דתי חילוני, יש הרבה נקודות מבט שמשתנות והתנהגויות משתנות וזה מפחיד רבים. עדיין זה לא אמור למנוע גיוס.
2. אצל החוזר ב… אופן דיבור כזה הוא נרטיב חוזר, אז אני לא מרגיש שום אחריות כלפיו.

צביקה 11 במרץ 2017

איציק
נתון לא רשמי: מבני הציונות הדתית, 20% מהמתגייסים יוצאים בשאלה.
אין לי נתון (גם לא רשמי) לגביי אחוז החילונים שחוזרים בתשובה במהלך השרות הצבאי אבל נדמה לי שהוא נמוך יותר.

איציק 12 במרץ 2017

הייתי מנותק לזמן מה, ולכן לא אתחיל לקרוא ולענות לכל התגובות, אך אענה לתגובה זו. לחזור בתשובה או לחשור בשאלה אלו לא השינויים היחידים שקוראים. יש שינויים הרבה יותר גרועים מלחזור בשאלה (להגדרתך, או לחזור למוטב להגדרתי). יש אנשים שחוזרים כשאין להם חיוך על הפנים, כשמתפתחים שינויי התנהגות ועוד כהנה וכהנה. מה הייתה מעדיף, בן חוזר למוטב (בשאלה להגדרתך) או שיחזור שבר כלי? מובן לי שהכי טוב ללא שינו, אבל הגדרה של חילוניות כרע המוחלט הזוי. הרבה יותר חמורה החזרה בתשובה, וגם היא יותר טובה משינוים אחרים שיכולם לקרות.
נ.ב.: 20% החוזרים למוטב זה בהחלט לא מספיק. צריך לעבוד כדי להעלות אחוז זה.

צביקה 9 במרץ 2017

את הדברים ששמעתי שנאמרו עליו פה ובאתרים אחרים לא הייתי מאחל לשונאים הגדולים שלי ביותר.
והכי מגניב זה שמדובר בציבור שדורש תמיד להגיב בסובלנות ובהבנת האחר ודעותיו.

אמיתי 9 במרץ 2017

גם לסבלנות והבנה יש גבול..בדמוקרטיה מותר להוקיע אנשים
עם דעות חשוכות שמשום מה חושבים שחצי מהאוכליסיה שווה
פחות מהם. זה אפילו רצוי. הוא דמות ציבורית שיתמודד

צביקה 9 במרץ 2017

אני לא דואג לו, אני דואג להתדרדרות השיח. כתבתי כבר שאני מזדהה עם הרעיון הפמיניסטי עם הטרור הפמיניסטי קצת פחות.
אגב לפניי מספר שנים קצינה בצה"ל אמרה כי היא מעוניינת שכל החרדים ימותו, משום מה לא ראיתי יותר מדי מחאה לא ברשתות החברתיות (פה אפילו לא הזכירו את זה) וכמעט ולא במקומות האחרים.
אגב ממליץ לך לרשום ביוטיוב "גפני בקטע שיא".

צביקה 9 במרץ 2017

התגובה הזו נותרה יתומה. :-(

איציק 9 במרץ 2017

טוב, כדי שלא תישאר יתומה:
1. לא שמעתי על מקרה זה (לא אומר שלא קרה).
2. אם קרה חמור ביותר ולא פחות חשוך מאלו עליהם מדברים כאן.
3. למה החרדים לא הקימו זעקה? בטוח הייתה מגיעה לאוזנינו. הרי הם לא רגילים לעבור לסדר היום על דברים כאלו.

צביקה 9 במרץ 2017

הקימו זעקה פשוט לא עשו את זה במקומות הנכונים (רשתות חברתיות ועוד).
אגב מי שקורא לפטר את הרב לווינשטיין ומצד שני לא קורא לפטר את הגברת המהוללת (ולהוקיע ולהשפיל ולהתרחק ממנה וכו', זו המומחיות שלכם לא שלי) הוא צבוע. חד משמעית.
אם מדובר באישה אני אולי מצליח להבין הרב פגע בנשים והגברת לא פגעה בנשים (לא דווקא בנשים), אבל אם מדובר בגבר אז פשוט שיוסיף לכל קריאת פיטורין של הרב קריאת פיטורין שלה, לכל השמצה של הרב השמצה שלה וכן הלאה.
אני לא אעשה זאת כי זו לא הדרך שלי, אבל מי שזו הדרך שלו מוזמן להיות אמיתי (תרתי משמע).

איציק 9 במרץ 2017

שוב אכתוב שאני לא מודע לעניין, אבל אם מה שאתה מתאר נכון, חד משמעית אתה צודק. היה צריך להעיף אותה מהצבא בלי למצמץ פעמיים, ואם יש אפשרות קודם להעלות אותה למשפט אז זה תחילה. אין שתי אמות מידה, מה שאני אומר לגבי לוינשטיין תקף גם לגביה.

צביקה 9 במרץ 2017

איציק כתוב בגוגל נורית לאמעי ותכנס לכתבה בוואלה עליה יש שם הקלטה שלה אומרת זאת.
וטוב לדעת שאתה לא צבוע הנה צברת עוד זכות בעיני.

איציק 9 במרץ 2017

וואלה חרות כמו הארץ, דורשים רישום ואני לא.
בכול אופן, קראתי ממקורות אחרים. להעיף אותה לכול הרוחות בלי למצמץ בכלל. לא מבין בכלל את הדיון.

איציק 9 במרץ 2017

זה עוד בסבלנות.

באבא ימים 9 במרץ 2017

נו, אז אחרי שהתנצל על מה שאמר על נשים שיש להם את החוצפה להיות מוכנות להקריב את חייהן על מנת להגן על מדינת ישראל, הולך לווינשטיין לאיזור הנוחות שלו ונכנס בהומואים.

אם צה״ל לא מנתק קשר עם המכינה שלו זה אומר שהוא מסכים עם הדעות שלו לגבי איך הצבא צריך להראות. ברור שזו כבר לא פליטת פה.

ובכלל, כמה רעה חושבים הלווינשטיינים של העולם על התלמידים שלהם, כמה רעה חושבים החרדים שיורקים על חיילים על הילדים שלהם, כמה חוסר בטחון עצמי אתה רואה ביחס של הדתיים הללו לערכים שלהם ולכוחם. מאות שנים של חינוך דתי ועדיין עולם הערכים של ם כל כך שביר שמפגש עם חילונים יפרק אותו

צביקה 9 במרץ 2017

באבא CTRL F רונית.

צביקה 9 במרץ 2017

סליחה נורית

באבא ימים 10 במרץ 2017

סוף סוף הבנתי במה מדובר. יש הבדל. ההבדל העיקרי בין המקרים הוא מתי הם נאמרו. היא אמרה את שאמרה כאדם פרטי ולא במסגרת תפקידה. הוא אמר את זה במסגרת תפקידו, לקהל הרבה יותר גדול ויותר מפעם אחת. האם מגיעה לה סנקציה- כן ואני מקוה שהיא ננזפה. את לוינשטיין אין טעם להזהיר כי זה לא מקרה ראשון וכמו שאמרתי לאחר המקרה מה הוא עשה? התנצל וישר רץ להכנס בהומואים, כנראה שהוא חשב שזה יעבוד.

אגב- מבחינת התורה העונש על חילול שבת זהה לעונש על משכב זכר. מדוע לוינשטיין לא נכנס במחללי שבת?

צביקה 10 במרץ 2017

ראית את הסרטון "גפני בקטע שיא"?
שים לב להבדל מה עשו לה ולאחרים.
אם ראש הממשלה מפרסם פוסט בפייסבוק תחת הכותרת "אני רוצה שכל ה_____ ימותו", הוא מבחינתך צריך להינזף ותו לא, הרי הוא לא עושה זאת במסגרת תפקידו?
כנ"ל הרב לווינשטיין אם במסגרת תפקידו הוא מדבר בצורה הכי יפה, אבל שלא במסגרת תפקידו, הוא מלכלך על הלהטבי"ם וכו' (אגב נדמה שאת מה שהוא אמר על הלהטבי"ם – תוך כדי ההתנצלות – הוא עשה כאדם פרטי לא כראש מכינה אז זה בסדר), אז הוא צריך להינזף בלבד?
ההבדל ביחס למחללי שבת ולהטבי"ם הוא הומופוביה, אני לא רואה הבדל בניהם.

באבא ימים 10 במרץ 2017

כשראש הממשלה מפרסם פוסט בפייסבוק הוא לא עושה את זה כאזרח פרטי אלא כראש ממשלה. נורית למאעי לא פרסמה פוסט בפייסבוק.

לא ראיתי את הוידיאו אבל נכנסתי לאתר דוסים ומה אומר, לא ממש התרשמתי. הנה הסיבות:

רובם המכריע של המקרים הם אנשים פרטיים ולא עובדי מדינה.

הנסיון להעצים את האיום לא ישר במיוחד- כך לדוגמה יחוס איזהשהוא מעמד לאסף קישון. למי ששואל מי זה. הוא בנו של אפרים קישון.

בולט במיוחד איזה גולש אלמוני ששונא חרדים, שמאלנים וערסים. ממה לכל הרוחות צריך להעיף אותו?

במקרה של אנשי ציבור, ניקח את מירב ארלוזורוב, אתה אולי לא אוהב את מה שהיא כתבה אבל העמדה שלה לגיטימית. לחלוקת. העוגה התקציבית יש מחיר בחיי אדם. קח כדוגמא את סל התרופות.

כנ״ל אמירות לפיהן חרדים מסכנים את בטחון המדינה שלא מעט גולשים חוטאים בהן.

שיא השיאים היה ההפניה לליבוביץ שאמר הוא חושש(!) שבעתיד יקימו מחנות ריכוז לחרדים כי הם לא לאומיים מספיק. איך זה הסתה נגד חרדים? לעורכי האתר הפתרונים.

אבל הנה הדבר העיקרי שאתה מפספס. אמונה דתית וההתנהגויות הנובעות ממנה היא בחירה. בחירות ראוי לבקר ובחירות מסויימות יכולות לעורר שנאה. יהודים בגרמניה לא בחרו להיות יהודים, חלקם אפילו המיר את דתו. הם שירתו בצבא כמו כל הגרמנים – זה לא עזר להם. החרדים משניאים את עצמם על הציבור החילוני לא בגלל מה שהם אלא בגלל מה שהם עושים.

וכן- יש לא מעט אנשים ששונאים חרדים אתה חושב שההתנהגות החרדית לא תורמת לכך?

צביקה 10 במרץ 2017

אם תיקח כל משפט שנאמר שם, תחליף את המילה חרדים ליהודים/ערבים/להטבי"ם/חילונים, ותפרסם את זה, אני אסכים איתך עד אז אני חושש שלא.
לגביי היחס לחרדים אז גם הוא בעיקר בשל דעות קדומות, למשל כל אדם יודע שחרדים לא מתגייסים בכלל, למעשה זה ממש לא נכון, לי יש הרבה חברים שהתגייסו, אבל אף אחד לא יבליט את זה, מתי יבליטו את זה כאשר חיילים חרדים מותקפים על ידי קיצונים, שזה שוב בהקשר השלילי.
כנ"ל העניין עם התנדבות של חרדים, עד שאמיתי שאל אותי אפילו לא ידעתי שזה קיים (בהבדלים כאלו כמובן) ולאחר מיכן בדקתי ומתברר שחרדים מתנדבים פי שניים יותר מחילונים, אבל את זה לא כלכך חשוב לפרסם כמו את זה שהחרדים לא עובדים*, שאגב גם ממש לא נכון, בקיצור לתקשורת שברובה חילונית אתאיסטית (כמה עיתונאים חרדים אתה מכיר בתקשורת החילונית? אני 4-5) נח להראות את החרדי השלילי ולכן רואים אותם תמיד באור שלילי.
ותסביר לי למה מגיע לי למות להידרס או להישלח למחנה ריכוז? רק בגלל שאנשים ש(לצערי) משתייכים לאותה חברה שלי מכים חיילים או זורקים אבנים?

*על פי הלמ"ס חוזר בתשובה לא נקרא חרדי, חרדי שעשה צבא לא נקרא חרדי, וכן אני לא אקרא חרדי בעתיד כשאצא לעבוד, וזה בגלל שהמסגרת האחרונה שבה למדתי (לפני העבודה) היא לא ישיבה.

באבא ימים 10 במרץ 2017

ברמה העקרונית אני מוכן להחליף את המילה חרדי במילה חילוני. אני לא מוכן לעשות את זה לגבי יהודי, ערבי או להט״ב מן הטעם שלאדם אין שליטה על ההשתייכויות האלה. הוא נולד ככה.

ברמה המעשית גם זה לא יעבוד. אם פשוט נחליף את המילה בטסקט בכל ההתבטאויות שקראתי זה לא יעבוד כי ההצדקות לשנאת חילונים תהיינה שונות.

לא מגיע לאף אחד למות, להדרס או להשלח למחנה ריכוז.

התקשורת לא אשמה בכך שהיא חילונית אלא אם תביא לי ראיות שהיא דוחה עיתונאים חרדים. יותר סביר בגלל הסגירות של החברה החרדית שיש מעט עיתונאים חרדים שמעוניינים לעבוד בתקשורת החילונית.

צביקה 12 במרץ 2017

לגבי המשפט "לא מגיע לאף אחד למות, להדרס או להשלח למחנה ריכוז", הוא חשוב מאוד, מהתגובה הקודמת שלך אפשר היה להבין קצת אחרת.
לגביי אנשי תקשורת חרדים, אז איך תסביר שזה דווקא בשוק התקשורת, איזו בעיה גדולה יותר יש לחרדי לעבוד בשוק התקשורת, יותר מאשר בשוק ההייטק (למשל)? מה גם שעבודה בתקשורת דורשת יכולות שיש (בגדול) לכל אנשי התקשורת החרדים שעובדים בתקשורת החרדית, בשונה משוק ההייטק ששם כמעט ואין חברות הייטק חרדיות.
מה גם שלא רק החרדים מופלים בתקשורת, כמה אנשי תקשורת ערבים אתה מכיר? (להם לפחות יש את השמאלנים שמגנים עליהם), כמה אנשי תקשורת ממוצא אתיופי אתה מכיר? וכן הלאה, לעומת זאת אנשי תקשורת להט"בים יש די והותר (לי זה לא מפריע, מפריע לי שאחרים מופלים).

באבא ימים 12 במרץ 2017

אני לא בטוח שהטענה העובדתית שלך (חרדים מיוצגים יותר בהייטק מאשר בתקשורת) היא נכונה. הנה למה:

1. מבחינת עובדים- שוק ההייטק הרבה יותר גדול משוק התקשורת. כדי שהטענה שלך תהיה נכונה תצטרך להראות שביחס לכלל המועסקים בהייטק אחוז החרדים גבוה יותר מאלה המועסקים בתקשורת. להגיד ״יש יותר חרדים בהייטק״ לא מספיק.

2. ההבחנה בין עיתונות חרדית לעיתונות לא חרדית לא עובדת כשמדובר בהייטק. אין הייטק חרדי והייטק חילוני. יש הייטק. כדי לקבל תמונה הניתנת להשוואה לעולם ההייטק בכל הנוגע לייצוג חרדים אתה צריך לכלול גם את את העיתונות החרדית.

צביקה 13 במרץ 2017

בדקתי ומתברר שטעיתי לגביי שוק ההייטק ואחוז החרדים בו הוא לא כלכך גבוה (2-3%).
לגביי שוק התקשורת לא בדקתי.
ועדיין מכיוון שבתקשורת החילונית (פחות משנה למה) אין מספיק אנשי תקשורת חרדים, יהיה לא נכון להסתמך על סיקורה את הציבור החרדי, בלבד.
אם הייתי מסתמך על התקשורת החרדית בלבד בהבנת הציבור החילוני, הייתי מכיר אותו בצורה שונה לגמרי מאיך שהוא באמת.

איציק 9 במרץ 2017

תקשיב צביקה, בשעה 17:00 מתחיל אצל הסטודנטים שלי מועד ב' ואתה מרגיז אותי. זה חוסר התחשבות בסטודנטים, אז אתה מתבקש להירגע בהקדם.

צביקה 9 במרץ 2017

"הפסקת אש".

שלו 9 במרץ 2017

אני מחנך את תלמידי ותלמידותיי לשרת,
שירות הכי קרבי ועוד משמעותי למי שלא יכול קרבי.
אני גם מחנך אותם שבדמוקרטיה תפקיד הרוב הוא לשמור על זכויות המיעוט.
הדבר המגוחך שהנשים הן רוב.
אני חושב שהוא במצוקה יותר מדי נשים מבחינות הדתי באות חמודות מעשה,
לדעתי הן מראות שהן יכולות לא פחות טוב מנגנים ועדיין לשמור על דרך חייהן.

איציק 9 במרץ 2017

לפי התיאור שלך אתה בהחלט זכאי לנבל ת'פה, להסיט, ולגדף. הוסמכת.

שלו 9 במרץ 2017

אין לי מושג איך יצא ככה.
צריך להיות:
יותר מדי בנות מהמגזר הדתי באות ועושות מעשה…
….לא פחות טוב מהבנים….

צביקה 9 במרץ 2017

חברים תלמדו ככה כותבים ביקורת.

יותם 10 במרץ 2017

זו חתיכת תגובה חצופה. "ותשארו עם צבא של ג'ובניקים"?!? תופתע לשמוע, למרות פועלו של הרב ירום הודו עדיין רוב הקרביים בצה"ל הם חילוניים. ואתה עוד מעז להשתמש במילה ג'ובניקים? לא שירתת יום בחייך! 6 שנים אני נותן לצה"ל ואתה תזלזל בתרומה שלי? אתה?

צביקה 10 במרץ 2017

יותם
אתה כנראה לא מספיק עוקב אחר תגובותיי, זו צורת התבטאות הומוריסטית שלי (בדרך כלל הומור גרוע אם תשאל אותי).
אם נפגעת אני מתנצל, והלוואי והייתי יכול להתגאות בשרות כמו שלך, ואני ממש לא מזלזל.
ועכשיו נתונים: (הארץ – שיעור הגיוס הגבוה ביותר לשירות קרבי – בקרב מתנחלים).
צה"ל פרסם היום (שלישי) דו"ח המפרט את פילוח המתגייסים לשירות קרבי במועצות האזוריות וביישובים. מהנתונים עולה כי השיעור הגבוה ביותר של מתגייסים לשירות קרבי נמצא בהתנחלויות בגדה המערבית, בהשוואה ליתר המועצות האזוריות בארץ. הנתונים מתייחסים לחיילים שנולדו בשנת 1991, והשתחררו בשנה החולפת או בחודשים הקרובים בעתיד.
מבדיקה זו עולה כי מתוך חמשת המועצות שמובילות את אחוזי הגיוס לקרבי – שלוש מהן נמצאות בגדה המערבית. המועצה המקומית שמובילה באחוז המתגייסים ליחידות השדה היא בית אל. מתוך כלל הגברים שנולדו ב-1991, למעלה מ-86 אחוזים מהם התגייסו לאותן יחידות. במקום השני ניצבת המועצה המקומית אליכין, עם כ-81 אחוזים. במקום השלישי ממוקמת המועצה המקומית אפרתה (80.4 אחוזים), ולאחריה המועצה האזורית גליל עליון (79 אחוזים). במקום החמישי נמצאת המועצה האזורית הר חברון, שבה 78.4 אחוזים מהגברים התגייסו ליחידות הלוחמות.
ניתן להסיק כי נתונים אלו מוטים לטובת היישובים, מאחר ומדובר במקומות בהם מחזורי הגיוס קטנים יותר בשל גודל האוכלוסייה במקום. עם זאת, נתונים חדשים מוכיחים כי גם בהשוואה לכלל אזורי המגורים, המתגוררים ביהודה ושומרון מובילים באחוזי הגיוס לקרבי.

ושוב פעם מתנצל.

Shadow 10 במרץ 2017

לא בדקתי את הנתונים שהבאת אבל אחוז הוא דרך לתאר חלק יחסי ממשהו.

להגיד שאחוזי הגיוס במגזר המתנחלים הוא גבוה מבמגזר החילוני לא אומר בהכרח שהכמות במספרים היא גדולה יותר(רוב הסיכויים שלא, במקרה הזה)

רק לשם הדוגמה: אם בהתנחלות יש אדם אחד והוא התגייס זה מאה אחוז גיוס אבל של אדם אחד, לעומת זאת, עיר של מאה אלף איש שרק אחוז אחד מתושביה מתגייס, שולחת בעצם 1000 איש.

צביקה 11 במרץ 2017

מסכים ועדיין ישנם הרבה יישובים קטנים חילוניים.

Trailblazer 10 במרץ 2017

צביקה היקר(לא בציניות,מתגובותיך נראה כי אתה אדם נעים ואינטיליגנט),הסר דאגה מליבך, לצה"ל לא יחסרו לוחמים וקצינים גם בלי לווינשטיין,ומהכרותי עם יוצאי המכינה בעלי,גם הם יסתדרו בלעדיו

צביקה 10 במרץ 2017

אני לא דואג, פשוט נראה כאילו כל חרדי שמשתמט הוא אסון, אבל מצד שני אפשר לוותר על כל מי שלא מוצא חן בעיניך בצבא.

צביקה 11 במרץ 2017

ותודה על המחמאה.

אסף THE KOP 9 במרץ 2017

לוינשטיין התבלבל.
הטרדות מיניות זה במשטרה. לא בצבא.

MOBY 9 במרץ 2017

גם בחצרות של רבנים כאלו ואחרים

צביקה 9 במרץ 2017

אז אני מציע שאל תשלח את בנותיך לחצרות רבנים.

matipool 9 במרץ 2017

גם וגם וגם .

אסף THE KOP 9 במרץ 2017

גם בקיבוצים

אהד 9 במרץ 2017

צריך לשלוח את הבנות לצבא ולמשטרה ולקיבוצים ולרבנים ולאיפה שהן רק רוצות.. צריך פשוט להפסיק לשלוח את הסוטים לשם

צביקה 9 במרץ 2017

זה הפתרון הכי טוב, תאמין לי אם תצליח בכך תזכה בפרס דה באזר לשלום.

דתים הם רשעים 9 במרץ 2017

הכפיה היא חד כיוונית והיא דתית בלבד. אין כזה דבר כפיה חילונית.

כפיה חילונית זה מושג שדתיים המציאו כדי לתת לגיטימציה.

אם תהיה מדינה חילונית אז אנשים יבחרו אם להיות דתיים, מסורתיים, חילוניים, להאמין במפלצת הספגטי המעופפת או כל דבר שבא להם.

לעומת זאת כפיה דתית לא תאפשר לאף חילוני לשמור על אורח החיים שלו. כולם יהיו דתיים.

לסיכום, צד אחד מאפשר שיטה שנותנת מקום לכולם. צד שני משתמש באותה מסגרת כדי לנגוס במסגרת עצמה.

שלא יהיה ספק. ההשתלטות של הדתיים על המדינה היא חלק ממהלך מתוכנן שבא לגנוב אותנו. בגלל זה אני כועס כשאני רואה עוד ועוד חבדניקים שפותחים מרכזים. אני זועם שיש דתיים שמציעים לי להניח תפילין או כשמארגנים עצרת מרכזית ללא נשים.

הדתיים יודעים להתארגן והם יודעים להשתמש בביטויים וטיעונים שנשמעים הגיוניים והם יודעים להסית אנשים עם דעה נוחה להשפעה (כמו שרון גל שנפל על חיים). אין בהם אהבה ולרובם גם אין אמונה (כי כל בר שכל יודע שאין אלוהים, כמו רבנים רבים מאוד).

אז עכשיו צהל, בהמשך המדינה ואקדמיה וכו׳… אז איציק, תסתום ת׳פה ואל תגן על הרב האידיוט

אריאל 9 במרץ 2017

חבל שהשקעת במילים. היית משאיר רק את הניק היינו מבינים.

צביקה 9 במרץ 2017

גדול.

איתן 11 במרץ 2017

טרול

ערן (המקורי) 9 במרץ 2017

כל מילה, דורפן.
השתיקה בשני המקרים מהווה פחדנות וחוסר עמוד שדרה. מביש.
הנתק האישי שלי ממכבי כדורסל (בכדןרגל אני צהוב שרוף) התחיל עם דברי גרשון – גזענות עלובה ודוחה, ובדיעבד לא מפתיעה, מאדם יהיר ביותר. העבודה שהמועדון לא התנער ממנו בזמן אמת באופן מוחלט היתה נקודת שבר עבורי. פרשות אחרות של שמעון מזרחי (בכובעו כעורך דין לתחבורה) גרמו לי לסלידה אישית ממנו, וכיום אני לגמרי מנותק רגשית מהקבוצה.
בקשר לרב לוינשטיין: הקלטות כאלה לא ישנו את הדיעה של אף אחד עליו ספציפית ובאופן רחב יותר על רבנים, מכינות צבאיות, על נשים, חיילות, וכדומה. כל אחד ימצא חיזוק להשקפת עולמו הקיימת. מבחינתי, חשוב שיש תיעוד לדברי שנאה, מיזוגניה והסתה. והבנה מה מחלחל לנוער על ידי מי שאמור לחנכו, במימון כספינו. אבל ברור לי שאף חסיד של הרב לא ישנה דעתו בעקבות ההקלטות.

סימנטוב 9 במרץ 2017

מסכנים באמת קשה להם, הם מבטים לאחור ורואים שעד לא מזמן נשים נעדרו זכות להצבעה ולהיבחר, להתגרש, ולנהוג. הם נלחמים לשמר את העבר ורואים איך גלגלי הזמן משנים להם את העולם. אבל היי לפחות השכר שלהן עדיין לא שווה.

אסף the kop 9 במרץ 2017

הדיסוננס של השמאל.
מצד אחד מזהירים על כך שהציונות הדתית משתלטת על צה"ל ומצד שני מתנפלים אל איזה רב שרוצה למנוע גיוס של חרדל"יות…

שלו 9 במרץ 2017

כל ארבעת האנשים בשמאל?

אסף the kop 9 במרץ 2017

למי אכפת ?

שלו 9 במרץ 2017

בדיוק.

ערן (המקורי) 10 במרץ 2017

״אבל השמאל!״
קצת צפוי

אסף the kop 11 במרץ 2017

מצחיקה הצביעות של השמאל.
זה הכל.

עומרי (ירוק) 10 במרץ 2017

אסף – האמת שברצינות, זה היה מאד נחמד שלא רק בשמאל היו "מתנפלים" על רב (או סתם אדם) שמביע דעות חצופות שכאלו. אני חושב שזה מצדיק התנפלות גם מימין (הדברים של אביאל למעלה הם דוגמה, למשל).

צביקה 10 במרץ 2017

פרסמתי למעלה תגובה על קצינה ש(נדמה לי) עדיין עומדת בתפקידה (למעשה היא אפילו קודמה), שהוקלטה אומרת: "אני יש לי פריחה מחרדים, אני שונאת חרדים, אני רוצה שכולם ימותו בחרדים", אתה מוזמן לתת דוגמא לכל הדתיים ולגנות אותה וכו' וכו'.

עומרי (ירוק) 10 במרץ 2017

לא כ"כ מבין את הקשר צביקה. משהו רע מצדיק משהו רע אחר? לא שמעתי על המקרה הזה (וזה לא לעניין כנראה שלא כתבו על זה מספיק) אבל הנה בשבילך – אם זה מה שהיא אמרה, צריך לטפל בה בחומרה רבה, דברי שנאה חמורים וחצופים.
אגב, זה עדיין לא ממש אותו מקרה – הקצינה אני מניח היא קצינה זוטרה, הרב שלך מחנך דורות שלמים.

צביקה 12 במרץ 2017

אני מוחה על המילים "הרב שלך", הוא אינו הרב שלי.
ואני שמח לשמוע את הגינוי שלך.
לגביי ההבדלים בין המקרים, אז אתה צודק אבל אל תשכח שיש גם הבדל בין זלזול בבני אדם לבין לאחל להם מוות, אני באופן אישי פחות הייתי רוצה שיפטרו את הקצינה, אני לא חושב שזה ישנה את דעתה או את דעתם של אלה שחושבים כמוה, לדעתי תקופת עבודות שירות במגזר החרדי יעשה את העבודה הרבה יותר טוב, כנ"ל לגביי מקרים של ביטויי שנאה חריפים כלפיי ציבור מסוים (כמו ערבים).
נקודה נוספת לגביי הרב לוונשטיין, היא שמכיוון שהמכינה שלו כנראה לא תפטר אותו, אז לבטל את המימון של המכינה בטווח הרחוק תפגע יותר בשילובם של דתיים לאומיים ודתיות לאומיות בצה"ל, לדרוש מהמכינה לפטר אותו יהיה דבר יותר טוב, א"כ לא הגיוני (כנ"ל הדרישה לביטול המימון של המכינה).

אסף the kop 11 במרץ 2017

עומרי
הדברים של הרב הזה הם טמטמום שלא שווים את הניפוח התקשורתי והעליהום נגד חובשי הכיפות.
אז האידיוט הזה אמר מה שאמר. חמי אכפת ?
העובדות הן שאת תהליך השילוב של הנשים אי אפשר לעצור.
מאידך, זה תמיד תענוג לחשוף את הצביעות של הטהרנים מהשמאל.

צביקה 10 במרץ 2017

אמיתי (לאו דווקא)
גוגל: לקט נתונים מתוך הסקר החברתי 2015 בנושא התנדבות לרגל יום המתנדב הבין-לאומי החל ב-5 בדצמבר 2016
ואז: הודעה קודמת בנושא:
השאר היסטוריה.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

למה אישה לא יכולה להצטרף בתור שחקנית למכבי סל גברים ?

(אני מודע לפרקטיקה, העניין הוא שאני לא חושב שהאפשרות קיימת גם בתאוריה)

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

כולל שימוש משותף במקלחות. ("כולה כמה איברי גוף, ואנחנו כבר במאה ה21…")

גל ד 10 במרץ 2017

לנשים בגדול יש פחות שרירים, זה נכון. מה לעשות שכבר די הרבה זמן לא נלחמים עם חרבות.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

נראה לי שיש להם מספר שווה של שרירים, אולי אני טועה.

ואם לגברים יש "יותר שרירים", זו לא סיבה מספיק טובה להוציא אותן מהטנקים כמו שהוצאת אותן מהמלתחות של מכבי סל גברים ?

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

ומה בדבר אליפות העולם בשחמט לנשים ?

אם ליהודית פולגאר היה פחות נימוס, היא היתה מורידה את הלוח על ראשם של המארגנים עם ה "יותר סינפסות" במוח..

Ljos 10 במרץ 2017

"מלכת השח", יי-פאן, כבר עשתה משהו כזה.

גל ד 11 במרץ 2017

לגבי המלתחות, אל תהיו ילדים קטנים. גם היום יש גברים הומואים באותן מלתחות. וראה זה פלא, לא קורה כלום.

לגבי שרירים, התכוונתי למאסת שריר, סליחה שבלבלתי אותך. אבל העמדה שלך דבעלעת מדי בשביל לבזבז עליה זמן.

Ljos 10 במרץ 2017

מעולה. תפתח את ליגת הגברים גם לנשים. אני באמת בעד.
ואני בטוח שגם יהיו נשים שיהיו מסוגלות. ככל שהתרבות שלנו תעודד ספורט נשים, תפחית את הסטיגמות נגד, תגדיל את מספר המשתתפות בפירמידה, תפתח את הבועה הסגורה של ליגות הנשים (בדומה למה שדורפן אמר לגבי הכדוריד – אי אפשר להשתפר בלי להתחרות נגד הגדולים באמת), זה יקרה.
ואנחנו מתקרבים לשם. לאט מדי, אבל מתקרבים.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

כולל פתיחת מלתחות משותפות ?

אני שמח שמצאנו שעניין ההדרת נשים זה לא משהו שקיים רק אצל דתיים משוגעים.

Ljos 10 במרץ 2017

באופן כללי אני נגד מלתחות משותפות.

היה ספק?

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

בטח שהיה ספק. תעבור על תגובות למעלה.

למה אתה נגד ?

Ljos 10 במרץ 2017

200+ תגובות? יש לי דברים יותר טובים לעשות בשישי בצהריים.

אני מתנגד לכל תצורה שאומרת שאני חייב להתפשט ליד אנשים אחרים.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

מה אתה חושב קורה בצוות טנק מעורב ששוהה שבוע שלם ב "מדפים סגורים" במארב ארטישוק מתמשך בלבנון ?

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

כולה קצת אנטומיה אנושית, מה אתה עושה מזה עניין ?

Ljos 10 במרץ 2017

כולה אינטרוורט עם בעיות פסיכולוגיות קשות, מה אתה עושה מזה עניין?

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

נשמע כמו אותן הבעיות של אותו הרב המדובר..

"אתה לא סומך על החינוך החילוני, וחושב שברגע שהגבר יראה פות, כוחו לא יעמוד לו.. וכל מוסר הנאורות עליו גדל יושלך הצידה לטובת זינוק על הטרף… בלה בלה בלה…?"

Shadow 10 במרץ 2017

באמת מה העיניין עם עירום ומין.

מה כזה מפחיד?

גברים עם בולבול קטן ואגו גדול כפו על האנושות הזו ערימה של כללים הזויים ומשונים רק כדי להגן על עצמם מהבושה.

זה לא תמיד היה ככה.

על גודל הבולבול עדיין אי אפשר לשלוט אבל על גודל האגו בהחלט כן.

אני לא ראיתי שום חוף נודיסטי בחיי שהופך למסיבת חשק רבת משתתפים רק כי מסתובבים שם אנשים עירומים.

נ.ב

דרך אגב למה ההנחה שכל עירום הוא בהכרח סקסי. בדיוק כמו שלא כל בחורה לבושה תעורר אצלי משיכה אין סיבה שכל בחורה עירומה תעורר אצלי משיכה. משכיה מינית היא הרבה יותר מרק מראה חיצוני.

הבעיה הגדולה מתחילה כששוטפים לאנשים את המוח ומונעים מהם חינוך מיני ופורקן בריא כמו אוננות ואז גם יש אנשים שכבשים וחמורים הופכים להיות אובייקט מיני בשבילם.

נ.ב 2

אין הכתוב בא לרמוז על גודל האיבר או האגו של כותב התגובה. :)

באבא ימים 11 במרץ 2017

לאן לוקחים את זה? אני לא בסדר אם אני לא רוצה שגברים יכנסו לשירותים ציבוריים עם הבת שלי?

מה לגבי טראנסגנדרים?

Ljos 10 במרץ 2017

אמרתי "אני". אישית, אני לא רוצה להתפשט ליד אחרים.
מלתחות מופרדות אמורות להיות מרחב מוגן וצריך להיות אופציה ככל שזה אפשרי. מי שרוצה לוותר עליו? זכותה.
וגם אני חושב שגלגלים נרדפים עם עורב מאחורי התוכי (המדפים הארטישוקיים נשמעים לי הגיוניים בדיוק כמו המשפט הזה).

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

ואם "אני" ועוד הרבה מט"קים כמוני במילואים כמוני או בסדיר, חלקם עם חברות או מאורסים או נשואים, לא רוצים להתפשט ליד אישה, או לעשות את צרכיהם, איך מתחשבים בהם ?

מרחב מוגן ? מוגן מפני מה ? כולה פין, פות וכ"ו

Ljos 10 במרץ 2017

לא רוצים ליד אישה, אבל ליד גבר כן? מה רע? בסך הכל פין, פות, פי טבעת וכו'.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

כן… מאותה הסיבה שלך למלתחות נפרדות… אתה באמת לא מבין מה אני מנסה להעביר פה ?

Ljos 10 במרץ 2017

אתה באמת לא מבין מה אמרתי שם?
אני רוצה בשבילי מלתחה נפרדת. שאחרים יעשו מה שבא להם.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

אבל בשאלה המקורית שאלתי למה אתה נגד מלתחות משותפות באופן כללי ?

ואמרת שיש לך בעיה עם מלתחות משותפות כלליות, אבל משום מה אין לך בעיה עם "מלתחות משותפות" כלליות בטנקים, שגם שם המשמעות היא כפייה.

Ljos 10 במרץ 2017

אמרתי שבאופן כללי *לי* יש בעיה עם מלתחות משותפות, וש*אני* לא רוצה להתפשט ליד אחרים = אני רוצה מלתחה נפרדת לעצמי.
מקרה של טון דיבור שלא עובר בוויי-פיי.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

"באופן כללי אני נגד מלתחות משותפות."

"מלתחות מופרדות אמורות להיות מרחב מוגן וצריך להיות אופציה ככל שזה אפשרי."

למה בטנקים זה אמור להיות שונה ?

Ljos 10 במרץ 2017

זה אומר ששנינו דיברנו על דברים שונים.
אני דיברתי על מלתחה אחת גדולה עם יותר מאדם אחד בתוכה, מכל מין\מגדר שהוא.

הבן הממזר של ג'ון סטוקטון 10 במרץ 2017

טוב, לא משנה..

שבת שלום עם מחיצה כפולה.

Ljos 10 במרץ 2017

שבת שלום, ואל תציץ.

צביקה 10 במרץ 2017

שמרן ;-)

Ljos 10 במרץ 2017

ליברל :)

איתן 11 במרץ 2017

שלום צביקה.
ראיתי שאתה מגדיר את עצמך בתור חרדי,סתם אני תוהה לעצמי, איך אינטרנט לחרדים זה לא פריצות, ואם אתר כמו דה באזר שפתוח בשבת נחשב לכשר?

כמו גם אני לא מבין למה להגביל אנשים כמו בדת,שחס וחלילה לא ייראו או ידברו עם נשים,שיראו אנשים שלא שומרים על כשרות או שבת ועדיין נשארים בחיים…-בסופו של דבר חינוך נכון שכן מגיע מהבית,אך אין לנו שליטה למה אנחנו או הילד שלנו יחשף…אנחנו רק מקווים שהוא\היא יקבלו את ההחלטה הנכונה,כשתבוא שעת המבחן שהיא: גם חלק מעשרת הדיברות או אם להשתמש בסמים וכו'.

אחכה לתשובה בצאת השבת…

צביקה 12 במרץ 2017

לגביי פריצות באינטרנט, אז כך לצערי אינני מקפיד גדול על העניין הזה, א"כ לא מזמן הצטרפתי לרימון ומאז הרבה יותר קל להקפיד.
לגביי דהבאזר ושבת, אז אין לי תשובה, בסה"כ מדובר בנקודה שבימינו קשה עד בלתי אפשרי להקפיד עליה, הרי כל אתרי הבנקים, הביטוח ועוד פתוחים בשבת (זה גם לא פיקוח נפש), כך שממש קשה להקפיד על זה, מי שמסוגל תבוא עליו הברכה, אני לצערי לא מסוגל.
לגביי שאלתך השנייה, היא אינה מנוסחת בצורה כלכך ברורה אשמח להסבר נוסף.

איתן 12 במרץ 2017

שאלתי השנייה נוגעת לגבי הגבלת חינוך ליבה וגם הגבלה של בחורים חרדים מכן לשאול שאלות ולהתעניין על נושאים גם של חול ולא רק של קודש,מטריד אותי הנסיון הכוללני של החרדים לכפות לימודי קודש גם על אלה שהם לא עילוי בדת ובכך להיות מאין אנשי אמיש כקבוצה סגורה,ומגיע לך אדם לחברה שהוא ברמת השכלה בסיסית של ילד בכיתה ט'- מה שמשפיע על ההחלטה המושכלת שהוא יקבל על מצבו הכלכלי,ולקבל את עצת הרב כגזרה משמיים ולא לחשוב מעבר באיזה עוד אלטרנטיבות יש לי לפתרון הבעיה ,מה היתרונות והחסרונות-והאם יש אינטרסים חבויים לדוגמה….בנוסף שכיום גם בעניין הטכנולוגיה קשה מאוד להיות סגור בתוך קונכיה,בעברי ראיתי המונים ילדים חרדים נכנסים לאינטרנט של ספריות ציבוריות,צופים בסדרות של חילונים וכדומה.

הרבה אנשים נחשבים אצל הקהל החרדי פשוט מנמיכים את תקרת הזכוכית והפוטנציאל שכל ילד חרדי מסוגלים להגיע על מנת לשמור לכאורה על הקהילה…אני אומר שניתן להנות משני העולמות,ולראייה קיימים גם פרופסורים דתיים שעל אף קירבתם לאקדמיה ומחקר לא שינו את דתם ועורם- הכל מתחיל בחינוך וערכים בבית(וכמובן נפשו ועולמו הפנימי של הנער),וכמו שרבים שנחשפו לאלכוהול אינם יהיו אלכוהוליסטים,כך גם חרדים שייחשפו לנשים(גם בצבא) ,מדע וטכנולוגיה לא מיידית יחזרו בשאלה!
מקווה שעניין זה יותר ברור

צביקה 12 במרץ 2017

בקצרה: (מחר בעז"ה אפרט יותר), אני תומך גדול של לימודי ליב"ה, בעז"ה את ילדיי אשלח לבית ספר ממלכתי חרדי.

איציק 12 במרץ 2017

אני בעד צביקה, אבל תחילה צריך ילדים. בהצלחה :-)

צביקה 12 במרץ 2017

לא חשבתי על זה מספיק לעומק, וואלה צודק. :-)

Comments closed