חידון עזי דן המסורתי לראש השנה הוא קל. הוצאתי בו 29 מ-30 בלי להתאמץ. האמת שלא היה עוזר להתאמץ כי את שאלה 9 פשוט לא ידעתי. אבל מה יותר קל מחידון ספורט יהודי? זו המסורת שלנו! לה אנחנו מחוברים! ובכל זאת תמיד נעים להזכר לאיזו אומה ספורטיבית אדירה אנחנו משתייכים. שהעמידה מצויינות כמעט בכל מקום בעולם.

שנה טובה.

*
ונעבור לדבר מחבר החידון:

למרות הנסיונות של, בין השאר, בעל הבלוג ושל עבדכם הנאמן לשרש את ההנחה שיהדות לא מתחברת לספורט וללמד קצת מההיסטוריה המפוארת של עמנו בענפי ספורט רבים, מגוונים וחשובים, נתקלתי בחודשיים האחרונים שוב ושוב – לאור הכשלונות של נציגי ונבחרות ישראל – בטענה המטופשת ש'יהודים פשוט לא טובים בספורט. זה כמובן קשקוש מוחלט, בורות מזוויעה וגישה שצריך לכתוב עליה עבודת דוקטורט בפסיכולוגיה.

חידון עזי דן ה-23, שהוא גם חידון ראש השנה תשע"ח – תהא שנת עלייה חלקה (של לידס יונייטד לפרמיירליג) – יעסוק לכן בהרחבה יתרה בספורטאים וספורטאיות יהודים גדולים. אחד אמנם נולד בארץ, שלוש עלו אליה בשלהיי/לאחר הקריירה שלהן, אך אף אחד לא התחרה כישראלי.
29 שאלות, או פסקאות שמתארות ספורטאי, התשובה צריכה להיות שם. מי האיש/ה. אחת השאלות היא על צמד אחיות ולמרות שמי שיודע את התשובה על המפורסמת יותר יכיר גם את אחותה תנו לכם שתי נקודות על תשובה נכונה שם. בקיצור 30 נקודות אפשריות. מי שלא מוציא לפחות 11 נקודות, שלא ימוש מבית הכנסת בראש השנה, בימים הנוראים ויום כיפור ויתפלל שיעשה תשובה מהירה.

1. בגיל 5 הוא הגיע עם הוריו מפולין לארה"ב, בגיל 20 כסטודנט למשפטים שבר את שיא העולם בקפיצה למרחק. במשחקים האולימפיים הראשונים בהם השתתף זכה בזהב בקפיצה משולשת ובכסף ברוחק, ארבע שנים אחרי כך היה הראשון והיחיד לזכות בזהב בשתי הקפיצות (והוא גם השתתף במירוצים ל-60 מטר ו-400 מטר בהם סיים חמישי).

2. אחת האתלטיות הגדולות של שנות השישים והשבעים, אצנית בכל מרחק עד 400 מטר וגם קופצת לרוחק. זכתה בשבע מדליות, כולל שלוש מזהב, בארבע אולימפיאדות ובמספר רב של אליפויות אירופה. חברת הוועד האולימפי הבינלאומי.

3. אלוף ווימבלדון, אלוף אוסטרליה, ואפילו באותה שנה ממש, בה עדיין לא היה דירוג עולמי והיו מי שהכתירו אותו מספר 1 בעולם, חלק הסתפקו במספר 2. אחד הטניסאים הטובים של זמנו ובין השאר אלוף המכביה ביחידים ובזוגות

4. אצן מחונן, קופץ לרוחק, מי שזכה בכמה מדליות אולימפיות כולל זהב ב-100 מטר ובמידה מסויימת נחשב למקצוען הראשון אחרי ששילם למאמן שיאמן אותו לקראת אותם משחקים. הסיפור שלו ושל יריביו הונצח בסרט ידוע.

5. אחת המתעמלות הגדולות בכל הזמנים, 11 מדליות אולימפיות בהן חמש מזהב, וכל זאת לאחר גיל שלושים כאשר לפני כן או שלא נערכו משחקים בגלל המלחמה – בה התחבאה וחלק ממשפחתה נספתה באושוויץ – או שהיתה פצועה (בלונדון 1948). כלת פרס ישראל

6. המשפחה היגרה מפולין ללואר איסט סייד של ניו יורק, אבא שלו היה רב וגם ירקן, לימד אותו כי הגויים נלחמים וייעד אותו להיות רב גם כן. כשהאב נרצח כשהתנגד לשוד בחנות הירוקות שלו, האם התמוטטה נפשית ואחיו הקטנים נשלחו לבית יתומים הוא הפך בגיל 14 למתאגרף. הוא היה אלוף עולם בשלושה משקלים שונים ואחד המתאגרפים הגדולים של שנות השלושים וגם שירת במארינס במלחמת העולם השניה לפני שהתמכר לסמים.

7. כמו מישהו אחר ברשימה הזו גם הוא כונה 'הפטיש העברי'; התעמת עם אוהדי בייסבול שקיללו אותו בגלל יהדותו, היה ארבע שנים רצוף אולסטאר, הוביל את הליגה פעמיים בהום-ראן, זכה באליפות עם קליבלנד אינדיאנס קבוצתו היחידה ונחשב מגדולי שחקניה בכל הזמנים.

8. יש הרואים בו את הקווטרבק המודרני הראשון, לבטח אחד המוסרים הגדולים ביותר בהיסטוריה של הפוטבול. בתריסר שנותיו בשיקאגו ברס הוא הוביל אותה לארבע אליפויות, תואר MVP ועד היום הוא מחזיק בשיא של שבע מסירות לטאצ'דאון במשחק אחד.

9. החזיק בשיא עולם (לא לבד) ב-60 יארד, היה שותף לרביעייה האמריקאית שזכתה בזהב וקבעה שיא עולם בשליחים 4X100 במשחקים האולימפיים בטוקיו 1964 ושנה אחר כך כיכב במכבייה בארץ.

10 היחיד ברשימה שנולד בארץ, אך אביו, רב, היגר עם משפחתו מישראל לארה"ב, בה הפך לבכיר מרימי המשקולות ומי שרשם שיאי עולם (כולל במכביה) ושיאים אולימפיים. יש לו מדליית זהב ופעמיים כסף בשלוש אולימפיאדות רצופות, כמו גם תארים עולמיים ובין השאר הוא הראשון שדחק יותר מפעמיים ממשקל גופו.

11. שיאנית עולם בדיסקוס כמה וכמה פעמים, שיאנית עולם בהדיפת כדור ברזל פעמיים ושותפה יחד עם חברותיה לנבחרת גרמניה לשיא עולם בשליחות. אחת האתלטיות הגדולות והמגוונות של שנות העשרים ותחילת שנות השלושים שעם עליית הנאצים לשלטון גורשה מנבחרת גרמניה והמועדון שלה ובסופו של דבר נרצחה עם משפחתה ויהודים אחרים ליד גטו ריגה.

12 במינכן 1972 הוא זכה בשבע מדליות זהב עם שבעה שיאי עולם, חסר תקדים. הן התווספו למדליות ממקסיקו כמו גם לשלל הישגים ושיאים בבריכה. התחרות הראשונה הבינלאומית שלו היתה כבן 15 במכביה, הוא זכה בה בארבע מדליות זהב, לזו הבאה הוא כבר הגיע כשיאן עולם. שאלת מתנה.

13 הוריו היגרו מרומניה לארה"ב והוא הפך לגדול הכדורסלנים היהודים. בקריירה של 16 שנה באותה קבוצה (בה גם אימן אחר כך) הוא היה 15 פעם בפלייאוף ו-12 פעם ברציפות אולסטאר. למרות גובהו – הוא שיחק כמספר 4 -5 – הוא היה קלע עונשין מצטיין. בין השאר זכה באליפות אחת, בתואר מלך הריבאונדים, החזיק ברצף המשחקים הארוך ביותר (706 על פני תשע שנים) ובהמשך גם היה מאמן השנה בליגה. בנו היה שחקן או.בי.אי.

14. אלופה אולימפית בדיסקוס במינכן 1972, מי ששיפרה 11 פעם את שיא העולם במחצית הראשונה של שנות השבעים והיתה גם הודפת כדור ברזל. שיא העולם שלה למאסטרים (מעל גיל 35) אותו קבעה ב-1980 שריר וקיים.

15. תריסר מדליות אולימפיות, זכיה במדליות בכל אחת מחמש האולימפיאדות בה השתתפה, כולל בגיל המופלג במיוחד לשחיינית, 41. שחיינית ורסטילית (חופשי, פרפר, מעורב) שגם משמשת כפרשנית מצטיינית וכיכבה במגזין בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד. בקיצור, אגדה.

16. אלוף אנגליה באגרוף עוד בשלהיי המאה ה-18 (כן), המתאגרף הגדול הראשון בהיסטוריה המודרנית של הענף ומי ששינה לא רק את האגרוף אלא ברמה מסויימת גם את הדרך בה הסתכלו על יהודים באנגליה דאז. מספרים כי הוא היהודי הראשון המלך ג'ורג' השלישי פגש ובוודאי שוחח עימו.

17. האחות הגדולה שלטה בזריקת דיסקוס והדיפת כדור ברזל, יש לה שלוש מדליות זהב אולימפיות (ועוד אחת מכסף), שלוש אליפויות אירופה והיא שברה לא פחות מ-11 שיאי עולם בסוף שנות החמישים ותחילת השישים. האחות הצעירה היתה אלופה אולימפית בריצת 80 משוכות ובקרב חמש ושתיהן הואשמו, בטרם היו בדיקות מסודרות, כי הן בעצם גברים.

18. כמה גדול הוא היה? הצעיר ביותר, אי פעם שנבחר להיכל התהילה היוקרתי מכולם, של הבייסבול, ארבע פעמים אלוף עולם עם הדודג'רס כשפעמיים הוא הMVP. שלוש פעמים זוכה בפרס סיי יאנג (היחיד לעשות זאת כשהפרס היה מאוחד ולא מחולק לשתי הליגות). מגדולי הפיצ'רים בהיסטוריה, מי שרשום על שמו גם משחק מושלם ומי שהחליט לא לשחק כאשר המשחק הראשון של הוורלד סירייס נפל על יום כיפור.

19. בעת מלחמת העולם השניה כנערה קבעה שיא הונגרי לאומי וסולקה מתחרויות ואימונים אך היותה שחיינית עם פוטנציאל עצום כנראה מנע את שליחתה למחנות. לאחר המלחמה היא זכתה במדליות באליפות אירופה, קבעה שיאי עולם ואירופה ולזכותה זהב וכסף מאולימפיאדות הלסיניקי ומלבורן ב-200 מטר חזה.

20.אחת הכדורסלניות הגדולות בהיסטוריה שבשלהיי הקריירה שלה עוד הספיקה לשחק בWNBA. 'ליידי מג'יק' קראו לה והיא בין השאר היתה כוכבת נבחרת הנשים האמריקאית במונטריאול 1976 (מדליית כסף) ורשמה שיאי קולג'ים שלא נשברו עד היום.

21. מגדולי שחייני הגב, בעל ארבע מדליות זהב אולימפיות, ושלל מדליות באליפויות עולם ומי שהחזיק בשיא עולם בכל שלושת משחי הגב. יליד בריה"מ שמשפחתו היגרה כשהיה נער לארה"ב עבור קריירת השחייה שלו. מי שויתר ב-2001 על אליפות עולם לטובת השתתפות במכביה כי "כיהודי חשוב לי להיות באירוע הזה לפחות פעם אחת".

22. מתעמלת אדירה שזכתה בשבע מדליות (שתיים מזהב כולל בקרב רב האישי ובקרב רב הקבוצתי וחמש מכסף) באולימפיאדה אחת, שיא לספורטאית אישה בכל ענף שמחזיק מעמד כבר 65 שנים. ואת זה עשתה בגיל 31. היא היתה שופטת התעמלות שנים ארוכות ועלתה לארץ בתחילת שנות התשעים, כאן עוד הספיקה לאמן בגיל מבוגר ולמות אלמונית.

23. אחד החובטים הגדולים בשנות השלושים והארבעים ויש הטוענים בהיסטוריה של הבייסבול. זכה עם דטרויט טייגרס בשתי אליפויות, בשלל תארי MVP ועוד וכל זאת כששיא הקריירה הוא שירת ארבע שנים במלחמת העולם השניה. 'הפטיש היהודי' המקורי וגם סירב לשחק ביום כיפור הרבה לפני האיש בשאלה 18, למרות שהיה חילוני. למעשה הכוכב היהודי הגדול הראשון בספורט האמריקאי המקצועני.

24. הוא נחשב אחד מעשרת המתאגרפים הגדולים בכל הזמנים ולדעת לא מעט מומחים המתאגרף במשקל קל הגדול אי פעם. 'האשף מהגטו' (והכוונה ללואר איסט סייד הצפוף והמיושב ביהודים עניים ממזרח אחרופה, במנהטן) היה שמונה שנים אלוף עולם במשקל קל, ניצח את רוב הקרבות שלו בנוק-אאוט והלך לעולמו בגיל 51 כשופט בזירה כשלקה בהתקף לב תוך כדי שיפוט קרב.

25. הצעירה ברשימה, שש מדליות אולימפיות, שלוש מזהב, כולל שתיים בשתי האולימפיאדות האחרנות בקרב רב הקבוצתי ואחת בתרגיל הקרקע האישי אותו ביצעה למנגינת 'הבה נגילה'. הדליקה את לפיד המכבייה ב-2013.

26. גדולות שחקניות טניס השולחן, שש פעמים רצוף אלופת עולם ויחד עם זוגות וקבוצתי בעלת 17 תארי אלופת עולם ועוד מדליות כסף וארד רבות. אחרי עלייתה לארץ בגיל 40 עוד הספיקה לזכות באליפות ישראל ובמכביה

27. עדיין בפינג פונג. חמש פעמים אלוף עולם ליחידים, שיא כל הזמנים לגבר, 22 פעמים אלוף עולם בקטגוריות שונות ועוד עשרות מדליות כסף וארד. שחקן ענק ששינה את שם משפחתו בשנות השלושים בגלל האנטישמיות בהונגריה וכאשר פרצה המלחמה שהה בלונדון, התנדב לצבא הבריטי כדי להילחם בנאצים ואחרי המלחמה התאזרח בבריטניה וייצג אותה באליפויות עולם

28. אתלטית מחוננת במגוון מקצועות שדה (במכביה השניה, מה שהיתה התחרות האחרונה שלה היא זכתה בקלות בדיסקוס, כידון וברזל) כמו גם ריצה ומי שנחשבת גדולת זורקות הדיסקוס האמריקאיות אי פעם. זכתה בכסף וזהב אולימפי בדיסקוס ב-1928 ו-1932, פשוט המקצוע היחיד שהיה בתוכנית האולימפית לנשים בזמנה, היא החרימה את ברלין 1936בגלל שהנאצים אסרו על יהודים גרמנים להשתתף במשחקים.

29. אמה שלה מופיעה פה ברשימה (19), גם כן שחיינית, גם כן הונגריה ואביה (חצי יהודי) מגדולי שחקני הכדורמים בהיסטוריה. בין השאר זכתה במדליות כסף וארד במינכן 1972 במשחי גב ופרפר כשהיא משפרת במוקדמות את שיא העולם ב-100 פרפר רק כדי לאבד אותו למחרת בגמר בו תסיים שלישית. זכתה גם בארבע מדליות באליפות אירופה ב-1970 והיתה בין השאר שלוש פעמים ברציפות ספורטאית השנה בהונגריה.

ובעל הבלוג מוסיף רביעיה משלו – כדי שגם לעזי יהיו שאלות לחג:

30. לוחם שוורים מפורסם במקסיקו וספרד – מופיע בספרו של ארנסט המינגווי

31. ישנן אמנם שמועות חזקות שסוזן לנגלן – האלופה הצרפתית העצומה של שנות העשרים הייתה יהודיה – אבל הטניסאית המדוברת היא זוכת הגרנד סלאם היהודיה היחידה ליחידות לאחר המלחמה

32. הבקיע את כל הנקודות לנבחרתו במשחק הראגבי המפורסם ביותר שאי פעם שוחק – שהיה גמר גביע עולם עם משמעות פוליטית עצומה.

33. זכתה במדליות בשיט בשתי האולימפיאדות האחרונות – כולל זהב בלונדון.

לתשובות הנכונות

חידון מספר 572. רצפי ניצחונות
חידון מספר 574. סיכום השנה בספורט הישראלי הבינלאומי