האיוולת שבגנטיקה

כששואלים מה אני לא יכול עומדים במקום

הוזמנתי להשתתף בפודקאסט על ענייני גנטיקה בNBA ואולי גם בספורט בכלל. ולדעתי מה שקרה בNBA ובארצות הברית בעשורים האחרונים ממחיש את האיוולת הגדולה בעיסוק בגנטיקה בספורט. ארחיב את זה – עיסוק בגנטיקה או יתרונות ביולוגים אחרים.

ומה הנתונים?

שלפני כשלושה עשורים חלוקת השחקנים בNBA הייתה כש75% אחוזים שחורים ו-25% לבנים. ומה שקורה היום הוא שעדיין יש לנו 75 אחוזים שחורים והיתר לבנים. רק מה? הלבנים הללו הם בעיקר זרים. וכמעט כל השחקנים הלבנים הטובים בליגה הם זרים.

יש תופעה מתועדת היטב שבתיכונים וגם במכללות האמריקאיות לא נותנים לשחקן הלבן סיכוי. לא מאמינים בו. וגם שחקנים לבנים כבר לא מאמינים שיקבלו הזדמנות הוגנת. וזה ממחיש לכם בדיוק את הבעיה.

ייתכן ומאד סביר כי מסיבות גנטיות השכיחות של שחקנים ברמתם של לברון או דוראנט או יאניס תהיה גדולה יותר בין שחקנים שחורים. אבל לשחקן לבן אמריקאי אין מניעה להגיע לרמתם של פורזינגיס, נוביצקי, הגאסולים, הבוגדנוביצ׳ים, ג׳ינובילי שזכותו וצדקתו יעמדו לנו תמיד, סטיב נאש ואפילו סטפן קרי (שהוא בחלקו שחור אבל קשה להגיד שהוא מתבסס על איזשהי עליונות אתלטית.

אבל בגלל שהתעסקו בגנטיקה והחליטו שאין להם סיכוי מול שחורים, גם הלבנים האירופאים עקפו אותם בהפרש גדול.

*

התמונה, שהפכה בדיחה גדולה ברחבי יוגוסלביה לשעבר, היא מאולימפיאדת ריו וממחישה שגם מלחמת הבלקן הייתה איוולת גדולה. אני בוחר אותה באיחור אופנתי לתמונת השנה של 2016. ושתהיה לכם שנת 2018 מוצלחת ומהנה.

דוראנט 2.0
טריי יאנג, קרי, דונצ׳יץ׳

83 Comments

אמיתי 31 בדצמבר 2017

התעסקות בגנטיקה בספורט היא באמת לא טובה לספורט אבל בדוגמא שהבאת אתה מתעלם מגורם חשוב לפחות כמו הגנטיקה- הסביבה..
שחקן לבן בקונטיקט נלחם עם שחקנים עם פוטנציאל אתלטי גבוהה משלו מה שפחות קורה בקרואטיה. וכמובן מה שפעם כבר כתבת עליו בקשר לשיטת האימון של צעירים בארהב (ליגת תיכונים) לעומת אירופאיים שניזרקים למים בגיל צעיר ומתחשלים מול מקצוענים.
אי אפשר להתעלם מזה. נקודות הפתיחה הן אחרות ביותר ממובן אחד

דורפן 31 בדצמבר 2017

תחרות אמורה להיות לטובתך. לא נגדך. אלא אם אתה נחסם בפניה. כשכריס מאלין שיחק בתיכונים של ניו יורק היו הרבה לבנים שקיבלו צ׳אנסים. היום אין

אמיתי 31 בדצמבר 2017

זו אקסיומה. תחרות בטח בגיל צעיר כשפיזית לא כולם סיימו להתפתח יכולה מאד להזיק.

דורפן 31 בדצמבר 2017

אתה מדבר על שחקן בודד. תחרות יכולה להזיק גם לשחקן שחור. אבל לקבוצה חברתית שלמה ברור שעדיף לעמוד בתחרות עם הטובים ביותר מאשר להתבדל

אמיתי 31 בדצמבר 2017

ממ כשיש אוכלוסייה שלמה שהיא נחותה פיזית אז תחרות לא בהכרח תעזור לה. השחקנים האירופאים באים מחברה הומוגנית סהכ. לא כמו בארהב.
לוידע אבל באופן כללי (לא רק בספורט) נראה לי שתחרות כשלעצמה לא תמיד תורמת..
אצטרך לחשוב על זה עוד כנראה..

דורפן 31 בדצמבר 2017

אם הלבנים צריכים להתמודד נגד שחורים עדיף שזה יתחיל מוקדם.

אמיתי 31 בדצמבר 2017

אני באמת לא יודע ולא קראתי על זה מספיק אבל אינטואיטיבית מרגיש לי שהטיימינג של התחרות חשוב וזה לא the sooner the better. מזכיר לי עוד משהו שראתי שלך מהביקור באי של רונאלדו (מדיירה) ואיך הם התמקדו בגילאי הילדים בהנאה עצמה מהמשחק ולאו דווקא בניצחון.
ההבדל הסביבתי קיים וקשה (לי) להאמין שאין לו השפעה

ניר 1 בינואר 2018

דורפן, מה שאתה כותב הוכח כלא נכון בלימודי המתמטיקה. כשמשלבים ילדים וילדות, ההישגים של בנות נמוכים יותר מאשר של בנים, לא כי הן פחות טובות אלא בגלל הבדלי האופי והעובדה שבנים יותר צעקנים. כשמפרידים את הבנים והבנות, ההישגים של הבנות פתאום הופכים להיות שווים לאלה של הבנים. לכן, יש שנים מסויימות ומקרים מסויימים שבהם דווקא ההפרדה עדיפה – כמו בכדורסל אולי.

דורפן 1 בינואר 2018

מתמטיקה היא לא תחרות של אחד על אחד בה אתה מתמודד מול יריב. אם כבר לקחת לתחום אינטלקטואלי תחרותי – אז זה הרבה יותר מהוכח במקרה יהודית פולגר

ירושלמי 1 בינואר 2018

אז אתה בעד הפרדה בין גזעית בגילאים מסויימים?

איציק 31 בדצמבר 2017

התחרות היא טובה כשיש פערי רמות סבירים. אם ילד ישחק שחמט מול ילד שחמש רמות מעליו אז הוא פשוט יתייאש כי הוא לא רואה אפשרות לסיכוי כלשהו. הוא צריך לשחק עם רמה אחת מעל, להעלות את רמתו ואז להעלות עוד רמה.
בכדורסל זה אותו דבר, בהתחלה, כשעוד אין מספיק יסודות, הפער העצום ביכולות הפיזיות גורם לניצחונות של צד אחד על פני האחר. הצד המפסיד לא מרוויח מזה אלה מתייאש.
השאלה היא האם באמת יש פער עד כדי כך גדול בגילאים הצעירים. בזה אני לא בטוח.

dmc 31 בדצמבר 2017

מי שלא יתייאש יגיע להישגים. הרי אפשר גם להתייאש מהעובדה שתמיד יש עוד רמה מעליך, לא?

איציק 31 בדצמבר 2017

זה לא אותו דבר, אתה מפסיד עוד לפני שהתחלת. אתה חייב לתת לילד אופק, הוא ילד והוא צריך להרגיש שווה, אחרת אין לו בשביל מה. זה לא שכלתני. ילד שאחרי 10 מהלכי שחמט כבר במצב של חוסר עונים לא ירצה לשחק יותר. ילד שאחרי 5 דקות בפיגור של 20 נק' משחק בלי חשק כי הוא לא מצליח לכדרר או לזרוק, בהגנה עושים עליו סל מתי שבא. אולי יש עילוים בודדים שהמצב הנפשי מדרבן אותם למרות התבוסות, אבל הם בודדים שבבודדים, ובדרך מעבדים המון מוכשרים.

מתן 1 בינואר 2018

אני מסכים עם איציק. זה כמו שכשהייתי בתיכון היו לנו ריצות 60 והיינו רצים בזוגות. אני תמיד בחרתי מישהו יותר מהיר ממני, ע"מ שתהיה לי מוטיבציה לנסות לעקוף אותו (כי כשאתה נגד מישהו איטי ממך תמיד יכול לצאת ממך הבולט ולדלג את המטרים האחרונים), אבל לא מישהו מהיר מדי כי אז אחרי חצי ריצה כנראה שאני אתייאש ולא אתן 100% לכל אורך הריצה.
העניין הזה טבעי לחלוטין, בטח כשמדובר בילדים

Dr. van nostrand 1 בינואר 2018

זו גם אחת הבעיות העיקריות של שיטת הליגות בכדורגל.
פערים תקציביים מפלצתיים ( וללא הגבלה ) לא מאפשרים לקבוצה רגילה לחלום על התמודדות לאורך זמן על התואר, למרות שבמשחקים ספציפיים הם יכולים ועוד איך להתמודד ולנצח כל קבוצה.
את מה שיפה במשחק זרקו לפח ומשאירים אותנו לסגוד לאלילים ( בעלי הכסף הגדול ששולטים בליגות ללא אלטרנטיבות ).
זה עד כדי כך פשוט וברור.

דורפן 1 בינואר 2018

אין כזה פער גדול בגילאים הצעירים. כמובן שאין – כשאין עדיין אפשרות להטביע.

גיא זהר 31 בדצמבר 2017

מצוין. הקורא ליאונל מסי יכול לאשר את הדברים.

דורפן 31 בדצמבר 2017

אכן. וקצת הרגיז אותי כשבורוביץ׳ אמר בדיון ״שהזריזות של קרי היא גם גנטיקה״. הזריזות של קרי דומה לזריזות של מסי. היא אימון מגיל אפס

מתן גילור 31 בדצמבר 2017

בזריזות של קרי אין פחות גנטיקה מבניתור של ווסטברוק או משרירים המנופחים של מלון. כל אלה שילוב של גנטיקה, סביבה והרבה עבודה קשה. מעריך באותו סדר גודל.

דורפן 31 בדצמבר 2017

היא לא אופיינית לשחורים באופן מיוחד.

AdamB 1 בינואר 2018

יש בnba גבוהים לבנים אמריקאיים. חלקם אתלטים מעולים מבחינת כוח, ניתור וכו'. לדעתי אחת הבעיות שלהם היא העציות בתנועה. משהו שאולי שיעורי בלט בגיל הרך היו יכולים לשנות בצורה יסודית.

עדי אבני 2 בינואר 2018

גנטיקה של שחורים היא הטרוגנית הרבה יותר מגנטיקה של לבנים, או במילים אחרות: יש הרבה יותר גיוון גנטי אצל אפריקאים מאשר אצל אירופאים

מיקו G 31 בדצמבר 2017

הזריזות של מסי וקרי היא משהו מולד. אפשר לאמן אותה וללמוד איך להשתמש בה, אבל לא סתם אין אף שחקן זריז ממסי.

Amir A 31 בדצמבר 2017

התשובה בסופו של דבר תמצא באמצע. איוולת להתבסס רק על גנטיקה ואיוולת להתעלם מגנטיקה.

דורפן 31 בדצמבר 2017

איוולת לוותר בגלל גנטיקה

Amir A 31 בדצמבר 2017

בהחלט. זה נופל תחת הרישא של מה שכתבתי.

רן הנרגן 31 בדצמבר 2017

סטפ נהנה מעליונות עצבית.

דורפן 31 בדצמבר 2017

שראינו לפניו אצל מרביץ, ג'ייסון וויליאמס ונאש. כלומר לא אופייני לשחורים

תומר הוותיק 31 בדצמבר 2017

אני חושב שקרי ממחיש את האיוולת גם כן (למרות היותו "שחור"…) הוא בעצם לא ניבחר ע"י שום מכללה בגלל הגודל שלו… וזה שהוא לא מתאים לשטאנץ…

(בדרך כלל שחקנים "קטנים" מחפים באיזה שהיא עליוניות פיזית מסויימת(
סתם דוגמה, ראסל הוא גם "כולה" 1.91 (לעומת ה 1.90 של קרי), אבל מוטת הידיים שלו היא 2.03 (לעומת 1.92 של קרי).
וכמובן הוא אתלט על…

דווקא יאמר שיחסית, הכדורגל בעניין הזה, הרבה יותר מגוון, שחקנים יכולים להיות שחורים/לבנים/גבוהים/נמוכים, השוק הרבה יותר "משוכלל".

צור שפי 31 בדצמבר 2017

מה עושים היום בארצות הברית צעירים לבנים, במיוחד כאלה עם נתונים מתאימים? הולכים לספורט אחר (איזה?) או שפשוט מוותרים?

קאז 31 בדצמבר 2017

יש מחסור בספורטאים צעירים בכל ענפי הספורט הקבוצתי בארצות הברית. ילדים ונערים הרבה פחות מצטרפים לאגודות וקבוצות ספורט בכל הענפים – בייסבול, הוקי פוטבול ועוד. בהוקי כמדומני מדובר במשבר של ממש שיכול להכחיד את הליגות המקצועניות. הדור הצעיר מעדיפים לשחק מאדן וקיי2 במקום. משחקי הוידאו גם דופקים לילדים את היכולת לקבל כישלון כי את משחק הוידאו תמיד אפשר להתחיל מחדש.
כדורסל פחות סובל מזה כיוון שיש לו את האלמנט הכלכלי המיידי בגיל צעיר לאלו שהגנטיטיקה לצידם ( מילגות לבית ספר מתחילות מגיל חטיבה כבר)

דורפן 1 בינואר 2018

הרבה מהם משחקים בתיכונים לבנים נגד תיכונים לבנים אחרים. זה ממש מדהים עומק הסגרגציה – לא בטנסי, בניו יורק!

קאז 4 בינואר 2018

אנחנו פה בניו יורק חיים בעיר האמריקאית המופרדת ביותר. בדוק .הליברליות מגיע עד לשרטוט אזורי ההרשמה לבתי הספר

גלעד בלום 31 בדצמבר 2017

מדובר על ענף שבו גובה הוא פקטור מכריע , אפשר להתגבר על נחיתות פיזית בעזרת טכניקה טובה וחכמת משחק , יש גם קטע סוציואקונומי, יותר שחורים גרים בפרוג׳קטס ובשכונות עוני, ויש המון אפשרויות לצאת מממעמד נמוך כבר בגיל צעיר( מילגות לבתי ספר פרטיים כבר בגיל חטיבת ביניים ואחר כך המעבר לקולג׳ יותר קל ).

אבל בעיקר זו השיטה האמריקאית של תחרותיות יתר בגיל צעיר ואי חשיבה על העתיד, הם סבלו מהמנטליות הזאת בטניס ונשארו הרחק מאחור עד לפני מספר שנים כשהביאו את חוזה היגראס שילמד אותם לחשוב על פנדמנטלס וחשיבת מאקרו

איציק 31 בדצמבר 2017

נכון, אבל גובה זה לא משהו שגנטית נותן יתרון לשחורים. יש מספיק לבנים, צהובים, אדומים גבוהים. לכן גובה לא יכול להיחשב יתרון גנטי של השחורים.

shohat 31 בדצמבר 2017

הגבוהים השחורים יוצאים דוראנט, הלבנים סקלאבריני. ;)

איציק 31 בדצמבר 2017

או סאבוניס הבן. זו בדיוק השאלה שכיונתי אליה, האם יש יתרון גנטי מעבר לגובה, כי הגובה עצמו לא מהווה יתרון גנטי לשחורים.
אם יצא לך לראות את הדאנק של יאן וסלי מפנרבחצ'ה, אז לדידי זהו דאנק השנה יותר מכל הנתרנים השחורים. יתכן שהוא היוצא מין הכלל מבחינת גנטיקה של לבנים, אך ייתכן שהוא מאלו שלא נבהל ויצא לבדוק מה היכולות ויצא שהן לא גרועות כפי שהיה צפוי. גם באולימפיאדות אני לא רואה יתרון לשחורים בקפיצה לגובה אם לא קוראים להם בארשים, וגם בכדורעף יש לבנים מעופפים למכביר. אז לא יודע אם זה גנטיקה או סביבה.

דורפן 31 בדצמבר 2017

יש יתרון בכח מתפרץ

איציק 31 בדצמבר 2017

יש בדיקות פיזיולוגיות מבוקרות או גנטיות שהוכיחו זאת או שזה רק סטטיסטיקה?

אלון 31 בדצמבר 2017

שחורים לא יותר גבוהים מלבנים אבל יש להם מוטות ידיים יותר ארוכות (שחור בגובה 7 פיט יהיה עם מוטות ידיים של 7 וחצי פיט ולבן עם 7 פיט). מוטות ידיים ארוכות נותנים יתרון עצום לגארדים בכדורסל (הגנה וריבאונד) ולכמה תפקידים בפוטבול. בתפקידים האלה מאמנים אפילו לא מחפשים שחקנים לבנים.

shohat 31 בדצמבר 2017

בריאן אפשטיין כותב שנתון המוטת כנף משמעותי עוד יותר מהגובה. כלומר אורך דיס-פרופרציוני של הזרועות ביחס לגובה. על גבול הmarfan syndrome. כתבתי על זה פעם, סביב הסיפור העצוב של אייזיה אוסטין.

בפרק אחר הוא כותב על קפיצה לגובה, סטפן הולם מול דונאלד תומאס. ספר מאד מומלץ.

שמעון 31 בדצמבר 2017

אתה מדבר על דאנקים ואין לינק???

איציק 1 בינואר 2018

שמעון, אתה צודק, אבל מנוע החיפוש לש ספורט5 על הפנים ולא הצלחתי למצוא בו כלום.
לא הצלחתי לאתר את הוידאו אבל זה היה בחודש האחרון.
בהצלחה

שמעון 31 בדצמבר 2017

חחחחח הרגת אותי סקלבריני ובואן מול דוראנט ולברון

shohat 31 בדצמבר 2017

יתרון גנטי לא נבחן בoutliers אלא במספרים גדולים ונטייה להצליח בתחום מסוים – propensity – בקרב אוכלוסיה. פולה ראדקליף וסונדרה מואן הנורבגי (2:05:48 למרתון בתחילת החודש) לא שוללים הדיון בנטייה הייחודית של רצים מזרח אפריקאים להצליח בריצה למרחקים.

לשחקן של 2:10מ' עם "מוטת כנפיים" של 2:40מ' יהיה סיכוי א-פריורי גבוה משמעותית להגיע לאן.בי.איי לעומת שחקן בגובה 1.90מ', וקרי, נאש ואייברסון לא שוללים התובנה הזו. כנ"ל שחקן עם ניתור ומהירות גבוהים יותר.

הטיעון שלך מתייחס לשלב הבא, שבו ההבדלים בשיעורי ההצלחה הם כה משמעותיים כך שהם משפיעים על התמריצים, האמונה (החלום) ושיעורי ההשתתפות. גם זה טיעון נפוץ בתחום הריצה למרחקים אגב – כמות וגם רמה אבסולוטית נמוכה יותר של רצים אמריקאים ואירופאים לעומת שנות השמונים ולפני כן. אבל שוב, השפעה זו מסדר שני – שכנראה קיימת – אינה שוללת הטיעון הגנטי.

אפשר להגיע למסקנה דומה אם מנתחים את טיעון ה-10,000 שעות של גלאדוול (בעקבות אריקסן). טיעון 10,000 שעות העבודה כטיעון-נגד לטיעון הגנטי נכשל בכך שהוא מתעלם מהשאלה למי מלכתחילה התמריץ להתאמן אינטנסיבית משך שנים ארוכות. אלו יהיו מי שיבלטו ויחוו הצלחה מלכתחילה.

shohat 31 בדצמבר 2017

רציתי לכתוב, אחרי נושא הגובה, שכנ"ל לגבי יכולת ניתור, מהירות, כמ מתפרץ – התכונות המקושרות לאתלטיות בכדורסל בעידן הסופר-פוינט גארדס הנוכחי.

ארז 31 בדצמבר 2017

מעולה נחשון. תודה.

דוד 31 בדצמבר 2017

איך אתה מסוגל להשתתף בפודקאסט עם בורוביץ?
הוא מאוהב בקול של עצמו ופשוט לא נותן לדבר. בשלב מסויים זה הפך בלתי נסבל.

אלעדוס 31 בדצמבר 2017

נותן לדבר ומביא אנשים מעניינים.
מומלץ

דוד 2 בינואר 2018

שמעת את הפרק שדורפן מדבר עליו?
זה היה נורא. הוא פשוט לא מקשיב, במיוחד כשדורפן מנסה להגיד לו שהוא מקשקש. הוא לא נתן לעובדות לבלבל אותו עם הדעה שלו.

וזו לא פעם ראשונה.
כל פעם מחדש אני נותן עוד צ'אנס ועוד צ'אנס, כי כמה פודקאסטים בעברית יש על ספורט אמריקאי, אבל זה מעצבן מידי.

AdamB 31 בדצמבר 2017

כמה מחשבות כלליות –

השינוי שרואים בעשור האחרון הוא הופעתם של שחקנים mixed race. קרי, תומפסון, סימונס ג'ואקים נואה, אהרון גורדון, בלייק גריפין ועוד. מעבר לגנטיקה כדאי לזכור שהם רובם גדלו במצב כלכלי טוב, ותא משפחתי מתפקד.
למעשה אפשר להרכיב קבוצה לאליפות רק משחקנים ממוצא מעורב, בלי הרבה קשיים.

נושא אחר הוא טיפוס הגוף שסקאוטים מחפשים. בשנים האחרונות יש דגש על מוטת ידיים – בעיקר במשחק ההגנה.
יחס של זרועות לגובה הוא למיטב הבנתי כן עניין שקשור לגנטיקה.

כדאי גם לזכור שתרבות הכדורסל מושרשת עמוק בקהילות האפרואמריקאיות. דוראנט הוא דוראנט גם כי הוא נולד במחוז שהוציא שחקני אנביאי ומכללות לאורך שנים.

ורק להבהיר –
אני לא מבין דבר במדעי הגנטיקה

שמעון 31 בדצמבר 2017

הם כולם בנים של ספורטאים זה אומר שגנטיקה טובה כבר קיימת כבסיס.

גלעד בלום 31 בדצמבר 2017

ולחילופין כדורעף למשל זה משחק של לבנים בגלל שהוא לא אטרקטיבי( מעט מאד מקצוענים שחיים מזה יחסית לשטר הענפים ) לילד שחור, אין לי ספק שאם היו עושים נבחרת כדורעף משכונות מצוקה של שחורים תוך כמה שנים הם היו שולטים, מוטות ידיים זה חשוב בכדורעף מהמעט שאני מבין. כנ״ל ענפים של אריסטוקרטים כמו קפיצה לגובה, מה הסיכוי ששחור עם יכולת ניתור יבחר בקפיצה לגובה על פני כדורסל ?

DS 31 בדצמבר 2017

בעצם לפי התזה הזו כל ענף אתלטיקה, או ספורט שבו עניין האתלטיות מרכזי (כמו כדורעף), שנשלט כרגע ע"י לבנים עדיין רחוק מהשיא שלו, שיגיע ברגע ששחורים יחלו להתחרות בו. מעורר מחשבה. כמה ענפים באתלטיקה עוד נשארו לבנים?

איציק 31 בדצמבר 2017

מקצועות כח וטכניקה כמו כידון ופטיש.

גיא זהר 1 בינואר 2018

גלעד היה ניסוי כזה: נבחרות קובה (ובמידה מסוימת ברזיל) בגברים ונשים. למיטב ידעתי הקובניות וגם הקובניםן (ואח"כ הברזיליות שכדורעף אצלן מאוד פופולרי) היו הטובות בעולם בתקופות מסוימות אבל לא היתה שליטה ללא מצרים כמו נגיד האמריקאים/יות בכדורסל.

שמעון 31 בדצמבר 2017

כתראה איזה אימוני קומנדו ווסטברוק עושה מגיל קטן אתה תבין שלא הכל גנטי אצלו. הוא עובד המון על כוח מתפרץ וכושר גופני.

שמעון 31 בדצמבר 2017

רוצים לייצר פריק גנטי? ילד של לברון וסרינה וויליאמס נראה אותך דורפן נגד זה

איציק 1 בינואר 2018

והילד יקבל את הגובה והזריקה של סרינה והחבתה של לברון.

Amir A 1 בינואר 2018

כמו הסיפור (הבדיוני כפי הנראה) על הדיאלוג בין ברנדר שאו ואיזדורה דאנקן, שאמרה שילד של שניהם יהיה מושלם עם המוח שלו והיופי שלה. התשובה שלא אחרה לבוא היתה "אבל תארי לך שהילד יקבל את היופי שלי והמוח שלך".

איציק 1 בינואר 2018

בדיוק, רק אני מכיר את זה עם איינשטיין ודוגמנית צמרת.

מתן 1 בינואר 2018

במקרה של לברון וסרינה אולי עדיף שהילד לא יקבל את היופי של אף אחד מהם (למרות שהוא כנראה יהיה מפלצת פיזית ברמה שאף אחד לא יתעסק איתו בבי"ס)

bhr 1 בינואר 2018

לא יודע אבל נראה לי כמו הסיפור של הכדורסל בארץ איכשהו כשאתה ישראלי בליגה הציפייה שתהיה שחקן משלים ואז הנבואה מגשימה את עצמה.

גלעד בלום 1 בינואר 2018

יש כמה דברים שצריך לקחת בחשבון כשזה מגיע לגנטיקה, למשל מה הרקע מהבית, לדוגמא הילדים של אגסי וסטפי גראף אמורים להיות ספורטאים אדירים אבל ההורים מולטי מיליונרים ולכן הסיכוי שיהיו מקצוענים אפסי( אגסי גם אמר שהוא לא רוצה שיהיו שחקנים ), כנ״ל הילד של שויישטייגר ואיבנוביץ( בחור בר מזל שכמותו ).

האידיאלי זה בית יציב אבל לא יותר מידי עשיר כי אז אין את הרעב. יואכים נואה למשל גדל בברוקלין ילדות רגילה כשהאב הכמעט ולא היה נוכח.

האחים זוורב גדלו לאבא שהיה מקצוען( שיחקתי נגדו בשנות השמונים) ששיחק דייויס עבור רוסיה אבל לא עשה כמעט כסף ועבר לגור בגרמניה , אימן למחייתו וגידל שני שחקנים מקצוענים שאחד מהם ( הצעיר) יכול להיות מספר אחד בעולם.

הבן של פיטר קורדה ( מס 1 בעולם בעברו ) הוא כיום מספר אחד בעולם לנוער.

יש גם את הבת של דוקטו ג׳יי שגדלה בלי אבא והגיעה לטופ 10

כלומר זה יתרון גנטי אבל אם ההורה יותר מידי מוצלח אז זה יכול להיות חרב פיפיות כי ההשוואות יכולות לגמור את הבן אדם, הבן של פלה הלך להיות שוער …

יש יתרון להיות בן/בת

גלעד בלום 1 בינואר 2018

נלחץ בטעות , ההמשך של המשפט הוא- יש יתרון בלהיות בן/בת של מקצוען גם כי גנטיקה זו גנטיקה אבל היתרון העיקרי הוא שהורים שהיו ספורטאים יכולים להנחות את ילדיהם לאורך הדרך ולהוות דוגמא חיה לאיך ספורטאי מתנהל, לספר להם על המכשולים ולמנוע טעויות

רומן 1 בינואר 2018

"מסיבות גנטיות השכיחות של שחקנים כמו לברון או דוראנט תהיה גבוהה יותר אצל שחקנים שחורים". אותי אישית זה מעליב ומבאס אבל אני מקבל.. אבל האם לפי המניפסט הליברלי מותר לך גם להגיד את המשפט הבא "מסיבות גנטיות השכיחות של שחקנים ברמה של קרלסון, קריאקין או נקמורה גבוהה יותר אצל שחקנים לבנים".או שמה "מסיבות גנטיות השכיחות של מתמתיקאים ברמה של טיורינג, נאש ופרלמן גבוהה יותר אצל מתמטיקאים לבנים". אף פעם לא הבנתי למה לליברלים נאו מודרניים מותר לדבר בפה מלא על עליונות אתלטית של השחורים , ומשפט אחרי זה להוציא קצף מהפה נגד מישהו שיעיז להגיד משהו על רמת המשכל של הלבנים ביחס לשחורים.
בעיניי זאת צביעות קשה.

איציק 1 בינואר 2018

רומן, שאלתי את זה פעם מזמן בדה-באזר. נענתי בכעס רב על ידי אחד שכבר לא מגיב שאין הוכחות גנטיות שיש שוני ביכולות השכליות ואם כבר זה סביבתי. גם העירו לי שעצם המחשבה על זה גזענית. אז אין לי תשובה לגבי זה, אבל אני גם לא מצאתי אף פעם תשובה האם מישהו מצא גן או קבוצת גנים שמוכיחה עליונות גנטית פיזיולוגית או אלו תצפיות סטטיסטיות על מדידת ביצועים מגילאים צעירים ועד הבוגרים. האם היתה קבוצת ביקורת ששללה את ההשפעות הסביבתיות, וכך הלאה. אני לא חושב ששחורים פחות מוכשרים בשחמט. אני גם חושב שיש המון פוטנציאל אתלטי אצל השחורים באופן מובהק.

רומן 1 בינואר 2018

אני בעיקר מתלונן על הצביעות. אם זה בסדר ומקובל ומיין סטרים להגיד ש"לבנים לא יודעים לקפוץ" אז למה להגיד "שחורים לא יודעים x/y/z" זה גזענות דוחה וחשוכה?
בכל אופן כידוע אני לא מחשיב כדורסל אמריקני לספורט תחרותי, אבל בכדורגל שזה הספורט האוניברסלי, החלוקה המלאכותית הזאת שהנאו ליברלים האנטי גזעניים בשקל ככ אוהבים פשוט לא קיימת. כי הכדורגל משתין על הגזענים האלה, גארט בייל(וכרישטאנו בצעירותו) הוא האתלט הגדול בעולם הכדורגל, ויא יא טורה הוא(היה) אחד השחקנים האינטלגנטים בעולם.

NoOne 1 בינואר 2018

אני מבין שאתה לא מחשיב כדורסל אמריקאי בתור ספורט מקצועני,מצד שני אני מחשיב שתיית וודקה בתור ספורט רוסי מקצועני.
אני מאד הייתי מעוניין מר פוטין שתרחיב על הנעשה בליגת השיכורים המקצוענית של סיביר,זה נכון שבקור שם אפילו הוודקה קופאת?

רומן 1 בינואר 2018

אתה בן אדם ממורמר עם מח בינוני שמנסה לפצות על היותך בינוני בהתנשאות ועוקצנות חסרת חן ויצריתיות.
זאת היתה התגובה האחרונה שלי אליך, אתה לא שווה את ה CPU שלי.

Dr. van nostrand 1 בינואר 2018

עקץ אותך יפה, רומן..
אל תיקח קשה. הוא סתם צחק.

צור שפי 1 בינואר 2018

רומן, למה אתה לא מחשיב את הכדורסל האמריקאי לספורט תחרותי?

רומן 2 בינואר 2018

זה יותר מופע בידור/כרכס.
בגדול יש שם איזה 80 משחקים לפרוטוקול כדי לספור סטטיסטיקות ולמכור נקניקיות ואז פליי אוף, שזה אפשר אולי להחשיב כ ספורט תחרותי.

איציק 2 בינואר 2018

ואותו הדבר בליגת הכדורסל בישראל, יוון, טורקיה, ספרד ורוסיה ברוב השנים. אפילו הניחוש של האלופה ברב השנים יותר ודאי מה-NBA. אפילו הפלאי-אוף מיותר.
בכדורגל באנגליה, סקוטלנד, ספרד למשל גם האלופה כמעט מובטחת ואם יש יותר משתי יריבות ראויות זה נס. מה לעשות, ככה זה.

צור שפי 2 בינואר 2018

מסכים עם איציק כאן, אם כי לגופו של הוויכוח ברור שאם מותר להכליל ולומר "לבנים…" אז כנ"ל גם לגבי "שחורים…" בלי שזה ייחשב לגזענות.

עדי אבני 2 בינואר 2018

להגיד "שחורים לא יודעים לשחות ברמה גבוהה" זאת לא גזענות.
להגיד "שחורים לא יכולים לחשוב ברמות הגבוהות" זה גזענות.
כי יש הבדל ברור בין דיבור על יכולות פיזיות לבין דיבור על יכולות מנטאליות.

איציק 2 בינואר 2018

אתה יכול להסביר למה? הרי לשניהם יש בסיס גנטי.
כמו שכתבתי, אני לא חושב שלשחורים יש בעיה גנטית בתחום זה. אני פוגש שחורים בכנסים שעושים עבודות נפלאות, כולל שחורים מאפריקה. רק מה, הם רובם ככולם לומדים ועובדים באירופה, יפן או צפון אמריקה. כלומר לדידי יש לזה השפעה סביבתית. ואחרי כל זאת, למה האחד גזענות והשני לא, רק כי לא נח לנו לכנות מישהו פחות חכם במקור, ויותר נח לומר שמישהו פגום מבחינה פיזיולוגית?
זה נראה לי בעיה פסיכולוגית שלנו, אבל בגדול שתי הטענות גזעניות או לא גזעניות באותה מידה עד שמחקרית לא יוכח או יופרח.

רומן 2 בינואר 2018

למה?

NoOne 1 בינואר 2018

מח בינוני???
איזה מחמאה , מאז שאמרו לי שאני כמו ג'רי ג'ונס לא קיבלתי כזאת מחמאה .
אני אפילו לא יודע מה זה CPU

מתן 1 בינואר 2018

זה כמעט נשמע כמו תמיכה במחאה על הגזענות נגד גברים לבנים בארה"ב. בטור הבא התכחשות להתחממות הגלובלית?

רונן 1 בינואר 2018

ואוו רומן ואיציק… מאז ימי הביניים לא שמעתי דעות כאלו חשוכות. רק חסר פה אסף דה קוף ותשלימו שלישיה של חשוכים חסרי מנוח

איציק 1 בינואר 2018

האם תוכל להסביר למה נאור שכמותך?
יש לי גם חשש שאתה לוקה בהבנת הנקרא, אבל לנאורים מותר.

רומן 1 בינואר 2018

וואי וואי, הנה בא האקזמפלר המייצג הקלאסי של הז'אנר הזה.

Comments closed