יש לי יחסים מאד מורכבים עם סטטיסטיקה בספורט. מצד אחד אני מאד אוהב אותה ומשתדל להתעמק בה. אבל מה שקורה בשנים האחרונות הוא שאני רואה דור שצופה בסטטיטיקה ולא בספורט. וזה הומחש יפה במקרה במסיבת עיתונאים עם דריימונד גרין אחרי הניצחון האחרון של גולדן סטייט.

 

העיתונאי מנסה לשכנע את גרין ״שסטף קרי מגיע לשיאו״. אני באמת גדול אוהדי קרי. אבל להגיד שהוא בשיאו עכשיו על סמך איזשהי סטטיסטיקה ״פלוס-מינוס-נקודות-לדקה״ זו – כמו שגרין אומר לעיתונאי – שטות שאין כמוה. קרי כדורסלן עצום. אבל הרמה בה שיחק לפני שנתיים הייתה משהו אחר לגמרי.

ואני לא אומר זאת רק ממקום ״חווייתי״ – כלומר שאולי לפני שנתיים הוא היה זוהר יותר והיום יעיל יותר. הפלוס-מינוס-נקודות-לדקה יכול להגיע מעוד מקומות. למשל שהפער מהליגה גדל. למשל ספסל שרק מתגבש ומכריח את החמישיה הראשונה לעשות קצת יותר. למשל סביר שלאנדרה איגודאלה לא היה בשנים האחרונות פלוס-מינוס-נקודות-לדקה כל כך טוב כי אחד מתפקידיו היה להוביל את חמישיית המחליפים.

אז אולי גרין לא הכי מנומס פה אבל הוא אומר לעיתונאי את האמת: ״אתה מחנטרש במוח!״.

בכל אופן חידון סטטיסטיקת NBA מתקדם. לא החידון מתקדם – הסטטיסטיקה:

1. מה זה EFG ?

2. ומה זה הוקי אסיסט?

3. ולבסוף Assists Adjusted ?

4. מי השחקן המוביל כל הזמנים באחוז ריבאונד התקפה?

5. ציינו אחד משני הרכזים שהובילו את הליגה בעונה שעברה בLoose Balls Recovered השתלטות על כדורים חופשיים?

6. ומי בסחיטת עבירות תוקף?

7. ציינו את אחד משני האירופאים שהובילו את הליגה עם 6.2 חסימות לקלעי?

8. ראסל ווסטברוק הוביל את הליגה עם 42 טריפל-דאבלס – אבל מי הוביל את האירופאים (6)?

9. ומי הוביל את גולדן סטייט, וכמובן את הליגה בפלוס-מינוס הכולל?

10. ולחובבי המשחק הפרימיטיבי יותר, עדיין בשנה שעברה: הכי הרבה הטבעות?

11 . מייקל ג׳ורדן ראשון בנקודות לדקה בכל הזמנים – 37.8 ל-48 דקות – אבל מי ראשון מבני האדם? (מוסיפים לי פה שג׳ואל אמביד כרגע שני אחרי פחות מ-45 משחקי קריירה – אז אני קובע מינימום של 500 משחקים למושג ״קריירה״)

12. ורק שחקן אחד בעשור האחרון הגיע לממוצע המפואר של יותר מארבע עבירות למשחק בעונה (מינימום 55 משחקים) – ועשה זאת שלוש פעמים – מיהו?

לתשובות הנכונות

חידון מספר 579. השם המפורש
חידון מספר 581. סקוטלנד