ווין רוני חוזר לעצמו

משחק נפלא של ווין רוני, עבור אנגליה נגד ביילורוסיה, שאחריו שני תסריטים אפשריים:

התסריט החיובי הוא שהוא ייתן עונה גדולה ויהיה לו בטחון. השערים יתחלקו השנה בצורה יותר מאוזנת בתוך קו ההתקפה של מנצ'סטר יונייטד. ונחגוג את האליפות בתחילת אפריל, או לפחות מתישהו ב-2009. 

התסריט הקצת פחות טוב הוא שרוני יסיק שכושרו הטוב בנבחרת נובע מכך שהשיטה יותר מתאימה לו. אני לא חולק על כך שהשיטה בנבחרת אנגליה גורמת לו להראות יותר טוב. אבל יש עניין קטן לקחת בחשבון: כשנבחרת אנגליה שיחקה בשיטה לא אידיאלית עבור רוני היא נכשלה. כשיונייטד שיחקה בשיטה שלא התאימה לו, או לא הבליטה אותו, היא זכתה באליפות אנגליה ואליפות אירופה. וכמאמר הפתגם – לא ממהרים לתקן את אשר לא מקולקל. 

בקהאם נפל פעם לתקופה במלכודת הזו כשרצה לשחק במרכז, אחרי שהצליח בתפקיד בנבחרת אנגליה. וזה לא הועיל לו ובסופו של דבר היווה חלק מהתמוטטות היחסים שלו עם פרגוסון. קראתי היום בעיתונות האנגלית שרוני "משחק יותר טוב עבור קאפלו" בגלל התפקוד שלו. ניצנים לאג'נדה האנטי-יונייטדית של העיתונות שתקדם עכשיו את הסיפור הזה עד שתמצא משהו אחר לעסוק בו. 

האמת היא אחרת, לקאפלו יש רק את רוני כחלוץ ברמה עולמית והוא צריך לבנות שיטה שתתאים לכך. לפרגוסון יש את ברבטוב, טבז ורונאלדו. והדבר הכי גרוע אם תתחיל עכשיו אג'נדה "שצריך חלוץ מטרה ליד רוני". ראשית, כי אין חלוץ כזה אז חבל לעסוק בזה. ושנית, נרכש שחקן בשם דמיטר ברבטוב. הוא נרכש בכדי לשחק שיטה מסויימת.

*

בעיתונות גם הדגישו שרוני הבקיע פעמיים ובישל. ועל פניו הבישול הזכיר קצת בישולים של שחקנים ישראלים שמשחקים בחוץ לארץ בעיתונות הישראלית. רוני השאיר לג'ררד, אבל ג'ררד הבקיע בבעיטה נפלאה מ-31.5 מטרים. מדדו את זה בטלוויזיה האנגלית. כלומר קשה לקרוא לזה אסיסט. 

אבל במחשבה שניה דווקא הלאממשבישול הזה הבהיר לי כי רוני חוזר לעצמו. הוא עצמו היה בתנועה טובה עם הכדור והיו לו מספר אופציות. ואז הוא ראה את ג'ררד מתקדם וקלט שהוא רוצה את הבעיטה הזו

כתבתי בעבר, שיש בעיני שלושה מצבים מנטליים של שחקני כדורגל – שלא קשורים למוטיבציה. המצב הראשוני הוא ששחקן רק מנסה לשרוד ולהצליח בפעולות שלו. המצב הבינוני הוא כששחקן מנסה להצליח בפעולות שלו וגם למלא את התפקיד שהוגדר לו. המצב השלישי הוא ששחקן כבר מצליח לחשוב על טובת הקבוצה כולה. ובכן אני משכלל את התיאוריה! יש מצב רביעי. בו שחקן לא רק חושב על טובת הקבוצה כולה, אלא גם קורא את המצב של השחקנים האחרים. השער הזה היה קצת כזה.

אני חושב שרוני היה תקוע קצת במנטליות של ביצוע הוראות במשך כעונה. והוא מתרומם מהמצב הזה סוף סוף.

דברים שרואים רק משם
המשבר בטוטנהאם

28 Comments

ארנון 16 באוקטובר 2008

לא רוצה להיות קטנוני, אבל מדובר בשלושים ואחד וחצי יארד, שזה משהו כמו 28 מטר.אבל בכל מקרה השער הזה הובקע הרבה בזכותו של רוני.
גם השערים שלו הוכיחו חדות ומיומנות שדי חסרו לו בעונה שעברה. אפשר לומר שמול הגנות חלשות הבחור פשוט בלתי עציר. השאלה היא מה יקרה מול הגנות שיודעות לסגור קוי מסירה ולשמור טוב יותר אחד על אחד.
מילה טובה לאמיל הסקי, שפורח במדים הלאומיים, על בישול מופתי.

רונן דורפן 16 באוקטובר 2008

ארנון – מול הגנות יותר טובות הוא צריך להבקיע בזכות קומבינציות עם ברבטוב ורונאלדו… יונייטד מוציאה הרבה כסף להחזיק סגל כזה.

רם ש 16 באוקטובר 2008

מאד מסכים עם הגישה בתקשורת האנגלית שמנסה למצוא או להחזיר כוכבים רק כדי שיתנפצו אחר-כך על מסך המציאות (שהרי ההבדל בין כדורגל הנבחרות לזה של הקבוצות כיום הוא כה גדול, שהוא בא לידי ביטוי במיוחד אצל שחקנים מסוגו של רוני ברמה המנטלית).

ובנוסף – שאלה: רונן, האם הפסקת לכתוב על פוטבול? פעם היית עושה זאת בתדירות בריאה (בשבילנו…)

רונן דורפן 16 באוקטובר 2008

רם – האמת דווקא מאד נכנסתי לעונת הפוטבול הזו וחשבתי לעסוק בזה יותר… אבל אז הגיעו שלושה מחזורים בהם משחקים לא היו נגישים לי.

גמאני 16 באוקטובר 2008

רוני הבקיע בעבר גם נגד הגנות חזקות,לדוגמא מילאן לפני שנתיים.
בכלל,אני מאוד מאמין בשחקן הזה ולמרות שמילה של פרגי קדושה צריך לסדר לרוני עמדה קצת יותר נוחה על המגרש.לא צריך להתאים את השיטה אליו אבל שינוי קטן לטובתו יהיה מצויין.במשחקים שהוא שיחק מאחורי ברבטוב הוא היה טוב מאוד.
יש אלמנטים במשחק שלו שלא באים כבר לידי ביטוי יותר משנה.
אולי אני משוחד אבל לדעתי עדיין יש לו(ואם לא אז בטוח היה לו) פוטנציאל להפוך לטוב בעולם,אם אפשר להגדיר תואר כזה בימינו.

גיל 16 באוקטובר 2008

אני רוצה לחזור לבית הדרום אמריקאי שלא מקבל הרבה תשומת לב מהתקשורת המקומית. אלו המוקדמות הכי מותחות ולא צפויות שאני זוכר. אחרי 10 מחזורים מי שנמצאת במקום הראשון היא לא ברזיל או ארגנטינה אלא פראגוואי ובהפרש 6 נקודות מברזיל. עם זאת יכול להיות שיש משהו בטענות על עייפות מצד הברזילאים. שני משחקים בהפרש 3 ימים במרחקים כל כך גדולים הם לא דבר של מה בכך.

יואב 17 באוקטובר 2008

רונן,
אני חושב שבמשחקים האחרונים עם בארבטוב(שהוא סוג של חלוץ מטרה- רק יותר מגוון ומבריק), רוני מסתובב יותר באיזורים המסוכנים ולכן כובש גם שם. לא צריך לעשות התאמות מיוחדות לרוני. הוא מבין את המשחק, רק פחות טוב מסקולס. פחות ביזבוז אנרגיה באזורים לא רלוונטים והכרה יותר טובה של בארבטוב, יעשו הבדל עצום.
מסכים בקשר לבישול. בכלל, רוני, הוא אחד הסופרסטארים הכי קבוצתיים שראיתי. תענוג.

לון 17 באוקטובר 2008

קודם כל זה באמת כיף לראות את רוני חוזר לכושר. הלוואי וימשיך כך.

באשר לתסריטים, בחיים יש תמיד הרבה יותר משניים.
רק לשם הדוגמה, יתכן שרוני יקבל בקבוצה תפקיד זהה לזה שבנבחרת, אלא שמשלל סיבות זה לא יצליח, או יצליח באופן חלקי בלבד.
או שהוא יחזור לכושר הקודם, ללא קשר לתיפקוד שלו, כולל בנבחרת.
או שהוא יהיה נפלא, אבל זה יפחית מאוד את מאזן השערים של חבריו לקבוצה, יפגע בבטחונם ויוריד את יכולתם והקבוצה תחלש עקב כך.
אפשר כמובן לתת דוגמאות נוספות.

לגבי ברבטוב, לפי הבנתי הוא בהחלט יכול לשמש כחלוץ מטרה.

לא ברורה לי ההגדרה שלך לאסיסט. לפי ההגדרה שלי אם הוא ראה שג'רארד רוצה לבעוט ומסר לו, זה אסיסט. המרחק לא רלוונטי.

אני מניח שהתכוונת לכתוב שלושה מצבים מנטליים עיקריים. אפשר כמובן לעשות גם חלוקות אחרות.
בהקשר זה אני מבקש להזכיר שבני האדם הם יצורים מורכבים, ולעיתים במשחק אחד יכולים להיות מצבים מנטליים שונים לאותו שחקן, כולל מצבים הפוכים.

ראיתי הערב בסקאיי ניוז את בקהאם עונה לשאלה מי המאמן הכי טוב שאימן אותו בקריירה. כמובן שהוא ענה שקאפלו, כמו ששחקנים רבים אומרים לגבי המאמן הנוכחי שלהם.
אבל החלק המעניין בעיניי הוא הסיבה. בקהאם ציין כמה פעמים את הווינריות שלו והרצינות שלו והוסיף גם מחוייבות (בתיאור, לא במילה). הוא חזר על המוטיבים האלה גם בריאיון בבי.בי.סי. כשנשאל שאלה אחרת. הרצינות חזרה שוב ושוב.

rd17 17 באוקטובר 2008

אני אמרתי בטורם עונה שיש לי הרגשה שהפעם ווין רוני הולך לתת עונה גדולה (אפשר לבדוק את זה פה בבלוג, והלוואי ואני צודק) ובנתיים זה מתחיל טוב.

לגבי מילה של פרגי הוא אמר שהוא מתכוון לתת לווין רוני לשחק בעמדות שיותר מתאימות לו השנה ופחות להקריב אותו למען הקבוצה. אני מאמין לו…

יואב תל אביב 17 באוקטובר 2008

מדברים על שחקן שהוא קרבן לשיטה או שסובל מקבוצתיות יתר,לדעתי הנוכחות של פרגוסון וה "יונייטד ספיריט" משפיעות על רוני יותר מהכל.חוסר היכולת של שחקן שהוא לא כריסטיאנו להתבלט במציאות הנוכחית בקבוצה נובעת מהדומיננטיות של המנג'ר,שמשדר לשחקנים מי מבחינתו רשאי לככב ומי לא,בהתחשב בעברו של רוני ובמיוחד באופן שהגיע לקבוצה,כדבר הבא בכדורגל האנגלי ואולי העולמי,לא פלא שהאיש מרגיש את הפיחות במעמדו,מוצדק או לא,רוני תקוע במקום הלא סימפטי של כוכב שמוצא עצמו עוד שחקן בקבוצה,ומכיוון שלרוני אין את האופי של סקולס לדוגמא,נגזר עליו להיות סוג של יניב קטן.

Gilad Bloom 17 באוקטובר 2008

גם בשנה שעברה לא כל כך הבנתי את הבקורות על רוני,הוא היה בורג חשוב בקבוצה שזכתה בשני התארים החשובים באירופה,זה שרונלדו נתן עונה חד פעמית ורוני החטיא מספר פעמים ממצבים קורצים לא הפך אותו לשחקן בירידה או לכשרון מוחמץ.התנועה שלו,הלחץ שלו על ההגנה של היריב,הבנת המשחק שלו והמחויבות שלו לקבוצה הם דברים שהוא מביא לכל משחק בין אם הוא מבקיע או לא,הוא פשוט עובד קשה בכל משחק והעונה,גם ביונייטד וגם בנבחרת השערים נכנסים בניגוד לעונה שעברה שבה סבל מחוסר מזל(או חוסר רכוז,תלוי בהשקפה) מול השער.נאמר פה ובצדק שההגנות במשחקי הנבחרת יותר חלשות מבליגה ובגביעי אירופה,אוסיף ואומר שרוני יותר פרודוקטיבי כשהוא משחק בסגנון היותר אנגלי של הנבחרת,סגנון פשוט שקפלו(בגאוניותו) הקנה לאנגלים,סגנון שמבוסס על התכונות הטובות של האנגלים(משמעת,מהירות,משחק אגפים,הגבהות של בקהאם וכדורי רוחב קלאסיים מבית היוצר של הכדורגל האנגלי).הסגנון הזה אגב לוקח בחשבון את המגבלות של האנגלים ולכן כנראה יביא אותם למימוש הפוטנציאל שלהם-ההעפלה למונדיאל ונפילה טראגית ברבע הגמר או מקסימום בחצי.לגבי יונייטד-רוני הוא לא המוציא לפועל העיקרי בניגוד לנבחרת כך שמהות תפקידו שונה,גם בגלל המרקם החברתי,רונלדו,טבז וברבטוב הם פרימדונות עם אגו ופרגי יודע שרוני הוא האיש למשימות מיוחדות שאפשר לטלטל מתפקיד לתפקיד.

גיל 17 באוקטובר 2008

באסילה התפטר, אולי גם דונגה ילמד ממנו?

טל 17 באוקטובר 2008

רונן,
העונה שעברה ביונייטד היתה יוצאת דופן בכל הנוגע לחלוקת כיבוש השערים ובמיוחד בחלק הקדמי,
עונה שבה היינו תלויים בעיקר בכיבושים של רונאלדו,
זה שהוא עשה את העבודה זה נפלא,אבל ולמרות ההצלחה הכבירה של יונייטד עונה שעברה זה לא מעיד על דבר בריא במיוחד בקבוצה,
העניין של להיות תלוי בכיבוש שערים בעיקר של שחקן אחד,טוב ככל שיהיה,
עונה לפני זה זכינו באליפות והגענו לחצי גמר ליגת אלופות כשבמשך העונה חלוקת כיבוש השערים התנהלה באופן בריא/שפוי בין כל שחקני הסגל,
אני מעדיף את האפשרות הזו מאשר להיות תלוי בשחקן אחד,
אני חושב שדווקא זה מעיד על חוזק קבוצה הרבה יותר,
מה קורה לו חס וחלילה אותו שחקן ובמקרה הזה רונאלדו,נפצע לתקופה ארוכה?
מתחילים לעשות שינויים מהקצה אל הקצה?משנים את כל הגישה של הקבוצה?זה יכול להיות מוקש גדול מדי כשזה נעשה בתוך העונה עצמה,
לכן השיטה בעונה שעברה,כמו שאתה טוען שלא הבליטה את רוני(גם פה אני לא מסכים איתך כי כל מי ראה את יונייטד עונה שעברה ומבין כדורגל,יודע כי התרומה שלו רוני בלטה וצעקה כל-כך חזק גם אם זה לא בא לידי ביטוי במספר כיבוש שערים כמו רונאלדו,גם אם הוא עשה זאת רחוק מאור הזרקורים של ההתייחסות הרדודה לשחקן ולעונה)
היא לא כזו של,לא ממהרים לתקן את אשר לא מקולקל
אלא כזו שצריך לדאוג שהעונה הקרובה לא תהיה שוב כזו שתלוייה בעיקר בכושר כיבוש שערים של שחקן בודד וזה אומר להחזיר את רוני יותר פעמים לאיזור שבו הוא קטלני לא פחות,
ההחתמה של בארבטוב היא סממן רציני לכך שגם פרגוסון כנראה מבין שהעונה האחרונה היא one off
ושיונייטד צריכה יותר מאופציה וסגנון אחד בולט בכדי להמשיך ולקרוא תיגר על הליגה ואירופה.

כסיפוביץ 17 באוקטובר 2008

RD-ככל שהעונה תתקדם, רונאלדו יכנס לכושר וברבאטוב ימצא את מקומו, רוני יחזור לתפקוד המקורי שלו ביונייטד, וזה אומר הרבה עבודה שחורה בשביל לפנות את במת הכיבושים לשניים.
הגדולה של רוני היא באמת היכולת שלו לשים עצמו בשביל הקבוצה בין אם זו הנבחרת או הקבוצה.

הייתי רוצה להעלות לדיון את אדון באלוטלי חלוצה של איטליה הצעירה.
קודם כל הוא פשוט מזכיר לי את אוסיין בולט.
הכח, האתלטיות והעוצמה, המראה החיצוני וההתנהגות הפרימדונית שלו על המגרש.
ילד שיודע שהוא בדרך להיות אחד החלוצים הגדולים בזמנו (הימור כמובן).
וכמובן הדוגמא רלוונטית כי הוא היפוך גמור של רוני בכל הקשור להקרבה הקבוצתית.
הוא נראה לי שחקן כרגע יש לו מצב מנטלי אחד- הראשון שהזכרת רונן

יואב 17 באוקטובר 2008

רוני הוא יונייטד ספירט מהיום הראשון . גלעד, המילה פרימדונה עושה עוול גדול למוסר העבודה של טבז.. האיש כל הזמן עובד.

גלן 17 באוקטובר 2008

טוב, אין לי יותר מדי מילים לבזבז על הרד-סוקס. כמו כלם הלכתי לישון מוקדם. בלי קשר לאיך שזה יגמר, אני רק יכול לאמר שמעולם לא פיתחתי משטמה ספורטיבית אנטי אימפריאלית כה עזה בזמן כל כך קצר של שנה פלוס. מדובר באחת מהמטמורפוזות הגדולות בעולם ועוד לקבוצה עם בסיס בעייתי מלכתחילה עקב האוהדים הבלתי נסבלים. ממש נורא.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 17 באוקטובר 2008

רוני אצל קאפלו רוקד בקלילות על המגרש,פניו מביעות שמחה
רוני אצל פרגי נידח באגף רודף אחר מגיני יריב,פניו מביעות כעס
יחי ההבדל
אם יונייטד משחקת 4-3-3 רוני צריך לשחק במרכז במקום סקולס והשלישיה הקידמית צריכה להיות מורכבת מטבז,ברבטוב ורונאלדו

יוני 17 באוקטובר 2008

כסיפוביץ, בלוטלי רק בן 18. אין ספק שיש לו רגליים של מפלץ. השאלה היא אם מוריניו ייקח אותו כפרוייקט לטפח, אחרת הפוטנציאל שלו די מוגבל.

ג'אניקולו 17 באוקטובר 2008

רונן מה דעתך על מר דימיטר ברבאטוב, קפטן נבחרת בולגריה שלפי הנתונים רץ מרחק נאה של 2 ק"מ במהלך 90 הדקות המאופסות מול גיאורגיה? עכשיו בבולגריה קוראים כמובן להעיף את הפרינססה מהנבחרת. אני עוקב אחרי הבחור עוד מימיו בלברקוזן ומדובר בטיפוס דכאוני למדי. אני חושד שהוא היה צריך להישאר בטוטנהאם. ההימור שלי הוא שהוא בחיים לא יהיה אפילו חצי-קאנטונה ושזו תתברר כרכישה לא מוצלחת של פרגוסון

Gilad Bloom 17 באוקטובר 2008

יואב-טבז עובד קשה על המגרש,גם רונלדו אבל זה לא אומר שהם לא פרימדונות,טבז בוכה שהשיטה השנה פוגעת בו ובגלל זה הוא לא מבקיע,בגלל זה קראתי לו פרימדונה(ואני אומר את זה באהבה) אבל מעולם לא שמעתי את רוני מתלונן שהוא עושה עבודה שחורה.לגבי ברבטוב-צריך לשים תמונה שלו במילון ליד הערך פרימדונה.אהבתי אותו בטוטנהאם אבל אני מתחיל לחשוב שהוא לא יותר משחקן של קבוצות קטנות,לפני יומיים במשחק של בולגריה מול גרוזיה הוא רץ 2 ק'מ ב90 דקות,דוגמא טובה של הקפטן לצעירים,לא נראה לי שהוא יכול לשחק כינור שני ואני בספק אם התפוקה שלו תהיה קרובה לזו שבטוטנהאם,מצד שני כשיש לך את רוני ,רונלדו וטבז לידך אז גם 10 גולים בעונה יכולים להספיק לאליפות,וחוץ מזה צריך שחקנים לכל מיני משחקים גביע הליגה למיניהם או לשבועות העמוסים,הבעיה של ברבטוב היא שהוא רגיל להיות כינור ראשון ולשחק 90 דקות,לא בטוח שהוא מסוגל לתת מעצמו למען הקבוצה,הוא לא ממש טיפוס קבוצתי,מה שהוא עשה בטוטנהאם גבל בכפיות טובה,לא הבנתי למה לא יכל לשחק בתחילת העונה עד המעבר ליונייטד,אולי היו לנו יותר מ-2 נקודות…

דניאל 17 באוקטובר 2008

גיל מה שיפה בבית הדרום אמריקאי זה האצטדיונים המלאים וההתלהבות האין סופית. באותו יום ראיתי את המשחק של ישראל. איטליה. צ'ילה. איזה הבדל המשחקים האירופאים היו פשוט גרועים ברמה ובהתלהבות. והמשחק של צ'ילה מלא מחויבות התלהבות אנרגיות פשוט משהו אחר. כדורגל הנבחרות בדרום אמריקה הרבה יותר טוב מבחינת הצופים מכדורגל הנבחרות האירופאי.

Yair 17 באוקטובר 2008

גלעד, טבז התראיין ואמר שהציטוטים שיוחסו לו אינם נכונים ושהוא נהנה לשחק במנצ'סטר יונייטד בכל תפקיד.

יואב 17 באוקטובר 2008

גלעד, הבנתי ומסכים(גם רונאלדו אגב, הוא שחקן מאד חרוץ אבל הרבה יותר ממוקד).
אני חושב שהאסימון בקשר לרוני לא ממש נפל. המחוייבות, הכישרון, מוסר העבודה, הבנת המשחק ואגו לא מפלצתי, הופכים אותו לכדורגלן נדיר שקשה ממש לקטלג ולאפיין(אני בטוח שהוא יכול להיות מגן, או קשר מצויין). רוני הוא הראשון שאצא איתו לכל מלחמה, בעינים עצומות…

יואב תל אביב 17 באוקטובר 2008

יואב אתה צודק רוני הוא יונייטד ספיריט בהגדרה,כל אוהד שמח שיש אחד כזה בקבוצה שלו ורוני מבין את זה,מה יהיה בערוב ימיו כשיבין שהקריב קריירה של כוכב על במקום אחר,למען היונייטד ספיריט וסר אלכס פרגוסון רק הוא ידע,הלואי ואתבדה עוד השנה

אביעד 18 באוקטובר 2008

בעיניי וויין רוני היה ונותר השחקן החשוב ביותר של מנצ'סטר יונייטד. אני מאמין שיידע לעשות ההפרדה בין תפקיד בנבחרת לתפקיד ביונייטד. השאלה היא אחרת – ההודאה של פרגוסון כי עשה עוול לרוני בעונה שעברה צריכה להוביל לכך שלרוני יינתן תפקיד מוגדר. אם לא (ואני חושד שלא) ופרגוסון ימשיך לשנות תפקוד לרוני בכדי להפוך את רונאלדו/טבז/ברבאטוב למרוצים, אז במוקדם או במאוחר אנו נאבד את וויין רוני וזה יהיה אובדן הרבה יותר נוראי מאשר של אחד משלושת האחרים.

רונן דורפן 18 באוקטובר 2008

אביעד – אני חושב שאתה מתרגם את המונח it wasn't fair on the boy ל"עוול" ברצינות גדולה מדי. הקבוצה זכתה בכל התארים המרכזיים. פרגוסון אמר את הדברים כדי לעודד קצת את רוני בתקופה לא קלה בקריירה שלו. אבל לא נעשה פה שום עוול, כי צוות האימון הוביל את הקבוצה לזכייה בתארים ולכדורגל שהיה בדרך כלל טוב מאד. כל השאר זה אמצעים ולא מטרות.

יואב תל אביב 18 באוקטובר 2008

התופעה הבאמת מפחידה היא שאפילו בפלייסטיישן 2 הוא נחלש..

מאיר 20 באוקטובר 2008

יסיק?
אתה חושב שוויין רוני מסוגל להסיק משהו?
– "וויין – היר בול, דר גול, יו בום בום בול אינטו גול".
– "יה, אלכס. בום בום בול".

Comments closed