חדשות ישנות וחדשות ישנות-חדשות

הפלגנות האירופאית

זה מצחיק לחשוב על כך היום, אבל ספרד הייתה פעם, בעצם עד 2008, נבחרת המראה של אנגליה. נבחרת אנדראצ׳יברית בצורה קיצונית, עם הישג ביתי אחד ומקרי בצד כשלונות מתמשכים. גם הסיבות היו באופן כללי דומות: תרבות כדורגל בה הליגה והמועדונים הם במרכז. לא הנבחרת. עם נופך ספרדי: יריבות אוכלת-כל בין ריאל לבארסה. 

הפעם הראשונה שסיקרתי את הנבחרת הזו הייתה בהפסד לקפריסין במוקדמות יורו-2000. הייתי העיתונאי הזר היחיד מלבד הקפריסאים והספרדים. למשלחת העיתונות הספרדית היו שני אוטובוסים. אני קיבלתי טרמפ באוטובוס הקטלוני. את השמחה אחרי הניצחון הקפריסאי קשה לתאר. ״ראול, ראול״, הם שרו בשמחה גדולה. 

הדברים החלו להשתנות ביורו 2008. מאמן הנבחרת אז, לואיס ארגונס, שלח לכל מסיבת עיתונאים שלושה שחקנים: אחד מבארסה, אחד מריאל ואחד נוסף. אחריו בא ויסנטה דל בוסקה ופתר אחרת את הבעיה: הנבחרת תהיה ברצלונה. דל בוסקה דווקא היה איש ריאל. איש ריאל חכם מאד. 

עשור שקט ומפואר זה באמת עניין מלחיץ. עם כל טורניר שקט וכל גביע כנראה הלחץ הלך וגבר. כפתור ההשמדה העצמית הישן הבהב והבהב. גם המדינה נכנסה לאיזשהו סכיזם. והיום, סוף סוף, מישהו לחץ עליו. 

עשר שנים התאפקו.

*

לספרד בעיה ישנה ולגרמניה בעיה ישנה אבל חדשה אצלה. 

אני שומע תלונות בגרמניה כי מסוט אוזיל ואילקאי גונדוגן לא משקפים את ערכי התרבות הגרמנית. הם קיבלו שריקות בוז מאוהדי הנבחרת. זה קרה כי השניים הצטלמו עם הנשיא התורכי ארדואן כשביקר באנגליה – בה הם משחקים. אחת התלונות הייתה שהתנהגותם לא משקפת את ״ערכי התרבות הגרמנית״. מהם ערכי התרבות הגרמנית? האם רוב שחקני המאנשאפט בקיאים בגטה ושילר? אני לא משוכנע. אולי זה לאכול נקניקיות ובירה – מה שחלק מהכדורגלנים התורכים נמנעים? גם לא נראה לי. כנראה זה לא להצטלם עם הנשיא ארדואן. 

לא. זה לא הולך להיות פוסט על תורכים-גרמנים-מהגרים וכיוצא באלו. אני הולך אבל להתייחס לנטיה הקצת נמהרת של מדינות להכתיר שילוב מהגרים או בני מהגרים בנבחרת כאיזשהו סימן לאינטגרציה חברתית. צרפת חגיגה את נבחרת קשת הצבעים שלה ב-1998 רק בכדי שזה יתפוצץ לה בפרצוף ב-2010. ובעצם קודם באותו משחק אלג׳יר-צרפת שפוצץ. 

זה התפוצץ גם להולנד בפרצוף ב-1996. לאנגליה לא היה בלון הצלחה בכדי להתפוצץ אבל באנגליה, לזכותם ייאמר, קצת פחות חוגגים דברים כאלו. מבחינתם אין שחורים ולבנים. כמובן וכמובן שביציע יש אנשים שמבחינים מצויין בין שחורים ולבנים – אבל לפחות התקשורת לא חוגגת כל הופעה של שחקן שחור כרגע של הרמוניה קוסמית. הם מתייחסים לריו פרדיננד ומרכוס ראשפורד כאילו סב-סבם היה יועץ לבארון מצ׳יצ׳יסטר. ולאו דווקא עבד בחוותו של הבארון מצ׳יצ׳יסטר.

אז מי אמר שהאירופאים מאופקים?

שילוב מהגרים בנבחרות הוא כמובן מצויין. יש להם לרוב מוטיבציה מיוחדת, לעתים הם מביאים משהו מסגנונות משחק אחרים – אפילו כשהם ילידי המקום. אבל לשים עליהם את הלחץ של ״איחוד החברה״ – קצת גדול עליהם בתקופתנו. 

שערים שהיו נכנסים להיסטוריה אם ברזיל הייתה מבקיעה אותם
רוסיה - סעודיה. בעיה יסודית

תגובות

 • אמיתי

  צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה- הזדמנות מצויינת לבחון את תיאוריית בורוביץ על מעמד ותפקיד המאמן..

  לא בטוח שהבנתי את הקשר בין שני חלקי הפוסט. מה שקרה בספרד לא ככ קשור לקטלונים ואנדלוסים לפי מה שקראתי. יותר עניין של נראות מקצוענות וכבוד. בקשר לאוזיל וגונדוגאן: הם שרים את ההמנון? הם נאמנים??

  הגב
  • דורפן

   אנדלוסים זה משהו אחר. היחס של ריאל לנבחרת, תגובת הנגד לכך, לטעמי קשור וגם קשור מתחת לפני השטח.

   אני לא חושב שיכולתה של נבחרת גרמניה נובעת מההמנון. לאחרונה הכרתי בנסיבות חברתיות ספורטאי שיש לו מספר מדליות זהב אולימפיות. הוא לא רוצה לחיות בהונגריה ומלא ביקורת על המדינה מא׳ ועד ת׳. התרשמתי מה גורם לו לזכות במדליות זהב אולימפיות - זו העבודה שלו והוא עושה אותה ברצינות.

   הגב
   • אמיתי

    התבלבלתי עם אנדלוסים למדרידאים (קאסטליניים?)..וכמובן שצחקתי עם העניין של ההמנון. ביברס נאתכו וזה.
    לא מסתדר לי ככ הרצון של ריאל לפגוע בנבחרת- היא כבר פחות "ברצלונאית" מפעם. סתם אגו. לפחות ככה זה נראה לי

    הגב
    • דורפן

     לא יודע אם ריאל רוצה לפגוע בנבחרת - אני חושב שהיא פשוט מתעלמת כהרגלה מכל דבר שהוא לא האינטרסים שלה.

     הגב
     • אמיתי

      בתור אוהד יונייטד לא היית שם את האינטרסים שלנו לפני הנבחרת? ושוב- לא רואה קשר לבדלנות-מהגרים-נאמנות. לפעמים (תמיד) סיגר הוא רק סמל סטאטוס של עשירים.

      הגב
      • דורפן

       האינטרס של יונייטד הוא שהנבחרת תכשל ואני מכבד את המסורת של רוב אוהדי יונייטד במנצ׳סטר עצמה ומתעב את הנבחרת.

      • אמיתי

       פלגן!

  • ק.

   אמיתי, לא מסכים איתך על מבחן תיאוריית בורוביץ' - לופטאגי הביא משב מרענן מאוד לנבחרת והיא נראתה טוב מאוד, מאוזנת ומגוונת יותר, אחרי שדל בוסקה לא הצליח להשתחרר ולהתעדכן מ-2012. אולי כל הסערה תשפיע פסיכולוגית, ויהיה חסך בניהול המשחק אבל כל הסגנון, השיטה והשלד המרכזי של הנבחרת הנוכחית (המפתחות לאיסקו) ימשיכו להיות בקשר ישיר לאימון שלו, גם אם מדובר בנבחרת.
   בדיוק כמו שאיך שגולדן סטייט נראיתה בתקופות שסטיב קר היה עם בעיות גב, הושפע ישירות מעבודת האימון שעשה.

   הגב
   • אמיתי

    אתה צודק. אני. שוב. התלוצצתי...

    הגב
 • קירקגור

  יפה כתבת. מעניין לראות עד כמה פוליטיקת הזהויות לא חדלה מלהשפיע. כביכול המקרה של לופטגי לא קשור למתח המתחדש בין קטלוניה ומדריד, אבל זה שם, ולבטח גם ירחיב את המתח כעת.

  הגב
  • matipool

   המינוי של היירו, נציג מובהק של מדריד, בטח לא יעזור להפחתת המתח.

   הגב
 • TUCO RAMIREZ

  שניהם צאצאי מהגרים מטורקיה שבחרו בדומה למהמט שול לשחק במדי גרמניה ולא טורקיה,בניגוד לאחרים.
  הבעיה עם גונדואן ואוזיל היא הטיימינג.
  ארדואן וכול מה שהוא מייצג נמצאים בעימות עם לא רק עם ממשלת מרקל,אלא עם כמעט כל הציבוריות הגרמנית. די רק להזכיר שממשלת גרמיה לא מוכנה לכך שקמפיין הבחירות של ארדואן לא יגלוש לגרמניה.
  שני הכדורגלנים פשוט שיחקו לידי מכונת התעמולה של ארדואן והעירו את השדים של סוגיית הנאמנות של מיליוני מהגרים טורקים.

  הגב
  • דורפן

   אכן הם אדיוטים - אלא אם עשו זאת בהכרה פוליטית מלאה. מה שאני התכוונתי לומר שלא היה צריך למהר ולחגוג את האחדות שהביאה הנבחרת לעם הצורר - כי דברים כאלו תמיד ימשיכו לקרות במשך השנים.

   הגב
   • TUCO RAMIREZ

    עצוב ונכון.

    נ.ב.
    הפסקת לכתוב ב"ישראל היום" ?

    הגב
    • דורפן

     הפסקתי לכתוב ספורט שם. אני כותב למגזין

     הגב
 • פרסלני

  הרסו לי את הברקט. יחרב ביתם

  הגב
  • אמיתי

   ואיזה מסכנים המהמרים ששוברים להם את הלב (הכיס). מעניין בכמה היחס עליהם ירד

   הגב
   • קירקגור

    שוברים להם את היד

    הגב
 • צור שפי

  בהתבסס על מה שיוצא בתקשורת - הפיטורים מוצדקים. אני יודע שיש נטיה אוטומטית לתעב את עסקני הכדורגל באשר הם אבל יו"ר ההתאחדות הספרדית רוביאלס צדק. יש דברים שלא עושים. לופטגי ניהל מו"מ עם ריאל מדריד מאחורי הגב של המעסיקים שלו וכאשר הוא תחת חוזה ויידע את משלמי משכורתו חמש דקות לפני הפרסום בתקשורת. כמו שרוביאלס אמר במסיבת העיתונאים - אין לו טענה לריאל מדריד, הם צריכים מאמן. מי שנושא בכל האחריות הוא לופטגי. הפיטורים שלו נעשו נגד רצון השחקנים שגם ארגנו כמעט מרד. לטעמי הם דרשו הרבה מאוד אומץ, רוביאלס גם לא התעלם מהנזק האפשרי כאשר אמר ש"יש דברים יותר חשובים מלנצח משחקים". שוב צודק. כל מי שנמאס לו מההתנהלות הצינית שמאפיינת את חיינו בהווה בכלל צריך להריע לו.

  הגב
  • אבי

   על מה יצאה הצעקה? אם אין חשד שהוא יתעדף עכשיו שחקני ריאל וירכיב אותם מסיבות לא מקצועיות, מה זה משנה אם הוא דאג לעצמו לחוזה שייכנס לתוקף לאחר תום המונדיאל. אני באמת לא מבין במי או במה הוא פגע.

   הגב
   • צור שפי

    יש ניראות, יש נורמות של התנהגות בין בני תרבות. זה כמו לחרבן באמצע הרחוב, אני לא מסוגל להסביר למה זה לא בסדר. איך אומרים המתנשאים מעבר לתעלה - איט איז נוט דאן.

    הגב
    • אוהד נחמני

     תענוג אמיתי לקרוא את העיתונות המדרידיסטית שעושה מליון תמרונים כדי לספר מדוע ההחתמה של לופטגי עכשיו היא תקינה. רק לתאר לעצמך מה היו אומרים אם הקבוצה המחתימה היתה ברצלונה.....
     ההחתמה הזו היא מכוערת מכיוון שהמאמן החותם הפר חוזה שעיקר מהותו הוא טורניר המונדיאל המתחיל עוד יומיים. כמו חתן או כלה הבורחים ממחוייבות יומיים לפני החתונה. ואם תגידו שלא הוא הפר את החוזה, מכיוון שהיה מתחיל לעבוד אחרי המונדיאל, כאן בדיוק מתחילות הקומבינות: לא היה מנהל שיחות עם ההנהלה בברנבאו על שחקנים שיבואו וילכו? לא היה מנהל משא ומתן על עוזריו ושכרם? לא היה בונה את לוח האימונים של הקבוצה? וכל זאת בעודו מנהל את מה שאמור להיות פסגת חיו הספורטיביים כמאמן......
     אם זו לא בגידה באמון אז מה עוד צריך כדי שהצעד ייחשב ככזה?

     הגב
     • צור שפי

      הפר גם הפר, החוזה שלו בנבחרת הוארך לא מזמן עד ל-2020.

      הגב
      • דורפן

       הפר. התנהגות לא תקינה. ראוי לעונש וריאל ראויה לעונש. אבל את מי מענישים כאן? את העם הספרדי?

      • איציק

       למה ריאל ראויה לעונש? אולי זה לא אתי, אבל האם יש איזה סעיף שאוסר על קבוצה לנהל משא ומתן עם מאמן תחת חוזה (אני יודע שעם שחקנים זה אסור)?

      • צור שפי

       רונן, לא בטוח שריאל ראויה לעונש למרות שהיו יכולים להתנהל באופן יותר דיסקרטי ומתחשב. לופטגי הוא האשם היחידי. זה מעניש את העם הספרדי כמו שההחלטה לזרוק את גלן רייס הענישה את אוהדי חולון. אין מה לעשות, לפעמים אוהדים נפגעים בגלל התנהגות פסולה של נושאי תפקידים. ואני כותב את זה כאוהד נבחרת ספרד.

   • ק.

    מסכים עם אבי. בסופו של דבר זה עניין של עלות תועלת, ונראה על פניו שהנזק לטורניר הזה יכול להיות יותר גדול מהפגיעה בעקרונות של יו"ר ההתאחדות, שהיה יכול לסגור את זה מול המאמן בנזיפה והתחייבות לא להתעסק בקבוצה עד סוף הטורניר.
    כמובן שלופטגי היה צריך להיות קצת יותר חכם

    הגב
   • רני

    הוא חתם בנבחרת לא מזמן חוזה לשנתיים.

    הגב
  • זינק

   האמת שתזמון ההודעה הזוי.
   אני מעריך שלא מעט פעמים נסגר מו״מ עם מאמנים/שחקנים במהלכם של טורנירים, אבל לגמרי לא ברור מה הייתה הבהילות להוציא את ההודעה החוצה.
   ממילא כל עולם הכדורגל קופא לחודש, שחקו את הטורניר ומיד בסיום תוציאו הודעה.
   מהלך מטופש של לופטאגי.

   הגב
   • matipool

    להבנתי, הנושא דלף החוצה מאחד משחקני ריאל מדריד ולא הייתה להם ברירה אלא לצאת עם הודעה רשמית דחופה.

    הגב
  • איציק

   אני זוכר לא מזמן בעלים של אחת מקבוצות הכדורסל בארץ אמר ש"יש דברים חשובים מלהניף צלחת." גם הוא צדק בדבריו. לעצם העניין של המאמן, הוא רק חתם חוזה לעוד שנתיים להבנתי עם ההתאחדות. הנזק שהוא גרם עם החתימה הוא כפול. הפחות חשוב זה עצם עזיבת הנבחרת. אני בטוח שיש עוד מועמדים טובים (אולי אפשר להחתים את זידאן), קצת יותר או קצת פחות אבל לספרד יש גישה למאמנים טובים. היותר חשוב הוא בדרך שזה נעשה ובעיתוי. לא נראה לי שההתאחדות היתה עומדת בדרכו לעבור לריאל, אך הוא היה צריך שקוף איתה ולבקש את רשותה (גם אם למראית עיין בלבד) ובטח לא לצאת מהחשאיות יומיים לפני תחילת המונדיאל. גם אם זה יצא בגלל הדלפה זה מצביע שההליך היה לקוי. לאט לאט הנבחרות הבכירות נופלות ומשאירות דרך פנויה למסי לאסף את הגביע.

   הגב
  • משה

   הוא צודק אבל הוא לא חכם. זה נראה כמו תגובה אמוציונלית לחלוטין והאם שווה לחרב אירוע של פעם בארבע שנים כדי להוכיח עקרונות וזקיפות קומה ? מזכיר לי אירועים קרובים יותר מהשבוע שעבר.

   הגב
  • שמול

   כל עוד יש סעיף שחרור, ניתן לחפש ולנהל משא ומתן עם קבוצה חדשה שמוכנה לשלם את הסעיף.

   הגב
 • ניק

  באמת טפשי וקטנוני מצד ספרד.
  מה גם שבמונדיאל הקודם היה מקרה זהה כשואן חל הודיע שיעזוב אלינו וזה עבד מצויין (לנבחרת, לא לנו).

  הגב
 • איציק

  קראתי שהספרדים מינו את היירו כמאמן. לקח להם שעתיים שלוש וכבר יש מאמן לנבחרת. האם זה תקין? אין ועדת איתור, אין לראיין מועמדים... ככה, פרטאץ', להבדיל ממדינות מתוקנות. בגלל זה אין להם עתיד.

  הגב
  • אמיתי

   הם לא פראיירים- וועדת האיתור של המדינה המכונה ישראל איתרה את היירו והם מינו אותו. עוד כישלון של רגב

   הגב
   • איציק

    חשבתי על זה אבל הוא רצה משרד בתל אביב ורגב דרשה בירושלים. הספרדים מוכנים לתת לו משרד בתל אביב?

    הגב
    • אמיתי

     בשדרות הראמבלס. לחזק את הקשר לספרד

     הגב
 • red sox

  למה זה בסדר כששחקן חותם בקבוצה רגע לפני המונדיאל, ולא בסדר כשמאמן עושה זאת? שחקנים וקבוצות (וכמובן סוכנים) אפילו מאיצים במכוון ובמוצהר מו"מ כדי לסגור לפני הטורניר את העונה הבאה. במה לופטגי שונה מהותית משרדן שאקירי?

  הגב
  • איציק

   הוא היה תחת חוזה. שחקן שממהר לחתום בקבוצה כשיש לו חוזה בקבוצה אחרת זה כנראה גם לא הכי תקין.

   הגב
   • זינק

    זו לא בעיה של החוזה, היה לו סעיף יציאה עם פיצוי מהקבוצה שתרצה אותו (נדמה לי 2 מיליון יורו).
    הוא הרתיח אותם שלא דיווח להם ועל תזמון ההודעה.
    מטופש מצד כל הצדדים.
    ריאל ולופטאגי על התזמון והיחצ, וההתאחדות הספרדית שלא בלעה את הצפרדע ונתנה לכבוד להכתיב מהלך הזוי.

    הגב
    • אמיתי

     עם זה אני מסכים- היו צריכים לבלוע את כבודם בשביל הנבחרת. חבל

     הגב
 • מתיוס

  וכשמאמן מודיע על עזיבה בלי שום הודעה מוקדמת ובתקופה של מונדיאל שלכל מאמן חדש שיגיע יהיה מינימום תקופת הסתגלות אז הוא "יודע מתי לעזוב" וזה בסדר... נשמע קצת צבוע ולא מציאותי

  הגב
 • NoOne

  אני תמיד חשבתי ש "ערכי התרבות הגרמנית" זה רצח ומחנות השמדה , אבל זה רק אני

  הגב
  • אדם בן דוד

   לא רק אתה

   הגב
 • עמנואל

  מאה אחוז צודק שהוא פיטר אותו. לא רק שהוא חתם מאחורי הגב של ההתאחדות אחרי שקיבל הארכת חוזה רק עכשיו, אלא גם ברוב חוצפתו הוא לא סיפר ליו"ר עד שזה הגיע לתקשורת? כמה אידיוט או יהיר צריך להיות כדי לעשות דבר כזה? הוא בטח חשב שלא יעיזו לפטר אותו.נכון שלא מגיע לשחקנים את זה, אבל כל כשלון במונדיאל יהיה על שמו. אם ההתאחדות לא עושה כלום, אחרי המונדיאל כבר מאוחר וכל עונש יהיה מגוחך. אז אולי הקריבו מונדיאל אחד אבל אני מסכים עם מה שאמרו פה שאף אחד לא יעז לעשות דבר כזה יותר בעתיד.

  הגב
 • אסף the kop

  לדעתי הבעיה היא ספציפית ולא כוללת.
  הגרמנים רואים בארדואן רודן שמתסיס את המהגרים הטורקיים בגרמניה (תחליטו - אתם לאומנים טורקיים, או שאתם . לכן הם לא אהבו ששחקני נבחרת שלהם הצטלמו איתו כסחבקים. שום דבר מעבר לכך.

  הגב
 • יובל (אחר)

  מתוכנן פוסט הימורי מונדיאל?

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *