חדשות ישנות וחדשות ישנות-חדשות

הפלגנות האירופאית

זה מצחיק לחשוב על כך היום, אבל ספרד הייתה פעם, בעצם עד 2008, נבחרת המראה של אנגליה. נבחרת אנדראצ׳יברית בצורה קיצונית, עם הישג ביתי אחד ומקרי בצד כשלונות מתמשכים. גם הסיבות היו באופן כללי דומות: תרבות כדורגל בה הליגה והמועדונים הם במרכז. לא הנבחרת. עם נופך ספרדי: יריבות אוכלת-כל בין ריאל לבארסה. 

הפעם הראשונה שסיקרתי את הנבחרת הזו הייתה בהפסד לקפריסין במוקדמות יורו-2000. הייתי העיתונאי הזר היחיד מלבד הקפריסאים והספרדים. למשלחת העיתונות הספרדית היו שני אוטובוסים. אני קיבלתי טרמפ באוטובוס הקטלוני. את השמחה אחרי הניצחון הקפריסאי קשה לתאר. ״ראול, ראול״, הם שרו בשמחה גדולה. 

הדברים החלו להשתנות ביורו 2008. מאמן הנבחרת אז, לואיס ארגונס, שלח לכל מסיבת עיתונאים שלושה שחקנים: אחד מבארסה, אחד מריאל ואחד נוסף. אחריו בא ויסנטה דל בוסקה ופתר אחרת את הבעיה: הנבחרת תהיה ברצלונה. דל בוסקה דווקא היה איש ריאל. איש ריאל חכם מאד. 

עשור שקט ומפואר זה באמת עניין מלחיץ. עם כל טורניר שקט וכל גביע כנראה הלחץ הלך וגבר. כפתור ההשמדה העצמית הישן הבהב והבהב. גם המדינה נכנסה לאיזשהו סכיזם. והיום, סוף סוף, מישהו לחץ עליו. 

עשר שנים התאפקו.

*

לספרד בעיה ישנה ולגרמניה בעיה ישנה אבל חדשה אצלה. 

אני שומע תלונות בגרמניה כי מסוט אוזיל ואילקאי גונדוגן לא משקפים את ערכי התרבות הגרמנית. הם קיבלו שריקות בוז מאוהדי הנבחרת. זה קרה כי השניים הצטלמו עם הנשיא התורכי ארדואן כשביקר באנגליה – בה הם משחקים. אחת התלונות הייתה שהתנהגותם לא משקפת את ״ערכי התרבות הגרמנית״. מהם ערכי התרבות הגרמנית? האם רוב שחקני המאנשאפט בקיאים בגטה ושילר? אני לא משוכנע. אולי זה לאכול נקניקיות ובירה – מה שחלק מהכדורגלנים התורכים נמנעים? גם לא נראה לי. כנראה זה לא להצטלם עם הנשיא ארדואן. 

לא. זה לא הולך להיות פוסט על תורכים-גרמנים-מהגרים וכיוצא באלו. אני הולך אבל להתייחס לנטיה הקצת נמהרת של מדינות להכתיר שילוב מהגרים או בני מהגרים בנבחרת כאיזשהו סימן לאינטגרציה חברתית. צרפת חגיגה את נבחרת קשת הצבעים שלה ב-1998 רק בכדי שזה יתפוצץ לה בפרצוף ב-2010. ובעצם קודם באותו משחק אלג׳יר-צרפת שפוצץ. 

זה התפוצץ גם להולנד בפרצוף ב-1996. לאנגליה לא היה בלון הצלחה בכדי להתפוצץ אבל באנגליה, לזכותם ייאמר, קצת פחות חוגגים דברים כאלו. מבחינתם אין שחורים ולבנים. כמובן וכמובן שביציע יש אנשים שמבחינים מצויין בין שחורים ולבנים – אבל לפחות התקשורת לא חוגגת כל הופעה של שחקן שחור כרגע של הרמוניה קוסמית. הם מתייחסים לריו פרדיננד ומרכוס ראשפורד כאילו סב-סבם היה יועץ לבארון מצ׳יצ׳יסטר. ולאו דווקא עבד בחוותו של הבארון מצ׳יצ׳יסטר.

אז מי אמר שהאירופאים מאופקים?

שילוב מהגרים בנבחרות הוא כמובן מצויין. יש להם לרוב מוטיבציה מיוחדת, לעתים הם מביאים משהו מסגנונות משחק אחרים – אפילו כשהם ילידי המקום. אבל לשים עליהם את הלחץ של ״איחוד החברה״ – קצת גדול עליהם בתקופתנו. 

זה שח, לא דמקה
פרמיירה מונדיאל -סקירת הבתים 5-8 -חלק ב'

48 Comments

אמיתי 13 ביוני 2018

צריך להסתכל על חצי הכוס המלאה- הזדמנות מצויינת לבחון את תיאוריית בורוביץ על מעמד ותפקיד המאמן..

לא בטוח שהבנתי את הקשר בין שני חלקי הפוסט. מה שקרה בספרד לא ככ קשור לקטלונים ואנדלוסים לפי מה שקראתי. יותר עניין של נראות מקצוענות וכבוד. בקשר לאוזיל וגונדוגאן: הם שרים את ההמנון? הם נאמנים??

דורפן 13 ביוני 2018

אנדלוסים זה משהו אחר. היחס של ריאל לנבחרת, תגובת הנגד לכך, לטעמי קשור וגם קשור מתחת לפני השטח.

אני לא חושב שיכולתה של נבחרת גרמניה נובעת מההמנון. לאחרונה הכרתי בנסיבות חברתיות ספורטאי שיש לו מספר מדליות זהב אולימפיות. הוא לא רוצה לחיות בהונגריה ומלא ביקורת על המדינה מא׳ ועד ת׳. התרשמתי מה גורם לו לזכות במדליות זהב אולימפיות – זו העבודה שלו והוא עושה אותה ברצינות.

אמיתי 13 ביוני 2018

התבלבלתי עם אנדלוסים למדרידאים (קאסטליניים?)..וכמובן שצחקתי עם העניין של ההמנון. ביברס נאתכו וזה.
לא מסתדר לי ככ הרצון של ריאל לפגוע בנבחרת- היא כבר פחות "ברצלונאית" מפעם. סתם אגו. לפחות ככה זה נראה לי

דורפן 13 ביוני 2018

לא יודע אם ריאל רוצה לפגוע בנבחרת – אני חושב שהיא פשוט מתעלמת כהרגלה מכל דבר שהוא לא האינטרסים שלה.

אמיתי 13 ביוני 2018

בתור אוהד יונייטד לא היית שם את האינטרסים שלנו לפני הנבחרת? ושוב- לא רואה קשר לבדלנות-מהגרים-נאמנות. לפעמים (תמיד) סיגר הוא רק סמל סטאטוס של עשירים.

דורפן 13 ביוני 2018

האינטרס של יונייטד הוא שהנבחרת תכשל ואני מכבד את המסורת של רוב אוהדי יונייטד במנצ׳סטר עצמה ומתעב את הנבחרת.

אמיתי 13 ביוני 2018

פלגן!

ק. 13 ביוני 2018

אמיתי, לא מסכים איתך על מבחן תיאוריית בורוביץ' – לופטאגי הביא משב מרענן מאוד לנבחרת והיא נראתה טוב מאוד, מאוזנת ומגוונת יותר, אחרי שדל בוסקה לא הצליח להשתחרר ולהתעדכן מ-2012. אולי כל הסערה תשפיע פסיכולוגית, ויהיה חסך בניהול המשחק אבל כל הסגנון, השיטה והשלד המרכזי של הנבחרת הנוכחית (המפתחות לאיסקו) ימשיכו להיות בקשר ישיר לאימון שלו, גם אם מדובר בנבחרת.
בדיוק כמו שאיך שגולדן סטייט נראיתה בתקופות שסטיב קר היה עם בעיות גב, הושפע ישירות מעבודת האימון שעשה.

אמיתי 13 ביוני 2018

אתה צודק. אני. שוב. התלוצצתי…

קירקגור 13 ביוני 2018

יפה כתבת. מעניין לראות עד כמה פוליטיקת הזהויות לא חדלה מלהשפיע. כביכול המקרה של לופטגי לא קשור למתח המתחדש בין קטלוניה ומדריד, אבל זה שם, ולבטח גם ירחיב את המתח כעת.

matipool 13 ביוני 2018

המינוי של היירו, נציג מובהק של מדריד, בטח לא יעזור להפחתת המתח.

TUCO RAMIREZ 13 ביוני 2018

שניהם צאצאי מהגרים מטורקיה שבחרו בדומה למהמט שול לשחק במדי גרמניה ולא טורקיה,בניגוד לאחרים.
הבעיה עם גונדואן ואוזיל היא הטיימינג.
ארדואן וכול מה שהוא מייצג נמצאים בעימות עם לא רק עם ממשלת מרקל,אלא עם כמעט כל הציבוריות הגרמנית. די רק להזכיר שממשלת גרמיה לא מוכנה לכך שקמפיין הבחירות של ארדואן לא יגלוש לגרמניה.
שני הכדורגלנים פשוט שיחקו לידי מכונת התעמולה של ארדואן והעירו את השדים של סוגיית הנאמנות של מיליוני מהגרים טורקים.

דורפן 13 ביוני 2018

אכן הם אדיוטים – אלא אם עשו זאת בהכרה פוליטית מלאה. מה שאני התכוונתי לומר שלא היה צריך למהר ולחגוג את האחדות שהביאה הנבחרת לעם הצורר – כי דברים כאלו תמיד ימשיכו לקרות במשך השנים.

TUCO RAMIREZ 13 ביוני 2018

עצוב ונכון.

נ.ב.
הפסקת לכתוב ב"ישראל היום" ?

דורפן 13 ביוני 2018

הפסקתי לכתוב ספורט שם. אני כותב למגזין

פרסלני 13 ביוני 2018

הרסו לי את הברקט. יחרב ביתם

אמיתי 13 ביוני 2018

ואיזה מסכנים המהמרים ששוברים להם את הלב (הכיס). מעניין בכמה היחס עליהם ירד

קירקגור 13 ביוני 2018

שוברים להם את היד

צור שפי 13 ביוני 2018

בהתבסס על מה שיוצא בתקשורת – הפיטורים מוצדקים. אני יודע שיש נטיה אוטומטית לתעב את עסקני הכדורגל באשר הם אבל יו"ר ההתאחדות הספרדית רוביאלס צדק. יש דברים שלא עושים. לופטגי ניהל מו"מ עם ריאל מדריד מאחורי הגב של המעסיקים שלו וכאשר הוא תחת חוזה ויידע את משלמי משכורתו חמש דקות לפני הפרסום בתקשורת. כמו שרוביאלס אמר במסיבת העיתונאים – אין לו טענה לריאל מדריד, הם צריכים מאמן. מי שנושא בכל האחריות הוא לופטגי. הפיטורים שלו נעשו נגד רצון השחקנים שגם ארגנו כמעט מרד. לטעמי הם דרשו הרבה מאוד אומץ, רוביאלס גם לא התעלם מהנזק האפשרי כאשר אמר ש"יש דברים יותר חשובים מלנצח משחקים". שוב צודק. כל מי שנמאס לו מההתנהלות הצינית שמאפיינת את חיינו בהווה בכלל צריך להריע לו.

אבי 13 ביוני 2018

על מה יצאה הצעקה? אם אין חשד שהוא יתעדף עכשיו שחקני ריאל וירכיב אותם מסיבות לא מקצועיות, מה זה משנה אם הוא דאג לעצמו לחוזה שייכנס לתוקף לאחר תום המונדיאל. אני באמת לא מבין במי או במה הוא פגע.

צור שפי 13 ביוני 2018

יש ניראות, יש נורמות של התנהגות בין בני תרבות. זה כמו לחרבן באמצע הרחוב, אני לא מסוגל להסביר למה זה לא בסדר. איך אומרים המתנשאים מעבר לתעלה – איט איז נוט דאן.

אוהד נחמני 13 ביוני 2018

תענוג אמיתי לקרוא את העיתונות המדרידיסטית שעושה מליון תמרונים כדי לספר מדוע ההחתמה של לופטגי עכשיו היא תקינה. רק לתאר לעצמך מה היו אומרים אם הקבוצה המחתימה היתה ברצלונה…..
ההחתמה הזו היא מכוערת מכיוון שהמאמן החותם הפר חוזה שעיקר מהותו הוא טורניר המונדיאל המתחיל עוד יומיים. כמו חתן או כלה הבורחים ממחוייבות יומיים לפני החתונה. ואם תגידו שלא הוא הפר את החוזה, מכיוון שהיה מתחיל לעבוד אחרי המונדיאל, כאן בדיוק מתחילות הקומבינות: לא היה מנהל שיחות עם ההנהלה בברנבאו על שחקנים שיבואו וילכו? לא היה מנהל משא ומתן על עוזריו ושכרם? לא היה בונה את לוח האימונים של הקבוצה? וכל זאת בעודו מנהל את מה שאמור להיות פסגת חיו הספורטיביים כמאמן……
אם זו לא בגידה באמון אז מה עוד צריך כדי שהצעד ייחשב ככזה?

צור שפי 13 ביוני 2018

הפר גם הפר, החוזה שלו בנבחרת הוארך לא מזמן עד ל-2020.

דורפן 13 ביוני 2018

הפר. התנהגות לא תקינה. ראוי לעונש וריאל ראויה לעונש. אבל את מי מענישים כאן? את העם הספרדי?

איציק 13 ביוני 2018

למה ריאל ראויה לעונש? אולי זה לא אתי, אבל האם יש איזה סעיף שאוסר על קבוצה לנהל משא ומתן עם מאמן תחת חוזה (אני יודע שעם שחקנים זה אסור)?

צור שפי 13 ביוני 2018

רונן, לא בטוח שריאל ראויה לעונש למרות שהיו יכולים להתנהל באופן יותר דיסקרטי ומתחשב. לופטגי הוא האשם היחידי. זה מעניש את העם הספרדי כמו שההחלטה לזרוק את גלן רייס הענישה את אוהדי חולון. אין מה לעשות, לפעמים אוהדים נפגעים בגלל התנהגות פסולה של נושאי תפקידים. ואני כותב את זה כאוהד נבחרת ספרד.

ק. 13 ביוני 2018

מסכים עם אבי. בסופו של דבר זה עניין של עלות תועלת, ונראה על פניו שהנזק לטורניר הזה יכול להיות יותר גדול מהפגיעה בעקרונות של יו"ר ההתאחדות, שהיה יכול לסגור את זה מול המאמן בנזיפה והתחייבות לא להתעסק בקבוצה עד סוף הטורניר.
כמובן שלופטגי היה צריך להיות קצת יותר חכם

רני 13 ביוני 2018

הוא חתם בנבחרת לא מזמן חוזה לשנתיים.

זינק 13 ביוני 2018

האמת שתזמון ההודעה הזוי.
אני מעריך שלא מעט פעמים נסגר מו״מ עם מאמנים/שחקנים במהלכם של טורנירים, אבל לגמרי לא ברור מה הייתה הבהילות להוציא את ההודעה החוצה.
ממילא כל עולם הכדורגל קופא לחודש, שחקו את הטורניר ומיד בסיום תוציאו הודעה.
מהלך מטופש של לופטאגי.

matipool 13 ביוני 2018

להבנתי, הנושא דלף החוצה מאחד משחקני ריאל מדריד ולא הייתה להם ברירה אלא לצאת עם הודעה רשמית דחופה.

איציק 13 ביוני 2018

אני זוכר לא מזמן בעלים של אחת מקבוצות הכדורסל בארץ אמר ש"יש דברים חשובים מלהניף צלחת." גם הוא צדק בדבריו. לעצם העניין של המאמן, הוא רק חתם חוזה לעוד שנתיים להבנתי עם ההתאחדות. הנזק שהוא גרם עם החתימה הוא כפול. הפחות חשוב זה עצם עזיבת הנבחרת. אני בטוח שיש עוד מועמדים טובים (אולי אפשר להחתים את זידאן), קצת יותר או קצת פחות אבל לספרד יש גישה למאמנים טובים. היותר חשוב הוא בדרך שזה נעשה ובעיתוי. לא נראה לי שההתאחדות היתה עומדת בדרכו לעבור לריאל, אך הוא היה צריך שקוף איתה ולבקש את רשותה (גם אם למראית עיין בלבד) ובטח לא לצאת מהחשאיות יומיים לפני תחילת המונדיאל. גם אם זה יצא בגלל הדלפה זה מצביע שההליך היה לקוי. לאט לאט הנבחרות הבכירות נופלות ומשאירות דרך פנויה למסי לאסף את הגביע.

משה 13 ביוני 2018

הוא צודק אבל הוא לא חכם. זה נראה כמו תגובה אמוציונלית לחלוטין והאם שווה לחרב אירוע של פעם בארבע שנים כדי להוכיח עקרונות וזקיפות קומה ? מזכיר לי אירועים קרובים יותר מהשבוע שעבר.

שמול 14 ביוני 2018

כל עוד יש סעיף שחרור, ניתן לחפש ולנהל משא ומתן עם קבוצה חדשה שמוכנה לשלם את הסעיף.

ניק 13 ביוני 2018

באמת טפשי וקטנוני מצד ספרד.
מה גם שבמונדיאל הקודם היה מקרה זהה כשואן חל הודיע שיעזוב אלינו וזה עבד מצויין (לנבחרת, לא לנו).

איציק 13 ביוני 2018

קראתי שהספרדים מינו את היירו כמאמן. לקח להם שעתיים שלוש וכבר יש מאמן לנבחרת. האם זה תקין? אין ועדת איתור, אין לראיין מועמדים… ככה, פרטאץ', להבדיל ממדינות מתוקנות. בגלל זה אין להם עתיד.

אמיתי 13 ביוני 2018

הם לא פראיירים- וועדת האיתור של המדינה המכונה ישראל איתרה את היירו והם מינו אותו. עוד כישלון של רגב

איציק 13 ביוני 2018

חשבתי על זה אבל הוא רצה משרד בתל אביב ורגב דרשה בירושלים. הספרדים מוכנים לתת לו משרד בתל אביב?

אמיתי 13 ביוני 2018

בשדרות הראמבלס. לחזק את הקשר לספרד

red sox 13 ביוני 2018

למה זה בסדר כששחקן חותם בקבוצה רגע לפני המונדיאל, ולא בסדר כשמאמן עושה זאת? שחקנים וקבוצות (וכמובן סוכנים) אפילו מאיצים במכוון ובמוצהר מו"מ כדי לסגור לפני הטורניר את העונה הבאה. במה לופטגי שונה מהותית משרדן שאקירי?

איציק 13 ביוני 2018

הוא היה תחת חוזה. שחקן שממהר לחתום בקבוצה כשיש לו חוזה בקבוצה אחרת זה כנראה גם לא הכי תקין.

זינק 13 ביוני 2018

זו לא בעיה של החוזה, היה לו סעיף יציאה עם פיצוי מהקבוצה שתרצה אותו (נדמה לי 2 מיליון יורו).
הוא הרתיח אותם שלא דיווח להם ועל תזמון ההודעה.
מטופש מצד כל הצדדים.
ריאל ולופטאגי על התזמון והיחצ, וההתאחדות הספרדית שלא בלעה את הצפרדע ונתנה לכבוד להכתיב מהלך הזוי.

אמיתי 13 ביוני 2018

עם זה אני מסכים- היו צריכים לבלוע את כבודם בשביל הנבחרת. חבל

מתיוס 13 ביוני 2018

וכשמאמן מודיע על עזיבה בלי שום הודעה מוקדמת ובתקופה של מונדיאל שלכל מאמן חדש שיגיע יהיה מינימום תקופת הסתגלות אז הוא "יודע מתי לעזוב" וזה בסדר… נשמע קצת צבוע ולא מציאותי

NoOne 14 ביוני 2018

אני תמיד חשבתי ש "ערכי התרבות הגרמנית" זה רצח ומחנות השמדה , אבל זה רק אני

אדם בן דוד 15 ביוני 2018

לא רק אתה

עמנואל 14 ביוני 2018

מאה אחוז צודק שהוא פיטר אותו. לא רק שהוא חתם מאחורי הגב של ההתאחדות אחרי שקיבל הארכת חוזה רק עכשיו, אלא גם ברוב חוצפתו הוא לא סיפר ליו"ר עד שזה הגיע לתקשורת? כמה אידיוט או יהיר צריך להיות כדי לעשות דבר כזה? הוא בטח חשב שלא יעיזו לפטר אותו.נכון שלא מגיע לשחקנים את זה, אבל כל כשלון במונדיאל יהיה על שמו. אם ההתאחדות לא עושה כלום, אחרי המונדיאל כבר מאוחר וכל עונש יהיה מגוחך. אז אולי הקריבו מונדיאל אחד אבל אני מסכים עם מה שאמרו פה שאף אחד לא יעז לעשות דבר כזה יותר בעתיד.

אסף the kop 14 ביוני 2018

לדעתי הבעיה היא ספציפית ולא כוללת.
הגרמנים רואים בארדואן רודן שמתסיס את המהגרים הטורקיים בגרמניה (תחליטו – אתם לאומנים טורקיים, או שאתם . לכן הם לא אהבו ששחקני נבחרת שלהם הצטלמו איתו כסחבקים. שום דבר מעבר לכך.

יובל (אחר) 14 ביוני 2018

מתוכנן פוסט הימורי מונדיאל?

Comments closed