שיחה של בוקר שאחרי הגמר

פודאקסט אלופות עם בורוביץ׳

התייחסתי לפני הגמר בכתבה בעיתון להיסטוריה של ריאל מדריד. איך חמשת אליפויות אירופה הרצופות המקוריות שלה הושגו על הגב של שתי אליפויות ספרד בלבד. והארבע הנוכחיות בחמש שנים הושגו בצד אליפות אחת. האליפויות המקוריות היו בסיטואציה בה רק לריאל היו שחקנים זרים ובנוסף לשתי טרגדיות שאולי סייעו לה: הידועה או יותא היא תאונת המטוס של מנצ׳סטר יונייטד אבל לא פחות משמעותית הייתה הפלישה הסובייטית להונגריה שהביאה לפירוק הונבד. שהרכבה היה כמעט נבחרת הפלא ההונגרית – ולולא הפלישה גם פושקש לא היה עובר לריאל.

היא גם לא קבוצה שיש סביבה טירוף. הקבוצה שהיא האהודה בעולם על פי כל מיני סקרים כלכליים, לא הצליחה למכור את הקצבת הכרטיסים שלה לאוהדיה. תמונה דומה לפינל פור של שבוע שעבר בבלגרד בה ריאל הייתה הקבוצה היחידה כמעט ללא אוהדים – כ-100-200 מהם הגיעו.

אז מה היא ריאל מדריד?

היא יותר מהכל גילדה של מיטב השחקנים ובעלי המקצוע. אלו שעומדים בלחץ. אלו שנועדו למשחק הגדול, ולכן שומטים אליפויות במשחקי חוץ בויגו אבל הולכים למינכן, פאריס וטורינו ומוציאים את התוצאה. וגם לא נלחצים מתקלות במשחקי גומלין. קבוצה שהכאוס סביבה – מהעיתונות דרך מעמד המאמן (מה שהשתפר בשנים האחרונות) יוצרות שחקנים חסינים בברירת מחדל. מי שלא חסין הולך.

על חלק מהדברים הללו דיברתי הבוקר בפודקסט עם בורוביץ׳. שהעיר אותי מוקדם אחרי שצפיתי בכדורסל.

הגמר המוזר
התהליך

תגובות

 • אביאל

  אם אני לא טועה זה לא שלא מכרו את הקצבת הכרטיסים לגמר, אלא ש2000 אוהדים החזירו את הכרטיסים אחרי שהם ראו שהם לא עומדים בהוצאות של הטיסה (טיסה, מלון וכו׳) למשחק, בתור אחד שבדק אופציה לטוס למשחק, המחירים של בתי המלון עלו פי 10 מבדיקה של שבוע קודם או שבוע אחרי למחירים שערוריתיים למלונות שלושה כוכבים (שלושה כוכבים של אוקראינה), בתוספת העובדה שהמצב הכלכלי הכללי בספרד לא משהו זה לא הופך את אוהדי ריאל לכאלה גרועים כמו שאתה מתאר.

  הגב
  • דורפן

   אף אחד לא אמר שהם גרועים

   הגב
   • אביאל

    ״לא הצליחה למכור את הקצבת הכרטיסים שלה לאוהדיה״ - כמו שכתבתי, זה לא בדיוק מדויק. בכל מקרה, לא מצאתי בשום מקום שנאמר שבסוף הם באמת לא נמכרו, לא הגיוני גם מהבחינה הפשוטה שאפשר היה לעשות הרבה מאוד כסף אם יש לך כרטיס ואתה לא מתכוון ללכת.

    בקשר לפרשנות, לי זה היה נראה כמו ביקורת על האוהדים, אבל אולי לא הבנתי נכון, מה שכן, אני יכול להעיד מהביקורים שלי בברנבאו שיש אווירת עידוד מרשימה.

    הגב
 • דוד

  מדוייק לגבי האופן בו הקבוצה נתפסת אצל האוהדים הבינלאומיים (כמוני, אלא שאני בחיים לא הייתי מחזיר כרטיס). בספרד יש גם את העניין הימני-לאומי וההזדהות עם בית המלוכה. זה נושא מאוד בוער שם. אוהדים מכל רחבי ספרד חשים הזדהות/סלידה לריאל מדריד ביחס ישר לנטיות הפוליטיות שלהם. ה"אטרף" הלאומי סביב ריאל הוא אמיתי.

  הגב
  • אמיתי

   וואלה? לי נדמה שזה כמו להגיד שהפועל קבוצה סמולנית. דווקא בארסה היא סוג של מכשיר פוליטי שמאד מזוהה. קצת כמו ביתר

   הגב
   • דוד

    זה נכון כי בראייה היסטורית המלוכנים ניצחו. נשארה רק התחושה הפטריוטית או ההשתייכות ל"מעמד האצולה" (או ההזדהות עם "משפחת העם הספרדי ובית המלוכה").
    ברצלונה לעומת זאת זו קבוצה שמייצגת את המהפכנים שהמאבק שלהם עוד לפניהם. סמל בשביל פלשתינים ולוחמי עצמאות למיניהם. זה לא בדיוק זהות אחידה של השתייכות אמיתית. יותר בכיוון "מהפכני כל הארצות, התאחדו".

    הגב
    • אמיתי

     קודם כל אז באיזשהו מקום האנלוגיה שלי נכונה- הפועל זה האצולה הישנה וביתר זה המהפכנים (רוויזיוניסטים).
     שנית אני לא קיבלתי בספרד את הרושם הזה. על מה אתה מסתמך?

     הגב
     • דוד

      אך ורק מקריאה (המון). לא הייתי במדריד ולא בברצלונה (ובשום מגרש כדורגל. אני אוהד כורסא :-)...) ובהחלט יכול להיות שהרשמים שלך מדוייקים יותר. אני מתעניין בפן ההיסטורי והחברתי של הקבוצות שאני אוהד. יש במדריד (גם אצל אוהדי אתלטיקו) תיעוב חזק כלפי אוהדי מחוזות בדלניים (בילבאו וקטאלוניה). ואוהדי ברצלונה מוזהרים לפני הגמר שלא לשרוק בוז למלך. ויש את עניין ההזדהות של שחקני בארסה עם "ניסיון ההפיכה" הקטלוני. בכלל, יש מתח חזק מאוד בספרד סביב העניין האתני (ההמנון לא כולל מלים!). להיות אוהד ריאל בספרד זו בפירוש הזדהות פוליטית. לעומת זאת, אוהדי בילבאו יעדיפו אליפות של בארסה בגלל המאבק הזהה.

      הגב
      • אמיתי

       הרבה ממה שתיארת מדוייק- יש בהרבה אזורים (לא בכולם ביקרתי ..) גאווה בסיסית, לוקאל פטריוטיזם במובן הטוב שלו בקשר לתרבות ולהיסטוריה. בברצלונה זה מאד בולט וגם מאד "חם" עכשיו. גם בקאנריים יש את זה ללא הבדלנות. הנקודה שלי היא קצת שונה: אני לא ככ בטוח שאוהדי ריאל הם כאלה פטריוטים או פוליטיים יחסית לאלו של בארסה או בילבאו. אולי גם בגלל שהם כבר שם- הם ההגמוניה. כמו שלאהוד הפועל לא עושה אותך מצביע מרצ. מעניין מה צור שפי יכול להשכיל אותנו או מגיב אחר עם ידע רחב

 • 7even

  אני היחיד שחושב שהאתר כיום לא ממש נוח לקריאה?

  הגב
  • דוד

   מאוד. גם מערכת התגובות. ואי אפשר לכתוב בפסקאות נפרדות. מעצבן.

   הגב
 • Roy

  אוף טופיק: חייב להגיד שהאתר בתצורתו החדשה מאוד לא נוח לניווט - ונראה לא טוב בדסקטופ ולא ברור בנייד. לפחות אצלי.

  הגב
 • יוסי

  אחרי כל הקשקשת תזכרו דבר אחד ...

  ראמוס ווראן הם צמד הבלמים הטובים בעולם

  קרבחאל ומרסלו הם צמד המגנים הטובים בעולם

  קרוס מודריץ וקזמירו מחזיקים את מרכז השדה הטוב בעולם .

  רונאלדו בנזמה בייל /אסנסיו / איסקו הם כנראה חוליית ההתקפה הטובה בעולם .

  הגב
 • אבי התל אביבי

  פוסט יפה, והכתבה בעיתון מצויינת.

  חבל שאין דרך לעקוב אחרי הכתבות שלך. תשקול לפרסם קישורים בטוויטר, או במקום אחר (או פה)?

  לגבי העיצוב: דבר ראשון הייתי דואג שתיבות התגובות יתקצרו מימין, ולא משמאל. קשה להבדיל מה תגובה, ומה תגובה לתגובה...

  הגב
  • אבי התל אביבי

   אה, ועכשיו אני חווה את מה שאמרו למעלה:

   אין חלוקה לפסקאות

   הגב
 • Dr. van nostrand

  מי שמשלם יכול לעשות שאצלו יופיע הפורמט הקודם או ההוא שהיה לפניו?

  הגב
 • אלכס

  אז מבחינת כאוס, ריאל = הפועל?

  למען הסר ספק, אני רק מדגיש את זה שאשר הם נכשלים מצביעים על אותו הכאוס בשלילה וכשהולך אז בחיוב.

  הגב
 • הדס

  ראמוס זוכה לביקורת לא הגיונית כשסלאח עצמו אמר שלא היתה עבירה. ממש הגזמות. נבל?

  הגב
  • matipool

   קישור לדבריו של סלאח? כאחד שמשתדל לקרוא כל מה שקשור לליברפול, נכון לאתמול בערב לא ראיתי משהו כזה.

   הגב
  • ארם אבירם

   כמו שאומר השר איוב קרא: פאקי ניוז... סלאח מעולם לא אמר דבר כזה אלא להיפך, אמר שהוא לא מבין למה ראממוס עבר עליו כזו עבירה שלסיום גם הוריד את כל כובד משקלו על היד אותה הוא מחזיק בבריח. אולי די לשתף כל שטות שראיתם באיזה מם?

   הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *