הVAR. והפסיכיאטר של ניימר

ומה קרה ליופי בכדורגל?

כמה דברים חסרים לי במונדיאל הזה.

למשל המשחק האלים וההתחזויות האינסופיות בין ספרד לפורטוגל, שהחלו אחרי שער השוויון הראשון של דיאגו קוסטה. כדי שנסיים את המשחק באלף ואחד ויכוחים לגבי מי רמאי ומי בכיין. שלטינים ידברו על תשוקה נפלאה וצפון אירופאים על רמאות. זה נהדר ההכללות הללו. חסר לי הניצחון של גרמניה, שהושג לאחר שהשער הקוריאני נפסל בטעות, בכדי שנוכל כולנו לדקלם ״גרמניה זו גרמניה״. זה היה חלק כל כך אינטגרלי מכל מונדיאל להגיד ״גרמניה היא גרמניה״ אחרי שומכר או אאוגנטלר.

וסתם כל מיני אפס אפס שהיו קורים אם השער הראשון לא היה ניתן בפנדל VAR. היה רק אפס אפס בודד ב-56 משחקים.

ובמלים אחרות מה שטכנופובים תמיד כינו ״היופי בכדורגל״. חסר לי היופי בכדורגל.

*

למי שמתלונן שרוב תוספת השערים, הלא גדולה, היא מפנדלים – שהם לא איזשהם שערים מדהימים – אני אומר ״אתם יודעים את ההבדל בין משחק של 0-0 למשחק ב0-1?״. ולמי שאומר שעדיין יש טעויות רבות אני אומר ״מה אתם אומרים? דברים מרתקים. אבל איפה הצלילות? איפה ההתחזויות האינסופיות? לאן נעלם כל היופי הזה בכדורגל״.

ולמי שאומר ״אבל ניימר…״ אין לי אלא לומר. ״הVAR היא מערכת שיפוט וידאו. לא תרופה פסיכיאטרית״.

ולמי שעדיין חושב שהVAR הוא עוד מערכת שמשרתת את הגדולות אספר שלפני מרוקו-ספרד הקהל המרוקאי זעם. אבל הוא לא זעם בגלל החלטת שיפוט אלא בגלל שהוא לא קיבל בדיקת VAR במשחק נגד פורטוגל. כלומר היו לו מטא-טענות. הם צדקו כפי שצדקו הסרבים בהפסדם לפ.צ פיפ״א. אבל בתוך ימים גם זה דעך. מרוקו איבדה את הניצחון מול ספרד בגלל הVAR אבל עם כל הזעם ששוב בודקים משהו לטובת ספרד ולא לטובתם – התמונה על המסך די השקיטה את הטענות. היה שם גול. ואחר כך קוריאה העיפה את גרמניה וגם הסיפור הזה פחות או יותר דעך.
*

העליתי סקר בפורום של מנצ׳סטר יונייטד בפייסבוק – האם אנשים רוצים את הVAR בפרמייר ליג בעונה הבאה. אין לי איזשהי סיבה להאמין שאוהדי יונייטד בעברית יניבו איזשהו תוצאה שונה במיוחד מהציבור הכללי. עם כל ההסתייגויות הרגילות: כ-80% תמכו בVAR. ומה שזה אומר הוא דבר פשוט – המערכת כאן להשאר. במיוחד שהתגברנו באמצעותה על מחסום גדול. מציאת תעסוקה, אש״ל ונסיעות, לשופטי הרחבה חסרי התועלת של ליגת האלופות. הם יוסבו לשופטי VAR ובא לציון גואל.

כן, היא צריכה עדיין איזשהי חידוד, בעיקר הייתי רוצה לראות את הפסקת שעון המשחק בזמן הבדיקה – כמו שעושים בראגבי. אני גם לא בטוח לגבי טקס הבדיקה של השופט על המסך. אם בחדר הVAR יושב שופט בינלאומי ממש אין בעיה שהוא יחליט. וייתכן שעם הזמן שיפוט VAR יהפוך למומחיות. אולי הכשרה מיוחדת לשופטים בינלאומיים בני 50-60 אחרי פרישה.

אבל המערכת הפתיעה אותי לטובה עד כה. ציפיתי ליותר בעיות. ואין לה צורך בכל מיני עצות אחיתופל. כמו ההצעה שחוזרת ליישום שיטת העירעורים הנהוגה בטניס ובאורגיית זעזועי המוח האמריקאית. רעיון עיוועים שיהפוך את הVAR מכלי שיפוט לעוד כלי של תחמנות.

*
משהו על פגיעה במסורת. עד 1894 ישב שופט הכדורגל על כסא גבוה כמו בטניס. יש לי תחושה מסויימת שהוא לא היה מושלם בהחלטות. ובגלל כדורגל התקדם כל הזמן ממש כמו ענפי ספורט אחרים. שינוי חוק הנבדל, והוספת חילופים, ושיטת הכרטיסים שהביאה לבהירות, והאיסור על החזרת כדור לשוער. רק בטכנולוגיה הוא נתקע. כי שמרנות היא בדרך עלה התאנה של כל ארגון מושחת.

אז חבל לי על לפחות רבע מאה של כדורגל, שיכולה להיות עם VAR כפי שהייתה כמעט בכל ענף כדור אחר. על מאמנים ושחקנים שאיבדו את חלום חייהם בגלל טעות. אבל חבל לי בעיקר על האנשים שהכדורגל מת להם. שהרסו להם את היופי בכדורגל. אולי הם יתגברו על כך בעזרת הפסיכיאטר של ניימר.

על העיVARון - צור שפי
צרפת-אורוגוואי. דמעות של חלוצים

38 Comments

ארז 5 ביולי 2018

איזה יופי.
איזה שדרוג אתה למונדיאל. הקיץ הזה אתה כמו בירה קרה או אבטיח במרפסת :)

ב"פ 5 ביולי 2018

לדעתי הטכנולוגיה הולך לגרום רפורמה בענישה. חוקי פנדלים הם לעיתים קרובות דרקוניים, ואם עד עכשו כסותם הייתה העלמת עין מחלק גדול מהעבירות, עכשו קלונם נחשף. כשאחוז גבוה עד אימה מהגולים יהיה פנדלים נצטרך לחשב מסלול מחדש. וזה רק לטובה

yaron 5 ביולי 2018

…In VAR We Trust

טימבר מרק 5 ביולי 2018

בול!

רק אוסיף עוד הערה קטנה. בגלל שאני עוקב אחרי כדורגל באמריקה יוצא לי לראות איך זה מיושם כאן כבר מ – 2016. אני יכול לדווח בשמחה שהשופטים מבינים היטב איך להשתמר ב-VAR ולא משתמשים בזה כל משחק ועל כל שטות כמו שהרבה אנשים מפחדים. זה בהחלט כלי שעוזר לא מעט לקבל החלטות נכונות.

כמובן שזה לא idiotproof. אם השופט אדיוט מוחלט (כן, גייגר אני מדבר אליך), שום טכנולוגיה לא תעזור.

אלכס 6 ביולי 2018

הטעות היחידה של גייגר היתה שהוא לא הוציא אדום לקולומביה כבר בפעם הראשונה שהם נתקהלו מסביבו אחרי שקיבלו רק צהוב על הבושידו שהם ביצעו, משל היה אבן שואבת מבוגוטה.

Matipool 6 ביולי 2018

לגמרי, אלכס.

איציק 5 ביולי 2018

May the VAR be with you

no propaganda 5 ביולי 2018

מעולה, חסרים רק הצהובים על התחזויות ונפטרו רב הבעיות בכדורגל

זינק 5 ביולי 2018

יש בעיה עם התחזויות להבדיל מצלילה.
לך תדע אם ניימאר הוא סתם בחור עדין ורגיש עד מאוד לכאב, או שהוא שחקן תיאטרון כושל.

no propaganda 5 ביולי 2018

יש הגיון בריא, מה שהיה מול קוסטה ריקה חייב צהוב. ממה שהיה מול מקסיקו ניתן אולי להתעלם אם זה לא היה מתחיל כל כך הרבה זמן אחרי שנגעו בו.

זינק 5 ביולי 2018

לצערי זו בעיה לשפוט את זה.
אחד מקבל כניסה ברגל וקם ישר וממשיך ואחר על אותה כניסה שוכב ומחזיק את הפנים מכאב.
קשה לי לראות לזה פתרון חוקתי הולם ונראה לי שרק שינוי שיבוא מצד המאמנים והשחקנים יכול להלחם בזה.

זינק 5 ביולי 2018

אבל הפסיכיאטר של ניימאר יקרן, מכיר כמה דרכים יותר זולות.
ושלא יגידו שאנגליה לא השאירה חותם במונדיאלים האחרונים, ללא השער של למפארד שלא אושר לא בטוח שאנחנו כאן.

דורפן 5 ביולי 2018

כתבתי על כך ממש ברגע http://debuzzer.com/dorfan/31288/

7even 5 ביולי 2018

האמת שלי הכי חסרה…אבל ממש חסרה…עצירת שעון בנפילות עקב עבירות או סתם נפילות וכל עצירה אחרת. אפילו לכדור חוץ.
כמות הזמן שמבוזבז היום על ידי קבוצות שמובילות הוא חסר היגיון. זה יעשה להכללל סדר באבחת החלטה אחת

אלעדכ 6 ביולי 2018

לדעתי הפיתרון הוא פשוט – יד קלה של השופט על הכרטיס הצהוב בבזבוזי זמן. קראו לך לחילוף ואתה צולע החוצה כמו זקנה שחוצה את הכביש? קבל צהוב שאולי יעלה לך המשחק הבא. תיקלו אותך ואתה מתפתל שעה מכאבים ושנייה אחרי שאתה קם רץ כמו איילה? צהוב. זה ייפתר בשנייה

אמיתי 5 ביולי 2018

זה רק ישתפר ברגע שפסיכולוגית השחקנים יבינו שרואים הכל.
לדעתי עדיף ששופט הוידאו יהיה זה שיכריע בלי הצורך של השופט הראשי לצפות.
אבל שוד ושבר. יש טענות חדשות על הכדורגל- הוא טאקטי מידי. לא אוטופי. איבד את דרכו האידאולוגית וכבר לא מייצג את הספורטיויות שכה מאפיינת אותו מימים ימימה. הרסו את המשחק עם אסיפות הוידאו

קירקגור 5 ביולי 2018

בסופו של דבר השחקנים הם אלו שמתקשים כרגע להתרגל לטכנולוגיה, יותר מהאוהדים. וזה מובן. הם לא רואים את השידור החוזר המיידי.

יוני (המקורי, מפעם) 5 ביולי 2018

סיור ערב בניז'ני נובגורוד. עיר קסומה, מפגש של שני נהרות גדולים. בניינים עתיקים ויפים. לא נצפו אוהדים של צרפת או אורוגוואי.

מגיב לעיתים רחוקות שסובל מהעיצוב החדש 5 ביולי 2018

אנחנו באים ברכבת בוקר מחר לניז'ני.
כנראה שמחר יגיעו כולם.

רומן 5 ביולי 2018

שמע, הכל טוב ויפה, אבל בתור אוהד ובתור מי שגם שיחק כמה משחקים עם שופטים בחייו, אין רגע יותר קסום ממבט מהיר לשופט (קוון) אחרי הגול ואז החגיגה המטורפת והשמחה שאין שניה לה, הvar לקח לנו את זה, כי אין יותר את הרגע הזה, עכשיו יש טלוויזיה וצריך לחכות.
לדעתי זו פגיעה רצינית בהנאה שלי מהמשחק, אבל אני בטח אתרגל.

ניק 5 ביולי 2018

תספור כמה אחוז מהגולים (לא פנדלים) היו כאלה, זה אפסי…
מכיר את השמחה של לקחת תואר? זה כנראה יותר משמח מלחגוג גול.

דוד שתיים 6 ביולי 2018

אתה לגמרי צודק. זו אפילו עלולה להיות פגיעה די אנושה בטווח הארוך. ימים יגידו

טרנטה 5 ביולי 2018

כל מילה. המונדיאל הזה ייזכר תמיד כמוצלח בזכות ה var.נכון שעדיין זה לא מושלם אבל בשביל התחלה זה מעל ומעבר לציפיות.
ברמת הפרקטיקה – כמה עולה מערכת כזאת למשחק? ברור שלפיפ"א או הפרמייר ליג זה כסף קטן אך מה למשל בליגת העל שלנו? מתי זה אמור להכנס כסטנדרט?
ועל ניימאר – הוא מתגלגל כי השופט לא שומר עליו. על כל עבירה שנשרקת לטובתו יש כ 5 שלא. וזה מתסכל מאד ומגינים "רוכבים" על האפליה הברורה לרעתו ומפוצצים אותו כי עשר. אז מה מצפים שיעשה? יפסיק את הדריבל? את השואו?
הייתי במשחק של ברצלונה נגד אתלטיקו הכסחנית (קיבלו שני אדומים. היו צריכים לקבל חמישה) לפני כשנתיים. כמות הכניסות המכוערות שלהם בו הזכירה לי קצת מה שעשו למראדונה ב 90. כולל עבירות מגעילות בלי כדור: בכל קרן או מצב נייח בא עבריין תורן וחוץ מלמשוך לו בחבילה אני חושב שעשו לו הכל. אבל גם הם לא שברו אותו ובמחצית הראשונה שאתלטיקו עוד הובילו ובארסה (מסי) קצת נרתעה מהאגרסיביות שלהם היחיד שבא לקבל כדור ולנסות לצאת מהשבלונה היה ניימאר.

הברזיליאני 5 ביולי 2018

"כי שמרנות היא בדרך עלה התאנה של כל ארגון מושחת". מצוין. ורלבנטי (לצערנו) בכל כך הרבה דוגמאות (ברזיל לאחרונה מזעזעת במיוחד).

Srtest - ארטסט 5 ביולי 2018

יש לך חתיכת עיתוי. היתה לי היום שיחה עם אבא בדיוק על זה. הוא התמקד בגורם האנושי ואני התמקדתי בגורם המערכתי ולמרות שיצאתי בתחושת צדק עליונה יכול להיות שהאפקט הגדול יותר שלו: בשיפוט האנושי טרום-הואר לשופט היו כמה שניות להתייעץ עם עוזריו ולקבל החלטה בעקבות שניה-שתיים שהוא ראה באמצעות העיניים שלו. האם פחות מידע מוביל להחלטה טובה יותר? הרוב המוחלט יגידו שלא ועם זאת ייתכן ודווקא בחירתם כשהם יהיו במצב יהיה ללכת עם הבטן…

מה שמוביל אותי לכך שתרבות כדורגל וספורט היא גם התרבות לגבי מהו שיפוט וההתייחסות אצלנו (לדוג') לשופט יש לה השלכות רבות והיא מכילה את כולם. עכשיו, כשאתה מוסיף את המידע החדש של הטלוויזיה האם התגברת על אלה? לא, משום שכל המידע החדש אמור לקבוע דברים הפעם בטווח של דקה-שתיים והוא עדיין קיים באותו קשר בין הצופים והצופות לבין המדיניות והאדם שמיישם אותה.

ככה שנראה לי כשאבא אמר שהשופט יכול פשוט להיות דביל הוא לפחות היה כן לגבי היחס של הכלל לעניין. השאלה אם יהיה שיפור בגורם עצמו ייקח כנראה מקום שני בסדר העדיפויות של קביעת הנורמות, משום שכל החבר'ה הרגילים ירצו להכניס את עצמם במן גרסת חליפה יוקרתית יותר של אותו דבר.

דוד 5 ביולי 2018

יש סיכוי טוב שהמונדיאל הזה עם הVAR יעשה טוב לכדורגל. לא בגלל שישנו את החוקים לפנדל (לא סביר) אלא בגלל שכל ה"קטנות" שבלמים אוהבים לבצע ברחבה כדי למנוע סכנה, כגון נגיעות יד קלות, דחיפות פה ושם ששופט בשר ודם לא רואה, ייעלמו. כך ערבוביות ברחבה יהיו מעניינות עם פוטנציאל הרבה יותר מרתק לסכנה. מגנים יצטרכו להרחיק את הכדור עם טכניקה קלאסית במשחק רגל כי פיזיות מיותרת תגרום לפנדל.

ניק 5 ביולי 2018

צריך לעשות חוק ניימאר שבו כל שחקן ששוכב על הדשא יותר מX שניות יצטרך לצאת החוצה לY דקות, פשוט מאוד.
ולגביו, מבחינתי מדובר באחד הספורטאים הכי מגעילים שדרכו באיזשהוא ענף, לא מבין איך אפשר לאהוב קבוצה שהעלוב נפש הזה משחק בה, עם כל הכשרון, הגולים והתרגילים.
הבעיה שהוא למד בברצלונה לא רק לשחק אלא גם להתחזות, בעיקר אצל חבר שלו סוארז. אם היה מגיע ליונייטד של 99, קין היה שובר לו את הרגל על אמת אם היה מתחזה כל כך הרבה.

Srtest - ארטסט 5 ביולי 2018

אפשר לייבא את הלייזר משפי לפה. ראה זאת כמעשה הנאוטילוס שבסוף לא הגיע אחרי מלחמת המפרץ. באוצר יאהבו שימוש באותה מערכת בשני אופנים שונים שעל פניו הם בכלל לא מיועדים עבורה. הם יוכלו להכניס זאת לנוסחאות מבוא לכלכלה.

טרנטה 5 ביולי 2018

ואני חשבתי שאחד שגומר לקולגה במכוון את הקריירה זה הכי מגעיל שיש.

צור שפי 5 ביולי 2018

לא תאמנו את הפוסטים, תגיד להם, רונן.

דורפן 5 ביולי 2018

לא… בדיעבד לא הייתי כותב אותו כנראה

dk 6 ביולי 2018

מזל שפירסמת, אני ובטוח שעוד רבים נהנו ממנו (את של שפי אקרא עכשיו :) ).

S&M 6 ביולי 2018

הכותרת שלי לפוסט הזה:
לפחות 20% מאוהדי יונייטד מטומטמים

טל המנצ'סטרי 6 ביולי 2018

S&M,
אז אני מהמטומטמים.
אני מעדיף שנראה את המערכת הזו, ה VAR, מתגלחת על חשבונם של אחרים, במקומות אחרים ועד שכל מיני "באגים" ישונו והדברים יעבדו חלק יותר ובעיקר בצורה מהירה יותר בכדי לא לפגוע בקצב משחק שבאנגליה הוא בכל זאת שונה משאר מקומות.

יש דברים חיוביים, אין ספק, מספר החלטות חשובות ונכונות מאוד נעשו בזמן המשחקים עד כה בזכות המערכת הזו,
מצד שני יש לא מעט עצירות ולפעמים בדיקה של דברים שלא צריך לבדוק, אז הפרמייר ליג יכולה לשרוד עוד עונה או כמה שצריך ועד שהדברים יעבדו חלק יותר, טוב יותר, נכון יותר.

אביאל 6 ביולי 2018

נראה לי שזה מה שעשו שהחליטו לא להטמיע את המערכת בעונה הקרובה.

בכל מקרה, קונטה העלה נקודה במשחק מול נוריץ׳ בגביע, שם שלושה פנדלים לא נשרקו לצ׳לסי והשופט לא טרח לבדוק אף אחד מהם, בשביל מה כל הטכנולוגיה אם השופט בוחר אם לבדוק או לא ?

אריק 6 ביולי 2018

אריאל צדק!! ;)

הפטיש 6 ביולי 2018

מישהו בכלל הוכיח שתפיסות ברחבה בזמן שכדור הקרן עוד לא הורם, או שהוא בדרכו, שוות משהו? יש רק דבר אחד נבזי כאשר מגן רואה לפניו חלוץ שעומד לנגוח ואז הוא דוחף אותו בידיים, או הפוך, כאשר חלוץ מטפס בידיים על כתפי המגן שלפניו. את זה צריך למנוע עם ה var.

רועי 6 ביולי 2018

מצויין רונן.
לא יכלתי לנסח טוב יותר את משפט הסיום.

Comments closed