להיות בלתי נחוץ

הרצאה של אדי ג׳ונס

בפעם הראשונה שקראתי פרופיל מעמיק על אדי ג׳ונס, מאמן הראגבי של אנגליה, נכתב שם על תרגיל מוטיבציוני פשוט שהוא עושה בכל קבוצה אליה הוא מגיע. הוא נטפל לכמה מהשחקנים הצעירים. כדי לראות איך הם יגיבו אבל גם לראות איך חבריהם לקבוצה מגיבים. האם הם מסייעים להם? האם הם עומדים מנגד? ובכלל הוא מדבר על חשיבות יצירת קונפליקטים בקבוצה. שזה מרתק בעיני. הוא מעודד קונפליקטים במקומות בהם הם נחשבים לבעיה – יפן, אנגליה.

הדבר הזה כנראה מושרש עכשיו אצל ג׳ונס – ואפשר לראות את זה בהרצאה הזו באוקספורד-יוניון. הוא תופס איזה ילד בקהל וממשיך להתבדח איתו קצת.

ג׳ונס הוא לדעתי כיום הטוב ביותר. מאז הלך אלכס פרגוסון. הוא גרם ליפן לנצח את דרום אפריקה בגביע העולם שזה משהו שלא הגיוני שהוא יקרה. ראגבי, על כל האספקטים הנפלאים בו, הוא ספורט נקי מהפתעות ענק. הוא הפך את נבחרת אנגליה מבדיחה לקבוצה מספר 2 בעולם בתוך דקות. ושימו לב לפילוסופיה שלו: להביא קבוצה למצב בו הוא יהיה בלתי נחוץ.

שזה באמת מה שמבדיל את הטובים מאד מאד מהאגדיים.

הים השחור
הבלוג תורם את חלקו להבנה בין העמים

תגובות

 • 7even

  אז סטיבן קר ופופ יכולים ללכת הביתה ולחזור בפלייאוף?

  הגב
  • אריאל גרייזס

   כמו שראינו בפלייאוף הזה, קר יכול ללכת הביתה גם בפלייאוף וזה לא ישנה כלום

   הגב
   • א.ב

    נכון
    אפילו בגמר זה היה נראה בTO כאילו קר עומד ומתבדח עם ה"עילוי" מייק בראון ואומרים בוא נעשה כאילו אנחנו חושבים איך לנצח....

    הגב
    • רונן דורפן

     לחלוטין מסכים. הדבר היחיד שאני שואל את עצמי הוא מי האיש מאחרי הכל בגולדן סטייט. כי הם התחילו בעליה שלהם עוד לפני סטיב קאר - אז אולי מאיירס וג׳רי ווסט היו יותר דומיננטים. אבל אני חושד שזה קאר

     הגב
     • גיא זהר

      עם מארק ג'קסון נתנו פייט לסאן אנטוניו בסיבוב שני. עם קאר באותו סגל לקחו אליפות והגיעו לגמר אחרי עונה היסטורית. כל אחד שיענה ממה שהוא חושב.

      הגב
      • אריאל גרייזס

       שיהיה ברור, לא אמרתי שלא היו מגיעים לאותו מקום בלי קאר - אמרתי שבפלייאוף הם כבר לא היו צריכים אותו. יחידה שמתפקדת עצמאית

 • Abby Wambach בדימוס

  הרצאה מרתקת. שתי נקודות במיוחד - הרצון שלו, בצחוק או שלא, לאמן את נבחרת הכדורגל של אנגליה. הלוואי. ודבר שני, התשובה שלו בקשר לראגבי נשים וההמלצה שלו שהמועדונים לא יהפכו למקצוענים. נראה שהוא הקדיש לזה הרבה מחשבה, וזה מעניין כי זה מנוגד לכל מה שידעתי על השאיפות של ספורט נשים (כדורגל, כדורסל) - להפוך למקצוענים כמו הגברים, בהנחה שבלי משכורות ראויות לא תהיה מספיק מוטיבציה לשחקניות להמשיך לשחק מעבר לקולג׳.

  הגב
  • דורפן

   התשובה הזו מעניינת - ויש נשים שיראו בכך לפעמים פטרונות. אבל הוא הביא דוגמא דווקא מהמועדון שלו באוסטרליה (מועדון זה שתי רמות מתחת לנבחרת - באמצע יש סופר-ראגבי). הוא אמר שכשהמועדון היה חובבני הכסף שהיה הלך לבניית מתקנים וטיפוח המועדון - והוא משך הרבה חובבים. וכשהמועדון החל לשלם לשחקנים הוא פשט רגל. אז מה שהוא מציע שאם יש תקציב מוגבל לראגבי נשים (וזה המצב כל עוד אין את ההכנסות הגדולות מהמגזר הפרטי והקהל) - לא לבזבז אותו על משכורות.

   הגב
   • יואב דובינסקי

    גישה פרקטית מעניינת. מתקשה לראות איך היא תשרוד את ביקורות בארה"ב למשל.

    הגב
    • רונן דורפן

     בארצות הברית היו עושים מזה כותרת וצולבים אותו ופוטרים עצמם מדיון.

     למעשה הוא לא מתעסק במגדר. הוא מדבר על כל ענף ספורט בו אין כסף גדול. הוא אומר תשקיעו את המעט בתשתיות ואימון ותתגמלו במשכורת רק את אלו שלמעלה.

     הגב
     • Abby Wambach בדימוס

      ההנחה שלו היא שמי שאוהב/ת לשחק ימשיכו לעשות את זה גם בלי תשלום. אני לא בטוחה שההנחה הזאת נכונה, אם כי ברור שזה המצב בראגבי נשים כרגע בכל מקרה. הבעיה מתחילה כשהרמה עולה, או אם יש שאיפה להעלות את הרמה - באיזשהו שלב שחקנים צריכים להשקיע כל כך הרבה זמן ומשאבים באימון, שקשה להם להמשיך להתפרנס מעבודה אחרת, ואז נוצר מצב בלתי אפשרי שבו אולי יש מספר קטן שחקנים שמקבלים שכר מהנבחרת, אבל כל חבריהם למועדון לא, ומצד שני נראה לי שלעילית של השחקנים יהיה קשה לשמור על רמה גבוהה כאשר רוב השחקנים במועדון לא יכולים להשקיע כמוהם ולהגיע לאותה רמה.
      יכול להיות שהפתרון הזה עובד במצב סטטי שבו אין שאיפות להגיע למקצוענות יום אחד. אולי באמת צריך עוד שכבת ביניים של מספר מצומצם של קבוצות שמקיימות ליגה ביניהם, שכן משלמות לשחקנים וכן שומרות על סטנדרט מקצועני. אם אני לא טועה זה המצב היום בכדורגל נשים בארה״ב - יש ליגה מקצוענית (NWSL) עם שכר מינימום, שבה יש כרגע 10 קבוצות, ובנוסף יש ליגה לא מקצוענית או חצי מקצוענית ויותר ותיקה (WPSL), עם הרבה יותר קבוצות.
      אבל בעיקרון נראה לי שלא הוגן לצפות משחקנים או שחקניות, או אתלטים בכלל, להשקיע את כל החיים שלהם בלי לקבל שכר קיום לפחות.

      אישית לא הרגשתי שהוא מדבר בפטרונות, או שזה ספציפי לספורט נשים. פשוט גישה מעניינת לבעיה ידועה.

      הגב
  • טל המנצ'סטרי

   Abby Wambach בדימוס

   קלייב וודוורד, מי שהיה המאמן של נבחרת אנגליה ברוגבי כשזו זכתה באליפות העולם ב 2003, הצטרף כמה שנים לאחר מכן לצוות האימון של סאות'המטון כשהארי רדנאפ היה המנג'ר שם.
   רדנאפ נתן לו יד חופשית לעבוד עם מספר שחקנים שוודוורד בחר וניסה לשפר אותם מקצועית, אבל מהר מאוד הבין שההבדלים, עם בהקשר של המשחק עם הכדור ובכלל היו שונים לגמרי מעולם הרוגבי והוא עזב.

   הגב
   • רונן דורפן

    שזה מהלך הזוי. אם מישהו כמו אדי ג׳ונס יכול לתרום למערכת אז זה בתרבות אירגונית ולא בעבודה עם אנשים ספציפים.

    אבל יש גם שוני גדול בין השניים. וודוורד היה איש של פרטים קטנים שעשה רדוקציה של המשחק האנגלי - למכונה משעממת מאד ויעילה מאד שעבדה עבור הבועט ווילקינסון. לכן כל העניין גם לא שרד הרבה. ג׳ונס ממש הביא חדוות משחק וראגבי פתוח.

    הגב
   • Abby Wambach בדימוס

    לא ידעתי על המאמן הקודם. הסיבה שאני בעד היא בגלל תשובה אחרת שלו - כשהוא נשאל בקשר לפיתוח צעירים או משהו כזה, הוא ענה שזה לא מעניין אותו. התפקיד שלו הוא לאמן את הנבחרת הבוגרת וזהו, ואם הוא עושה עבודה טובה והנבחרת מצליחה זה מקרין על שאר המערכת, אבל שאר המערכת היא לא העסק שלו. זה קנה אותי. לא נראה לי שהוא יכנס בכוח לדברים שהוא לא מבין בהם, אלא ישפר את הנבחרת במה שהוא כן יודע.
    בגדול - למה לא? המצב בנבחרת גרוע כבר שנים, אף מאמן לא הצליח כבר מי יודע כמה זמן, אז למה לא לנסות מישהו שכבר הוכיח את עצמו תחת לחץ בנבחרות שונות? במקרה הכי גרוע הוא יעורר כל כך הרבה אנטגוניזם שיאחד את הנבחרת להופעה הירואית כנגד כל הסיכויים (כמו תמיד), עם בונוס של ניקוי אורוות.

    הגב
 • בני תבורי

  להביא קבוצה למצב שהוא יהיה לא נחוץ זו פילוסופיה עתיקה של אנשי עסקים עצמאיים המשרתים כקצינים במילואים, שמגיעים ליומיים שלושה, מארגנים את הרס"פיה והקת"חיה ועפים הביתה עד יומיים לפני השחרור.

  הגב
  • יוני (המקורי, מפעם)

   וגם של אנשי עסקים שלא עושים מילואים ויודעים לבנות עסק מצליח שבנוי על עובדים טובים

   הגב
 • יריב

  אז פרגוסון היה הטוב ביותר אבל הוא לא אגדי?

  הגב
  • בני תבורי

   אתה שואל אוהד יונייטד על פרגוסון ומצפה לתשובה שקולה? הנה אני אומר: אגדי והגדול בהיסטוריה.

   הגב
   • יריב

    אני מצפה, גם מאוהד יונייטד, לעקביות. האם פרגוסון הביא קבוצה למצב בוא הוא בלתי נחוץ? (כמובן, השאלה לרונן, לאחרים אולי יש קריטריונים אחרים לאגדתיות).

    הגב
    • דורפן

     הוא בהחלט שאף למצב כזה. בו לא משנים טקטיקה בכל משחק. במיטבן הקבוצות שלו התקרבו לזה.

     הגב
     • D! פה ועכשיו

      אבל כולנו ראינו (ורואים) מה קרה ברגע שהוא הלך

      הגב
      • southport

       אולי הקבוצה היתה מסתדרת מעולה בלי פרגסון אבל עם מויס אפעס יותר קשה לסחוב בעליה.
       ובלי להאשים את מויס יותר מידי, הקבוצה לא היתה בנויה ללחץ של "לשחק כאשר אין את פרגסון".

 • איציק

  אוברדוביץ' כל שנה עושה קונפליקטים כפילוסופיה שמביאה את הקבוצה לשיא בדיוק בזמן. כנראה שקמו לו חקיינים (במובן הטוב, וללא קשר למי היה קודם) גם בענפים אחרים.

  הגב
 • אריק

  הליונס מסתדרים לא רע בלעדיו האמת.

  הגב
  • wazza

   למרות ההתעלמות הגורפת מצד דורפן וארם מאז המשחק הראשון יש לציין שהמשחק השני נגמר בנצחון הבריטים והשלישי בתיקו

   הגב
   • אריק

    נאלמו דום. נבחרת שלא משחקת ביחד, בלי אדי גונס ובניו זילנד!
    כנראה שאי אפשר להסתמך רק עליהם לעדכוני ראגבי אחרי הכל.
    הליונס גם היו בסך הכל יותר טובים, לי אישית יש תחושה שניו זילנד נחלשו ואליפות העולם הבאה צהיה פתוחה חבל שאוסטרליה פרשו מהענף

    הגב
    • יונתן פ.

     חייב לציין שה test matches האלה היו שלושת משחקי הראגבי הראשונים שראיתי בחיי, ודי נהנתי האמת.
     באמת מרשים שנבחרת לא אורגנית מצליחה לעמוד מול אלופה-מכונה משומנת (להבנתי לפחות מהקצת שהתעניינתי/קראתי לפני), ועוד בחוץ בצד השני של העולם.
     אמנם סדרת משחקי "ידידות" (אם כי לפי התקשורת האנגלית ניתן היה לחשוב שמדובר בלפחות גמר המונדיאל בהשתתפות נבחרת אנגליה), אבל בחייאת איך סדרה יכולה להיגמר בתיקו? מה עם איזה הארכה ופנדלים ^^

     הגב
    • ארם אבירם

     אם אי פעם נתתי למישהו תחושה שניתן להסתמך עליי אני מתנצל :)

     הגב
   • ארם אבירם

    מתכחש לתוצאה ואני אפילו לא אוהד (מעריץ כן) של האול בלאקס :)
    האמת שלא היה לי זמן להתייחס לזה בצורה רצינית. המשחק השני הוכרע בעקבות ההרחקה (המוצדקת) של סוני ביל ווילאמס. גם אז הקבוצות היו ממש שוות כוחות כאשר במשך שישים דקות הליונס היו ביתרון שחקן. אני חושב שזה די משקף את הבדלי הכוחות האמיתיים. את המשחק השלישי אפשר לחלק לשתי מחציות. בראשונה הניו זילנדים שלטו ללא עוררין ופשוט לא הצליחו לעשות מה שנקרא "אקסקיושן" לנקודות. במחצית השניה הליונס הצליחו לעשות מה שהאירים הצליחו לעשות בניצחון שלהם על האול בלאקס, וזה ליצר בלאגאן מתמיד ושבירה של שטף המשחק הניו זילנדי. למרות זאת, ועל אף שזה ישמע בכייני, לדעתי האול בלאקס סבלו טיפה משיפוט לא זהה. על אותם דברים בדיוק היו שריקות שונות ומספיק שבדקה האחרונה השופט היה נותן פנדל על ה "Accidental offside" של הבריטים והכל היה נראה אחרת ולא היה בכלל דיון. הטענה שזה רק סקראם כי לשחקן הבריטי לא היה מושג שהוא עושה את זה, היא התממות כמו לטעון שריצ'י מקאו או קיירון ריד מעולם לא בצעו "עברה מקצועית".

    הגב
    • Gil - Zimbabwe

     תגיע באוקטובר לקייפטאון, אם כל המשחקים נגד ניו זילנד.
     אני אהיה שם לחגוג.

     הגב
     • ארם אבירם

      רעיון טוב. אם תהיה נסיעה אני אתנדב.

      הגב
 • צור שפי

  בלגיה חיפה למעלה משנה בלי ראש ממשלה. רקומר.

  הגב
  • רונן דורפן

   אין מקום כזה בלגיה. אני יודע שמדווחים עליו לפעמים בחדשות אבל מעולם לא פגשתי אדם מבלגיה או מישהו שפגש מישהו שהיה בבלגיה.

   הגב
   • תומרג

    אדי מארקס, ז'סטין הנין וקים קלייסטרס, מארק וילמוטס.
    כל אלה זוקפים חצי גבה

    הגב
    • רונן דורפן

     אדי מרקס היה גרמני. הנין וקלייסטרס היו אוסטרליות ולא ברור אם הנין בכלל הייתה קיימת. מארק ווילמוטס הוא כנראה אנגלי.

     כל אלו חלק מקנוניה שמטרתה להציג מצב כאילו בלגיה קיימת. אבל האם פגשת אי פעם מישהו שהיה בבלגיה?

     שים לב שהליגה הבלגית פתאום הופיעה בחחינו בדיוק כשנעלמו המשחקים האוסטרלים בטופס הטוטו- זה לא חשוד בעינך?

     הגב
     • תומרג

      אתה מאלץ אותי לשלוף את הג'וקר - ז'אן קלוד ון דאם
      נראה אותך אומר שהוא אוסטרי

      הגב
     • אורן השני

      ומאיפה דודו דהאן עושה את כל הכסף? איפה כל שחקן ישראלי סביר מינוס משחק באירופה?

      הגב
     • wazza

      פגשתי שני בלגים בוויטנאם שאף זכרו את איציק זוהר מימיו באנטוורפן

      הגב
     • איברה

      הופיעה בדיוק שהשחקנים הישראלים היו צריכים ליגה "בחו"ל" לצאת אליה גדולים.

      הגב
     • Amir A

      בלגיה זה המקום הזה ליד אידהו

      הגב
     • צור שפי

      מכיר את הטענה הזו וגם את התת סעיף שלה - שהבלגים היחידים הם המלך והיהודים.

      הגב
     • צור שפי

      וחוץ מזה הנה שלוש הוכחות מוחצות לקיומה של בלגיה: שוקולד, בירות ופדופילים.

      הגב
   • ארם אבירם

    בעיה כי אני כרגע בישיבה משעממת במקום וירטואלי שנקרא אנדרלכט.

    הגב
    • אמוץ כהן-פז

     אז אתה בפלנדריה. שאל אותם לדעתם על הוואלונים...

     הגב
 • ניינר / ווריור

  אפשר להביא אותו לפורטי ניינרס?

  הגב
  • יוסי מהאבטיחים

   הןא פרובוקטור, לא אידיוט...

   הגב
  • 7even

   בניינרס זה שוכלל.
   מנסים גם בלי קווטרבק כבר שנתיים

   הגב
   • ניינר / ווריור

    כשיש לך פיגורה כמו ג'ד יורק במועדון לא צריך מאמן או קווטרבק, הם יכולים רק להפריע

    הגב
    • תומרג

     ומסתבר שגם לא צריך רנינג בק, ליינבקר וליינמן

     הגב
 • אנונימוס

  גם במכבי ת"א כדורסל מנסים להביא את המועדון למצב שהמאמן לא נחוץ, אבל אתה כל הזמן רק מבקר אותם. צביעות!

  הגב
  • אמיתי

   נהפוכו. מחליפים שם אפילו עוזר מאמן שני. מגיני מעמד המאמנים אלה

   הגב
 • Ljos

  הוא מעודד קונפליקטים, אבל כאלה מהסוג הנכון. מה הכוונה?

  ואהבתי את התשובה שלו לגבי הליכה נגד רוח המשחק והאמונה שאפשר לנצח קבוצות גדולות.

  הגב
 • אמיתי

  ראיון מעניין
  הקטע על הבלתי נחוץ ואיך שהקבוצה צריכה להסתדר לבד קצת מזכיר לי פעולה בצופים..
  כולם יורדים על לברון שהוא לוקח אחריות ועל רונאלדו שהוא מחליף את המאמן ועכשיו יוצא שבעצם ככה זה צריך להיות? מוזר
  המאמן צריך להביא את הפיתרונות המקצועיים ושחקנים מקצוענים צריכים למצוא בחוזה שלהם מוטיבציה לעשות את העבודה שלהם. אולי בנבחרות (רוגבי) זה אחרת

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *