עוד סיבה לבטל את הליגות לילדים

סיפורה של שירה גרינבוים בת ה-10 רק ממחיש שלא צריך ליגות עד גילאי הנערים. הסיפור בקצרה – באלפי מנשה אין מספיק בנות בגילה של גרינבוים כדי להקים קבוצת כדורסל ולכן היא משחקת בקבוצת בנים בגילה, כפי שמקובל (איגוד הכדורסל מאפשר שתי בנות בקבוצת בנים). במשחק ליגת קט-סל מול אליצור רעננה, בה משחקים ילדים דתיים, הורה מאמן רעננה לשחקנים שלו לא לעלות למגרש. כתוצאה מתקנון האיגוד הדורש את הסכמת שתי הקבוצות כדי שהילדה תוכל לשחק, נפסק הפסד טכני דווקא לאלפי מנשה, שם משחקת גרינבוים והקבוצה תעמוד לדין.

מעניין לי את האתם-יודעים-מה מי מקבלת ניצחון טכני או מי מנצחת במשחק קט-סל. כבר למעלה משנה אני מתריע כי ליגות ילדים פוגעות בספורט ואני ממש לא לבד. גם חברי הנרגן יואב בורוביץ' צועק את זה לא מעט, ידידתנו ד"ר שלומית גיא כתבה על זה דוקטורט ואת הספר "אימפריה" ומידי שנה מקיימת כנס לשלום הילד בה עולה הסוגיה וחלק מההמלצות שהוגשו להתאחדות לכדורגל היו לגבי ביטול ליגות עד גיל 12.

לפחות עד לסיום בית הספר היסודי (גיל 12) ההבדלים הפיזיולוגים בין בנים ובנות לא משמעותיים ולא אמורים להפריע לבנות לקחת חלק בקבוצות בנים. בוידאו של נענע 10 אפשר לראות שגרינבויים ילדה מפותחת לגילה, גבוהה מיתר הבנים בראש וחצי, פותחת בחמישייה ככה שמבחינה פיזית, היא יכולה להשתלב. מה שמפריע, זה הלחץ מבחוץ.

את אותו לחץ, ביטול הליגות ימנע. הפעם הלחץ התבטא בהפרדה דתית, אבל בעיני הוא לא שונה בהרבה מהורים שלוחצים על המאמן שהבן שלהם ישחק, מאמן ילדים שמרגיש שהוא חייב לספק תוצאות כדי להיות מקודם למאמן נערים ולכן מרכיב רק את השחקנים הבכירים ומייבש את היתר על הספסל (מה שגורם לפרישה של ילדים מספורט), מאמן שמעלים עין כשילד גבוה מסיים צעד וחצי שמאל ביד ימין כי הוא קולע, על חשבון יסודות של זריקה בשמאל כנדרש (גם אם יחטיא) או קידוש הניצחון על ערכים חינוכיים וספורטיביים.

את כל אלה מבינים במדינות יוגוסלביה לשעבר, שם אין ליגות עד גילאי הנערים. זה מתבטא בסופו של דבר בתרבות ספורט אדירה ובספורטאי עילית מקרואטיה, סרביה ומונטנגרו – מדינות פחות מפותחות מישראל כמעט מכל בחינה. רק לפני שבועיים נבחרת כדוריד הנשים של מונטנגרו זכתה באליפות אירופה ונקמה בנורבגיה הנפלאה על ההפסד בגמר האולימפי. גם במחלקות הילדים של המועדונים הבכירים בפרמייר ליג הפנימו את זה. רק שבישראל הכל קורה מאוחר ואחרי ריבים מכוערים שמוציאים את החשק להתקרב לספורט.

בתרבות הצפון-אמריקאית מאוד מקובל שילדים, סטודנטים ובוגרים, משחקים בקבוצות מעורבות ובליגות חובבניות מעורבות – מה שנקרא COED – בעיקר בכדורגל, בייסבול ואולטימט-פריזבי. אני חושב שאחת הסיבות שכדורגל הוא הספורט הכי פופולרי לילדים בצפון אמריקה וההצלחה הגדולה של נבחרות הנשים של ארצות הברית וקנדה בכדורגל נובעת מההשתלבות של בנות עם בנים בקבוצות מעורבות. כתבתי בעבר על האליפות ההירואית שזכיתי בליגת קו-אד חובבנית באוניברסיטת אוטווה ועל הפן החברתי ועידוד הפעילות הספורטיבית שנלוו. אני מאמין גדול שהדרך למגר סטיגמות ולהביא בנות לספורט, יהיה דרך שילוב של בנות בקבוצות של בנים ולהרגיל שבת שמשחקת כדורגל זו הנורמה.

זו תקופה של בחירות, אז לא חסרות קבוצות לחץ או פוליטיקאים שינצלו את המקרה כדי לקבל במה, לתת פרשנויות הלכה למשמעות של שמירת נגיעה ולצעוק על מידור נשים, "אם אין מספיק בנות לקבוצה שהילדה לא תשחק" או "שהדתיים ישחקו בליגות משלהם". אבל זה גול עצמי.

ספורט אמור להיות כלי מגשר, לא מפריד. המטרה היא לא לבדל ילדים, בין אם דתיים בליגות משלהם או בנות שיעדיפו לא לעסוק בספורט כי הן ממודרות מלשחק עם בנים. משמעות הדרישה לליגות נפרדות לדתיים-חילוניים היא שמרכז אליצור רק יתחזק, יותר ויותר כספי ציבור ילכו לפוליטיזציה של מרכזי הספורט ובכך גם להעמקת הריקבון בספורט הישראלי.

הפתרון היחיד להרחקת הלחצים הפוליטיים, החברתיים או לחצים מכל סוג שהוא על ילדים הוא ביטול הליגות, התמקדות בעבודה על יסודות, משחקים פנימיים ומשחקי אימון והפיכת הספורט למקום בו הילדים יתאמנו, יקבלו ערכים, ישפרו את הביטחון העצמי ובעיקר ילמדו לכבד אחד את השני ולאהוב את המשחק.

וויגן. חצימסי (וגם שדר ערבי לכבוד השנה החדשה!)
מלחמת צפון דרום. סיכום המחזור ה-16/מתן גילור

43 Comments

שי 2 בינואר 2013

עופר שלח, אתה קורא את זה???

עומר ה 2 בינואר 2013

בואו לאליפות החופש – אירוע ביום שישי שיוצא נגד ההדרה המגעילה הזאת
https://www.facebook.com/events/515269361827532/

רוני 2 בינואר 2013

דבר ראשון אני רוצה לומר שאני בחור חילוני.
כתבה חשובה מאוד שמראה את הכפיה החילונית בחברה שלנו, ילדים דתיים לא ישחקו כדורסל עם בנות וזאת עובדה ולכן עם כל הצער שבדבר ובאמת זה לא בסדר שלילדה אין כבוצה לשחק בה אבל זאת לא הבעיה של החברה הדתיים.
לשם כך יש ליגה שגם ילדים דתיים יכולים להשתלב בה ומה זה בסדר שכבוצה שלמה של ילדים לא תשחק אבל מה ילדה אחת רק בגלל שהיא חילונית ???? יש לכם מוסר הפוך ומעוות חברים.
הפעם אתם ממש ממש לא צודקים

רוני 2 בינואר 2013

סליחה קבוצה

חיים 2 בינואר 2013

אתה חילוני כמו שאני בחור ישיבה.

נתנאל 2 בינואר 2013

אני דתי ואני לא מבין למה ילדים בגיל 12 לא יכולים לשחק ביחד.

עומר ה 2 בינואר 2013

רוני- אין שום סיבה דתית שילדים לא ישחקו עם ילדות. בגילאים האלו אין איסור נגיעה. בגילאים האלו בנים תמיד שיחקו עם בנות. רק לאחרונה חלה הקצנה בעמדות האלו. ההקצנה הזאת פוגעת בבנות (וגם בבנים דרך אגב) ואנחנו לא יכולים להסכים לזה.
אין לזה הצדקה מוסרית, ואפילו לא דתית

איציק 2 בינואר 2013

בדבריך אתה מעודד התחרדות שגם כך קיימת במגזרים שפעם היו כיפות סרוגות. לדתיים האמיתים (החרדים הם לא דתיים מבחנתי ואני אפילו לא בטוח שהם יהודים) אין שום בעייה עם משחק משותף. גם בתנועות נוער הם מקיימים קשר, שומרים על צניעות אך בחור ובחורה מחזיקים יד ביד. אז חבל לתת חבל לקיצוניים.

dandan 2 בינואר 2013

אני דתי ואין שום בעיה הילכתית לילד בן 12 לשחק בול בנות זה שטויות..

לא ביבי נתניהו 3 בינואר 2013

אתה חילוני כמו שאני ביבי נתניהו

איציק 3 בינואר 2013

למה אתה מתבייש במי שאתה, תגיד את האמת. אני ביבי נתניהו. למה להסתתר :-)

חמי 2 בינואר 2013

בחייאת רוני, זה ילדים קטנים, היא בת 10, ואתה לא חילוני, לא שזה חשוב.
אם הם יכולים לרוץ אחד אחרי השני בבני עקיבא הם יכולים לשחק כדורסל ביחד.
שתהיה הפרדה בגילאים של חטיבת ביניים אם כבר.

לא נראה לי שילדים בני 6-10 מסתכלים אחד על השני בצורה מינית.

אזי 2 בינואר 2013

טוב, זה כי כבר מגיל שלוש הם מחנכים בנות להתלבש צנוע.

אסף THE KOP 2 בינואר 2013

מסכים, גם אני בעד ביטול הליגות בגילאים נמוכים.
גדלים פה דורות על גבי דורות של שחקנים החסרים מיומניות בסיסיות במשחקי הכדור השונים.

לגבי שיתוף בנות במשחקים נגד קבוצה דתית – אני יכול להבין את טיעוני 2 הצדדים, את אלה שמבינים שיש פה בעיה ואת אלה שלא מבינים מה הבעיה. אין לי פיתרון מלבד זה שהיו צריכים למפות את העניין הרבה לפני תחילת עונת המשחקים ולא לחכות ליום המשחק. אז היה אפשר גם להערך בהתאם.

איציק 2 בינואר 2013

אסף,
את טועה בגדול. לדתיים אין בעיה עם המשחק המשותף בגילאים אלו. יש לי חברים שכל ילדיהם לומדים בישיבות ואולפנות, ולהם אין בעיה עם זה. זו התחרדות והקצנה שצריך לעקור מהשורש. זה מה שמביא לדרישה שבאוטובוס הנשים יעברו אחורה. כך זה מתחיל ולא יודעים היכן יגמר, אבל ערב הסעודית זו דוגמא.

אסף THE KOP 2 בינואר 2013

למה רק ערב הסעודית ? אני מציע שתשווה בין קבוצת אליצור לטאליבן.

איציק 2 בינואר 2013

צודק, לגמרי שכחתי מהם. מצטער.

אסף THE KOP 2 בינואר 2013

אני מצפה מאנשי שמאל לשמור על עירנות בתקופת הבחירות.
תרשום לעצמך נ'.

איציק 2 בינואר 2013

למה אתה חושב שאני איש שמאל?
למה אתה מזהיר אנשי שמאל, תפתיע אותם…
אוי סליחה, רשמתי לי מ'.

אזי 2 בינואר 2013

לפעימים יש דברים כל כך פשוטים ואלמנטרים, שאני לא מצליח לתפוס כמה העולם שלנו מעוות ומתקמבן כדי שהם לא יתקיימו.

ספורטאים שלנו גדלים בלי יסודות. זה ברור לכל אדם שטיפה מסתכל על המשחק. כל משחק, בכל ספורט כמעט. בטח בשני הענפים הגדולים.

ביטול הליגות בגילאים נמוכים הוא משהו שחייב לקרות באופן מיידי. אני לא מבין באיזה טיעון הליגות האלה עוד קיימות?

עם כל הגאווה שיש לי בכל מאי לראות 50 קבוצות ילדים של מכבי עושות הקפת אליפות בבלומפילד…

אלעד 2 בינואר 2013

הילדנ בת 10!!
איפה יש כאן בעיה מינית אני רואה כאן בעיה שכלית.

צור שפי 2 בינואר 2013

איראן זה ממש כאן

עומר ה 2 בינואר 2013

אז בוא לעזור לנו לצאת נגד התופעה
https://www.facebook.com/events/515269361827532/

רועי 2 בינואר 2013

אני דווקא לא מסכים. את הבעיות שיש בספורט שלנו כולם יודעים אבל איך ביטול הליגות ישפר את המצב?
המטרה של ספורט בסופו של דבר היא תחרותיות ואם היא לא תהיה גם בגילאים הנמוכים הילדים לא ירצו לבוא לשחק. חייבים לטפל בכל החולאים בספורט (אגב, אין כמעט אוהד בארץ שחולק על כך), ביטול ליגות לילדים הוא לא הפתרון

יואב דובינסקי 2 בינואר 2013

תחרותיות היא מטרה מאוד שולית בחשיבות של השתתפות ילדים בספורט. קידוש הניצחון בגילאים צעירים רק מדיר ילדים מספורט ויוצר סדרי עדיפויות אחרים שפוגעים גם בהשתתפות של הילדים, בהקניית הערכים ובבניית היסודות. חשוב שילדים יהנו מהמשחק, ילמדו לאהוב אותו, יקבלו ערכים חינוכיים של עבודת צוות וכבוד הדדי, ילמדו על ניצחון והפסד תוך משחקים פנימיים, יבנו ביטחון עצמי ויהיו אקטיבים. זו המטרה של ספורט עבור ילדים. מי אלופת מחוז מרכז לגילאי 13 זאת לא מטרה.

איציק 2 בינואר 2013

תחרותיות היא המטרה כאשר יש כלים לתחרותיות. איזו תחרותיות יש בין נבחרת ישראל בכדורסל לנבחרת רוסיה או ספרד (עזוב את ארה"ב). כדי שתוכל להתחרות אתה צריך יסודות אישיים ובכדורסל גם קבוצתיים (להבדיל משחיה או טניס). עד שלא תרכוש מיומנויות אלו ברמה סבירה אין טעל להתחרות. אפשר לשחק בתוך הקבוצה, אפשר בשביל הכייף לארגן משחק מול קבוצה אחרת על בסיס תאום בין מאמנים. צריך לדאוג שכל ילד/ילדה ישחקו זמן מינימום (בשביל זה הניצחון לא צריך להיות הדבר הראשון בגילאים אלו). אני היתי כמאמן מעיר לשחקן על צעד וחצי ביד ימין מצד שמאל מאשר על מסירה נכונה אשר לא הגיעה ליעדה, וזה מה שקורה היום.
ידע זה כוח. אימרה זו נכונה גם בספורט. ספורטאי שיש לו יסודות ומיומנויות של אותו ענף בו הוא עוסק ירוויח בטווח הרחוק גם אם בגילאים הצעירים הוא נחות. הוא צריך עידוד כדי שלא יפרוש. אחת הדרכים להפריש ילד זה כאשר הוא מפסיד כל הזמן כיוון שהוא לומד ועדיין לא מוכן. זה מה שקורה היום.

אייל 2 בינואר 2013

יואב, העלית פה שני דברים שונים בתכלית. אני אתחיל עם הטפל, שפה היה כלי בידי העיקר שאתה העלית, ושהוא גם העיקר בעיני.

לא אתיימר לדעת מה נכון מבחינה הלכתית לגבי נגיעה/לא נגיעה, משחק משותף/לא משותף, בין בנים לבנות בגילאים הללו. בתור אחד שמתרחק מהדת כמו משדה מוקשים, לא אתעסק בזה. גם הדעה האישית שלי, בתור אחד שגם מאמן בנים וגם בנות בכדורסל, לפיה אין שום סיבה שבנות לא ישחקו עם בנים בגילאים הצעירים, אין לה מקום.
העניין המרכזי פה הוא התקנון. לפי התקנון מותר לשתף שתי בנות בכל קבוצת בנים בהנחה שאין לאותו מועדון או באותה העיר מועדון בנות שיכול להרכיב קבוצה באותה שכבת גיל. עד כאן גם אתה רשמת. המשך הסעיף בתקנון גם קובע כי תקנה זו לא תחול במשחקים נגד קבוצות אליצור, אז יצטרך המאמן לקבל אישור מראש, ממאמן הקבוצה היריבה, באשר לשיתוף הילדה. מאמנים רבים מקבוצות אליצור אין להם בעיה לשיתוף בנות מולם בגילאים הללו. אגב, ישנן קבוצות אליצור בהן משחקות בנות לצד הבנים בגילאים הללו. אני מאמין שלכל מאמן/אגודה/קבוצת הורים יש את התנאים שלהם בעניין הזה.
מרגע שמאמן הקבוצה לא קיבל את אישור הקבוצה היריבה אל לו לשתף אותה. זה התקנון. ואם היה שואל מראש, היתה נחסכת עוגמת נפש מהילדה. מעניין את הת** שלי מה המאמן מאמין בו, ובמה ההורים מאמינים. טובת הילדה היתה צריכה להיות מעל לכל, ולדעתי תיאום מראש עם מאמן היריבה ועם הילדה (בין אם מאמן היריבה מאשר או לא מאשר את שיתופה) היה חוסך מאיתנו את האירוע המביך, המשפיל והמבזה. ובעיקר חוסך זאת מהילדה הקטנה והמקסימה שעכשיו צריכה, בגיל 12, להתחיל להבין את יחסי דת-מדינה במדינתנו הקטנה.
האם התקנון צודק? זו כבר שאלה אחרת.

את העניין המרכזי והעיקר אני רואה בעניין התחרויות.
כאן אני מסכים עם יואב בכל מילה ומילה. מעבר להמלצות לכך שציינת בכתבה, נציין כי כל הפסיכולוגים מסכימים שאצל ילדים חוש התחרות מפותח מאד, תמיד קיים, ודווקא הולך ופוחת עם התבגרותנו והסכמתנו לפשרות. אם נרצה, ניתן לקשר באופן די מובהק בין תחרותיות לילדותיות. לכן, הטיעונים שהביאו המתנגדים לביטול התחרותיות, טיעונים לפיהם אם לא נפתח אצלם את חוש התחרותיות, הם לא יידעו להתחרות בגיל בוגר, הם פסולים מעיקרם.
יתרה מכך, לא ראיתי בעיות של תחרותיות בקרב נבחרות המדינות האקס-יגוסלביות, האנגליות, הספרדיות וכו' וכו'…

ביטול התחרויות בליגות אלה יביא למספר שיפורים משמעותיים:
1. ביטול לחץ על הילדים – כיום, ילדים קטנים רבים נרתעים מהמשחקים ודווקא יוצרים יחס של סלידה כלפיהם, במקום ליהנות מהם. הסיבה היא שמאמנים מסוימים והורים רבים, מפעילים המון לחץ כדי לנצח משחק שהוא חסר חשיבות לגמרי. הלחץ הזה מצטבר. כיום ידוע לנו שבספורט הישראלי אחוזי פרישת השחקנים בגילאי נערים הולכים ועולים. רבים מגיעים לתחושה של שובע כבר בגיל 16 אחרי ששיחקו כבר 4-5 שנים בליגות שונות, שיחקו למעלה מ-50 משחקים, השתתפו בגביעי מדינה ועוד. אחרים פשוט לא יכולים להמשיך להתמודד עם תחושת הלחץ לפני משחקים ומעדיפים לעבור לעיסוקים פחות מלחיצים – כמו פלייסטיישן או פייסבוק.

2. עבודה על יסודות המשחק – גם אני, בתור מאמן, נאלץ לחטוא ולעיתים לעיבוד על אלמנטים שלא צריך עדיין לעבוד עליהם בגילאים הצעירים. אמנם המשחק אינו חשוב, ותוצאותו אינה חשובה, אך מצב רוחם של הילדים ומידת המוטיבציה שלהם חשובה מאד. לכן, אין לקדש את המשחק, אבל בכל מקרה אתה נאלץ לעבוד על אלמנטים שישפרו את פעילותם במשחק, אחרת תתמודד עם שבר מנטאלי בהמשך העונה.
לצד זאת, מאמנים רבים אחרים מחליטים לעבוד רק על היבטים טקטיים, בלא פיתוח היסודות הטכניים והגופניים (כמות הפציעות בגילאים הצעירים היא עצומה ואחת הסיבות לכך היא מיעוט בעבודה על כושר גופני ובניית גוף בגילאים הצעירים). אותם שחקנים ייקחו אליפויות בקט-סל ובילדים, אך יגיעו לגילאי נוער ובוגרים כשהם אינם יודעים לבצע פעולות טכניות פשוטות מול יריבים קשים יותר.

הפתרון, אם כן, הוא ביטול הליגות בגילאים הצעירים. לדעתי, צריך לבטל עד גיל 14 ולא רק עד סוף ביה"ס היסודי. זה לא יפתור הכל, רמת המאמנים אינה גבוהה מספיק בגילאים הצעירים במקרים רבים מדי. הילדים אינם מקבלים חינוך גופני מספיק מביה"ס. רמת המתקנים בערים רבות בארץ היא עלובה בלשון המעטה. ועוד כהנה וכהנה מתחלואות הספורט. אך ביטול התחרות הינו צעד בכיוון הנכון.

אגב, באיגוד הכדורסל עשו צעד קטנטן לכיוון הנכון כאשר הפכו את ליגות הקט-סל לליגות שמשחקים אותן פעם בשבועיים (ולא פעם בשבוע), כאשר חלה חובת שיתוף של כל ילד שנרשם בטופס (כמובן שבמשחקים החשובים ניתן להוריד מהטופס את השחקנים החלשים ובכך להימנע מהחובה הזו, אבל זו כבר החוצפה הישראלית). אבל צעד זה אינו מספיק.

הבעיה היא שענף אחד לא יכול לבטל את הליגות שלו. אם איגוד הכדורסל יבטל את הליגות, הילדים יעברו לכדורגל כדי לקבל ריגוש מיידי. כך גם לגבי הכדורעף והכדוריד. רק תקנה בחוק הספורט שתבטל זאת, תוכל לקדם את העניין.
ועוד, הליגות האלו הן מסחטת כספים. כל אגודה משלמת לאיגוד אלפי שקלים בשנה לרישום קבוצה בליגה. כל קבוצה. זאת אומרת שאם אני מנהל אגודת "שקר כלשהו" אני צריך לשלם על: קבוצת הנוער, קבוצת הנערים א', קבוצת הנערים ב', קבוצת הילדים א', קבוצת הילדים ב', קבוצת הקטסל א' וקבוצת הקטסל ב' שלי. לרוב האגודות יש יותר מקבוצה אחת ברוב שכבות הגיל. מדובר בסכום עצום שהאיגודים לא יכולים להרשות לוותר עליהם.

לכן, סמוך ובטוח אני כי חוק שכזה לא יעבור בגלל לחץ מצד האיגודים השונים. וחבל.

יואב דובינסקי 2 בינואר 2013

אנחנו מסכימים ב-99.9% מהדברים. לקחתי את המקרה הזה כטריגר ללחץ שהיה נמנע במידה ולא היו ליגות. את תקנון איגוד הכדורסל אתה מכיר יותר טוב ממני.
כמו שאתה רואה במשפט הראשון כתבתי שאין צורך בליגות עד גיל הנערים. כתבתי שעד גיל 12 אין סיבה פיזיולוגית שבנות לא יוכלו לשחק בקבוצות של בנים. אבל אח"כ הפערים הפיזיים גדלים ונעשים משמעותיים.

איציק 2 בינואר 2013

מסכים, רק להדגיש נקודה. בגילאים הצעירים הבנות מפותחות יותר. במקרים רבים הן הגבוהות בכיתה ואף לפעמים החזקות בכיתה.
התקנון שערוריתי וצריך לכתוב זאת עם סימן קריאה!!! זו הפליה לתת למאמן כלשהו להחליט לגבי הקבוצה השניה. זה אמור להיות מוגדר היטב בתכנון מבלי התערבות של הקבוצה היריבה. תארו מצב, אולי היפותטי, שבקבוצה היריבה הילדה היא הכוכבת של הקבוצה. מסיבה זאת, מאמן של קבוצת אליצור אשר בדרך-כלל מסכים לשיתוף בנות, נגד קבוצה זו יאסור זאת. אם כבר עקום אז לפחות שקוף, כל קבוצת אליצור שתודיע לאיגוד בתחילת העונה לגבי הסכמתה או סרובה, והכל יהייה ידוע מראש. גם זה פסול אך לפחות שקוף.
כל הסיבות למה השינוי לביטול הליגות הצעירות לא יעבור זה נכון. לכך יש להוסיף שזה יגרום לאיבוד מקומות עבודה של שופטים ויותר בעייתי מבחינת היושבים למלע, של עסקנים שהם מקור הכוח. כלומר כאשר הדיון המקצועי הינו לא בראש סדר העדיפויות כי אם השליטה והכוח, אין מצב שזה ישתנה ללא חקיקה. כאן יבוא מייד האיום של פניה למוסדות הבין לאומיים ואיום סרק בסילוק מהמסגרות הבין-לאומיות.

יואב דובינסקי 2 בינואר 2013

אפשר להמשיך לקיים משחקי ידידות עם שופט, עם זה אין בעיה. זה מה שעושות מחלקות הילדים של קבוצות בפרמייר ליג, מקיימות מידי סוף שבוע משחקי ידידות מול מועדונים אחרים, יש שופט, אבל רק לא במסגרת ליגה ולא סופרים תוצאה.

איציק 2 בינואר 2013

קניתי בשתי ידים. יש עודף :-)

חיימון 2 בינואר 2013

השכלתי. תודה

באבא ימים 2 בינואר 2013

אני לא מבין את ההצעה. הליגות יבוטלו אבל הקבוצות לא?

איציק 2 בינואר 2013

נכון יותר אולי לומר הליגות יבוטלו אך המועדונים ישארו. הם יגדלו את דור העתיד והקבוצות אולי יהיו הומוגניות לא רק לפי קריטריון גיל כי אם קומבינציה גיל/איכות.
אם יש ילד בן 12 ששולט בכדור בשתי ידים, יודע יסודות של מסירה, שמירה אישית, וחזק מספיק פיזית, אולי הוא יכול לשחק עם אילדים בני 14, וליהפך, ילד בן 14 חלש פיזית וליקוים ביסודות אולי עדיף שיתחשל יותר עם בני 12. לא חובה שהוא יפרוש גם כי לא כל אחד חייב להיות כוכב וגם כיוון שיתכן ויפרוץ מאוחר (סקוטי פיפן הוא דוגמא לפריצה מאוחרת). אולי לא נעים להיות בן 14 שמשחק עם בני 12, אבל הרבה פחות נעים לשבת כל הזמן בצד או להיות מושא לצחוק של אחרים בגלל היכולת.

נמרוד 2 בינואר 2013

סוף סוף מישהו פותח את זה. אין ספק שזאת הבעיה הגדולה של הכדורסל הישראלי, בגלל ליגות הילדים מגילאים מוקדמים כ"כ המאמנים מעדיפים לוותר על אימון של יכולות אישיות והקפדה על הפרטים הקטנים ומוכנים לעשות הכל בשביל לנצח. גם אם זה אומר ילדים שיושבים על הספסל ולא משחקים כבר מגיל 10 או כמו שאמרת צעד וחצי מצד שמאל ולזרוק ביד ימין. אבל מצד שני המאמן רוצה לנצח כי אם לא יבואו בטענות ולכן הפיתרון היחידי הוא להפסיק את הליגות.
מי שיודע דורון שפר גר עכשיו בצפון אם אני לא טועה והוא אימן קבוצות קט סל וילדים ובדיוק בגלל הסיבות האלה וגם בגלל אלימות של הורים וילדים (בגלל פאגינג מזחק ילדים ב') הוא הציע שהקבוצה שלו לא תשחק כדי שיוכל לעבוד עם הילדים על יכולות אישיות אבל אף אחד לא הסכים כי כולם משחקים בליגה אז למה שהם לא ובגלל זה הוא הפסיק לאמן.
גם בארצות הברית לא משחקים עד גיל תיכון וכמובן ששם הכדורסל הטוב בעולם. אבל רק אצלנו הכל ענייני כסף ועסקנים ובגלל זה הספורט שלנו נראה כמו שהוא נראה

אלעד 2 בינואר 2013

יואב, פוסט פנטסטי, ויוצא דופן בכך שלא נגררת למלחמת המי צודק, אלא נגעת בבעיה הגדולה יותר.
אני זוכר שכילד שיחקתי בקט-סל, היינו קבוצה גרועה בתחילת הליגה, אז המאמן הביא שחקנים מקבוצת הילדים ששיחקו עם כרטיסי השחקן של חבריי לקט-סל. התחלנו לנצח, אבל מה עשינו בזה? פעם אחרת הגענו קצת באיחור למשחק חוץ והקבוצה הביתית ממש התבאסה כי הם כבר בנו על ניצחון טכני. בסופו של דבר הפסקתי לשחק למרות שמאוד אהבתי, ועדיין אוהב, כדורסל. הסיבה היא בדיוק זו שציינת – לא עמדתי בלחץ שכבר כילד בן 12 צריך לסחוב קבוצה על הכתפיים ולספק תוצרת בליגה תחרותית. כל ההנאה נשאבה לי, ובמקום לבוא לחוג שיקנה לי יסודות ואני אהנה ממנו, פשוט התרחקתי.

אייל 2 בינואר 2013

כן, תגובות 13 ו-14 אינן מונעות משנאה…

בכל מקרה, צריך לשים גם דברים על דיוקם. יש מאמנים רבים שכן לוקחים את הזמן ומאמנים יסודות. במיוחד במועדונים הגדולים שם ממילא רמת הילדים מספיק גבוהה כדי להגיע להישגים בטווח הקצר גם ללא עבודה טקטית. דווקא במועדונים הקטנים רואים קיצורי דרך, עיגולי פינות, ותרגילים מלוכלכים.

ההצעה שלי אגב, בנויה דומה למתווה האקס-יגוסלבי. טורנירי ידידות תקופתיים של 8 קבוצות. הטורניר מרוכז ביומיים (יהיה בחגים כשיש חופש מביה"ס). שלושה טורנירים: סוכות, חנוכה ופסח. נפגשים, משחקים, בלי אליפות וגביע בסוף, רק נפגשים ומשחקים 3-4 משחקים ביומיים האלה. מלבד זאת ניתן לקיים גם משחקי אימון אחת לחודש. המשחק כן יכול לשמש כאמצעי לבחינת המטרה. המטרה היא קידום השחקן, והמשחק הוא אמצעי נהדר לבחון האם מה שעובדים עליו באימונים מיושם. כל עוד לא זזים מהמטרה הראשית והיא פיתוח השחקן.

לגבי שופטים, לא בטוח שזה יהיה כזה גרוע שיהיו פחות שופטים (בתור אחד שרואה את רמתם הנמוכה מאד, מאד, מאד, מאד, מאד בגילאים הנמוכים). במקרה של פחות משחקים השופטים הצעירים יוכלו להתלוות לשופטים בכירים יותר במשחקי נערים ונוער במקום שיובילו משחקי ילדים וקטסל.

יואב דובינסקי 2 בינואר 2013

אני מתבייש שנאלצתי למחוק שתי תגובות שכללו הסתה וקללות. זה ממש לא מתאים לדה באזר. תסכימו איתי, אל תסכימו איתי, תגידו שאין לי מושג – הכל טוב. המטרה דיון פורה שתמיד אפיין את דה באזר. אבל בבקשה לשמור על שפה ולכבד.

איציק 3 בינואר 2013

מה היה כתוב בתגובות שמחקתה???
סתם…

נתי 3 בינואר 2013

תסלח לי יואב, אבל אתה גרוע בדיוק כמו המאמן של אליצור רעננה.
אם מבחינתך הסיפור כאן הוא ויכוח ספורטיבי והדרת הנשים היא רק עניין שולי לכך – אז אתה מאכזב ומפספס כאן בגדול.

יואב דובינסקי 3 בינואר 2013

זכותך לא להסכים איתי, אבל הסיפור כאן הוא איך לגרום לילדים להישאר בספורט בלי שלחצים מהסביבה יפריעו. כן הפסד טכני לא הפסד טכני זה שולי בעיני. כמו שכתבתי, המטרה לקרב לא להקצין ולהרחיק.

לגבי הדרת נשים, ודאי שהיה צריך לתת לגרינבוים לשחק, אבל אני לא איש דתי ולא מבין שום דבר בשמירת נגיעה או בהלכה ואין לי מושג אם זה באמת מפריע לקבוצה של 12 ילדים בני 10 מרעננה או שהמאמן שלהם ניסה לתפוס טרמפ על הסיפור הזה. תקופת בחירות, אז שום דבר לא יפתיע אותי. לא שקבוצות לחץ דתיות ינסו למנף משחק קט-סל כדי לשמור על חשיבות מרכז אליצור ולא פוליטיקאים או תנועות פמיניסטיות שינסו לרכב על גבה של שירה בצעקות על מידור נשים.

הרי מה הצעקות – שצריך לבטל את הסעיף בתקנון שמחייב את הסכמת שתי הקבוצות כדי ששירה תשחק. ונגיד ויבטלו, ובמשחק הבא קבוצות אליצור יחליטו שהן לא מעוניינת לשחק מול קבוצה שיש בה בנות וקבוצות מאליצור יספגו הפסדים טכניים, מה הועלנו בכל העסק? הפכנו את מרכז אליצור למרכז ספורט פוליטי שמייצג ציבור דתי. רק גרמנו להקצנה. צריך לבטל את השייכות הפוליטית והכוח הפוליטי של מרכזי הספורט, לא לחזק אותם. כמובן שלא לאפשר לגרינבוים לשחק לא צריכה להיות אופציה בכלל.

היות ועצם קיום הליגות הוא שורש הבעיה, את זה צריך לבטל. ואם לא יהיו ליגות ורק משחקי ידידות, אז בטורניר הידידות של חנוכה אליצור רעננה תשחק עם מכבי הרצליה, הפועל כפ"ס וינשופי נתניה, ששם לא משחקות בנות. ואלפי מנשה תערוך משחקי ידידות עם קבוצות שאינם ממרכז אליצור.

D! בארץ הקודש 3 בינואר 2013

מצויין יואב,
אולי בבחירות הבאות רשימת דה באזר תכנס ותעשה שינוי.

Comments closed