זו כנראה מדליית הזהב האולימפית לה חיכו הכי הרבה זמן. הונגריה, במקום השמיני בדרוג כל הזמנים האולימפי, חיכתה 175 מדליות זהב של קיץ – מאלפרד האיוש עד דנושקה קוזאק וחברותיה לקייק בריו – דרך פאפ, קלטי, שושלת סקיי-גיארמטי, שושלת נמת׳, פושקש וקוצ׳יש, גרביץ, אגרסזגי ודארני, שילאגי וקטינקה – כדי לזכות בזהב אולימפי ראשון של חורף. ויקטור קנוץ׳, צ׳אבה בוריאן, שאוננג ליו, ושאולין שאנדור ליו עשו את ההיסטוריה במירוץ הקבוצתי ל-5000 מטר בהחלקה מהירה במסלול קצר.

המממ…. מה זה שני השמות הסינים שם? שני אחים שנולדו לאב סיני ואם הונגריה בבודפשט (שמו האמצעי של אחד מהם מרמז זאת). מדליית זהב Made in Hungary לכל דבר.

על דוכן המנצחים הם עשו את מחוות האצטקים של בולט. האין זה נפלא איך הג׳מייקני הגדול הפך השראה לרבים כל כך? אתם לא מתחילים להבין מה עשה בולט עבור האולימפיזם בדורנו!

זה קצת הרים את מצב הרוח אחרי שאמריקאית בשם אליזבת סוואני השתלטה על אזרחות הונגרית וגם על מקום בתחרות הסקי בסגנון חופשי וקצת הביכה את הונגריה. מסתבר שהיא ניצלה את מיעוט המשתתפות ופרצה בתקנון. הלכה ל-13 תחרויות בינלאומיות עם פחות מ-30 משתתפות וצברה מספיק סיומי טופ-30 כדי להשתתף במשחקים. יש לציין שזה כמעט לחלוטין על חשבונה. כנראה היא קיבלה את החליפה לטקס הפתיחה. בפיונגצ׳אנג היא לא ביצעה אפילו תרגיל אחד ואחר כך הסבירה ״אני יודעת לעשות תרגילים, אבל בסקי מים״. יש לה כוונה, לדבריה, לעשות בשלב מסויים את התרגילים על שלג. וכדאי שתזדרז כי היא בת 33.

זה קצת חילק את ההונגרים לשניים, אלו עם חוש הומור ואלו שחוששים שזרים (מוסלמים/אמריקאים/ציונים – מחק והוסף את המיותר) מנסים לבייש את המדינה שלהם. בקבוצה השניה יש עכשיו פילוג. כי כאמור שני חצי-סינים סייעו להונגריה לעשות היסטוריה. האם הזווית הסינית-הונגרית תהיה סיפור גדול בהונגריה? אולי קצת. אף אחד לא עשה עניין כשהסייפת איידה מוחמד זכתה בהמון מדליות עולמיות ואירופאיות (אך לא אולימפיות) במשך השנים. כי גם היא ילידת בודפשט עם אב מוסלמי.

*

מכל מקום אני אתייחס דווקא לסוואני – כי זו בדיחה. וזה נובע מעניין מאד פשוט. משחקי החורף מנופחים. משחקי החורף היו פעם כ-10-12 ימים. הם הורחבו למתכונת האולימפית הרגילה של 16-17 יום ב-1988 והתנועה האולימפית עושה הרבה כדי להרחיב את ההשתתפות. וכך יש אינפלציה של כל מיני קנדים ואמריקאים עם כוונות טובות לייצג את ארץ אבותיהם, סביהם, בת זוגם וכיוצא באלו. כשבמקרה של ישראל מספיק סב או סבתא יהודים.

זה גורם לתופעות אחרות. אפילו ענף הקרלינג די מצא את מקומו למשחקים, ואפילו הורחב השנה, משום שהוא ממלא הרבה הרבה שעות שידור. ובמשחקים שהורחבו כמובן בגלל הטלוויזיה זה חשוב.

לא יודע איך פותרים את הדבר הזה. אני אוהב את משחקי החורף אבל ברור שהם מאד מאד יורו-צנטרים. הם הושקו בעידן בו המשחקים היו בדומיננטיות אירופאית ואני לא בטוח אם זה מה שהיה מתרחש היום. יש ענפים עם השתתפות עולמית עצומה – קריקט, סקווש, גלישת גלים – שאינם במשחקים (חלקם יהיו בטוקיו). שמעתי כל מיני הצעות הזויות איך להכניס בשר למשחקים הללו. למשל להעביר כמה ענפים באולם לחורף – נניח כדוריד. הצעה קצת יותר הגיוניות הן הגבלות מדינתיות פחות נוקשות. כלומר לאפשר למשל עשרה גולשי סקי מאוסטריה בכל מקצה.

אבל החשוב ביותר הוא למצוא איזשהו קשר הגיוני בין ספורטאי למדינה. הבעיה האחרונה שיש לי עם סוואני היא שהיא גרועה. אם היא הייתה הונגריה שידה משגת לאחת מחופשות הסקי הזולות בסלובקיה, זה היה סיפור חביב מהסוג של Eddie the Eagle או נבחרת המזחלות של גמ׳ייקה (שהפכה במשך השנים ללגיטימית מאד). אבל בצורה הזו זו פארסה.

כי אגיד לכם משהו, בכדי לסיים בטון חיובי ופרו הונגרי. כשמתאמצים ועובדים גם מדינות בלי תנאים לספורט חורף (להונגריה יש שלג, אבל אין הרים) יכולות למצוא את הדרך למדליה לגיטימית.

פיונגצ׳אנג (7). מגביהות את הרף
פיונגצ׳אנג (9). מילה על ההחלקה וחידון מספר 595 על תירוצים