כלב זקן, טריקים חדשים

נדאל, מסי, לברון - הענקים גם יודעים להמציא את עצמם

רפא נדאל הסב הבוקר עונג בלתי רגיל לאוהדיו – במשחק עוצר נשימה מול ציפיפאס. כמה הוא מוכן לדג׳וקוביץ׳? אין לי מושג. אבל אני יכול כבר לומר לכם – אם יפסיד את הגמר זה יהיה בעיני הטורניר הטוב ביותר אותו שיחק מבלי לנצח. אם ינצח ביום ראשון יהיה המקצוען הראשון עם הגרנד-סלאם הכפול.

התייחסתי לא פעם בשנים האחרונות לתופעת ההזדקנות של הספורט. אנחנו בדור בו הטניסאי הטוב בעולם – מי שלא תבחרו – והכדורגלנים הטובים בעולם והכדורסלן הטוב בעולם – כולם עברו מזמן את גיל שלושים. כמו גם רוכבי אופניים ומתאגרפים ובעצם הספורט היחיד שנשלט כרגע בידי צעירים הוא המממ…. שחמט.

הסיבות הן ברובן רפואיות מדעיות. אבל לרפואה צריך לעזור. ונהדר לראות את ההילוך הנוסף, התוספת הקטנה, שספורטאי על מכניסים למשחק שלהם בגיל מאוחר.

אצל נדאל בשבועיים האחרונים זה הסרב. בתחום של המשחק שפעם היה מגבלה אצלו, נכון לערב הגמר הוא זכה ב-68 משחקוני ההגשה האחרונים שלו. היחיד לשבור את הסרב שלו היה דקוורת׳ בסיבוב הראשון. מקנרו שאל אותו למה הוא מגיש כל כך טוב ונדאל ענה לו – ״כי אני מזדקן״.

למה זה דומה? לשיפור העצום של מסי בבעיטות החופשיות מאז 2014 או לשיפור של לברון בקליעה ל-3 בשנים האחרונות. שלושתם הכניסו לפעילותם מהלך שלא רק משפר את הסטטיסטיקות שלהם, אלא גם מביא להקטנת מאמצים.

אפשר כמובן לשאול שחקן כמו נדאל למה לא קודם? אם היה יודע להגיש כך בגיל צעיר יותר אולי היה מקדים אפילו עכשיו את רוג׳ר פדרר בטבלת הזכיות. אבל זה לא כל כך פשוט. כמו שלא בטוח ששחקן מחליף טוב תמיד צריך לפתוח. לי נדמה שמעבר לחשיבות המקצועית לעצם התוספת לפן במשחקו בגיל כזה יש חשיבות גדולה.

כי יש פה משהו שהוא אפילו מעבר לפיזיולוגי ולסטטיסטי. משהו לגבי רעב, שינוי צורת משחק בגיל מבוגר היא משהו מסקרן. משהו שמחדש את העניין. נדאל פתאום מכניס את משחק הרשת שלו לתכנית המשחק. לברון יכול לגוון בתפקידים שהוא לוקח על עצמו למלא. סקרנות היא מרכיב משמעותי מאד בגדולה ספורטיבית. ואני גם לא מזלזל אפילו בעניין הפסיכולוגי? גם הענקים ביותר חיים בפחד שהגוף בשלב מסויים יבגוד בהם. היכולת להמציא את עצמם מחדש היא נוגדן גדול מאד להזדקנות.

רבים ציפו היום לראות אלוף חדש. הם קיבלו אחד. נדאל חדש. וכלב זקן יכול ללמוד כמה טריקים חדשים (שזו קלישאה אבל תמיד טוב להתאים את משפט הסיום לתמונה ולכותרת)

עולים לרשת -לקראת חצי הגמר בנשים ובגברים -אייל לוין מאוסטרליה
על מהות האמת

51 Comments

רן 24 בינואר 2019

כנראה של החלפת המאמן ולכך שהדוד טוני פחות בסביבה גם הייתה איזו השפעה. נהדר לראות ספורטאי על, אחד מהגדולים ביותר, ממציא את עצמו מחדש.

רומן 24 בינואר 2019

מה כזה נהדר בזה? איזה בשורה הבחור הזה מביא? תהיה ציני, תהדוף כל כדור, תלך רק על מכות בטוחות ותשעמם את היריב שלך למוות? איך אפשר לאהוד אותו בכלל, כל מה שהוא עושה כל החיים שלו זה לנצל את הטעיות של היריב, שחקן אפור שגם אם יש לו כשרון עושה הכל כדי להסתיר את זה. כמו סימאונה רק בלי הקסם. פעם נורא חיבבתי אותו כי הוא פייטר והכל ונראה בחור חביב, אבל המשחק שלו פשוט כפוי טובה.
מעדיף לראות אלף פעם את דל פוטרו או את סאפין(המלך!!) מאשר את המשעמם הזה.

הברזיליאני 24 בינואר 2019

אין כמו לקרוא ביקורת – מטופשת – של מישהו שבטח היה ספורטאי על, בספורט אינדיבידואלי. לך תקרא מה פדרר ושות אומרים עליו לפני שאתה מרגיש ככה מבין.

רומן 24 בינואר 2019

לא מעניין אותי מה אומרים עליו, זה מס שפתיים. אני לא ספורטאי על, אני ספורטאי חובב, וכמו כל ספורטאי חובב מסתכל על הגדולים ומנסה לחקות.
ולחקות את נדאל זה לשחק כמו פחדן

הברזיליאני 25 בינואר 2019

מה זה ספורטאי חובב? הולך לספורט בשישי? ליגה למקומות עבודה? אתה מוזמן לחקות את נדאל; אם תצליח רבע אחוז מזה, תהיה הטניסאי הישראלי הגדול בהיסטוריה. ביי פאר. הבנאדם בטופ העולמי כבר יותר מעשור; בספורט אינדיבידואלי לוחץ (ראיתי תגובה אחרת שלך, על טכניקה; סתם שתדע, הטופ-ספין של נדאל נחשב מהמכות הכי טובות בסבב. היסטורית.חפש בגודל קצת על זה); מנצח את הטניסאי הגדול בהיסטוריה – יותר מפעם אחת; שיא גראנד סלאם רצוף על משטח אחד.

אה, אבל אתה לא נהנה לשחק כמוהו. חבל שהוא לא יודע. ליצן

אלכס דוקורסקי 25 בינואר 2019

רן, חושב גם שלקרלוס מויה היתה השפעה על השיפור בסרב ובמעבר מוצלח למשחק התקפי יותר מבלי לגרוע כמובן מחשיבותו של הדוד טוני, שיצר את השחקן הפנטסטי הזה.

רן 24 בינואר 2019

כנראה של החלפת המאמן ולכך שהדוד טוני פחות בסביבה יש איזו השפעה. נהדר לראות ספורטאי על, מהגדולים ביותר, ממציא את עצמו מחדש.

דובינסקי 24 בינואר 2019

נדמה לי שגם מייקל ג'ורדן התבסס יותר על הפייד-אווי ופחות על ריחופים לטבעת אחרי החזרה הראשונה מפרישה, בין היתר בגלל הסיבות שהזכרת.

אריק האדום 24 בינואר 2019

בדיוק מה שפרגוסון עשה. בגיל השלישי ויותר מפעם אחת.
להמציא את עצמו.
ללמוד. לחדש. לא לקפוא על השמרים ולא לנוח על זרי הדפנה.
כח קבוצה שלו נבנתה אחרת. על סמך החומר האנושי ובהתאם לתקופה הנוכחית בכדורגל.
אבל תמיד ידע לחדש.
חושב שזה מה שהיה חסר מאז שפרש…

כספרי 24 בינואר 2019

בהחלט בפנתיאון מאמני הספורט הוא בוודאי אחד מהענקים, לבטח מאמן הכדורגל הגדול ביותר ב30 השנה האחרונות, אולי לא בתארים אלא באמת ביכולת להשתנות, להתאים את עצמו, ללמוד. כמו שהוא עצמו אמר פעם אחרי הפסד מרגיז: "נצחונות זה נחמד אבל מהפסדים אני לומד.." ואף מילה על מוריניו

Ollie Williams 25 בינואר 2019

המחשבה הראשונה שעלתה לי לראש.
וזה בולט במיוחד כשאתה רואה מאמנים כמו מוריניו או ונגר לפניו מתרסקים פעם אחר פעם כשהם מנסים לכפות מציאות שכבר לא רלוונטית

דור בלוך 24 בינואר 2019

נקודה מעולה, האם זה אומר לנו משהו על המילניאלס ועל ההבדל בין בני ה-20 וקצת לבני ה-30 ומשהו?

רומן 24 בינואר 2019

יש פה קצת מה שהינו קוראים לו בצבא אונס של המפה.
טניס באופן כללי זה לא ספורט ככ אינטנסיבי, שיש בו המון טכניקה מעבר לתכונות פיסיות, לראייה קחו מישהו בן 60 שהיה פעם שחקן שחקן ושימו אותו מול ילד כזה מוכשר בן 20 שלא למד במקצועיות אבל משחק הרבה לכיף, רוב הסיכויים שהבן 60 יפרק אותו , שימו כדורגלן בן 60 מול אותו הילד ולבן 60 אין סיכוי.
הסיבה היחידה שהיתה תקופה בה הטניס נשלט עי צעירים זה הקפיצה הגדולה שהיתה בטכנולוגיה, לדוגמא שחקנים שגדלו על מחבטי עץ פשוט יצאו מחוץ למשחק כשנכנסו במחבטים החדשים, כי זה משחק אחר, זה המשיך גם אחרי זה כי המחבטים על הזמן השתנו ואיתם המשחק. היום השינויים זעירים אז שחקנים טובים ימשיכו לככב עד גיל מבוגר.
לגבי כדורסל אין לי באמת מושג, לברון באמת הכי טוב? אני לא באמת מבין בזה.
לגבי הכדורגל.. אוקיי מסי הוא יחיד בדורו, אולי בהיסטוריה, ועדיין הוא רק קצת מעל 30, אם אני לא טועה גם פושקאש שלט בעולם בגיל הזה, וחוץ ממסי? כרישטיאנו? הוא באמת כזה טוב? הוא גול פואצ'ר אדיר, לא באמת הרבה יותר מזה, גם בובו ויירי כבש בצרורות בגיל 37, מישהו עם הגיון יבחר את כרישטיאנו לפני אמבפה או ניימאר? כנראה שלא.
ולגבי המשחק היום, משהו פשוט היה כבוי אצל ציפציס, אם הוא היה מביא את המשחק המשוחרר שלו היה יכול לפרק את נדאל, סתם נדפק לו משהו בראש

רומן 24 בינואר 2019

הכוונה היתה שאף אחד עם הגיון לא יבחר את רונאלדו של היום על פני רונאלדו של גיל 25.

רן 24 בינואר 2019

בהליכה ועם יד אחת קשורה מאחורי הגב

רומן 24 בינואר 2019

רן, מפציצים גדולים כבר ניגבו לא פעם את הרצפה עם נדאל. דל פוטרו השפיל אותו, וורינקה ניגב איתו, ומעל כולם זכור לי איזה משחק בווימבלדון שדאסטין בראון (מי זה??) פשוט רמס אותו. הדרך לנצח אותו זה להכות בו חזק וללא רחם. כף יד, פתוחה אחיזה "ישרה" ומכות פלאט עוצמתיות, אז נדאל מתחיל להרגיש כמו עכבר. ציפציס יודע לחבוט חזק ופלאט, לא ברור לי מה זה המשחק דחיפות העלוב הזה שהוא שיחק היום.

רן 24 בינואר 2019

בדיוק. מי זה דסטין בראון? אני לא זוכר אפילו פעם בה מישהו “השפיל “ את נאדל או “ניגב איתו”. קרה שנדאל הפסיד משחקים. הוא ניצח הרבה יותר וכמו ספורטאי גדול הוא מעולם לא השפיל אף אחד ולא ניגב עם אף אחד. לא בשביל זה הוא עולה למגרש.

רומן 24 בינואר 2019

הנקודה שיש דרך לנצח את נדאל. חוץ מדג'וקוביץ קשה לי להזכר בכלל במשחק בה שחקן ניצח אותו בקרב חפירות. רוב האנשים שמנצחים אותו, מנצחים עי הפצצות ונקודות קצרות, זה כמובן לא מובטח שזה ילך, אבל לשחק אחרת זה התאבדות. ציפציס הוא שחקן מהסגנון הזה שיודע לתת פצצות, אז מה לעזאזל הוא עשה היום? זה כל מה שאני שואל.

מתן גילור 24 בינואר 2019

התאוריה שלך לא עומדת בביצועי שחקנים מעל גיל 30 במייג'ורס בעידן הפתוח בהחרגת שלושת הגדולים .
לא יודע למה אתה חושב שציציפאס יכול לפרק את נדאל. נכון לכרגע אין בעולם ולו אדם בודד מתחת לגיל 30 שיכול להתהדר בהישג שנקרא זכייה במערכה בגמר מייג'ור. לא זכייה בתואר, אלא במערכה בודדת.

לרונן, אתה צודק ויש גם ערך לזה כשאתה מוסיף אלמנט לרוטינה שאתה מתמחה בה עשור לעומת הוספת אלמנט כשהמיומנויות המרכזיות עדיין לא מלוטשות.

ועוד דבר, השלושה האלה לא רק הטניסאים הגדולים ביותר ולא רק בטופ ההיסטורי של הספורט בכלל, אלא שההתנהלות שלהם אחד כלפי השני יוצאת דופן לעומת היחס הלא ראוי שרואים לא פעם בענפים פופולריים אחרים (בעיקר קבוצתיים).
נולה אחרי נישיקורי כינה את פדרר "הגדול בכל הזמנים" ומנה את החוזקות של נדאל (כשהוא מונה למעשה כל אספקט אפשרי של שקיים בטניס). אני מחבר את זה לבקשה של נדאל מפדרר להיות נוכח בהשקת האקדמיה של נדאל ולחולצה של פדרר עם ארבעת הגדולים (מארי) חתומה.
כל אחד מהם שזוכה ולא משנה במה אני אומר לעצמי "מגיע לו". ולו בגלל ההתנהלות כלפי האחרים.

רומן 24 בינואר 2019

מצד אחד אתה אומר שבהחרגת שלושת הגדולים, התאוריה שלי לא עומדת במבחן המציאות עבור שחקנים מעל גיל 30 במייג'ורס, פסקא אחרי זה אתה אומר שאין אף שחקן מתחת לגיל 30 שיכול לעשות משהו במייג'ורס איחוד הטענות גורר שרק שלושת הגדולים יכולים לעשות משהו במייג'ורס, העובדה ששלושתם מעל גיל 30 רק מחזקת את הטענה שלי. אז למה בעצם אתה לא מסכים עם מה שאני אומר?

מתן גילור 24 בינואר 2019

כי רונן כתב במפורש על השינוי בעת הנוכחית. העובדה שזה לא קרה בעבר וקורה עכשיו בצורה כה דראסטית מראה שככל הנראה לא מדובר על משהו מקרי.
כמו שכתב, זה לא רק טניס. אין הכוונה שרונאלדו היום טוב מרונאלדו של לפני חומש, אלא שהוא בכלל מסוגל להמשיך ולמשוך את החומש הזה בטופ.
אם נלך לכדורסל, אז מי שדורגו טופ 3 ב-ESPN (ונראה לי גם SI) לפני העונה כולם מעל גיל 30. וזה לא שמדובר על שחקני פנים שנחשבים לכאלה שפורחים בגיל מבוגר יחסית.

אלכס דוקורסקי 25 בינואר 2019

מזדהה עם הדברים הללו, מתן. נעים לראות בכבוד ההדדי ביניהם. הגם שמדובר בטורניר ראווה, היה מאוד נחמד לראות את פדרר משתף פעולה עם נובאק ונדאל ב"לייבר קאפ".

ניינר / ווריור 24 בינואר 2019

קצת מגוחך שהתעלמת בפוסט הזה מגדול הספורטאים הפעילים היום בעולם, אחד שעבר כבר את גיל ארבעים, משחק עדיין ברמה הכי גבוהה שיש, ישחק בסופרבול התשיעי שלו והשלישי ברצף ובכלל מה שהוא שכח הצעירים של היום בחיים לא ילמדו. ככה מתעלמים מהעז?

אור 24 בינואר 2019

וואלה צודק. לדעתי הוא לא התעלם אלא בחרם על פוטבול.

רומן 24 בינואר 2019

גם יאן ז'לזני הטיל כידון מצוין עד גיל 40.
זה לא חדש שאנשים מבוגרים יודעים לזרוק דברים רחוק.
מדברים פה על ספורט

אור 24 בינואר 2019

די להיות מעיק.

הברזיליאני 25 בינואר 2019

+1

אולי אפילו +4

Ollie Williams 25 בינואר 2019

לצערי זה חסר תקווה

רומן 25 בינואר 2019

אני מבין. שזה כיף ללגלג ולהתנשא, אבל בוא תסביר לי איזה דרישות פיזיולוגיות דרושות מקווטרבק מעבר ליכולת לזרוק כדור רחוק.
מה שנקרא מקצועית.
הבנאדם עומד, מוסרים לו כדור ואז הוא זורק אותו רחוק. מה עוד הוא צריך לעשות?

Ollie Williams 27 בינואר 2019

אני מלגלג ומתנשא רק מול מי שמדבר ככה באופן קבוע.
איזה באסה שפתאום מתייחסים אליך כמו שאתה מתייחס לכולם, הא?

אני לא מבין מספיק בפוטבול כדי לדעת מה בדיוק הדרישות אז אני לא יוצא בהצהרות שאין להן קשר למציאות. אני כן מבין מספיק בשביל לדעת ש"מוסרים לו כדור והוא זורק רחוק" זה תיאור די מטומטם. לא צריך להיות בוגר מדמ"ח בטכניון כדי להבין שרק בשביל לא למות כל פעם ש 150 ק"ג של שרירים וסטרואידים נכנס בך בכל הכח צריך להיות בכושר לא רע.

אור 24 בינואר 2019

שחייה עלתה לי לראש כענף שנשלט כבר הרבה זמן ע"י צעירים. לא יודע למה האמת.

Ollie Williams 25 בינואר 2019

מצד שני בשחייה ובמקצועות אתלטיקה בכלל יש גבול יותר הדוק עד כמה טכניקה טובה או הבנה של הספורט יכולים לפצות על נחיתות פיזית

אריק 24 בינואר 2019

יש היום הרבה שחקנים מובילים מעל גיל 30 מאשר לפני 10 ו20 שנה.

אריק 25 בינואר 2019

שכחתי לכתוב פחות….

מיקיג' 24 בינואר 2019

בשנה האחרונה הטורנירים של הנשים כל כך הרבה יותר מעניינים. עוד נדאל או פדרר או דג'וקו, אכן ענקים שלושתם אבל זה כבר לא חשוב באמת מי מהם. בכל טורניר נשים יש מלא סיפורים ודרמות שאין בכלל מה להשוות.

אמיתי 24 בינואר 2019

אני חושב שחלק גדול מעניין השינוי נובע מהענף עצמו ומה נדרש משחקני על כדי להישאר בענף הספציפי בטופ.
נדאל- היה חייב לקצר נקודות. משחק הקו האחורי, שהוא ממציאו, גמר אותו.
מסי- באין צאבי-אינייסטה עבר אחורה יותר לנהל את המשחק. המשחק נהייה משחק של קשרים.
לברון- בלי שלשות אתה לא באן בי איי.

שחר התל אביבי 25 בינואר 2019

טור מעניין, תודה
מסכים, היכולת להמציא את עצמך מחדש היא גדולה שמבדילה בין הטובים ביותר לבין המצוינים שאחריהם.
למשל: הביטלס, מוחמד עלי, ג'ורדן, לברון, מסי כמו שהוזכר

אגב, הרבה בצמרת השחמט הם סביב גיל 30, אלוף העולם קרלסן יליד 1990 (יהיה השנה 29)
בעשיריה הראשונה יש בין היתר שחקנים בני 33,35,36, 49 (אנאנד)
הממוצע של העשיריה הראשונה בערך 31

Matipool 25 בינואר 2019

דיוויד בואי. השם שלו נמצא במילון בפירוש ל"להמציא את עצמך מחדש".

שחר התל אביבי 25 בינואר 2019

+1

רן 25 בינואר 2019

מה זה גראנד סלאם כפול?

מתן גילור 25 בינואר 2019

זכייה בכל אחד מארבעת המייג'ורס פעמיים. טרם נשעה בעידן הפתוח. בהחלט ייתכן שנדאל ייזכה במלבורן וג'וקוביץ' בפריז ואז יהיו שניים כאלה.

אוהד 27 בינואר 2019

או פדרר בפריז.

ק. 25 בינואר 2019

שנדאל ינצח באי.פי.אל בלילה קר בסטוק אז אפשר יהיה להחשיב אותו לגדול באמת.
רומן, להחשיב את נדאל רק כמחזיר חבטות זה כל כך 2007 (בערך כמו להגיד חאליד בולארוז').
ואחלה פוסט, כמובן ג'ורדן שאחרי הפרישה עם הפיידאוואי כמו שהזכירו, וגם כריסטיאנו בשלב מוקדם הרבה יותר האריך את הקריירה שעבר מלחרוך את הקו לשכלול לידי אמנות את התנועה בלי כדור לתוך הרחבה

Matipool 25 בינואר 2019

גם מיוות'ר מצא דרך להאריך את הקריירה ולהתעשר בעוד עשרות מיליונים. הוא פשוט עולה לזירה נגד לוחמי MMA שמותר להם רק להתאגרף נגדו.

רומן 25 בינואר 2019

ק.
נדאל שחקן ענק ונראה בנאדם מקסים (חוץ מההתכחשות הפאטתית להקרחה)
כנראה הגדול בהיסטוריה.
אבל לאהוד אותו זה לא לאהוד טניס , זה לאהוד בנקאי, הוא ציני , מתוכנת ומשעמם.
הוא מנצל את הטעיות של היריב ולא בונה כלום גם היום למרות העליות לרשת.
דג'וקויץ' לא יותר טוב, אותו סגנון בדיוק.
הטניס נהיה מאוד משעמם כבר הרבה שנים, מאז הדעיכה של פדרר(בהחרגת השנה הקסומה) , חוץ מהבלחות של חואן מרטין וורינקה, הכל משעמם. שיקום כבר דור של מפציצים שלא מפחדים לעבור את הבייס ליין אחרי החבטה ושמחזיקים את המחבט ישר.

ק. 26 בינואר 2019

רומן, מספיק שתראה את התקציר האחרון כדי להבין שהוא הרבה יותר מלהלום מהקו האחורי ולהחזיר חבטות.
הוא לא קוסם עם טאץ' כמו פדרר אבל המשחק שלו מאוד מגוון

רומן 26 בינואר 2019

אני לא מדבר על משחקים שלא ראיתי.
ראיתי את רוב המשחק מול ציפציס.
יורוספורט פלייר זה קסם :-)

Matipool 25 בינואר 2019

מתי מסי יתחיל לעבוד על הפנדלים וישתפר גם בזה? מחכה לגיל 40?
לא להתנפל מעריצי מסי. זו תגובה עם קריצה.
יאללה נדאל! ואמוס רפא!!!

ארז 25 בינואר 2019

אמן ואמן.
כמו שדיוקוביץ' נראה היום יהיה מאוד מאוד קשה.

ק. 26 בינואר 2019

ידוע שמסי מתקשה להכניע שוערים מהטווחים האלה…

אוהד 26 בינואר 2019

חיפשתי הרבה ולא מצאתי בשום מקום שמראה על שיפור בבעיטות החופשיות של מסי.
זה שהוא מבקיע יותר משנת 2014 לא אומר שהוא בועט יותר טוב כי הוא גם בועט יותר מאז העזיבות של צ'אבי, אנייסטה וכו'.
האם יש לך סטטיסטיקה של אחוזי הצלחה לפי שנים?

Comments closed