זה היה עוצר נשימה הלילה/הבוקר. עוצר נשימה ושומט לסתות כצפוי יש לומר. ייבגניה מדבדבה הראתה שהמשבר הקטן והפציעה מאחריה – עם שיא עולמי בתרגיל הקצר. הוא החזיק מעמד 15 דקות עד שנשבר על ידי אלינה זגיטובה הטטארית-רוסיה בת ה-15. ככה זה עובד בספורט. כשהתחרות היא מבחוץ דברים לוקחים זמן. כשקים יונא מתחה את מחדש את גבולות האפשריבהחלקה אמנותית ב-2010, לקח לרוסים 7 שנים להביא את התשובה. הם אמנם ניצחו קים יונא מעט אנושית יותר עם שיפוט די ביתי בסוצ׳י אבל עד השנה שעברה לא ראינו תשובה הולמת. מדבדבה כבר הייתה קים. ועוד קצת.

אבל זה כשמדובר בתחרות בינלאומית. אבל כשמדובר בתחרות פנימית הכל מהיר יותר. ועכשיו זגיטובה, אלופת אירופה, היא הדבר החדש בגיל 15. מדבדבה אולי פייבוריטית בגמר -אבל אם היא זוכרת את ימי צעירותה, נניח בשנה שעברה, היא בוודאי יודעת שצעירים לא מפחדים. זגיטובה לא מפחדת לנצח אותה. אתה כמעט חש סימפטיה לוותיקה בת ה-18 שמנסה לשרוד בעולם אכזרי. שנשאה על כתפיה את הסופרסטאריזם בשנים הבין-אולימפיות, להתעסק ממרום מעמדה בענייני הפרופגנדה למשל, ועכשיו חשופה למתקפה ברגע הכי לא קל. מול מי שרק באה להנות כך נדמה.

זה כמובן אפקט סוצ׳י. אירוח משחקים אולימפיים גורם לא פעם לקפיצה דורית. בוונקובר הרוסיה הבכירה סיימה במקום השמיני. לפני כן המדליות היחידות לנשים לרוסיות במאה ה-21 היו של סלוטסקאיה (עם הסבתא הישראלית). הכל נראה הולך הולך למערב ולמזרח הרחוק. אבל כשרוסיות בנות 15 ו-18 מגביהות את הרף – יש בזה מהישן והקלאסי.

פיונגצ׳אנג (6). האם זו גדולת ההפתעות האולימפיות?
פיונגצ׳אנג (8). הונגריה באור ובצל (רק לדוגמא)