הסתכלתי אתמול קצת בסטטיסטיקות לסיכום היורובסקט – טורניר שהיה איום ונורא כל עוד היו ב24 משתתפות. אבל המשחקים מרבע הגמר היו תענוג לעיניים. בדיוק כמו שהיה היורו בכדורגל כשהיו בו 8 נבחרות. כי לטורניר של 24 בכדורגל אירופי עולות נבחרות בינוניות ואפילו נבחרות במשבר. ליורו של 24 בכדורסל אירופי עולות נבחרות שאין כל הצדקה להכליל אותן בטורניר בינלאומי.

בכל אופן מה שעניין אותי הוא מספר השלשות שזרקה כל נבחרת בממוצע למשחק. כלומר עד כמה השפיעו ההתפתחויות בNBA על הכדורסל האירופאי. המעבר מכדורסל שהוא בעיקרו טקטי לכדורסל שהוא כמעט סטטיסטי. גולדן סטייט היא כמובן המאור הזוהר של השינוי הזה, אבל בקליבלנד וביוסטון (שאולי יש לה זכות ראשונים על הקונספציה) ההשפעה היא בולטת. בכלל המעניינת בעיני בהקשר הזה היא קליבלנד. שאחרי שהדהימה את גולדן סטייט בגמר בחרה דווקא לאמץ את אסטרטגיית המשחק (אני לא קורא לזה סגנון אלא אסטרטגיה) של יריבתה.

טוב, לא אחזיק אתכם במתח – חמש הנבחרות שזרקו הכי הרבה שלשות היו לטביה, רוסיה וסלובניה . מי שלא זרקו הרבה הן ספרד, סרביה וצרפת. אני מתרכז בנבחרות הללו כי אלו נחשבות לנבחרות עם כוח אדם לנצח את הטורניר הזה. בין האחרות יש נבחרות מאד חלשות שזרקו הרבה (כמו הונגריה ובלגיה) או מעט (אוקראינה וגיאורגיה). הנבחרת במקום הראשון (איטליה) זרקה 28.6 וזו במקום הלפני האחרון (סרביה) 18.6.

והייתה נבחרת אחת שהייתה במקום אחר לגמרי. נבחרת ישראל 15.0 שלשות למשחק. למרות ששיחקה בביתה היכן שאחוזי קליעה אמורים להיות טובים יותר. כלומר כלו ההתפחויות הסמול-בול בכדורסל העולמי זרות לה לחלוטין. כאילו לא היו. אין מה ללמוד מהם ואפשר להמשיך לשחק כמו ששיחקנ תמיד.

הדבר הזה הוא קודם כל מעצבן. בסך הכל הסמול-בול צריך להיות בשורה גדולה לכדורסל בישראל. כדורסל שמתבסס יותר על פרישה במגרש ואיכויות של גארדים אמור להיות עדיף לנו. מבחינה זו המשחק הסמלי באליפות היה סלובניה-ספרד. לספרד היו גבוהים אגדיים. לסלובניה נמוכים אגדיים. הנמוכים ניצחו.

*

אבל הדבר הזה מתקשר אלי לדיון הרבה יותר עמוק בכדורסל הישראלי. זה שעוסק במספרי זרים ובחוק רוסי ובטיפוח מקומיים ובמספר השחקנים שלנו שמשחקים באירופה. הכדורסל הישראלי מאמין שתקומתו היא בליגה שלו. ליגה היא אמנם חשובה, אבל בלי שחקנים בליגות מובילות, וזה בהחלט לא כולל רק את הNBA אלא גם את ספרד ורוסיה – אנחנו נהיה מנותקים מהעולם. ועניין השלשות הוא דוגמא קלאסית. התפתחות מרכזית בכדורסל שפשוט דילגה על ישראל. ומהפכת השלשות היא לא רק לקלוע שלשות אלא גם לשמור נגדן.

אז אני שומע מאז תחילת האליפות תלונות ראויות על כך שישראלים לא משחקים בליגה. אבל ישראלים שמשחקים נגד ישראלים עם מאמנים ישראלים לא יקדמו אותנו. הם ישאירו אותנו בגטו הטקטי של מאמנים שעוד חושבים במושגי שנות התשעים.

קשיים עם הצוות המסייע
הדברים הכי יפים בNBA