שוברת השוויון

שרידה ספיטסה

מה שאני לוקח משני משחקי היום – שנערכו בחום לא אנושי – הוא שחקנית שוברת שוויון. כמה דקות לפני שבישלה את השער הראשון שרידה ספיטסה בעטה כדור עונשין שטוח מבערך שלושים מטרים שהיה רק טיפה ימיה מהפינה הימנית של השוער. כדור קשה ביותר לעצירה בכל רמה של כדורגל שאני מכיר. עם 1.67 מ׳ – שזה לא המון לאישה הולנדית – אתה תוהה מאיפה הדינמיט הזה ברגליים. טכניקת בעיטה מרחוק שהיא במקום אחר מכל דבר אחר שראיתי בטורניר הזה.

בדקות שיבואו היא תבשל שני שערים בכדורים נייחים מטווחים רחוקים מאד לויויאן מיאדמה וסטפני ואן דה גרחט. כתבתי זאת בעבר עשרות פעמים על בקהאם. בלחץ של משחק גדול כדור ארוך עם סבסוב חזק – שכל נגיחה בו מסוכנת – הוא נכס. בקשיים של מזג אוויר קיצוני – חם או קר – הכדור הזה הוא נכס. בכדורגל נשים – שבו שוערת או בלמית דומיננטית אווירית נדירים בהרבה מבכדורגל גברים – התכונה הזו היא ממש שוברת שוויון. היום שברה את איטליה ולא אתפלא אם תהיה שווה גביע. 

המשחק השני היה חלש באופן די ניכר. בעיקר כי גרמניה, ששלטה תקופה ארוכה בכדורגל הנשים האירופאי ולתקופה גם בעולמי, הייתה מביכה טכנית. ההתאחדות הגרמנית היא התאחדות שמגיבה לבעיות מערכתיות ובאיזשהו מקום אולי טוב היה עבור כדורגל הנשים שם לראות היום את עומק המשבר.

שבדיה – כפי שכתבתי על אנגליה נבחרת מאד מוטת-התקפה – בלקסטיינוס ויקובסן באמת חדות ומהירות –  והיו יכולות להבקיע יותר. אבל הרכות במרכז ההגנה – וחוסר סינכרון בולט בין השוערת לינדהל לבלמיות שלה – הם לא משהו שאני לוקח למלחמה נגד שרידה ספיטסה. 

האנשים שבוחרים להיות מנהיגים
Brooklyn we go hard (פודקאסט עם ציפי שמילוביץ׳)

תגובות

 • פרינס מרסר

  כדורגל נשים עומד בפני עצמו.
  אין שום סיבה להשוות אותן לגברים כמו שאין סיבה להשוות את הפורהנד של וויליאמס לזה של פדרר.

  הגב
  • שחר אלוני

   בדיוק, כדי להנות ממשהו, לא צריך להשוות אותו למשהו אחר

   הגב
 • צור שפי

  אחרי ששלשום "כאן" הפתיעו עם שידור ישיר של ארה"ב-צרפת, אתמול לא הצלחתי למצוא אצלם את השידור אפילו באתר.

  הגב
  • משה

   כאן דווקא שידרו את הולנד איטליה בשידור ישיר אתמול אחהצ. הם לא שידרו את המשחק המאוחר יותר בין גרמניה לשבדיה.

   הגב
   • צור שפי

    אני חיפשתי את המשחק המאוחר.

    הגב
 • אדם

  ואני דווקא חושב ששוברת השוויון ההולנדית היא השוערת.

  הגב
 • ארז

  אוהב את הולנד והרבה דברים שקשורים למדינה הזאת ולאנשים שם.
  לפני כמה שבועות ביקרתי שם ולנתי אצל חבר, בכפר קטן במחוז ברונקהורסט :)
  אז לג'ובאני יש אולי לוק של דור שני למהגרים, אבל שם משפחה שנטוע עמוק בקרקע.

  הגב
  • matipool

   הייתי שם לפני שלושה שבועות עם כל המשפחה המורחבת של אשתי (פעם ראשונה שלי בהולנד מחוץ לאמסטרדם) ויש הרבה מה לאהוב..
   לנו בכפר נופש קטן יחסית שטובל כולו בירוק, מים וחיות בריאות באזור שרואים שטוב להן (קרוב יחסית לקינדרדייק, דורדרכט ואפטלינג).
   מאד נחמדים הח'ברה שם ואין ספק שזכו בטבע מהמם ואיכות חיים.

   הגב
   • רומן

    לרגע אל תשכח מה הם עשו בשואה...
    מדינה 6 בגודלה באירופה המערבית, שלא ירתה כדור אחד, קיבלה את היטלר בחיוך (נו חוץ מהקטע שהם ממש ממש כעסו שגנבו להם את האופניים ועד היום הם מזכירים את זה לאחיהם הגרמנים..) והגישה לו את היהודים שלה על מגש.
    משום מה אנחנו פה כל כך אוהבים לשנוא את הפולנים וכל כך אוהבים לאהוב את הולנדים, כשהפולנים נלחמו בשביל לשרוד וההולנדים המאגניבים התפנפנו להם בכיף.

    הגב
    • ק.

     רומן מה אשמים האנשים הנחמדים שגרים שם היום? לא הייתי בהולנד מעולם אבל היה לי רושם חיובי מרב אלה שנתקלתי בהם.
     דמיין לך שיחה בין אירופאים שאלד אומר שהישראלים הם אחלה אנשים, חמים ונחמדים (ויש לא מעט שחושבים ככה), ואז חבר שלו יגיד לו "כן, אבל אל תשכח (נניח) את סברא ושתילה"

     הגב
    • בני

     כמה חוסר ידע בתגובה אחת:
     1. ההולנדים נלחמו במשך חמישה ימים. מה לעשות שהיה להם צבא מצ׳וקמק שלא יכל להתמודד מול הגרמנים. הם נכנעו רק אחרי שהנאצים החריבו את רוטרדם ואיימו להמשיך ולהרוס כל עיר בהולנד.
     2. את היטלר הם ממש לא קיבלו בחיוך. כן, היתה מפלגה ששיתפה פעולה עם הנאצים (כמו בכל מדינה) אבל רוב התושבים ממש לא היו תומכי היטלר. אתה אולי מתבלבל עם אוסטריה.
     3. בקשר ליחס ליהודים אתה צודק חלקית. היתה אנטישמיות כמו בכל מדינה והיו לא מעט הולנדים שהתנדבו לסס, אבל היו באותה מידה לא מעט הולנדים שירדו למחתרת והצילו יהודים. אם אני לא טועה אז יחסית לגודלה, בהולנד יש הכי הרבה חסידי אומות עולם. הסיבה המרכזית שבגללה הנאצים הגיעו כל כך בקלות ליהודים היתה הביורוקרטיה ההולנדית. הכל היה כל כך מסודר ומתועד עוד לפני הנאצים שהגרמנים היו רק צריכים להכנס לבניין העירייה ולקחת את רשימת השמות והכתובות של יהודי העיר.
     4. אנחנו כבר כמעט 89 שנה אחרי, די כבר לשפוט כל עם לפי מה שקרה בשואה. זה נגמר. יש כיום הולנדים נחמדים ויש גם חארות, כמו שיש ישראלים נחמדים וחארות.

     הגב
     • ישרון

      פולין עם הכי הרבה חסידי אומות העולם, הולנד במקום השני. כמובן לפני השואה בפולין חיו כשלושה מיליון יהודים, הגיוני ששם יהיו הכי הרבה פעולות הצלה. אגב בסה"כ 27 אלף חסידי אומות העולם מתוך יבשת של חצי מיליארד בערך.

      הגב
      • matipool

       הולנד במקום הראשון בהפרש גדול ביחס לגודל האוכלוסייה.

     • רומן

      5 ימים?!?! וואו וואו ממש נתנו פייט.... נשכבו על הגדר..
      יש לי בעיה גדולה עם צביעות.
      הולנדים בעיניי היו הרבה יותר חארות מהפולנים, ומשום מה את הפולנים אנחנו שונאים בקונצנזוס, וההולנדים הם פה אהובים ואהודים..

      הגב
      • ק.

       הבעיה שלי היא למה לשנוא אנשים על משהו שנעשה במדינה שלהם לפני 70-80 שנה,
       יותר מזה - ספורטאים וקבוצות/נבחרות על משהו שממשלות עושות.
       הדיון ההיסטורי צריך להיות בנפרד

      • ק.

       אהובים כנראה גם כי היו להם נבחרות ששיחקו כדורגל התקפי יפהפה - הנבחרת של שנות ה-70 של קרויף, הנבחרת של חוליט ואן בסטן ורייקארד (סוף שמונים תחילת תשעים) והנבחרת של סוף שנות ה-90 עם דור הזהב של אייאקס שזכה בצ'מפיונס פלוס ברגקאמפ ותוספות (שיחקו את הכדורגל הכי טוב ויפה לדעתי במונדיאל 98 ויורו 2000).
       במקביל כנראה באותןשנים גם היו ידידותיים לישראל

      • austaldo

       ענו לך תשובה יפה ומנומקת ולא טרחת להתייחס בכלל
       להולנדים לא היה צבא שמסוגל להתמודד עם הוורמאכט, שלא לדבר על זה שתנאי השטח בהולנד לא מאפשרים אפילו לוחמת גרילה - זה לא שיש בהולנד הרים ויערות שאפשר להתחבא שם. יחסי הכוחות היו בערך כמו אם ניבחרת הנשים של תאילנד (זו שחטפה מהאמריקאיות 13:0) היתה משחקת נגד ניבחרת הגברים של ברזיל.
       בכלל, אני חושב שלשפוט ולהדביק תוויות על עמים שלמים על מה שהם עשו או לא עשו תחת כיבוש נאצי זה לא רציני - כמה אנשים היו מוכנים לסכן את החיים שלהם ושל המשפחות שלהם בשביל להציל מישהו שהם לא מכירים?

      • רומן

       ק.
       גם פולין של זביגנב בוניאק לפי מה שמספרים היתה נבחרת מלהיבה ועדיין אף אחד פה לא התאהב בפולנים בעקבות זה.
       ולגבי השטויות של תנאי השטח וכו, זה כמו שאומרים תירוצים..
       מי שרוצה מחפש איך מי שלא רוצה מחפש למה.
       היה נח להם להיות ארים, להקטין ראש ולחיות טיוב תחת ה"כיבוש" של האחים שלהם.
       לגבי לשנוא אחרי 80 שנה? אין בעיה, אבל בוא לא נעשה איפה ואיפה, לא נקרא לגרמנים צוררים (דורפן) , לא נדבר על כך שהפולנים ינקו את האנטישמיות משד אימם (השר כץ) ובאותה נשימה נהיה סבבה עם ההולנדים.

      • ק.

       רומן לא מכיר מספיק טוב את הנבחרת הזאת של פולין, כנראה לא הייתה טופ 4 עולמי, ואין לי בעיה עם פולין (50٪ מהסבים שלי משם).
       עדיין לא ענית למה להיות נגד אנשים נחמדים בהווה, נבחרות כדורגל מהנות (הכל סובייקטיבי) בגלל משהו שאנשים/מנהיגים מאותו עם עשו לפני יותר מ75 שנים

      • רומן

       ק.
       כי לעמים יש אופי

      • אורן

       מה זה משנה מה הפולנים עשו לפני 80 שנה אם כיום הם מהעמים הכי אנטישמיים באירופה? הם שונאים יהודים כמעט כמו שהם שונאים רוסים, וזה חתיכת הישג בהתחשב בכך שרוסיה נתפסת כאיום תמידי בפולין בעוד שהנוכחות היהודית שם כמעט שאינה קיימת.
       ואם בכל זאת אתה רוצה לבסס את השנאה/אהבה שלך לעמים שונים על בסיס מה שעשו לפני כך וכך דורות, ההולנדים לפחות לא טבחו ביהודים גם אחרי מאורעות השואה, ראה פוגרום קיילצה.

 • austaldo

  בתור אוהד מנצ׳סטר יונייטד - מידמה לא מזכירה לך את ואן-ניסטלרוי ? :)

  הגב
 • D! פה ועכשיו

  הרמה אתמול נפלה בהרבה מצרפת-ארהב. אבל היה נחמד מאד בחום כבד.
  מקווה שהטמפרטורות ירדו קצת על לאמצע השבוע

  הגב
 • רותם

  לא ברור שעת המשחק המוקדם אתמול (כמו שאשרת עיני אמרה בשידור) לאור זה שאין משחק ב-22

  הגב
  • שוקי

   המאמנת ההולנדית פנתה לפיפ״א כמה ימים לפני המשחק בבקשה להזיז את השעה (לערב) בגלל החום הקיצוני. כמו שאתם מתארים לעצמכם בפיפ״א ניפנפו אותה. מה אכפת להם מכמה שחקניות בחופ של 35 מעלות, הרי צריך למכור חסויות ופרסומות

   הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *