נאום הפרישה של פרגוסון (סולשיאר מונה)

תפקיד השחקנים. תפקיד האוהדים

בימים האחרונים שבו וצצו השמועות המעצבנות לגבי רצון של פול פוגבה לעזוב. והבוקר קיבלנו פרופורציות לגבי הסיפור הזה. אולה גונאר סולשיאר מונה למנג׳ר הקבוע. במנצ׳סטר יונייטד שאלת המנג׳ר חשובה פי מאה משאלת איזשהי שחקן. סיפור פוגבה יכול להיות מקוטלג עכשיו במקום הראוי לו ״הרעשים המעצבנים של עונת ההעברות״. 

באיזשהו מקום טוב שזה קרה אחרי שני הפסדים רצופים. וטוב שזה קרה לפני שהובטחה איזשהי השתתפות בליגת האלופות בשנה הבאה. התפקיד שלו הוא לא להביא את כספי ליגת האלופות בעונה הבאה. הוא לבנות את מנצ׳סטר יונייטד שוב כמועדון המוביל באנגליה. סולשיאר הוא לא קבלן לאיזה הישג. לא מי שבא ״לשנות אווירה״. זה כבר לא תלוי במשחקים המאד מאד מסובכים כמו ברצלונה. צריך לשבח את ההנהלה לפני שסולשיאר נכנס למלחמות העולם של סיום העונה בשתי החזיתות. 

לא קל לנתח עכשיו את חמש וחצי השנים הרעות שעברנו. אני חושב שלא מדוייק לתאר זאת כאובדן דרך מוחלט. בדייויד מוייס ראו משהו בטעות. מה שחשבו שראו דווקא היה נכון. התכנית שראיין גיגס יירש את ואן חאל אחרי שזה יישקם את המועדון גם הייתה באיזשהו מקום נאמנה למסורת. מה שקרה אחר כך היה אובדן דרך. השאלה האם סולשיאר או אדם פנימי אחר למערכת היו מוכנים לתפקיד בנקודות זמן אחרות לאורך הדרך היא אקדמית. 

*

התקווה היא כמובן שמינוי סולשיאר יביא עימו בשנים הקרובות חלק משני התארים הבכירים. הוא כמובן יצטרך לרענן את צורת העבודה של המועדון בגיוס שחקנים. אבל מלבד הנהלה ומלבד צוות מקצועי יש למועדון שני מרכיבים נוספים – אוהדים ושחקנים. וכדאי לשתי קבוצות האנשים הללו לחזור לנאום הפרישה של אלכס פרגוסון ולשנן את הפסקאות המיועדות אליהם.

לשחקנים הוא אמר:

You know how good you are, you know the jersey you're wearing and you know what it means to everyone here. Don't ever let yourselves down

ולאוהדים הוא אמר:

Your job now is to stand by your new manager

זה דבר שאסור לצבא האוהדים של יונייטד לשכוח.  כל עם מקבל בסופו של דבר את ההנהגה שמתאימה לו. אם  הדרישות ימשיכו להיות היסטריות לגבי כל הפסד. והתבכיינות פנימית לגבי כל שחקן שלא נרכש תשחית את האווירה – אז התמונה של חמש וחצי השנים שלפני הגעת סולשיאר תחזור על עצמה באיזשהו שלב. ואם האוהדים רוצים מועדון יוצא דופן, גם לנוכח עולם כדורגל ממוסחר ומשתנה, אז גם הם צריכים להיות ראויים לכך.

תופעת דורפן (פודקאסט 3). לברון, השלב הבא
ווטפורד, ניצחון מזעזע

תגובות

 • יואב

  כל מילה.

  הגב
 • אבו צ'יצ'ריטה

  well said

  הגב
 • נריה

  מועדון יוצא דורפן. הייתי חייב.

  הגב
 • יוסי מזרחי

  יופי. פשוט יופי.

  הגב
 • שלמה

  המינוי מצויין,
  השאלה האם וודורד, והגלייזרים
  יאפשרו לו להגשים את תוכנויותיו,
  האם המועדון הפיק לקחים,
  כאשר מדובר בבעלים הנוכחי
  אני ספקן,
  קראתי את הראיון עם ואן חאל
  הוא אמר כפי שאומרים רבים
  יונייטד הוא מועדון פירסומי,
  ואפילו פרגסון לא אהב זאת,
  סוף סוף יש לנו מנג׳ר עם די אן אי
  של המועדון, אדם צנוע, ובעל אישיות
  אשר אהוב על שחקנים,
  ובעל תפיסה מקצועית יותר התקפית,
  מאחל לו הצלחה.

  הגב
  • יואב

   שלמה,
   שאלת וודורד והגלייזרים תמיד מרחפת, לא משנה זהותו של המאמן. נקווה שתיהיה התקדמות גם באספקט הזה.

   הגב
 • ניק

  יום שמח וחשוב למועדון!
  שהיה לנו בהצלחה בדרך החדשה!

  הגב
 • גיללתר

  אמן

  הגב
 • סימנטוב

  נפלא רונן!

  הגב
 • ארז

  אחלה חדשות ואחלה פוסט

  הגב
 • אמיתי

  יום טוב- בשורות טובות!
  בקשר לחלקנו (האוהדים) חשוב להזכיר לטעמי- מה שהיה עם פרגי מבחינת הצלחה ותארים לא ישוב בעתיד הנראה לעין.
  וזה בסדר גמור.
  עלינו למדוד את המועדון בסטנדרטים אחרים של הצלחה/כישלון. החזרת הרוח והגישה חשובות בעיני מליגת האלופות והכרטיס המתרחק ממנה.
  העבודה שבפני סולשיאר רבה וקשה. בייחוד בפן של הכדורגל עצמו. יונייטד צריכה לשחק כדורגל שמבטא את המסורת שלה אבל גם מודרני. ייקח עוד זמן

  הגב
 • Wazza

  מה קורה עם הסעודים שרוצים לרכוש את המועדון?

  הגב
 • ברלה

  יש לי שאלה לאוהדי יונייטד ומצטער אם זה נשמע קנטרני, אני דווקא מחבב את הקבוצה ורוצה בהצלחתה..
  אתם באמת לא רואים את זה נגמר כמו אריק בנאדו בחיפה או החצי עונה המוצלחת של ג'ורדי במכבי?
  פעם אחרי פעם אנחנו רואים שזה סיפור אחר לגמרי כשיש ציפיות, למה שהפעם זה יהיה אחרת?

  הגב
  • יואב

   ברלה,
   אולי המעטפת נראית דומה אבל בנאדו מאמן מחורבן ממש ולאולה מגיעה הזדמנות. ככה פשוט. אין שום קשר בין מה שהם עברו בחיים מעבר לעובדה שהם נחשבים ליקירי המועדון.

   הגב
   • יואב

    בדיוק כמו שאין שום קשר בין בנאדו לפפ, זיזו ומוטלה שפיגלר.

    הגב
  • אורי

   בנאדו הצליח יופי בגרבג' טיים ארוך וכל פעם שהם ממש התקרב למכבי הם הפסידו. סולשיאר ביינתיים הביא את יונייטד למרחק כלום ורבע ממקום 3 והדיח את פסז' שכווווווולם סימנו כמנצחת ודאית (בדיעבד מתייחסים ללוזריות שלה אבל אף אחד לא נתן לה צ'אנס לעוף בזמן ההגרלה וגם לא אחרי המשחק ה1). בנאדו לעומתו הביא מה? נכון - כלום

   הגב
  • רומן

   כי סולשיאר לקח 2 אליפויות בנורווגיה

   הגב
 • matipool

  "התפקיד שלו הוא להביא את כספי ליגת האלופות בעונה הבאה".
  נראה לי שהתפספסה לך המילה "לא" בין "הוא" ל"להביא" (כפי שלמדתי להכיר את משנתך כאן).
  מהצד שמנגד אני יכול רק להגיד שזה מינוי ראוי מאד ונכון.

  הגב
  • דורפן

   ברלה - מכיוון שאיזה 45000 קבוצות מינו שחקן עבר באיזשהי תקופה, אז אין סיבה להאחז בבנאדו. אולי זה ייגמר כמו קרויף בברצלונה, כמו לואיס אנריקה, כמו דלגליש בליברפול. אם בנאדו וסולשיאר היו המקרים היחידים בהיסטוריה ניתן היה להדרש לשאלה. אבל הם שניים מעשרות אלפי מקרים.

   הגב
   • ברלה

    הסיפור הוא לא שהוא שחקן עבר, אלא שהוא מאמן בלי ניסיון שקרוב אפילו לרמה הזאת, והוא מגיע לעונה מלאה ראשונה עם ציפיות מטורפות שנוצרו בגלל הצלחה שבאה בסיטואציה מאוד ייחודית.
    אז כן, עשרות אלפי קבוצות מינו שחקני עבר, אבל כמה מהקבוצות האלו הם מועדונים בלבל של יונייטד? לפפ יש את הייחוד שלו וכנראה שמדובר בגאון שהיה מצליח בקריירה גם אם לא היה מקבל את בארסה. על סולשיאר לא שמעתי אף אחד שמדבר כמאמן יוצא דופן אלא כאחד שמחובר לערכי המועדון ובחור טוב (וזה מה שמזכיר לי את בנאדו, ביחד עם חצי שנה מוצלחת). אני מקווה שיצליח ואפילו חושב שהרוויח את ההזדמנות, פשוט מרגיש שההתלהבות שלכם ממנו מאז שהחליף את מוריניו מתעלמת מהסיטואציה אליה נכנס. הוא בא אחרי מאמן שרב עם כל המועדון, ככה שבעצם הנוכחות שלו הוא כבר שיפר את הקבוצה

    הגב
    • יואב

     ברלה, לסולשיאר יש שתי אליפויות(היסטוריות) בנורבגיה. במה זיזו ופפ זכו? אני לא חושב שזה תלוי סיטואציה אלא יותר לאיכות המאמן. נראה ממה אולה עשוי. את הצאנס הוא הרוויח.

     הגב
    • כספרי

     על סמך מה אתה אומר שפפ היה מצליח גם עם לא היה מקבל את ברצלונה? פפ סומן ע"י יוהאן קרויף כיורש עוד כשהיה שחקן ונבנה לכך...הוא היה ומוברג לתוך להמערכת של ברצלונה וגם נפל על דור נדיר בשיא הקריירה...אח"כ הלך לבאיירן ונכשל...נכשל משום שבשביל אליפות בגרמניה באיירן יכלה להביא גם את פליקס מאגת, הוא בא לבאיירן לא רק בשביל להביא את הגביע עם האוזניים אלא בשביל להפוך לשליטי אירופה...ואז הוא הלך לסיטי אין ספק שהוא מצליח יפה בסיטי ובנה קבוצה טובה (שחלק ממנה היה שם לפניו) אין ספק שהוא קידם שחקנים ויכול להיות שייבנה שם איפריה לדורות (דבר שייצער אותי מאוד) אבל עדיין מדובר באחד המועדונים הכי עשירים ביבשת...הוא מאמן פרבלגי (וזה בסדר, גם זידאן כזה) אישית אני חושב שמאמן שבונה את הקריירה שלו מלמטה זה הרבה יותר מרשים (קשטן התחיל בקריית אונו!!)

     הגב
     • ברלה

      הסיבה שאני מחזיק מפפ היא שיש לו תפיסת עולם וטביעת אצבע שהוא מצליח להנחיל לכל קבוצה שהוא מאמן. צרף לזה את העובדה שהוא כנראה וורקוהוליק ואובססיבי להצליח ואני מאמין שהוא היה מתבלט גם אם היה מתחיל בקבוצה אחרת. זה שהוא הפך להיות מאמן פריבילגי זה לא מאוד משנה מבחינתי. גם מוריניו היה כזה ובכל זאת לא מפסיק להיכשל בשנים האחרונות. לצורך העניין, גם ליברפול היה מועדון עשיר עוד לפני שקלופ הגיע, האם מבחינתך זה מפחית ממה שהוא עושה שם?

      הגב
      • כספרי

       1. אני מאוד מעריך את פפ כמאמן וכבעל חזון...הייתי שמח לראות אותו יוצא פעם מאזור הנוחות ומרים קבוצה קטנה.
       2. מוריניו התחיל מלמטה ואני מסיר בפניו את הכובע על כך אצלו היא א. שהאישיות שלו היא קצת בעייתית (כל הקטע של המיוחד וזה) וב. שהשיטה היחידה שהוא דוגל בה היא: "איך מוריניו ייצא הכי טוב..."
       3. לגבי ליברפול...לא מדובר במועדון עשיר כמו סיטי...מדובר במועדון שסובל ממאניה דפרסיה (כנראה בגלל הילסבורו) וקלופ עושה כמיטב יכולתו

 • טל המנצ'סטרי

  שום דבר מזה לא היה קורה אם היינו מפחדים לעשות שינוי ולחתוך את מוריניו לפני שלושה חודשים.
  אם היינו נתקעים איתו עד לסיום העונה אי אפשר היה לבנות את העונה הבאה בצורה נוחה, כי העונה הבאה החלה להיבנות בדיוק בחודשים האחרונים ולכן אין לי ספק שנראה קבוצה ברורה, טובה וחזקה הרבה יותר, בזכות עבודת אימון שמשלבת הבנה של המקום.
  יש ויכוח קבוע מה חשוב יותר, המנג'ר או טיב השחקנים, מבחינתי אין ספק בכלל, הכל קם ונופל קודם על המנצח שעל המקהלה.

  כבר לא יכול לחכות לשבת.

  הגב
  • שלמה

   הטעות הקשה ביותר היא
   הפיטורים המאוחרים של מוריניו,
   אם זה היה קורה מוקדם יותר
   היינו במצב טוב יותר,
   פפ, וגם קלופ אומרים שמאמן
   תלוי בטיב השחקנים שיש להם,
   מאמן חשוב מאד, אך שחקנים יותר,
   זו הדעה הנפוצה ביותר,
   אין לי תשובה חד משמעית בנושא,
   אם כי ביונייטד השחקנים, והמנג׳ר
   אינם הפקטור המשמעותי,
   אלא הנהלת המועדון.

   הגב
 • קירקגור

  איחלתי למתנקש בהצלחה

  הגב
 • מתן

  הגיע הזמן באמת, הרוויח את זה מזמן. כנ"ל למאמן הזמני של מולדה שעושה שם עבודה נפלאה ולגמרי הרוויח חוזה לשלוש שנים. עכשיו לתת לסולשיאר שקט, סבלנות ותקציב גדול לקיץ ע"מ לבנות קבוצה שבאמת יכולה להתמודד ברמות הגבוהות.
  אולה על ההגה.

  הגב
  • קורא

   זו תגובה שפחות מתאימה לסולשאר ויותר למוריניו. הקבוצה מספיק טובה לרמות הגבוהות. גם הקבוצות של פרגוסון לא היו מושלמות אבל התלכיד הקבוצתי והרוח הספיקו. סולשאר הוא לא פרגוסון אבל כל מי שרואה את יונייטד מבין שהוא בהחלט החזיר משהו מהרוח הזו, גם אם השחקנים כביכול לא מספיק טובים.

   הגב
   • Guss

    יש שחקנים שבהחלט מתאימים לרמות הגבוהות, יש כאלו שבפוטנציאל יהיו מתאימים בעוד מספר שנים, ויש כאלו שלא.
    גם פרגוסון ידע לעשות רכש - רק לדוגמא, מבין 11 השחקנים שפתחו בהרכב בגמר הצ'מפיונס 2008, רק 2 גדלו במנצ'סטר (בראון וסקולס). כל השאר נרכשו על ידי פרגוסון בזמן כזה או אחר. זה לא בושה לרכוש שחקנים טובים, זה לא נגד האתוס. לחזק עמדות בהן אין לנו שחקנים ברמה המתאימה זה לא בעייתי.
    בהחלט צריך לרכוש בשכל ולא באטרף. צריך לשים לב לאופי הנכון של השחקנים הנרכשים. ובמקביל צריך לתת מקום מתאים לשחקנים צעירים שמתחילים לשחק בקבוצה הבוגרת.

    הגב
    • מתן

     סולשיאר הוא לא פרגוסון (לפחות עוד לא). יש לנו כמה שחקנים מצוינים - כולל צעירים סופר כשרוניים - והם צריכים להוות את השלד שיילך איתנו בשנים הקרובות, אבל בכדורגל של היום, עם כל ה super teams, אי אפשר לצפות מאותם שחקנים שיתמודדו לאורך עונה שלמה עם מפלצת כמו סיטי או באירופה עם בארסה/ריאל וכו', בזמן שהספסלים של אותן קבוצות מלאים בשחקנים שנמצאים כמה רמות מעל שחקני הרכב אצלנו.

     הגב
 • יוסי מזרחי

  אסור לאבד את הצפון.
  אולה הוא לא סיר אלכס, והוא גם לא יהיה לעולם.
  התנאים והסביבה השתנו כולם, ואנחנו בעולם אחר.

  אם הוא ילמד ויאמץ עקרונות ודרכי התנהלות ממה שסיר אלכס הנחיל לנו, הוא ינצח במלחמה הגדולה שתהיה כי בניגוד לאז, שהיתה לנו יריבה אחת מתחלפת היום יש ויהיו לפחות שלוש כאלה עם יכולות כספיות לא פחותות משלנ וזה לא פשוט.
  אני לא מצפה לסיר אלכס חדש אלא לאולה שמעל לראשו במשרד תהיה תמונה של הגדול מכולם והוא יוכל תמיד להסתובב בכסא להביט בתמונה ולדעת מה לעשות.

  הגב
 • גאזה

  מרגש ומשמח מאוד :)
  אגב, מה קרה לחידונים?

  הגב
  • מתן

   מצטרף לשאלה. השישי אינו שישי בלי החידונים.

   הגב
   • Matipool

    לפני חודש בערך, דורפן פרסם את החידון האחרון עם הסבר על הפסקת החידונים וכולנו תקווה שזו רק הפסקה זמנית.
    הם כל כך חסרים בשעות הקסומות של שישי בצהריים. הם היו חלק בלתי נפרד בשנים האחרונות מהאספרסו (שני ספלים ברצף) והמתוקים שלי אחרי ארוחת צהריים וזה לא אותו דבר בלעדיהם.

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *