שיחה של בוקר שאחרי הגמר

פודאקסט אלופות עם בורוביץ׳

התייחסתי לפני הגמר בכתבה בעיתון להיסטוריה של ריאל מדריד. איך חמשת אליפויות אירופה הרצופות המקוריות שלה הושגו על הגב של שתי אליפויות ספרד בלבד. והארבע הנוכחיות בחמש שנים הושגו בצד אליפות אחת. האליפויות המקוריות היו בסיטואציה בה רק לריאל היו שחקנים זרים ובנוסף לשתי טרגדיות שאולי סייעו לה: הידועה או יותא היא תאונת המטוס של מנצ׳סטר יונייטד אבל לא פחות משמעותית הייתה הפלישה הסובייטית להונגריה שהביאה לפירוק הונבד. שהרכבה היה כמעט נבחרת הפלא ההונגרית – ולולא הפלישה גם פושקש לא היה עובר לריאל.

היא גם לא קבוצה שיש סביבה טירוף. הקבוצה שהיא האהודה בעולם על פי כל מיני סקרים כלכליים, לא הצליחה למכור את הקצבת הכרטיסים שלה לאוהדיה. תמונה דומה לפינל פור של שבוע שעבר בבלגרד בה ריאל הייתה הקבוצה היחידה כמעט ללא אוהדים – כ-100-200 מהם הגיעו.

אז מה היא ריאל מדריד?

היא יותר מהכל גילדה של מיטב השחקנים ובעלי המקצוע. אלו שעומדים בלחץ. אלו שנועדו למשחק הגדול, ולכן שומטים אליפויות במשחקי חוץ בויגו אבל הולכים למינכן, פאריס וטורינו ומוציאים את התוצאה. וגם לא נלחצים מתקלות במשחקי גומלין. קבוצה שהכאוס סביבה – מהעיתונות דרך מעמד המאמן (מה שהשתפר בשנים האחרונות) יוצרות שחקנים חסינים בברירת מחדל. מי שלא חסין הולך.

על חלק מהדברים הללו דיברתי הבוקר בפודקסט עם בורוביץ׳. שהעיר אותי מוקדם אחרי שצפיתי בכדורסל.

פרמיירה - דורפן ובורוביץ' -על הגמר הגדול והנורא בקייב
עוד צעד קדימה - טל סיוון

20 Comments

אביאל 27 במאי 2018

אם אני לא טועה זה לא שלא מכרו את הקצבת הכרטיסים לגמר, אלא ש2000 אוהדים החזירו את הכרטיסים אחרי שהם ראו שהם לא עומדים בהוצאות של הטיסה (טיסה, מלון וכו׳) למשחק, בתור אחד שבדק אופציה לטוס למשחק, המחירים של בתי המלון עלו פי 10 מבדיקה של שבוע קודם או שבוע אחרי למחירים שערוריתיים למלונות שלושה כוכבים (שלושה כוכבים של אוקראינה), בתוספת העובדה שהמצב הכלכלי הכללי בספרד לא משהו זה לא הופך את אוהדי ריאל לכאלה גרועים כמו שאתה מתאר.

דורפן 27 במאי 2018

אף אחד לא אמר שהם גרועים

אביאל 27 במאי 2018

״לא הצליחה למכור את הקצבת הכרטיסים שלה לאוהדיה״ – כמו שכתבתי, זה לא בדיוק מדויק. בכל מקרה, לא מצאתי בשום מקום שנאמר שבסוף הם באמת לא נמכרו, לא הגיוני גם מהבחינה הפשוטה שאפשר היה לעשות הרבה מאוד כסף אם יש לך כרטיס ואתה לא מתכוון ללכת.

בקשר לפרשנות, לי זה היה נראה כמו ביקורת על האוהדים, אבל אולי לא הבנתי נכון, מה שכן, אני יכול להעיד מהביקורים שלי בברנבאו שיש אווירת עידוד מרשימה.

דוד 27 במאי 2018

מדוייק לגבי האופן בו הקבוצה נתפסת אצל האוהדים הבינלאומיים (כמוני, אלא שאני בחיים לא הייתי מחזיר כרטיס). בספרד יש גם את העניין הימני-לאומי וההזדהות עם בית המלוכה. זה נושא מאוד בוער שם. אוהדים מכל רחבי ספרד חשים הזדהות/סלידה לריאל מדריד ביחס ישר לנטיות הפוליטיות שלהם. ה"אטרף" הלאומי סביב ריאל הוא אמיתי.

אמיתי 27 במאי 2018

וואלה? לי נדמה שזה כמו להגיד שהפועל קבוצה סמולנית. דווקא בארסה היא סוג של מכשיר פוליטי שמאד מזוהה. קצת כמו ביתר

דוד 27 במאי 2018

זה נכון כי בראייה היסטורית המלוכנים ניצחו. נשארה רק התחושה הפטריוטית או ההשתייכות ל"מעמד האצולה" (או ההזדהות עם "משפחת העם הספרדי ובית המלוכה").
ברצלונה לעומת זאת זו קבוצה שמייצגת את המהפכנים שהמאבק שלהם עוד לפניהם. סמל בשביל פלשתינים ולוחמי עצמאות למיניהם. זה לא בדיוק זהות אחידה של השתייכות אמיתית. יותר בכיוון "מהפכני כל הארצות, התאחדו".

אמיתי 27 במאי 2018

קודם כל אז באיזשהו מקום האנלוגיה שלי נכונה- הפועל זה האצולה הישנה וביתר זה המהפכנים (רוויזיוניסטים).
שנית אני לא קיבלתי בספרד את הרושם הזה. על מה אתה מסתמך?

דוד 27 במאי 2018

אך ורק מקריאה (המון). לא הייתי במדריד ולא בברצלונה (ובשום מגרש כדורגל. אני אוהד כורסא :-)…) ובהחלט יכול להיות שהרשמים שלך מדוייקים יותר. אני מתעניין בפן ההיסטורי והחברתי של הקבוצות שאני אוהד. יש במדריד (גם אצל אוהדי אתלטיקו) תיעוב חזק כלפי אוהדי מחוזות בדלניים (בילבאו וקטאלוניה). ואוהדי ברצלונה מוזהרים לפני הגמר שלא לשרוק בוז למלך. ויש את עניין ההזדהות של שחקני בארסה עם "ניסיון ההפיכה" הקטלוני. בכלל, יש מתח חזק מאוד בספרד סביב העניין האתני (ההמנון לא כולל מלים!). להיות אוהד ריאל בספרד זו בפירוש הזדהות פוליטית. לעומת זאת, אוהדי בילבאו יעדיפו אליפות של בארסה בגלל המאבק הזהה.

אמיתי 27 במאי 2018

הרבה ממה שתיארת מדוייק- יש בהרבה אזורים (לא בכולם ביקרתי ..) גאווה בסיסית, לוקאל פטריוטיזם במובן הטוב שלו בקשר לתרבות ולהיסטוריה. בברצלונה זה מאד בולט וגם מאד "חם" עכשיו. גם בקאנריים יש את זה ללא הבדלנות. הנקודה שלי היא קצת שונה: אני לא ככ בטוח שאוהדי ריאל הם כאלה פטריוטים או פוליטיים יחסית לאלו של בארסה או בילבאו. אולי גם בגלל שהם כבר שם- הם ההגמוניה. כמו שלאהוד הפועל לא עושה אותך מצביע מרצ. מעניין מה צור שפי יכול להשכיל אותנו או מגיב אחר עם ידע רחב

7even 27 במאי 2018

אני היחיד שחושב שהאתר כיום לא ממש נוח לקריאה?

דוד 27 במאי 2018

מאוד. גם מערכת התגובות. ואי אפשר לכתוב בפסקאות נפרדות. מעצבן.

Roy 28 במאי 2018

אוף טופיק: חייב להגיד שהאתר בתצורתו החדשה מאוד לא נוח לניווט – ונראה לא טוב בדסקטופ ולא ברור בנייד. לפחות אצלי.

יוסי 28 במאי 2018

אחרי כל הקשקשת תזכרו דבר אחד …

ראמוס ווראן הם צמד הבלמים הטובים בעולם

קרבחאל ומרסלו הם צמד המגנים הטובים בעולם

קרוס מודריץ וקזמירו מחזיקים את מרכז השדה הטוב בעולם .

רונאלדו בנזמה בייל /אסנסיו / איסקו הם כנראה חוליית ההתקפה הטובה בעולם .

אבי התל אביבי 28 במאי 2018

פוסט יפה, והכתבה בעיתון מצויינת.

חבל שאין דרך לעקוב אחרי הכתבות שלך. תשקול לפרסם קישורים בטוויטר, או במקום אחר (או פה)?

לגבי העיצוב: דבר ראשון הייתי דואג שתיבות התגובות יתקצרו מימין, ולא משמאל. קשה להבדיל מה תגובה, ומה תגובה לתגובה…

אבי התל אביבי 28 במאי 2018

אה, ועכשיו אני חווה את מה שאמרו למעלה:

אין חלוקה לפסקאות

Dr. van nostrand 30 במאי 2018

מי שמשלם יכול לעשות שאצלו יופיע הפורמט הקודם או ההוא שהיה לפניו?

אלכס 30 במאי 2018

אז מבחינת כאוס, ריאל = הפועל?

למען הסר ספק, אני רק מדגיש את זה שאשר הם נכשלים מצביעים על אותו הכאוס בשלילה וכשהולך אז בחיוב.

הדס 30 במאי 2018

ראמוס זוכה לביקורת לא הגיונית כשסלאח עצמו אמר שלא היתה עבירה. ממש הגזמות. נבל?

matipool 30 במאי 2018

קישור לדבריו של סלאח? כאחד שמשתדל לקרוא כל מה שקשור לליברפול, נכון לאתמול בערב לא ראיתי משהו כזה.

ארם אבירם 31 במאי 2018

כמו שאומר השר איוב קרא: פאקי ניוז… סלאח מעולם לא אמר דבר כזה אלא להיפך, אמר שהוא לא מבין למה ראממוס עבר עליו כזו עבירה שלסיום גם הוריד את כל כובד משקלו על היד אותה הוא מחזיק בבריח. אולי די לשתף כל שטות שראיתם באיזה מם?

Comments closed