האידיאולוג

על איניאסטה

 

הדבר הראשון שיש לי להגיד על איניאסטה היא שהוא לא יותר טוב ולא יותר חשוב לברצלונה מליונל מסי  האגדי – אבל קבוצה גדולה באמת צריכה מישהו שלא אכפת לו מזה. ולאיניאסטה לא רק שלא היה אכפת שמסי הוא המוציא לפועל, גם לא היה אכפת לו שצ׳אבי הוא מנהיג המגרש. הוא שיחק בכדי שברצלונה תשחק בדרכה המובהקת.

אהבתי במיוחד את הרגעים בהם עשה פעולה מיותרת. יצא מהעמדה שלו, נע לעבר שחקן, קיבל מסירה קצרה, ומיד החזיר לו. מה הוא עושה פה? מה זה היה?

כמו מורה לכינור הוא מתקן דברים קטנטנים כמו התזמון. הכל זה הטיימינג חברים. הוא לא רק ידע איפה נמצא כל שחקן ולאן נע כל שחקן. הוא שם לב אפילו מי עושה את התנועה שלו מוקדם מדי. אז אם צ׳אבי היה הגנרל ומסי היה המסי, איניאסטה היה אידיאולוג בתנועה. איניאסטה הוא החזון של מועדון הכדורגל ברצלונה. ראיתי בחיי מעט מאד כדורגלי חזון. כאלו שהקבוצה הופכת להיות הם. סוקרטס, סקולס, מתאוס, ובברצלונה איניאסטה. 

*

כדורגלנים ברמתו עושים המון כסף ואז עושים עוד המון כסף מקידום עניינים מסחריים. אבל איניאסטה הוא לא נייקי או אדידס גם אם הוא כנראה חתום אצל אחת מהן. הוא בודגה איניאסטה. הוא הקים ייקב בחבל הארץ בו גדל. פואנטאלבייה שזה על הכביש מאלבסטה לשום מקום. לא הייתי שם אבל קנינו פעם שלישיית בקבוקים כזו בדואר ליום הולדת של בחור בבודפשט שנוסע חמש פעמים בשנה לראות את ברצלונה. שתינו. לא מבין ביין.

אבל זה אומר משהו על האיש. אפשר וחשוב לתרום למטרות נעלות או ליצור מקומות עבודה. הכבוד ללברון או לרונאלדו והרבה אחרים שעושים זאת. אבל פה יש איזו הבנה עמוקה יותר. שתרומה אמיתית היא לא רק כסף. היא קימום מעמדה, כבודה ותרבותה של הקהילה ממנה בא.

*

האוייב הכי גדול של הכדורגל היא הטלוויזיה. והכסף הגדול שהרס את התחרותיות זה הכסף הקטן. אלא שזה דור שלם של צופים שמבין את מה שהוא רואה בטלוויזיה. וכשראית את איניאסטה במגרש הצטערת שראית אותו אי פעם בטלוויזיה. איניאסטה בטלוויזיה זה כמו סקס בטלוויזיה.

ראיתי אותו בכמה משחקים גדולים. כמעט את כל משחקי ספרד ביורו-08 וגם את הגמר העולמי אותו הכריע בסוואטו. אבל באופן מוזר דווקא משחק אותו ספרד לא ניצחה, ה1-1 עם איטליה בשלב המוקדם של יורו-2012, גרם לי להבין סופית. זה היה משחק טקטי עצום של שתי הקבוצות. פירלו היה מלכותי גם כן בקישור האיטלקי. אבל איניאסטה, פתאום הבנתי אותו  יום בגדנסק, הוא מי שמוסר לרוחב ומוצא שחקנים בעומק. 

***

בעניין וונגר. ההחלטה
אילת ביורוספורט

תגובות

 • ניצן פלד

  המשפט האחרון: כל התורה על רגל אחת. יפה מאוד, רונן. גם בסטנדרט שלך מדובר בהישג.

  הגב
  • ערן האחר

   כן, זה דורפניזם במיטבו.
   אמנות הצמצום שמכילה כל כך הרבה.
   תודה על עוד טור מעולה.

   הגב
   • צור שפי

    מינימליזם זו אמנות שדורשת יכולות בכל תחום ולא לחינם אמר מי שאמר - כאשר אין לי זמן לכתוב קצר, אני כותב ארוך.
    וכשמינימליסט מוכח כמו רונן כותב על מינימליסט מוכח כמו אנדרסיטו, התוצאה היא תענוג צרוף.
    ורק הערה גיאוגרפית אחת, ואם מישהו נעלב ממנה אני מתנצל מראש - גם אלבסטה זה די שום מקום.

    הגב
 • דוד

  חזק וכל כך נכון

  הגב
 • YG

  אז אני מניח שהוא הסוג הרביעי ב- "ארבעת סוגי שחקנים" יש בכדורגל..

  הגב
 • shohat

  לא מבין בכדורגל. אבל זה ממש יפה.

  הגב
 • נרי

  אם מסי המשיח, אינייסטה מפיץ הבשורה. מסתובב במגרש ומשכנע את כל תבל.

  הגב
 • S&M

  רגע, זה סיכום? הוא פרש?

  כשהטור עוסק בתזמון, לא מבין את הודעת הפרישה באמצע פלייאוף הנבא וליגת האלופות.
  אבל אולי זה דווקא זה. התזמון האופטימלי שמייצג את כל הקריירה שלו. יעיל, ענייני ושקט.

  הגב
  • DS

   הלכה למעשה זאת פרישה, נותר לו רק לאסוף בסין את התמלוגים על הקריירה ואז לתלות סופית את הנעליים

   הגב
 • אלי ודלר

  אני מקווה שאחרי סין יחזור לברסה להשתלב בצוות המקצועי

  הגב
 • טל המנצ'סטרי

  נהדר רונן!

  הגב
 • ארז

  מעולה.
  באמת שחקן ואדם נדיר. לא תמצא אוהד כדורגל שלא אוהב/מעריך אותו, ואם יש כזה - הרי שהוא גורס גורי חתולים להנאתו.
  דבר שולי אך מסקרן אותי: בהנחה שהחוזה בסין טרם נחתם, איך הכלה הסינית המיועדת תגיב לכך שאמר שהוא עוזב את ברצלונה כי אינו יכול יותר גופנית להמשיך באותה רמה. אתה הולך לשלם אולי את החוזה הגבוה בהסטוריה, והשחקן אומר לך שהוא מוצר פגום.

  הגב
  • DS

   אני אנסה לענות
   התשובה בגוף השאלה. מדובר על רמה הרבה יותר נמוכה כך שהיכולת שלו באופן יחסי לא תיפגם. מה גם שהם משלמים לו כדי לקבל כסף חזרה מהחשיפה שהם יקבלו.
   חוץ מזה אני לא כזה בטוח שהוא סחורה ״פגומה״ ואני חושב שהוא יכול להמשיך לתת עוד שנתיים בברצלונה, לא סתם פפ רוצה אותו, הוא פשוט רוצה למקסם רווחים בשנה שנתיים האחרונות שלו כמו שבחיים כנראה לא היה עושה בברצלונה, ומצד שני לא רוצה לשחק נגדה.

   הגב
   • אמיתי

    נראה לי שגם פציעות נכנסות למשוואה- הוא כנראה רוצה להמשיך ללכת בכרם שלו בלי זריקות

    הגב
  • דורון (אחר)

   ראית משחקים בליגה הסינית? בוא נגיד שהרמה שם לא קרובה לאימונים של ברצלונה.

   הגב
  • ארז

   תודה לכולכם.
   אני אחדד: ברור לי שגם עם רגל אחת הוא יככב בסין. לא דיברתי על מבחן המעשה. דיברתי על זה שעוד לפני שהגיע (ואולי לפני שחתם) הוא מצהיר שהוא במצב פיזי ירוד יחסית. או לפחות המגמת ירידה ברורה.
   אז הדבר היחיד שאני אומר הוא שברמת הגאווה/אגו/שיווק/יכולת להגיד: "הבאנו את אינייסטה!" - הוא דופק לסינים במידה מסוימת את ההישג ואת היכולת לנפנף בו, וזה נראה לי כמו טעות. בטח אם עדיין לא חתמו.

   הגב
   • ירושלמי

    קודם כל, הוא כבר חתום.
    דבר שני, יצא לך לראות את חגיגות רונאלדיניו מביקורו בשבוע האחרון בארץ? אז ככה זה גם איניאסטה. לא משנה מה הוא יגיד או יעשה, הם ינשקו את האדמה עליה הוא דורך.

    הגב
 • אבי 2

  טקסט נהדר.
  גם אם סלדת מברצלונה הזאת לאורך השנים, אי אפשר היה שלא להעריך את השחקן הזה. קוסם.

  הגב
 • אמיתי

  יפה.
  הייתי מוסיף בפראפרזה על משפט שנאמר על מולר וניימאר- עדיף להם לילדים שיחלמו להיות איניאסטה ולא מסי

  הגב
 • סמיר

  רונן, שאלה מנוגדת לרוח הטור המעולה הזה, איפה היית מדרג את אינייסטה בקשרי כל הזמנים? מעל זידאן? מתחת לסקולס? בצוותא עם פלטיני?

  סתם, מתעניין. ומתקשה לשים לו מספר. לא כזה חשוב במקרה שלו אני מניח, אבל כן הייתה לו השפעה ישירה אדירה על משחקי ענק גם בקבוצה ובבינלאומי.

  הגב
  • דורפן

   אני מסרב לדרג אותו. מבין אלו שמנית לקבוצה מקרית לחלוטין הייתי מביע את פלטיני - כי הוא יכול לייצר לעצמו את הגול בלי קשר לכלום. אבל קבוצות מקריות זה במנג׳ר ובפנטזי ליג. הוא שייך לשחקנים שהם מעצבי קבוצות. אני חושב שזידאן קצת יותר קרוב להיות שני הדברים - שחקן שיכול להצליח לבדו ומעצב קבוצה. אבל לזידאן לא היה את הרעב של סקולס ואיניאסטה לבוא כל שנה וכל משחק ליגה ולהוציא את התוצאה. אבל כשהתעלה היה כנראה טוב מהם.
   היתרון של איניאסטה בדיון הזה הוא שקבוצתו הייתה יותר טובה - אבל היה לו תמיד שחקן על. והיתרון של סקולס הוא שחוץ מלעצב את משחק קבוצתו הוא הביא 155 גולים (פנדל אחד בלבד) על הדרך וגם הצליח לעצב בדמותו קבוצה שבבסיסה הייתה אחרת.

   הגב
   • סמיר

    תודה!

    אולי היה יותר מעניין לשאול איפה הייתה שם אותו מול כוכבי מרכז השדה של סוף שנות התשעים/תחילת אלפיים.

    נדבד, סיידורף, דווידס, פיגו, ריבאלדו (אפילו), כי למרות שהם פחות מעוטרים ומתוארים ובתיפקוד קצת שונה מאינייסטה- הם נלחמו בתחרות קשה ביותר. הרבה יותר מהיום. והיו הדור הראשון שנדרש לשחק כמותית כמו היום. וגם ב״דרישות הפיזיות של ימינו״.

    הגב
   • פרסלני

    עם איזה כוכבי ענק הוא שחק ביורו? במונדיאל?
    ואחרי כל זה (ואכן בניגוד לרוח הטור אני רואה כמעט בחילול השם את הצורך לציין) הוא גדול פי כמה ויזכר ככזה מסקולס ושרשרת הקשרים של 20 השנה האחרונות (זידאן כמה שנים קודם) ושלא קראו להם צ'אבי.

    הגב
    • דורפן

     טוב, נתת תשובה לעצמך...

     הגב
    • Matipool

     יורו 2008 - קסיאס, ראמוס, פויול, אלונסו, צ׳אבי,סילבה, פברגאס, וויה, טורס לדוגמא.
     מונדיאל 2010 - קסיאס, פויול, פיקה, ראמוס, בוסקטס, אלונסו, צ׳אבי, סילבה, וויה, טורס.
     זה לא שהוא שיחק עם שחקנים דרג ב.

     הגב
 • מיכאל

  מגמר הגביע אני מתקשה לזקק לעצמי מה אני כל כך אוהב בו ומה הופך אותו לכלכך טוב. הוא הבחור שהיית מכיר לאחותך, הוא החתן שמביאים להורים, הוא זה שבגמר המונדיאל הזכיר את חברו מלפני שנה, הוא החסר אגו שמדחק כלכך טוב ועדיין זה לא מספיק. מורה לכינור זה טוב. מבחינתי הוא החלק בכל מערכת שהופך אותה לגדולה מסך חלקיה. כמו יצירת אמנות שאתה מסתכל עליה ולא יודע מה בדיוק אתה אוהב אז הוא הדבר האמורפי הזה או המרכיב הסודי, כמו בקולה. ממש מתקשה לזקק אבל מרגיש שאתגעגע אליו כמו חבר שעשה רילוקיישן. מומלץ לקרוא את מכתב ההתנצלות של הפראנס פוטבול בנוגע אליו. לא מצליח לשים לינק

  הגב
 • יוני (המקורי, מפעם)

  נהדר רונן

  הגב
 • אסף

  ב 5 עונות בין 08 ל 12 לקח כל עונה את הפרס הגדול (יורו/צ'מפיונס/מונדיאל). עשה כל מה שדורפן הזכיר, אבל במקומות היחידים שהמצב היה touch and go (סטנפורד ברידג', סוואטו) נתן גם את ה touch.
  ווינר על דורי.

  הגב
 • אמנון

  גיא זוהר מצטט את טרומן מדי פעם: "זה מדהים מה אפשר להשיג כשלא אכפת לך מהקרדיט" (בערך). כל פעם מחדש אני רואה את הפנים של אנדרס אינייסטה בעיני רוחי.
  השחקן האהוב עלי מהפעם הראשונה שראיתיו (בטלויזיה) ועד היום (עדיין רק בטלויזיה)

  הגב
 • עמי ג

  טקסט מצוין.
  לצערי לא זכיתי לראות את אינייסטה מהמגרש. אבל גם מהכורסה בבית הוא נראה נפלא.
  ברצלונה לא תהיה אותה קבוצה בלעדיו.

  הגב
 • צור שפי

  ועוד הערת אגב,
  העובדה שלא זכה אף פעם בנעל הזהב, או איך שלא קוראים לדבר הזה, היא תעודת עניות למי שמחלק את הפרסים.

  הגב
  • דורפן

   זה מתייחס למה שכתבתי. היום הגוף הבוחר מורכב בעיקר ממי שרואים את המועמדים בטלוויזיה. הטלוויזיה ממחישה מעולה את גדולתו של רונאלדו.

   הגב
  • דונאדוני

   הוא פשוט נפל על הדור של מסי ורונאלדו.
   אני חושב שמסי/רונאלדו אכן שווים את כל כדורי הזהב שחולקו להם. באסה לאחרים.

   הגב
  • אלי - לא אוהד כפר סבא

   הוא יקבל כנראה פרס על מפעל חיים..

   הגב
 • אביאל

  בתור אוהד צ׳לסי שמחתי שאת הגול ההוא לפחות אנייסטה כבש, איזה שחקן, רק אזכיר שבסוף העונה האחרונה של רייקארד מוריניו (אז בצ׳לסי) הציע 60 מיליון פאונד תמורת אנייסטה וברצלונה סירבה, כולם הבינו מה יש להם בידיים.

  הגב
 • Srtest - ארטסט

  שיחקת אותה רונן ובתור אחד שחושב שהמרדף אחרי הקז׳ואל הרס הרבה יותר מאת הכדורגל, בתור מישהו שמדובר בספורט השני-שלישי שלו, אינייסטה נתן לי זכרונות יפים, בטלוויזיה. מסוג השחקנים האלה שעושים גם את שובר הקופות וגם את מה שהביקורות מהללות. שחקן.

  הגב
  • אופיר ממן

   לייק על משפט הסיום!

   הגב
 • אופיר ממן

  פוסט מופלא.

  ומשהו קצר שקראתי פעם על הדון ומאוד אהבתי:

  יש כאלה שיודעים להשתחרר מלחץ

  יש כאלה שיודעים לעשות דריבל

  יש כאלה שיודעים לתת מסירת עומק

  ויש את אנדרס אינייסטה , שעושה הכל במהלך אחד

  הגב
 • רומן

  שחקן ענק, מהגדולים שראיתי, שום מילה רעה.
  אבל הבחירה ללכת לסין, הורסת לו חלק מהמוניטין.
  לא יפה לו תעב בצע.
  הוא קשר, אף פעם לא היה מהיר מדי, אז בגילו הוא לא באמת איבד המון ויכול עדיין לשחק ברמות הגבוהות.
  יכל ללכת ליובנטוס/פסז ולנסות לזכות בצ'מפיונס איתם, יכל ללכת גם לליגה הטובה בעולם ולנסות לזכות באליפות מרגשת. הבחירה בסין מאכזבת. זלאטאן לצרך השוואה הוא חלוץ( לא קשר) והלך בגיל יותר מבוגר למנצ'סטר יונייטד, לא פחד על המורשת שלו ולא כלום, אינייסטה איכזב.

  הגב
 • שי

  לא סביר שיעזוב את ברצלונה לקבוצה אחרת מהטופ. הוא שייך לשם. אין ספק שהציעו לו כבר משכורות ענק בעבר מפ.ס.ז'ים למיניהם. אבל אינייסטה הוא לא זלאטן. אין לו גוף ביוני. פיזית הוא בדעיכה. הוא לא שחקן של אנדרנלין ואקשן והתמודד גם עם דיכאון בשיא הקריירה. הוא עייף ומרגיש שהתקופה שלו כשחקן מוביל ברמות הגבוהות נגמרה. ובכסף, כמו שדורפן תיאר, הוא משתמש כדי לעשות דברים. לא רק כדי לבנות אחוזות. אז יהיה כסף ומנוחה ושקט. הרוויח את זה ביושר.

  הגב
  • שי

   תגובה לרומן.

   הגב
   • רומן

    סליחה, לא השתכנעתי. לא ממש מבין למה מגיע לו יחס כזה וותרני. הוא ממש לא זקן ובחר לפרוש מכדורגל וללכת לעשות ג'ובות. זלאטאן הוא המלך אוקיי, אבל למה דני אלבש עדיין חורך את הקווים? ווין רוני עדיין נותן את הלב? לוקה טוני עד גיל 38 הפציץ בסריה א, מירו קלוזה, פרנק לאמפארד, מה חסר דוגמאות? בעיניי מי שהולך לסין, הוא בוגד.
    אז מה לאינייסטה קצת כואב אז מוותרים? שחקן ענק שעשה מעשה שאני בז לו.

    הגב
   • רומן

    קח בחשבון שכל שחקן על מעל גיל 30 יכול להרים את היד ולהגיד - זהו קחו אותי לסין לעשות מיליארדים, אבל רק 0.000001 עושים את זה, אז כנראה שזה מעיד משהו רע עליהם. קח כדוגמא את ווין רוני, שהוא לכל הדעות כדורגלן לא פחות גדול מאינייסטה והוא עדיין נותן את הלב והגוף בכל משחק באברטון.

    הגב
    • פרסלני

     יש את היקום של רומן ויש את השאר. אצל הכל השאר, אנייסטה לא רואה את רוני ממטר (ואני אחד מאוהבי רוני). בשבילי, ויין רוני ב15 השנים האחרונות , הוא בכיר השחקנים עם אינטילגנציה של כדורגל, בעולם שאין בו שחקני ברצלונה, פירלו או סקולס.

     הגב
     • רומן

      בסדר בסדר, לא נכנס לוויכוח הזה בכלל. אני מת על אינייסטה, אבל רוני בעיניי לא פחות טוב ממנו.

      הגב
      • funfun

       פחחחחחחחחחחחחחחח

       הגעתי למסקנה שגם בפורום של טרולים אתה מטריל

       או שאולי אתה טרילהלה? טרילילי?

 • מיכאל

  רומן מרגישים שזה כואב לך באמת. למה? אינייסטה בוגד? במי?

  הגב
  • רומן

   בוגד בכדורגל.

   הגב
   • אלי - לא אוהד כפר סבא

    הוא לא, כי בסין זה לא כדורגל. הוא בסך הכל עושה לביתו..

    הגב
    • רומן

     חח נכון, גם אני בגלל שאני אוהב אותו ממש פותר אותו ככה. הוא *פרש* והולך לעשות כסף בסין.

     הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *