יש משהו משותף לקווטרבק המובטל קולין קפרניק ומגן מנצ׳סטר יונייטד לשעבר ג׳ררד פיקה. לשניהם יש בעיה. קפרניק חושב שארצו מפלה את הקבוצה הגזעית אליה הוא משתייך. ג׳ררד פיקה חושב שחבל הארץ שלו ועמו צריכים להיות עצמאים מספרד. קפרניק רק רוצה למחות בגלל ההמנון. פיקה אומר ״מי שלא רוצה אותי בנבחרת שיעיף אותי״. הבדל חשוב. לקפרניק זה מקור התעסוקה היחיד. לפיקה זה פחות או יותר כאב ראש. יסתדר בלי עוד טורניר בינלאומי אחד.

שניהם חכמים פוליטית. קפרניק, במחאה לא אלימה נגד אלימות, הצית תנועה. פיקה יודע שאיש לא יגרש אותו מהנבחרת. כי לגרש אותו מהנבחרת זה קצת כמו להגיד ״קטלוניה זה לא ספרד״. שזה בדיוק ההיפך ממה שמנסים להגיד פה. אבל הם בעמדה שונה. קפרניק מפוטר. כי בעלי הקבוצות החליטו שיותר מזיק כלכלית להעסיק אותו מאשר לסמן אותו. פיקה בכלל לא צריך את הנבחרת, אבל ממשיך. המועדון שמשלם את משכורתו העצומה תומך בו פוליטית (בזמן שהמועדון עצבני מאד מההשלכות).

אבל אני לא מבין את פיקה. לפיקה יש שאיפות פוליטיות ידועות – להיות נשיא ברצלונה. האם יש לו שאיפות פוליטיות מעבר לכך? אולי לא שאיפות פוליטיות אבל רגשות פוליטיים כמו קפרניק? לא יודע. מאד מעניין אותי לראות מה יחליט עכשיו.

פיקה סופג עלבונות מאוהדים. הוא אומר שזה לא ישבור אותו. אבל למה הוא עושה ההיפך? למה הוא לא אומר ״אני לא ספרדי״. נכון, ההתאחדות הספרדית יכולה להעניש את אחד מאלופי עולם ואירופה שלה – אולי אפילו ייעדר מכמה משחקים של ברצלונה. אבל אם הוא טוען שהוא לא ספרדי, למה הוא ממשיך?

רגע אחד. שלא תבינו לרגע אחד שאני אומר שהוא צריך לא להיות בנבחרת. זה לא ענייני, זכותו לשחק, זו ההתאחדות לה הוא שייך ואפילו אסור להעיף אותו בגלל דיעה פוליטית. אני רק תוהה אם הוא רוצה לעסוק בפוליטיקה של זהויות או רק לקשקש עליה? אצל קפרניק התשובה הייתה ברורה.

אולי התשובה היא שהמחאה בקטלוניה היא עדיין מחאה דה-לוקס לעומת השחורים בארצות הברית. תשובה לגיטימית.

הצרה ששמה מחאה לא אלימה
ישראל והעתיד