להיות בלתי נחוץ

הרצאה של אדי ג׳ונס

בפעם הראשונה שקראתי פרופיל מעמיק על אדי ג׳ונס, מאמן הראגבי של אנגליה, נכתב שם על תרגיל מוטיבציוני פשוט שהוא עושה בכל קבוצה אליה הוא מגיע. הוא נטפל לכמה מהשחקנים הצעירים. כדי לראות איך הם יגיבו אבל גם לראות איך חבריהם לקבוצה מגיבים. האם הם מסייעים להם? האם הם עומדים מנגד? ובכלל הוא מדבר על חשיבות יצירת קונפליקטים בקבוצה. שזה מרתק בעיני. הוא מעודד קונפליקטים במקומות בהם הם נחשבים לבעיה – יפן, אנגליה.

הדבר הזה כנראה מושרש עכשיו אצל ג׳ונס – ואפשר לראות את זה בהרצאה הזו באוקספורד-יוניון. הוא תופס איזה ילד בקהל וממשיך להתבדח איתו קצת.

ג׳ונס הוא לדעתי כיום הטוב ביותר. מאז הלך אלכס פרגוסון. הוא גרם ליפן לנצח את דרום אפריקה בגביע העולם שזה משהו שלא הגיוני שהוא יקרה. ראגבי, על כל האספקטים הנפלאים בו, הוא ספורט נקי מהפתעות ענק. הוא הפך את נבחרת אנגליה מבדיחה לקבוצה מספר 2 בעולם בתוך דקות. ושימו לב לפילוסופיה שלו: להביא קבוצה למצב בו הוא יהיה בלתי נחוץ.

שזה באמת מה שמבדיל את הטובים מאד מאד מהאגדיים.

Share on FacebookTweet about this on Twitter

55 תגובות ל “להיות בלתי נחוץ”

 1. 7even (פורסם: 10-7-2017 בשעה 04:59)

  אז סטיבן קר ופופ יכולים ללכת הביתה ולחזור בפלייאוף?

  להגיב
  • אריאל גרייזס (פורסם: 10-7-2017 בשעה 07:12)

   כמו שראינו בפלייאוף הזה, קר יכול ללכת הביתה גם בפלייאוף וזה לא ישנה כלום

   להגיב
   • א.ב (פורסם: 10-7-2017 בשעה 11:22)

    נכון
    אפילו בגמר זה היה נראה בTO כאילו קר עומד ומתבדח עם ה"עילוי" מייק בראון ואומרים בוא נעשה כאילו אנחנו חושבים איך לנצח….

    להגיב
    • רונן דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:11)

     לחלוטין מסכים. הדבר היחיד שאני שואל את עצמי הוא מי האיש מאחרי הכל בגולדן סטייט. כי הם התחילו בעליה שלהם עוד לפני סטיב קאר – אז אולי מאיירס וג׳רי ווסט היו יותר דומיננטים. אבל אני חושד שזה קאר

     להגיב
     • גיא זהר (פורסם: 10-7-2017 בשעה 14:29)

      עם מארק ג'קסון נתנו פייט לסאן אנטוניו בסיבוב שני. עם קאר באותו סגל לקחו אליפות והגיעו לגמר אחרי עונה היסטורית. כל אחד שיענה ממה שהוא חושב.

      להגיב
      • אריאל גרייזס (פורסם: 10-7-2017 בשעה 14:32)

       שיהיה ברור, לא אמרתי שלא היו מגיעים לאותו מקום בלי קאר – אמרתי שבפלייאוף הם כבר לא היו צריכים אותו. יחידה שמתפקדת עצמאית

 2. Abby Wambach בדימוס (פורסם: 10-7-2017 בשעה 05:37)

  הרצאה מרתקת. שתי נקודות במיוחד – הרצון שלו, בצחוק או שלא, לאמן את נבחרת הכדורגל של אנגליה. הלוואי. ודבר שני, התשובה שלו בקשר לראגבי נשים וההמלצה שלו שהמועדונים לא יהפכו למקצוענים. נראה שהוא הקדיש לזה הרבה מחשבה, וזה מעניין כי זה מנוגד לכל מה שידעתי על השאיפות של ספורט נשים (כדורגל, כדורסל) – להפוך למקצוענים כמו הגברים, בהנחה שבלי משכורות ראויות לא תהיה מספיק מוטיבציה לשחקניות להמשיך לשחק מעבר לקולג׳.

  להגיב
  • דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 10:22)

   התשובה הזו מעניינת – ויש נשים שיראו בכך לפעמים פטרונות. אבל הוא הביא דוגמא דווקא מהמועדון שלו באוסטרליה (מועדון זה שתי רמות מתחת לנבחרת – באמצע יש סופר-ראגבי). הוא אמר שכשהמועדון היה חובבני הכסף שהיה הלך לבניית מתקנים וטיפוח המועדון – והוא משך הרבה חובבים. וכשהמועדון החל לשלם לשחקנים הוא פשט רגל. אז מה שהוא מציע שאם יש תקציב מוגבל לראגבי נשים (וזה המצב כל עוד אין את ההכנסות הגדולות מהמגזר הפרטי והקהל) – לא לבזבז אותו על משכורות.

   להגיב
   • יואב דובינסקי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:06)

    גישה פרקטית מעניינת. מתקשה לראות איך היא תשרוד את ביקורות בארה"ב למשל.

    להגיב
    • רונן דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:13)

     בארצות הברית היו עושים מזה כותרת וצולבים אותו ופוטרים עצמם מדיון.

     למעשה הוא לא מתעסק במגדר. הוא מדבר על כל ענף ספורט בו אין כסף גדול. הוא אומר תשקיעו את המעט בתשתיות ואימון ותתגמלו במשכורת רק את אלו שלמעלה.

     להגיב
     • Abby Wambach בדימוס (פורסם: 10-7-2017 בשעה 20:44)

      ההנחה שלו היא שמי שאוהב/ת לשחק ימשיכו לעשות את זה גם בלי תשלום. אני לא בטוחה שההנחה הזאת נכונה, אם כי ברור שזה המצב בראגבי נשים כרגע בכל מקרה. הבעיה מתחילה כשהרמה עולה, או אם יש שאיפה להעלות את הרמה – באיזשהו שלב שחקנים צריכים להשקיע כל כך הרבה זמן ומשאבים באימון, שקשה להם להמשיך להתפרנס מעבודה אחרת, ואז נוצר מצב בלתי אפשרי שבו אולי יש מספר קטן שחקנים שמקבלים שכר מהנבחרת, אבל כל חבריהם למועדון לא, ומצד שני נראה לי שלעילית של השחקנים יהיה קשה לשמור על רמה גבוהה כאשר רוב השחקנים במועדון לא יכולים להשקיע כמוהם ולהגיע לאותה רמה.
      יכול להיות שהפתרון הזה עובד במצב סטטי שבו אין שאיפות להגיע למקצוענות יום אחד. אולי באמת צריך עוד שכבת ביניים של מספר מצומצם של קבוצות שמקיימות ליגה ביניהם, שכן משלמות לשחקנים וכן שומרות על סטנדרט מקצועני. אם אני לא טועה זה המצב היום בכדורגל נשים בארה״ב – יש ליגה מקצוענית (NWSL) עם שכר מינימום, שבה יש כרגע 10 קבוצות, ובנוסף יש ליגה לא מקצוענית או חצי מקצוענית ויותר ותיקה (WPSL), עם הרבה יותר קבוצות.
      אבל בעיקרון נראה לי שלא הוגן לצפות משחקנים או שחקניות, או אתלטים בכלל, להשקיע את כל החיים שלהם בלי לקבל שכר קיום לפחות.

      אישית לא הרגשתי שהוא מדבר בפטרונות, או שזה ספציפי לספורט נשים. פשוט גישה מעניינת לבעיה ידועה.

      להגיב
  • טל המנצ'סטרי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 11:05)

   Abby Wambach בדימוס

   קלייב וודוורד, מי שהיה המאמן של נבחרת אנגליה ברוגבי כשזו זכתה באליפות העולם ב 2003, הצטרף כמה שנים לאחר מכן לצוות האימון של סאות'המטון כשהארי רדנאפ היה המנג'ר שם.
   רדנאפ נתן לו יד חופשית לעבוד עם מספר שחקנים שוודוורד בחר וניסה לשפר אותם מקצועית, אבל מהר מאוד הבין שההבדלים, עם בהקשר של המשחק עם הכדור ובכלל היו שונים לגמרי מעולם הרוגבי והוא עזב.

   להגיב
   • רונן דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 11:46)

    שזה מהלך הזוי. אם מישהו כמו אדי ג׳ונס יכול לתרום למערכת אז זה בתרבות אירגונית ולא בעבודה עם אנשים ספציפים.

    אבל יש גם שוני גדול בין השניים. וודוורד היה איש של פרטים קטנים שעשה רדוקציה של המשחק האנגלי – למכונה משעממת מאד ויעילה מאד שעבדה עבור הבועט ווילקינסון. לכן כל העניין גם לא שרד הרבה. ג׳ונס ממש הביא חדוות משחק וראגבי פתוח.

    להגיב
   • Abby Wambach בדימוס (פורסם: 10-7-2017 בשעה 20:55)

    לא ידעתי על המאמן הקודם. הסיבה שאני בעד היא בגלל תשובה אחרת שלו – כשהוא נשאל בקשר לפיתוח צעירים או משהו כזה, הוא ענה שזה לא מעניין אותו. התפקיד שלו הוא לאמן את הנבחרת הבוגרת וזהו, ואם הוא עושה עבודה טובה והנבחרת מצליחה זה מקרין על שאר המערכת, אבל שאר המערכת היא לא העסק שלו. זה קנה אותי. לא נראה לי שהוא יכנס בכוח לדברים שהוא לא מבין בהם, אלא ישפר את הנבחרת במה שהוא כן יודע.
    בגדול – למה לא? המצב בנבחרת גרוע כבר שנים, אף מאמן לא הצליח כבר מי יודע כמה זמן, אז למה לא לנסות מישהו שכבר הוכיח את עצמו תחת לחץ בנבחרות שונות? במקרה הכי גרוע הוא יעורר כל כך הרבה אנטגוניזם שיאחד את הנבחרת להופעה הירואית כנגד כל הסיכויים (כמו תמיד), עם בונוס של ניקוי אורוות.

    להגיב
 3. בני תבורי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 07:27)

  להביא קבוצה למצב שהוא יהיה לא נחוץ זו פילוסופיה עתיקה של אנשי עסקים עצמאיים המשרתים כקצינים במילואים, שמגיעים ליומיים שלושה, מארגנים את הרס"פיה והקת"חיה ועפים הביתה עד יומיים לפני השחרור.

  להגיב
  • יוני (המקורי, מפעם) (פורסם: 10-7-2017 בשעה 07:32)

   וגם של אנשי עסקים שלא עושים מילואים ויודעים לבנות עסק מצליח שבנוי על עובדים טובים

   להגיב
 4. יריב (פורסם: 10-7-2017 בשעה 07:38)

  אז פרגוסון היה הטוב ביותר אבל הוא לא אגדי?

  להגיב
  • בני תבורי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 09:21)

   אתה שואל אוהד יונייטד על פרגוסון ומצפה לתשובה שקולה? הנה אני אומר: אגדי והגדול בהיסטוריה.

   להגיב
   • יריב (פורסם: 10-7-2017 בשעה 09:32)

    אני מצפה, גם מאוהד יונייטד, לעקביות. האם פרגוסון הביא קבוצה למצב בוא הוא בלתי נחוץ? (כמובן, השאלה לרונן, לאחרים אולי יש קריטריונים אחרים לאגדתיות).

    להגיב
    • דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 10:17)

     הוא בהחלט שאף למצב כזה. בו לא משנים טקטיקה בכל משחק. במיטבן הקבוצות שלו התקרבו לזה.

     להגיב
     • D! פה ועכשיו (פורסם: 10-7-2017 בשעה 13:11)

      אבל כולנו ראינו (ורואים) מה קרה ברגע שהוא הלך

      להגיב
      • southport (פורסם: 10-7-2017 בשעה 13:36)

       אולי הקבוצה היתה מסתדרת מעולה בלי פרגסון אבל עם מויס אפעס יותר קשה לסחוב בעליה.
       ובלי להאשים את מויס יותר מידי, הקבוצה לא היתה בנויה ללחץ של "לשחק כאשר אין את פרגסון".

 5. איציק (פורסם: 10-7-2017 בשעה 07:38)

  אוברדוביץ' כל שנה עושה קונפליקטים כפילוסופיה שמביאה את הקבוצה לשיא בדיוק בזמן. כנראה שקמו לו חקיינים (במובן הטוב, וללא קשר למי היה קודם) גם בענפים אחרים.

  להגיב
 6. אריק (פורסם: 10-7-2017 בשעה 07:44)

  הליונס מסתדרים לא רע בלעדיו האמת.

  להגיב
  • wazza (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:50)

   למרות ההתעלמות הגורפת מצד דורפן וארם מאז המשחק הראשון יש לציין שהמשחק השני נגמר בנצחון הבריטים והשלישי בתיקו

   להגיב
   • אריק (פורסם: 10-7-2017 בשעה 14:12)

    נאלמו דום. נבחרת שלא משחקת ביחד, בלי אדי גונס ובניו זילנד!
    כנראה שאי אפשר להסתמך רק עליהם לעדכוני ראגבי אחרי הכל.
    הליונס גם היו בסך הכל יותר טובים, לי אישית יש תחושה שניו זילנד נחלשו ואליפות העולם הבאה צהיה פתוחה חבל שאוסטרליה פרשו מהענף

    להגיב
    • יונתן פ. (פורסם: 10-7-2017 בשעה 15:10)

     חייב לציין שה test matches האלה היו שלושת משחקי הראגבי הראשונים שראיתי בחיי, ודי נהנתי האמת.
     באמת מרשים שנבחרת לא אורגנית מצליחה לעמוד מול אלופה-מכונה משומנת (להבנתי לפחות מהקצת שהתעניינתי/קראתי לפני), ועוד בחוץ בצד השני של העולם.
     אמנם סדרת משחקי "ידידות" (אם כי לפי התקשורת האנגלית ניתן היה לחשוב שמדובר בלפחות גמר המונדיאל בהשתתפות נבחרת אנגליה), אבל בחייאת איך סדרה יכולה להיגמר בתיקו? מה עם איזה הארכה ופנדלים ^^

     להגיב
    • ארם אבירם (פורסם: 11-7-2017 בשעה 10:29)

     אם אי פעם נתתי למישהו תחושה שניתן להסתמך עליי אני מתנצל :)

     להגיב
   • ארם אבירם (פורסם: 11-7-2017 בשעה 10:22)

    מתכחש לתוצאה ואני אפילו לא אוהד (מעריץ כן) של האול בלאקס :)
    האמת שלא היה לי זמן להתייחס לזה בצורה רצינית. המשחק השני הוכרע בעקבות ההרחקה (המוצדקת) של סוני ביל ווילאמס. גם אז הקבוצות היו ממש שוות כוחות כאשר במשך שישים דקות הליונס היו ביתרון שחקן. אני חושב שזה די משקף את הבדלי הכוחות האמיתיים. את המשחק השלישי אפשר לחלק לשתי מחציות. בראשונה הניו זילנדים שלטו ללא עוררין ופשוט לא הצליחו לעשות מה שנקרא "אקסקיושן" לנקודות. במחצית השניה הליונס הצליחו לעשות מה שהאירים הצליחו לעשות בניצחון שלהם על האול בלאקס, וזה ליצר בלאגאן מתמיד ושבירה של שטף המשחק הניו זילנדי. למרות זאת, ועל אף שזה ישמע בכייני, לדעתי האול בלאקס סבלו טיפה משיפוט לא זהה. על אותם דברים בדיוק היו שריקות שונות ומספיק שבדקה האחרונה השופט היה נותן פנדל על ה "Accidental offside" של הבריטים והכל היה נראה אחרת ולא היה בכלל דיון. הטענה שזה רק סקראם כי לשחקן הבריטי לא היה מושג שהוא עושה את זה, היא התממות כמו לטעון שריצ'י מקאו או קיירון ריד מעולם לא בצעו "עברה מקצועית".

    להגיב
    • Gil - Zimbabwe (פורסם: 11-7-2017 בשעה 13:18)

     תגיע באוקטובר לקייפטאון, אם כל המשחקים נגד ניו זילנד.
     אני אהיה שם לחגוג.

     להגיב
     • ארם אבירם (פורסם: 11-7-2017 בשעה 14:40)

      רעיון טוב. אם תהיה נסיעה אני אתנדב.

      להגיב
 7. צור שפי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 09:12)

  בלגיה חיפה למעלה משנה בלי ראש ממשלה. רקומר.

  להגיב
  • רונן דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 11:47)

   אין מקום כזה בלגיה. אני יודע שמדווחים עליו לפעמים בחדשות אבל מעולם לא פגשתי אדם מבלגיה או מישהו שפגש מישהו שהיה בבלגיה.

   להגיב
   • תומרג (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:11)

    אדי מארקס, ז'סטין הנין וקים קלייסטרס, מארק וילמוטס.
    כל אלה זוקפים חצי גבה

    להגיב
    • רונן דורפן (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:16)

     אדי מרקס היה גרמני. הנין וקלייסטרס היו אוסטרליות ולא ברור אם הנין בכלל הייתה קיימת. מארק ווילמוטס הוא כנראה אנגלי.

     כל אלו חלק מקנוניה שמטרתה להציג מצב כאילו בלגיה קיימת. אבל האם פגשת אי פעם מישהו שהיה בבלגיה?

     שים לב שהליגה הבלגית פתאום הופיעה בחחינו בדיוק כשנעלמו המשחקים האוסטרלים בטופס הטוטו- זה לא חשוד בעינך?

     להגיב
     • תומרג (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:19)

      אתה מאלץ אותי לשלוף את הג'וקר – ז'אן קלוד ון דאם
      נראה אותך אומר שהוא אוסטרי

      להגיב
     • אורן השני (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:31)

      ומאיפה דודו דהאן עושה את כל הכסף? איפה כל שחקן ישראלי סביר מינוס משחק באירופה?

      להגיב
     • wazza (פורסם: 10-7-2017 בשעה 12:51)

      פגשתי שני בלגים בוויטנאם שאף זכרו את איציק זוהר מימיו באנטוורפן

      להגיב
     • איברה (פורסם: 10-7-2017 בשעה 14:45)

      הופיעה בדיוק שהשחקנים הישראלים היו צריכים ליגה "בחו"ל" לצאת אליה גדולים.

      להגיב
     • Amir A (פורסם: 10-7-2017 בשעה 15:45)

      בלגיה זה המקום הזה ליד אידהו

      להגיב
     • צור שפי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 21:19)

      מכיר את הטענה הזו וגם את התת סעיף שלה – שהבלגים היחידים הם המלך והיהודים.

      להגיב
     • צור שפי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 21:20)

      וחוץ מזה הנה שלוש הוכחות מוחצות לקיומה של בלגיה: שוקולד, בירות ופדופילים.

      להגיב
   • ארם אבירם (פורסם: 11-7-2017 בשעה 10:23)

    בעיה כי אני כרגע בישיבה משעממת במקום וירטואלי שנקרא אנדרלכט.

    להגיב
    • אמוץ כהן-פז (פורסם: 11-7-2017 בשעה 14:54)

     אז אתה בפלנדריה. שאל אותם לדעתם על הוואלונים…

     להגיב
     • ארם אבירם (פורסם: 11-7-2017 בשעה 16:06)

      :)

      להגיב
 8. ניינר / ווריור (פורסם: 10-7-2017 בשעה 09:16)

  אפשר להביא אותו לפורטי ניינרס?

  להגיב
  • יוסי מהאבטיחים (פורסם: 10-7-2017 בשעה 09:33)

   הןא פרובוקטור, לא אידיוט…

   להגיב
  • 7even (פורסם: 10-7-2017 בשעה 09:33)

   בניינרס זה שוכלל.
   מנסים גם בלי קווטרבק כבר שנתיים

   להגיב
   • ניינר / ווריור (פורסם: 10-7-2017 בשעה 10:04)

    כשיש לך פיגורה כמו ג'ד יורק במועדון לא צריך מאמן או קווטרבק, הם יכולים רק להפריע

    להגיב
    • תומרג (פורסם: 10-7-2017 בשעה 10:46)

     ומסתבר שגם לא צריך רנינג בק, ליינבקר וליינמן

     להגיב
 9. אנונימוס (פורסם: 10-7-2017 בשעה 10:41)

  גם במכבי ת"א כדורסל מנסים להביא את המועדון למצב שהמאמן לא נחוץ, אבל אתה כל הזמן רק מבקר אותם. צביעות!

  להגיב
  • אמיתי (פורסם: 10-7-2017 בשעה 10:45)

   נהפוכו. מחליפים שם אפילו עוזר מאמן שני. מגיני מעמד המאמנים אלה

   להגיב
 10. Ljos (פורסם: 10-7-2017 בשעה 14:35)

  הוא מעודד קונפליקטים, אבל כאלה מהסוג הנכון. מה הכוונה?

  ואהבתי את התשובה שלו לגבי הליכה נגד רוח המשחק והאמונה שאפשר לנצח קבוצות גדולות.

  להגיב
 11. אמיתי (פורסם: 12-7-2017 בשעה 11:46)

  ראיון מעניין
  הקטע על הבלתי נחוץ ואיך שהקבוצה צריכה להסתדר לבד קצת מזכיר לי פעולה בצופים..
  כולם יורדים על לברון שהוא לוקח אחריות ועל רונאלדו שהוא מחליף את המאמן ועכשיו יוצא שבעצם ככה זה צריך להיות? מוזר
  המאמן צריך להביא את הפיתרונות המקצועיים ושחקנים מקצוענים צריכים למצוא בחוזה שלהם מוטיבציה לעשות את העבודה שלהם. אולי בנבחרות (רוגבי) זה אחרת

  להגיב

מה דעתך?