המושג מייל קיים בהרבה מאד תרבויות ומייצג מרחקים בין 1400 מטרים ליותר מ-10000. גם זה הבריטי-אימפריאלי אמנם נקבע בחוק על ידי אליזבת הקודמת ב-1592, אבל הוא נקבע ל1760 יארדים, והיארד הוא שלושה פיט, ואת הפוט שינו כמה פעמים במהלך ההיסטוריה. למעשה הצעד החוקי האחרון לקביעת אורכו של המייל (בכדי ליצור האחדה בין ארה״ב לבריטניה וגם לצורך הסכמים בינלאומיים) היה ב-1959. כלומר חמש שנים אחרי שבאניסטר רץ את המייל בארבע דקות – הוא הוארך בכמה סנטימטרים, אבל בגלל שבאניסטר רץ 3:59.4 אז הכל בסדר. הוא בכל מקרה השׁיג את הזמן.

הוא הלך הבוקר לעולמו, נוירולוג מפורסם שאמר פעם שהוא גאה יותר בהישגיו המחקריים. כמובן שהישגיו המחקריים חשובים יותר אבל את זה יכול לומר רק אדם בן התרבות המערבית המונוטאיסטית שמזלזלת בהישגים ספורטיביים לעומת הישגים מוסריים. אצל היוונים הקדמונים סדרי העדיפויות היו בריאים בהרבה. הרקולס זכה ללא פחות כבוד מאלים שהיו קשורים לרפואה. וגם בבלוג הזה אנחנו לא נתייחס כלל לעבודתו המחקרית של באניסטר ביום מותו.

*

אבני דרך ספורטיביים רבים סתם יושבים על איזו צומת בין תרבות ליכולת. כי המייל היה יכול להיות באותה מידה 1700 מטרים ולחכות בערך לימינו. או להיות 1300 מטרים ואז כל העניין היה מתרחש לפני שהיו מכשירי מדידה נורמלים.

מולי אפשטיין סיפר לי פעם על גבול טבעי באמת ליכולת אנושית. הוא אמר שללא מניפולציות שייתכן שייעשו יום אחד צפיפות העצם יכולה לעמוד רק במהירות מסויימת של ריצה – נדמה לי 45-47 קמ״ש. רצים מגיעים ל-42 קמ״ש אז מבחינה זו הקצה לא קרוב אבל קיים. יש עוד גבולות ספורטיביים שהם קצת יותר טבעיים. למשל טיפוס על האברסט או לשחות את התעלה האנגלית. שיא השחיה בים הוא כבר 225 קילומטרים, במים נעימים וחמים יותר, אבל 33 הקילומטרים של התעלה נותרו אתגר קשה. שחר רסמן, השחיין הישראלי במים פתוחים, אמר לי שהיה מתקשה לדעתו לעשות זאת בכושרו הנוכחי (זה היה במהלך אליפות עולם) כי זה מחייב הכנה מיוחדת לתנאים.

ריינהולד מסנר הוא בעיני כובש האברסט הראשון האמיתי – שרפה טנזינג ואדמונד הילרי סתם עסקו בהוכחת ייתכנות – כי הוא הראשון לעשות זאת בטיפוס סולו בלי בלוני חמצן. אני משער שעם בלונים חדישים וציוד משתפר וצוותים גדולים בבוודאי ניתן היה לטפס על הרים דמיוניים של 13000 מטרים או יותר – מי יודע? – אבל מעניין עוד כמה מטרים אפשר לעלות בלי חמצן. הגבול הוא בוודאי די מוחלט.

*

בחזרה לענפים המדידים מהאליפות שאנחנו צופים בהם – רוב ״הגבולות״ שהיו באתלטיקה ושחיה במשך השנים הם סתם מקריות תקופתיות. מחסום הדקה לכל סגנונות השחיה נשבר במשך השנים ונותרנו רק עם מחסום הדקה לנשים ב-100 מטרים חזה. וכל מיני צירופים אחרים. למשל 4 דקות ל-400 מעורב. אבל כל אלו באמת לא מייצגים הרבה יותר מהתקנון – כי למשל אם היו שוחים בבריכות של 25 (ושוחים) או של 33.3 או של 100 מטרים או באגם התוצאות שונות לחלוטין.

יש מחסומים שהם מתמטים באופיים. מחסום ה-2 מטרים בקפיצה לגובה היה קליל למדי לגברים, לנשים הוא באמת איזשהו רף מצויינות. אחר כך הייתה הקפיצה לשבעה פיט (2.13 ועוד קצת)  וחוויאר סוטומאיור קפץ לשמונה פיט (2.44 מ׳). שהיום באזור גבול היכולת מן הסתם בגלל בדיקות סמים שונות. וקשה להאמין שתשעה פיט הם אפשריים – אבל אולי נראה קפיצה של 2.50 מ׳. או של תשע מטר ברוחק.

נחשון שוחט עסק כאן בהרחבה בנושא המרתון בשעתיים. זה באמת גבול תרבותי מקרי כי מרחק המרתון נקבע מסיבה אחת ויחידה. אדוארד השביעי רצה שהזינוק לריצת המרתון במשחקי 1908 יהיה בחצר ביתו בארמון ווינדזור. זה סייע לדורנדו פייטרי לעשות היסטוריה. אם המירוץ היה קצר יותר סתם מנצח והיה דמות נשכחת בהיסטוריה. אבל הוא קרס כמה מטרים לסיום ונותר ללא מדליה אולימפית אבל אגדת ספורט.

ויש שיאים שיש להם אפילו גבול מוסרי! למשל הכידון. כשאובה הון, עמוק מתוך מעבדות הסמים של מזרח גרמניה, זרק את הכידון ל-104 מטרים, מיד החליפו את הכידון. כי אנחנו לא רוצים להתחיל להרוג את הצופים.

*

אנחנו אחרי 579 מלים והטקסט הזה לא מתגבש. אומר דבר כזה: הריצה של באניסטר היא לפני הכל נקודת ציון תרבותית בספורט. יש סיפור מאד ידוע ומאד יפה שהכרוז בריצה – מוריס מקווירטר – הלך אחר כך וייסד את ספר השיאים של גינס. הוא הבין את עוצמתם של שיאים. היה לו חוש דרמטי נפלא וכך הכריז על השיא:

״ליידיז אנד ג׳נטלמנז, הנה תוצאות תחרות מספר 9, למייל אחד, ראשון, מספר 41, אר. ג׳יי באניסטר, מהתאחדות האתלטיקה לחובבים ולפני כן מהקולג׳ים של אקסטר ומרטון באוקספורד, בזמן, שהוא שיא מסלול ותחרות חדש, ובכפוף לאישורים – יהיה שיא אנגלי, בריטי, שיא בינלאומי, אירופי, אימפריאלי ועולמי… שלוש דקות ו…..״

והקהל יצא מגדרו. והשיאים יצאו מגדרם. לא יודע את מי באניסטר הקדים בריצה. אבל הוא הקדים את ג׳ון לאנדי האוסטרלי ב-45 יום. הוא ינצח את אותו גם במשחקי חבר העמים בוונקובר.

*

את ההיבריס האימפריאלי כמנוע לשיאים ירש ההיבריס הסובייטי-אמריקאי. ולעשרות שנים מירוץ הספורט האידיאולוגי יעמוד בכבוד לצד מירוץ החלל ועניינים אחרים כשווה בן שווים. שיאי ספורט לפתע שבו את דמיונם של אנשים כבימי היוונים. ולבר מצווה שלי קיבלתי שיא אישי של 8 ספרי ספר השיאים של גינס שרובם הוחלפו בחנות של פומפן מהכח וינה בנתניה. הייתי לפני כמה שבועות בבר מצווה בלונדון. הילד לא קיבל אפילו ספר שיאי גינס אחד.

מה הרג את שיאי הביצוע? אולי קצת העניין האידיאולוגי והתרבותי. אבל כמובן שבעיקר הסמים. ורוג׳ר באניסטר עם אב-כל-שיאי-האתלטיקה יילך לעולמו בעולם ספורט שונה מזה אשר ברא.

*

הייתי שם!

פיונגצ׳אנג (6). האם זו גדולת ההפתעות האולימפיות?
הרמונטדה (ככה קוראים לזה?) בפאלאס