דברים שרואים רק משם

אני בנסיעת עבודה מאד מהנה, בלטביה, שם תשחק מחר הנבחרת מספר 12 בעולם – נבחרת ישראל! ואתמול בערב הייתי באירוע ספורט מאד מהנה: משחק הוקי קרח בין דינמו ריגה ללוקומוטיב ירוסלב במסגרת ליגת ההוקי הקונטיננטלית

זה היה כיף בלתי רגיל כי ישבתי בשורה הראשונה מאחורי השוער – ובשליש האחרון זה היה מאחרי השוער הרוסי, שקבוצתו הובילה ֳ2-3 והיה חשוף למתקפה רציפה של ההתקפה הלטבית. הוא שרד אותה והקבוצה שלו ניצחה – והיא אפילו מתגוררת במלון שלי!

כתבתי פה בעבר כמה אני אוהב את המקום ישיבה הזה בכדורגל – שנותן לך את המשחק מנקודת המבט של השוער ואת הדברים שלעולם לא תראה בטלוויזיה. בהוקי החוויה הזו מרוכזת אפילו יותר, חילופי המקומות בהתקפה הם אינסופיים ובמהירות שמשנה לחלוטין את הפריסה על המגרש בתוך שניה. את הדיסקית אפשר להעיף לשער כמעט בכל רגע והיא הופכת בשבריר שניה מגורם לא מזוהה לאיום אמיתי על השוער. זה היה מעורר אדרנלין. קשה לי לחשוב על תפקיד יותר מפחיד בספורט קבוצתי מלבד מחזיר הבעיטות בפוטבולהדיסקית אפילו עפה לפנים שלי בשלב מסויים והתכופפתי. האנשים לצדי צחקו, כי כצופה לא מנוסה לא הפנמתי את העובדה שיש רשת שמגינה על הצופים.

האדרלנין של שוער ההוקי הביא אותי לחשוב על כמה דברים ששמתי לב אליהם רק במגרש ולא בטלוויזיה.

1. שרצי ה-800 וה-1500 לא עושים ג'וגינג בקטע הטקטי אלא נעים במהירויות שקרובות מאד למהירויות השיא בכדורגל.

2. ששחקני קו ההתקפה וקו ההגנה בפוטבול לא עומדים בצפיפות של חומה בכדורגל, ובעצם יש ביניהם רווחים גדולים.

3. שפת הגוף של כדורגלנים ישראלים כשהכדור יוצא לחוץ. היא דומה לתגובה של שחקני כדורסל לצופר לפסק זמן

4. שהאאוטפילד בבייסבול הוא ענקי.

5. שהצופים בפורמולה-1 באמת לא רואים כלום. חשבתי שהם לא רואים הרבה. הם בעצם לא רואים כלום.

6. כמה שופט כדורגל רץ ומנסה לקרוא את המהלכים בכדי לייעל את הריצה שלו. העובדה שמצפים ממנו דיוק גבוה בהחלטות היא פשוט אזוטריה הזויה. 

7. אימונים של קופצים למים לפני התחרות. בתחרות אתם רואים קפיצה יחסית "על בטוח" וכניסה חלקה למים. באימון הם נוחתים עקום וחוטפים מכות רצחניות.

8. כמה שהרחבה בכדורגל לא צפופה בזמן כדור קרן. נמצאים בה בערך 16 אנשים על שטח של 640 מ"ר. בכדורסל, במצב הרגיל יש עשרה אנשים על 196 מטרים רבועים. צפוף יותר מפי שתיים.

9. שהזרמים במים בתחרות הסירות בין אוקספורד לקיימברידג' הם אדירים והגלים גבוהים, ושהנהר נראה כמו ים וזה שהם לא מתהפכים בכלל לא טריוויאלי.

10. שהכלבים הטובים במרוצי כלבים הם אלו שלא נובחים הרבה. 

פופוליסט מזהיר
ווין רוני חוזר לעצמו

41 Comments

אנונימוס 14 באוקטובר 2008

אולי עוד משהו, הכי בסיסי מבחינתי – כמהי ותר כיף לראות משחק כדורגל/כדורסל במגרש עצמו עם קהל. המשחק הכי משעמם נראה עדיין הרבה יותר מעניין מאשר אותו משחק עצמו בבית מול הטלביזיה.

מיקי 14 באוקטובר 2008

ודווקא צפיה במגרש בכדורגל דורשת יותר מאמץ, כי יש יחסית מעט רגעי שיא וצריך לדאוג לא לפספס אותם, לעומת כדורסל שבו יש עשרות סלים לאורך המשחק.

IDO 14 באוקטובר 2008

חופשי נכון. חוויה לפנים. ממליץ להמשיך עם הגישה בקולנוע שורה ראשונה באמצע עושה כל סרט אקשן לסרט סופר אקשן. טניס גם כן. שורה ראשונה מאחורי השחקן. (בטח לא באמצע, ראיתי ככה את רודיק נגד מונפיס ונתפס לי הצוואר באמצע המערכה הראשונה)

taninanak 14 באוקטובר 2008

רונן, באמת אף פעם לא חשבתי על כל אלה. טור מצויין! תודה.

Glen 14 באוקטובר 2008

If we already talk about Hockey:

1. A young player from Russia who is a 1st-round draft pick of the Rangers died at the age of 19. The Good Souls of Detroit (a name of a band?) already blamed the steroi….(I can’t finish the word. But you know what). I will wait with this judgment
2. How about the champions of the world your Red Wings? I am in a big debate over the last few days in a fan's blog whether this is the most gifted Red Wings ever! I think not but only in margin and the fact that they do it in the new salary cap era is phenomenal.

And we said it many times before: there is nothing like a Hockey game in the arena.

Glen 14 באוקטובר 2008

And about Goaltenders: this position had an amazing evolution over the last decade. I will not be the first to say it but you see attempts the last 2-3 years where 6-7 years ago you would not understand how it was saved and now days you will blame the goaltender if he does not save.

Glen 14 באוקטובר 2008

PERT OF IT BECAUSE OF THE EQUIPMENT BUT MOSTLY BECAUSE THE POSITION ITSELF EVOLVED LAST IN THE HOCKEY TEAM

Glen 14 באוקטובר 2008

PART….

אריאל 14 באוקטובר 2008

הוקי זה אחד מסוגי הספורט שהחוויה במגרש היא פי מאה מאשר בטלוויזיה. בטלוויזיה קשה מאוד לעקוב אחרי הפאק וכל המשחק נראה כמו משהו הזוי של אנשים שרצים אחד אחרי השני. במגרש זה משהו אחר לגמרי ומלהיב לחלוטין. אני לא חושב שיש ספורט שההבדלים בין השניים כל כך בולטים.

אורי 14 באוקטובר 2008

רונן, ישראל עדיין לא 12 בעולם. היא תהייה במקום הזה רק אם היא מנצחת מחר, בולגריה מפסידה (באיסלנד כמדומני) ואנגליה מתבזה בבלארוס. אם אחרי כל כך הרבה פוסטים על קאפלו וגאוניותו זה יקרה-אני מאשים אותך בנאחס.

בני תבורי 14 באוקטובר 2008

חמישה חודשים בחורף 82' במונטריאול, גרמו לי להתאהב בהוקי קרח, המשחק המלהיב בעולם בכל הנוגע לקצב ויצרים. דוד עם קשרים וסדרת משחקים של הקניידינ'ס, עם הכוכב הגדול שלהם ואחד מגדולי המשחק בהיסטוריה, גאי לפלר. קסדות המגן, אגב, היו אז המלצה בלבד.
כוכבי ההוקי של אותה תקופה מלבד לפלר היו בובי אור, מריו למיו וכמובן ווין גרצקי.
לא מסובך להתאהב במשחק הזה, החוקים די דומים לכדורגל, הפאק טס במהירות מטורפת, יש שערים ותוצאות והקטטות, אוי הקטטות הנפלאות שהקהל ממלא בהן תפקיד של צופה נלהב לכל היותר. צודק אריאל, הוקי אינו משחק לטלביזיה.

לון 14 באוקטובר 2008

הדבר העיקרי מבחינתי בצפייה במגרש לעומת צפייה בטלוויזיה, זה המעקב אחרי שחקנים שנמצאים רחוק מהכדור.
זה בולט במיוחד בכדורסל, כששומר אמיתי עובד כל הזמן על השחקן היריב. כך למשל אפשר לראות את דרק שארפ שומר וגם מרביץ ושורט, כשהשופטים אינם רואים.

ואפרופו צפייה בשחקנים ללא כדור ובהמשך לסעיף 3 המשעשע, במעט משחקי הכדורגל שראיתי בארץ, השחקן הישראלי לרוב פשוט עומד כשהכדור לא אצלו. רק כשהוא מצפה לדאבל פס הוא ינוע.

וזה כנראה סוד ההצלחה של נבחרת העילית בה תצפה מחר.
זה באמת מאוד יפה שהעיתון מצ'פר אותך בצפייה בנבחרת שעל פי פיפ"א היא שווה לשמינית גמר המונדיאל…

רונן דורפן 14 באוקטובר 2008

אנונימוס – אתה צודק. מעולם לא הייתי במשחק כדורגל במגרש שלא היה מעניין בכלל.
לון – זה נכון. טלוויזיה לועסת לך את החוויה במקום שתלעס לבד.
גלן – באמת לא יכול לשפוט את קבוצות הרד-ווינגס ההיסטוריות.. שמישהו יסייע.
אריאל – מסכים.
אורי- אני לא משוכנע שדרוג פיפ"א נקבע על ידי משחקים. לדעתי מכפילים את מספר הביצים בחביתה של ארוחת הבוקר של השוער בטמפרטורה הממוצעת בעיר הבירה של המדינה.
תנין – תודה.
עידו – אני תמיד יושב ראשון בקולנוע!

גיל 15 באוקטובר 2008

ויש דברים שרק בודדים יכולים לראות ומה שהם ראו ושכחו אנחנו כבר לעולם לא נראה. יום הולדת שמח 98 ג'ון וודן.

עופר 15 באוקטובר 2008

יש לי ידידה בניו יורק, ואני מנסה לשכנע אותה שתלך לראות את הריינג'רס. נאאא היא לא תלך לבד, מה פתאום… אלוהים נותן אגוזים למי שאין לו שיניים…

ועכשיו סיפור ללילה.

אחותי השתחררה השבוע מהצבא במזל טוב, ואנחנו נוסעים לכבוד השחרור שלה הורי היא ואני לברצלונה בין ה21 ל25 באוקטובר. אחרי שהלכתי וחיפשתי משחקים – גיליתי שאין משחקים בברצלונה. אך לא אחד כמוני יתייאש – מהר בדקתי קבוצות ספרדיות אחרות וגיליתי שאתלטיקו מדריד משחקת ב22/10 במדריד, וקניתי זוג כרטיסי טיסה מברצלונה למדריד (כיוון אחד) לי ולאבי, כאשר התכנון היה לקנות את הכרטיסים כאשר הם יצאו למכירה באינטרנט, ולחזור באוטובוס לילה, כך שבבוקר הבא כבר נהיה בברצלונה שוב. הכל היה לי בראש בסדר, עם הכרטיסים קיוויתי שגם יהיה בסדר, ואז פתחתי היום אינטרנט וגיליתי, שאתלטיקו קיבלה שני משחקי רדיוס 300 קילומטרים ממדריד.
מה אתם אומרים על חוסר מזל שכזה הא? אני מקווה שהם ישחקו בולנסיה ולא בסביליה או בגליסיה, כך שאוכל אולי להגיע למשחק, אבל זה פשוט לא יאומן… מעניין מה יעשו כל אוהדי ליברפול שכבר אירגנו טיסה וכרטיסים למשחק.

גלן 15 באוקטובר 2008

מזל טוב.

רונן: אני לא חושב שהדיון בפני עצמו חשוב לבלוג זה אבל יש כאמור נקודה מעניינת: העובדה שניתן בכלל לדון ברצינות בגדולה בין תקופתית לאחר החלת תקרת השכר היא לא דבר טריוויאלי. נדמה לי שבעיקר בפוטבול אתה אוהב להפריד את התקופות בין אלו שלפני ואלו ש"אחרי" ויש בזה לא מעט אמת.

כאן יש שילוב של ניהול נכון ואטרקטיביות הקבוצה לשחקנים שהורידו משכורות וזה ייצר בפוטנציה קבוצה אדירה (כאן אני מתחיל בנאחס השנתי).

זה מחזיר אותי אבל לזה שאני לא חסיד גדול של תקרת שכר באנגליה. כבר כמעט ומיצינו את הדיון אבל אני בשלי- הגבלת זרים חשובה פי כמה מתקרת שכר ותקרת שכר בפני עצמה לא תועיל יותר מדי.

IDO 15 באוקטובר 2008

עוד אנחנו מתדיינים בצפיה בספורט לייב והזדמן לי להיקלע למרוץ ה JAYCO (מרוץ אופניים מקומי בהרי ויקטוריה – אוסטרליה… כרגע מוביל סטיוארט אוגריידי). אם יש נקודות לספורט שהרבה יותר נוח לצפות בו בטלויזיה הייתי רושם אופניים במקום הראשון.
שטות מוחלטת. באים רבע שעה לפני שמגיעים הרוכבים, כדי לתפוס מקום בשורה הראשונה של בתי הקפה. אחרי כמה זמן מגיעים מלא מכוניות ואופנועים. ואז עוברים אלו שברחו מהפלטון, אחרי כמה דקות עובר הפלטון. אחר כך עובר כל המכוניות שנתקעו אחרי הרוכבים. וזהו!

IDO 15 באוקטובר 2008

רונן – קראתי שוב את נקודה עשר, היא הזכירה לי שבמרוצי סוסים, הסוס שמסרב להכנס לכלוב ההזנקה בדרך כלל ינצח…

בחיאת רונן, להמר על … כלבים??

אורי 15 באוקטובר 2008

רונן-הדירוג של פיפ"א קשור לארוחת הבוקר של השוער ומספר הביצים בחביתה? עכשיו מתברר איך אנגליה הייתה בצמרת בתקופת פול רובינסון.

אוסלנדר 15 באוקטובר 2008

התפקיד הכי מפחיד בספורט העולמי הוא שוער כדוריד. בניגוד לשוער בהוקי-קרח או שחקני הפוטבול, הוא לא ממוגן מעבר לאפודת שוער.

שוער כדוריד זה התפקיד הכי מטורף בספורט.

יוני 15 באוקטובר 2008

אוסלנדר, מהן המהירויות בכדוריד? זה מטורף לחטוף כדור כזה מ-7 מטר לתוך האף…

רונן דורפן 15 באוקטובר 2008

אני רוצה למסכים עם אוסלנדר – ומסיבה פשוטה – כילד הייתי שוער כדוריד במשך שנתיים! אבל עדיין מחזיר הבעיטות בפוטבול… לפחות בהוקי או כדוריד המטרה היא להבקיע. בפוטבול המטרה היא לתקל את המחזיר בעיטות הזה.
אגב, תפקיד לא פחות מסוכן בספורט הוא בקו הקדמי של הסקראם בראגבי. האנשים מאחורה דוחפים את המבנה בכוח של טרקטור וטעות קטנה יכולה לגרוס קרסול או אפילו חוליה.

אוריאל 15 באוקטובר 2008

זה אחד מהמשפטים הגדולים בכל הזמנים
10. שהכלבים הטובים במרוצי כלבים הם אלו שלא נובחים הרבה.

לספר הציטוטים עכשיו!

בני תבורי 15 באוקטובר 2008

רונן,

האם נכון שמחזיר הכדור בפוטבול נבחר בסוציומטרי?

רחמן אליצן 15 באוקטובר 2008

פוסט משעשע ומדוייק במיוחד. אני מניח שאפילו בדוקים יותר מעניין לראות בטלויזיה, כי אם משעמם לפחות אפשר לצפות במה שקורה מסביב. ואם אני זוכר נכון רונן פרסם פה פעם פוסט על אליפות קובייה הונגרית…

יוני 15 באוקטובר 2008

היה פוסט ששאלתו מהו ספורט. למעשה, אם זה בהונגריה ויש שני מתחרים או יותר, זה ספורט :) בנובמבר יש את אליפות הבלינצ'ס המסורתית.

רונן, אומרים שהלטבים טסו עד לאורווה שבפ"ת כדי ללמוד לתכנן איצדטיון ראוי. כמה זה גרוע שם?

אריאל 15 באוקטובר 2008

עצה נדרשת מרונן ושאר המומחים – אני בלונדון בסוף שבוע הבא ומשתוקק לראות את המשחק בין צ'לסי לליברפול. האם אתם מכירים דרכים להשיג כרטיס במחיר שלא ידרוש משכנתא קטנה (כרגע המחירים שאני רואה עומדים על מינימום של 250 פאונד)?
כל עצה תתקבל בברכה

רונן דורפן 15 באוקטובר 2008

אריאל – סע לתחנת פולהאם ברודויי. צא ממנה, פנה ימינה במקום שמאלה (שזה למגרש) ועמוד באזור הפינה עם הפאבים רחוק משוטרים. כשאנשים עוברים בסביבתך תגיד tickets. בתוך כמה דקות למישהו יהיה והוא ייתן לך להכנס במשהו בין מחיר הקרן לעשרה פאונד יותר.
הסיבה? הרבה מהמנויים לצ'לסי הם מגנטיים. אנשים לא יכולים למכור אותם, אז אם משהו מהפמליה לא מגיע הם מוכרים כניסה עם מישהו שנכנס איתם למגרש. בשום מקרה על תשלם יותר מששים. ואל תתחיל לנסות לקנות עד שלושים דקות לפני הפתיחה.

אריאל 15 באוקטובר 2008

רונן, המון תודה. זה יעבוד גם אם אני צריך שני כרטיסים?

בני תבורי 15 באוקטובר 2008

אריאל,

במקרה כזה תגיד פעמיים tickets…

מעבר לזה אני צהוב מקנאה ומאחל לך הנאה גדולה. מקווה שאתה בצד הנכון.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 15 באוקטובר 2008

ידיד קנדי פעם ניסה להכניס אותי לעניני ההוקי קרח.
רק דרך סטרימס באינטרננט אומנם אבל אהבתי.
חצי מהזמן לפחות לא הצלחתי לעקוב אחרי הדיסקית אבל מה שהכי אהבתי זה הרעש. הוווושששש של ההתנגשויות של השחקנים ב'זכוכית'. : )

מרקפוצ'ינו 15 באוקטובר 2008

רונן כל הכבוד שהחזקת מעמד שנתיים. אני החזקתי מעמד אימון אחד אחרי שעברנו מהיסודי לחטיבה ונשארו מולי רק הז'לובים.

דניאל 15 באוקטובר 2008

עופר- בוטל עונש הרדיוס של אתלטיקו
כולנו קנאה בך

Legal Alien 15 באוקטובר 2008

Great post
Is the last point a subtle hint to the "megivim" here?

רונן דורפן 15 באוקטובר 2008

נא להפסיק עם תגובות אנונימיות
לשוהה החוקי. לא.
אריאל – מאיפה אני יודע?

עופר 16 באוקטובר 2008

אתם בטוחים שהעונש בוטל? מתי זה קרה?

עופר 16 באוקטובר 2008

אגב, הייתי היום במשחק של הנבחרת הצעירה נגד האיטלקים. שתי נקודות קצרות שאני רוצה להעלות ברשותכם, ואשמח אם תגיבו.
1. השחקן שהכי איכזב אותי בנבחרת הישראלית היה גיא אסולין. אני לא יודע מה מלמדים אותו בברצלונה, אבל אני חושב שזה שמוטי איוניר לא הוציא אותו אחרי 30 דקות זה פלא ממש.
אני חושב שפחות מההפסד היום – (על האיטלקים בנקודה השנייה) מה שמאד איכזב אותי הייתה הדרך. נכון שחטפנו גול בדקה ה-3 שאי אפשר היה לעשות איתו כלום, אבל רוב הזמן הנבחרת שיחקה יפה, יחסית מסודר, עם כוונה ועם דרך. אבל אסולין, פשוט הרס את רוב ההתקפות עם כדרור יתר. הגול השלישי לדוגמא, היה פשוט טעות ענקית שלו. אני חושב שהתפקיד של כל הנבחרות עד הבוגרת זה להעמיק את יסודות המשחק, ואחד מהם, הרבה יותר מניצחון, הוא מתי לשחרר כדור. השאלה כאן, היא האם בברצלונה הוא גם משחק ככה (יש לי הרושם שגווארדיולה שאימן אותו שנה שעברה היה שוטף אותו על מה שהוא עשה היום) או שהוא מגיע לנבחרת ופשוט עושה מה שהוא רוצה.
2. היה עונג אמיתי לראות היום את מרקו באלוטלי. חוץ מזה שהוא גם קצת פרימה-דונה, הבעיטות שלו, התזוזה שלו עם הכדור (בלי כדור הוא לפעמים עומד על המגרש) והחכמת משחק, פשוט תאווה לעיניים. לאיטלקים יש משמעת טקטית מדהימה, זה פשוט תענוג לראות נבחרת כזו.

בני תבורי 16 באוקטובר 2008

ועוד קצת על המשחק של הצעירה, (גם אני הייתי שם):

– עד כמה היו חסרים לאיווניר שחקנים כמו בוזגלו, שכטר ובן סהר ניתן היה לראות כבר מההתחלה.

– גיא אסולין שחקן נהדר שהשקיע המון מאמץ. למרות זאת יצר השכונה גבר עליו בדיוק בזמן שהנבחרת שלנו הבקיעה שער מצמק והפעילה לחץ. משום מה בחר בקרן קצרה, ביצוע עלוב שהשאיר את האיטלקים לבד במחצית המגרש שלנו והשלישי הגיע מיידית.

– אין לנו שוער.

– נבחרת איטליה מעוררת התפעלות. שחקנים גבוהים וחסונים עם שליטה בכדור שאפשר לראות רק אצל שחקני קטרגל. לא איתנו באותה ליגה.

תומר 16 באוקטובר 2008

גם אני הייתי במשחק של הצעירה.
גיא אסולין שיחק כאילו שעומדים מולו הילדים שהוא מעביר בסרטונים ביו טיוב. אין ספק שיש לו דריבל אבל לא ראיתי ממנו שום פעולה חכמה,שום תנועה ללא כדור והרבה חוסר אחריות. לזכותו יאמר שהוא ילד ושיש לו כישרון ברגליים,השפנד לישראל הגיע לאחר מסירה מעולה שלו לאבידור.השאלה היא למה אסולין פותח?האם בגלל שהמאמן רואה שהוא שחקן טוב שיתרום לנבחרת או משום שהוא משחק בברצלונה? חבל,כי אני בטוח שהוא יכול לתרום לנבחרת הנוער הרבה יותר וגם לו זה יועיל לשחק עם בני גילו.
אני חושב גם שיש מקום להעביר ביקורת על מוטי איווניר,למרות שהוא פרשן בערוץ הספורט ומתראיין טוב.למה אבידור לא פתח למרות שהוא בכושר טוב בקבוצה שלו והיה טוב מול האיטלקים? טוטו תמוז לא פוגע כבר שנה וחצי ולא ראיתי ממנו כלום אתמול.אני גם לא זוכר אף משחק טוב של ליאור רפאלוב אי פעם בקריירה שלו,על סמך מה הוא משחק?.הקרן הקצרה הייתה פשוט ביזיון,לא יתכן שבשלוש קרנות הכדור לא הגיע לרחבה ואיפה לעזאזל שחקני ההגנה שאמורים להישאר מאחור?
מאריו בלוטלי הוא משהו מיוחד,אפשר היה לראות כבר בחימום המזלזל והאיטי שלו שהוא לא סופר אף אחד.מזכיר מאוד את איברהימוביץ,אפילו באופן שבו הוא חוגג את השערים,עם כל הכבוד לג'יובינקו ולהייפ סביבו,נראה שבאינטר גודל סופרסטאר אמיתי.
ההבדלים ניכרו בכל אספקט של המשחק,היציאה שלהם למתפרצות,הנעת כדור בהתקפה בין שלושה-ארבעה שחקנים שעומדירם רחוק אחד מהשני ועדיין מגיעים למצבים וטכניקה בסיסית של בעיטה מהמקום.פשוט לא כוחות.
ולמרות הכול הצעירה נתנה משחק לא רע,מאוד אהבתי את הלחימה גם בפיגור של 2-0.

עופר 16 באוקטובר 2008

בהמשך לשאלה על הכרטיסים – מישהו יכול לתת לי טיפ על איך להשיג כרטיסים לאתלטיקו מדריד נגד ליברפול?
באתר צריך רק מספר סוסיו – מה שלצערי אין לי. האם זו תהיה בעיה להשיג כרטיס במגרש? וכמה פחות או יותר זה אמור להעלות לי? אשמח על תשובות/עזרה/סעד…

Comments closed