כוכב הלכת כדורסל ישראלי

לא מושפעים מכלום

הסתכלתי אתמול קצת בסטטיסטיקות לסיכום היורובסקט – טורניר שהיה איום ונורא כל עוד היו ב24 משתתפות. אבל המשחקים מרבע הגמר היו תענוג לעיניים. בדיוק כמו שהיה היורו בכדורגל כשהיו בו 8 נבחרות. כי לטורניר של 24 בכדורגל אירופי עולות נבחרות בינוניות ואפילו נבחרות במשבר. ליורו של 24 בכדורסל אירופי עולות נבחרות שאין כל הצדקה להכליל אותן בטורניר בינלאומי.

בכל אופן מה שעניין אותי הוא מספר השלשות שזרקה כל נבחרת בממוצע למשחק. כלומר עד כמה השפיעו ההתפתחויות בNBA על הכדורסל האירופאי. המעבר מכדורסל שהוא בעיקרו טקטי לכדורסל שהוא כמעט סטטיסטי. גולדן סטייט היא כמובן המאור הזוהר של השינוי הזה, אבל בקליבלנד וביוסטון (שאולי יש לה זכות ראשונים על הקונספציה) ההשפעה היא בולטת. בכלל המעניינת בעיני בהקשר הזה היא קליבלנד. שאחרי שהדהימה את גולדן סטייט בגמר בחרה דווקא לאמץ את אסטרטגיית המשחק (אני לא קורא לזה סגנון אלא אסטרטגיה) של יריבתה.

טוב, לא אחזיק אתכם במתח – חמש הנבחרות שזרקו הכי הרבה שלשות היו לטביה, רוסיה וסלובניה . מי שלא זרקו הרבה הן ספרד, סרביה וצרפת. אני מתרכז בנבחרות הללו כי אלו נחשבות לנבחרות עם כוח אדם לנצח את הטורניר הזה. בין האחרות יש נבחרות מאד חלשות שזרקו הרבה (כמו הונגריה ובלגיה) או מעט (אוקראינה וגיאורגיה). הנבחרת במקום הראשון (איטליה) זרקה 28.6 וזו במקום הלפני האחרון (סרביה) 18.6.

והייתה נבחרת אחת שהייתה במקום אחר לגמרי. נבחרת ישראל 15.0 שלשות למשחק. למרות ששיחקה בביתה היכן שאחוזי קליעה אמורים להיות טובים יותר. כלומר כלו ההתפחויות הסמול-בול בכדורסל העולמי זרות לה לחלוטין. כאילו לא היו. אין מה ללמוד מהם ואפשר להמשיך לשחק כמו ששיחקנ תמיד.

הדבר הזה הוא קודם כל מעצבן. בסך הכל הסמול-בול צריך להיות בשורה גדולה לכדורסל בישראל. כדורסל שמתבסס יותר על פרישה במגרש ואיכויות של גארדים אמור להיות עדיף לנו. מבחינה זו המשחק הסמלי באליפות היה סלובניה-ספרד. לספרד היו גבוהים אגדיים. לסלובניה נמוכים אגדיים. הנמוכים ניצחו.

*

אבל הדבר הזה מתקשר אלי לדיון הרבה יותר עמוק בכדורסל הישראלי. זה שעוסק במספרי זרים ובחוק רוסי ובטיפוח מקומיים ובמספר השחקנים שלנו שמשחקים באירופה. הכדורסל הישראלי מאמין שתקומתו היא בליגה שלו. ליגה היא אמנם חשובה, אבל בלי שחקנים בליגות מובילות, וזה בהחלט לא כולל רק את הNBA אלא גם את ספרד ורוסיה – אנחנו נהיה מנותקים מהעולם. ועניין השלשות הוא דוגמא קלאסית. התפתחות מרכזית בכדורסל שפשוט דילגה על ישראל. ומהפכת השלשות היא לא רק לקלוע שלשות אלא גם לשמור נגדן.

אז אני שומע מאז תחילת האליפות תלונות ראויות על כך שישראלים לא משחקים בליגה. אבל ישראלים שמשחקים נגד ישראלים עם מאמנים ישראלים לא יקדמו אותנו. הם ישאירו אותנו בגטו הטקטי של מאמנים שעוד חושבים במושגי שנות התשעים.

להושיב את דרגיץ'
קבוצות סופר

32 Comments

יוסי מהאבטיחים 21 בספטמבר 2017

וכמה זרקה נבחרת העתודה שהגיעה למקום השני באירופה?

גיל שלי 21 בספטמבר 2017

הכי הרבה בטורניר ובהרבה

דה לה פניה 21 בספטמבר 2017

כנראה שקטש יותר מתעניין בכדורסל

יוסי מהאבטיחים 21 בספטמבר 2017

לא יודע, זה יותר מדי מרגיש לי לחפש את השקל מתחת לפנס.
אם כולם זורקים בואו גם אנחנו נזרוק.
ומי יקלע כשכספי מקבל את השומר הטוב של היריב?
מקל? אוחיון? טימור? כל אלו שתמיד באים אליהם בטענות שהם לא פוגעים? אז בנבחרת, שמתאמנת פעם בשנה, שם?
כשיש קלעים, למה אין גבוהים.
כשאין קלעים, למה לא זורקים.

אפשר פשוט לנסות להבין מה היתרון היחסי של הנבחרת על פני היריבה ולשחק על זה.
אסטרטגיה זה פיין אנד דנדי כשיש לך קארי והארדן.
כשאף אחד לא מסוגל לפגוע מבחוץ חוץ מכספי, שחקו טקטי. נצלו יתרונות רגעיים.

או שתתנו לברקו לאמן את הכדורסל כהכנה לכדורגל. לפחות יהיו צחוקים.

אמיתי 21 בספטמבר 2017

נראה לי השלשות הן רק דוגמא. הכדורסל פה עובד כמו צפון קוריאה. לא כל החוכמה נמצאת אצלנו ואולי זה הזמן להכיר בזה

MOBY 22 בספטמבר 2017

אבל יש קלעים, ויש גבוהים, הם לא משחקים בצהוב ואדום אז הם לא הוזמנו.

יוסי מהאבטיחים 22 בספטמבר 2017

מי קלעי של מעל 30% לשלוש ברמה אירופית ולא הוזמן?
מי קלעי של מעל 30% בכלל?

איציק 23 בספטמבר 2017

נדמה לי לכדיר היה 100% מהשלוש השנה.

איציק 23 בספטמבר 2017

"אפשר פשוט לנסות להבין מה היתרון היחסי של הנבחרת על פני היריבה ולשחק על זה." לך תבין מהו היתרון היחסי. ניסיתי וניסיתי, לא הבנתי ולא מצאתי. לפחות אחרי שלשה אפשר לרוץ מהר להגנה.

אריאל גרייזס 21 בספטמבר 2017

לזרוק שלשות כשאתה קולע ב-20 אחוז מהמרחק הזה זה פתרון רע מאוד. אם אני זוכר נכון, זה בערך היה האחוז של הנבחרת באליפות. הווה אומר – הבעיה היא לא בטקטיקה כל כך (אם כי ברור שאדלשטיין חי כדורסל של פעם) אלא בעובדה שאין קלעים טובים היום בישראל.
עצוב לחשוב שהכדורסל של היום היה מתאים יופי על הנבחרות של פעם, מג'מצ'י וגודס וקטש דרך אפילו טפירו.

זינק 21 בספטמבר 2017

אתה צודק מבחינת המספרים היבשים.
הבעיה שלנבחרת כמעט ולא היו תרגילים שאמורים לשחרר קלעים לזריקה חופשית. המצב של חוסר בתרגילים וקלעים רעים הוריד את האחוזים. ישראל שווה יותר מ 20% גם עם מה שיש.
היה נורא קל לעצור אותנו, צופפו את האמצע וסגירה כפולה על כספי.

אריאל גרייזס 21 בספטמבר 2017

לא יודע, ראיתי את החבר'ה האלו בליגה הישראלית – לא מסוגלים לקלוע בשיט. קל להגיד שצריך לשחרר את כספי אבל כספי הוא שחקן שחי מזה ששחקנים אחרים מצופפים את ההגנה ואז הוא חופשי. הוא צריך שחקנים טובים מאוד סביבו כדי לקבל את ההזדמנויות שלו. כשהוא השחקן הכי טוב בקבוצה קל להגנה להתמקד בו ואז אתה בבעיה.

דורפן 21 בספטמבר 2017

;אכן – הליגה כבר די מנותקת מהעולם.

MOBY 22 בספטמבר 2017

אריאל כבר כחודשיים לפני האליפות ידענו מי יהיו בנבחרת וכתבנו שזה שטות.
יש קלעים הם לא הוזמנו לנבחרת, בלי חוק רוסי, מנקו לא רואה דקת משחק גם לא בלאט.

שאול 22 בספטמבר 2017

דווקא לצורך העניין טימור, הלפרין וגם פניני הם אחלה קלעי שלשות (לא ברור לי למה טימור לא קיבל יותר דקות כי הוא גם שומר מעולה בהגנה). הבעיה שלא היו תרגילים שמפנים להם שלשות. בנוסף, אתה צריך לספוג אותם גם בהגנה אחרי זה (בעיקר פניני והלפרין) ולך תנצח ככה משחק. כלומר, החוכמה זה לא רק לדעת לקלוע אלא לדעת גם לשמור כפי שדורפן ציין.

זינק 21 בספטמבר 2017

מה שמבאס נורא בסיפור הזה שעל רוב השחקנים ששיחקו לא ניתן לומר שהם לא עובדים קשה ומנסים להשתפר.
לפחות ממה שסופר בעבר על מוסר העבודה של מקל, אוחיון, הלפרין ועוד אין עוררין.
באמת לא יודע לומר איך הגענו למצב הזה, כי בעבר קלעים דווקא היו לנו ובשפע.
כמו שציינו לפני, אולי הדברים שהראו החברה מהעתודה יביאו שינוי מגמה בעתיד ואז נחזור לבכות על חוסר בגבוהים.

גיא זהר 21 בספטמבר 2017

מרוב שבלבלו את המוח על אתלטיות, איבדנו תכונות בסיסיות שאפיינו אותנו. געגועיי לאמיר כץ.

Lord Anthony 21 בספטמבר 2017

לטעון שהכדורסל של היום לא הגיע לנבחרת ישראל זה לעשות הנחה גדולה מדי למאמן הנבחרת.
נבחרת שבקושי יש לה גבוה אחד, ביום טוב, לא יכולה להרשות לעצמה לעשות שום דבר אחר מלבד לזרוק משלוש, וסגל הנבחרת צריך להיבחר מתוך הבנה שלא עושים כלום מלבד לזרוק שלשות

red sox 21 בספטמבר 2017

אריאל והאחרים שהסבירו את מיעוט הזריקות בהיעדר קלעים – זה הולך הרבה אחורה מהשאלה איך לשחק עם הסגל שבחרת לאליפות. הסגל הזה הוא לא גזירת גורל אלא בחירה שבאה לשרת סגנון/אסטרטגיית משחק מסוימת.
הניפוי האחרון לפני האליפות היה בין עמית שמחון לאלישי כדיר. שמחון, אחד הקלעים הטובים בליגה, נופה. כדיר, כצפוי, היה כמעט נון-פקטור.
אותו הדבר בגזרת הגארדים. מי שבוחר בטימור, אוחיון והלפרין חושב שהם ישרתו את המשחק המצופה יותר מתמיר בלאט למשל.

בניגוד לרונן אני לא בא לטעון שהיה צריך לעשות כך ולא אחרת, אבל להצביע על השחקנים בסגל שנבחר ולומר שהם לא מתאימים לסגנון אחר זו חתיכת הנחה שאתם נותנים למי שבחר אותם.

אריאל גרייזס 22 בספטמבר 2017

אני לא עושה הנחה, אדלשטיין זכאי לכל ביקורת. עדיין, כשאומרים על מישהו שהוא אחד הקלעים הטובים בליגה הישראלית זה בערך הנקודה שלי – פעם היו לנו קלעים מעולים ברמה אירופית. היום אין, עם כל הכבוד לעמית שמחון.

איציק 23 בספטמבר 2017

לכדיר העונה אחוזי שלוש טובים מאלו של שימחון.

יואב דובינסקי 21 בספטמבר 2017

זה לא שאני לא מסכים עם הניתוח שלך, אבל אני תמיד מסתכל על קנדה, מדינה עם אינספור אתלטים שחיים נכון ורצים נכון ואוכלים נכון וממחזרים וביטוחי בריאות ומה לא. והם ייצרו שחקני NBA וכוכבים NBA ורכז MVP ואלופים ובחירות ראשונות בדראפט ועדיין מאז סוף שנות ה80 לא רק שהנבחרת לא מאיימת על ההגמוניה האמריקנית, אלא רק פעם אחת הנבחרת שלהם העפילה למשחקים האולימפיים. כי אין להם ליגה מקצוענית אמיתית.

אמיתי 21 בספטמבר 2017

נישמע שאתה לא מסכים..

רמי 21 בספטמבר 2017

איזה סמול בול ? אפילו הגארדים הבכירים פה לא קולעים שלשות. הבעיה העיקרית ברמת הכדורסל וכדורגל ישראלי זה תופעת מלך הביצה. החבר׳ה זוכים בתהילה וכסף די מהר ודי בקלות ואין להם צורך, כוח או דרייב לקרוע את התחת כדי להיות משהו מעבר לזה

אנונימוס 21 בספטמבר 2017

די נו כמה אפשר להאשים בלי ביסוס את ה"ישראליות" של הליגה? מכל הדיבורים על איך אין להם תחרות, בנכוי דקות זרים ומתאזרחים (שרק הולכות וגדלות) ,לישראלים יש משהו כמו 30% מדקות המשחק בליגה.
ומה הקשר למאמנים ישראלים? שם יש מגבלה כלשהי, שגורמת לכך שמאמן ישראלי שלא אוהב שלשות מונה למאמן הלאומי?

ומעבר לכל ספירות הדקות האלו – האם יש בכלל הוכחה חותכת וברורה שהסרת מגבלות הזרים היא היא הפתרון? בגרמניה אין כמעט מגבלות זרים. זה עוזר להם במשהו? אם אבא של שרדר לא מתחתן עם מישהי מגמביה, הם היו משלימים באליפות הזאת למעלה מעשור של כשלונות.
ואם יש הוכחה חותכת כזו – האם זה מה שאנחנו רוצים? להקריב את מעט הישראליות של הליגה בשביל להתקדם כמה מקומות בדירוג באליפות אירופה? זה מה שצריך?

אסף the kop 21 בספטמבר 2017

עוד פעם הסמול ?

יובל שהוא אחר עד כאב 21 בספטמבר 2017

ממליץ בחום בחום לעבור עם די-ניין עריכתי על הפסקה השלישית. שנה טובה.

AdamB 21 בספטמבר 2017

אם רוצים להבטיח שישראל תשאר בלופ כדאי לכוון חברה צעירים לקולג׳ים.

יריב 22 בספטמבר 2017

הערה על קליבלנד – קליבלנד באסטרטגיה של זריקות לשלוש מאז שלברון חזר אליה, המספרים מראים את זה בבירור. אפשר לדבר על דברים שהם אימצו מגולדן סטייט, אבל לזרוק שלשות הוא לא אחד מהם.

הורנט 22 בספטמבר 2017

שלשות,גבוהים, מאמנים וכו'…
הבעיה האמיתית היא בציפיות שלא תואמות את היכולות.

מצפים לניסים ונפלאות מחבורה של שחקנים שביום טוב שלהם הם בינוניים מאוד מכל הבחינות. ועוד בטוחים שדווקא אלו שלא הוזמנו הם המושיעים.
נו באמת… עוד לא התעייפנו מזה?

כדי לייצר ספורטאים אמיתיים והצלחות צריך מהפכה בתרבות הספורט בישראל.

ניר 22 בספטמבר 2017

נכון, יש מספר מוגבל של שחקנים ישראלים ברמות האלה וצריך לשחק בצורה שתתאים להם.

אין שחקן אחד שאפשר להגיד שזימון שלו היה משנה את התמונה.

לפני כעשור עשו תוכנית לגיוס אתלטיים לכדורסל אבל שכחו לגייס כדורסלנים, עכשיו מתחילים לתקן את הטעות ואולי העתודה מסמנים עתיד קצת יותר מוצלח.

איציק 23 בספטמבר 2017

אתה כותב שאין קלעי שלוש, פעם אמרו שאין אתלטים, ולפני זה שאין גבוהים. אז העובדות הן כאלו, אין לנו קלעי שלוש, אין לנו אתלטים ואין גבוהים. אם היו בוחרים סגל בצורה יותר חכמה ומאמן אחר הינו אולי מסתירים זאת טוב יותר אבל לא משנים את העובדות. אין כדורסל ישראלי טוב מסיבה פשוטה, הילדים, הנערים והנוער לא מאומנים כמו שצריך. תוסיף לזה שילד לא יוצא לשחק בחוץ כי יש לא משחקי מחשב אז גם אין סתם לצאת לזרוק ולא גדלים קלעי פרא. כל עוד מאמני הילדים יקבלו גרושים ואמרנו חמש קבוצות שונות בחמש אגודות שונות כדי להתפרנס כל מה שתספרו יהיה פלסטר. כן חוק רוסי, לא חוקן רוסי, כן הטבות מס, לא הטבות מס, יש שחקנים שמשחקים בספרד, אין שחקנים שמשחקים באירופה. הכל בולשיט. אין בסיס כי אין מי שיצור אותו. אין בסיס, כולות להיות הבלחות אך לא משהו מובנה.

Comments closed