האם מייקל ג׳ורדן הוא באמת הגדול מכולם?

הבלוג בוחן שני מועמדים אחרים

עם כל ההערצה למייקל ג׳ורדן, הטענה כי מייקל ג׳ורדן היה הגדול ביותר בכל הזמנים היא מאד מאד בעייתית. אפילו ספקולטיבית. ומי שטוען אותה באמת צריך להראות פרספקטיבה היסטורית רחבה מאד. ואני אישית לא ממהר להגיע למסקנה כזאת. כי כשאני משווה אותו לגדולים היסטורים אחרים אני מוצא שניים עם טיעונים לא פחות כבדי משקל למעמד העז שאין בלתה.

*

כשההמונים בניו יורק הוציאו סכום ששוויו משכורת חודשית בכדי לראות את שרה ברנרד מופיעה בצרפתית, שפה שלא הבינו, זה היה מייקל ג׳ורדני. כשבכירי בית המלוכה ווהממשלה הבריטים הניחו בצד את היריבות האנטי-צרפתית בכדי להריע לשחקנית הצרפתיה-היהודיה, זה היה די מייקל ג׳ורדני. כי שרה ברנרד הביאה לעולם את המושג ״סופרסטאר בינלאומי״. האדם הראשון עם תהילה חובקת עולם כפרפורמר. היא פרצה כל גבול. היא שיחקה נערה בגיל 45. היא שיחקה כאישה את המלט. היא שיחקה בזקנתה עם רגל עץ והתהילה לרגע לא עזבה אותה. היא הייתה ההגדרה המילונית לסופרסטאריות.

והאנשים לא הגיעו לצפות בברנרד כי היו חובבים נלהבים של תיאטרון. הם לא עמסו את הרחובות סביב נמלים אליהם הגיעה בגלל שגילו עניין מיוחד בהתפתחויות בתאטרון הצרפתי. הם הגיעו כדי לראות את שרה ברנארד. גדולת השחקנים שראה העולם.

גם מייקל ג׳ורדן חרג בעניין הזה מהסופרסטאריות הספורטיבית של פלה או אפילו מהסופרסטאריות הספורטיבית-חברתית של עלי. כי פלה היה סופרסטאר כשחקן הכי גדול בענף הכי אהוד. ועלי החזיק במה שאז היה התואר הנכסף ביותר בספורט – חגורת האליפות במשקל כבד – וייצג מחאה פוליטית. מייקל ג׳ורדן הפך את היוצרות. העולם לא רצה לראות את ג׳ורדן כי אהב כדורסל אלא להיפך. הוא התאהב בכדורסל דרכו. כשאתם רואים היום את הנסיקה של הכדורסל האירופאי, האוסטרלי, הדרום אמריקאי – זה בגלל שמספר הילדים המשחקים השתנה באופן קיצוני בימיו של מייקל ג׳ורדן. הוא במידה רבה יצר את הייקם שהעריץ אותו.

וזה היה נכון גם בכל התחומים שסביב הכדורסל – הנעליים, סגנון הלבוש – מייקל ג׳ורדן לא רכב על אופנות, הוא יצר אותן. בדומה כל עולם הבימה והבידור והתרבות הפופולארית השתנה לחלוטין עם שרה ברנרד.

*

גם מסע הכיבושים של אלכסנדר מוקדון הוא במידה רבה ג׳ורדני. ולא רק בגלל ההיקף או התעוזה. אלא כי במידה רבה אלכסנדר מוקדון לא נלחם עבור איזשהם אינטרסים ברורים אלא לא פעם על מטרה אחת ויחידה. שאיש לא יוכל לכפור בכך שהוא גדול החיילים.

זה מתבטא בעיני בשני קרבות.

האחד הוא המצור על המבצר בסוגדיה. אלכסנדר ניסה לנהל משא ומתן עם הנצורים, לאחר שרוב שליטי הסביבה כבר נכנעו או נסו על נפשם. כשאלו סירבו ההגיון אמר להמשיך הלאה או אולי להשאיר כוח מצור שיגמור את העניין. לא היה שום טעם אסטרטגי בבזבוז כוחות וזמן על סוגדיה. עד שארימאזס, מנהיג המתבצרים, עושה את טעות חייו. טראש-טוק. הוא אומר לאלכסנדר שבכדי לכבוש את המבצר ״חייליו יצטרכו לגדל כנפיים״. אלכסנדר לקח קבוצת חיילים נבחרת. הכשיר אותם לטיפוס בחבלים. הם טיפסו אל עורף המבצר וכשארימאזס וחייליו ראו את הכוח הקטן הם נכנעו בבהלה.

הקרב השני הוא מול הסקיטים בסיר דאריה. אלכסנדר, למרות שהיה חולה בדיזנטריה, ולמרות שהיריבות נקטו בטקטיקות גרילה ידועות לו פחות, הוביל כרגיל את חייליו מהקו הראשון. אין בכך שום הגיון. זה לא הקרב האחרון. המחיר של נפילתו בקרב הוא כנראה התפוררות כל מסע הכיבושים. אבל אלכסנדר, שוב, לא נלחם עבור מטרות אסטרטגיות אלא על דבר אחד בלבד: שייזכר כגדול החיילים שידע העולם. וכזה היה. ההקבלה למשחק מאד ספיציפי של ג׳ורדן ברורה.

*

אז מי גדול יותר? ברנרד, אלכסנדר או מייקל ג׳ורדן? אני מאד מתקשה להחליט. זה עניין של תקופה ושל העדפה. שלושתם השאירו חותם בל יימחה ואשרי הדור שזכה לראות אותם. לא באמת צריך להכריע בשאלות כאלו. בואו רק נהנה מהם.

נ.ב. ספורטאי אחר? כדורסלן אחר? נפלתם על הראש?

הצד היפה של ספורט מכללות
נצחון על קריית שמונה

109 Comments

matipool 17 בפברואר 2019

כן. עכשיו עולה חזרה לקרוא את הפוסט.

matipool 17 בפברואר 2019

טוב, מבחינתי זה ברור שהוא גדול הספורטאים אי פעם (לא כדורסלנים. ספורטאים).
אין לי כלים / יכולת להשוות עם שני האחרים שכתבת עליהם וגם לא חושב שזה אפשרי.
אפשר אולי לצרף לדיון גם את דיוויד בואי כאמן הגדול ביותר בשילוב של מוזיקה (כתיבה / הלחנה / שירה / הפקה) ומשחק (היה גם שחקן מוכשר מאד). אני חושב שיש די קונצנזוס בקרב מבקרי מוזיקה / עיתונאים על הגדולה החד פעמית שלו.

בני תבורי 17 בפברואר 2019

אין קונצנזוס כזה

איציק 17 בפברואר 2019

1+

Matipool 18 בפברואר 2019

קראתי לא מעט מבקרי ועיתונאי מוזיקה ותרבות וגם מוזיקאים ואמנים בעצמם לאורך השנים שכתבו או התבטאו כך בהקשר של בואי.
לא הייתי מספיק ברור להחריג את נושא המוזיקה הקלאסית ו״עצבנתי״ את איציק (-: (לבחירתך איציק מי הגדול מכולם שם).

איציק 18 בפברואר 2019

האמת שאין לי מי הכי גדול, זה משתנה מזמן לזמן. נראה לי שמוצרט ובטהובן היו גם סוג של סלבס אז יותר מתאימים לפוסט, גם שטראוס (ובטח אחרים). מהלר (שאני לא מתחבר אליו) היה מהפכן גדול לא רק במובן המוזיקלי. בגללו היום סוגרים דלתות לפני תחילת אופרה, מכבים אורות באולם (יש רק על הבמה) ואסור לאכול, לעשן ולדבר בזמן שמנגנים ושרים.
ולא, לא עצבנת אותי (טוב, אולי קצת), אני פשוט לא מבין איך אפשר להתייחס ככה לחלק מהאנשים שצוינו בלי החרגה של תחום (שגם בו בואי לא נמצא לדעתי בראש הרשימה). יש ענקי ג'אז יש מוזיקה קלאסית ופתאום נותנים שם שלדעתי מסתרך הרחק מאחוריהם ושמים אותו בראש הרשימה.
זה בערך כמו לשים את יוסי גיספן בראש המשוררים הישראלים מבחינתי.

jhkj 18 בפברואר 2019

אמנים יותר ג'ורדנים, וכנראה גם יותר משמעותיים הם למשל מקרטני ואמינם, שניהם שינו לגמרי את פני המוזיקה, הביטלס לא צריך להרחיב, וחצי בערך מהמוזיקה היום באה מראפ שהיה מאוד מצומצם בחשיפה ובפופולריות שלהם לפני אמינם (כמו כדורסל לפני ג'ורדן במידה מסוימת)

רן מון 17 בפברואר 2019

לא רק שאין קונצנזוס כזה, לו היתה רשימת מועמדים ספק אם היה נכנס אליה

אבי התל אביבי 17 בפברואר 2019

+1

כספרי 17 בפברואר 2019

רוני או'סליבן…אמיל זאטופק….ג'ונו לומה…מג'יק ג'ונסטון…להמשיך?
ספורטאים ששינו את הענף שלהם

איציק 17 בפברואר 2019

איך או'סליבן כשכבר היה את הנדרי?

כספרי 17 בפברואר 2019

הם לא באותה ספירה…

איציק 17 בפברואר 2019

מסכים, רק בהפוכה ממך

רועי 17 בפברואר 2019

הם לא שינו דבר, כמה מכירים את רוקט רוני?

סימנטוב 17 בפברואר 2019

לא מסכים לגבי בואי (ואני חושב שזיגי סטארדסט הוא אלבום מופת). לטימי הוא לא צלח את מבחן הזמן.

גיא זהר 17 בפברואר 2019

מוצרט.

כספרי 18 בפברואר 2019

ממש, ממש אין…בואי מוזיקאי ענק, יחודי בדרכו אבל חלק (בולט מאוד מזרם כלשהו) עם במוזיקה עסקינן אז ישנם שלושה (שהם שניים) ששינו את פני המוסיקה לנצח בוב דילן ולנון&מקרטני (יש מצב שגם מוצארט אבל קטונתי…)

איציק 18 בפברואר 2019

טוב, אם משווים את מוצרט או את בך לאלו שציינו לפיזמונאים של החצי השני של המאה ה-20, ועוד שמים סימן שאלה, זה מראה על סוג של התדרדרות תרבותית להבנתי (לא שלך אלה בכללי). שני מלחינים ענקים לעומת פיזמונאים מוכשרים במסגרת מגבלותיהם.

איציק 17 בפברואר 2019

סטיבן הוקינג במובן מסויים. לא שאנשים באמת מתעניינים באסטרופיזיקה אלה הם מתעניינים בה בגללו. רק שלהבדיל מג'ורדן, הוקינג לא היה הגדול בתחומו. היו לא סיפורי רקע שעשו אותו למעניין ביותר.

ליאור 17 בפברואר 2019

אותך לאורי אמיתי. שאל אותו על הקרב נגד המאלים (malii) בהודו.

יוני (המקורי, מפעם) 17 בפברואר 2019

מעולה

גרייזס 17 בפברואר 2019

בעיניי, בדיוק כמו הדיון על האירופאים ב-NBA, זה דיון משעמם ונוסטלגי. ואם יש מישהו שחושב שלברון או בריידי גדולים יותר, למי אכפת? נסיון להגן על נכסי צאן הברזל של צעירותנו, כאילו זה יהפוך אותנו שוב לצעירים

איציק 17 בפברואר 2019

אתה רוצה לומר שאין אנשים בתחומים שונים שאתה חושב שהם מעל כל השאר?
הרי תמיד יהיו אלו שיחשבו אחרת, ועדיין כל אחד מאיתנו מעריך סופר, צייר, מדינאי שהוא מבחינתינו מעל כל השאר. כן, סוביקטיבי, ועדיין, מה הבעייה עם זה?

גרייזס 17 בפברואר 2019

אין שום בעיה, זה פשוט דיון שחוק להחריד שלא נאמרה בו מילה מקורית כבר 15 שנים לפחות

אלעדכ 17 בפברואר 2019

צריך לצאת מגדרך כדי להיות מקורי בדברים כאלו. אני חושב שזה שגם אנשים שזכו לראות את קארים ואת ראסל, גם הם אומרים ג'ורדן, זה סותר את הטענה של הגנה על נכסי צאן ברזל צעירותנו.
אני למשל, כאחד שאוהד את לברון, חושב שכל נסיון השוואה רק פוגע בלברון ואפילו מגחיך אותו במידה מסויימת.

עוד מתן אחד 17 בפברואר 2019

פוסט מגניב :)

dk 17 בפברואר 2019

והכל בגלל שלן ביאס לקח סמים יום אחרי הדראפט של 86…

אבי 2 17 בפברואר 2019

נהדר.
הסיפא מבריק.

Guss 17 בפברואר 2019

חושב שאפשר להוסיף לרשימת הגדולים בכל הזמנים 2 שמות- ניוטון ולינקולן.
כל אחד בתחומו יצר לא רק שינוי בסיסי שהפך את המציאות העולמית כולה – במידה מסוימת אפשר לומר שהעולם לאחר ניוטון/לינקולן היה שונה רדיקלית מלפניו, ההשפעה שלהם היתה כל כך משמעותית שגם היום עדיין אפשר למנות את שניהם כמשפיעים קריטיים על כל אמת מידה. ובמידה רבה, שניהם היו סופרסטארים פופולריים ראשוניים בתחומם.

וג׳ורדן? חד פעמי

דורפן 17 בפברואר 2019

לינקולן היה חלק ממהלך עולמי שהאמריקאים המאד גאים בעצמם הגיעו אליו אחרונים מכל המדינות הנאורות. אני חושב שאם מדברים על רעב בלתי נגמר להצלחה הדמות השלישית שחשבתי עליה הוא דווקא תומס אדיסון.

איציק 17 בפברואר 2019

אדיסון??? טסלה לוקח בגדול… לאדיסון היו קשרים למשוך בחוטים הנכונים.
ומה עם הרוזן דרקולה?

Guss 17 בפברואר 2019

אדיסון היה גאון מבריק, אבל לא היה לו את חומר הסופרסטאר כדי להתעלות על שאר בני תקופתו , ואני חושב שבראי ההיסטוריה, השינוי הסגולי שהוא הביא לא מספיק רדיקלי כדי להכניס אותו לרשימה. אני חושב שג׳פרסון ומדיסון השפיעו יותר.
המהפכנות של לינקולן לא קשורה בקידום הרעיון עצמו של ביטול עבדות, אלא בהובלה של אומה דמוקרטית לעבר יעד ערכי על כל המשמעויות הקשות שהיו כרוכות בזה.

איציק 17 בפברואר 2019

לא בטוח כמה ניוטון היה מוכר מחוץ לעולם המדעי… אולי איינשטיין במובן זה. הוא היה סלב רציני, הביא משהו שהצית את הדמיון, כמות המדע הבדיוני שנוצר בעקבותיו של טיסה במהירות שהיא לא רק גבוהה ממהירות האור אלה אפילו ludicrous speed.
אם הכוונה לתרומת ניוטון גם במתמטיקה, אז ליבניץ בטח לא יוהאב את זה.

דורפן 17 בפברואר 2019

אני גם חושב שאיינשטיין יותר דומה. במיוחד לאחר שאחרי תורת היחסות המשיך בטבעיות לרדוף אחרי האתגר הבא (התיאוריה המאוחדת) אותו לא השיג.

איציק 17 בפברואר 2019

אבל מה שהוא השיג על הדרך היה המון (וזה אחרי ששמנו את תורות היחסות בצד, כי הן אפילו לו שוות נובל).

Guss 17 בפברואר 2019

כן, ברור שאיינשטיין מתאים יותר לסופרסטאר מדעי מאשר לניוטון, אבל זה הרבה בגלל התנאים התקשורתיים והחברתיים-פוליטיים של תקופתו. במובן מסוים איינשטיין הוא מסי – הולך בדרכם של מראדונה וקרויף, אולי אפילו טוב מהם בכל אמת מידה, אבל הוא לבדו לא מהפכן, לפחות לא כמו שניוטון שינה לחלוטין את הפיזיקה והמתמטיקה.

איציק 17 בפברואר 2019

טוב, זו אמירה מאד משונה לומר שאיינשטיין לא מהפכן.
ניוטון היה ענק ואני לא מוריד טיפה מערכו. מבחינת אופיו הוא כנראה גם לא התאים להיות סלב (ראה את הריב עם לייבניץ ואיך שנראה די קטנוני). התרומה שלו למתמטיקה גדולה, אבל היו באותה תקופה (שוב, כמו לייבניץ) שתרמו באותם התחומים וכנראה לא פחות (הניסוחים של לייבניץ יותר קשוחים ומדויקים להבנתי). כמו שאיינשטיין היה צריך את ניטון, ניוטון היה צריך את קפלר. ולדעתי שניהם מהפכנים, כאשר איינשטיין היה מהפכן את רק במכניקה אלה גם בתחומים אחרים כך שהמהפכות שלו מתפרסות על יריעה שלמה של תחומים. בכול אופן, לא באתי לגמד את ניוטון אלה רק לציין שאיינשטיין היה לא רק פיזיקאי אלה גם דמות ציבורית נערצת מעבר לקהילת הפיזיקה, ללא קשר להשוואות גדולה מול ניוטון או כל אחד אחר. שניהם שייכים לקבוצה מאד מכובדת שרק יחידי סגולה נמצאים בה.
לגבי התנאים, אולי, צריך גם מזל… לדעת מתי להיוולד.

כספרי 17 בפברואר 2019

דרווין…לא היה אדם שישנה את פני העולם כמוהו…

גילי פלג 17 בפברואר 2019

מייקל ג׳ורדן. כי עד היום, גם כשאני בן 44, אני עדיין לא בטוח שהוא היה בן אנוש כששיחק. והדבר הכי מפחיד- אני מתכוון למה שאני אומר. אגב, אין בזה בדל נוסטלגיה כי מראדונה שהיה אליך נעוריי, מושא הערצתי ותפארת נזר הבריאה, נמוג היום מול אהבתי למשל למסי..

גילי פלג 17 בפברואר 2019

אהה.. והרצל. סליחה על הקרתנות הפתטית, אבל לאחר שקראתי כחמש ביוגרפיות על האיש, מה שהוא עשה בעשר שנות פעילות ציונית ( זהו! ) כמעט חסר תקדים.

Dr.van nostrand 17 בפברואר 2019

יישר כח שהזכרת את הרצל.
היה תופעה מיוחדת בכל קנה מידה.
סוג של משה מודרני.

Shadow 22 בפברואר 2019

אתה מתכוון לסוג של משה אמיתי

רמי 17 בפברואר 2019

אתמול עמדתי בתור לקנות נעלים שלבשתי כ 30 שנה לפני… אמיתי. לא יודע באמת להעריך מה החשיבות שלו- אבל בוא נתמקד לשניה בצמצום פערים (קטן) בין שחורים ולבנים בארה״ב. רק זה ענקי, פתאום דמות הערצה בשחור.

אמיתי 17 בפברואר 2019

גם לי יש אייר ג׳ורדן. הראשונות שיצאו. איירפורס. איזו נעל! אני עדיין מדמיין שאני מטביע איתה ככה סתם באמצע הרחוב

דן 17 בפברואר 2019

בהונגריה קונג מוכרים אותם בלי תור…..

Dr.van nostrand 17 בפברואר 2019

מעניין כמה היו יודעים היום לענות מיהי שרה ברנאר, מה עשתה, באיזה תקופה חיה והיכן היתה מפורסמת במיוחד.

מי שידע, כל הכבוד.

דורפן 17 בפברואר 2019

אני חושב שבתחום התיאטרון היא עדיין רפרנס. היא כמעט לא צולמה בוידאו (מעט בתחילת עידן הקולנוע) אז לא נותרה עדות חיה.

אלון3131 17 בפברואר 2019

הקדמה, אני אכן מסכים שג'ורדן הוא הגדול מכולם, ובפער.

עכשיו לעניין, אחת הטענות שאתה כותב פה זה ההשפעה הגלובלית של מייקל ג'ורדן והעלייה של הכדורסל כספורט פופולרי עולמי בזכותו.
השאלה שלי לטיעון הזה, האם אי אפשר לקשר את זה גם להתקדמות הטכנולוגית והעלייה במספר השידורים בעולם? האם לצורך העניין אם מג'יק ג'ונסון והלייקרס והסלטיקס הגדולים היו משחקים בשנות ה90, עולם הכדורסל לא היה פורח באותה מידה?
יותר מזה, לפני שמייקל הפך את הספורט לגלובלי מג'יק ובירד היו צריכים להציל אותו מהכחדה טוטאלית, אם היוצרות היו הפוכות האם הנתונים האלו היו משתנים?

ברלה 17 בפברואר 2019

לגמרי, אותו טיעון שמוציא לפי דורפן את לינקולן מהדיון תופס גם למייקל. הוא האיש שהיה צריך להיות שם כחלק מטרנד אמריקאי עולמי כמו מקדונלדס, הוליווד ופיצה USA. אם לא אז הוא היו מוציאים מישהו אחר שייכנס לתפקיד הגיבור העל אנושי

דורפן 17 בפברואר 2019

קודם כל – השינויים הטכנולוגיים היו תקפים גם להוקי (למשל). וגם שם היה עילוי חד פעמי וזה לא קרה. אני לא חושב שלמג׳יק ולארי הייתה את הקאריזמה מעבר לעולם הספורט האמריקאי להיות כל כך איקוניים. ברור שאם לא הייתה הקפיצה הטכנולוגית גם לג׳ורדן זה לא היה קורה

אלון3131 17 בפברואר 2019

שוב, הכל מאוד תאורטי ויכול להיות שמג'יק והשואו טיים לא היו מגיעים לרמות פופולריות כמו מייקל(למרות שהמשחק של הלייקרס היה הרבה יותר אטרקטיבי מאשר שנות ה90 עם כל המכות), אבל עדיין.
להשוות הוקי לכדורסל זה קצת מוגזם, נכון שכדורסל לא היה מאית מאיך שהוא היום אבל עדיין היה מאוד פופולרי באירופה.

שוב הדיון פה הוא לא לגדולותו כשחקן, שמה אין עוררין. אין ספק שהוא היה האיש הנכון במקום הנכון כדי להפוך את הNBA למפלצת גלובלית.

אגב בנושא הטכנולוגיה נשאלת שאלה אחרת, אם מייקל היה משחק היום איך היה מתמודד עם עידן הרשתות החברתיות והאינטרנט, כמובן שמבחינת יכולת הוא היה יכול לקלוע 60 נקודות כל משחק עונה רגילה.

רונן דורפן 17 בפברואר 2019

הוקי יותר פופולארי מכדורסל באירופה. גם כיום

איציק 17 בפברואר 2019

זו תחושת בטן או שיש סימוכין לכך?

גיא זהר 17 בפברואר 2019

מספרית בטוח שדורפן צודק. אם נלך מדינה מדינה לא בטוח.

איציק 17 בפברואר 2019

זה כמו לומר "אלגור ניצח אבל הפסיד."

גיא זהר 17 בפברואר 2019

בבדיקה חוזרת נראה לי שגם כמותית כדורסל מנצח (עם כל הכבוד לרוסיה וגרמניה).

תומאס נוימן 17 בפברואר 2019

אם אחד המבחנים לגדולה הוא השוואה של המועמד ביחס לדורו, ביחס לתחומו, וביחס לספורטאים/אמנים/לוחמים/מדענים בכלל – אז אני עדיין לוקח את ההוא המכונה The Great One.
גם סטטיסטית (החזיק/מחזיק ביותר מ-60 שיאי NHL) וגם אסתטית – למי שזכה לראות אותו, הוא היה poetry in motion, וגם אנשים שהיו זרים לחלוטין לספורט (וכזה הייתי) הבינו מייד שמדובר במשהו מיוחד, מעל לספורט.
אז הוא.
אפילו יותר מאלוהים ומאלכסנדר מוקדון.

Amir A 17 בפברואר 2019

אני רק אניח את זה פה. משהו מלפני 12-13 שנים. איך זרקת אותי אחורה בזמן…

http://forums.walla.co.il/viewtopic.php?f=2805&t=11152707

(תנו לזה כמה שניות לעלות)

ברלה 17 בפברואר 2019

גדול!

אורן השני 17 בפברואר 2019

חחח ידעתי שמישהו יזכיר את זה
תכלס הכי הצחיק אותי שצפריר לא השתנה במילימטר ולהיזכר בכותרת "משחקי פנטזי וניחושים".

no propaganda 17 בפברואר 2019

לא יודע בקשר לספורטאי(גם שם אפשר למצוא מתחרים) אבל יש עוד "ג'ורדנים" כאלה בכל מיני תחומים. סטיב ג'ובס הוא דוגמא שקופצת לראש, יוליוס קיסר, מרטין לותר

אוהד 18 בפברואר 2019

סטיב ג'ובס לגמרי
לוחם חסר פשרות למצוינות בתחומו

Yavor 17 בפברואר 2019

ולמי ששכח – גם נאחל לו מזל טוב!! אלוהי הכדורסל היום בן 56

D! פה ועכשיו 17 בפברואר 2019

הגדול מכולם היה בו-יה, שגילתה את הדרך להדליק אש, המונים בכל מקום רצו לשהות במחיצתה, ללמוד ממנה, וגם דורות אחרי לא היו בן או בת אנוש, או התגלות של האל על פני הכדור, שעשו כלכך הרבה עבור ההמונים.
על כמה מערות מצוייר ג'ורדן?

איציק 17 בפברואר 2019

על כמה זוגות נעליים יש את בו-יה?

D! פה ועכשיו 17 בפברואר 2019

אז הטביעו את הלוגו ישר על כף הרגל

איציק 17 בפברואר 2019

:-)

S&M 17 בפברואר 2019

אוברייטד.
מייקל ג'ורדן אפילו לא הגדול מכל מי שנולדו ב-17.02.1963.
יש אחת, נורית עין-גדי-מורמי, שנולדה באותו היום.
הוא אפילו לא עפר לרגליה.

Yavor 17 בפברואר 2019

אתה אולי צוחק, אבל לנו לישראלים יש דמות כדורסלנית לא פחות גדולה ממייקל שנולדה היום:
האחד והיחיד מיקי ברקוביץ' (9 שנים לפני מייק).

רטקסס 17 בפברואר 2019

המאה ה-20 (וכמובן גם המאה ה-21) עשתה דבר נפלא/נורא לדיוני גדולה – היא מאנדקסת הכל.
אגדות, סיפורי עם ואנציקלופדיות היו קיימים תמיד, אבל האינדוקס משנה את הדיון במהותו.
מי כבש יותר שטח? מי הביא יותר צופים? מי עשיר יותר? למי יש יותר פסלוני אוסקר? הכל כתוב ברור ומתועד.
דמיינו דיון בין שני יושבי בית מרזח בספרד באמצע המאה ה-19 על הסופר הגדול בכל הזמנים. כמה סופרים מחוץ למדינה שלהם עלו? כמה סופרים שכתבו בשפת מקור שהיא לא שלהם? מה בכלל הייתה הנגישות שלהם לספרות? מה היה הידע שלהם?
הרי ברור שגם בדיון כאן אף אחד לא מכיר את העבודות המלאות של ניוטון, איינשטיין, אדיסון, ג'ורדן, בריידי, ברנרד ועוד כהנה וכהנה שמות שעלו לאורך הדיון. אבל אפשר לדון על כך באופן סביר, כי התפיסה לגבי מי עשה מה כבר די מבוססת.

כל האמור עד כה מכוון למטרה אחת: עוד מאה שנה נוכל לנהל דיון אמיתי. כרגע אין שום דרך אובייקטיבית לבחון את העניין. ואם אנחנו רוצים לבחון את זה במידה סבירה, צריך לחלק לעידן שלפני הכפר הגלובלי (נניח שנות ה70 ואילך) ולעידן שאחרי.

די סטפנו לא שודר פעמיים בשבוע למיליארד צופים כמו מסי ורונאלדו.
ג'יימס פולק לא צייץ פעמיים בשעה והתראיין למאה ערוצי תקשורת בשבוע.
גוטנברג לא כינס משקיעים וביצע השקות מתוקשרות כל חצי שנה.

אין לנו מספיק כלים אובייקטיבים בנקודת הזמן הזו. בעוד מאה שנה נראה אם מסי יזכר יותר ממראדונה, למשל.
ואם אתה מדבר על פורצי דרך, ובכן… משה? ישו? מוחמד? בודהה?

ניימן 17 בפברואר 2019

עזוב "יושבי בית מרזח בספרד באמצע המאה ה-19" . בגבעתיים בשנות השמונים התווכחו חבורת ילדים מי שחקן הכדורסל הגדול ביותר בהיסטוריה, כשהמועמדים נעו בין כל הפנתיאון של מערב גבעתיים עד צפון רמת גן, גילאי 8 עד 14.

לשנייה לא פיקפקנו בכך שאספנו את כל המועמדים האפשריים.

אבי 2 17 בפברואר 2019

המיתוגיות חוצת הגבולות של ג'ורדן.
השבוע קיבלנו לכך דוגמא מוחשית, למי שהבחין פאריז סן ז'רמן עברו בבגדיהם מהמותג הקלאסי של נייק למותג של אייר ג'ורדן. מדהים שזה קורה בענף אחר, סמליל מובהק בכדורסל על בגדי כדורגל.

רון 17 בפברואר 2019

"שלושתם השאירו חותם בל יימחה ואשרי הדור שזכה לראות אותם."
לא בטוח שמי שזכה לראות את אלכסנדר היה מאושר.
רק אומר

D! פה ועכשיו 17 בפברואר 2019

אבל הם נמחו.

יש סדרה נורווגית מעולה על ויקינגים – יש בה דמות של עבד שבחר להשאר עבד מאחר והוא חווה אושר נעלה ביותר מהעבודה הפיזית הקשה והשירות שהוא נותן. לך תדע אולי היו שבחרו להיות מאושרים מהמפגש

שחר התל אביבי 17 בפברואר 2019

תודה , פוסט כייפי
לגבי התכנים, הם לחלוטין סובייקטיביים ואישיים, לא שזה מוריד מהפוסט.
ג'ורדן היה כדורסלן על.
עלי, ולצורך העניין גם ג'קי רובינזון, אולי גם ג'סי אוונס, ועוד כמה היו גדולים מהספורט, שהי עבורם במה להשיג דברים משמעותיים יותר כמו שינוי חברתי גדול.
ג'ורדן היה גדול וקמתי בשביל סדרות הגמר שלו בכמה עונות, אבל מה זה תרם לעולם?
אישית אני מעדיף את הנסיונות הראשוניים של לברון, וקארים להשפיע מעבר לכדורסל מאשר את המשפט הממוסחר " גם רפובליקאים קונים נעליים", זה שם את המותג של נייק בטופ העולמי, אבל לא מעבר לזה.
רגב, ביל ראסל הוביל קבוצה (בעידן חצי גזעני) ל 11 אליפויות, ולצ'מברליין, לברון ואולי גם דוראנט היו ויש יכולות אישיות מגוונות ולדעתי טובות יותר.
כח רצון אדיר לקחת אליפויות, בוודאי היה לו, אין ויכוח

יואב 17 בפברואר 2019

האסתטיות של משחקו של מייקל(משולב באובססיה נדירה לניצחון) הינה הבשורה הגדולה מכולם. לא היה מחזה יפה מזה, לא רק עבור עכברי כדורסל. זה ברמת השקספיר, דאלי, מיכלאנג'לו ודייויד בואי. זה הפך לידע כללי כבר בזמן אמת. במקרה זה בא לידי ביטוי בכדורסל(:

איציק 17 בפברואר 2019

על מה ולמה דוחפים פה את דייויד בואי? הוא בסדר, לא הרבה יותר. לשים אותו בנשימה אחת עם האחרים זו השפלה שלהם. דרדורם לתהומות הנשייה!!!
חלאס עם פולחן האישיות ההזוי הזה.

שחר התל אביבי 17 בפברואר 2019

כל אחד והדעות שלו, מסכים שזה אישי, אבל סבבה, מי שאוהב צייר, זמר או דמות מפורסמת כזו או אחרת, שיהנה

אני הייתי מציין את באך, לאונרדו, הביטלס, עלי, מסי ופדרר, כל אחד והטעמים שלו

יואב 17 בפברואר 2019

שחר,
לא ציינתי את הגיבורים שלי(מלבד בואי) אלא אקסיומות של יופי(סובייקטיבית כמובן).
אני הרבה יותר מורבידי בטעמי האישי(:

יואב 17 בפברואר 2019

פולחן אישיות זה לחלשים- הוא עבודת חיי.

רומן 17 בפברואר 2019

צ'ינגיז חאן.

Fluttershy 17 בפברואר 2019

אוף, כמה ידע כללי, אני לא יודע כלום, לא קראתי אף ספר כבר יותר מ-10 שנים…

D! פה ועכשיו 18 בפברואר 2019

עובד משרד התרבות?

Fluttershy 18 בפברואר 2019

לא, סתם אחד שמעדיף להעביר את הזמן החופשי שלו במשחקי מחשב. אגב הכל יחסי, גיליתי שהאנשים שיושבים איתי באותו חדר בעבודה, שהם אנשים עם תואר ואמורים להיות משכילים יחסית, לא מכירים את המילה cunt, שהיא המילה הכי חשובה בשפה האנגלית לדעתי.

Matipool 18 בפברואר 2019

דוד ביתן! יו״ר הקואליציה לשעבר שהתגאה שכבר יותר מעשר שנים לא פתח ספר. נותן פייט לצרת התרבות.

איש 17 בפברואר 2019

זה בין ג'ורדן לשרה ברנאר. אם מוקדון היה מנצח את הסקיטים עם דיזנטריה כמו שג'ורדן ניצח את הסולק לייק סיטים עם שפעת היה על מה לדבר :)

באבא ימים 17 בפברואר 2019

אני באמת לא חושב שניתן להשוות מישהו במישור הזה לגינגיס חאן. אלכסנדר מוקדון היה נסיך של מעצמה איזורית (לא אימפריה אבל מדינה די חזקה). הוא גודלך וחונך לתוך התפקיד (כמה אנשים יכולים לרשום ברזומה שלהם שהם היו תלמידים של אריסטו?). הוא כמובם הרחיב מאוד את האימפריה אבל חלק מן הבסיס כבר היה שם. גינגיס חאן מנגד, היה עבד לאחר מות אביו. הוא באמת בנה מכלום את הצבא המפואר ביותר בהיסטוריה והאימפריה היבשתית הגדולה ביותר.

רונן דורפן 18 בפברואר 2019

אבל בסופו של דבר מוקדון היה משמעותי יותר ואיחד את המזרח עם המערב. מה שלא קרה מכל מיני סיבות עם ג׳ינג׳יס חאן

השה התוהה 18 בפברואר 2019

משמעותי למי? יש הגורסים שבעקבות הכיבושים ההרסניים שלו הוא עצר את ההתפתחות של התרבות הערבית ואולי גם של התרבות הסינית. בנוסף חוקרים חלוקים בנוגע למספר בני האדם שנרצחו תחתיו ותחת השושלת שלו, בין 20-80 מיליון

איציק 18 בפברואר 2019

אפשר לקבל הפנייה למקור אשר מדבר על 20-28 מיליון הרוגים?
בעולם שבו חיו כ-200 מיליון איש, הרג של 20 מיליון נראה לי מוגזם באופן קיצוני, אבל זו רק תחושת בטן.

השה התוהה 19 בפברואר 2019

אני בודאי לא היסטוריון, ממליץ לשמוע פודקאסט בשם wrath of the khans של dan Carlin, hardcore history. מרתק ומבעית

אבי התל אביבי 17 בפברואר 2019

יש פה הבדל שהתעלמת ממנו: אלכסנדר קטל המונים רק למען תאוות התהילה הפסיכופתית שלו; ג׳ורדן רק אמר שרפובליקאים קונים נעליים.

יהודה ב״ד 17 בפברואר 2019

מיקי מאוס הוא הגדול מכולם!
קדמו לו אי אלו גיבורים מסוגו, אך היה זה הוא שפרץ לתודעת ההמונים ופתח פתח לשורה ארוכה של goats חזקים מעלי, קופצים גבוה ממייקל, שכיבושי אלכסנדר בשטחים מצומצמים של כדורנו הארצי נראים פתטיים לידם, שתהילת שרה ברנאר מדשדשת הרחק הרחק מאחוריהם, שחוקי הפיסיקה בין של ניוטון ובין של איינשטיין לא חלים עליהם וכוח רצונם כופה את עצמו על המציאות ומכריע אותה במאני-טיים!

איציק 17 בפברואר 2019

הגזמת!!!
ראינו מה כל הגיבורים לך הצליחו לעשות נגד מייקל בספייס ג'אם.
וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על הכוחות של צ'ק נוריס.

NoOne 18 בפברואר 2019

אני רק שאלה: כמה פעמים ימשיכו לצטט כביכול בתגובות את המשפט "גם רפובליקנים קונים נעליים" שמייקל ג'ורדן מעולם לא אמר?

ג'ורדן בכמה ראיונות אמר שהוא מעולם לא אמר את המשפט הזה ושזה המצאה או שקר של עיתונאי.

ערן (המקורי) 18 בפברואר 2019

רוב ויכוחי ״הגדול מכולם״ בספורט לא מעניינים מבחינתי, כי לא קל להשוות בין רונאלדו הברזילאי לכריסטיאנו, או בין מרדונה למסי. תקופות שונות, חברי צוות שונים, בקבוצות שונות. לכן הדיעות ישקפו בדרך כלל אהדה ונטייה אישית.
אבל בעניין מייקל, זה שונה. כל כמה שנים קם ״יורש״ שזכה בכמה תארים, ומתחילות לעלות ההשוואות עם הגדול מכולם. היו קובי, לברון, ויהיו עוד. ואותי זה תמיד שיעשע: כל מי שראה אותו ברגעי קלאץ׳ ידע שמדובר בגדולה חד פעמית; ובשונה מספורטאים אחרים- גם המספרים והנתונים משקפים זאת. שמח שזכיתי לראות וליהנות בזמן אמת, כולל לייב בגארדן (נותן בראש כרגיל לניקס שלי).

דני |(כנראה השני) 18 בפברואר 2019

נראה לי שאפשר להגדיר את הנושא: סופרסטארים שהיו הכי טובים בחתומם ביי פאר והפכו את ההתמחות שלהם למשהו עממי ונפוץ, כאן חייב להיכנס אלברט איינשטיין, יש מקום להתווכח מי תרם הכי הרבה למדע (ניוטון, גלילאו ועוד) אבל לאף אחד מהם אין טי שירטס עם הלשון בחוץ (כן, גם ג'ורדן זה עניין של טיימינג- תחילת הכפר הגלובלי)
לאונרדו דה וינצ'י גם יושב שם באזור (אין ! ילד בעולם שלא מכיר את המונה ליזה והוא גם נבחר להנהיג את צבי הנינג'ה!!)
בקטגוריית מנהיגי שנות ה20 הייתי מוסיף את צ'רצ'יל- נכנס אול אין והוביל את כוחות האור לניצחון האולטימטיבי עם אין ספור ציטוטים לפנתיאון

השלושה הנ"ל לא בהכרח היו הכי הכי הכי טובים אבל בלי ספק היו הכי בולטים מבין הטובים הכי טובים, היו מלאי כריזמה וחרגו בהרבה מתקופתם ותחום עיסוקם

jhkj 18 בפברואר 2019

לאונרדו דה וינצ'י הוא מגדולי הציירים, המהנדסים, הממציאים ועוד… חושב שלא רק שהוא באזור הוא גם בראש הרשימה

איציק 18 בפברואר 2019

הוא אכן צריך להיות גבוה מאד ברשימה, אבל לכתוב מגדולי הציירים זו קצת הגזמה לדעתי.

jhkj 19 בפברואר 2019

אומן נמדד באופן בו הוא משפיע על אנשיםהמונה ליזה גורמת לאנשים להתעלם לגמרי מכל שאר הלובר, מבחינת טכניקה אולי הוא לא הכי טוב,אבל ההשפעה שלו כצייר היא כמה רמות מעל כל אחד אחר

jhkj 19 בפברואר 2019

אומן נמדד באופן בו הוא משפיע על אנשים. המונה ליזה גורמת לאנשים להתעלם לגמרי מכל שאר הלובר, מבחינת טכניקה אולי הוא לא הכי טוב,אבל ההשפעה שלו כצייר היא כמה רמות מעל כל אחד אחר

איציק 19 בפברואר 2019

נשאר חלוקים, והמונה ליזה אוברייטד בטרוף. תמונה קטנה ולא מרשימה. לא ברורה לי ההתנפלות עליה.
לרמברנט, אומן האור והצללים השפעה לא יותר קטנה, ולדעתי, צייר גדול בהרבה.
לא יודע מה ההשפעה של מונה, או דאלי, אך גם הם להערכתי לא נופלים ממנו וגם ההשפעה שלהם לא קטנה יותר בתחום הציור. ואן גוך הוא תופעה בפני עצמה.
לדה וינצי זכויות ענק בתחומים רבים. ממציא גאון, חקר גוף האדם, ארכיטקט. צייר חשוב, אך בטח לא הייתי שם אותו בין הענקים. רוב האנשים מכירים את המונה ליזה ומשייכים אותה לדה וינצ'י. כמה עוד ציורים שלו הם מכירים, וכמה מתוכם יודעים לשייך נכון אליו? לדאלי או לאשר יודעים לשייך הרבה יותר ובכלל מכירים הרבה יותר יצירות. לא הייתי אומר שאשר גדול מדה וינצי כצייר, רק מביא אותו כדוגמא.

jhkj 19 בפברואר 2019

גם אני לא הבנתי את הנהירה למונה ליזה, אבל אין ציור עם חצי המתהילה של המונה ליזה וזה מבחינתי אומר הכל, גדולתו של אומן היא בהשפעה שלו, כי כל הקטע באומנות שהיא סובייקטיבית אין מערכות ניקוד ברורה כמו בספורט או מערכות מדידה כמו מספר אליפויות, חוזק יריבים ועוד. אני מסתכל על זה כלאונרדו דה וינצ'י היה כזה גאון שלמרות שהוא היה ממציא, מדען, מהנדס, ארכיטקט ועוד ועוד, גם כהוא צייר הוא עשה ציור שניצח את כל הציורים האחרים בפער.

איציק 19 בפברואר 2019

אני מבין את כוונתך אך לא בטוח כלל שקריטריון זה מספיק.
האם בוב בימון הקופץ הגדול ביותר בכול הזמנים בגלל קפיצה אחת אלמותית?
האם זמר יהיה זמר הוא גדול כי יש לו שיר אחד שכבש את כל מצעדי הפזמונים ומושמע עשרות שנים (אני לא יודע האם כבש אבל האם הוטל קליפורניה הופכת את EAGLES ללהקה היסטורית?)
אין ספק שלמונה ליזה יש מקום של כבוד, תהייה הסיבה אשר תהייה, אבל זה לא מספיק. וכן, לאונרדו דה וינצ'י אינו צייר של תמונה אחת, אבל אף אחת לא מתקרבת לתהילה של המונה. כמעט בא לי להביא כדוגמא את הסופר, זוכה פרס נובל בספרות, אבל בדה וינצ'י לא חושדים שגנב את היצירה, ולכן לא אבי את שולוחוב כדוגמא ;)

אורן 18 בפברואר 2019

ג'ורדן נגד ג'יימס

הויכוח הוא בעצם לא מי השחקן הטוב בעולם בכל הזמנים,הלא השחקן האהוב ביותר בכל הזמנים
זה מי מקבל יותר לייקים!!!

כל אחד לוקח את זה אחרת
ג'ורדן למשל משחק על ה6 אליפויות כך שביל ראסל יש כפול כמעט….
רוברט הורי יש גם הרבה אליפויות והוא נחשב לשחקן הטוב בעולם?
ככה שהקרב בעצם הוא על השחקן האהוב ביותר בכל הזמנים….

כל אחד אהוב בדרך אחרת……בצורה אחרת בקהל אחר
כל אחד מהכוכבים יצר קהילה משלו ופשוט מנסים למשוך לייקים וקהל לחצר שלו…..

אישית השחקנים האהובים שלי בכדורסל העבר זה מייקל ואלן אייברסון……עם קובי היה לי בעיה!הוא היה טוב מאוד עד מושלם…….תמיד פחדתי ממנו בגלל האהדתי למייקל…
במשחק הפרישה של קובי הבנתי שכמה ששנאתי אותו ככה אהבתי אותו…..

shohat 18 בפברואר 2019

יש שם לתכונה הזו, שממקמת אדם כאחד, יחיד ומיוחד בתחומו, מעל כל מי שהיו ויהיו.

שם התכונה:
Jordanesque.

אמנון 19 בפברואר 2019

לאונרדו דה וינצ'י

אייקוני

ובעצם הצטיינותו בשלל תחומים ובהליכתו כל חייו אחרי מה שעניין אותו (ושהצליח לממן)

הינו לדעתי אחד המשפיעים ביותר על אתוס ה"מפתח הטכנולוגי" ועל האישור ה"מוסרי" לללכת תמיד אחרי המעניין ולא אחרי הקריירה

לדעתי זו דרגה גבוהה יותר ודוגמא טובה יותר אפילו מהרצון להיות הגדול מכולם

גל ד 21 בפברואר 2019

סרינה וויליאמס לדעתי מחזיקה במעמד הזה של ספורטאית שמתוקף עליונותה והכריזמה שלה הביאה אוכלוסיות חדשות להתעניין בענף שלה.

קלבדוס 23 בפברואר 2019

לאו מסי גדול מכל כדורגלן אחר, ומכל ספורטאי אחר בהיסטוריה. וזה אפילו לא קרוב.
הנה אמרתי את זה. לטובת מישהו בדורות הבאים, שלא יבין למה בלוג הספורט הכי טוב בישראל נכנס להלם של, כמה, 10, 15 שנה, וסירב להתייחס לאגדה הכי גדולה, בספורט הכי אהוב, מול העיניים, בזמן אמת, שבוע אחרי שבוע.

Comments closed