האליטות

על ספורט אוניברסיטאי

 

ישבתי פעם בערב באיזה מלון בארצות הברית (לא, זה לא תחילתו של סיפור מסע) ונקלעתי בטלוויזיה לדיון בשאלה ״האם נוטרה דאם צריכה להמשיך לשחק פוטבול נגד נייבי״. מכללת הצי האמריקאי באנאפוליס. זה היה לפני יותר מעשור כשנוטרה דאם, אחת המכללות החזקות, עמדה על כמה עשרות ניצחונות רצופים במשחק השנתי. נוטרה דאם היא מכללת העילית היחידה שלא משחקת בליגה אלא בוררת לעצמה יריבות יוקרתיות. לכן היא ממעטת לאיים על התואר הלאומי אבל נהנית מהרייטינג והיוקרה הגדולים ביותר. בשנים שמאז הצי השתפר, בפוטבול לפחות, והמשחק קיבל מחדש ערך ספורטיבי.

זו הייתה מן תכנית בה צופים יכלו להתקשר לאולפן ואז הגיעה שיחת טלפון ממישהו שכנראה היה חייל בצי בשלב מסויים של חייו. ״אתם שוכחים דבר אחד. אתם רואים זאת מנקודת מבט של פוטבול ונוטרה דאם. אבל שכחתם שהמשחק מול נוטרה דאם מחשל את הבחורים הנפלאים שלנו שאחר כך צריכים להגן על ארצנו ברחבי העולם״, הוא אמר וסגר את הדיון. כי עם בטחון לאומי לא מתווכחים.

הוא ביטא את האתוס האנגלו סקסי הישן לפיו ספורט מחשל את הקצין. ״את הקרב בווטרלו ניצחנו במגרשי המשחקים של איטון״ אמר הדוכס מוולינגטון, והגישה הזו קנתה לה גם אחיזה במרכז החדש של הדומיננטיות האנגלופונית – ארצות הברית. והיא חורגת מהצבא. קרוב משפחתי הייתה לתקופה בכיר מאד באוניברסיטת סטנפורד. הוא הראה לי בניין מפגשים לבוגרים – שם יושבים בוגרי המכללה או לפחות אלו שגם תרמו כמה גרושים – לפני משחקי פוטבול. ריהוט עץ כבד, ספות מעור. ושם סוגרים בוגרי סטנפורד הרבה מהדילים החשובים של החוף המערבי או אולי העולם. העיסקאות לא נחתמות שם רשמית – אבל החונטה מתגודדת.

*

מה שאנחנו מקבלים בסוף השבוע זו מוטציה של האתוס הזה. גוזנגה ניצחה את דרום קרוליינה במשחק בין שתי מכללות שלבוגריהן אין שום משקל משמעותי בחיים האמריקאים. צפון קרוליינה ואורגון טיפה יותר יוקרתיות, אולי בקונטקסט של המדינות שלהן, אבל הן לא סטנפורד. בענף ספורט שנאבק כל הזמן בפסבדו-מקצוענות. ויש לקוות שיהיה סוף לפארסה הזו בקרוב עם תשלום מכובד יותר לשחקנים.

לעומת זאת בצד השני של השלולית יחתרו היום אוקספורד וקיימברידג׳. אחד האירועים הבודדים שגורמים לי להתגעגע ללונדון. מצחיק איך מאות אלפים מתגודדים על שפת הנהר לצפות באירוע שהוא סמלי לשליטה מעמדית. איך סוכן הביטוח מאסקס או הספרית מפאטני מחליטים אם הם אוהדי קיימברידג׳ או אוקספורד- בכלל לא ברור לי. אני אגב תמיד עם קיימברידג׳ – בגלל ניוטון. האירוע נוטף מסורת עם שפה משלו. לנהר יש את ״צד סארי״ ואת ״צד מידלסקס״. המומחים שלכאורה ראו את האימונים ויודעים מי הפייבוריטים נקראים ״רכלני הנהר״. אין כמו הבריטים לתת נופך אצילי-ציורי נהדר לאירוע.

האליטה הבריטית פחות מתביישת באליטיותה. כאן מגייסים ספורטאים מכל הבא ביד – ולעתים החותר הוא כלל לא סטודנט קבוע באוניברסיטה. הסירה של אוקספורד תכלול שלושה זרים- כולל מדליסט הולנדי ממשחקי ריו. בסירה של קיימברדיג׳, כלומר הסירה שלנו, רק שלושה בריטים ואחד מהם ההגאי. אפילו במירוץ הבנות שהוא מאד חדש 10 מ-18 המשתתפות בשתי הסירות הן זרות.

משחקי הראגבי והקריקט בין האוניברסיטאות, לא יודע אם יש כדורגל, מושכים קהל הרבה יותר קטן. אבל הייתי פעם במשחק קריקט כזה ב״אובל״ – כי גם אני מכיר אנשים שהיו באוקספורד! רוב הקהל היה בוגרים והכל היה מאד חשוף. היו שם דוכנים של הבנקים הגדולים, אבל במקום למכור לך הלוואות מחורבנות בריבית מופקעת כמו בקניון של האנשים הפשוטים, הם היו דוכנים שחילקו מידע למועמדים לעבודה. חברות פיננסיות היו גם נותני החסות של המשחק.

*

אז יש לנו סופ״ש של ספורט אוניברסיטאי. אבל בכל פעם שאומרים לי שהכסף והספורט המקצועני השחיתו את הספורט – אני לא שוכח איפה השחיתות האמיתית.

על הקצה
פ.צ היפסטר

42 Comments

אריאל גרייזס 2 באפריל 2017

מעניין מאוד. דרך אגב, נוטרדם לא שייכת לאף חטיבה מסיבה מאוד פשוטה, כמובן – כסף. בגלל הפופולריות העצומה שלה (כל הקתולים באמריקה בערך אוהדים אותה) יש לה חוזה שידור נפרד עם רשת שידור שמשדרת את כל המשחקים שלה. אם היא היתה חלק צחטיבה הכסף מחוזה השידור היה מחולק עם כל הקבוצות בחטיבה, ככה היא שומרת את הכל לעצמה. בכדורסל, למשל, היא כן חלק מחטיבה

דורפן 2 באפריל 2017

כן – אבל מה שמעניין, דווקא בגלל הכסף, שמשחק נגד הצי שבדרך כלל לא יוציא שחקנים מקצוענים נתפש ככזה שעושה כסף.

אריאל גרייזס 2 באפריל 2017

אל תשכח שבשביל לרוץ לאליפות או לפחות לבול טוב אתה חייב כמה קאפקייקס בלוז שלך, לא רק פאוואר האוס. נייבי יושבים טוב על המשבצת הזאת, גם יריבות וגם מנצחים אותם תמיד

אהוד 2 באפריל 2017

הם מחוייבים לכמות משחקים מסוימת כל עונה מול ה-ACC, לא?

דורפן 2 באפריל 2017

עושה רושם שהם משחקים פעמיים בשנה נגדם.

תום 2 באפריל 2017

חמישה משחקים. זה בלתי נמנע שבשלב מסויים הם יצטרפו לקונפרנס כלשהו. ה-SEC והביג 10 מחלקים לחברים שבהם כמעט פי 2 כסף כל שנה ממה שנוטר דיים מקבלת עכשיו. גם ה-ACC והביג 12 מחלקים כל שנה סכום גדול יותר באופן משמעותי. אפילו ה-PAC, עם חוזה השידורים הגרוע ביותר מחלקים יותר ממה שנוטר דיים מקבלת.

אלון 2 באפריל 2017

נוטר דם ב acc בכל הענפים חוץ מפוטבול. הסיכום היה שהם משחקים 5 משחקים בשנה נגד הacc.
בגלל ה 5 משחקים הם ביטלו את המשחק הקבוע נגד מישיגן. בנוסף הם כל שנה הם רוצים לשחק בקליפורניה ולכן הם משחקים עם סטנפורד ודרום קליפורניה כל שנה. כל ההסכמים האלה יפריעו להם להצטרף באופן קבוע ל acc כי הם יצטרכו להתחייב לפחות 8.
אגב, אני חושב שגם byu עצמאיים בפוטבול.

תום 3 באפריל 2017

אל תמעיט בערכו של הפיתוי של כסף. נוטר דיים לא יהיו צריכים את סטנפורד (שהובאה כתחליף למיאמי בש,3,,נות ה-80) כאשר הם ישחקו פעם בשנה בפלורידה (נגד מיאמי או פלורידה סטייט).

אסף the kop 2 באפריל 2017

אריאל
האם כיכבו בשורותיה בני דתות אחרים ?

דורפן 2 באפריל 2017

בוודאי. וגם בבריגהאם יאנג שהיא מורמונית. וגם בישיבה יונברסיטי לומדים לא יהודים

אריאל גרייזס 3 באפריל 2017

אני לא חושב שג'ו מונטנה קתולי אבל אולי אני טועה

דורפן 3 באפריל 2017

הוא איטלקי אז קשה להאמין שלא..

אריאל גרייזס 3 באפריל 2017

לא היה לי מושג שהוא איטלקי. איזה שם זה לאיטלקי??

דורפן 3 באפריל 2017

בערך השם הכי איטלקי שיש.. חשבת שמונטנה זה על שם המדינה והוא סוג של קאובוי?

הנה מן הסתם עיירת אבותיו

https://la.wikipedia.org/wiki/Montana_(Italia)

ארז 2 באפריל 2017

מאלף. תודה דורפן.

ניינר / ווריור 2 באפריל 2017

לפני כמה שנים יצא להיות במירוץ הרגאטות המסורתי בהנלי און תיימז. אחד מאירועי הספורט הגדולים שחוויתי. שיא האריסטוקרטיה הבריטית מצד אחד ואווירה ספורטיבית נדירה מצד שני.

בני תבורי 2 באפריל 2017

בצד של סארי נמצאים בעיקר חובבי פרוגרסיב-רוק.

גילעד 2 באפריל 2017

זה עושה אותם הצד האליטיסטי של המשחק האליטיסטי. כנראה בלתי נסבלים במיוחד

Danny - Long Island 2 באפריל 2017

אהבתי מאוד…… אחרי הדיכאון של יונייטד

יואב דובינסקי 2 באפריל 2017

בתקופתי באולימפיה, אחד החניכים שלי היה סטורם אורו, חותר ניו זילנדי שהתחרה בשני משחקים אולימפיים וזכה במדליית ארד בלונדון. הוא קיבל מלגה לעשות תואר שני במנהל עסקים באוקספורד והפלא ופלא, באותה שנה (2014) הם גם ניצחו.

דורפן 2 באפריל 2017

מקווה שתזזת אותו

Kirma der faux 2 באפריל 2017

איך חגגו אצלכם את ההפסד של יוקון?

יואב דובינסקי 4 באפריל 2017

זה לא רק ההפסד של קונטיקט אלא גמר על טהרת הSEC!

אוהד נחמני 2 באפריל 2017

האליטות של השחיתות האמיתית בעולם הספרדי נמצאות, כמו שאמר גרארד פיקה, ביציע הכבוד בברנבאו.

יואב מקטמון 2 באפריל 2017

מחזיר אותי לאחד מספרי הילדות האהובים עלי, אלופי וילובי. תיאור מירוץ הסירות, ההכנות, התככים, יום המירוץ עצמו – הכל נוטף בריטיות במובן הנפלא ביותר.
ואפרופו אליטות ישנות, לפני כמה דקות פדרר ניצח את נאדאל בגמר במיאמי 2-0. לא ייאמן.

אמיתי 2 באפריל 2017

אז אולי עונה הבאה רוני יחזור גם לכושר של לפני עשור?.. אחחח פדרר. קלאסה אינסופית. פנומן בכל המובנים

איציק 2 באפריל 2017

אולי גם לביורן בורג יש עוד עתיד.

אמיתי 2 באפריל 2017

הוא האליניב ברדה שלנו..חוץ מהשיער

איציק 2 באפריל 2017

למה באתר של ערוץ 5 תחת הכותרת על הניצחון של פדרר שמו תמונה גדולה של סוארז?
נפלאות דרכי…

יוסי מהאבטיחים 2 באפריל 2017

כי זה חדשות בבחינת "אדם נשך כלב"…

אמיתי 2 באפריל 2017

אוף טופיק
אתמול מכבי רגל הפסידו.
היום מכבי סל הפסידו.
טור של טלבי ירד לדפוס כבר?
כוסס ציפורניים..מחכה..

איציק 3 באפריל 2017

גם הכדוריד הפסיד.
האם גם לזה היש קשר לטב"י?

אמיתי 3 באפריל 2017

אבל הם עדיין בתמונת ההצלבה בבדמינגטון שולחן.
נמתין

matipool 3 באפריל 2017

הם גם מועמדים לקחת את האליפות בכדורעף נגד הוד השרון שעשתה להם חלק גדול מהעבודה והעיפה את מטה אשר.

איציק 3 באפריל 2017

גם נגד מטה אשר היה להם סיכוי.

עומר ח. 3 באפריל 2017

באופן די מקרי יצא לי לבלות השבוע במסגרת העבודה שלי לכמה שעות בבסיס של ה-Navy באנאפוליס. אחרי ניסיונות לברר עם מישהו שם עדיין זוכר את דיוויד רובינסון, התחלנו לדבר כמובן על פוטבול (בלי להזכיר כמובן את ההפסד לארמי השנה אחרי משהו כמו 15 שנה של נצחונות). יצא לי לשוחח עם צוער בשנתו הראשונה (היו לו עוד 58 ימים לסיום השנה הראשונה. כרגע הוא עדיין לא רשאי ללכת בדרכי קיצור בבסיס וגם חייב לרוץ בתוך המעונות). בכל אופן, הוא סיפר לי, שהנוכחות במשחקי הבית של קבוצת הפוטבול הוא חובה לכל הצוערים בבסיס (יש בערך 4600 כאלו) ושהם צועדים למשחקים ביחד בטורים צבאיים. לגבי משחקי החוץ זה עוד יותר מעניין – מי שנוסע אליהם מקבל זמן חופשי מחוץ לבסיס ולכן רבים מהם בוחרים לנסוע. אם הם נשארים בבסיס אז הם רשאים לצאת רק למספר שעות בודדות במהלך יום שבת. דבר נוסף ומפתיע שראיתי באנאפוליס וגם קיבלתי על כך אישור מהצוער שהסתובב איתי – הרוגבי מאוד פופולארי שם בשנים האחרונות.

מיקיג' 3 באפריל 2017

לכל אוהדי קיימברידג' אני אומר פחחח. אחת מהשלוש – או שלא חייתם באוקספורד (אין מקום לכולם, קורה), או שכן חייתם בקיימברידג (אנשי מערות), או שאני לא יודע. בלתי בעליל.

דורפן 3 באפריל 2017

אמא שלכם זונה.

אמיתי 3 באפריל 2017

בקצב הזה אמיר a ייקח מההורים שלכם את הפוד סטאמפס

צחי 3 באפריל 2017

אם כבר קולג'ים וחתירה-
"הבחורים בסירה" של דניאל ג'יימס בראון, תאור נהדר של צוות החותרים מאוניברסיטת וושינגטון שזכו בזהב באולימפידה של היטלר.
החובבנות במובן העמוק של המילה- נערים שלא היה להם מושג אם יצליחו להרוויח מספיק כסף בחטיבת עצים בקיץ על מנת להמשיך ללמוד באוניברסיטה ולחתור עבור הנבחרת שלה בחורף.

דורפן 3 באפריל 2017

מוזר… כי בסירה של ארצות הברית ב-1924 חתר אחד הרוקפלרים. ובהזדמנות אחרת ממייסדי פייסבוק – לרוב אליטיסטי מאד.

צחי 4 באפריל 2017

"הבחורים בסירה" מאוניברסיטת וושינגטון, היו כולם ממעמד הפועלים. הספר מתמקד בג'ו ראנץ שלפרנסתו טאטא את מועדון הסירות באוניברסיטה ובקיץ עבד בחטיבת עצים ובבניית סכרים במסגרת הניו-דיל. שום רוקפלר לא עבד לצידו. הדרך שלהם למדלית הזהב עברה דרך ניצחון בחוף המערבי על החותרים מאוניברסיטת קליפורניה (שזכו בזהב בשתי האולימפידות הקודמות) ונחשבו אז לאוניברסיטת העלית של החוף המערבי. אחר כך הם התגברו על החותרים מאוניברסיטאות ליגת הקיסוס של החוף המזרחי, ובחצי הגמר האולימפי על מיטב החותרים של אוקספורד/קמברידג' (כולל אביו של יו לורי, לנצח דוקטור האוס. יו לורי עצמו חתר וניצח ב-1980 עבור אוקספורד, במרוץ הצמוד ביותר במאה ה-20 שכלל גם התמוטטות של ההגאי של אוקספורד לקראת קו הסיום). אגדה אמריקאית.
https://www.youtube.com/watch?v=n58w0BctOvs

Comments closed